حضرت صالح علیه السلام- شهر گلشهر

مدير انجمن: مزارات

حضرت صالح علیه السلام- شهر گلشهر

پستتوسط najm116 » يکشنبه ژانويه 26, 2020 10:33 pm

حضرت صالح علیه السلام- شهرستان گلپایگان، گلشهر

در26 کیلومتری شرق شهر گلپایگان و بر بالای قله ای مرتفع، قبرصالح پیغمبر که از پیامبران بنی اسرائیل می باشد، وجود دارد. از ویژگیهای صالح پیغمبر که بسیار مورد توجه مردم است و در دامنه کوه آن بیتوته و نذر ونیاز و مراسم تعزیه خوانی و مراسم سنتی مذهبی به عمل می آمده در قله کوه صالح پیغمبرعلاوه بر بقعه که دارای گنبد هرمی و کاشی کاری و یک اطاق است ،آب انباری وجود دارد که توسط آب باران وبرف پر می شود. صعود به آن با مشکلات فراوان همراه است و توسط کوهنوردان انجام می شود و افراد عادی خیلی سخت میتوانند صعود نمایند.همچنین در سالهای گذشته جاده ای ساخته شد تا زائرین بتوانند از این مکان مقدس زیارت نمایند

مزارت منسوب به حضرت صالح علیه السلام:

1.مقبره حضرت صالح در قبرستان وادی السلام و در کنار مزار منسوب به حضرت هود نبی (علیه السلام) قرار دارد.
2. در روستایی به نام «نبی صالح» واقع در 25 کیلومتری غرب رام الله در فلسطین نیز مزاری هست که اهالی روستا آن را به حضرت صالح (علیه السلام) نسبت داده اند.
3. ناصرخسرو در سفرنامه اش، مزار حضرت صالح (علیه السلام) را در عَکّا واقع در شمال غربی فلسطین نوشته است: «به شهرستان عَکّا رسیدم ... مسجد آدینه در میان شهر است ... در دست راست از بیرون، قبر صالح پیامبر [است]». سفرنامه ناصرخسرو، ص 135.
ابن جبیر نیز در سفرنامه اش از همین مقام و مقبره یاد کرده و نوشته است:
نزدیک محراب این مسجد، قبر صالح نبی - صلی الله علیه و آله و سلَّم و عَلی جمیع الانبیاء - قرار دارد که خداوند از برکت آن قبر مقدس این بارگاه را از آلودگی کافران پاک و مطهر و از پلیدی در امان نگه داشته است».. سفرنامه ابن جبیر، 369-370.
4.مقبره ی دیگری منسوب به حضرت صالح نبی (علیه السلام) در ناحیه ی «القَطیف» در قطر قرار دارد که قبری است به درازای سه متر و فاقد هر گونه کتیبه یا سنگ قبر است.
5.مجیرالدین حنبلی در کتابش آورده که «... حضرت صالح (علیه السلام) بعد از هلاکت قومش در فلسطین اقامت نمود و در آن جا وفات یافت و گفته می شود که قبر او در سرداب مسجد جامِعُ الاَبْیَض در رَمْلَه است، و خدا داناتر است».
منبع: رامین نژاد؛ رامین، ، مزار پیامبران، مشهد: بنیاد پژوهش های اسلامی.
6. مزار دیگری در حومه ی بندر شَرمُ الشِّیخ در شبه جزیره ی سینا در شرق مصر قرار دارد که به حضرت صالح (علیه السلام) منسوب است. شاید این مکان به دلیل فاصله ی کوتاهش تا مسکن قوم ثمود مورد توجه قرار گرفته است. ساختمان این آرامگاه که نمایی سفید رنگ دارد، کوچک و فاقد تزیینات معماری بوده، بنایش از خشت و گل با اندودی گچی است و پلانی چند ضلعی دارد و گنبدی کوچک و ناموزون بر بالای آن دیده می شود. در اطراف این بقعه، ساختمان های کوچک و سنگچین متعددی ساخته شده است و قبرستان مسلمانان نیز در نزدیکی آن قرار دارد. مجیرالدین حنبلی، الانس الجلیل بتاریخ القدس و الخلیل، 23.
7.در شهر شبوه واقع در استان حضرالموت یمن. الاشارات الى معرفة الزیارات، ص 82.
8.در مکه به سند ابن فقیه همدانی، احمد بن محمد بن اسحاق، البلدان، ص 74، بیروت، عالم الکتب، چاپ اول، 1416ق؛
9.در شهر قِنَّسْرین‏ که شهر قدیمی بوده و آثارش اکنون در 40کیلومتری جنوب غربی شهر حلب واقع است. معجم ‏البلدان، ج ‏4، ص 403.

تحقیقات میدانی :
در تحقیقات میدانی و مصاحبه با افراد مقیم آنجا برخی معتقدند که ایشان عبدی صالح بوده است که بعدا به حضرت صالح معروف شده است

آدرس و لینک نقشه ویکیمپیا:

استان اصفهان –شهرستان گلپایگان –شهر گلشهر –روستای تیکن بر سر کوه بسیار بلندی و با عظمتی که تقریبا ۲۸۰۶ متر ارتفاع دارد و در مراتع و صحاری گلپایگان و روستای تیکن واقع شده است و از چهار طرف دارای چند بیشه و منزلگاه می باشد.

http://wikimapia.org/#lang=fa&lat=33.42 ... 8%A8%D8%B1
najm116
 
پست ها : 530
تاريخ عضويت: چهارشنبه دسامبر 12, 2018 11:16 am

بازگشت به شهر گلپایگان


cron
Aelaa.Net