حفظ در 5 سالگی

مديران انجمن: najm0130, najm0130, najm0130

حفظ در 5 سالگی

پستتوسط najm0130 » چهارشنبه جولاي 15, 2020 6:59 pm

بسم الله الرحمن الرحیم
najm0130

تاريخ عضويت: شنبه آپريل 25, 2020 4:38 pm

حفظ در 5 سالگی

پستتوسط najm0130 » چهارشنبه جولاي 15, 2020 8:39 pm

هو الله العلی الاعلی

زندگی نامه سید محمد حسین طباطبایی :

تصوير

نامی آشنا دارد، از دیرباز تاکنون نهضتی که بر جا گذاشته توانسته همگان را به خود جلب کند؛ سال‌های زیادی از ظهور نبوغ او نمی‌گذرد، خردسالان بسیاری در این عرصه گام نهادند امّا اولین کسی که توانست در سن ۵ سالگی حافظ کل قرآن کریم شود، او بود.

سیدمحمدحسین طباطبایی معروف به علم‌الهدی جوان ۲۳ ساله‌ای است که با همیاری پدر و مادرش توانست پا در عرصه قرآن بگذارد و چشم‌ها را به خود خیره کند؛ پس از او نهضت حفظ قرآن با جنبشی شتابنده حرکت کرد و طرح «حفظ قرآن به روش اشاره» ابداع شد.
روش اشاره که از ابداعات پدر محمدحسین بود، جهت ایجاد فضای انس با قرآن برای خردسالان مورد استقبال عموم قرار گرفت؛ علم‌الهدی در هر پرسشی که از او می‌شد با آیه‌ای مرتبط پاسخ می‌داد و چون خردسال بود، همگان را حیرت‌زده می‌کرد.

علم‌الهدی متولد ۱۳۶۹ شهر مقّدس قم است؛ پیش از تولد محمدحسین پدر و مادرش حافظ کل قرآن و مدرس بودند، او از همان اوان کودکی در کلاس‌های والدینش با معارف الهی آشنا شد.
براین اساس او را در کلاس‌هایی که تدریس آن را بر عهده داشتند، می‌بردند؛ محمدحسین از همان ابتداء شوق به یادگیری قرآن داشت و هنگام قرائت و مرور آیات قرآن توسط مادر و پدر در کلاس‌های آموزشی، به تدریج آیات قرآن را حفظ می‌کرد.
به گفته علم‌الهدی، زمانیکه تنها ۲ سال و نیم داشته همراه با پدر و مادر به کلاس‌های آموزش قرآن کریم می‌رفته و چون فضای کوچک وجود داشته، حین تکرار قرآن‌آموزان به حفظ قرآن مشغول بازی بوده و همین امر موجب ایجاد علاقه در وی شده است.

وی در رابطه با یادگیری حفظ قرآن کریم اظهار کرد: تکرار مکرر قرآن‌آموزان کلاس‌های آموزشی پدر و مادرم، ناخودآگاه باعث شد تا من هم در کنار بازی‌های کودکانه حافظ قرآن شوم؛ از این رو پس از مدتی توانستم بسیاری از سوره‌ها را از این طریق حفظ کنم.
محمدحسین معتقد است که خردسالان با حمایت والدینشان می‌توانند در مسیر انس با قرآن گام‌های سازنده‌ای بردارند که این مهم برای او به‌صورت چشم‌گیری اجرایی شد؛ وی در حالیکه تنها ۵ سال داشت توانست حافظ کل قرآن شود که این موفقیت تنها با عملکرد خانواده قرآنی او بوده است.

