بسوي حيات اعلي

بسوي حيات اعلي

پستتوسط najm134 » شنبه مارس 27, 2010 12:41 pm

عناوين گزارشاتي كه تا كنون در اين باره منتشر شده است: اقدام پزشكان بيرجندي به استفاده از دوچرخه براي تردد - ميزكار مدرن همراه: را با خود به دشت و كوه ببريد - مرد خورشيد و دريا و حرا - كَوشواره نكَهبان بانوان (مانع تصوير با موبايل) - توليد آسفالت سبز و ابررايانه سبز
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بسوي حيات اعلي

پستتوسط najm134 » جمعه آپريل 16, 2010 6:56 pm

اقدام پزشكان بيرجندي به استفاده از دوچرخه براي تردد
پزشكان متخصص و فوق متخصص بيرجندي مسير خانه تا محل كارشان را با دوچرخه طي مي كنند . اين پزشكان به منظور شادابي ، سلامت ، پاكيزگي محيط زيست و گسترش ورزش هاي همگاني ، دوچرخه سواري مي کنند. دكتر يعقوبي متخصص چشم ، دكتر مرتضوي فوق تخصص ريه و بيماري هاي تنفسي ، دكتر جعفرنژاد متخصص قلب ، دكتر محتشم روانپزشك ، دكتر محمودي متخصص بيماري هاي داخلي و دكتر ضيايي متخصص بيماري هاي عفوني و رئيس بيمارستان ولي عصر بيرجند از جمله پزشكاني هستند كه مسير خانه تا بيمارستان و دانشگاه را با دوچرخه مي پيمايند . آنان مي گويند : دوچرخه سواري ورزش مفرح و كم هزينه اي است كه علاوه بر حفظ محيط زيست در سلامت انسان نيز تاثير بسزايي دارد .
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بسوي حيات اعلي

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 18, 2010 8:16 pm

ميزكار مدرن همراه: را با خود به دشت و كوه ببريد
جام جم آنلاين: اگر دوست نداريد هر از گاهي از دفتر كارتان بيرون بياييد، مي‌توانيد با استفاده از يك ميز كار ابداعي همراه با دفتر كار خود سري به بيرون بزنيد! مواد به كار رفته و شكل كلي اين وسيله به گونه‌اي است كه مي‌توان آن را در هر جايي مثل يك پارك، ايوان، محل كار، زمين دانشكده يا در مكان‌هاي باز ديگر قرار داد.تصوير
به گزارش ايسنا ، اين اختراع جمع و جور و سازگار با محيط زيست توسط ماتياس اشنايدر به منظور داشتن يك محل كار كوچك و كارآمد و راحت در فضاي آزاد و براي كارمندان و دانشجويان كه در فضاي بسته كار مي‌كنند، طراحي شده است.
اين كارگاه كوچك در قسمت فوقاني داراي مجموعه‌اي از باتري‌هاي خورشيدي است كه از طريق آن مي‌تواند جريان الكتريسيته لازم را براي روشن كردن يك دستگاه نوتبوك توليد كند كه اين نوت بوك روي ميزي كه در مركز آن تعبيه شده است، قرار مي‌گيرد.
قسمت نشيمن اين اختراع به گونه‌اي است كه افراد بسته به نيازشان مي‌توانند كنار هم يا جدا از هم به روي آن نشسته و كار خود را انجام دهند، علاوه بر آن طراحي آن به گونه‌اي است كه فرد كمترين تماس را با باد، باران يا نور آفتاب داشته باشد.
مواد به كار رفته و شكل كلي اين وسيله به گونه‌اي است كه مي‌توان آن را در هر جايي مثل يك پارك، ايوان، محل كار، زمين دانشكده يا در مكان‌هاي باز ديگر قرار داد.
ضمنا اين ميزكار تاشو و مانند بسته كوجكي همجون يك ساكـ به آساني قابل حمل و نقل است، در صورت تجهيز اين ميزكار به كَيرنده ماهواره اي اينترنت، محققان در هر كوه و دشت مي توانند به مطالعه خود ادامه دهند.

