روش حفظ دو ماهه

مديران انجمن: najm0130, najm0130

روش حفظ دو ماهه

پستتوسط najm0130 » شنبه آپريل 25, 2020 5:06 pm

بسم الله الرحمن الرحیم
najm0130
 
پست ها : 655
تاريخ عضويت: شنبه آپريل 25, 2020 4:38 pm

روش حفظ دو ماهه

پستتوسط najm0130 » شنبه آپريل 25, 2020 9:10 pm

بسم الله الرحمن الرحیم

روش های حفظ در دو ماه:

براى تحفيظ روشی پنجاه شصت روزه هم هست اين روش نتايج موفق بسيار داشته است و زمان تحفيظش از چهار و نيم صبح تا 10 و نيم صبح است روزی 12 صفحه. که افراد
حافظ و کسانی که تجربه چند ساله در مرور و تثبیت دارند می توانند این برنامه را برای خودشان اجرا نمایند و مرور و تثبیت شان را این گونه شروع کنند و جذابیتش هم برای شان بیشتر است.

و البته اگر کسی در این مدت زمانی دو ماهه هم نتواند حفظ را به انجام برساند اما با كمی اختلاف زمان به حفظ قرآن موفق می شوند و لااقل این که افراد تحفيظ را كاری دو ماهه بدانند نه کار دوساله و یا بیشتر از آن
و وقتی بدانند در مدت زمان کوتاه هم می شود قرآن حفظ نمود آن وقت به راحتی در آن وارد می شوند.
آخرين ويرايش توسط najm0130 on دوشنبه آپريل 27, 2020 8:31 am, ويرايش شده در 2.
najm0130
 
پست ها : 655
تاريخ عضويت: شنبه آپريل 25, 2020 4:38 pm

نکات مهم برای حفظ دو ماهه

پستتوسط najm0130 » دوشنبه آپريل 27, 2020 8:53 am

نکات مهم برای حفظ دو ماهه:

هرچه كمتر حفظ كنید ديرتر موفق مي شوید و هر چه بيشتر حفظ كنید زودتر موفق می شوید.

1- برای حفظ کردن کل قرآن کریم در دو ماه روزانه باید حدود 12 صفحه را در حفظ نماييم از ساعت 4و نیم صبح تا 10 و نیم صبح که بهترین زمان حفظ می باشد. و کسی که مستعد و مصمم به این روش هست به طور جدی این نوع حفظ را شروع می نماید.

2- در روش حفظ دو ماه فرد می تواند در روز مقدار حفظ را تغییر بدهد یعنی در روز هایی که کار و فعالیتش کمتر است مقدار حفظ را بیشتر کند و در روز هایی که کار و فعالیتش بیشتر است مقدار حفظ را کمتر کند و این می تواند آن روزهایی که کمتر حفظ می کند را پوشش دهد.

3- یکی از موفقیت ها در حفظ دو ماهه و کلا حفظ قرآن مسلط بودن به روانخوانی قرآن و نداشتن اغلاط سیاه است.

4- در روش حفظ دو ماهه هر وقت به جزء های آسان تری می رسیم می توانیم مقدار حفظ را بیشتر کنیم. چون با حفظ بیشتر از 10 صفحه در روز عادت کرده ایم و توانسته ایم در آن موفق شویم پس این که هنگامی که به جزء های آسان تر می رسیم تلاش می کنیم و هر روز میزان صفحاتی که باید حفظ کنیم را بالاتر می بریم. و حتی بعضی از حافظان که در دو ماه یا چهار ماه حافظ می شوند در روز میزان حفظ شان حتی به 20 صفحه در روز هم رسیده است که در نمونه های موفق معرفی نموده ایم.

نه اینکه فکر کنید با این کار فشار بیشتری داشته باشد چون جزء هایی که آسان تر هستند در خواندن و حفظش هم سریعتر پیش می رویم و ممکن است فرد بررسی کند و ببیند که در همان مدت زمان هر روز حفظ صورت گرفته اما تعداد صفحات بیشتری را حفظ شده است.

