طب تجاري

مدير انجمن: najm134

آزمون تشخیص سی تی اسکن تهدیدی برای سلامتی

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه ژوئن 17, 2014 9:42 am

آزمون تشخیص سی تی اسکن تهدیدی برای سلامتی


در سال‌هاي اخير، براي تشخيص و يا پيش گيري از چندين بيماري مهلک، استفاده از آزمون‌هاي تصويربرداري سيتي‌اسکن رواج بسيار زيادي يافته است. ولي احتمالاً اکثر افراد از اين نکته بي‌اطلاعند که بيماران قرار گرفته شده در اين دستگاه‌ها، حدود 500 بار بيش از روش تصويربرداري با اشعه ايکس در معرض خطر قرار مي‌گيرند. نويسنده با اشاره به عدم توجه اکثر پزشکان به آثار سوء و زيان‌بار چنين روش‌هايي، عدم ارائه راهنمايي‌هاي لازم و بايکوت نمودن پزشکاني که نگراني‌هاي خود را در جامعه مطرح مي‌کنند، معتقد است که در پزشکي تجاري، سودآوري مسأله بسيار مهمي مي‌باشد که هنوز توجه زيادي به آن مي‌ شود.

من و دندان پزشکم، سال هاست که با هم يک دعواي فکري داريم. استيو توصيه مي‌کند که از تصاوير تهيه شده با اشعه ايکس استفاده کنم. اما من به او مي‌گويم که پرتوهاي يونيزه، يک عامل مخاطره‌آميز در ابتلاي افراد به سرطان است و درمان يک پوسيدگي جزيي، ارزش آن را ندارد. چند سال يک بار، با پوسيدگي يک دندان جديد، اين مرافعه دوباره اوج مي‌گيرد.

نظرات مخالف ما دو نفر، ريشه در مباني طب غربي مدرن دارد: تحليل‌هاي فايده – مخاطره در مورد موضوعاتي مشخص. ولي هنگامي که بخواهيم در مورد عملي که 000/150 بار در هر روز در سراسر ايالات متحده صورت مي‌گيرد، صحبت نماييم، بسياري از افراد ترجيح مي‌دهند که سکوت نمايند. موضوعي که کارشناسان اخلاق زيستي، سال هاست که براي اطلاع‌رساني عمومي در مورد آن تلاش مي‌کنند.

در آزمايش‌هاي سيتي‌اسکن، با استفاده از تصاوير چندگانه اشعه ايکس که از زواياي مختلف تهيه مي‌شود، ارتباط دادن آنها با هم، و توجه به اندام‌هاي يک فرد، يک تصوير نهايي به دست مي‌آيد. پژوهشگران دانشگاه «ييل» دريافته‌اند که تنها در تعداد اندکي از مراکز پزشکي و درماني ايالات متحده، به بيماران در مورد روش‌هاي جايگزين آزمون‌هاي تشخيصي سيتي‌اسکن نظير سونوگرافي، ام.آر.اي و يا مضرات استفاده از آن، اطلاعات لازم ارائه مي‌گردد.

مديران سازمان غذا و داروي ايالات متحده مي‌گويند که در يک تصويربرداري سيتي‌اسکن، بيمار 500 برابر يک تصويربرداري از قفسه سينه با اشعه‌ايکس، در معرض تابش امواج راديو اکتيو قرار مي‌گيرد. به علاوه، قرار دادن کل بدن در معرض اين تابش‌ها، ريسک ابتلا به سرطاني همانند بازماندگان بمباران‌هاي اتمي ژاپن در سال‌هاي جنگ جهاني دوم دارد. در چنين آزمون‌هايي، احتمال ابتلاي فرد در معرض تابش‌هاي راديواکتيو به سرطان، افزايش زيادي مي‌يابد. به علاوه، اين مخاطرات براي 2 تا 3 ميليون کودکي که همه ساله مورد چنين آزمايش‌هايي قرار مي‌گيرند، بسيار بيشتر است. و چنين ريسک‌هاي خطرآفريني، به ويژه براي کودکاني که 3 بار در معرض اين تابش‌هاي تشخيصي قرار مي‌گيرند، بسيار زياد خواهد بود. البته بايد بدانيم که در پاره‌اي از موارد، مخاطرات انجام سيتي‌اسکن قابل پذيرش است؛ چرا که مي‌توان براي درمان قطعي بيماري فرد، از آنها بهره برد؛ اما تشخيص زود هنگام يک بيماري، لزوماً به معناي طول عمر بيشتر فرد نخواهد بود. دکتر اليوت فيشمن متخصص راديوگرافي و پرتو درماني در بيمارستان «جان‌هاپکينز» در گفت وگو با روزنامه «نيويورک تايمز» مي‌گويد: «اگر من توموري يک سانتيمتري را امروز از بدن يک بيمار خارج کنم و شما به مدت 5 سال زندگي کنيد و يا اينکه 4 سال بعد اين عمل را انجام دهم و شما يک سال ديگر زنده بمانيد، هيچ تفاوتي نخواهد داشت.»

به هرحال، معادله فايده – هزينه در يک آزمون تشخيصي پزشکي نظير سيتي‌اسکن براي افراد سالم، بايد کاملاً مورد توجه قرار گيرد. «آيا شما در معرض خطر هستيد؟» اين سؤالي است که در يک تبليغ اينترنتي از مخاطبان پرسيده شده است: «تنها با پرداخت 99 دلار، به تصويربرداري از قلب خود در مرکز پزشکي ما بپردازيد.» آيا چنين تبليغاتي، بيش از فوايد خود براي افراد سالم، آنان را در معرض خطر قرار نخواهد داد؟ و آيا مي‌توان به چنين اقداماتي که براي بازارگرمي صورت مي گيرد، لقب پيش گيري اطلاق نمود؟ به هرحال، مديران مراکز تصويربرداري تلاش مي‌کنند که فعاليت‌هاي خود را عاري از خطر جلوه دهند. هر چند انجام همزمان اين آزمون‌ها بر روي قلب، قفسه سينه، پستان، تخمدان، لگن و شکم، مسلماً مي‌تواند جان فرد را به خطر اندازد.

از سوي ديگر، ما در نشريات پزشکي و پژوهش‌هاي مختلف، شاهد اين حقيقت هستيم که تلاش گسترده‌اي در جهت ناديده‌انگاري و کم اهميت جلوه دادن آزمون‌هاي تصويربرداري مختلف هسته‌اي و راديواکتيو، انجام مي‌گيرد. مثلاً پژوهشگران مرکز پزشکي «ويل کرنر» و پزشکان بيمارستان «پريسبتريان» اعلام کرده‌اند که انجام سالانه آزمون سيتي اسکن بر روي افراد سيگاري و سيگاري‌هاي سابق، مي‌تواند به پيش گيري از سرطان ريه بيانجامد. اما در مشروح اين تحقيق که در نشريه پزشکي «نيوانگلند» به چاپ رسيده، هيچ يک از مخاطرات و ريسک‌هاي مربوط به اين گونه آزمون‌ها مطرح نشده است. از سوي ديگر، عموم پزشکان و متخصصاني که در آثار خويش به اين ريسک‌ها اشاره نمايند، با سياست‌هاي حذفي مديران مراکز بهداشتي – درماني روبه‌رو مي‌شوند.

