روشهایی که از نظر اصول با عناوین هفتگانه موافق است ولی روش م

روشهایی که از نظر اصول با عناوین هفتگانه موافق است ولی روش م

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه سپتامبر 14, 2019 11:22 pm

برخي روشهاهست كه از نظر اصول با برخي از هفتكانه عنوانا موافق است اما روش مختلف است
مثل روش توليد انرژي با ساختن استوانه هاى عظيم فلزي به قطر دوسه كيلومتر كه باد در آن به دام مي افتد،
استراليا بيست سي سالي است روي آن سرمايه گذاري و تحقيق نموده است
كه از نظر اصول و نوع و عنوان بادي است اما توربيني نيست
pejuhesh232
 
پست ها : 6574
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

Re: روشهایی که از نظر اصول با عناوین هفتگانه موافق است ولی روش م

پستتوسط najm143 » شنبه مارس 21, 2020 8:42 pm

نانو لوله‌هایی که از نور، برق تولید می‌کنند

Image


نانولوله‌هایی از جنس دی‌سولفید تنگستن می‌توانند در اثر تابش نور، جریان الکتریکی تولید کنند. این نانولوله‌ها سازوکاری متفاوت از مواد فتوولتائیک رایج دارند.

فیزیک‌دانان نوع جدیدی از نانولوله‌ها را ساختند که می‌تواند در اثر تابش نور، جریان الکتریکی تولید کند. از این نانولوله می‌توان برای ساخت حسگر‌های نوری و تراشه‌های تصویربرداری مادون قرمز استفاده کرد. این نوع ادوات جدید در آینده می‌تواند در حوزه‌های اخترشناسی و حمل‌ونقل خودران استفاده شود. در صورتی که این فناوری به تولید انبوه برسد می‌تواند منجر به ساخت ادوات تولید انرژی با کارایی بالا شود.

محققان دانشگاه توکیو با همکاری یک گروه تحقیقات بین‌المللی در جستجوی کاربرد نوعی نانولوله‌های نیمه‌هادی بودند که بتوان از آن‌ها در لامپ استفاده کرد. در این میان آن‌ها کشف جالبی کردند، نانولوله‌ها در اثر تابش طول‌موج‌های مشخصی، جریان الکتریکی تولید می‌کردند که به این اثر، اثر فتوولتائیک گفته می‌شود. پیش از این مواد فتوولتائیک مختلفی ساخته شده بود، اما طبیعت این نانولوله‌ها بسیار جالب توجه است.

ایواسا از محققان این پروژه می‌گوید: «ماده‌ای که ما ارائه کردیم می‌تواند همانند پنل خورشیدی، الکتریسیته تولید کند، اما با مسیری متفاوت. ما برای اولین بار نشان دادیم که نانومواد می‌تواند به مشکل محدودیت فناوری خورشیدی غلبه کند.»

این نانولوله از جنس دی‌سولفید تنگستن بوده که یک ماده نیمه‌هادی ورقه‌ای رول شده است. این ساختار ورقه‌ای در اثر تابش نور، جریان الکتریکی تولید نمی‌کند، اما زمانی که رول شده و به‌صورت لوله‌ای در می‌آید، این جریان تولید می‌شود. اما روش تولید جریان در این سامانه از روش‌های رایج فتوولتائیک متفاوت است.

در پنل‌های خورشیدی فتوولتائیک حضور ساختار‌های N. و P. کنار هم موجب می‌شود تا دو ماده مختلف بتوانند در اثر تابش نور جریان الکتریکی تولید کنند. این سازوکار طی ۸۰ سال گذشته بهبود یافته و در حال حاضر به محدودیت نظریه خود نزدیک می‌شود.

در نانولوله‌های دی‌سولفید تنگستن، تماس دو ماده وجود ندارد و جریان در ساختار توده‌ای ایجاد می‌شود به همین دلیل به آن اثرفتوولتائیک توده‌ای گفته می‌شود.

البته به دلیل نانوساختار بودن این فناوری، هنوز برای تجاری‌سازی و تولید انبوه آن چالش‌هایی وجود دارد، اما دانشمندان امیدوارند که این فناوری بتواند کارایی پنل‌های خورشیدی را بهبود دهد.
najm143
 
پست ها : 264
تاريخ عضويت: شنبه سپتامبر 14, 2019 10:38 pm

Re: روشهایی که از نظر اصول با عناوین هفتگانه موافق است ولی روش م

پستتوسط najm143 » پنج شنبه آپريل 09, 2020 10:59 pm

برج بادی مولد انرژی توسط ژاپنی ها

Image

نیروی باد تمیزترین منبع بی نهایت انرژی است. امروزه با افزایش آلودگی هوا در جهان تولید و ذخیره انرژی از طریق باد برای بشر جالب تر از پیش شده است ولی تا به امروز بدلیل برخی از محدودیت ها بازده انرژی بادی پایین بود. این محدودیت ها مربوط به طبیعت باد می شود و مهمترین محدودید نیز وزش باد در جهت های مختلف و با قدرت متفاوت است. ژاپنی ها این مشکل را حل کرده اند و قادر خواهند بود انرژی بادی را در هر جهتی به الکتریسته تبدیل و ذخیره کنند.

شرکت ZENA سیستمی را طراحی کرده که قادر است باد را در هر جهتی و با هر قدرتی گرفته و آن را به انرژی الکتریسته تبدیل و ذخیره کند. این برج شش پهلو دارد و قادر است باد را از هر 6 پهلو و در تمام زوایا جذب و ذخیره کند، ارتفاع این برج بلند است و قادر است باد را در هر ارتفاعی و با هر سرعتی ذخیره و به انرژی تبدیل کند.

Image

این برج 50 متری علاوه بر ذخیره سازی باد در تمام جهات، 2.5 برابر توربین های بادی فعلی بازده دارد. و انرژی را بهتر ذخیره می کند. سیستم ذخیره سازی این برج E.A.S نام دارد در این سیستم جدید از عنصر واندیوم با آب خالص برای ذخیره انرژی استفاده می شود. در این سیستم خطر آتش سوزی و یا مشکلات مواد شیمایی خطرناک وجود ندارد.
najm143
 
پست ها : 264
تاريخ عضويت: شنبه سپتامبر 14, 2019 10:38 pm


بازگشت به خوداتكايي خانگي برق رايگان


Aelaa.Net