احوال پيشرفتهاى نظامي يا تكنولوژيك (دخيل در تشخيص و تحليل)

ارائه موضوعي شمارگان منتشره از{گاهنامه معرفت به زمان}

مدير انجمن: نبض زمان

احوال پيشرفتهاى نظامي يا تكنولوژيك (دخيل در تشخيص و تحليل)

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه دسامبر 30, 2018 12:03 pm

.
pejuhesh232
 
پست ها : 7324
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

تصاویری باورنکردنی که قدرت هوش مصنوعی را نشان می دهند

پستتوسط نبض زمان » يکشنبه دسامبر 30, 2018 11:23 pm

هویت انسان ها در خطر است؟
تصاویری باورنکردنی که قدرت هوش مصنوعی را نشان می دهند


قدرت هوش مصنوعی لحظه به لحظه در حال افزایش است و این قدرت گاهی ترسناک به نظر می رسد. یکی از جدیدترین نمونه های قدرت هوش مصنوعی را می توان به واسطه تصاویر درک کرد که توسط هوش مصنوعی طراحی شده اند.

Image

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قدرت هوش مصنوعی لحظه به لحظه در حال افزایش است و این قدرت گاهی ترسناک به نظر می رسد. یکی از جدیدترین نمونه های قدرت هوش مصنوعی را می توان به واسطه تصاویر درک کرد که توسط هوش مصنوعی طراحی شده اند.
به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، بررسی هوش مصنوعی در گذر زمان نشان می دهد که هوش مصنوعی با سرعتی باور نکردنی در حال پیشرفت است.
آیا باور می کنید، افرادی که در سمت راست تصویر زیر قرار دارند واقعی نیستند؟ آنها محصول یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی هستند. چهره های سمت چپ توسط هوش مصنوعی در سال 2014 ساخته شده اند و در سمت راست، هوش مصنوعی در سال 2018 تصاویر را ساخته است.
Image
این تصاویر باورنکردنی نشان می دهد که ییشرفت در هوش مصنوعی با سرعتی بسیار بیش از تصور ما انجام می شود. تا آنجا که اغلب دشوار است بتوانیم این رشد و پیشرفت را به شکلی دقیق دنبال کنیم. اما نگاهی به تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی نشان می دهد که قرار است توسط هوش مصنوعی غافلگیر شویم و چه بسا هویت ما در خطر باشد.
در تصویر مذکور می توانید ببینید چه چیزهایی در عرض چهار سال گذشته پیشرفت داشته و همانقدر که این تصاویر واضح تر و منطقی تر می شوند، هوش مصنوعی نیز به هویت، ادراک و نگرش انسانی نزدیک تر می شود.

این چهره های واقع گرایانه کار محققان انویدیا است. آنها در مقاله ای که هفته گذشته به طور عمومی به اشتراک گذاشته اند این تغییرات را سرفصلی بر دنیای چهره نگاری هوش مصنوعی می دانند.
جالب تر اینکه این چهره های جعلی را می توان به راحتی سفارشی سازی کرد. مهندسان انویدیا یک روش شناخته شده را به عنوان انتقال چهره به کار خود متصل کردند، که ویژگی های یک تصویر را با تصویری دیگر ترکیب می کند. شاید این نوع ویژگی را پیش از این در برخی برنامه های فیسبوک دیده باشید که مثلا چهره شما را در یک اثرهنری یا مثلا در تابلویی کوبیسم وارد می کند.
با استفاده از این شیوه انتقال چهره، محققان شرکت انویدیا، موفق شدند چهره ها را تا حد زیادی سفارشی سازی کنند. برای مثال در تصویر زیر، تصویر منبع یک شخص واقعی (ردیف بالا) ویژگی های صورت شخص دیگری (ستون سمت راست) را به آن اعمال می کند. صفات مانند پوست و مو با هم ترکیب می شوند، و بی نهایت چهره جدید خلق می شود.
Image
اما آیا این اقدام کاملا بی خطر است؟ کارشناسان فناوری در چند سال گذشته بارها هشدار داده اند که چطور هوش مصنوعی می تواند امنیت جامعه را به خطر بیندازد و حتی سیستم قانونگذاری را دور بزند. این هشدارها نباید نادیده گرفته شود. این روزها ساخت سایت های مستهجن، ویدئوهای جعلی و حالا هم تصاویر غیرواقعی بسیار رایج شده و برهمین اساس است که عده ای می گویند وارد عصر آخرالزمان اطلاعات شده ایم یا به آن بسیار نزدیکیم.
Image
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط نبض زمان در يکشنبه دسامبر 30, 2018 11:26 pm .
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