اما در مقاله اخير روزنامه نيويورک تايمز، به بررسي اين تحقيق و ارائه نقاط ضعف آن پرداخته شده است. فقدان گروه کنترل براي مقايسه نتايج به دست آمده در گروه آزمون، عدم توجه به بيماري‌هايي که در آنها لزومي به انجام عمل جراحي نيست، ناديده‌انگاري مخاطرات ناشي از قرار گرفتن در معرض پرتوهاي مختلف و در نهايت، وجود بسياري از جراحي‌هاي غيرضروري و خارج کردن بافت بيمار، مهم ترين انتقادات اشاره شده در اين مقاله مي‌باشد.

از سوي ديگر، در بسياري از تومورها به ويژه موارد خوش خيم، اصولاً نياز چنداني به خارج کردن بافت‌ وجود ندارد. هم اينک تعداد آزمون‌هاي پرتوبرداري سيتي‌اسکن در ايالات متحده 60 ميليون مورد در طول يک سال است و اين رقم، سال به سال نيز افزايش مي‌يابد. در مجله جامعه متخصصان راديولوژي آمريکا تخمين زده شده که هم اينک 20 % اين تصويربرداري‌ها از لحاظ کلينيکي بي‌فايده بوده و در عين حال، به دليل قرار گرفتن بي‌دليل افراد در معرض تشعشعات مختلف، سلامت آنان با تهديد روبه‌رو مي‌شود. از سوي ديگر، انجام بيش از حد چنين آزمون‌هايي بر روي انسان‌ها، مي‌تواند به مشکلي بزرگ‌تر بيانجامد. چرا که اصولاً پزشکان بيش از آنکه از سوي صنعت توليد چنين تجهيزاتي در مورد مضرات توليداتشان آگاه شوند، کاربردهاي آنها را مي‌آموزند. بدين ترتيب، به گونه‌اي ساختار يافته، آسيب‌هاي مختلف اين روش‌هاي تشخيصي ناديده گرفته مي‌ شود، وضعيتي که در مورد انواع داروهاي توليد شده نيز با آن روبه‌رو هستيم. يکي از کارشناسان پزشکي نيز مي‌گويد: بيمارستان‌هايي که سرمايه‌گذاري‌هايي سنگين در بخش خريد تجهيزات پزشکي خود نظير دستگاه‌هاي سيتي‌اسکن انجام مي‌دهند، مي‌توانند با استفاده بيشتر از آنها، زودتر سرمايه خود را بازگردانند و در مدتي کوتاه‌تر، به سودآوري دست يابند و البته سودآوري عامل مهمي به شمار مي‌رود که پزشکي تجاري، همواره به آن توجهي خاص داشته است.

تري جي.آلن

منبع: http://www.InTheseTimes.com
به نقل از: ماهنامه سیاحت غرب، شماره 60
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

باقی ماندن ابزار جراحی 30 سانتیمتری در شکم بیمار

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه ژوئن 17, 2014 10:24 am

باقی ماندن ابزار جراحی 30 سانتیمتری در شکم بیمار


یک ابزار جراحی 30 سانتی‌متری در شکم یک زن اهل چک که 5 ماه قبل جراحی کرده بود،‌ یافت شد

به گزارش خبرگزاری رویترز این بیمار 66 ساله، به نام، زنکا کوپکوا، پس از اینکه در بیمارستانی در شهر جنوب شرقی لاونسیس در جمهوری چک مورد یک عمل جراحی برای مشکل زنانگی قرار گرفت، از دردهای شکمی شدید شکایت داشت.

یک هفته پیش پس از معاینه مجدد یک ابزار جراحی - شبیه اسپچولا - در شکم او یافت شد و با موفقیت از بدن او خارج شد

کوپکووا به دنبال گرفتن غرامت به خاطر این اشتباه پزشکی است، و مدعی است کارکنان بیمارستان در ابتدا سعی کردند اشتباه‌شان را پنهان کنند و به او گفتند که کاری به جز تجویز مسکن نمی‌توانند انجام دهند.

کوپکووا گفت: "من به جراح ارشد گفتم که اگر درد نداشتم، به او مراجعه نمی‌کردم. من خودبیمارانگار نیستم." و از او خواستم که از شکمم رادیوگرافی کند، اما او گفت لازم نیست بی‌جهت در معرض پرتوتابی قرار بگیرم.

مقامات بیمارستان می‌گویند روال جراحی در این بیمارستان درست بوده است. و فهرست ابزارهای جراحی مورد استفاده در هر عمل ثبت می‌شود. اما یکی از پرسنل اتاق عمل که وظیفه نظارت بر این کار را داشت، ابزار گم‌شده را گزارش نکرده بود.
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

جاگذاشتن پد جراحي دو بار توسط جراحان زبردست تهران

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه ژوئن 17, 2014 10:26 am

جاگذاشتن پد جراحي دو بار توسط جراحان زبردست تهران

جا گذاشتن پد جراحی داخل شکم یک مرد جوان برای وی دردسرساز شد.

این مرد وقتی به‌خاطر سهل‌انگاری تیم پزشکی دو باره زیر تیغ جراحی رفت به دادسرای جرائم پزشکی تهران رفت و به طرح شکایت پرداخت. وی به قاضی پرونده گفت: چندی قبل از ناحیه شکم احساس درد کردم برای همین همراه همسرم به یکی از بیمارستان‌های پایتخت رفتم.

در آنجا بعد از انجام معاینات و آزمایش‌های لازم اعلام کردند که باید آپاندیسم را عمل کنم. وی ادامه داد: بعد از عمل جراحی از بیمارستان مرخص شدم اما تا چند روز همچنان در ناحیه شکم درد داشتم و فکر می‌کردم طبیعی است اما دردم روزبه‌روز بیشتر می‌شد و با توجه به اینکه تب هم کرده بودم احتمال عفونت وجود داشت، به همین‌خاطر مجددا به بیمارستان رفتم و پزشک بعد از معاینه از من خواست که به قسمت رادیولوژی بروم و عکس بگیرم.

