حفظ در چهار ماه

مديران انجمن: najm0130, najm0130, najm0130

حفظ در چهار ماه

پستتوسط najm0130 » جمعه مه 22, 2020 9:42 am

بسم الله الرحمن الرحیم
najm0130

تاريخ عضويت: شنبه آپريل 25, 2020 4:38 pm

حفظ در چهار ماه

پستتوسط najm0130 » جمعه مه 22, 2020 9:44 am

نمونه دیگری از حفظ قرآن در چهار ماه :

تصوير

نجمه شبانی قهرودی دختر جوانی است که توانست در چهار ماه حافظ کل قرآن شود، او می‌گوید مادرش اولین کسی بوده که متوجه استعداد او شده است. نجمه با تشویق مادرش توانسته بود سوره یس را تنها در یک روز حفظ کند.

آن‌طور که ما می‌دانیم شما در طول چهار ماه کل قرآن کریم را حفظ کرده‌اید؛ درست است؟
بله. چند سالی بود که مسئولان دارالتحفیظ قرآن کریم، کلاس‌های روان خوانی و تجوید قرآن را برگزار می‌کردند تا افراد علاقمند و مستعد در این کلاس‌ها شرکت کنند. من هم یکی از دانش آموزان شرکت کننده در این طرح بودم که عزمم را جزم کردم تا کنار درس‌های مدرسه، روان خوانی و قواعد تجوید را به‌درستی یاد بگیرم.

سال دوم دبیرستان بودم که از برگزاری کلاس‌های حفظ قرآن جامعة القرآن با خبر شدم و تصمیم گرفتم که از این کلاس‌ها هم بهره‌مند شوم. البته باید یادآوری کنم که فضای قرآنی در خانواده ما هم مزید بر علت شد تا اشتیاق من برای حفظ قرآن بیشتر شود. وقتی تصمیم گرفتم در کلاس‌های حفظ قرآن ثبت نام کنم خواهر کوچکم، فاطمه، را هم برای این کار تشویق کردم و از پدر و مادرم خواستم که اجازه بدهند فاطمه هم همراه من در این کلاس‌ها شرکت کند.

از حفظ روزانه دو صفحه شروع کردم و در اواخر برنامه توانستم روزانه 10 صفحه حفظ کنم

همین طور است، آن زمان من هفده‌ساله بودم و خواهرم سیزده سال داشت. اوایل برنامه هر روز دو صفحه از قرآن را حفظ می‌کردم و گاهی اوقات بیشتر از دو صفحه حفظ می‌کردم. روزهای دیگر کمتر تلاش می‌کردم با این نظر که با بقیه بچه‌ها همراه هستم و همه به یک اندازه قرآن را حفظ هستیم.

معلم حفظ قرآن که متوجه استعداد من در حفظ شده بود، از من خواست که بیشتر تلاش کنم تا در کمترین زمانی که می‌توانم حافظ قرآن شوم. بعد از آن، حفظ چهار صفحه و شش صفحه در روز را اجرا می‌کردم تا اینکه در اواخر برنامه توانستم روزی ده صفحه از قرآن را با کیفیت بالایی حفظ کنم. به این صورت در مجموع توانستم برنامه حفظ قرآن را در مدت چهار ماه و نیم اجرا کنم.

شرکت در مسابقات قرآنی را از چه زمانی و با چه انگیزه‌ای شروع کردید؟
بعد از اینکه حافظ کل قرآن کریم شدم، در سال 87 همزمان با مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه، در مسابقات سپاه پاسداران هم شرکت کردم و با کسب رتبه اول توانستم برنده جایزه پراید شوم. سال‌های بعد هم به همین ترتیب در مسابقات دانشجویی، حرم حضرت عبدالعظیم و غیره شرکت کردم و هر بار رتبه‌های خوبی را به دست آوردم.

حالا هم فارغ التحصیل رشته علوم قرآن و حدیث هستم و در رشته اصول و روش‌های حفظ کودکان در دانشگاه علمی کاربردی تدریس می‌کنم و به‌عنوان داور مسابقات و مدرس قرآن هم فعالیت دارم. ازآن‌جایی که مقام معظم رهبری فرمودند کشورمان نیاز دارد که ده میلیون حافظ قرآن داشته باشد، من هم خیلی علاقه دارم که در رشته حفظ قرآن تدریس کنم.

مادرم اولین کسی بود که متوجه استعدادم شد/ حفظ سوره یس در یک روز

اشاره کردید که استعداد خوبی برای حفظ قرآن داشتید، اما حتماً استادهای استعداد ‌شناسی هم کنار شما قرار گرفتند که متوجه این توانایی‌تان شدند !
بله، حقیقت هم همین است، اولین نفری که متوجه شد می‌توانم به‌خوبی قرآن را حفظ کنم، مادرم بود. دبستانی بودم که مادرم از من خواست سوره یس را حفظ کنم و برای اینکه به این کار تشویق شوم، جایزه‌ای را برای من تعیین کرد. من هم در طول یک روز توانستم به‌خوبی این سوره را حفظ کنم.

