مقتل مفصل: رمز المصيبة : مرحوم آيت الله ده سرخي

فصل بیست و هفتم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:18 am

(فصل بیست و هفتم):در اینکه زیارت امام حسین علیه السلام افضل اعمال است

1)در کامل الزیارات ص146از ابی خدیجه(سالم بن مکرم)روایت کند که گفت از امام صادق علیه السلام سئوال کردم از زیارت قبر امام حسین علیه السلام فرمود آن از افضل اعمالست[12].

2)و از ابان ازرق از مردی روایت کند که امام صادق علیه السلام فرمود از محبوبترین اعمال بسوی خدا زیارت قبر امام حسین علیه السلام است،و افضل اعمال نزد خدا داخل نمودن خوشحالیست بر مؤمن،و نزدیگترین اوقات بنده بخدا در وقتی است که در سجده باشد[13].

3)و از ابی خدیجه روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم زیارت امام حسین علیه السلام چه مقامی دارد؟فرمود افضل اعمالست[14].

4)و ایضاً از ابی خدیجه روایت کند که گفت امام صادق علیه السلام فرمود بدرستیکه زیارت امام حسین علیه السلام افضل اعمالست.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[12] بحار ج101ص49حدیث1.

[13] بحار ج101ص49حدیث4.

[14] بحار ج101ص49حدیث5.
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

فصل بیست و هشتم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:19 am

********** صفحه 96 **********

(فصل بیست و هشتم):در اینکه هر کس امام حسین علیه السلام را زیارت کند مثل آن است که خدا را در عرشش زیارت کرده و در اعلی علیین نوشته شود

1)در کامل الزیارات ص147از زید شحام روایت کند که گفت عرض کردم خدمت امام صادق علیه السلام چه اجری است برای کسی که امام حسین علیه السلام را زیارت کند؟فرمود مثل کسی است که خدا را در عرشش زیارت کرده باشد،عرض کردم چه مزدیست کسی را که یکی از شماها را زیارت کند؟فرمود مثل کسی است که رسول خدا ص را زیارت کرده باشد[1].

2)و در کامل الزیارات ص147و ص148از حسین بن محمد قمی روایت کند که امام رضا علیه السلام فرمود کسی که قبر أبی عبدالله علیه السلام را در کنار شط فرات زیارت کند چنانست که خدا را بالای عرشش زیارت نموده باشد.

و در روایت دیگر بالای کرسیش زیارت کرده باشد[2].

و در ص148و ص149در هشت حدیث وارد شده که هر کس قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کند خداوند او را در أعلی علیین بنویسد.

********** صفحه 102 **********

و علیین بعضی گفته اند یعنی مراتب عالیه.

و بعضی گفته اند یعنی آسمان هفتم که ارواح مؤمنین آنجا هستند.

و بعضی گفته اند سدرة المنتهی است.

و بعضی گفته اند آن لوحی است از زبرجد سبز که زیر عرش معلق است و اعمال ایشان آنجا نوشته شده.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[1] بحار ج101ص76حدیث29.

[2] بحار ج101ص76ذیل حدیث30.
pejuhesh232

فصل بیست و نهم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:20 am

(فصل بیست و نهم):در اینکه زیارت امام حسین علیه السلام زیارت پیغمبر ص است

1)در کامل الزیارات ص149از جویریة بن العلاء از بعض اصحاب روایت کند که گفت هر کس دوست دارد در روز قیامت بسوی خدا نظر کند و سکرات مرگ و هول مطلع بر آن آسان شود پس باید زیارت کند قبر امام حسین علیه السلام را چونکه زیارت امام حسین علیه السلام زیارت رسول خدا ص است[3].

2)و در ص150از أبی بصیر از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود(زائر)زیارت کننده حسین بن علی علیه السلام زیارت کننده رسول خدا ص است[4].

3)زید شحام می گوید بامام صادق علیه السلام عرض کردم چه باشد برای کسی که یکی از شماها را زیارت کند؟فرمود مثل کسی است که رسول خدا ص را زیارت کند[5].

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[3] بحار ج101ص77حدیث34.

[4] بحار ج101ص77حدیث35.

