قوچان

مدير انجمن: مزارات

قوچان

پستتوسط najm118 » يکشنبه سپتامبر 29, 2019 7:56 am

بسم الله الرحمن الرحیم
najm118
 
پست ها : 4
تاريخ عضويت: شنبه سپتامبر 18, 2010 7:10 pm

Re: قوچان

پستتوسط najm116 » پنج شنبه نوامبر 14, 2019 5:37 pm

استان خراسان رضوی

1.حضرت شعیب علیه السلام - شهرستان قوچان

حق تعالى در سوره اعراف مى فرمايد: فرستاديم بسوى اهل شهر مدين برادر ايشان شعيب را، گفت:اى قوم!عبادت كنيد خدا را، نيست شما را خدائى بجز او، بتحقيق كه آمده است بسوى شما حجت واضحه از جانب پروردگار شما، پس تمام بدهيد كيل و ترازو را، كم مكنيد از مردم چيزهاى ايشان را و افساد منمائيد در زمين بعد از آنكه خدا آن را به اصلاح آورده است، اين بهتر است براى شما اگر ايمان و اعتقاد داريد. و منشينيد بر سر راهى كه تهديد كنيد و منع نمائيد از راه خدا كسى را كه اراده ايمان به خدا داشته باشد، و اگر خواهيد كه راه خدا را به مردم باطل بنمائيد. و به ياد آوريد وقتى را كه اندك بوديد پس خدا شما را بسيار گردانيد، و نظر كنيد كه چگونه بود عاقبت افسادكنندگان، و اگر بوده باشد كه طايفه اى از شما ايمان آورند به آنچه من فرستاده شده ام به آن، و طايفه اى ايمان نياورند، پس صبر كنيد تا خدا حكم كند در ميان ما و او، كه خدا بهترين حكم کنندگان است.
به جهت شباهت اسمی این پیامبر به شعیب معروف مطلبی از کتب در مورد ایشان پیدا نکردم

تحقیقات میدانی :

طی برنامه آگاهی و مسئولیت شماره بیست امروز به زیارت حضرت شعیب از پیامبران مدفون در ایران در استان خراسان رضوی روستای مزرج رفتیم.
جاده مشهد قوچان دو کیلومتری قوچان جاده ای سمت راست جدا می شود که تابلوی راهنما به طرف درگز نوشته است و جاده ای که به سمت شهر مرزی باجگیران می رود را ادامه می دهیم تا می رسیم به جاده فرعی که از این جاده(جاده باجگیران و درگز) جدا می شود، تابلو نوشته به سمت مزرج از آنجا 9کیلومتر رفته را به روستای مزرج می رسیم.
یک راه دیگر برای رسیدن به روستای مزرج است که وارد قوچان می شویم بلوار مدرس را تا انتها می رویم آنجا تابلوی روستای مزرج است.
ورودی روستای مزرج فلکه امام خمینی است
از فلکه خیابان سمت راست را ادامه می دهیم از دور بالای کوه مقبره حضرت شعیب علیه السلام پیدا است ولی خیلی دور است خیلی مشخص نیست
در دامنه کوه چند درخت است
همین خیابان را ادامه داده تا 6کیلومتر (که 5کیلومتر آن خاکی است)
می رسیم به یک پادگان که متروکه است و نامش پادگان خاتم الانبیا صلی الله علیه و آله وسلم است
از دم پادگان تا درختان در دامنه دو کیلومتر جاده خاکی را ادامه می دهیم از اینجا به بعد دیگر جاده ماشین رو ندارد
پیاده از کوه بالا می رویم حدود پانزده دقیقه آرام اگر برویم به مقبره حضرت شعیب علیه السلام می رسیم
ساختمان مقبره در دست تعمیر بود
و فرش و امکانات نداشت و آب هم بالا نبود ولی پیش درختان آب بود و جای نشستن هم بود
و جای آرام و خنک و مصفایی بود
مقبره بسیار غریب که در روز جمعه هم زائری نداشت ولی معنویت بسیار خاص داشت
بعد که بالا رفتیم متوجه شدیم که راهی هست که ماشین هم تا دم مقبره بالا می رود
از بعد پادگان باید مسیر را ادامه داد تا پشت مقبره بالا می رود
از محلی ها هم پرسیدم فقط گفتند قبلاً روی مقبره اش شیث نوشته بودند
و دیگر مطلبی نمی دانستند

