تحولات اوکراین

ارائه موضوعي شمارگان منتشره از{گاهنامه معرفت به زمان}

مدير انجمن: نبض زمان

تلفات غيرنظامى در اثر بمباران افراطی‌ها در اوکراین است

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:00 pm

دیپلمات روس:
تلفات غيرنظامى در اثر بمباران افراطی‌ها در اوکراین است


«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در شورای امنیت بامداد سه‌شنبه گفت: «نظرات یونیسف باید بر اساس منابع موثق باشد. ما از همه همکاران در شورای امنیت می‌خواهیم که فقط در مورد وضعیت انسانی صحبت کنند».

نبنزیا طی نشست شورای امنیت درباره اوکراین توضیح داد: «امنیت غیرنظامیان در اوکراین مشکل ما نیست، کسانی که آنها را بمباران می‌کنند، تندروهای اوکراینی هستند. اوضاع در اوکراین به دلیل کاری که افراطی‌ها انجام می‌دهند بدتر می‌شود».

وی ادامه داد: «مقامات اوکراینی قاطعانه از همکاری در تخلیه از خارکیف و سومی امتناع می‌ورزند. کریدورهای بشردوستانه که به سمت روسیه باز هستند، نادیده گرفته می‌شوند. کی‌یف از همه ابزارها برای جلوگیری از خروج اوکراینی‌هایی که می‌خواهند به روسیه بروند، استفاده می‌کند».

این دیپلمات روس تصریح کرد: «شهردار سومی گفت که هیچ مسیر امنی وجود نخواهد داشت. ۱۹ هزار خودروی شخصی از مرز روسیه عبور کردند. اما [افراطی‌ها و ملی‌گرایان] اوکراین از بیش از ۱۵۰۰ خارجی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند. این در حالی است که نیروهای روسیه خروج ۱۸۰ کارمند سازمان ملل از کی‌یف را تضمین کردند».
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

نصرالله: رويكرد غربيها در ماجراى اوكراين

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:02 pm

نصرالله:
رويكرد غربيها در ماجراى اوكراين نشان داد تبعيض و نزادبرستي بر آنها حاكم است و حاضر نيستند بقدر مواضعشان در اوكراين درباره فلسطين و يمن و شيعيان افغانستان موضع منصفانه داشته باشند چون آنها مثل اوكراينيها سفيد بوست (سفيد خوكي) نيستند:

سیدحسن نصرالله با اشاره به تحولات اوکراین گفت:
نماینده آمریکا در شورای امنیت گفت که هر نوع حمله به غیرنظامیان جنایت جنگی است اما درباره جنایات آمریکا در جنگ‌هایش سخن نگفت، جنایات صهیونیستها در فلسطین در 70 سال گذشته و جنایات جنگی اسرائیلی در فلسطین و محاصره 15 ساله غزه چه می شود؟!

وی افزود: محاصره 7 ساله یمن چه می شود؟ از رسیدن سوخت به یمن جلوگیری می شود و دنیا در مقابل آن سکوت می کند زیرا مردم یمن سفید پوست نیستند!
وی با اشاره به اینکه عدم اهتمام به ملت یمن به این خاطر است که مردم این کشور، سفیدپوست نیستند، تأکید کرد: «حتی کسانی که سفید پوست هم باشند، صرفا برای آمریکا کالا و ابزار هستند...لذا باید هزاران جلسه محاکمه برای آمریکاییها و انگلیسها به خاطر جنایاتشان برگزار شود».

نصرالله ضمن انتقاد از سکوت جهان در قبال شهادت نمازگزاران در پیشاور پاکستان که توسط عامل انتحاری به شهادت رسیدند، تأکید کرد: «علت این سکوت این است که این انتحاریها، ساخت آمریکا و سرویس جاسوسی این کشور هستند. و برای پروژه آمریکا کار می‌کنند. به همین دلیل، روز به روز مشخص می‌شود که استاندارهای آمریکا، هیچ ارتباطی به ارزشهای انسانی و اخلاقی ندارد».
سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: قبل از آنکه آمریکا، روسیه را به محاکمه تهدید کند باید هزاران جلسه برای محاکمه آمریکا به خاطر جنایات هایش برگزار شود، آمریکا اهمیتی به ارزش‌های انسانی و قوانین بین المللی نمی دهد، آمریکا نه فقط جنایات اسرائیل را محکوم نمی کند بلکه مانع از ورود شورای امنیت به مسئله فلسطین می شود.
https://www.tabnak.ir/fa/news/1108567
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در اوكراين نزديك مرز روسه كشف