[5] بحار ج101ص76ذیل حدیث29.
pejuhesh232

فصل سی ام

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:21 am

********** صفحه 103 **********

(فصل سی ام):در اینکه زیارت امام حسین علیه السلام عمر ورزق را زیاد کند و ترکش عمر و رزق را کم کند

1)در کامل الزیارات ص151از محمد بن مسلم از امام باقر علیه السلام روایت کند که فرمود:امر کنید شیعیان مرا بزیارت قبر امام حسین علیه السلام چون زیارتش رزق را زیاد کند و عمر را طولانی نماید و بدیها را دقع کند و زیارتش بر هر مؤمنی که او را بامامت قبول دارد از طرف خدا واجب است[6].

2)و از منصور بن حازم روایت کند که گفت شنیدم از او که میفرمود کسی که یکسال از او بگذرد و زیارت امام حسین علیه السلام نرود خداوند از عمرش یکسال کم کند،و اگر بگویم یکی از شماها سی سال پیش از اجلش میمیرد هر آینه راست گفته ام،بجهت آنکه شما ترک نموده اید زیارت امام حسین علیه السلام را،پس ترک نکنید زیارتش را خداوند عمر شما را طولانی کند و رزق شما را زیاد نماید.

و چون زیارتش را ترک کنید خداوند عمر و رزق شما را کم گرداند پس رغبت کنید در زیارتش و آن را ترک نکنید بجهت آنکه امام حسین علیه السلام نزد

********** صفحه 104 **********

خدا و رسول خدا و فاطمه و أمیرالمؤمنین شاهد این عمل است[7].

3)و از داود حمار از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود هر کس زیارت نکند قبر امام حسین علیه السلام را از خیری کثیری محروم شده و یکسال از عمرش نقصان پیدا کند[8].

4)و از محمد بن مروان از امام صادق علیه السلام روایت کند که گفت شنیدم میفرمود زیارت کنید حسین علیه السلام را و لو در سالی یک بار.

پس بدرستیکه هر کس او را زیارت کند و حقش را بشناسد و انکارش نکند عوضی ندارد جز بهشت،و رزق واسع روزیش شود و از طرف خداوند فرج نزدیک(یا خوشحالی نزدیک)باو داده شود الخ[9].

5)و از عبدالملک الخثعمی از امام صادق علیه السلام روایت کند که حضرت بمن فرمود ای عبدالملک ترک نکن زیارت حسین بن علی علیه السلام را و یاران خود را امر کن باین عمل،خداوند عمرت را درازا کند و رزقت را زیاد فرماید و زنده بدارد ترا خشوقت و نمیری مگر سعید(شهید)و نوشته شوی در زمره خشوقتان[10].

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[6] بحار ج101ص48حدیث17.

[7] بحار ج101ص47حدیث11.

[8] بحار ج101ص48حدیث15.

[9] بحار ج101ص47حدیث13.

[10] بحار ج101ص47حدیث12.
pejuhesh232

فصل سی و یکم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:22 am

********** صفحه 105 **********

(فصل سی و یکم):در اینکه زیارت امام حسین علیه السلام گناهان را میریزد

مؤلف گوید چند حدیث در فصل19و26مناسب این فصل گذشت تکرار نمیکنم.

1)در کامل الزیارات ص153از عبدالله بن یحیی کاهلی از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود هر کس بخواهد در روز قیامت در کرامت خدا باشد و شفاعت محمد ص.

پس باید امام حسین علیه السلام را زائر باشد آنوقت بفضل و کرامت خدا برسد.و ثواب خوب نصیبش شود و از گناهی که در دنیا مرتکب شده سئوال نشود و لو اینکه گناهانش بمقدار عدد رملهای عالج(یعنی کوهای ریگ)و کوهای تهامه و کف دریا باشد و بدرستیکه امام حسین علیه السلام مظلوم کشته شد و بواسطه دینش ستمش کردند و خود و اهل بیت و یارانش تشنه بودند.