اين اختراع هنوز به توليد انبوه نرسيده اما اين تركيب همزمان از سازگاري با محيط زيست، كارايي، طراحي ارگونوميك و قابليت استفاده در فضاي باز در آن تحسين برانگيز است.
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بسوي حيات اعلي

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 18, 2010 8:26 pm

مرد خورشيد و دريا و حرا
سال 83 او را ديدم؛ مرد عجيبي كه در روستايي دور افتاده در قشم زندگي مي‌كرد. به حرا علاقه داشت و براي كاشت و داشت اين درخت دريايي چنان كوشش مي‌كرد كه گويي فرزندانش را پرستاري مي‌كند. عبدالله پيرمردي از روستاي كنار سياه قشم.
سفري به قشم رفته بودم كه ندا دهقاني تماس گرفت و پيشنهاد داد با عبدالله مصاحبه كنم. نمي‌دانم او از كجا اين پيرمرد عاشق طبيعت را مي‌شناخت. موضوع را با بيژن خان دره‌شوري مطرح كردم كه آن زمان مدير محيط‌زيست منطقه آزاد قشم بود، او نيز شگفته زده شد كه آوازه پيرمرد دوستدار حرا به تهران نيز رسيده است بدون آن كه كسي او را ديده باشد. دره‌شوري تعريف كرد كه عبدالله بدون حمايت سازمان‌هاي دولتي از درختان حرا حفاظت مي‌كند، شترها كه سرشاخه‌هاي حرا را مي‌خورند، بيرون مي‌كند و از نزديك‌ترين اقوامش به دليل تعرض شترهايشان به درختان حرا به دادگاه شكايت برده است. باور كردني نبود.تصوير در دور دست‌ترين نقطه ايران مردي عامي (بدون آن كه تحصيلات محيط‌زيست و منابع طبيعي داشته باشد) چنان با عشق از طبيعت حفاظت كند كه از اقوام خود شكايت به دادگاه ببرد و تنها از سازمان آزاد منطقه قشم بخواهد او را ياري دهد بيشتر و بيشتر حرا بكارد.
دره‌شوري گفت كه سيد، روز بعد مرا نزد عبدالله خواهد برد؛ سيد محمد داخته را دره‌شوري سيد خطاب مي‌كرد، نسل ديگري از اهالي قشم، دوستدار طبيعت، سرزمين مادري‌اش و ايران. صبح زود با سيد به سمت كّنار سياه حركت كرديم؛ راهي به نسبت طولاني،‌ در منتهي‌اليه غرب جزيره بزرگ و زيباي قشم.
وقتي رسيديم،‌ مردي 50 ساله در را گشود و با زبان قشمي سخن مي‌گفت و داخته نيز نقش مترجم هم‌زمان را به عهده گرفت. از بودن او بيش از پيش خوشحال شدم. مرد ميان سال گفت داماد، عبدالله است. دقايقي بعد عبدالله آمد و ما را داخل اتاق كوچكش دعوت كرد. او نيز به زبان مردم قشم سخن مي‌گفت بي‌آن كه كلامي فارسي بر زبان جاري كند. گرچه عبدالله 90 ساله با احساس تمام از حرا مي‌گفت و مي‌شد از لحن و آوايش دريافت كه چه مي‌گويد اما حضور داخته را بيش از پيش مغتنم برشمردم چرا كه او كلام عبدالله را بي‌كم و كاست ترجمه مي‌كرد. عبدالله معتقد بود هر جا كه درختان حرا باشد ماهيان نيز حضور بيشتري خواهند داشت، آب پاك‌تر مي‌شود و بركت در آن منطقه بيش از ساير مناطق خواهد بود، او از خواهر زاده خود شكايت كرده بود كه شترهايش به درختان حرا ناخنك زده بودند. مي‌دانست كدام بخش از ساحل براي كاشت حرا مناسب است كه هم رشد مناسبي داشته باشند و هم شترها كمتر بتوانند سفره‌ سبزي براي خود آماده كنند. تصوير
عكس عبدالله را امروز ديدم،‌ دلم گرفت كه چرا اين سال‌ها از طريق داخته خبري از او نگرفتم. اگر مردان و زناني نظري عبدالله در هر گوشه ايران باشند؛ كساني كه بي‌منت و بي‌توقع مالي تنها به فكر نجات محيط‌ منطقه خود باشند، بعيد به نظر مي‌رسد چرخ‌هاي توسعه ويرانگر بتواند هر گوشه‌اي از كشور را به ورطه نابودي بكشاند. اي كاش عبدالله مي‌توانست عشق درونش را ميان ديگران توزيع كند تا دريابند كه طبيعت تنها وديعه‌اي است كه دو بار در اختيار انسان قرار نمي‌گيرد.
يك بار بيژن دره‌شوري گفت كسي مي‌تواند ديگران را به طبيعت علاقمند كند كه درونش خورشيدي باشد، با ديدن عبدالله دريافتم كه او نيز اين خورشيد درون را به تمامي دارد.
توضيح: گونه حرا که نام علمی آن به حکیم و فیلسوف ایرانی ابو علی سینا (Avicennia Marina ) نسبت داده می شود ، درختانی در اندازه های 3 تا 6 متر با شاخ و برگ سبز روشن هستند. •حرا درختی است آب شورزی که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود. با خاصیت تصفیه ای که در پوست این درخت وجود دارد، بخش شیرین آب دریا را جذب و نمک آن را دفع می کند . درخت حرا در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است .
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بسوي حيات اعلي