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:03 pm

آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در اوكراين نزديك مرز روسه كشف شده است


آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در اوكراين نزديك مرز روسه كشف شده است
1- بجز نسل كشي روس تبارهاى اوكراين
2- و بيشروي ناتو در اروباي شرقى و نزديك مرزهاى روسيه و اسقاط دولتهاي اروبايي شرقى به محدوده ناتو
3- همجنين اطلاع از بربايي ازماشكاههاى جنك بيولوزكي در نزديك مرزهاى روسيه موجب تصميم عمليات نظامي روسيه براى برجيدن انها شد و الان با ورود روسيه به اوكراين اين مكانها كشف شده است

وزارت دفاع روسیه فاش کرد که پنتاگون آزمایشگاه‌های سلاح بیولوژیک را در کشور اوكراين و گرجستان و در مرزهای روسیه احداث کرده که این امر تهدیدی برای مسکو و پکن است.
در گزارش شبکه تلویزیونی "روسیا الیوم" آمده است: روسیه این اقدام آمریکا را نقض تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی دانسته است.پس از تحلیل داده‌هایی که توسط وزیر اطلاعات پیشین گرجستان در اختیار روسیه قرار گرفت، و امروز با عمليات استرداد اوكراين برخي اين مكانها كشف شده است

نگرانی مسکو نسبت به اقدامات واشنگتن در كشورهاى مجاور روسيه از جمله اوكراين تا گرجستان که مخالف با تمام قوانین و کنوانسیون‌های جهانی است، تأیید شد.
در این بیانیه تأکید شده است که آمریکا در تلاش است که برخی از بندهای پیمان منع استفاده از سلاح‌های میکروبی و شیمیایی را دور بزند و توان بیولوژیکی و شیمیایی خود را در پوشش پژوهش‌های مسالمت‌آمیز تقویت کند.در نشست مطبوعاتی که در مقر وزارت دفاع روسیه در مسکو و با حضور وابستگان نظامی روس برگزار شد،

تحرکات آمریکا در زمینه بیولوژیکی و شیمیایی در اروباي شرقي و اوكراين تا گرجستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.پس از بررسی و تحلیل پرونده‌های مربوط به ساخت سلاح بیولوژیک توسط یک تیم مخصوص در وزارت دفاع روسیه، مشخص شد که این آزمایشگاه‌ها برای تهیه انواع ویروس‌ها برای کشتن انسان‌ها و شیوع انواع بیماری فعالیت دارند.برپایه این داده‌ها، طاعون آفریقایی که در ۱۰ سال گذشته در مناطق مرزی روسیه و چین از كره جنوبي تا گرجستان تا اوكراين و اروباي شرقي شیوع داشته، از آزمایشگاه‌های آمریکایی نشأت گرفته است.
براساس گزارش وزارت بهداشت روسیه، تلاش های بیولوژیک آمریکا حدود ۵۵ میلیارد دلار به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بخش‌های مختلف روسیه خسارت زده است.

این گزارش می‌افزاید: آمریکا چندین نمونه‌گیری از شهروندان روس را در ۳۰ آزمایشگاه جمع آوری کرد تا از آنها برای ساخت سلاح بیولوژیک در نزدیک مرزهای روسیه استفاده کند.برپایه این گزارش، اسناد و مدارک مرکز "لوگار" آمریکا در گرجستان و نواحي آزاد شده در اوكراين شقى ثابت می‌کند که این مراکز مجهز به پهپادهای ناقل حشرات حامل میکروب بوده است.
روسیه درپایان اعلام کرد که ساخت آزمایشگاه‌ برای تولید سلاح بیولوژیک توسط آمریکا در مرزهای روسیه، نه تنها جان شهروندان روس را به خطر می‌اندازد، بلکه تهدیدی برای تمام کشورهای همسایه روسیه است.

پیش از این نیز "نیکلای پاتروشف" دبیر شورای امنیت روسیه اعلام کرده بود که پنتاگون در حال ساخت و احداث آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در سراسر جهان است.وی گفته بود:این آزمایشگاه‌ها برای ساخت سلاح‌های بیولوژیکی راه‌اندازی شده و اتفاقی است که به شدت نگران کننده است.