خاطره‌ علم‌الهدی از طرح پرسش و پاسخ حفظ قرآن کریم
علم‌الهدی با ذکر خاطراتی در رابطه با پرسش و پاسخ توسط اساتید، روحانیون و همچنین بستگان نزدیک در حیطه حفظ و مفاهیم قرآن می‌گوید: یک روز که عمویم در منزل ما حاضر شدند، به‌صورت اتفاقی خواستار طرح پرسش و پاسخ از اعضای خانواده و بالاخص من شدند؛ با توجه به ممانعت‌های پدرم به دلیل سن کم، بالاخره به سؤالات عمویم پاسخ دادم و از آنجا بود که والدینم متوجه شدند من استعداد لازم را دارم.
با توجه به وجود محیط قرآنی در خانواده محمدحسین، آشنا شدن او با مضامین قرآنی از این طریق صورت گرفت؛ وی در آن زمان دارای سواد خواندن و نوشتن نبود که توانست با روشی که پدرش ابداع کرده بود، حافظ کل قرآن شود.
وی از طریق حفظ قرآن با روش اشاره، در سن ۴ سالگی علاوه بر حفظ قرآن توانست خواندن و نوشتن حروف عربی و فارسی را یاد گیرد.
به گفته وی، برنامه‌هایی که از سوی پدر در محیط خانواده اداره می‌شد، آموزش احادیث اصول کافی، اشعار منتخب گلستان سعدی، اشعار محتشم کاشانی و خطبه حضرت زهرا(س) بود؛ بدین دلیل که بنده خردسال بودم و اگر تنها به کار قرآن می‌پرداختم، به‌طورقطع دچار یکنواختی می‌شدم و نمی‌توانستم این کار را به سرعت و دقت کامل پیش ببرم.

تصوير

حفظ قرآن در طول روز به‌مدت یک ساعت و نیم
محمدحسین در رابطه با زمان اختصاصی جهت حفظ قرآن کریم در محیط خانواده مطرح کرد: هر روز، یک ساعت و نیم را به حفظ قرآن در کنار پدرم بودم و در کنار این مهم به مرور محفوظات با راهنمایی مادرم می‌پرداختم.
وی در سن ۵ سالگی با اولین معلم خود که پدرش است، توانست حافظ کل قرآن شود و در سال ۱۳۷۷ موفق‌ به‌ اخذ درجه‌ دکتری‌ از انگلستان‌ شد؛ همچنین پس‌ از پشت‌ سرنهادن‌ امتحانات‌ ویژه‌ دکتری‌ تخصصی‌ در پنج‌ موضوع‌ حفظ کل‌ آیات‌ قرآن‌ با ترجمه‌، بیان‌ موضوعی‌ آیات‌ قرآن، تفسیر و توضیح‌ آیات‌ بوسیله‌ دیگر آیات‌ قرآن‌، مکالمه‌ بوسیله‌ آیات‌ قرآن‌ و روش‌ بیان‌ قرآن‌ براساس‌ شیوه‌ اشاره‌ با رتبه ممتاز حائز دریافت مدرک‌ دکتری‌ در رشته‌ علوم‌ قرآنی‌ شد.

به ازای حفظ هر سوره از قرآن یک جایزه
از دیگر خاطرات زمان خردسالی علم‌الهدی می‌توان به تعیین جایزه جهت حفظ قرآن کریم اشاره کرد؛ بنابر اظهارات وی به هنگام حفظ هر سوره از قرآن جایزه‌ای از پدر و مادر دریافت می‌کرد که تحقق این مهم منجر به ایجاد انگیزه در وی می‌شد.

هدیه حفظ هر سوره از قرآن به حضرت معصومه(س)
والدین این حافظ خردسال معتقدند که پس از حفظ هر سوره از قرآن کریم باید به زیارت حضرت معصومه(س) رفت و محفوظات را هدیه به روح پاک آن حضرت کرد؛ در این راستا علم‌الهدی پس از حفظ هر سوره از قرآن همراه با پدر به حرم حضرت فاطمه معصومه(س) می‌رفتند و حین قرائت آیات حفظ شده به زیارت آن حضرت می‌پرداختند.

معمم شدن محمدحسین در سال ۱۳۸۸
وی در سال ۱۳۸۸ همزمان با ولادت حضرت ثامن‌الجج(ع) به همراه ۹ نفر از طلاب توسط آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی‌گلپایگانی ملبس به لباس مقدس روحانیت شد.

