احوال مسائل ديگر ايران و جهان

ارائه موضوعي شمارگان منتشره از{گاهنامه معرفت به زمان}

مديران انجمن: نبض زمان, نبض زمان, نبض زمان

Re: احوال مسائل ديگر ايران و جهان

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 3:55 pm

در همین شرایط بد بازار، رشته‌هایی مثل تعمیرات موبایل و برقکاری ساختمان درآمد خوبی دارند! برقکار ساختمان که در آموزشگاه‌های مهارتی آموزش دیده است، ماهانه می‌تواند تا ۳۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد!

یک دانشگاه دولتی و برتر در تهران دوره DBA دکترای حرفه‌ای مدیریت کسب و کار را با 30 میلیون تومان شهریه برگزار می‌کند در حالیکه به جای آموزش مهارت مدیریت، اقدام به آموزش تئوری مدیریت می‌کنند، اظهار کرد: در آمریکا جورج بوش مدرک MBA داشت، ترامپ، لیسانس اقتصاد گرفت اما بعداً در کارآفرینی فعالیت و همان MBA وDBA را پیگیری کرد، بوریس جانسون در انگلستان لیسانس ادبیات را نگرفته است و 6 نفر از وزرا در انگلستان دیپلم ندارند همچنین 10 رئیس جمهور آمریکا حتی به دانشگاه هم نرفته‌اند!

وی افزود: «جف بزوس» بنیانگذار آمازون، بیل گیتس و استیوز جابز به دانشگاه نرفته‌اند و مهارت را از دل کار کسب کرده‌اند! پرسش این است، سیستمی که دانش‌آموز باید 12 سال درس بخواند تا دیپلم بگیرد بر چه پایه‌ای است؟ چرا دانش‌آموزان دختر و پسر باید یک نوع آموزش دریافت کنند.
آیا این همه ریاضی و تاریخ که خوانده می‌شود در ذهن دانش‌آموزان فارغ‌التحصیلان مدارس باقی مانده‌ است؟ در حالیکه فردی که دیپلم می‌گیرد باید مهارت زندگی را بلد باشد اما در جایی از سیستم آموزشی رسمی ما به دانش‌آموز، مهارت زندگی آموزش داده نمی‌شود!

شیخ ادامه داد: باید نیمی از دانشگاه‌ها را تعطیل کنند تا پول‌ها آزاد شود و به سمت تولید برود، آیا با دانش صرف می‌توان تولید کرد؟ تولید نیازمند مهارت است، هم‌اکنون برخی از واحدهای دانشگاه آزاد در حال تعطیلی است چون مردم می‌دانند دیگر با مدارک دانشگاهی نمی‌توان کسب درآمد کرد و صرفاً با اخذ مدرک دانشگاهی، بیکاری خود را چند سال به تأخیر می‌اندازند!
در
https://tn.ai/2633481
00343179

تاريخ عضويت: چهارشنبه نوامبر 24, 2010 8:32 pm

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 5:08 pm

علل سياسي كرفتار شدن اردوغان، رئيسى، مكرون، لهستان، ووو به ميز هفت متري كرملين درملاقات با بوتين

https://www.baharnews.ir/report/321671/
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 5:13 pm

دزدی از سوی پیمانکاران = نه فقط در حين انجام و صورتحساب دادن = بعد از تحويل با دزديدن اجزاء كار ارائه شده؟!؟

رییس پلیس پایتخت از دستگیری تعدادی از پیمانکاران سازنده پل شهید همدانی در غرب تهران به اتهام سرقت اجزای پل خبر داد.
با دستگیری این افراد مشخص شد که سارقان از پیمانکاران سازنده همان پل بودند.
این افراد پیچ‌های پل را باز کرده و به سرقت بردند و با این اقدام خود ایمنی پل را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده بودند.
بعد هم که آن‌ها را دستگیر می‌کنیم، می‌گویند پول ما را نداده‌اند.

پایه از تیر‌های روشنایی، در روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه، در مسیر شرق به غرب بزرگراه آزادگان تهران، روی سطح سواره سقوط کردند و سبب انسداد کامل و ایجاد بار سنگین ترافیک در بزرگراه شدند.
گفته می‌شود، پیچ‌های پایه‌های تیر روشنایی توسط سارقان باز شده است.