وی افزود: بعد از عکسبرداری مشخص شد که یک پد جراحی در شکمم جا مانده است. با این وضعیت باز هم باید زیر تیغ جراحی می‌رفتم. بعد از آن مرا به اتاق عمل فرستادند و بعد از عمل اعلام کردند که پد را خارج کرده‌اند. اما دردم همچنان ادامه‌داشت و واقعا زندگی‌ام را مختل کرده بود.

چرا که به‌خاطر عمل جراحی نتوانستم سرکار بروم و از کارهایم عقب مانده بودم. مرد جوان در ادامه گفت: درد امانم را بریده بود و این بار وقتی به بیمارستان رفتم و عکسبرداری انجام دادم مشخص شد که بازهم قسمتی از پد همچنان در شکمم جا مانده واقعا عصبانی شدم. کنترلم را از دست داده بودم چون به‌خاطر سهل‌انگاری تیم جراحی، هم سلامتی‌ام در خطر بود و هم در کارم اخلال ایجاد شده بود.

برای همین تصمیم به شکایت گرفتم. از سوی دیگر باید برای سومین بار جراحی شوم و این بار خدا می‌داند که زنده می‌مانم یا نه. پیش از عمل از بیمارستان و تیم پزشکی شکایت دارم و خواستار پیگیری پرونده هستم. بعد از شکایت این مرد جوان، دستور احضار تیم جراحی به دادسرا صادر شد تا در تحقیقات زوایای پنهان پرونده آشکار شود.
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

توصيه هاي طب جزئي نگر و تجاري براى ماه رمضان

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه ژوئن 29, 2014 9:04 pm

توصيه هاي طب جزئي نگر و تجاري براى ماه رمضان:1- همه افراد سالم و غيرسالم يك سونوگرافي كليه مثانه پر و خالي انجام دهند
2- براي روزه هر جه بيشر سيب وهلو بخورند = بدون توجه به خاصيت تخليه كننده معده
3- هندوانه نخورند مضر است!
آب بدن را از دست مي دهيد
4- اول افطار و قبل از خوردن غذا دوغ و ماست بخوريد

==================

قبل از ماه رمضان، سلامت کلیه‌تان را چک کنید
چه افرادی که سابقه سنگ سازی دارند و چه کسانی که این مشکل را ندارند، باید برای بررسی احتمال وجود سنگ ادراری به پزشک مراجعه کنند.

یک جراح کلیه و مجاری ادراری با تاکید بر اینکه تمام افراد باید قبل از شروع ماه مبارک رمضان یک سونوگرافی کلیه، مثانه پر و خالی و آزمایش ادرار انجام دهند،

دکتر سیمین وحیدی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: قبل از شروع ماه مبارک رمضان تمام افراد چه افرادی که سابقه سنگ سازی دارند و چه کسانی که این مشکل را ندارند، باید برای بررسی احتمال وجود سنگ ادراری به پزشک مراجعه کنند.

وحیدی یکی از راه های پیشگیری از سنگ سازی در ماه رمضان را مصرف دو لیوان آب به صورت ناشتا و یک لیوان قبل از شروع وعده غذایی دانست و افزود: مصرف انواع میوه ها نیز به اندازه 400 تا 500 گرم در روز توصیه می شود.

ذخیره آب طولانی مدت در ماه رمضان با مصرف میوه های گوشتی

این جراح کلیه و مجاری ادراری در خصوص توصیه های غذایی در ماه رمضان برای سحری گفت: با توجه به این که مصرف میوه در زمان سحر برای نگهداری و تامین آب بدن در طولانی مدت موثر است، بنابراین مصرف میوه های گوشتی مانند هلو و سیب که دیرتر آب خود را از دست می دهند، به عنوان ذخیره آب طولانی مدت هستند که برای سحری توصیه می شود.

اما اين دكتر توجه نكرد كه معده يك مخزن فلزي نيست و هلو و سيب خاصيتهاي ديگر هم دارند، هلو لينت مزاج مي دهد و سيب معده را تخليه مي كند،

وی خاطرنشان کرد: در ماه رمضان به ویژه در وعده سحری، باید از مصرف غذاهای شور و پر نمک و میوه های مضر مانند هندوانه (این میوه به علت ادرار آوری موجب از دست دادن آب بدن و تشدید تشنگی می شود، همچنین مصرف آن در مبتلایان به مشکلات روده ای به علت فیبر زیاد، زیان آور است) و پنیر شور پرهیز کرد.

اما اين دكتر نگفت چطور مليونها نفر با قرنها تجربه روزه داري معتقدند هندوانه كه مصرف مي كنند تشنگي انها در روز كمتر است

وحیدی تصریح کرد: در زمان افطار، افراد روزه خود را با یک تا دو لیوان آب ولرم و نه چای و هیچ نوشیدنی دیگر باز کنند و سپس به تدریج به مصرف لبنیات مانند دوغ و ماست و غذای اصلی بپردازند، زیرا مصرف همزمان این دو وعده با هم به دلیل وجود کلسیم در لبنیات و آهن در غذای اصلی، منجر به جذب غیرکامل این مواد می شود.

اما اين دكتر توضيح نداد كه چطور شخصي كه روزه بوده و شكمش خالي است بعد دوليوان اب ولرم
مي تواند دوغ و ماست بخورد با شكم خالي

پزشك متخصص مزبور كه ظاهرا تناسب غذاها با وضعيت بدن وووو را اطلاعي نداشته و ازتجربه روزه داران هم بي خبر است
توصيه عمومي به دستگاه سونو و نخوردن هندوانه و خوردن دوغ در اول افطار قبل غذا را به همه روزه داران توصيه مي نمايد
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

ابراز تاسف از «کار شرم‌آور برخی پزشکان»

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه جولاي 20, 2014 1:09 am

ابراز تاسف از «کار شرم‌آور برخی پزشکان»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پدر علم نفرولوژی ایران نسبت به «کار شرم‌آور برخی پزشکان و بیمارستان‌هایی که کلیه ایرانی‌ها را از طریق دلال‌ها به خارجی‌ها می‌فروشند»، ابراز تاسف کرد.

به گزارش «شفا آنلاین»، پروفسور برومند تصریح کرد: در نهایت تأسف باید بگویم در برخی بیمارستان‌ها شاهد پیوند کلیه ایرانی‌ها از طریق دلال‌ها و قاچاقچیان به بیماران خارجی هستیم. این مایه تاسف برای همه است. کار پزشکان و دست‌اندرکاران این ماجرا نیز شرم‌آور است.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری در پاسخ به اینکه آیا برخوردها و ضوابط کنونی برخورد با متخلفان پیوند اعضاء از نظر قوانین کافی است یا خیر، گفت: در حال حاضر برخورد با این موارد به هیچ عنوان کافی نیست.