2)و از حسین بن راشد از امام موسی بن جعفر علیه السلام روایت کند که فرمود کسی که از خانه اش بیرون رود و اراده زیارت قبر أبی عبدالله حسین بن علی علیه السلام را داشته باشد خداوند ملکی را موکل او گرداند پس انگشتش را بپشت آن زائر گذارد و هر چه از دهانش خارج میشود بنویسد تا وارد حرم شود و چون از درب حرم خارج شد کف دستش را بپشت او گذارد و بگوید

********** صفحه 106 **********

اما آنچه از گناهانست گذشته پس بدرستیکه بخشیده شد پس عمل را از سر گیر.
pejuhesh232

فصل سی و دوم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:24 am

(فصل سی و دوم):در اینکه زیارت امام حسین علیه السلام معادل عمره[11] است

1)در کامل الزیارات ص154از محمد بن ابی نصر از بعض اصحاب از امام رضا علیه السلام سؤال کرد از کسی که زیارت میکند قبر حسین علیه السلام را فرمود معادل عمره است[12].

2)و در ذیل حدیث ابی سعید مدائنی از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود چون زیارتش کنی نوشته شود برای تو ثواب بیست و دو عمره.[13]

3)و در ص155از محمد بن سنان روایت کند که گفت شنیدم حضرت امام رضا علیه السلام میفرمود زیارت قبر امام حسین علیه السلام معادل عمره مبروره قبول شده است.[14]

4)و از حسن بن جهم روایت کند که گفت خدمت امام رضا علیه السلام عرض کردم چه میفرمائید در زیارت قبر امام حسین علیه السلام فرمود تو چه میگوئی عرض

********** صفحه 107 **********

کردم بعض ما میگوید حج و بعض ما میگوید عمره است،حضرت فرمود آن عمره قبول شده است[15].

5)و از ابی البلاد روایت کند که از امام رضا علیه السلام سؤال کردم از زیارت قبر امام حسین علیه السلام حضرت فرمود شما چه میگوئید عرض کردم ما میگوئیم یک حج و یک عمره است،حضرت فرمود معادل عمره مبروره است(یعنی پذیرفته شده)[16].

6)و از صفوان بن بحیی روایت کند که گفت از امام رضا علیه السلام سؤال کردم از زیارت قبر امام حسین علیه السلام که چه فضلی دارد فرمود معادل عمره است[17].

7)و در ص156از ابی رباب(أبی رئاب)روایت کند که گفت از امام صادق علیه السلام سؤال کردم از زیارت قبر امام حسین علیه السلام ،فرمود بلی معادل عمره است و سزاوار نیست که بیش از چهار سال از آن تخلف کند[18].

8)و در ص156از عبدالله بن عبید انباری روایت کند که اگر تو بخواهی عمره بجا آوری و اسبابش مهیا نشد برو بزیارت قبر امام حسین علیه السلام برای تو یک عمره نوشته شود[19].

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[11] عمره لغة یعنی زیارت و شرعا عبارت از پنج عمل است که در مکه بجا آورده میشود:

اول احرام است و از یکی از مواقیت دوم تلبیه است سوم طواف است و چهارم سعی بین صفا و مروه است و پنجم تقصیر است.

[12] بحار ج101ص28حدیث1.

[13] بحار ج101ص28ذیل حدیث3.

[14] بحار ج101ص29حدیث5.

[15] بحار ج101ص29حدیث8.

[16] بحار ج101ص29حدیث10.

[17] بحار ج101ص30حدیث11.

[18] بحار ج101ص30حدیث14.

[19] بحار ج101ص31ذیل حدیث19.
pejuhesh232

فصل سی و سوم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:26 am

********** صفحه 108 **********

(فصل سی و سوم):در اینکه زیارت قبر امام حسین علیه السلام معادل یک حج است

1)در کامل الزیارات ص156از فضیل بن یسار از امام باقر علیه السلام روایت کند که فرمود زیارت قبر حسین علیه السلام و زیارت قبر رسول الله ص و زیارت قبور شهداء معادل یک حج پذیرفته شده است با رسول خدا ص.[20]

2)و از محمد بن سنان روایت کند که گفت شنیدم امام رضا علیه السلام میفرمود کسی که زیارت کند قبر حسین علیه السلام را خداوند بنویسد برای او یک حج پذیرفته شده.[21]

3)و از عبدالله بن عبید انباری روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم فدایت شوم برای من هر ساله آمده گی نیست که حج کنم؟حضرت فرمود هر وقت اراده حج کردی و برای تو مهیا نشد برو بزیارت قبر امام حسین علیه السلام برای تو یک حج نوشته شود و هر وقت اراده عمره کردی و مهیا نشد برای تو برو بزیارت قبر امام حسین علیه السلام یک عمره برای تو نوشته شود.[22]

********** صفحه 109 **********

4)و از عبدالکریم بن حسان روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم چه گفته میشود که زیارت قبر حسین علیه السلام معادل حجه و عمره است؟پس حضرت فرمود بدرستیکه حج و عمره اینجا است.