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 18, 2010 8:46 pm

كَوشواره نكَهبان بانوان (مانع تصوير با موبايل)
با فراواني و رواج موبايلهاى مجهز به تصوير برداري؛ امنيت بانوان متدين و با شرافت؛ مورد خطر قرار كرفته است، همكَاني بودن اين موبايلها و استفاده بسيار زياد از آن؛ خواسته يا ناخواسته اسباب تعدّي به حريم بانوان را فراهم كرده است، صرف نظر از تصاوير كرفته شده در مجامع عمومي و خيابان و...، تصويرها و فيلمهاى تهيه شده در اجتماعات خصوصي زنان كه بانوان با توجه به محيط محفوظ اختصاصي بدون حجاب ممكن است باشد، و از طرفي كزارشات منتشره فراوان درباره سوء استفاده از اين تصاوير كه منتهي به هتك حرمت برخي و اخاذي از برخي ديكر و يا به بيراهه كشاندن تعدادي شده است، همه اينها سبب شده تا بانوان مؤمن و آكَاه از اين خطرات؛ به ناجار از حضور در اماكن عمومي ولو مختص بانوان (مانند استخر شنا يا باشكاههاى ورزشي يا بارك بانوان) اجتناب كرده و در اماكني مانند كلاسهاى درس بانوان يا مجالس زنانه نيز راحت نبوده و بوشيده بمانند، از طرفي وفور امكانات نرم افزاري فراوان براى تركيب تصاوير با فضاي آلوده اين مشكل را خطيرتر و نكراني بانوان را بيشتر كرده است.
اين مشكل محدود به جهان يك مليارد و نيمي مسلمانان نبوده و تمام بانوان با شرافت محيطهاى غير مسلمان از اين مشكل رنج مي برند، تا كنون راه حلي آسان براى رفع اين مشكل ارائه نشده بود؛ (ممنوعيت ورود يا كاربرد موبايل در محيطهاى اختصاصي بانوان يا نوعا عملي نبوده و در صورت اجرا مشكلات ديكري در برداشته است).
اخيرا جهار خانم دانشجو اهل كشور عربستان؛ كَوشواره اى را طراحي كرده اند؛ كه مانع تصويربرداري از موبايل مي شود! نام اين طراحان مخترع: خانم نوف از منطقه جازان، خانم ساره از منطقه جبل فيفا، خانم حليمه از جزيرة فرسان و خانم هاجر از ناحيه صبيا؛ از كشور عربستان مي باشند.
ايشان دانشجويان رشته هاى الكترونيك بوده و بعد مدت طولاني مطالعات توانسته اند به اين اختراع موفق شوند؛ تا اينكه بتوانند رنج و نكَراني بانوان را در اين زمينه برطرف كرده و آسايش را برايشان به ارمغان بياورند.
اين كَواشواره حاوي قطعه هاى بسيار ريز الكترونيكي است كه كارش بخش نمودن امواج و فركانسهاى خطي (ذبذبات خطية) و لرزشهاى موجي است؛ كه بردش بين 3 تا 5 هزار موج (هرتز) مي باشد، و اين امواج بر منبع تصوير برداري تاثير كذارده و مونيتور و صفحه نمايش موبايل را مرتعش و لرزش نموده بطوريكه هركَونه تصويربرداري ثابت يا متحرك را با هر موبايل محال و ممتنع مي كند،
همينطور اكر دوربين يا موبايل تصوير برداري در وضعيت ضبط تصوير به صاحب كَوشواره بيش از دوبار نزديك شود؛ آن موبايل يا دوربين آسيب خطيري مي بيند.
اين بانوان مخترع تاكيد كردند كه اين امواج هيجكزنه ضرري براى شخص كاربر و ديكر افراد نداشته؛ همجنانكه هيج اختلالي در كار رايانه يا تلويزيون ايجاد نمي كند.