خاطره علم‌الهدی از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی
نخستین اجرای محمدحسین طباطبایی در سن ۴ سالگی به‌صورت رسمی از صدا و سیما بود که توانست همگان بالاخص جوانان را به علم و دانش خود به ویژه حفظ آیات قرآن در دوران خردسالی، جذب کند.
طی دیداری که با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتند، آیاتی از سوره فاطر را قرائت کردند که به گفته محمدحسین، «بهترین لحظه حفظ قرآن من در مقابل رهبر معظم انقلاب بود».

«خاطراتی از دکتر هفت‌ ساله» و «نور ولایت»
طی دوران کودکی محمدحسین، کتاب‌هایی با عناوین «خاطراتی از دکتر هفت‌ ساله» و «نور ولایت» منتشر شد که در خلال این محصولات، دیدارهای وی با علما و شخصیت‌ها، مسافرت‌ها و سخنرانی‌‌ها، جمع‌آوری شده بود.
این حافظ قرآن کریم معتقد است که آموزش حفظ باید با استعداد خردسال هماهنگ باشد و اگر خانواده‌ای انتظار حافظ شدن فرزندان خود را دارند، لازم است تا ابتدا میزان توانمندی فرزندانشان را بسنجند.
وی در رابطه با حفظ قرآن توسط خردسالان عنوان کرد: جامعةالقرآن الکریم توصیه نمی‌کند خردسالان در سنین ۵ و ۶ سالگی به حفظ ترتیبی قرآن بپردازند.
علم‌الهدی معتقد است که پیش از تولد نوزاد باید صوت قرآن در خانه توسط مادر شنیده شود، در واقع سعی شود تا مادر در طول روز به قرائت قرآن بپردازد؛ از رو می‌توان فرزندی قرآنی به‌دنیا آورد اما نکته اینجاست که حفظ قرآن ویژه خردسالان از روی اجبار نباشد.
ناگفته نماند، این حافظ قرآن محدوده ۱۰ تا ۱۱ سال را بهترین سن برای حفظ قرآن کریم می‌داند که خانواده‌ها برای انجام این فرآیند قرآنی در ابتدا باید به تحقیق و همچنین سنجش توانمندی فرزند خود بپردازند.

تصوير

فعالیت‌های کنونی سیدمحمدحسین طباطبایی
علم‌الهدی در سن ۱۰ سالگی وارد حوزه علمیه شده است و هم‌اکنون در داخل و خارج از کشور در بخش تفسیر و علوم قرآنی فعالیت مؤثری دارد؛ همچنین تدریس و تألیف کتاب‌های آموزشی همچون «حفظ اصول کافی» از جمله فعالیت‌های وی به‌شمار می‌رود.
به گفته این حافظ قرآن کتاب «حفظ اصول کافی» دارای ویژگی‌های مهمی است که برای فنون درسی جامعةالقرآن الکریم استفاده خواهد شد؛ در این کتاب ۸۵۰ حدیث جمع‌آوری شده است که افراد می‌توانند در چند ماه آن را حفظ کنند.

دلایل بیان عنوان «علم‌الهدی» برای سیدمحمدحسین طباطبایی
این عنوانی بود که پدر محمدحسین برای وی انتخاب کرده است که عنوان علم‌الهدی به معنای پرچم هدایت قرار داده شده است. هم‌اکنون محمدحسین با این شهرت در جهان اسلام معروف است و همگان با شنیدن این لقب به یاد و خاطرات خردسالی وی می‌افتند.
علم‌الهدی هم‌اکنون دارای فرزندی ۸ ماهه با عنوان «زهراسادات» است که برای خانواده وی آرزوی موفقیت و سربلندی داریم.

مصاحبه با سید محمد حسین طباطبایی در سن بزرگی :

لطفاً خودتان را معرفی کنید.
من سید محمد حسین طباطبایی هستم. متولد سال 1369 درشهر مقدس قم.

متاهل هستید؟
بله تقریبا نزدیک به 6 سال است که متاهل شده‌ام.

فرزند هم دارید؟
بله خداوند به بنده دو فرزند عنایت کرده که دخترم سه ساله و پسرم یک سال و چهارماهه است.