واکنش چین به دستور تشکیل فرماندهی فضایی توسط ترامپ: فضا را ت

پستتوسط نبض زمان » يکشنبه دسامبر 30, 2018 11:24 pm

واکنش چین به دستور تشکیل فرماندهی فضایی توسط ترامپ: فضا را تسلیحاتی نکنید


همان طور که روز گذشته در دیجیاتو خواندید، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده فرمان تشکیل فرماندهی فضایی این کشور را صادر کرد تا در کنار مراکزی نظیر فرماندهی کل و فرماندهی سایبری، به یازدهمین شاخه رزمی وزارت دفاع ایالات متحده تبدیل شود.
چین نسبت به راه اندازی مسابقه تسلیحاتی فضایی ابراز نگرانی کرده است

حالا چین در واکنش به اقدام مذکور، از تصمیم ترامپ ابراز نگرانی کرده و از کشورهای جهان (به خصوص ایالات متحده) خواسته محیط فضا را تسلیحاتی نکنند. خانم چونیینگ هووا سخنگوی وزارت خارجه چین طی یک نشست خبری، با اشاره به تلاش های صلح آمیز کشورش در فضا، مخالفت جمهوری خلق چین با نظامی شدن فضای خارج از اتمسفر زمین و راه اندازی مسابقه تسلیحاتی فضایی را اعلام کرد.
لازم به ذکر است که این نخستین اقدام ایالات متحده برای ایجاد محیط نظامی در فضا نبوده و پیش از این ترامپ دستور تشکیل شاخه نظامی جدیدی تحت عنوان «نیروی فضایی» را هم داده بود. این شاخه در کنار نیروی دریایی، نیروی زمینی، نیروی هوایی، سپاه تفنگداران دریایی و گارد ساحلی، ششمین نیروی نظامی ایالات متحده خواهد بود.

البته طرح نیروی فضایی هنوز نهایی نشده و باید به تصویب کنگره برسد. در ضمن مخالفت هایی هم از سوی مقامات وزارت دفاع و برخی حقوقدانان با طرح ترامپ اعلام شده که تشکیل نیروی فضایی را یک هزینه اضافی و بالا رفتن حجم کارهای اداری و کاغذبازی می دانند.

لازم به ذکر است که فرمان دیروز رئیس جمهور ایالات متحده برای تشکیل فرماندهی فضایی با بحث نیروی فضایی متفاوت بوده و طرح تأسیس فرماندهی فضایی به عنوان یازدهمین پایگاه منطقه ای ایالات متحده، به منظور مقابله با تهدیدات چین و روسیه برای نابود کردن ماهواره های آمریکایی ارائه شده است.
گفتنی است چینی ها در چند سال اخیر حضور خود را در فضا گسترش داده اند که این موضوع (در کنار حضور روسیه) از طرف ایالات متحده نوعی تهدید قلمداد شده و احتمالاً در آینده شاهد رویارویی دوباره این کشورها بر سر مسئله فضا با یکدیگر باشیم.
منبع:
Daily Mail
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

Re: احوال پيشرفتهاى نظامي يا تكنولوژيك (دخيل در تشخيص و تحليل)