تذكر: البته التزام به تعليمات كلام وحي و خازنان وحي؛ بسياري از اين خطرات را كاهش داده، بلكه بكلي زمينه وقوعش را منتفي مي كند.
عمل به اين آيه شريفه: وقرن في بيوتكن ولاتبرجن تبرج الجاهلية....، زنان را از محدوده اين آسيبها دور مي سازد.
از طرفي هوشياري و دورنكَري بانوان مبني بر عدم اجازه تصويربرداري بي حجاب از ايشان حتى توسط بانوان يا ديكر افراد محرم؛ خود راه حل اساسي براى حفاظت بانوان است.
با توجه به سهولت و سرعت انتقال امروزه و فراواني امكانات الكترونيكي؛ هر تصوير برداري خصوصي خانوادكي نيز در مخاطره بوده؛ جه اينكه بسياري از حوادث تعرض فوق الذكر؛ با هك شدن عمدي يا نادانسته رايانه خانواده؛ يا تعمير رايانه و موبايل و دروبين و....اتفاق افتاده است، راه حل اساسي همانا اجتناب از تصويربرداري از هر وضعيتي است كه اكر منتشر شود نامناسب است؛ مي باشد.
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بسوي حيات اعلي

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 18, 2010 8:49 pm

توليد آسفالت سبز و ابررايانه سبز
به گزارش مهر، در سال 2008 گروهي از محققان دانشگاه ويسکونسين - مديسون تلش جدي را براي توليد نسل جديدي از آسفالت سبز منطبق با معيارهاي زيست محيطي آغاز کردند. راهبرد اصلي دانشمندان در اين پروژه تلاش براي توليد آسفالت جديدي است که سبزتر از گذشته بوده و براي توليد آن انرژي و هزينه کمتري صرف مي شود. به جهت فناوريهاي نويني که در طراحي و ساخت آن به کار گرفته خواهد شد اين محصول جديد تأثير جدي بر کاهش آلاينده هاي زيست محيطي خواهد داشت.
در سال 2008 ابررايانه هاي "آي بي ام" نيز توانستند در طبقه بندي 500 ابررايانه سبز و با مصرف پايين انرژي که سايت Green500.org انجام داد در شمار اولينها قرار بگيرند. سايت Green500.org در طبقه بندي سال 2008 خود که به معرفي 500 ابررايانه سبز و سازگار با محيط زيست در تمام دنيا پرداخت، نشان داد که ابررايانه هاي محصول "آي بي ام" سبزترين ابررايانه هاي دنيا هستند. رتبه اول اين طبقه بندي را ابررايانه محصول لابراتوار Boeblingen "آي بي ام" به دست آورد و در جايگاه سوم اين فهرست ابررايانه Roadrunner لابراتوارهاي "آي بي ام" در لس آلاموس تکزاس قرار گرفت. اين ابررايانه که به تازگي توسعه يافته سريعترين ابررايانه دنيا است.
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

ماشین اسباب بازی با سوخت آب نمک !

پستتوسط najm134 » پنج شنبه آپريل 14, 2011 12:20 am

ماشین اسباب بازی با سوخت آب نمک !
این ماشین اسباب بازی این فرصت را به کودکان می دهد تا درباره شکل های جدید انرژی پاک مطالب جدیدی بیاموزند.تصوير
به گزارش کنجکاو شرکت سازنده می گوید که کودکان خود می توانند با صرف 10 دقیقه زمان، این اسباب بازی را مونتاژ کنند.
درون این ماشین یک پیل سوختی قرار دارد که با آب نمک، انرژی محرکه آن را تولید می کند.تصوير
پس از سوختگیری با آب نمک، یک ورقه فلزی از جنس منیزیم، می سوزد و به مدت 5-7 ساعت اسباب بازی به طور پیوسته کار می کند.