تصوير

در حال حاضر به چه کاری مشغول هستید؟
بنده در کنار تحصیل در حوزه علمیه قم در موسسه جامعةالقرآن‌کریم و اهل بیت(ع) مشغول فعالیت هستم که بخش پژوهش و تحقیقات این موسسه را برعهده دارم. البته افتتاح شعب مؤسسه در شهرستان‌ها و بازدید از این شعبات هم از وظایف من است.

شما در حوزه علمیه قم تدریس هم می‌کنید؟
خیر، به این دلیل که بیشتر زمان من در موسسه جامعةالقرآن می‌گذرد فرصت تدریس ندارم.

از چه سالی وارد حوزه قم شدید و از چه سالی معمم شدید؟
از سال 1379 بنده وارد حوزه علمیه قم شدم و سال 1388 مصادف با ولادت با سعادت امام رضا(ع) معمم شدم.

از چه سنی شروع به حفظ قرآن کردید؟
من از سن دو و نیم سالگی شروع به حفظ قرآن کردم و در پنج و نیم سالگی موفق شدم قرآن را به طور کامل حفظ کنم.

شما به چه روشی قرآن را حفظ کردید؟
زمانی که من شروع کردم سنم پایین بود و توانایی خواندن و نوشتن نداشتم، به همین خاطر پدرم شیوه ای را به نام اشاره ابداع کردند که البته این شیوه متمایز از شیوه ی کر و لال ها و مخصوص کلمات و جملات قرآنی و عربی بود. این شیوه در عین نشان دادن الفاظ، معانی آن‌ها را هم مشخص می‌کرد، یعنی همان طور که من کل قرآن را به این روش حفظ کردم معانی آن را هم توانستم با شیوه اشاره یاد بگیرم.

اکنون از همان روش در جامعه القرآن استفاده می‌کنید؟
الان این شیوه را برای سنین 4 تا 6 سال در کلاس های حفظ مفاهیم داریم، اما برای حفظ قرآن نیست بلکه برای 30 الی 40 جمله منتخب و کاربردی از قرآن استفاده می‌شود.

در خانواده چند نفر حافظ قرآن دارید؟
پیش از من هم پدرم و هم مادرم حافظ و استاد قرآن بودند و زمانی که من شروع به حفظ کردم، دوخواهر بزرگترم در حال حفظ بودند. در حال حاضر خواهر بزرگم حافظ کل و برادر کوچکم حدود ده جزء را حفظ هستند.

تصوير

«علم‌الهدی» به چه معناست و چرا به این صفت ملقب شدید؟
«علم الهدی» لقبی به معنای پرچم هدایت است که از کودکی پدرم برای من انتخاب کردند و به جز من برادرم «مصباح الهدی» به معنی چراغ هدایت و خواهرم «نور الهدی» به معنی نور هدایت بودند. پدرم از همان بدو تولد این القاب را برای تشویق ما و رسیدن به این درجات والا در آینده انتخاب می‌کردند.

شما برای فرزندانتان هم آموزش قرآن در سنین پایین را اجرا می‌کنید؟
خب ما هم در خانواده و هم در موسسه اعتقاد داریم که بچه ها در سنین پایین این استعداد رو دارند که شروع به یادگیری کنند. ما در موسسه بچه هایی را داریم که در سنین پایین توانایی روخوانی کلمات عربی و قرآنی را دارند، اما نوع آموزش و شیوه صحیح آن مد نظر است. مطمئنا من هم دوست دارم فرزندانم را از سنین پایین‌تر از 4 سال به یادگیری قرآن تشویق کنم البته از هیچ گونه اجبار و اکراهی برای این کار استفاده نخواهم کرد.

توصیه شما به فرزندانتان هم ملبس شدن به لباس روحانیت است؟
سعی می‌کنم آنها را به نحوی با مطالب و دروس حوزوی آشنا کنم تا خودشان به این لباس مقدس و همچنین تبلیغ قرآن و معارف دین علاقه‌مند شوند اما اگر شغل، حرفه و دروسی دیگری را علاقه داشته باشند، مخالفتی نخواهم کرد.