5- در روش حفظ دو ماهه هر وقت در جزء ها مسلط می شویم می توانیم هر جزء را در یک ساعت مرور کنیم و حتی می توانیم در اواخر حفظ، پنج جزء را در سه ساعت مرور کنیم؛ و این خودش نشان می دهد که هر چه مسلط تر شویم مدت زمان مرور هم کاهش پیدا می کند.

6- در حفظ نمودن شنیدن ، نوشتن و درک مطلب قدرت حفظ را بالا می برد. پس این تاثیر در حفظ دو ماهه بیشتر خواهد بود و کسی که می خواهد و اراده نموده که در دو ماه حافظ بشود به این سه مطلب خوب توجه داشته باشد.

یعنی خوب شنیدن (استماع) و نوشتن که منظور این است که اول و اخر آیه های هر صفحه را در دفتری بنویسیم و این کار کمک می کند که آیات یک صفحه را خوب در ذهن بسپاریم. اول و آخر آیات و شماره صفحه و شماره آیات همان صفحه در ذهنمان ثبت شود.

موضوع بعدی که حائز اهمیت است درک مطلب است اینکه در کنار حفظ نمودن معانی قرآن را بدانیم و کلمه به کلمه و آیه به آیه همانطور که تلاوت می کنیم معانی را هم پیش چشممان و در حافظه مان مرور کنیم و این موارد خیلی در تثبیت و خوب حفظ شدن کمک می کند.

7- برای موفقیت در حفظ کوتاه مدت انچه که خیلی می تواند کمک باشد این است که حفظ را طبق موضوعات انجام دهیم یعنی حفظ موضوعی و این خودش یعنی فهمیدن موضوع و معانی قران کریم می باشد.

8- از رمزهای موفقیت در حفظ کوتاه مدت مثل حفظ دو ماهه اگر حفظ سریع اتفاق بیافتد مرور آن راحت تر خواهد بود چرا که اگر یک صفحه را در حفظ کوتاه مدت بخوانیم و وقتی مرور می کنیم به حافظه بلند مدت ما منتقل می شود.

و چون حفظ ما زمانش کوتاه است و مرور ها هم مرتب در این زمان کوتاه صورت می گیرد پس سرعت انتقال محفوظات به حافظه بلند مدت بیشتر است و از آن طرف در تثبیت و مراحل بعد از حفظ هم موفق تر خواهیم بود.

9- نکته مهم در حفظ داشتن انگیزه لازم است و اگر فرد در حفظ کوتاه مدت یا همان دو ماهه انگیزه لازم را نداشته باشد آسیب های جدی در حفظ می بیند. پس این را امری نشد ندانید و با اراده و عزم عالی وارد آن شوید تا ان شاء الله موفق شوید.

10- در روش حفظ دو ماهه یا کوتاه مدت، میزان صفحات روزانه 12 صفحه و مثلا اگر قرار است آن روز 10 صفحه حفظ کنیم باید اول یک بار از روی مصحف بخوانیم و بعد صوت آن صفحه را گوش دهیم و بعد ترجمه و تفسیر آن صفحه را درک کنیم و بعد حفظ و مرور کنیم. این مراحل برای موفقیت در هر نوع حفظی لازم و نیاز است.

11- چون مدت زمان حفظ دو ماهه کوتاه است بعد از ایام حفظ می توانیم روزانه از نماز صبح تا ساعت 7 صبح بین 3 یا 4 جزء را از قرآن مرور کنیم و حتی می توانیم بیشتر از این هم مرور کنیم.

12- برای کسانی که حافظ هستند یا هنوز حافظ نشده اند و در حال حفظ هستند این روش خیلی عالی می تواند آنها را کمک نماید تا در مرور ها و تثبیت ها موفق شوند و از تجربیات حافظان کل قرآن هست که با این روش بهتر برای مرور و تثبیت استفاده نموده اند مین روش را برای مرور و تثبیت انجام دادم و اگر آن جزئی که می خواهید بخوانید عالی است می توانید یک جزء را در عرض یک ساعت و حتی نیم ساعت هم بخوانید.
najm0130
 
پست ها : 655
تاريخ عضويت: شنبه آپريل 25, 2020 4:38 pm


بازگشت به حفظ و از بر نمودن قرآن کریم


cron
Aelaa.Net