برای نگه داشتن آن ، باید پیل سوختی را از ماشین خارج کرده و با آب بشویید و خشک کنید. تمام مواد به کار رفته در ساخت آن، ایمن و از نظر محیطی پاک و غیر سمی هستند.
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

زير سؤال رفتن انرزي اتمي و جايكزيني مزرعه برق خورشيدي

پستتوسط najm134 » شنبه جولاي 16, 2011 6:42 pm

فرانسه با دارا بودن نیروگاه های اتمی جهت تهیه و تامین انرژی مورد نیاز خود در اروپا معروف است اما این دلیل نمی شود این کشور چشمان خود را بر روی تامین انرژی از طریق منابع ارزانتر و سالمتر ببندد مخصوصا با توجه به اتفاقات اخید در خصوص نیروگاه اتمی ژاپن که به نوعی بیم استفاده از این انرژی را در بین مردم و سران کشورها انداخته است .تصويردر فرانسه مزرعه ای با مساحت ۸۹ هکتار ایجاد شده که محصول آن نیروی برق با استفاده از انرژی پاک خورشیدی است . در این مساحت پنل های خورشیدی در سطحی وسیع برای مهار و تبدیل نیروی خورشید ایجاد شده اند که قرار است در سال ۱۸٫۲ مگاوات برق تولید نماید و در راستای تکمیل پروژه قرار است این مساحت به ۲۰۰ هکتار برسد و سالیانه ۱۰۰ مگاوات برق از این مزرعه ( یا همان نیروگاه خورشیدی ) تولید شود. این پروژه با این میزان توان تولید سالیانه بزرگترین نیروگاه خورشیدی در اروپااست و باید دید نتیجه اینگونه حرکت ها منجر به دست کشیدن کشورهایی چون فرانسه از انرژی هسته ای – باتوجه به خطرات و مخاطرات آن – و رویکردی رو به جلو به سمت انرژی پاک و سبز خورشیدی خواهد داشت ؟؟
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

خودكفايي برقي يك شعبه از هزاران شعبه بانكي كشور

پستتوسط najm134 » سه شنبه جولاي 19, 2011 1:51 am

خودكفايي برقي يك شعبه از هزاران شعبه بانكي كشور
نيروگاه خورشيدي بانك سپه شعبه بازار افتتاح شد تصوير
نخستين نيروگاه خورشيدي بانك سپه در شعبه بازار با حضور مدير عامل بانك و همچنين معاون وزير نيرو افتتاح شد.
رامين پاشايي فام در مراسم افتتاح نخستين نيروگاه خورشيدي بانك سپه در شعبه بازار اين بانك به بيان ويژگي‌ها و مزاياي اين نيروگاه پرداخت و اظهار داشت: با افتتاح اين نيروگاه شعبه بازار ديگر نيازي به برق آزاد ندارد و تمام مصرف برق خود را از اين طريق تأمين خواهد كرد.
وي با بيان اينكه افتتاح اين نيروگاه موجب توليد 3 كيلو وات انرژي برق در يك ساعت مي‌شود، افزود: اين ظرفيت مي‌تواند تا 30 كيلو وات افزايش يابد.
مدير عامل بانك سپه ضمن تأكيد براينكه علاوه بر شعبه بازار ساير همسايه‌ها نيز در صورت امكان مي‌توانند از اين انرژي استفاده كنند، تصريح كرد: اين نيروگاه توجيه اقتصادي را در حال حاضر و توجيه حسابداري را در آينده به همراه خواهد داشت.
پاشايي‌فام عمر اين نيروگاه را حداقل 30 سال عنوان كرد و افزود: با اعداد و ارقام فعلي سرمايه گذاري اين نيروگاه 6 ساله به بانك برمي‌گردد اما اگر بتوانيم اين مدت را به يكسال كاهش دهيم كاملاً توجيه پذير خواهد بود.
وي با بيان اينكه حداقل 1000 شعبه اين نيروگاه مجهز خواهند شد، تأكيد كرد:‌ تاپايان سال ساختمان‌ها و شعبي را كه با كمترين سرعت و هزينه مي‌توانند به اين قابليت مجهز خواهند شد را به نيروگاه خورشيدي تجهيز خواهيم كرد.
پاشايي فام هزينه تجهيز هر شعبه به نيروگاه خورشيدي را حداقل 40 ميليون تومان عنوان و تصريح كرد:‌ سال گذشته 48 ميليون تومان هزينه برق شعبه بازار شد كه با اين تكنولوژي ديگر پول برقي در اين شعبه پرداخت نخواهد شد.
* بهزاد: توليد 6 كيلو وات ساعت برق در طول يك سال با نيروگاه خورشيدي
محمد بهزاد معاون وزير نيرو نيز در اين مراسم با بيان سخناني پيرامون اهميت افتتاح اين نيروگاه اظهار داشت: سرمايه‌گذاري 3 كيلو وات انرژي در طول يك ساعت معادل 60 ميليون تومان است؛ اين ميزان در طول يكسال 6 كيووات ساعت برق توليد مي‌كند.
وي ادامه داد: اين سرمايه ‌گذاري و افتتاح نيروگاه خورشيدي در طول يك سال 60 تن گاز CO2 كمتر وارد شبكه خواهد شد.
به اعتقاد معاون وزير نيرو، افتتاح اين نيروگاه به خاطر ترافيك انرژي در منطقه بازار مي‌تواند بسيار مقرون به صرفه باشد.
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