شما چه فعالیت های قرآنی دیگری دارید؟
اصلی‌ترین فعالیت‌های ما موسسه جامعةالقرآن است که از سال 77 تاسیس شد و به تدریج در استان‌های مختلف و شعب مختلف گسترش یافت و در حال حاضر بالغ بر 800 شعبه در کل کشور دارد. بنده به همراه پدرم و کادر مدیریتی و آموزشی مؤسسه همچنان هم به افتتاح شعبات، بازدید از آنها، تربیت مربی و تربیت استاد می‌پردازیم.

به جز قرآن کریم چه کتب دیگری رو حفظ هستید؟
در کنار حفظ قرآن کریم، چند خطبه منتخب از کتاب شریف نهج البلاغه و برخی حکمت‌های آن، منتخب اشعار گلستان و بوستان سعدی، دوازده بند محتشم کاشانی و مقداری از خطبه‌های حضرت زهرا(س) را به همراه منتخبی از احادیث اصول کافی را حفظ هستم.

ماجرای سنی شدنتان چه بود؟
ماجرای سنی شدن من شایعه ای بود مانند باقی شایعات... همچون تبعید شدن، زندانی شدن، حصرخانگی، ماجرای خواب امام زمان(عج)و توصیه‌های حضرت علیه نظام جمهوری اسلامی و پس دادن هدیه علما و بزرگان از جانب بنده که توسط معاندین و کشورهای عربی ساخته و پرداخته شده اما هیچ کدام از اینها صحت نداشته و کذب است.

همسرتان هم حافظ قرآن هستند؟
همسرم الان حافظ نیستند اما کلاس های حفظ را می گذرانند و ان شاالله در آینده حافظ خواهند شد.

تصوير

نحوه آشناییتان با ایشان چطور بود؟
آشنایی من با همسرم توسط مادربزرگم بود، به این دلیل که خانواده همسرم مجالس روضه ای را در ماه صفر و در منزلشان برپا می‌کردند، ایشان در مجالس روضه شرکت می‌کردند و همان جا بود که همسرم را به ما معرفی کردند.

بچه‌ها در دوران مدرسه به شما حسادت نمی‌کردند؟
من اصلا مدرسه نرفتم و زمانی را که باید در مدرسه باشم در کشور های خارجی و یا در محافل داخلی در حال اجرای برنامه بودم و دروسی را که تا دبیرستان خواندم، همه را غیر حضوری امتحان دادم. من 5 سال دبستان را ظرف 9 ماه خواندم و امتحان دادم. شرایط من ویژه بود و نمی‌توانستم در مدرسه حضور پیدا کنم به همین دلیل با بچه ها ارتباط و همراهی نداشتم که توسط آنها حسادتی متوجه من باشد.

حفظ قرآن مانع زندگی کودکانه شما نشد؟
هر بچه‌ای بازی‌ها وسرگرمی های مخصوص به خود را دارد، اما فرق من با بچه های دیگر این بود که زمان بازی کردن و تحصیل و حفظ من بسیار خوب برنامه‌ریزی شده بود و مدت طولانی را به بازی نمی گذراندم. تنها وقت استراحت به بازی می گذشت و باقی زمان را برای حفظ قرآن، حفظ احادیث، اجرای برنامه و مرور محفوظات برنامه ریزی شده بود.

کدام آیه از قرآن را بیشتر دوست دارید؟
طبیعتا کل آیات یک نوع خاصیت و اثر خاصی را دارند اما به شخصه من به «آیةالکرسی» علاقه بیشتری دارم.

یک آیه مرتبط با «برجام» بفرمایید؟
در رابطه با برجام می‌توان به آیه «سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا؛ قطعا خداوند بعد از سختی ها آسانی را قرار خواهد داد» اشاره کرد و امیدوارم که ان شاالله این سختی‌ها به پایان برسد و مشکلات حل بشود.

چه توصیه‌ای برای حافظان قرآن دارید؟
توصیه من به حفاظ این است که نسبت به محفوظات خود توجه ویژه ای داشته باشند و با یک برنامه منظم و روزانه قرآن را دوره کنند تا جملات وآیات را فراموش نکنند. توصیه دوم این است که حفظ قرآن مقدمه ای برای درک بهتر و بیشتر معانی و مفاهیم این کتاب شریف است لذا برای رسیدن به عمق قرآن باید از مرحله حفظ گذر کرد.