برخی رسانه‌های آمریکایی از جمله سی‌ان‌ان نیز ۱۷ مهر ماه ۹۸ از تصمیم دولت «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا برای خروج از معاهده آسمان‌های باز خبر دادند.معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که در خصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده تمرکز دارد.این معاهده برای ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده در خصوص تمامی تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است باعث نگرانی طرف مقابل شود، ایجاد شده‌ است.معاده آسمان‌های باز یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی قدرتهای جهان بوده است.مفهوم اولیه این طرح در سال ۱۹۵۵ توسط «دوایت آیزنهاور» رئیس‌جمهور وقت آمریکا به شوروی در کنفرانس ژنو ارائه شده بود که با مخالفت روس‌ها روبه‌رو شد.پس از مخالفت شوروی، این طرح برای سال‌ها از دستور کار خارج شد که در نهایت در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر مجدداً در مورد آن بحث شد که منجر به امضای توافقنامه‌ای در ۲۴ مارس ۱۹۹۲ شد. در نهایت نیز از اول ژانویه ۲۰۰۲ این طرح عملیاتی و اجرا شد. كه الان معلوم شده اين كار براى تهاجم به كشورهاى غيرامريكايي است.
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

روسیه از تولید تسلیحات بیولوژیکی با بودجه آمریکا در اوکراین

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:05 pm

روسیه از تولید تسلیحات بیولوژیکی با بودجه آمریکا در اوکراین پرده برداشت


Image

وزارت دفاع روسیه فاش کرد، اسنادی از کارکنان آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین بدست آمده که طبق آنها کی‌یف درصدد نابودی فوری اسناد برنامه بیولوژیکی نظامی این کشور است که زیر نظر وزارت دفاع آمریکا در حال اجرا بوده و پنتاگون هم نگران درز این اطلاعات بود.‎‏

این مقام نظامی گفت: «ما از کارکنان آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین اسنادی در خصوص نابودی اضطراری در تاریخ 24 فوریه (5 اسفند ماه) از پاتوژن‌های خطرناک طاعون، سیاه زخم، تولارمی، وبا و سایر بیماری‌های کشنده دریافت کرده‌ایم. اکنون این مدارک توسط کارشناسان روسی نیروهای حفاظت رادیویی، شیمیایی و بیولوژیکی در حال تجزیه و تحلیل است.»

اسلوتسکی یادآور شد که "مسکو بارها هشدار داده بود که آزمایشگاه‌های بیولوژیکی ایالات متحده، به دور از اهداف صلح‌آمیز، در تعدادی از کشورهای استقلال یافته پس از فروپاشی شوروی مستقر هستند. ولی جامعه به اصطلاح "جهانی" که دچار روس‌هراسی جدی شده در این خصوص سکوت کرده و به سادگی این احتمال خطرناک را نادیده گرفت. اکنون نقض آشکار تعهدات بین المللی واشنگتن و کی‌یف، و در وهله نخست در خصوص کنوانسیون منع، توسعه، تولید و انباشت سلاح های باکتریولوژیک (بیولوژیکی) و سمی و انهدام آنها مشخص شده است.
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

هشدار روسیه درباره امکان تحریکات نیروهای امنیتی

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:07 pm

هشدار روسیه درباره امکان تحریکات نیروهای امنیتی و افراطی با خطر تشعشعات هسته‌ای در شهر خارکوف
وزارت دفاع روسیه همچنین از آماده سازی یک اقدام تحریک آمیز توسط نیروهای امنیتی و افراطی با خطر تشعشعات هسته‌ای در شهر خارکوف خبر داد.

طبق این اطلاعات، سرویس امنیت اوکراین به همراه نیروهای ملی‌گرای افراطی در حال آماده سازی یک اقدام تحریک آمیز با آلودگی احتمالی رادیواکتیو در منطقه‌ای نزدیک شهر خارکوف هستند. بدین ترتیب، ملی گرایان راکتور مرکز آزمایشی هسته‌ای در مرکز علمی-ملی "موسسه فیزیک و فناوری خارکوف" را بمب گذاری کرده و قصد دارند با منفجر کردن این رآکتور، "نیروهای مسلح روسیه را متهم به حمله موشکی به تاسیسات هسته‌ای کنند.