فرهنگ سیگار نکشیدن در بین اهالی یک روستا

پستتوسط najm134 » يکشنبه ژانويه 08, 2012 11:59 pm

تصوير
روستایی که حتی یک سیگاری هم ندارد

یکی از مضرترین ساخته دست انسانها برای همنوعان خود سیگار است
اما خوشبختانه اهالی روستای "وچکاب جودکی" (وچکبود علياء) واقع در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام یک نخ سیگار هم دود نمی کنند.
در دل رشته کوه پیر و سرکش زاگرس و در دامنه کبیرکوه (کوژ) روستایی آرمیده است و مردمانی از دل تاریخ در آن سکنی گزیده اند.
مردمانی که در حصار علی محمد (باقیمانده آثار اجدادشان) و در کنار چشمه مارو زندگی را هم زیست با طبیعت می گذرانند.
در این روستا کسی لب بر سیگار نمی زند و به جان و مال خود آسیب نمی رساند.
در روستای وچکاب جودکی که در 22 کیلومتری شرق آبدانان در استان ایلام واقع شده، هیچ مرد و زنی و پیر و جوانی سیگار نمی کشد و سیگار در آن کالایی ممنوعه است.
در مغازه ها و بقالی های این روستا سیگار پیدا نمی شود چون خریداری نیست.
علی جودکی پور دهدار روستایی وچکاب جودکی در این باره می گوید:
در این روستا از دیرباز کسی سیگار نمی کشد و ما نیز تا به یاد داریم و پدر و اجدادمان نیز گفته اند سیگاری نداشتیم و نداریم.
وی در ادامه می افزاید: عدم استعمال دخانیات و مواد افیونی در روستای ما به یک فرهنگ تبدیل شده است.
بچه های روستای ما این فرهنگ را به خوبی یاد گرفته اند و از این بلای جانسوز دوری می کنند.
روستای وچکاب جودکی با 150 خانوار و جمعیتی بالغ بر 700 نفر که بیشتر مردمان آن به کشاورزی و دامداری مشغول هستند و جوانان این روستا در تابستان برای کار به تهران و کلانشهرها می روند که حتی حضور جوانان این روستا در کلانشهرها هم نتوانسته است آنها را سیگاری کند.
مردم این روستا از روحیه و شادابی خاصی برخودار هستند و به سخت کوشی معروف هستند و فرهنگ سیگار نکشیدن در بین اهالی روستا نهادینه شده است.
اراده مردم این روستا در مقابل این کار بزرگ ستونی است.
روستای «وچکاب جودکی» واقع در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام که در آن سیگار کشیدن ممنوع است و از معدود روستاهای پاک کشور است درگیر مشکلاتی از جمله عدم اجرای طرح هادی بعد از گذشت هفت سال است.
دهیار روستای وچکاب جودکی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: روستای وچکاب جودکی به رغم پتانسیلهای مهم و ارزشمند دارای مشکلات زیادی است.
علی جودکی عنوان کرد: در این روستا هیچ کسی سیگار نمی کشد و یکی از روستاهای پاک در زمینه سیگار است و نیازمند توجه مسئولان کشوری و استانی است.
وی بیان داشت: طرح هادی این روستا بعد از هفت سال تصویب هنوز اجرایی نشده است و روستا همچنان نابسامان و خاکی است.
وی گفت: این روستا با 700 نفر جمعیت و 150 خانوار واجد شرایط اجرای طرح هادی است و در این راستا خیابانهای این روستا اول باید شن ریزی بعد جدول گذاری و آسفالت شوند ولی تاکنون این امر محقق نشده است.
جودکی افزود: این روستا علاوه بر مشکل طرح هادی دارای مشکلاتی دیگر در زمینه آب و برق است.