پستتوسط نبض زمان » يکشنبه دسامبر 30, 2018 11:25 pm

توسط نوجوان فرانسوی: تبدیل (جزء13) قرآن به DNA و تزریق آن به خودش


Image
پیشرفت بی وقفه فناوری امکان پیاده سازی آزمایش های جالب و مهیجی را روی بدن فراهم ساخته اما تزریق DNA به خاطر ریسک بسیار بالا موردی نیست که همه به آن علاقه داشته باشند، با این حال یک دانش آموز فرانسوی دست به اینکار زده است.
«ادرین لوکاتلی»، دانش آموز دبیرستانی ساکن فرانسه با انتشار مقاله ای مدعی شده که پروتئین های DNA را بدون اطلاع دقیق از خطرات جانبی آنها به خودش تزریق کرده است. علاوه بر این ظاهرا وی شخصا با تبدیل متون مذهبی کتاب مقدس «سِفر پیدایش» و قرآن به بلاک های سازنده DNA توالی های مورد نظر را تهیه کرده است.

«دئوکسی ریبونکلئید اسید» یا DNA درشت مولکولی است که اطلاعات مربوط به ژن ها و روش کار ارگان زنده در آن ذخیره شده است. مطالعات جدید نشان داده که می توان هر نوع داده ای را به چهار عنصر DNA يعنی آدنين، گوانين، سيتوزين و تيمين (ACGT) تبدیل کرده و در DNA ذخیره کرد. انگیزه لوکاتلی از تزریق DNA به خودش نیز بررسی همین مساله بوده است:
از آنجا که امکان تبدیل اطلاعات دیجیتال به DNA وجود دارد می خواستم احتمال تبدیل متن مذهبی به DNA و تزریق آن به موجودی زنده را بررسی کنم.

ادرین برای انجام این آزمایش سه مرحله را انجام داده است. در مرحله اول هر کاراکتر از جز سیزدهم قرآن را با یکی از حروف A ،C ،G و T جایگزین کرده تا رشته ای طولانی از بلاک های سازنده ایجاد شود. در مرحله دوم از طریق یک ابزار آنلاین مجانی که توالی DNA را به دستور توالی پروتئین ترجمه می کند، نحوه ساخت پروتئین تزریقی را دریافت کرد. وی در مرحله سوم و نهایی نیز پروتئین مذکور را در آزمایشگاه تولید کرده است.

بعد از آماده شدن پروتئین هر کدام از متون مذهبی کد شده را به یکی از ران‌هایش تزریق کرد اما ظاهرا به جز چند روز درد کشیدن، عواقب و اثرات جانبی دیگری دامنگیر این نوجوان نشده است. با توجه به ریسک بالای تزریق پروتئین های دست ساز و با نادیده گرفتن چند روز درد کشیدن باید ادرین را بسیار خوش شانس بدانیم.
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

معرفی ۱۰ فناوری دستکاری اقلیمی

پستتوسط نبض زمان » يکشنبه دسامبر 30, 2018 11:28 pm

اقلیم‌شناس آمریکایی: آنها که می‌گویند "جنگ اقلیم" نداریم، "ساده‌لوح" هستند
معرفی ۱۰ فناوری دستکاری اقلیمی


متخصص آمریکایی حوزه‌ی دستکاری اقلیمی تصریح کرد: ما در چندین مورد از جمله جنگ ویتنام، مزارع نیشکر کوبا، و همچنین در چین و شوروی از نزول باران جلوگیری می‌کردیم. حالا شما اگر فکر می‌کنید الآن چنین چیزی احتمال ندارد واقعاً ساده‌لوح هستید.
[rimg]Image[/rimg]

خبرگزاری تسنیم ؛ گروه اقتصادی؛ پرونده «جنگ جهانی غذا» ــ بخش بیست و نهم

بررسی ویژه: «نبرد اقلیمی» - بخش اول
چندی است در ایران اظهارات کارشناسی متناقضی در خصوص تعمد یا دخالت خارجی در تغییرات اقلیمی، یا به‌اصطلاح رایج «جنگ اقلیمی» بالا گرفته است. در این موضوع، طیف گسترده‌ای از نظرات کارشناسی وجود دارد. در یک سو، نهادهای صیانتی - مانند سازمان پدافند غیرعامل - دخالت خارجی در شرایط فعلی ایران را محتمل ارزیابی می‌کنند؛ از سوی دیگر کارشناسان کلاسیک کشور - مانند سازمان هواشناسی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - به‌کلی منکر این موضوع هستند و حتی بر طرح کنندگان موضوع خرده می‌گیرند.