کی‌یف برای ایجاد تاسیسات غنی سازی اورانیوم به شرکت‌های خارجی روی آورده بود و طرح "اوکراین هسته‌ای" می توانست ظرف چند ماه به واقعیت تبدیل شود. به گفته وی، اوکراین پلوتونیوم با کیفیت لازم برای توسعه سلاح‌های هسته‌ای خود را از خارج دریافت کرده است و دلایل زیادی وجود دارد که باور کنیم این کار بدون مشارکت ایالات متحده امکان پذیر نبوده است.
یک کارشناس نظامی در گفتگو با این خبرگزاری یاداور شده، اوکراین هنوز هم برخی امکانات عقب افتاده شوروی را در اختیار دارد، بنابراین ساخت سلاح هسته‌ای برای آن آسان‌تر از ایران یا کره شمالی است. در این راستا، این کارشناس معتقد است که عملیات روسیه در دونباس بسیار به موقع بود.
https://tn.ai/2677951

دقیقاً طرف آمریکایی است که از قبول پیشنهاد مسکو درباره انعقاد توافقنامه‌ای در خصوص جلوگیری از استقرار تسلیحات نظامی در فضا صرف‌نظر کرده و طرف روسی را وادار به اتخاذ تدابیر لازم برای دفاع از خود نموده است.
https://tn.ai/2611779

وبگاه اوکراین نیوز فاش کرد:
آمریکا ۸ آزمایشگاه مختص ویروس‌های خطرناک در اوکراین ساخته است
https://www.mehrnews.com/news/4934714/
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

پسر ترامپ "موفقیت" ارتش اوکراین و بایدن را به مسخره گرفت.

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:07 pm

پسر ترامپ "موفقیت" ارتش اوکراین و بایدن را به مسخره گرفت.
https://ir.sputniknews.com/20220308/%D9 ... 56869.html
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

رئیس جمهور فرانسه از ضرورت احترام به روسیه صحبت کرد

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:09 pm

رئیس جمهور فرانسه از ضرورت احترام به روسیه صحبت کرد
نسل كشي50 هزار روس تبار در اوكراين و بيشروي ناتو در مجاورت مرزهاى روسيه و اسقاط كشورهاى اروپاي شرقي و تسليح اتمي و بيولوژيكي و ساختن ازمايشگاههاي ميكروبهاى خطير درمجاورت مرزهاى روسيه از هر سو غرب و شرق و جنوب = آيا احترام به روسيه يا ملل ديگر است؟!!!؟

https://af.sputniknews.com/20220308/%D8 ... 63174.html
اين اظهار نظر تغييري را در سياستهاى شرورانه ناتو و اروبائيهاى غربي نشان نمي دهد و صرفا نشان مي دهد كه از اقدامات شرورانه در برابر روسيه شكست خورده و سعي دارند روسيه را آرام كنند


ایلیا کیوا، نماینده پارلمان اوکراین گفته بود: به تازگی مطمئن شدم که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین از مرز اوکراین و لهستان عبور کرده و اکنون به سلامت در سفارت آمریکا در آنجا به سر‌می‌برد.وی افزود، او (زلنسکی) با انتشار کلیپ ویدیویی از آنجا به خلاص شدن از شر ارتش اوکراین و غیرنظامیان اوکراینی و صدور دستورات "غیرمنطقی" که روزانه هزاران نفر را به کشتن می‌دهد، ادامه خواهد داد.
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

زلنسکی در انگلیس، دروغگو شناخته شد

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:10 pm

زلنسکی در انگلیس، دروغگو شناخته شد
https://af.sputniknews.com/20220308/%D8 ... 64845.html
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

وضعيت دانشجويان خارجي در اوكراين

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:12 pm

وضعيت دانشجويان خارجي در اوكراين
1- نه اجازه مي دهند از اوكراين خارج شوند و مرزبانان اوكرايني از خروجشان ممانعت مي كنند ظاهرا با فشار اروبا شرط بذيرش اوكراينيها را عدم اجازه خروج اتباع غيراوكرايني قرار داده اند

2- نه تايم دانشجو از نظر مكان و غا مي كنند

3- و نه حاضرند كلاسهاى اونلاين ادامه يابند
فقط انها را سركردان در متروها و زير مشوكها وووو نكهداشته اند
https://www.bbc.com/persian/world-features-60632568
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

