شهرستان درچه

مديران انجمن: مزارات, مزارات, مزارات

شهرستان درچه

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه مه 21, 2020 12:53 pm

بسم الله الرحمان الرحیم
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

امامزادگان حمیده خاتون و رشیده خاتون علیهم السلام

پستتوسط najm137 » شنبه مه 23, 2020 11:13 pm

امامزادگان حمیده خاتون و رشیده خاتون علیهم السلام

آدرس:
درچه - میدان امام خمینی - خیابان نواب صفوی در کوچه فدائیان اسلام

مختصات:

آدرس ویکی مپیا:

========================

نسب شریف این امامزادگان:

نسب این دو بانوی محترمه بنا به روایت و عقیده بزرگان محل به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. و از نوادگان امام موسی بن جعفر علیه السلام می باشند.

=========================

توضیحات راجع به این آستانه مبارکه:

آستانه امامزادگان حمیده و رشیده خاتون (علیهما السلام) در شهرستان خمینی شهر، بخش مرکزی، در کنار قبرستان و گلزار شهدای درچه پیاز واقع شده است. بناي فعلی در واقع چهارمين بنا و معماری بقعه و
ساخت و ساز امامزاده می باشد. اولين بقعه اين امامزاده كه بقعه خشتی با ايوان كوچكی بوده در آخرين نقشه معماری آن در سال 1370 تخريب و بنای جديد روی بقعه ساخته شد كه هم اكنون نيز ادامه دارد.
ارتفاع گنبد فعلی كه با مصالح آهن و آجر به صورت دو پوش ساخته شده از سطح زمين حدود 28 متر می رسد. ضريح فعلی امامزاده به سبک ضريح حضرت سيد الشهدا (علیه السلام) و شش گوش، طراحی
گرديده و در سال 1387 روی دو مزار نصب گرديده. نقره كاری های روی ضريح هنوز به علت آماده نشدن نقره و طلاكوب نصب نگرديده است. در اطراف ضريح 12 ستون به قطر یک متر و به ارتفاع 9 متر وجود داشته
كه بالای آن و زير گنبد به صورت مقرنس گچ بري شده است. سالن های مجاور امامزاده نيز هم اكنون در دست كاشيكاری می باشد.

========================

از فضایل و کرامات این بانوان کریمه علیهم السلام:

امامزادگان حمیده خاتون و رشیده خاتون علیهم السلام از نوادگان امام موسی بن جعفر علیهم السلام هستند. فضای معنوی و نورانی این زیارت گاه حال خوبی به زائران شان می دهد.

با خادم راجع به کرامات این بانوان مکرمه صحبت نمودیم که خادم بیان نمود من ۱۵ سال است خادم افتخاری این مکان نورانی هستم و فعلا بازنشسته ذوب آهن هستم اما کارم را به خاطر خدمت به این مکان
و آستانه رها نمودم و به هیچ وجه دست از خدمت از این مکان بر نمی دارم و بیان نمود که زوار بسیاری در این مکان حاجت گرفتند.

از جمله افرادی که معرفی نمود خودش بود او می گفت من آن قدر بزرگی و کرامت از این بانوان دیده ام که حاضر نیستم لحظه ایی از خدمت شان دست بردارم. هر گاه مشکلی و حاجتی داشته باشم به ایشان متوسل شده و حاجت روا شده ام البته تمام طول صحبت را بغض می نمود و اشک می ریخت.

بعد بیان کرد یکی دیگر از زواری که برای شفای بیماری ناعلاج فرزندش به این بانوان مکرمه متوسل شده بود همان شبی که شفا گرفت استثنائا حرم که بعد غروب همیشه بسته بود آن شب تا ساعت ۱۰ باز بود و
آن مادر برای شفای فرزندش گربه می کرد و متوسل بود.

که ناگهان همسرش که پیش فرزندش در منزل بود زنگ می زند و می گوید کجایی سریعا بیا خانه که فرزندمان شفا گرفته و این مطالب را خادم می گفت و اشک می ریخت بعد هم با وجودی که درب حرم بسته بود
درب را برای ما باز کرد و ما داخل شدیم هم زیارت کردیم و هم نماز ظهر را خواندیم.