برومند با تاکید بر اینکه باید جلوی هر نوع تجارت سیاه در زمینه پیوند اعضا به خصوص کلیه گرفته شود، اظهار کرد: برای افزایش استفاده از اعضای بدن افراد مرگ مغزی نیاز به گسترش امکانات و فرهنگ سازی است. از طرف دیگر وزارت بهداشت کشورمان باید هر نوع پیوند اعضاء را برای افرادی که در ممالک خودشان امکانش را دارند، ممنوع کند وگرنه پیوند کلیه به خارجی‌ها فقط باید از گیرنده خارجی و تبعه همان کشور صورت پذیرد، نه اینکه کلیه یا سایر اعضای بدن یک ایرانی به بیمار خارجی پیوند زده شود.

او گفت: متأسفانه طی ماه‌های اخیر خبرهای ناگواری در این خصوص مطرح و در میان جامعه پزشکی نیز منتشر شده است که امیدواریم دست‌اندرکاران حوزه‌های نظارتی مربوطه هر چه سریع‌تر و با قاطعیت برای حفظ آبروی کشور و جامعه پزشکی اقدامات لازم را در این خصوص به‌ عمل آورند.

برومند با اشاره به نقش مهم وزرات بهداشت و انجمن بیماران کلیوی ایران در زمینه پیوند کلیه، ترویج پیوند از مرگ مغزی طی سال‌های متمادی و ساماندهی موضوع پیوند کلیه در کشور تصریح کرد: مشکلاتی که در زمینه تجارت سیاه کلیه وجود دارد مربوط به دست‌های ناپاک قاچاقچیان اعضای بدن است که به شیوه‌های مختلف به فکر رسیدن به مبالغ کلان از طریق این نوع تجارت در همه جای دنیا از جمله ایران هستند. بنابراین امیدواریم نهادهای نظارتی مربوطه با متخلفان و تبهکاران به شدت برخورد کنند تا شاهد این قبیل موارد معدود در کشور عزیزمان نباشیم.

به گفته نخستین رئیس مرکز دیالیز و پیوند کشور، در حال حاضر نگاه دنیا به تحولات چشمگیر در زمینه پزشکی ایران خیره مانده که این اتقاق مرهون تلاش‌های تمامی پزشکان و دست اندرکاران این حوزه بوده است.

وی تاکید کرد: نباید اجازه داد چند تبهکار و قاچاقچی اعضای بدن با همکاری اندک پزشکان متخلف که سودای به جیب زدن مبالغ کلان در کوتاه‌مدت را دارند با آبروی کشور و به خصوص جامعه پزشکی خدوم و زحمتکش بازی کنند.
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

دهان شويه‌هاي حاوي الکل موجب ابتلا به سرطان دهان

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه جولاي 20, 2014 4:29 pm

دهان شويه‌هاي حاوي الکل موجب ابتلا به سرطان دهان


به گزارش خبرگزاري آريا، دانشمندان آلماني از مرکز تحقيقات همه گير‌شناسي موسسه لايبينيتز اعلام کردند مصرف دهان شويه‌هاي حاوي الکل نيز درست به مانند عدم رعايت بهداشت دهان و دندان٬ خطر ابتلا به بيماري کشنده‌اي همچون سرطان دهان را به ميزان 60 درصد افزايش مي‌دهد.

پيش از اين تنها دليل شناخته شده ابتلا به سرطان دهان٬ عدم رعايت بهداشت اين عضو از بدن عنوان شده بود.
بر اساس آمار منتشر شده از سوي سازمان بهداشت جهاني٬ ساليانه بيش از 600 هزار نفر به طيف گسترده مربوط به سرطان دهان دچار مي‌شوند. اين سرطان مي‌توان اعضايي همچون زبان٬ کف دهان٬ لثه و گونه را درگير نمايد.
به عقيده دانشمندان الکل موجود در اين دهان شويه‌ها با وجود اينکه درصد اندکي دارد٬ باعث فرسايش لايه‌هاي بيروني اعضا شده و در نتيجه اين اعضا را آسيب پذير‌تر مي‌سازد.

بنابراين ساير داروهاى شيميايي و لوازم بهداشتي حاوي الكل ولو مقدارناچيز موجب ابتلا به سرطان است و از ان بايد برهيز كنيم
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

قرص‌های مسکن‌ قاتلين بي سروصدا

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه جولاي 20, 2014 4:54 pm

قرص‌های مسکن‌ قاتلين بي سروصدا


به گزارش مشرق، چندی پیش اخباری بسیار وخیم و شگفت‌آور در مورد عواقب مصرف بی‌رویه داروهای آرام‌بخش و مسکن منتشر شد.

تحقیقاتی که اخیرا توسط "مراکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها"[1] انجام شده نشان می‌دهند که هم‌‌اکنون سالیانه 15/000 نفر بر اثر مصرف بیش از اندازه مواد مسکن و آرام‌بخش جان خود را از دست می‌دهند.[2]
این امر بدین معنا است که تلفات مصرف این نوع داروها بیش از تعداد مرگ و میرهای ناشی از اعتیاد به هروئین و کوکائین است. نکته جالب توجه اینجاست که در برخی ایالت‌های آمریکا آمار مرگ و میر ناشی از مسکن‌ها و آرامبخش‌ها بیش از تلفات سوانح رانندگی است.

Image
سالیانه 15/000 نفر در آمریکا جان خود را بر اثر مصرف مسکن‌ها از دست می‌دهند

تحقیقات چه می‌گویند؟

در سال 2007، روزانه تقریبا 100 نفر بر اثر مصرف بیش از اندازه مواد دارویی (overdose) در آمریکا جان خود را از دست دادند.[3] نرخ مرگ و میر 11/8 نفر به ازای هر 100/000 نفر در سال 2007، تقریبا دو برابر نرخ مرگ و میر در سال 1991 بود. از سال 1999، داروهای تجویز شده مسؤول بخش اعظمی از افزایش در نرخ مرگ و میر است.[4]

در سال 2009، تعداد 1/2 میلیون رجوع به مراکز درمان اورژانسی (که با رشد 98/4 درصددی نسبت به سال 2004 مواجه بود)، به علت سوءمصرف و یا استفاده اشتباهی از داروها بود. این در حالی است که تعداد موارد اورژانسی به خاطر مسمومیت ناشی از مواد غیرقانونی به مانند هروئین و کوکائین، 1 میلیون مورد بود.[5] ب

خش عمده‌ای از این مسمومیت‌ها و مرگ و میرها مربوط با دسته‌ای از آرام‌بخش‌ها به نام "مسکن درد اوپیوئیدی" (OPR) هستند که شامل داروهایی چون اوکسیکدون (oxycodone)، متادون (methadone) و هیدروکدون (hydrocodone) می‌باشند. داروهای OPR اغلب برای مصارف غیر پزشکی توسط بیماران یا نزدیکان آنها مصرف شده و یا در خیابان فروخته می‌شوند. در سال 2010، تقریبا 5 درصد از جمعیت از بالای دوازده سال آمریکایی از داروهای OPR برای مصارف غیرپزشکی استفاده می‌کردند.[6]