افغاني هاى اوكراين

پستتوسط نبض زمان » پنج شنبه مارس 10, 2022 12:13 pm

افغاني هاى اوكراين


در بیش از سی سال، حدود ۳۰۰۰ افغان ساکن بندر اودسا اوکراین، در دریای سیاه بوده‌اند. افغان‌ها نقش محوری در رونق تجارت کالا میان اوکراین، چین، روسیه و افغانستان داشته‌اند. افغان‌های اودسا تابعیت اوکراینی گرفته‌اند، با زنان محلی ازدواج کردند و فرزندان‌شان در این شهر بزرگ شده‌اند. خانواده‌های بسیاری در ساخت و ساز شهری و کلبه‌های روستایی با سودآوری دشوار ، و مهم‌تر از همه، در تربیت و آموزش فرزندانشان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. جامعه مهاجر افغان مقیم اوکراین در روندهای فرهنگی و سیاسی افغانستان نیز فعال بودند. فعالان آنها برنامه‌های سیاسی و فرهنگی به راه می‌انداختند که افغان‌های دیگر مقیم در محیط‌های تحت کنترل فدراسیون روسیه، جمهوری‌های آسیای میانه و چین آرزوی آن را داشتند. تاجران افغان در اودسا نقش مهمی در اقتصاد افغانستان داشتند. آنها مواد غذایی از اوکراین صادر می‌کردند - به ویژه روغن آفتابگردان، آرد و شیرینی. به اعضای خانواده خود در افغانستان پول حواله می‌کردند و در مواقع ضروری کمک‌های خیریه به افغانستان ارسال می‌کردند.

اهمیت اوکراین برای افغانستان و سایر کشورهای جهان در جنوب از دوران شوروی و پیامدهای گسترده‌تر جنگ سرد ناشی شد. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، صدها هزار دانشجوی کشورهای کمونیستی و غیرمتعهد - از ویتنام تا کنگو، هند تا افغانستان، سوریه و یمن - در سراسر شوروی، از جمله در اوکراین تحصیل می‌کردند.

پس از پایان جنگ سرد خیلی از دانشجویان خارجی که در اوکراین تحصیل ‌کردند، بازگشت به کشورهای خود را دشوار می‌‌‌دیدند. در سال ۱۹۹۲، درگیری‌های قومی-زبانی و ظهور دولت‌های اسلام‌گرای تندرو در مناطق وسیعی در سراسر آسیا و فراتر از آن، به این معنا بود که گروه‌های تندرو مسلح، آنهایی را که در شوروی آموزش دیده‌ و کمک‌ مالی دریافت کرده بودند، مشکوک می‌دیدند. آخرین دوره دانشجویان در اتحاد جماهیر شوروی که امکان بازگشت به خانه خود را نداشتند، باقی ماندند. دانشجویان نسل‌های قبلی هم از خشونت در کشورهای خود گریخته و به شهرهای اوکراینی که زمانی در آنها تحصیل کرده بودند و خاطرات خوشی داشتند، بازگشتند.

'از کابل فرار کردم ولی جنگ تا کی‌یف دنبالم کرد'
جنگ اوکراین؛ ایجاد 'لژیون افغان' در ارتش آمریکا عملی است؟
عکس‌های قبل و بعد از حملات روسیه به شهرهای اوکراین
تغییر اقتصاد اوکراین به سمت بازار آزاد فرصت‌های تازه‌ای را ایجاد کرد که هم برای این دانشجویان و هم برای خود این کشور مفید بود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، نظام اقتصادی جدیدی در اوکراین ظهور کرد: در بازارهای گسترده کالاهای وارداتی از آسیا را می‌فروختند. جمعیت‌های خارجی با ایجاد شبکه کسب‌وکار قومی نقش فزاینده‌ای در تجارت با جاهای دور ایفا کردند، تشکل‌های شبه‌مافیایی، تجارت غیررسمی گسترده‌ای را به راه انداختند.


دانشجویان آسیایی در رونق بازارهای خرید و فروش کالاهای وارداتی نقش اساسی داشتند. برای مثال، شهروندان افغانستان مدت‌ها در کار تجارت به جاهای راه دور مشغول بودند. حتی در دوره شوروی، افغان‌ها پارچه‌ از هند و هنگ‌کنگ به شوروی می‌آوردند و در تعطیلات با قوری‌های فلزی قیمتی برای فروش در کابل به خانه باز می‌گشتند. آنها مهارت‌های تجاری خود را زمانی به اوکراین آوردند که این کشور بیشترین نیاز را به آن‌ها داشت.