برای جوانان و هم سالان خودتان چه توصیه‌ای دارید؟
توصیه من به جوان ها این است که تلاش خود را بیشتر کنند و از این فرصت و عمری که دارند، نهایت استفاده را ببرند. همینطور علوم و حرفه‌های مختلف و مخصوصاً علوم پایه دینی و آشنایی با قرآن را که یاد گیری آن بر هر مرد و زن مسلمان لازم است، جدی بگیرند.

تصوير

و صحبت پایانی؟
از خداوند متعال می‌خواهم که ان شالله به ما توفیق طاعت و بندگی عنایت بفرماید. از اموری که خداوند متعال نهی کرده و معصیت است، بپرهیزیم و امیدوارم که خداوند عبادات شیعیان و مسلمانان راستین را مخصوصاً در این ماه به احسن وجه قبول بفرماید.

الان اگر کسی شما را در کوچه و خیابان ببیند، می‌شناسد؟
نه، نمی شناسند! چون بیشتر هنوز قیافه پنج یا شش سالگی من را در ذهن دارند
و به نظرم اینطور بهتر است. در روایت آمده «در گمنامی راحتی است».

حالا چه چیزهایی می‌خوانید؟
از نظر مطالعه محدودیت خاصی ندارم اما گرایش من بیشتر به مطالعه کتب اخلاقی و دینی است.

از برنامه‌های آموزشی تلویزیونی تان هم خبری نیست…
خب بعد از مدتی که برنامه ریزی تحصیل من جدی تر شد زمان و فرصت کمتری دست
می‌داد تا بتوانم در این گونه کارها شرکت کنم و کم کم از برنامه‌های کاری من به طور خودکار حذف شد.

در این مدت خودتان هم تدریس می‌کردید؟
بله بعضا تدریس هم داشته ام.

این روش‌های جدیدی که برای حفظ به وجود آمده در زمان خود شما هم بود، فکر می‌کنید در جامعه جواب می‌دهد؟
اصول حفظ از قدیم تا به حال تغییر نکرده یا با قرائت و تکرار یا از طریق استماع و یا از طریق نوشتن اما روش‌های تدریس و کلاسداری و شیوه‌های آموزشی تغییر کرده. این روش‌های جدید بحمدلله بسیار کارآمدند و من با تمام احترامی که برای روش‌های سنتی قائلم اما از روش‌های جدید آموزشی استقبال می‌کنم.

به فرزند خودتان چنین روشی پیشنهاد می‌کنید؟
اگر شیوه‌ها و روش‌های بهتری در آن زمان ابداع شده باشد، حتما با آن شیوه‌ها با فرزندم کار می‌کنم.

قرآن از نظر شما چه تعریفی دارد به عنوان یک نوجوان؟
فکرمی‌کنم نگاه یک جوان به قرآن باید مانند نگاه او به عطر باشد، چطور وقتی از خانه خارج می‌شود خود را معطر می‌کند، همانطور برای معطر کردن روح خودباید با قرآن مأنوس باشد. باید قرآن در سینه اش باشد تا کم کم در گفتار ورفتارش تأثیر بگذارد. امام صادق(علیه السلام) مؤمنی را که اهل قرآن نیست به رطبی تشبیه کرده اند که گرچه شیرین است اما بویی ندارد، اما شیعه‌ای که با قرآن است را تشبیه به ترنج کرده اند که هم مزه خوبی دارد و هم بوی خوبی.

تصوير
najm0130

حفظ در 5 سالگی

پستتوسط najm0130 » چهارشنبه جولاي 15, 2020 8:45 pm

لینک های فیلم تلاوت سید محمد حسین طباطبایی در خردسالی و مصاحبه ایشان در بزرگسالی:

فیلم های خردسالی سید محمد حسین طباطبایی:

https://drive.google.com/file/d/1REZ2LS ... sp=sharing

مصاحبه با سید محمد حسین طباطبایی در بزرگسالی:

https://drive.google.com/file/d/1g9NcTm ... sp=sharing
najm0130

بازگشت به انواع سنین و مدت حفظ قرآن کریم

Aelaa.Net