مرقد کربلایی محمد کاظم کریمی (ساروقی)

مديران انجمن: مزارات, مزارات, مزارات

مرقد کربلایی محمد کاظم کریمی (ساروقی)

پستتوسط najm137 » جمعه ژانويه 31, 2020 7:52 am

بسم الله الرحمن الرحیم
آخرين ويرايش توسط najm137 on دوشنبه فبريه 03, 2020 4:35 am, ويرايش شده در 2.
najm137

تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

آرامگاه شیخ کربلایی کاظم کریمی (ساروقی)

پستتوسط najm137 » جمعه ژانويه 31, 2020 8:05 am

تصوير

آدرس:
بلوار صدر - قبرستان نو (قبرستان حاج شیخ معروف به قبرستان نو قم) - مقابل درب ورودی در جانب غربی

مختصات:

34.642123,50.872984

آدرس ویکی مپیا:

http://wikimapia.org/#lang=fa&lat=34.64 ... &z=19&m=bh
najm137

Re: آرامگاه شیخ کربلایی کاظم کریمی (ساروقی)

پستتوسط najm137 » جمعه ژانويه 31, 2020 8:06 am

آرامگاه شیخ کربلایی کاظم کریمی (ساروقی)

ستاره ایی بدخشید و ماه مجلس شد***دل رمیده ما را رفیق و مونس شد
نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت***به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد

توضیحات:

خانواده:
مرحوم شیخ کربلایی کاظم کریمی ساروقی که پدرشان عبدالواحد ساروقی فراهانی و مادرشان معروف به خانم و تنها برادر و خواهرشان که علی و زنیب نام داشتند.

ولادت:
ایشان در در سال 1300 هجری قمری مصادف با 1261 هجری شمسی در روستای ساروق در ناحیه فراهان از توابع عراق عجم و سلطان آباد قدیم (اراک و استان مرکزی فعلی)
به دنیا آمدند. و ولادت ایشان در زمان مرجعیت محلی (سلطان آباد عراق- اراک) آیت الله حاج آقا محسن عراقی و آیت الله حاج آقا نور الدین عراقی، و مرجعیت عامه (جهان شیعه)
آیت الله میرزای شیرازی بزرگ و حکومت ناصر الدین شاه قاجار؛ در خانواده بی بضاعت و کشاورز، در خانه ایی متشکل از سه اتاق تو در تو بوده است، (که آخری صندوق خانه هم
بوده و محل ذخیره کاه و یونجه خشک برای گوسفندها که برای تهیه خوراک گوسفندان و گاوها به آن اتاق می رفتند تا با مخلوط کردن یونجه ها با کاه؛ خوراک دام فراهم کنند.)

کودکی و نوجوانی:
کربلایی کاظم در سن هفت سالگی می خواست برود مکتب القرآن که قرآن یاد بگیرد. پدر ایشان کشاورز بود و وضعیت مالی مناسبی نداشت، و قادر به پرداخت شهریه مکتب خانه
نبود. ایشان را می برد صحرا و مشغول به چوپانی می شدند. ایشان بعد از گذراندن ایام کودکی به کار کشاورزی مشغول شدند و همانند سایر مردم ده از خواندن و نوشتن محروم
شدند و بهره ایی از دانش و علم نداشتند. اما نسبت به انجام فرایض دینی و خواندن نماز شب جدیت می کردند. در نوجوانی و جوانی با خلوص نیت نماز، روزه، زیارت امام زادگان
هفتاد و دو تن، کمک به مستمندان، نیکی به پدر و مادر ... و آنچه را که دستورهای خداوند می دانستند انجام می داده اند.

جوانی (قبل از اعجاز الهی):
ایشان در سن جوانی در روستای ساروق زادگاهشان، اشتغال به چوپانی و کشاورزی (در ملک پدر) داشتند، تا اینکه در سن 24 سالگی از پدرشان جدا می شوند و می روند کشاورز
ارباب روستای شان می شوند. ارباب زمینی به او می دهد، تا ایشان روی زمین کار کند، و دو سوم از محصول زمین برای ارباب باشد و یک قسمت از آن برای کربلایی کاظم باشد ... و
بعدا برای مالک و ارباب روستا، به صورت نصفه کاری (نصف محصول برای مالک و نصف محصول برای زارع) کار کند.