بعد از زیارت و نماز از چند بانویی که در کارگاه تولید ماسک در کنار یکی از دربهای داخلی حرم مشغول فعالیت بودند درباره کرامات این بانوان مکرمه سوال کردم.

که یکی از آنها هم بیان کرد من گره ایی در زندگی ام بود به ایشان متوسل شدم و نذر کردم که اگر حاجتم را بدهند انگشترم را وقف می کنم برای این آستان مبارک‎
که آن بانو تعریف می کرد بعد چند شب در خواب می بیند که از طرف این بانوان مکرمه به او پیغام داده می شود چرا نذرت را ادا نمی کنی و تا نذرش را ادا می کند چند روز بعد به حاجتش می رسد.‎
و باز همان بانو تعریف کرد که این مکان اصلا آباد نبود و همه چیز با چوب بود و به این حال الان نبود و خانواده های شهدا برای نذر شهیدانشان پول می گذارند و این مکان را آباد می کنند الا یکی از مادران که مادر دو شهید بوده است.

بعد شبی همان مادر شهید خواب می بیند که امام رضا علیه السلام به زیارت این مکان نورانی آمده اند و همه شهدا دور ایشان هستند به جز فرزندان این مادر شهید و فردای آن روز پیگیری علت را میکند و به او می‌گویند همه خانواده های شهدا در تعمیرات این زیارتگاه سهیم هستند.

یا شخصی می گفت عروس و مادرشوهر امده بودند برای زیارت اول شب که امده بودند اخر شب که می خواستند بروند هر دو اگشتر هایشان گم شده بود و به من گفتند که ما سه چهار بار این فرش را تکان داده ایم و انگشترمان را پیدا نکرده ایم گفتم کجا گم کرده اید گفتند تو چه شکلی میخواهی پیدا کنید ما خیلی گشتیم گفتم شما بگویید گفتند این فرش رفتم رو فرش پام گیر کرد زیرش را نگاه کردم دیدم انگشتره مادرشوهرش گفت از مال من را هم پیدا کن گفتم کجا گفت این فرش دوباره رفت رو فرش دیدم پا گیر کرد دیدم گفتند چه شکلی پیداش کردید ما سه چهار بار فرش را تکاندبم گفتم مال این است که من به امامزاده متوسل شدم.

============================

با خادم راجع به زمانهای باز بودن این مکان نورانی برای بیتوته صحبت کردیم که خادم بیان نمود برای بیتوته در صحن منعی نیست و صحن هم ۲۴ ساعته باز است و روشنایی صحن
هم برقرار است. اما درب حرم و مسجد کنارش شبها بسته است و فعلا در دوران کرونایی خود حرم هم بسته است.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط najm137 در شنبه مه 23, 2020 11:26 pm .
najm137

تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

مزار شیخ محمد تقی پور موحدی قمی

پستتوسط najm137 » شنبه مه 23, 2020 11:26 pm

مزار شیخ محمد تقی پور موحدی قمی:

Image

Image

تصوير

آدرس:
درچه - میدان امام خمینی - خیابان نواب صفوی در کوچه فدائیان اسلام - در صحن مطهر امامزادگان حمیده خاتون و رشیده خاتون علیهم السلام

مختصات:

آدرس ویکی مپیا:

========================

توضیحات:

شیخ محمد تقی پور موحدی که یکی از اهل عرفان و معرفت بودند و قبر مطهر ایشان هم در صحن مبارک امامزادگان حمیده خاتون و رشیده خاتون علیهم السلام می باشد دقیقا محاذی حرم در وسط صحن مطهر و
درست زیر نورافکن بزرگ صحن قرار دارد. که ان شاء الله توفیق زیارت ایشان شامل حال همه همراهان و دوستداران بشود.
اهل ذكر و ختومات و اربعينات و صاحب حالات و مكاشفات و كرامات بود
و ايشان با اهل قبور بسيار مانوس بود
رحمة الله عليه رحمة واسعة وبلغ روحه منا افضل التحيات وحشره الله مع الانبياء والمرسلين والاوصياء والأولياء والائمة المعصويمن عليهم السلام
najm137

تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

بازگشت به شهرستانهای حومه اصفهان

Aelaa.Net