Image
نظر سردار جلالی درباره‌ی جنگ اقلیمی
موضوع تغییرات اقلیمی با کلیدواژه‌ی «ابردزدی»، اولین بار توسط غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در 11 تیرماه 1397 مطرح شد. بلافاصله پس از یک روز، در تاریخ 12 تیرماه، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، بر سردار جلالی - به دلیل ورود در حوزه‌ی غیرتخصصی‌اش - خرده گرفت، و با وجود اینکه تغییرات اقلیمی را تأیید کرد، نظرات وی را مردود دانست. یک روز پس از آن، 13 تیرماه، داوود پرهیزکار، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور نیز صراحتاً در این خصوص اعلام نظر کرد؛ وی نیز نظر سردار جلالی را "فاقد مبنای علمی ارزیابی" کرد. پس از این تاریخ، موجی از اظهارنظرها توسط کارشناسان مختلف،‌ در رسانه‌ها مطرح شد که به رد یا تأیید «عمدی بودن تغییر اقلیم ایران» پرداختند.

Image
Image
Image

موجی از نظرات کارشناسان به محوریت سازمان محیط‌زیست و سازمان هواشناسی در رد جنگ اقلیمی
کارگروه پرونده‌های ویژه‌ی خبرگزاری تسنیم ،‌ طی روزهای آینده، ذیل پرونده‌ی «جنگ جهانی غذا» بررسیِ ویژه‌ای در این زمینه انجام خواهد داد تا ابعاد مسئله برای نخبگان و آحاد مردم روشن شود. در بررسیِ این موضوع به متنها، فیلمها و مؤلفه‌های بسیار قابل توجهی برخوردیم که به نظر می‌رسد برای خوانندگان خبرگزاری تسنیم نیز جذاب خواهد بود.
برای اولین شماره، متن و فیلم اظهارات جیم لی - فعال محیط زیستی و اقلیم‌شناس آمریکایی - در نظر گرفته شده که ذیلاً تقدیم خوانندگان می‌شود.