فضای خانواده‌تان هم قرآنی بود؟
بله، هیئت‌های قرآنی که به‌طور مستمر هر هفته برگزار می‌شود و قرائت قرآن توسط پدر و مادرم در خانه، در روحیه ما خیلی مؤثر بوده است. پدر و مادرم بهترین مشوق و راهنمای ما برای حفظ قرآن بودند. در هر صورت حافظ قرآن شدن در سن و سال کم، نیاز به تشویق‌های زیادی دارد و این تشویق و جذب کردن به قرآن، راهکار‌ها و شیوه‌های خاصی دارد که والدین ما در این مورد موفق بوده‌اند.

پس خانواده شما تأثیر زیادی در حفظ قرآن داشته‌اند!

تأثیر حمایت‌های خانواده برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به یادگیری قرآن را نباید کم‌اهمیت دانست. به هر حال بچه‌ها به‌خاطر سن و سال کم، نمی‌توانند ارزش حقیقی قرآن را درک کنند. پدر و مادر می‌توانند برای تشویق کردن آن‌ها به حفظ قرآن، به‌ازای هر صفحه‌ای که حفظ می‌کنند، مبلغی را به‌عنوان هدیه به آن‌ها بدهند یا از ابزارهای تشویقی دیگر استفاده کنند، مثلاً بچه‌ها را به پارک ببرند یا حتی هم‌بازی آن‌ها شوند.

بعد از این ماجرای تشویق بود که خانواده من هم متوجه استعداد دخترشان برای حفظ قرآن شدند و مدام تشویقم می‌کردند تا سوره‌های بیشتری از قرآن را حفظ کنم. من هم بعد از یادگیری روان خوانی و تجوید، حفظ قرآن را به‌طور جدی شروع کردم تا اینکه در طول چهار ماه و نیم، حافظ کل قرآن کریم شدم.

تصوير

استاد‌هایتان در این مسیر قرآنی چقدر در موفقیت شما نقش داشتند؟
استاد‌ها و مشوق‌هایم در زمینه حفظ قرآن را هیچ وقت از یاد نمی‌برم، استاد محمدمهدی بحرالعلوم استاد بسیار خوبی برایم بود که در کلاس‌های تفسیر قرآن ایشان شرکت می‌کردم. خانم‌ها شعاع و بیات فرد هم در زمینه حفظ قرآن و پیشرفتم در این حوزه بسیار تأثیرگذار بودند.

این روز‌ها کم نیستند نوجوان‌ها و جوان‌هایی که علاقه دارند حافظ قرآن شوند، دوره‌های متنوعی هم برای حفظ قرآن برگزار می‌شود که کوتاه‌ترین آن‌ها، دوره حفظ یک‌ساله است که مخالفان و موافقانی هم دارد، نظر شما درباره حفظ یک‌ساله قرآن چیست؟

با وجود اینکه بعضی اساتید با حفظ یک‌ساله مخالف هستند، اما افراد زیادی در طول یک سال قرآن را حفظ و رتبه‌های خوبی در مسابقات قرآنی کسب کرده‌اند. البته هر کسی نمی‌تواند یک‌ساله قرآن را حفظ کند. جامعة القرآن هم برای متقاضیان حفظ یک‌ساله، دوره‌های سه‌ماهه برگزار می‌کند تا کسانی که توانایی این برنامه را دارند، حفظ تخصصی را بیاموزند. به‌نظر من اجرای مسابقه قرآنی و هیئت مذهبی در جمع خانوادگی، موجب تقویت محفوظات قرآنی و افزایش علاقه‌مندی بچه‌ها به قرآن کریم و خاندان اهل بیت علیهم السلام می‌شود.

روزهای حفظ جزو قشنگ‌ترین روزهای زندگی‌ام بود/ نشاط و شادابی حافظان قرآن قابل وصف نیست

شاید بعضی افراد تصور کنند نوجوان‌ها و جوان‌هایی که در کلاس‌های حفظ قرآن شرکت می‌کنند، از نشاط و شادابی دور می‌شوند و نباید بخندند و تفریح کنند، نظر شما در این باره چیست؟
متأسفانه عده‌ای از افراد این‌طور درباره حافظان قرآن تصور می‌کنند، اما باید بگویم که محیط شاد و جذاب کلاس‌های حفظ قرآن، یکی از مواردی است که خیلی از حافظ‌های قرآن از آن به‌عنوان بهترین دوران زندگی‌شان یاد می‌کنند. من هم هر بار یاد آن روز‌ها می‌افتم، تمام وجودم پر از شادی و فرح می‌شود. شاید بعضی از مردم تصور کنند که کلاس‌های حفظ قرآن، کلاس‌هایی کم‌انرژی است اما این‌طور نیست، نشاط و شادابی حافظان قرآن قابل وصف نیست. آن روز‌ها از جمله بهترین و قشنگ‌ترین روزهای زندگی‌ام بود، به‌طوری که اگر از من بپرسند بهترین سال زندگی‌ات چه سالی بود،‌‌ آن را همان زمان حفظ قرآن می‌دانم؛ آن روز‌ها کاملاً برایم مشخص بود که خدا توجه خاصی به جمع حافظان قرآن دارد.

