مجمع كاربران نرم افزار نجومي

مجمع گفتگوی پژوهشگران و آموزشگران علوم تقويم و نجوم و تنجیم

مجمع كاربران نرم افزار نجومي

پستتوسط najm111 » جمعه آپريل 22, 2011 3:55 pm

بسم الله الرحمان الرحيم
najm111
Site Admin

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:09 am

Re: مجمع كاربران نرم افزار نجومي

پستتوسط najm111 » سه شنبه ژانويه 06, 2015 8:24 pm

سوال:

اينجانب چند سالي است توفيق آشنايي با سايت شما را داشته ام و بهره ها برده ام.ضمن اينكه به سهم خودم قدرداني مي كنم از تلاش و زحمت بي چشم داشت حضرتعالي در ارائه تقاويم نجومي، سوالي از محضرتان داشتم.
نظر حضرتعالي در مورد دقت نرم افزار هاي تنجيم همچون zet , grovani Jyotish چيست؟ بعضا ديده ام كه در تقاويم خودتون از zet استفاده كرده ايد. و اگر مستحضر باشيد grovani هم يك نرم افزار جيوتيش(تنجيم به سبك هندي) مي باشد.
ضمن اينكه علاقمندم نظر حضرتعالي را در مورد اين دو نرم افزار بدانم، خواهشمندم اگر ديتاهاي زبان عربي صحيح آن را اگر مقدور است از خدمتتان دريافت كنم. ديتاهايي از سايت هاي الحكمه و الشامله گرفته ام ولي نسبت به صحت و ميزان دقت در ترجمه آن ها اطمينان ندارم. اگر نرم افزار ديگري مورد اعتماد و مراجعه كارشناسان محترم مي باشد ممنون مي شوم بنده را راهنمايي بفرماييد

جواب:

1- نرم افزارها باتوجه به منابعشان که در راهنمای انها امده است دقتهایشان متفاوت است همچنین به جز منبع, اینکه نرم افزار نویس برای کوتاه شدن زمان محاسبه یا سبک شدن نرم افزار کدام قسمتها را با تخمین ارایه کرده است و این کار معمولی است در بین نرم افزار نویسها؛ چون محاسبه برخی حالتها خصوصا در یک بازه زمانی که شرایط را باید کنترل کند حجم می گیرد و برخی را تخمینی می کنند و در گزینه ای ممکن است دقیق بدهد و در گزینه ای دیگر تخمینی خصوصا مواردی که نیاز است که بازه زمانی بزرگتری را کنترل کند
همچنین نرم افزارهای تنجیم گزینه های مختلف (صحیح یا غلط) را هم ارایه می دهند برای اینکه از هر نوع مسلکی مشتری داشته باشند و فروش برود و با هم رقابت داردند فلذا در هر نسخه گزینه ها را بیشتر می کنند و برخی گزینه ها تا 15 نوع محاسبات مختلف در بین منجمین دارد

و این تنظیم درست و مهارت استفاده کننده از آن است که باعث نتایج صحیح می شود
تنظیم صحیح مطابق علوم نجوم کهن و اسلامی در منجمهای بنیاد حیات اعلی ارایه شده است از جمله ایام ماه قمری, بروج و منازل ووو
viewtopic.php?f=56&t=1435&start=0

2- معرفی و تنطیم صحیح نرم افزار با توجه به متون نجوم کهن و اسلامی؛ در دوره تخصصی نجوم برای دانشجویان مربوطه تعلیم می شود

3- قواعد تنجیم هندی و روش تحلیلشان با تنجیم اسلامی و مشرقیین دیگر متفاوت بوده و در صورت مراجعه به محاسبات هندی از قواعد تنجیم هندی باید استفاده کرد

4- احکام نجومی به تشریح در کتب نجوم کهن بیان شده است به زبانهای فارسی و عربی؛ که می توانید به نسخ خطی یا چاپی ان مراجعه نمایید و در مرسولات راه اسمان و تقاویم نیز از این متون نقل شده است مانند روزنامه گاهشناسی, احتیارات وو
و در راه اسمان 7 برخی منابع نسخ خطی و چاپی معرفی شده اند

5- استفاده از احکام ترجمه شده از متون غربی هرچند متنش روان بوده ولی به خاطر اعمال منجمين غربي نظرات و تحلیلهای شخصیشان نیاز به بررسی و مقایسه و تصحیح بر اساس منابع کهن نجوم اسلامی دارد

6- سبب اينكه نرم افزاري معرفي نمي شود دلايل علمي و اشكالات بسياري است كه شرح نكات فوق نمونه اى از انهاست
نه اينكه از دسترس كذاردن نرم افزارها در اختيار محققين غير عضو دريغي باشد
جون در هر مورد شرح و توضيحات بسيار نياز دارد

7- البته در نظر هست ان شاء الله
بعد از انتشار ضروريترين آثار و بازكردن مهمترين ابواب نجومى
و تكميل راه اندازي منجم هاى اونلاين
به وارد كردن مباني نجوم كهن و اسلامى در نرم افزارهاى نجومى مهم جهاني توسط خود ان مراكز نيز اقدام نموده
و در عرضه نرم افزارهاى نجومى مورد نياز محققين نجوم طبق مباني نجوم و تنجيم كهن نيز فعال باشيم
انه هو الموفق المعين
والحمدلله رب العالمين
najm111
Site Admin