جیم لی، محقق حوزه‌ی دستکاریهای اقلیمی است؛ وی خود می‌نویسد: من هفت سال گذشته‌ی زندگی‌ام را به درک و گزارش حقیقت، درباره‌ی تاریخ طولانی تغییرات آب و هوا اختصاص داده‌ام.
وی با بیان اینکه ادعای ایران درباره‌ی دستکاری اقلیمی، برای ما که جنگ اقلیمی را پیگیری می‌کنیم تعجبی ندارد، تأکید کرد: چنین احتمالی وجود دارد.
مدیر وب‌سایت «کلایمت ویور» با اشاره به مستندات و مقالات منتشر شده درباره‌ی پروژه‌ی «نیل آبی» که توسط سازمان سیا با هدف نابودی مزارع نیشکر کوبا انجام شد خاطرنشان کرد: در این پروژه باران ابرها، قبل از اینکه به کوبا برسند، بیرون کشیده شده است.
وی ادامه داد: سیا با قاطعیت منکر استفاده از تغییرات اقلیمی در هر جایی - غیر از ویتنام! - شده است.
این فعال محیط زیست در ادامه به ابعاد بزرگتری از این پروژه اشاره کرد و افزود: هدف از پروژه‌ی «نیل آبی»، تغییرات اقلیمی در سه دولت کوبا، چین و شوروی بود تا محصولهای این سه کشور را نابود کنند و آشوبهای سیاسی ایجاد کنند.
وی در ادامه درخصوص احتمال به‌کارگیری چنین فناوری‌ای برای ایران خاطرنشان کرد: می‌دانید؟ من طرفدار ایران نیستم، اما هر طور فکر کنید، احتمال این موضوع وجود دارد.
این اقلیم‌شناس آمریکایی ادامه داد: رئیس سازمان هواشناسی ایران گفته این شرایط یک تغییر اقلیمی است نه جنگ اقلیمی؛ اما کسانی که گذشته را فراموش کنند، (و عبرت نگیرند) محکوم به تحمل تکرار آن هستند.
وی با اشاره به مقالات متعدد کنشهای سیا در زمینه‌ی دستکاری اقلیمی، آمریکا را - بجای اسرائیل - بازیگر اصلی این موضوع دانست، و اضافه کرد: سیا این فناوری را در انحصار خود دارد؛ حتی کاناداییها برای استفاده، ناچارند به سیا در خواست بفرستند.
این محقق حوزه‌ی دستکاریهای اقلیمی همچنین به پیام نتانیاهو درباره‌ی موضوع آب ایران اشاره کرد، و افزود: این اگرچه در ظاهر به‌عنوان یک نیت خیرخواهانه نشان داده می‌شود اما این نوع همدردی نتانیاهو، در واقع «جاسوس‌بازی» است. چرا که این نوع همدردی و حل مشکل، اهرم فشاری به همراه خواهد آورد.
وی تصریح کرد: فناوری دستکاری اقلیمی ما در حال دزدیدن بارانهایی است که به سمت ایران می‌روند؛ آن‌وقت پیام می‌دهند ما به شما تجهیزات می‌دهیم که مقدار فراوانی آب برای شما به همراه داشته باشد.
جیم لی کارشناسان سازمان هواشناسی ایران را مورد خطاب قرار داد و گفت: برای هواشناسان ایرانی که می‌گویند این موضوع نمی‌تواند اتفاق افتاده باشد می‌گویم یک شرکت به نام «آکواس» وجود دارد که مدعی است فناوری تغییر اقلیم را در اختیار دارد و از ایستگاههای زمینی برای ایجاد امواج الکترومغناطیسی برای هدایت ابرها در آسمان استفاده می‌کند.
وی افزود: پس آیا می‌توان رودخانه‌ها را از آسمان هدایت کرد یا ابرها را از ایران دور کرد؟ بر طبق گفته‌های صاحبان این فناوری من می‌گویم: بله. امکانش هست.
مدیر وب‌سایت کلایمت ویور ادامه داد: ما نگرانی ایران را قبل از این هم دیده‌ایم؛ به همین دلیل من پیش از این مقاله‌ای نوشتم و 10 فناوری را که برای این منظور استفاده می‌شود نشان داده‌ام. ما در سال 1962 و 1969 این فناوری را در اختیار داشتیم و استفاده کردیم؛ که با فناوریهای امروزی ما قابل قیاس نیست.
جیم لی در پایان تأکید کرد: این یک حقیقت است که دستکاری اقلیمی اتفاق افتاده است.

فیلم؛ جیم لی از تغییرات آب و هوایی می‌گوید
توضیح: جیم لی در مقاله‌ای مجزا {اینجا} 10 فناوری دستکاری اقلیمی را این گونه برمی شمرد: گرمایش یونوسفریک، راکت های صوتی، ماهواره، لیزر، بارور کردن ابرها، یونیزه کردن ابرها، تزریق ایروسول استراتوسفریک، ایجاد ابر، و هدایت جریان ابر در آسمان.
این مسئله در روزهای آینده در مطلبی جداگانه به تفصیل بررسی خواهد شد.
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

Re: احوال پيشرفتهاى نظامي يا تكنولوژيك (دخيل در تشخيص و تحليل)