مزارت مشابه اسمی:

1. در غرب اردن
در 15 کیلومتری جنوب غربی شهر «سَلْط» در غرب اردن و فاصله 40 کیلومتری عمان ــ پایتخت اردن ــ در منطقه «بَلْقاء» و در میان نشیب و فراز تپه ها، مقبره ای منسوب به حضرت شعیب پیغمبر (علیه السلام) وجود دارد. این ناحیه به «وادی شعیب» مشهور است و وزارت اوقاف اردن برای سهولت دسترسی زوار، به تازگی راه منتهی به این مکان را تسطیح کرده و عمارت حرم منسوب به آن حضرت را توسعه داده و گنبدی موزون با نمایی سفید رنگ بر فراز قبر مطهر ساخته شده است.(12) ابعاد داخلی فضای روضه ی مبارکه ی حضرت شعیب (علیه السلام) 20×35 متر است و در نزدیکی یکی از دیوارهای آن، قبری است به ابعاد 1/5×3 و ارتفاع 1 متر که با سنگ های تراشیده سفید رنگ نماکاری شده است و بر روی آن پارچه ای گسترده است که این عبارت بر آن دیده می شود: «هَذَا قَبرُ نَبیِّ الله شُعیب علیه الصَّلاةُ وَ السَّلامِ».
در ضلع جنوبی آرامگاه، مسجد کوچکی است که بنای آن 50 سال قدمت دارد و متروک مانده، اما مسجد جدیدی در ضلع غربی آرامگاه با ابعاد 165×200 متر و نمازخانه زنانه به ابعاد 100×150 متر، متصل به مسجد ساخته شده است. انجام عملیات مرمت و نوسازی و توسعه حرم حضرت شعیب (علیه السلام) حدود دو سال طول کشید. مزار منسوب به حضرت شعیب (علیه السلام) در حومه ی سَلْط از آن جهت مورد توجه است که به منطقه ی باستانی شهر مدین که مسکن آن حضرت بوده، نزدیک است. در فاصله 10 کیلومتری شهر سَلط، روستایی به نام «اَغوار» هست و اهالی آن معتقدند که روستایشان در موقعیت همان شهر تجاری و آبادی مدین قرار گرفته است. مردم آن دیار، حکایت های فراوانی از دفینه ها و اشیای یافت شده در املاکشان به خاطر دارند و آن ها را بقایای خانه های اهل مدین می دانند.