Re: مجمع كاربران نرم افزار نجومي

پستتوسط najm111 » يکشنبه آپريل 12, 2015 12:59 am

سؤال:

بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت استاد عزیز "النجف الاشرف" سلام علیکم
بعضی از آموزش ها و مطالب مفید حضرتعالی را در منتدیات Alchamel به دقت
مطالعه کرده، و بسیاربرایم قابل استفاده بود.
خدا خیرتان بدهد.سوالی از محضر حضرتعالی دارم. در یکی از مطالبتان در مورد اوقات استجابت دعا، اشاره به زمان رصد کف الخضیب در وسط السماء
نمودید که وقت استجابت دعاست. و اضافه فرمودید که از نرم افزار Starcalc می‌توان برای تعیین زمان آن استفاده کرد. این نرم افزار را دانلود کردم و
مدتی روی آن وقت گذاشتم. شیوه محاسبه خودم را خدمتتان ارسال می‌کنم
سعی کردم سوالم را مصور خدمتتان در فایل ورد و پی دی اف عرضه بدارم تا
کمتر وقت ارزشمند حضرتعالی گرفته شود.
خداوند شما را در پناه بقیة الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداء در خدمت گذاری به آستان مقدسش موفق بدارد.

‏1 – همانطور که ملاحظه می فرمایید زمان محاسبه شده ساعت 12:26 است. عدد +65.4 در ‏کنار پاسخ چیست؟ باید از دقیقه کسر شود ؟
و چرا ستاره کف الخضیب در ساعت محاسبه شده
مانند شکل مقابل، از وسط السماء فاصله دارد؟

تصوير
تصوير

سعی کردم سوالم را مصور خدمتتان عرضه بدارم تا کمتر وقت ارزشمند حضرتعالی گرفته ‏شود.‏

‏2 - در فرمول نویسی های نرم افزار ‏Zet ‎‏ چگونه می توان این لحظه را محاسبه کرد؟

‏3 – بنده به برکت آموزش هایی که از حضرتعالی و دیگر اساتید در اینترنت دیده ام، ‏تا حدودی با اختیارات عام و روش صحیح تنظیمات نرم افزار آشنا شده ام و با ترجمه ‏راهنمای ‏Zet ‎‏ و مطالب متفرقه دیگر، با فرمول نویسی ها آشنا شدم(تا حدودی).‏
اما چیزی که مدت ها دنبال آن بودم این است که در بدست آوردن‌اختیارات خاص، چگونه ‏می توان از این نرم افزار استفاده کرد؟
‏ می دانم که تفصیل جواب شاید مزاحمتی برای حضرت عالی باشد و وقت گیر. اما بسیار ‏ممنون خواهم شد که به نیت قضای حاجت برادر ایمانی‌تان هم که شده، منت گذارده، بذل ‏محبت و توجه ای به حقیر فرموده و نمونه و مثالی برای بدست آوردن اختیارات خاص(مثل ‏زمان شروع امور مهم) با توجه به طالع فردی، در نرم افزارZet ‎‏ در اختیارم بگذارید.‏
پاسخ شما، بنده را از سر در گمی چند ماهه برای یافتن پاسخی کاربردی نجات خواهد ‏داد.‏
خداوند شما را در پناه بقیة الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداء در خدمت گذاری ‏به آستان مقدسش موفق بدارد.‏

جواب:

علیک السلام

1- استاذ النجف الاشرف از همكاران مركز نجوم كهن و اسلامى مي باشند
اما ادرسي كه شما اين نامه را به آن نوشته ايد، ادرس ايشان نيست
ادرس ايشان در سايت شامل هست
و الان هم اين باسخ براى شما از بخش باسخكوى مراجعات مركز نجوم داده مي شود

2- عدد کنار ساعت کف الخضیب از تیتر بالای آن معلوم است؛
Altitude ارتفاع ستاره در ان لحظه است
بالای ان هم علامت درجه هست؛
علامت مثبت به معنی بالای افق بودن است
برای برخی مناطق مانند وقت وسط السماء ستاره در زیر افق است
در پایین نیمکره جنوبی زمین و علامتش منفی می شود؛
در کتاب اوقات استجابت دعا شرح شده است

3- نرم افزار های رصدی دو یا سه نمونه دستگاه مختصات و رسم خطوط سماوی را دارند؛ دستگاه افقی بر اساس افق و خط زوال و دستگاه استوایی بر اساس خط استوای سماوی و دستگاه بروجی؛ چون مقیاس فعلی برای سنجش با خط وسط السماء و افق است پس باید خطوط ان را فعال کنید
رسم فعلی در تصویر ارسالی شما و دیفالت نرم افزار بر اساس استوایی است؛ با کلید ctrl+H خطوط دستکاه مختصات افقی نمایش می شوند و می بینید که در لحظه وسط السماء ستاره بر خط سمت الرأس و خط زوال است؛ با ctrl+E خطوط استوایی برداشته می شوند

4- همانطور که قبلا شرح شد؛ دروس کاربری حرفه ای نرم افزار برای دانشجویان نجوم می باشد و شما فاقد این شرط می باشید

5- اگر شرایط اختیار خاص را می خواهید از مطالب عمومی که منتشر شده می توانید استفاده کنید؛
به صورت مختصر در کتاب دعای مستجاب شرح شده است
و به آن مراجعه نمایید
najm111
Site Admin

بازگشت به مجمع علوم تقويم و نجوم و تنجیم

Aelaa.Net