وی ادامه داد: شبکه آب و برق روستای جودکی فرسوده بوده و به اویل انقلاب بر می گردد که این وضعیت مشکلاتی برای مردم روستا به وجود آورده است.
دهیار جودکی گفت: مشکل فرسوده بودن شبکه آب روستا باعث شده آب شرب مردم دارای کیفیت لازم نباشد.
وی گفت: شغل اصلی مردم روستای جودکی دامداری و کشاورزی است و در این روستا بیش از چهار هزار راس دام وجود دارد.
جودکی بیان کرد: کلیه اراضی کشاورزی روستا به صورت دیم است و بیشتر گندم و جو کاشت می شود.
این دهیار گفت: از دیگر مشکلات روستای جودکی نبود جاده بین مزارع است که مسئولان جهاد کشاورزی استان نیز به این امر باید توجه کنند.
وی افزود: روستای جودکی به رغم اینکه یک روستای پاک است ولی از هیچ گونه امکانات فرهنگی، ورزشی، آموزشی و.. برخودار نیست.
عليرغم همه كمبودها، ولي هیچ مرد و زن و پیر و جوانی سیگار نمی کشد و سیگار در آن کالایی ممنوعه است.
در مغازه ها و بقالی های این روستا سیگار پیدا نمی شود چون خریداری نیست.
علی جودکی پور دهدار روستای وچکاب جودکی در این باره می گوید: در این روستا از دیرباز کسی سیگار نمی کشد و ما نیز تا به یاد داریم و پدر و اجدادمان نیز گفته اند سیگاری نداشتیم و نداریم.
وی در ادامه می افزاید: عدم استعمال دخانیات و مواد افیونی در روستای ما به یک فرهنگ تبدیل شده است.
جودکی پور درباره دیگر مشکلات روستا اظهار داشت: در سال جاری مدرسه راهنمایی این روستا تعطیل شده و مسئولان اعلام کرده اند دانش آموزان مقطع راهنمایی این روستا باید در روستاهای مجاور مشغول به تحصیل شوند.
وی افزود: به دلیل ضعف حمل و نقل در روستا این جابجایی برای دانش آموزان روستا مشکل است.
وی بیان داشت: در این روستا بیش از 50 دانش آموز در مقطع ابتدایی و 50 دانش آموز در مقطع راهنمایی مشغول به تحصیل هستند.
جودکی عنوان کرد: روستای جودکی دارای دانشجو در مقاطع مختلف است که در حال حاضر در نقاط مختلف کشور مشغول به تحصل و کار هستند.
این دهیار درباره مهاجرت افراد روستا نیز گفت: در سالهای گذشته جمعیت روستا 850 نفر بوده است که بخاطر محروميت امكانات؛ این میزان به 700 نفر رسیده است و روز به روز جمعیت روستا در حال کاهش است.
وی افزود: اگر امکانات روستا بیشتر شود امکان مهاجرت افراد روستایی کمتر می شود.
وی گفت: نداشتن خانه بهداشت و امکانات پزشکی در این روستا از دیگر مشکلات مردم جودکی است که همواره با آن دسته پنجه نرم مکی کنند.
در این روستا دو سوپرمارکت وجود دارد که وقتی وارد آنها می شود با بنر «سیگار نداریم» مواجه می شوی که در نوع خود جالب است.
در روستای با فرهنگی مثل روستای جودکی باید برای الگو قرار دادن این روستا در کشور و جلوگیری از مهاجرت افراد روستا امکانات مناسب ایجاد کرد.
امید است مسئولان به روستاهای استان ایلام با توجه به اینکه مرکز اصلی تولید فرآورده های دامی هستند و تلاش و رنج زیاد متحمل می شوند توجه کنند.
مردم روستای جودکی منتظر توجه ویژه مسئولان استان ایلام و کشوری هستند زیرا حیف است روستای پاکی مثل جودکی با این مشکلات مواجه باشد.
najm134
 
پست ها : 1998
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بعدي

بازگشت به پاكيزه شناسى


Aelaa.Net