و اگر مردی اراده کند حج را و برای او مهیا نشود پس بزیارت او رود خداوند بنویسد برای او یک حج و اگر مردی اراده عمره کند و نتواند پس بزیارت او رود عمره ای برای او نوشته شود[23].

5)و در ص157از فضل بن یسار(از امام باقر علیه السلام کما فی البحار)روایت کند که فرمود بدرستیکه زیارت قبر رسول الله ص و زیارت قبور شهداء و زیارت قبر امام حسین علیه السلام معادل یک حج است که با رسول خدا ص بجا آورده باشد[24].

6)ایضاً از فضیل بن یسار از امام باقر علیه السلام روایت کند که زیارت قبر حسین علیه السلام معادل یک حج پذیرفته شده است که با رسول خدا ص بجا آورده باشد[25].

7)و از ابن ابی یعفور روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود اگر مردی اراده حج داشته باشد و مهیا نشود رفتن بحج پس بزیارت قبر امام حسین علیه السلام برود و عرفه نزد او باشد این زیارت از حج کفایت میکند[26].

8)ابراهیم بن عقبة میگوید نوشتم خدمت موسی بن جعفر علیه السلام که اگر آقای ما صلاح بداند بما خبر دهد از افضل آنچه درباره زیارت امام حسین

********** صفحه 110 **********

ع رسیده و آیا آن معادل حج میباشد راجع بکسی که حج از او فوت شده؟حضرت در جواب مرقوم فرمودند معادل یک حج است برای کسی که حجش فوت شده[27].

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[20] بحار ج101ص30حدیث15با مختصر تفاوتی.

[21] 2-بحار ج101ص30حدیث18.

[22] بحار ج101ص31حدیث19.

[23] بحار ج101ص31حدیث21.

[24] بحار ج101ص30حدیث15.

[25] بحار ج101ص31حدیث23.

[26] بحار ج101ص32حدیث25.

[27] بحار ج101ص32حدیث26.
pejuhesh232

فصل سی و چهارم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:27 am

(فصل سی و چهارم):در اینکه زیارت امام حسین علیه السلام معادل یک حج و یک عمره است

1)در کامل الزیارات ص158از ام سعید احمسیه روایت کند که گفت از امام صادق علیه السلام سؤال کردم از زیارت قبر امام حسین علیه السلام پس فرمود یک حج و یک عمره است و از خبر هکذا و هکذا و با دستش اشاره فرمود[28].

و از عبدالکریم بم حسان نیز روایت کند الخ در فصل33حدیث4گذشت.

2)و در ذیل حدیث هارون بن خارجه از امام صادق علیه السلام روایت کند که از پدرت روایت شد زیارتش معادل یک حج و یک عمره است فرمود بلی یک حج و یک عمره تا ده بار شماره کرد[29].

3)و از ابی خدیجه روایت کند که مردی از امام باقر علیه السلام سئوال کرد از زیارت قبر امام حسین علیه السلام پس فرمود بدرستیکه آن معادل یک حج و یک عمره است الخ[30].

4)و در ص159از یونس روایت کند که حضرت امام رضا علیه السلام فرمود هر کس زیارت کند قبر حسین علیه السلام را پس مثل اینکه حج و عمره بجا

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[28] بحار ج101ص32حدیث27.

[29] بحار ج101ص32ذیل حدیث29.

[30] بحار ج101ص33حدیث31.