ستفاده غیرپزشکی از داروهای OPR سالیانه 72/5 میلیارد دلار هزینه برای شرکت‌های بیمه درمانی ایجاد می‌کند.[7]

Image
مسمومیت ناشی از سوء مصرف داروهای مسکن یکی از دلایل عمده مرگ و میر در آمریکا است

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که بین سال‌های 1999 تا 2008، میزان مرگ و میر ناشی از سوءمصرف مواد آرام‌بخش، فروش، و پذیرش درمانی بیماران تحت مسمویت سوءمصرف این داروهای مسکن به صورت موازی افزایش داشته‌اند (جدول پایین). نرخ مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از اندازه در سال 2008، تقریبا چهار برابر سال 1999 بود. فروش داروهای OPR در سال 2010 تقریبا چهار برابر فروش در سال 1999 بود.

پذیرش درمانی بیماران تحت مسمویت سوءمصرف این داروهای مسکن در سال 2009 تقریبا چهار برابر سال 1999 بود. فروش داروهای OPR در سال 2010، به ازای هر 10/000 نفر 7/1 کیلو گرم بود. یعنی هر فرد در آمریکا به طور متوسط 710 میلی‌گرم داروهای مسکن "اوپیوئیدی" (OPR) خریداری می‌کنند.[8]

Image
جدول مرگ و میر، فروش و پذیرش‌های درمانی داروهای مسکن اوپیوئیدی (OPR)

سیستم درمانی آمریکا لبریز از مسکن‌های ضددرد است!

در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990، پزشک‌هایی که حوزه فعالیت‌شان مرتبط با درد بود، مسکن‌های اوپیوئیدی را به عنوان یک روش درمانی کم‌خطر پذیرفته و به کار بستند. این نوع مسکن‌ها که از گیاه تریاک (افیون) مشتق شده‌اند درک درد را از طریق اتصال به حسگرهای مغزی، نخاع و دیگر جاهای بدن کاهش می‌دهند.

دکتر جین بالانتین (Jane Ballantyne)، یکی از متخصصین باسابقه درد و استاد دانشگاه واشنگتن، می‌گوید: "ما قانع شده بودیم که این مواد مخدر می‌توانند تأثیرگذار بوده و خطر اعتیاد نیز پایین خواهد بود."

Image
دکتر جین بالنتین
یکی از منتقدین جدی صنعت قرص‌های مسکن

اما با گذر زمان نظر کارشناسان به دو بخش تقسیم گردید. برخی به مانند بالانتین، در مورد استفاده فزاینده از اوپیوئیدها و نیز کارآیی مثبت این داروها هشدار دادند و برخی دیگر به مانند رؤسای "بنیاد درد آمریکا" (American Pain Foundation) ادعا نمودند که این داروها در معرض انتقاد غیرمنصفانه‌ای قرار گرفته‌ و باعث شده‌اند که بیماران احساس بزهکاری نموده و پزشکان نیز از تجویز این داروها واهمه داشته باشند.

با این حال علی‌رغم این مناقشات، فروش داروهای مسکن افزایش چشمگیری داشته است. سال گذشته، 8/5 میلیارد دلار داروهای مخدر در آمریکا به فروش رفتند. به گفته توماس فریدن (Thomas Frieden)، رئیس "مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها"، "هم‌اکنون، سیستم درمانی امریکا لبریز از مسکن‌های ضد درد است؛ داروهای خطرناکی که مردم را در دام خود گرفتار می‌کنند."[9]

داروی اکسی‌کونتین (OxyContin)، یک مسکن با محدوده توزیعی بسیار گسترده، در سال 2010 فروشی بالغ بر 3/1 میلیارد دلار داشته است. این در حالی است که میزان فروش این دارو در سال‌های 2006 و 2008 به ترتیب برابر با 752 میلیون و 2/5 میلیارد دلار بوده است.[10]

بر اساس گزارش "مؤسسه دارویی" (Institute for Medicine) درد یکی از مسائل عمومی بسیار مهم جامعه درمانی آمریکا محسوب می‌شود. بر اساس این گزارش سالیانه در حدود 560 تا 635 میلیارد دلار برای جامعه آمریکا هزینه در پی دارد یعنی به ازای هر یک آمریکایی در سال 2000 دلار صرف کاهش درد می‌شود.[11]

Image
صنعت قرص‌های مسکن جزو پول‌ساز‌ترین بخش‌‌های صنعت داروسازی است

آیا آمریکا دچار درد مزمن شده است؟

اخیرا به گزارش "مؤسسه دارو" (Institute of Medicine)، گزارش‌های پزشکی مداوم و هشداردهنده‌ای در حوزه کیفیت زندگی و درد مزمن منتشر می‌شوند. تعداد آمریکایی‌هایی که از دردهای روزمره رنج می‌برند در ده سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. بر اساس گزارش این مؤسسه در سال 2011، 116 میلیون آمریکایی از درد مزمن رنج می‌برده‌اند. تأثیر مخرب این مسأله به هیچ عنوان قابل اندازه‌گیری نیست. در ادامه این گزارش پیش‌بینی گردیده که در سال 2030 در حدود 170 میلیون نفر از جمعیت آمریکا دچار دردهای مزمن خواهند بود.

Image
تعداد آمریکایی‌هایی که از دردهای مزمن رنج می‌برند

دردهای روزمره و مزمن تأثیری قطعی و تعیین کننده بر کیفیت زندگی افراد دارند. زمانی که فدر دچار چنین مشکلی می‌شود دیگر نمی‌تواند از لذت‌های سادگی زندگی بهره‌مند گردد. اکثر افرادی که گرفتار دردهای مزمن هستند دچار افسردگی نیز می‌شوند و همین امر باعث پدید امدن یک دور تسلسلی می‌شود. ناراحتی‌های مزمن و محدود گشتن توانایی‌های در گذز زمان باعث افسردگی می‌شوند. افسردگی نیز به نوبه خود درد بیشتری را پدید می‌آورد.