پستتوسط نبض زمان » شنبه ژانويه 19, 2019 4:31 pm

كشف فسيلي نبودن ريشه نفت و تجديدپذيري منابع گاز و نفت


بر اساس روش‌های تجربی نفت به طور مداوم در عمق گوشته زمین، بر اثر فشار و دمای بی‌اندازه زیاد، دارد تولید می‌شود و بنابراین به هیچ عنوان در حال پایان یافتن نیست.
غالب دخالتهاى امريكا و جنكها و بحرانها بخاطر تصاحب بيشتر منابع نفت و انرزي است / براساس نظريه فسيلي بودن ريشه نفت و نيز نظريه اوج نفت (كه معلوم شده همه غلط و يك دروغ علمي بوده) ذخاير نفت و كاز جهان تجديد نابذير بوده ولذا در نيمه دوم قرن اخير مصرف آن به اوج مي رسد و باباين يافتن بيشتر ذخاير قدرت با دارندكان انرزي است؛ فلذا امريكا و غربيها در اين قرن اخير به انحاء مختلف اقدام به ايجاد بحرانها و جنكها جهت غارت منابع نفتي خاورميانه و امريكاي لاتين نمودند
با ابطال نظريه اوج نفت و كشف تجديدبذيري منابع كاز و نفت + كشف جديد ذخاير عظيم نفت در تكزاس؛ بهانه امريكا (و بخصوص ترامب كه انكيزه عمده اش مالي است) براى داشتن حالت مهاجم حريص فعلا منتفي مي شود = فلذا امريكا از سوريه خارج شده و فعلا از ماجراجويي بي حساب و كتاب مي خواهد دست برداردبرای دریافت مشروح این مطلب، گاهنامه 12 جمادی الاولی 1440 را از لینک زیر دانلود نمایید:
http://www.aelaa.net/Ersaal/5/2/Maerefa ... 1-1440.doc
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

Re: احوال پيشرفتهاى نظامي يا تكنولوژيك (دخيل در تشخيص و تحليل)

پستتوسط نبض زمان » شنبه ژانويه 19, 2019 4:33 pm

مسئولين و دانشكاهيان در برابر هرجه به اسم علم و ساينس وو نشر مي شود هشيار باشند و خودباخته رفتار نكنند = مواظب مباحث قلابي علوم باشيد = گرمایش زمین آب گل آلودی که استعمار از آن ماهی میگیرد

برای دریافت مشروح این مطلب، گاهنامه 12 جمادی الاولی 1440 را از لینک زیر دانلود نمایید:
http://www.aelaa.net/Ersaal/5/2/Maerefa ... 1-1440.doc
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

Re: احوال پيشرفتهاى نظامي يا تكنولوژيك (دخيل در تشخيص و تحليل)

پستتوسط نبض زمان » شنبه ژانويه 19, 2019 4:34 pm

اولین پرتاب ایران به ارتفاع 500 کیلومتری

برای دریافت مشروح این مطلب، گاهنامه 12 جمادی الاولی 1440 را از لینک زیر دانلود نمایید:
http://www.aelaa.net/Ersaal/5/2/Maerefa ... 1-1440.doc
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

Re: احوال پيشرفتهاى نظامي يا تكنولوژيك (دخيل در تشخيص و تحليل)

پستتوسط نبض زمان » شنبه ژانويه 19, 2019 4:36 pm

توئیت وزیر ارتباطات:ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت
«دوستی» آماده پرتاب می شود


در اثر ناكامي حادثه برتاب ماهواره؛ و بنابر برآورد فوق حداقل ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد دلار هزینه و بودجه كشور فوت و فنا شده است!

برای دریافت مشروح این مطلب، گاهنامه 12 جمادی الاولی 1440 را از لینک زیر دانلود نمایید:
http://www.aelaa.net/Ersaal/5/2/Maerefa ... 1-1440.doc
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

Re: احوال پيشرفتهاى نظامي يا تكنولوژيك (دخيل در تشخيص و تحليل)

پستتوسط نبض زمان » شنبه ژانويه 19, 2019 4:37 pm

ماهواره 'پیام' ساخت ایران در مدار زمین قرار نگرفت

برای دریافت مشروح این مطلب، گاهنامه 12 جمادی الاولی 1440 را از لینک زیر دانلود نمایید:
http://www.aelaa.net/Ersaal/5/2/Maerefa ... 1-1440.doc
نبض زمان
 
پست ها : 1610
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

بعدي

بازگشت به بايگانى موضوعى گاهنامه معرفت به زمان


Aelaa.Net