ایشان مرد بسیار ساده ایی بودند و خیلی ساده وضو می گرفتند. معمولی نماز می خواندند. و بسیار مهربان و بی آزاد بودند و اگر مردم به ایشان نیازمند می شدند، هر چه در توان
داشتند صرف آنان می کردند. و ایشان اهل منبر و مسجد بودند و یکی از خصوصیات کربلایی محمد کاظم این بود که از ابتدای جوانی «نماز شب» و «نمازهای مستحبی اش» را به طور مرتب می خواندند و هیچ گاه این اعمال را ترک نمی کردند. به ویژه به نماز «جعفر طیار علیه السلام» اهتمام داشتند و از آنجا که به شدت سرد مزاج بودند در گرمای تابستان پالتو
می پوشیدند و در زیر آفتاب مشغول نماز جعفر طیار علیه السلام می شدند. و بعد از نماز هم همه ادعیه طولانی آن را می خواندند و همچنین نمازهای ائمه علیهم السلام را
می خواندند.

توانایی ذهنی و حافظه:
از ویژگیهای ذاتی او کم حافظگی و کم استعدادی بود. حتی بعد از واقعه اعجاز الهی و عنایت خاص و فوق العاده به او، و با وجود حفظ قرآن؛ راجع به مسائل دیگر حافظه اش کم بود؛
مثلا:
1- در ایام اقامت در قم؛ راه مدرسه حجتیه را که سر راست و نزدیک حرم بود؛ هر روز گم می کرد!!
2- اگر بیست بار هر فردی را می دید، او را نشناخته و در دیدار بعدی اظهار ناآشنایی می کرد! حتی اگر وی مدتی میزبان او بود، و لذا به ندرت میزبان خود را می شناخت!!
3- مرحوم آیت الله محسنی ملایری می گوید: کربلایی کاظم شخصا بسیار کند ذهن بود، و یک ماه رمضان در ملایر میهمان من بود و به مسجد می آمد. هر چه کردم دعای سی روز ماه
مبارک رمضان را بیاد بگیرد نتوانست ولی به معجزه امام علیه السلام تمام قرآن را مستقیما و معکوسا تند و سریع بدون هیچ توقفی می خواندند.
4- همچنین مرحوم خراسانی نقل کرده اند: که کربلایی محمد کاظم به قدری کم حافظه و ساده لوح و کم استعداد بود که در مدت پانزده روزی که من شب و روز با او بودم، با آنکه من اصرار
زیادی داشتم که او اسم مرا یاد بگیرد و در حافظه ایی که قرآن محفوظ است اسم من هم حفظ شود، (اما به شدت ناتوان بود) او خیلی با زحمت این اواخر؛ اسم و فامیل مرا یاد گرفته
بود، و حتی عرفیات خوبی نداشت. ای کاش او را می دیدید، که خود این کن حافظه ایی و سادگی و کم استعدادی، بهترین دلیل بر معجزه بودن حفظ قران و بود.
5- شاید این کاستی خلقتی از آن جهت بود که خداوند متعال می خواست روشن سازد که حفظ قرآن ایشان امری موهبتی است و عادی نیست، و البته بر حسب تعالیم الهی
نمی خواست به غیر یاد حق و کتاب الهی مشغول شود، و به قول نظامی گنجوی:
هر که نه گویای تو خاموش به***هر چه نه یاد تو فراموش به

برای مطالعه کامل در زمینه تشرف خدمت مولا منه السلام و اعجاز حضرت صاحب الامر منه السلام و اعطای قرآن کریم و علومش به کربلایی محمد کاظم کریمی ساروقی به
کتاب کلام خوانی آدرس زیر مراجعه نمایید و دریافت کنید.

از این آدرس دریافت نمایید:
http://aelaa.net/Ersaal/6/KalaamKhaan-6-J01-J26.pdf
najm137

بازگشت به شهر قم و حومه

Aelaa.Net