2. دیگری در روستای قدیمی «حِطّین» در شمال فلسطین در عمق بیابان غربی مجاور دریاچه ی طَبَریّه واقع شده است.
قدیمی ترین سندی که به مزار منسوب به حضرت شعیب (علیه السلام) در حِطّین اشاره داشته، متعلّق به حدود 1000 سال پیش است که ناصرخسرو قبادیانی در سال 415ش / 438 ق آن مکان شریف را این گونه توصیف کرده است: «... [بعد از اِعبِلَین] به دیهی رسیدیم که آن را حَظیره می گفتند و بر جانب مغربی این دیه، درّه ای بود و در آن درّه، چشمه آب بود پاکیزه از سنگ ساخته و سقف سنگین (ساخته شده از سنگ) در زده و دری کوچک بر آن جا نهاده، چنان که مرد به دشواری در تواند رفتن و دو قبر نزدیک یکدیگر آن جا نهاده [است]، یکی از آن شعیب (علیه السلام) و دیگری از آن دخترش [صَفورا] که زن موسی [علیه السلام] بود. مردم آن دیه، آن مسجد و مزار را تعهد نیکو کنند از پاک داشتن و چراغ نهادن و غیره ...».(9) و در کتاب مسالک الابصار فی ممالک الامصار آمده است: «... قبر شعیب (علیه السلام) در روستایی است که به آن حِطّین می گویند...».(10). ابن جبیر نیز در سال 580 ق/ 1185م این مکان را از نزدیک دید و در سفرنامه اش ثبت نموده است.(11) حرم حضرت شعیب (علیه السلام) چندین بار مَرمّت و تجدید بنا شده است. در سال 582 ق/ 1187م صلاح الدین ایوبی در ناحیه ی حِطّین با سپاه صلیبی جنگید و آنان را شکست داد و به شکرانه ی این پیروزی بر فراز مزار منسوب به حضرت شعیب (علیه السلام) گنبدی ساخت و در کنار آن نیز مسجدی بنا نهاد و موقوفاتی برای آن قرار داد. پس از این واقعه، فرقه ای از مسلمانان که به «دَروزی» شهرت دارند و دوشادوش صلاح الدین در نبرد شرکت کرده بودند، تولیت آن مکان مقدس را برعهده گرفتند و به تدریج آن جا را به محل تدریس علوم دینی و کانون فعالیت های مذهبی خود تبدیل کردند و آن مکان تا به امروز همچنان در اختیار فرقه دروزیان فلسطین است.
در سال 1297 ق /1180م حرم حضرت شعیب (علیه السلام) توسعه داده شد و قسمت هایی از آن تجدید بنا گردید. حرم مطهر شامل مسجدی زیبا با شبستان های باز و رواق ها و صحن های متعدد و ستون های سنگی است و نمای تمام این ابنیه از داخل و خارج با سنگ های سفید رنگ تراشیده زینت داده شده است. ساختمان هایی نیز برای اقامت موقت زائران و استراحتگاه خدّام و قسمت های اداری حرم و حسابرسی موقوفات ساخته شده است.
یکی از ابتکارات تولیت حرم حضرت شعیب (علیه السلام) آن است که در آستانه ی ورود به روضه مبارکه، چندین دست لباس مردانه و زنانه تعبیه شده تا زنان و مردان غیر مسلمانی که برای زیارت به آن جا می آیند و احتمالاً پوشش مناسبی ندارند، از آن استفاده کنند.
اتاق مقبره ی حضرت شعیب (علیه السلام) ساده و فاقد تزئینات کاشی کاری است. در وسط اتاق قبری است که بر روی آن صندوقی نهاده و با پارچه های حریر پوشانده شده است.
عکس های قدیمی نشان می دهد که در گذشته، راه حرم سنگلاخ و ناهموار بوده و زائرین برای رسیدن به آن جا با استفاده از حیوانات بارکش و با پای پیاده به این حدود می آمده اند.
دَروزیان معتقدند که حضرت شعیب (علیه السلام) پس از نزول عذاب بر اهل مدین، به همراه مؤمنان و یارانش، حجاز را به سمت سرزمین مقدس فلسطین ترک کرد و در روستای کوچک «حِطّین» اقامت گزید و همان جا وفات یافت و در جانب غربی آن قریه مدفون گشت، اما حجّتی بر این ادعای دروزیان یافت نمی شود.

آدرس و لینک نقشه ویکیمپیا:

استان خراسان رضوی –شهرستان قوجان – روستای مزرج (آدرس تفصیلی فوقا بیان شد)
http://wikimapia.org/#lang=fa&lat=37.18 ... 8%A7%D9%85
najm116
 
پست ها : 102
تاريخ عضويت: چهارشنبه دسامبر 12, 2018 11:16 am


بازگشت به استان خراسان رضوی


Aelaa.Net