اکثر مردم آمریکا از تمام توان و ظرفیت روانی خود استفاده می‌کنند. زمانی که فرد دچار درد مداومی است تمرکز طولانی مدت بر کارها بسیا سخت می‌گردد. این امر باعث می‌شود انرژی بدن به شدت تحلیل رود. این نوع اختلالات بر توانایی فرد برای خوابیدن نیز تأثیر می‌گذارند و همین امر دلیلی دیگر برای افزایش درد می‌شود.[12]

استفاده از داروهای مسکن تبدیل به یک پدیده مسری در جامعه آمریکا شده است

به گزارش "دفتر ملی سیاستگذاری مصرف دارو" (ONDCP) سوءاستفاده از داروهای تجویزی تبدیل به یک پدیده مسری شده است که تمام نسل‌های آمریکا در بر گرفته است. هر فرد، جوان یا پیر، در معرض اعتیاد به داروهای آرام‌بخش و مرگ ناشی از مسمویت با آنها است.[13]

در میان دانش‌آموزان آمریکایی، از هر ده ماده‌ای که مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، شش ماده در رده داروهای تجویزی قرار دارند. هم‌اکنون تعداد افراد بالای دوازده سال که از داروهای تجویزی سوءاستفاده کرده‌اند نسبت به سال 1998 چهار برابر افزایش یافته است.

Image
مصرف مسکن تبدیل به یک پدیده مسری در جامعه آمریکا شده است

مطالعات نشان می‌دهند که در سال 2011 بیش از دو میلیون نفر از افراد 50 سال و به بالا، از داروهای تجویزی برای مقاصد غیر پزشکی استفاده نمودند. همچنین، تعداد افرادی که در این گروه سنی دست به سوءاستفاده دارویی زدند طی ده سال گذشته ده برابر شده است. تقریبا نمی از افرادی که از داروهای استفاده نادرست می‌کنند در اولین بار این کار خود را با نوعی داروی تجویزی انجام داده‌اند.

داروهای تجویزی، پس از ماری‌جوانا دومین ماده‌ای است که بیشترین میزان سوءاستفاده را دارا می‌باشد. در سال 2010، از هر 20 آمریکایی، یک نفر و در مجموع 12 میلیون نفر بدون برخورداری از نسخه از داروی تجویزی استفاده نموده‌اند.[14]

Image
نرخ برخی از دلایل مرگ و میر در آمریکا

اکسیکدون یکی از مرگ‌بارترین داروهای آرام‌بخش

به گفته مقامات بهداشتی آمریکا داروی آرام‌بخش اکسیکدون پس از سوانح رانندگی دومین علت مرگ و میر در کشور آمریکا است. به گزارش "مراکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها"، محققین با بررسی مرگ‌های نشای از استفاده بیش از حد از داروها بین سال‌های 2003 تا 2009، بدین نتیجه رسیده‌اند که نرخ مرگ و میر ناشی از داروهای تجویزی در این بازه زمانی 84/2 درصد افزایش داشته است.

Image
فرمول مسکن اکسیدون – یکی از خطرناک‌ترین قرص‌های آرامبخش

بیشترین میزان افزایش در مورد داروی مسکن اکسیکدون با رشدی بالغ بر 264/2 درصد گزارش شده. پس این دارو، مسکن قوی آلپروزولام با رشد 233/8 درصدی و متادون با رشد 79/2 درصد قرار دارند. این در حالی است که مصرف هروئین و کوکائین در سال‌های اخیر کاهش یافته است. بر اساس گزارش مذکور، "تا سال 2009، تعداد مرگ و میرهای ناشی از داروهای تجویزی در فلوریدا چهار برابر بیشتر از تلفات ناشی از سوءمصرف مواد غیرقانونی بوده است."[15]

بزرگترین گروه غیرانتفاعی فعال آمریکا در حوزه داروهای مسکن، تمام هزینه‌های خود را از شرکت‌های دارویی دریافت می‌کند

با وجود خطراتی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت و نیز آماری که از جانب مراکز معتبر آمریکایی منتشر شده‌اند، داروهای مسکن هنوز یک حامی قوی به نام "بنیاد درد آمریکا" (American Pain Foundation) را کنار خود می‌بینند. این مؤسسه خود را به عنوان بزرگترین گروه حامی بیماران مبتلا به درد در آمریکا معرفی نموده است. آنچه که این سازمان غیرانتفاعی به آن اشاره‌ای نکرده است، مبالغی است که از شرکت‌های بزرگ داروسازی دریافت می‌کند.

Image
"بنیاد درد آمریکا" از بزرگترین گروه‌های فعال در حوزه مسکن‌ها

این بنیاد در حدود 90 درصد از بودجه 5 میلیون دلاری خود در سال 2010 را از صنایع داروسازی و تجهیزات پزشکی دریافت نموده و همواره مواضع این صنایع را منعکس می‌کند.[16] اگرچه این بنیاد هدف خود را برآورده ساختن نیازهای میلیون‌ها بیمار در حال رنج آمریکا اعلام کرده اما سوابق و مصاحبه‌های مقامات آن نشان می‌دهند که این بنیاد جانب آنهایی را می‌گیرد که می‌خواهند دسترسی به داروها ادامه داشته باشد نه آنهایی که از عوارض جانبی این داروها واهمه دارند.

برخی از اعضای هیأت مدیره این شرکت ارتباطات مالی گسترده‌ای با سازندگان دارویی دارند و این گروه علیه پیشنهادات در سطح ایالتی و یا فدال برای محدود ساختن استفاده از داروهای مخدر، لابی‌گری زیادی نموده است. همانگونه که در بالا نیز اشاره شد، فروش داروهای مسکن نسبت به سال 1999، چهار برابر شده است اما این بنیاد ادعا می‌کند که درد در سطح وسیعی بدون درمان رها گشته است.

Image
ویل راو
مدیر عامل ارشد بنیاد درد آمریکا

بنیاد درد آمریکا ادعا می‌کند که مبالغ دریافتی از صنایع داروسازی هیچ تأثیری در فعالیت‌های این گروه ندارد. ویل راو (Will Rowe)، مدیر عامل ارشد بنیاد، اخیرا اعلام داشته که مسأله خود داروهای مسکن نیستند بلکه اشکال از پزشک‌هایی ناشی می‌شود که این داروها را به طور مناسب تجویز نمی‌کنند. با این حال، منتقدن معتقدند که این بنیاد مستقر در بالتیمور حل و فصل این معزل بهداشتی را مشکل‌تر ساخته است. گری فرانکلین (Gary Franklin)، یکی از مقامات دولتی که بر سر اعمال محدودیت‌های جدید بر مسکن‌های با دوز بالا با این بنیاد مشاجره نموده بود، گفت: "اگر شما یک شرکت دارویی بودید، آیا هوشمندانه نبود که تصویری بیمار-مدارانه از خود ارائه بدهید؟" به گفته وی، کمک‌های مالی این بنیاد را تبدیل به شریک صنعت درد نموده است.[17]

در وب‌سایت بنیاد درد آمریکا مطالبی برای استفاده بیماران، سیاستگذاران و حتی روزنامه‌نگاران ارائه شده است. در این مطالب فواید اپوئیدها مورد اشاره قرار گرفته است. در این وب‌سایت اغلب مطالبی ارائه گشته‌اند که توسط خود شرکت‌های داروسازی منتشر شده‌اند. در حقیقت این بنیاد سعی دارد تا فواید این نوع داروها را زیاد و عوارض جانبی آنها را ناچیز و قابل چشم‌پوشی معرفی نماید.