افغان‌های ساکن در اوکراین با هموطنان خود در سراسر آسیا که به دلیل جنگ در افغانستان در این کشورها پراکنده شده بودند، در ارتباط بودند. در نتیجه، می‌توانستند با طرف‌های مورد اعتماد خود کار کنند، کالاهای تولیدی خارجی - از پنبه پاکستانی گرفته تا لوازم الکترونیکی چینی - را به سادگی به اوکراین وارد کنند. علاوه بر این، انعطاف‌پذیری فرهنگی و مهارت زبانی گسترده‌ای که در دوران دانشجویی خود کسب کرده بودند، به این معنی بود که آنها به خوبی می‌توانستند به عنوان واسطه فرهنگی بین طرف‌های چندگانه آسیایی با اوکراین کار کنند. این طرف‌ها در ابتدا شامل تایوان، ترکیه، امارات متحده عربی و کره جنوبی بود. در دهه ۲۰۱۰، چین مقصد بیشتر بازرگانان ساکن اوکراین بود که برای تهیه کالا به آنجا سفر می‌کردند.

افغان‌های اوکراین با آموختن روسی و اوکراینی، جوانان خود را تشویق می‌کردند که زبان‌های مندرین و کانتونی چینی را بیاموزند. چندین افغان- اوکراینی به صورت نیمه دائم در چین اقامت داشتند، کالاها را برای شرکای تجاری در اوکراین و افغانستان می‌فرستادند و به طور فزاینده‌ای، مواد غذایی اوکراینی را به چین وارد می‌کردند.
تاجران افغانستان، اوکراین را فقط کشوری برای پناه گرفتن نمی‌دیدند. به عنوان جایی می‌دیدند که برای سرمایه گذاری و ساختن یک زندگی خوب مناسب بود. این موضوع برای متخصصان و تاجران در کشورهای حوزه دریای سیاه، به ویژه ترکیه نیز صادق بود. موج‌های تازه کارآفرینان با آرزوی کسب درآمد و زندگی خوب نیز به این جمعیت مرفه ساکن‌شده در اوکراین پیوستند.

البته همه چیز مثل قایق‌ سواری ساده نبوده. کارهای تجارتی غیر رسمی که افغانها می‌کردند و وضعیت اقامتی نامطمئن بیشترشان، آنها را گه‌گاهی با پلیس مواجه می‌ساخت. با این وجود، سخت‌کوشی، هوش تجاری و فرهنگی، به افغان‌ها و کسانی دیگر امکان رشد به ویژه در شهرهای بزرگ -کی‌یف، اودسا و خارکیف - که از نظر فرهنگی متنوع و از نظر سیاسی بازند- داد.

جنگ در اوکراین کار و موجودیت جمعیت‌های متحرک و متنوع فرهنگی را که زندگی موفق، ارزشمند و معناداری را در شهرهای این کشور ایجاد کرده‌اند، از بین برده است. در هرج و مرج فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آنها از کشورهای خود فرار کرده بودند، در زمانی پرآشوب برای درآمد و در نهایت ایجاد خانواده و کسب جایگاه اجتماعی و احترام به عنوان تاجر و مشارکت در زندگی مدنی در هر دو کشور اوکراین و کشور خود تلاش می‌کردند.

سی سال بعد، جنگ این خانواده‌ها را از کشوری که خانه خود ساخته بودند و به شیوه‌های مختلف به آن کمک کرده بودند، جابجا کرده است. این روند نه تنها شهرهای اوکراین را تحت تأثیر قرار خواهد داد، بلکه پیامدهای جدی و فوری بر تجارت مواد غذایی چندین کشور، از جمله افغانستان دارد که میلیون‌ها نفر با قحطی مواجه‌اند.

تعهد این مردم به اوکراین با وجود این شرایط مشهود است. یکی از دوستان من از ولایات مرکزی افغانستان که برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ در سن ۱۸ سالگی به اوکراین رفته بود، در ۲۸ فبروری ۲۰۲۲ ساعاتی قبل از اینکه با همسر و دو فرزند کوچکش وارد مولداوی شود، به من گفت: "من در اوکراین بزرگ شدم. دوست‌اش دارم. من از این کشور به این خاطر خارج می‌شوم که همسرم و دو فرزند کوچکمان نمی‌توانند تنهایی زندگی کنند. با این حال، اوکراین را به گونه‌ای ترک می‌کنم که روزی بتوانم برگردم."
نوشته *مگنوس مرسدن، استاد مردم شناسی و مدیر مرکز آسیا در دانشگاه ساسکس.
جدیدترین کتاب او فراتر از جاده های ابریشم: تجارت، تحرک و ژئوپلیتیک در سراسر اوراسیا (کمبریج، ۲۰۲۱).
نبض زمان
 
پست ها : 1663
تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

قبليبعدي

بازگشت به بايگانى موضوعى گاهنامه معرفت به زمان


cron
Aelaa.Net