********** صفحه 111 **********

آورده باشد،گفت عرض کردم حجة الاسلام از او ساقط میشود فرمود نه این حج ضعفاء است تا تمکن پیدا کند و حج کند خانه خدا را،آیا ندانسته ای که هر روز هفتاد هزار ملک دور خانه طواف میکنند تا شب در رسد پس بالا روند و غیر از ایشان نازل شوند و طواف کنند تا صبح و بدرستیکه امام حسین علیه السلام آینه گرامی تر است بسوی خدا از خانه خدا.

و بدرستیکه در وقت هر نمازی هفتاد هزار ملک نازل شوند که پریشان حال و غبار آلوده هستند و تا قیامت دیگر نوبت بایشان نرسد[1].

5)و فضیل بن یسار روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود خداوند چهار هزار ملک موکل قبر امام حسین علیه السلام نموده که پریشان و غبار آلوده هستند و تا روز قیامت برای او گریه میکنند و زیارتش معادل یک حج و یک عمره و قبور شهداء است[2].

6)و از ابی التراب بیاع سابری روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود کسی که زیارت کند قبر امام حسین علیه السلام را خداوند بنویسد برای او یک حج و یک عمره و یا یک عمره و یک حج.

7)و از ابی خلان(ابی فلان)کندی روایت کند که امام صادق علیه السلام فرمود کسی که زیارت کند قبر امام حسین علیه السلام را خداوند بنویسد برای او یک حج و یک عمره[3].

8)و در ص160از عیسی بن راشد روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم فدایت شوم چه مزدی است برای کسی که زیارت کند

********** صفحه 112 **********

قبر امام حسین علیه السلام را و دو رکعت نماز نزدش بخواند؟فرمود یک حج و یک عمره برایش نوشته شود،عرض کردم فدایت شوم برای زیارت قبر هر امامیکه مفترض الطاعة باشد همین اجر خواهد بود؟فرمود همین طور است هر کس زیارت کند قبر امامیکه واجب است طاعتش.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[1] بحار ج101ص40حدیث60.

[2] بحار ج101ص40حدیث61.

[3] بحار ج101ص39حدیث56.
pejuhesh232

فصل سی و پنجم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:29 am

(فصل سی و پنجم):در اینکه زیارت آن حضرت معادل ده حج است

1)در کامل الزیارات ص158ذیل حدیث هارون بن خارجه از امام صادق علیه السلام روایت کند که از پدرت روایت شده زیارتش معادل یک حج و یک عمره است،فرمود بلی یک حج و یک عمره تا ده بار شماره کرده[4].

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[4] بحار ج101ص32ذیل حدیث29.
pejuhesh232

فصل سی و ششم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:30 am

(فصل سی و ششم):در اینکه زیارتش معادل بیست حج است

1)در کامل الزیارات ص161از زید شحام از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود:زیارت امام حسین علیه السلام معادل بیست حج است و بلکه افضل از بیست حج است[5].

2)و در ص162از شهاب از امام صادق علیه السلام روایت کند که گفت:امام از من سئوال کرد چند مرتبه حج رفته ای؟عرض کردم نوزده مرتبه،حضرت

********** صفحه 113 **********

فرمود:یک مرتبه دیگر حج کن تا بیست مرتبه تمام شود،آنوقت ثواب یک زیارت امام حسین علیه السلام برای تو حساب شود[6].

3)و از حذیفة بن منصور روایت کند که امام صادق علیه السلام فرمود:چند مرتبه حج رفته ای؟عرض کردم نوزده مرتبه،فرمود:اگر یک مرتبه دیگر بروی و بیست حج را تمام کنی،آنوقت بوده باشی مثل کسی که امام حسین علیه السلام را زیارت کرده.[7]

4)و در ص163از یزید بن عبدالملک روایت کند تا آنجا که گفت:مردی خدمت امام صادق علیه السلام عرض کرد من نوزده حج کرده ام،دعا فرمائید تا یک مرتبه دیگر موفق شوم تا بیست حج شود،فرمود:هر آینه زیارتش بهتر از بیست حج است.[8]

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[5] بحار ج101ص41حدیث66.

[6] بحار ج101ص42حدیث73.

[7] بحار ج101ص42حدیث75.

[8] بحار ج101ص40ذیل حدیث62.
pejuhesh232

قبليبعدي

بازگشت به حسين ثار الله

Aelaa.Net