فرهنگ مصرف قرص‌های مسکن در جامعه ما

همانگونه که بسیاری از خوانندگان نیز تأیید خواهند نمود، مصرف بی‌رویه قرص‌های مسکن هم‌اکنون تبدیل به یکی از عناصر نامطلوب فرهنگ پزشکی مردم ایران شده است. امروزه در هر خانه‌ای می‌توان به راحتی انواع قرص‌های مسکن را مشاهده کرد که با بروز کمترین علائم درد، بدون تأیید پزشک، مصرف می‌شوند. بنابراین یقینا میزان صدمات وارده بر اثر سوءمصرف این نوع داروها در جامعه ما نیز بالا است. جا دارد که به هشدارهایی که مکررا توسط نهادهای دارویی و بهداشتی کشور منتشر می‌شوند، توجه لازم را کرده و تغییری بنیادین در فرهنگ دارویی خود ایجاد نماییم. با توجه به تنوع روز افزون قرص‌های مسکن در بازار کنونی و آتی، عدم تغییر روند کنونی مصرف این نوع داروها می‌تواند آسیب‌های مالی و جانی زیادی وارد سازد.

منابع و مآخذ

[1] Center for disease control and prevention

[2] http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtm ... mm6043a4_w

[3] CDC. WONDER [Database]. Atlanta, GA: US Department of Health and Human Services, CDC; 2010. Available at http://wonder.cdc.gov.

[4] Warner M, Chen L, Makuc D. Increase in fatal poisonings involving opioid analgesics in the United States, 1999--2006. NCHS Data Brief. Hyattsville, MD: National Center for Health Statistics; 2009. Available at http://www.cdc.gov/nchs/data/databriefs/db22.htm.

[5] Substance Abuse and Mental Health Services Administration. Highlights of the 2009 Drug Abuse Warning Network (DAWN) findings on drug-related emergency department visits. The DAWN Report. Rockville, MD: US Department of Health and Human Services, Substance Abuse and Mental Health Services Administration; 2010. Available at http://oas.samhsa.gov/2k10/dawn034/edhighlights.htm

[6] Substance Abuse and Mental Health Services Administration. Results from the 2009 National Survey on Drug Use and Health: volume 1: summary of national findings. Rockville, MD: US Department of Health and Human Services, Substance Abuse and Mental Health Services Administration, Office of Applied Studies; 2010. Available at http://oas.samhsa.gov/nsduh/2k9nsduh/2k9resultsp.pdf

[7] Coalition Against Insurance Fraud. Prescription for peril: how insurance fraud finances theft and abuse of addictive prescription drugs. Washington, DC: Coalition Against Insurance Fraud; 2007. Available at http://www.insurancefraud.org/downloads ... version.pd

[8] http://www.cdc.gov/mmwr/pdf/wk/mm6043.pdf

[9] http://www.propublica.org/article/the-c ... ainkillers

[10] "Details for Oxycontin". Drugpatentwatch.com.

[11] http://painkillerawareness.org/?p=203

[12] http://painkillerawareness.org/?p=189#more-189

[13] http://www.whitehouse.gov/ondcp

[14] http://painkillerawareness.org/?p=24

[16] http://www.propublica.org/documents/ite ... p18/a41520

[17] http://articles.businessinsider.com/201 ... ainkillers
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

خطر ابتلا به سرطان با انجام حتي يک‌بار سي تي اسکن

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه جولاي 20, 2014 5:10 pm

خطر ابتلا به سرطان با انجام حتي يک‌بار سي تي اسکن


خبرگزاري آريا- تشعشع مورد استفاده در سي تي اسکن مي‌تواند به سلول‌هاي بدن و مولکولهاي DNA آسيب برساند که اين امر منجر به سرطان خواهد شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، حتي يک بار انجام سي تي اسکن هم مي‌تواند بيمار را در معرض سرطان قرار دهد.
کودکاني که چندين بار سي تي اسکن انجام داده‌اند، سه برابر بيشتر از ديگران در معرض گسترش سرطان‌هايي مانند لوکمي (نوعي از سرطان خون) و مغز قرار دارند.
همچنين تصويربرداري‌هاي تشعشعي همراه با هورمون درماني منجر به سرطان سينه مي‌شوند.

شايع‌ترين سرطان‌هايي که در اثر مواجهه با تشعشع ايجاد مي‌شوند شامل سرطان ريه، سينه، تيروئيد، معده، و خون مي‌باشند.

براساس گزارش شوراي ملي محافظت و اندازه گيري تشعشعات از سال 1980 تا 2006 استفاده از سي تي اسکن شش برابر افزايش يافته است. ميزان دوز دريافتي از سي تي اسکن 100 تا 1000 بار بيشتر از روشهاي x-ray (تشعشعات اشعه ايکس) معمول مي‌باشند.

بر اساس مطالعه‌اي در بيمارستان نيويورک نزديک به يک سوم از بيماران که چندين بار سي تي اسکن انجام داده‌اند، تشعشعي معادل 5000 بار تصويربرداري با اشعه x دريافت کردند.

برخي آسيب‌هاي سي تي اسکن را معادل تشعشعات حاصل از انفجار بمب هسته‌اي در ژاپن در خلال جنگ جهاني دوم مي‌دانند.

بر اساس پيش بيني‌هاي متخصصين در آينده سه تا پنج درصد از سرطان‌ها در نتيجه انجام تصوير برداري‌هاي پزشکي خواهد بود.
سن و سال نقش مهمي را در احتمال خطر ابتلا به سرطان بدنبال انجام سي تي اسکن ايفا مي‌کند. به طوري‌که ميزان اين خطر براي يک فرد 40 ساله نصف يک فرد 20 ساله است. کميسيون بين‌المللي حفاظت پرتوي عنوان کرده است که خطر ابتلا به سرطان قبل از بيست سالگي در جنيني که در معرض 10 ميلي‌گري (mGy) تشعشع قرار گرفته، از 3 صدم درصد به 4 صدم درصد افزايش مي‌يابد.
بنابراين بايد تدابيري انديشيده شود تا کودکان حداقل استفاده از سي تي اسکن را داشته باشند.