از سایر موفقیت‌های قرآنی‌تان بگویید!

به‌نظر من اگر خداوند میل و علاقه‌ای هرقدر هم کوچک، در قلب کسی برای حفظ قرآن ببیند، او را یاری و حمایت می‌کند تا به هدف مطلوبش برسد. من هم بهمن 87 در مسابقات سازمان اوقاف و امور خیریه در مرحله کشوری رتبه اول را کسب کردم و رمضان سال بعد هم به مسابقات بین المللی کشور لیبی اعزام شدم و رتبه چهارم را کسب کردم. از این مسابقات اظهار رضایت دارم چون همه تلاشم را کرده بودم و می‌دانستم باید رتبه اول را کسب کنم اما با بهانه جویی‌هایی، ایران را در مقام چهارم اعلام کردند. آن‌ها تصور نمی‌کردند یک مسلمان شیعه بتواند به‌خوبی قرآن را بخواند، تا جایی که می‌پرسیدند: "استادت هم شیعه بود؟" و من با افتخار جواب مثبت می‌دادم.

من باور دارم که «لیس للانسان الّا ما سعی» سعی و تلاش ما در راه درست هر اندازه هم که کم باشد، اگر با میل و رغبت عمیق قلبی همراه باشد، حتماً مشمول حمایت و هدایت خداوند هم می‌شود. خداوند بنده‌هایش را با نیت‌های پاک و خالص‌‌ رها نمی‌کند. برای حافظ قرآن شدن هم مهم‌ترین عامل، ترک خواسته‌های کسالت‌آور و روی آوردن به‌سمت خداوند است. طبیعی است که خداوند به میل و علاقه قلبی هر انسانی نظر می‌کند و حتماً او را در راه‌های صحیح حمایت و هدایت می‌کند، اما مهم‌ترین عامل سرنوشت‌ساز هر کسی، خود شخص است و حمایت و زمینه سازی خداوند در طول خواسته‌های انسان‌ها قرار می‌گیرد، در این شرایط، اگر کسی علاقه قلبی و درونی برای حفظ قرآن و قدم گذاشتن در مسیر قرآنی داشته باشد، خداوند هم در طول تلاش او، حمایت و هدایتش خواهد کرد.
najm0130

حفظ در چهار ماه

پستتوسط najm0130 » جمعه مه 22, 2020 9:46 am

نمونه ایی دیگر از حفظ قرآن در چهار ماه:

تصوير

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع ‌رسانی «دارالقرآن آستان حسینی»، «شیخ عبدالمهدی الکربلایی»، متولی شرعی حرم امام حسین علیه السلام و نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در کربلای معلی، از «حسین عبید الجعیفری»، حافظ کل قرآن استان «بابل» عراق که در یک برنامه فشرده توانست به مدت ۴ ماه کل قرآن کریم را حفظ کند، تجلیل کرد.

«شیخ فاضل التمیمی»، استاد این جوان عراقی در این باره گفت: حسین عبید الجیعفری از قرآن‌‌آموزان طرح «هزار حافظ قرآن» دارالقرآن آستان مقدس حسینی است که در یک برنامه فشرده توانست به مدت چهار ماه حفظ کل قرآن شود.

وی افزود: این قرآن‌آموز عراقی ابتدا با حفظ سه صفحه در روز آغاز کرد، اما به مرور زمان توانست که در یک روز ۲۰ صفحه از قرآن کریم را حفظ کند و در کنار آن آیات و اجزایی که قبلا حفظ کرده بود را نیز مرور می‌کرد.

التمیمی که ناظر طرح «هزار حافظ قرآن» دارالقرآن آستان مقدس امام حسین علیه السلام در استان «بابل» عراق است، در ادامه گفت: حسین الجعیفری همچنین توانست در یک روز، یک جزء کامل قرآن را حفظ کند و در نهایت به مدت چهار ماه حافظ کل قرآن شد.

طرح «هزار حافظ قرآن» یکی از پروژه‌های قرآنی مهم دارالقرآن الکریم آستان مقدس حسینی در سطح کشور عراق است و هدف از اجرای این طرح، پرورش نسلی از حافظان قرآن برای معرفی آن‌ها به‌عنوان نمایندگان این کشور در مسابقات و محافل بین‌المللی قرآنی است.

کمیته پیگیری و ارزیابی وابسته به بخش آموزش قرآن آستان مقدس امام حسین علیه السلام در طول سال با سفر به استان‌های مختلف عراق، استعدادهای قرآنی شرکت‌کننده در طرح هزار حافظ قرآن را گزینش می‌کند.

فعالیت اعضای طرح هزار حافظ قرآن در استان‌های مختلف عراق تنها به حفظ آیات قرآن و فراگیری احکام تلاوت محدود نمی‌شود، بلکه سالانه صدها نفر از آن‌ها در فعالیت‌های دینی مختلف از جمله «زیارت اربعین حسینی» شرکت می‌کنند و قرائت صحیح سوره‌های قرآن را به زائران آموزش می‌دهند.

تصوير
najm0130

بازگشت به انواع سنین و مدت حفظ قرآن کریم

Aelaa.Net