توصیه:

اولا: به پزشكان تعليم شود كه براى سود حق ارجاع بيخودي سي تي ننويسند، سرويس دهندگان اين دستكاه براى سود موارد غير ضروري را انجام ندهند، و بخاطر سود با جان مردم بازي نكنند و درامد حاصله از اين موارد نابجا چرك و خون است نه رزق پاكيزه و نكب دنيا و عذاب اخرت دارد

ثانيا: به متخصصان و محققان توصيه تحقيق براى راهها و فناوريهاى جايگزين سالم را بنمايند

ثالثا: انهايي كه به اسم پزشك مشغول تجارت هستند به دانش طب رايج اكتفا نكنند كه بخاطر بي تشخيصي پزشك ناچار استفاده از وسايل و روشهاى پرخطر است
و با تكميل دانش طبي خود از طريق مكاتب و روشهاى طب جامع قوه تشخيص طبي پيدا كنند كه بيجا نياز به ارجاع به روشها و ابزارهاى خطير طب تجارى پيدا نكنند

pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

فاجعه در یک بیمارستان!

پستتوسط pejuhesh232 » جمعه آگوست 01, 2014 2:23 am

فاجعه در یک بیمارستان!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یکی از بینندگان «انتخاب» با ارسال مطلبی به نقل از یکی از کاربران شبکه های اجتماعی آورده است:

اینجا بیمارستان «الف» تهران.بخش ICU OPEN HEART

طبقه چهارم.بخش جراحی قلب باز

من دانشجوی ترم ۷ کارشناسی پرستاری دانشگاه تهران هستم

تا روز دوشنبه این هفته در این بخش کارآموزی داشتیم

بطور بسیار عجیب متوجه شدم که تمامی بیماران که از اتاق عمل بیرون می آیند دچار سوختگی در ناحیه sacrum (استخوان باسن) هستند

و این زخم سوختگی بسته به حال عمومی بیمار یا بسیار وسیع و عمیق شده یا در طولانی مدت و به سختی بهبود میابد

اکثر بیماران بدلیل وضعیت نامناسب جسمانی دچار عوارض بسیار وخیم این سوختگی میشوند.

اغلب بیماران هم دچار سوختگی در ناحیه پس سر میباشند.در حالت عادی و روال طبیعی جراحی قلب (هر نوع جراحی مربوط به ساختمان قلب یا عروق کرونر و یا نسج اطراف) نباید چنین سوختگی ای ایجاد شود.با پرس و جو از پرسنل بخش متوجه شدم این سوختگی احتمالا بدلیل نقص در دستگاه CUATER میباشد که این دستگاه با یک صفحه ی فلزی که در ناحیه استخوان sacrum (استخوان باسن) بیمار قرار داده میشود، به بیمار وصل میباشد.

علی رغم اینکه تمام اساتید جراحی قلب و متخصصین قلب این بخش از این شرایط آگاه هستند ولی باز اقدامی جهت رفع این مشکل صورت نمیگیرد.پرسنل پرستاری بخش هم به مراجع زیربط گزارش نمیدهند.

گویی جان بیمار در این بیمارستان هیچ ارزشی ندارد.

لطفا اطلاع رسانی کنید تا بلکه بتوانیم صدایمان را بگوش مراجع مربوطه برسانیم.

(توضیح: عکس به دلیل دلخراش بودن ، قابلیت انتشار پیدا نکرد)

عکس مربوط به ناحیه باسن بیماری میباشد که من دیروز مسئول پانسمان آن بودم و خودم از آن عکس گرفتم تا عمق فاجعه مشخص شود.به جرات میتوانم بگویم بیش از ۹۰ درصد و یا بهتر است بگویم ۱۰۰% بیماراتی که از اتاق عمل به بخش انتقال مییابند با این مشکل مواجه هستند

لطفا اطلاع رسانی کنید تا شاید بتوانیم صدایمان را به گوش مسئولان برسانیم.

توضیحات تکمیلی: در اتاق عمل برای جوش دادن و اتصال بافت های جراحی شده از وسیله ای الکتریکی بنام CUATER استفاده میشود که با ایجاد حرارت باعث جوش خوردن بافت های بریده شده و جراحی شده میشود.برای عبور جریان برق این دستگاه به بدن بیمار لازم است تا با یک صفحه ی فلزی مخصوص (الکترود) این جریان به بیمار متصل شود.

این صفحه ی فلزی در زیر باسن بیمار قرار داده میشود، اگر نقصی در این دستگاه وجود داشته باشد باعث ایجاد سوختگی های شدید میشود.در عکس بالا همانطور که مشاهده میکنید باسن بیمار به کلی سوخته است و با برداشتن لایه های مرده و نابود شده ی پوست باسن (بافت نکروزه) به راحتی چربی باسن قابل مشاهده است

و این حاکی از عمق سوختگی و عمق زیاد تخریب بافتی دارد.حفره ی تیره ی داخل بافت چربی کانالی ایجاد کرده است که احتمالا تا استخوان لگن ادامه دارد و همین احتمال ایجاد عفونت های شدید استخوانی را بالا میبرد
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

عوارض ثانويه داروهاى شيميايي

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه آگوست 26, 2014 1:16 am

عوارض ثانويه داروهاى شيميايي


هزینه ۵هزار میلیاردتومانی مردم برای عوارض دارو

عضو هیات مدیره سندیکای صنایع دارویی گفت: مردم هر سال حدود پنج هزار میلیارد تومان برای دارو عوارض پرداخت می کنند.

به گزارش ایرنا، دکتر علی منتصری در اختتامیه کنگره ملی روز داروسازی گفت: متاسفانه مردم کشورمان به اندازه ای که دارو مصرف می کنند به همان اندازه هزینه عوارض دارو را پرداخت می کنند.

وی گفت: براساس مطالعه ای علت مراجعه 27 درصد بیماری های مزمن به بیمارستان ها ناشی از عوارض داروها و علت هفت درصد مراجعین به کلینیک ها نیز ناشی از همین عامل بوده است.

دکتر منتصری گفت: این در حالی است که میزان هزینه مستقیم دولت در درمان کشور 30 هزار میلیارد تومان است که اگر این میزان با بخش خصوصی محاسبه شود به 40 هزار میلیارد تومان در سال می رسد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین به نحوه آموزش در دانشکده های دارو سازی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه دانشکده های داروسازی فرایند کار در داروخانه ها را به خوبی به دانشجویان داروسازی آموزش نمی دهند.

وی ادامه داد: این در حالی است که کشورهای دیگر این موضوع را مدنظر قرار داده و به آن عمل می کنند در حالی که کشور ما از آن غفلت کرده است.

وی تاکید کرد: داروساز می تواند هم مشاور خوبی برای بیمار و هم مشاور خوبی برای پزشک باشد. اما با اين ضعف اموزشي اين افرد نه تنها مفيد نبوده بلكه فقط عوارض بگير براى هر نسخه مي شوند.
pejuhesh232
 
پست ها : 3249
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

قبليبعدي

بازگشت به آلوده شناسى


Aelaa.Net