چند روز پیش خبر قطع ارتباطات شبکه اطلاعاتی، عملیاتی و بیسیم در جنوب یکی از خطوط مترو منتشر شد که هدف آن سرقت کابل مسی بود و اگر به موقع متوجه نشده و ترمیم نکرده بودند خدا می‌داند چه حوادثی می‌توانست در راه باشد.
این نوع دزدی‌ها زیرساخت‌های زندگی جدید را نابود می‌کنند. برای نمونه بریدن چند قطعه سیم و دزدی آن برای دزد ارزش مادی اندکی دارد، در حالی که ممکن است عوارض آن برای شهر و مترو بسیار سنگین باشد و حتی خطرات جانی ایجاد کند. همان‌طور که دزدیدن چند پیچ کم‌ارزش موجب ترافیک شدید یک اتوبان مهم تهران شد.
کافی است که بدانیم مجموعه پیچ‌های باز شده از یک تیر چراغ برق یا قطع سیم مسی بعید است برای فروش از سوی سارق به چند ده هزار تومان برسد، ولی خسارت آن به جامعه می‌تواند میلیون‌ها و حتی صد‌ها میلیون تومان بالغ شود. این را دیگر نمی‌توان دزدی عادی نامید. دزدی از سوی پیمانکاران عجیب‌تر است،
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 5:28 pm

ناگفته هایی از آیت‌الله صافی گلپایگانی/ شرط دیدار با قالیباف

- وقتی پدر امام، مرحوم آقا مصطفی را شهید کردند، مرحوم آقا نقل می‌کردند خانواده امام، والده امام و خود امام که کوچک بودند به خانه دایی ما در گلپایگان رفتند و چند روزی در آنجا مهمان بودند. رابطه بیت امام و بیت آیت ‌الله صافی یک رابطه قدیمی است. رفاقت آیت‌الله صافی با امام بعدها نیز ادامه داشت.

یکی از خاطراتی که الان به ذهنم آمد اینکه حاج حیدر قلی میرزا حشمتی بود که از رجال سیاسی و از ادبا و شعرا بود. آیت الله صافی فرمودند: در حدود سال ۱۳۶۰ قمری که سال ۱۳۲۰ شمسی است امیرحشمت خوابی می‌بیند؛ خواب یکی از ائمه علیهم السلام را ظاهراً. میرزای حشمتی در خواب می‌پرسید طومار رضاخان کی برچیده می‌شود؟ آن بزرگ در خواب می‌فرماید رضا شاه پهلوی. میرزای حشمتی وقتی بیدار می‌شود به حروف ابجد حساب می‌کند می‌بیند می‌شود ۱۳۶۰ قمری که همزمان شد و رضاخان برچیده شد. ایشان می‌فرمودند: من آن موقع استکشاف کردم و به ذهنم رسید که سقوط محمدرضا به حروف ابجد «محمدرضا شاه» می شود یعنی سال ۱۳۹۹ قمری که در همان سال محمدرضا پهلوی فرار کرد. مرحوم آقا این را برای یکی از شاعران گفتند و شاعر آن را به شعر درآورده است:
چو فواره ظلم شد سربلند / سقوط و زوال است او را زپی
بگفتم که تاریخ آن چیست؟ گفت «محمدرضا شاه» تاریخ وی

برادر بزرگوار ایشان آیت‌الله علی صافی شخصیت بزرگواری بودند و به ایشان ارادت داشتند. هر وقت به ایشان می‌گفتم اجازه دهید یک ویژه‌نامه برای شما کار کنیم می‌گفتند نه درباره برادرم کار کنید. گویا برادر ایشان ملاقات هایی با شاه داشت که به دستور آقای گلپایگانی بوده است.
مرحوم آیت ‌الله حاج علی صافی خیلی سریع اللهجه و شجاع بودند. گفته می‌شود در زمان آقای بروجردی هیچ کس جرأت نداشت مقابل ایشان یک کلمه تذکراً بگوید ولی حاج علی خیلی راحت حرف می‌زدند. مرحوم حاج آقا علی به سریع اللهجه بودن معروف بودند. آقای صافی نقل می‌کردند زمانی از طرف آقای گلپایگانی، اخوی نزد شاه رفتند. تذکّراتی می دهند. شاه به ایشان می‌گوید به شما چه ربطی دارد؟ شما چکاره مملکت هستید؟ مرحوم حاج آقا علی گفته بودند متأسفم که نفر اول مملکت اسلامی از قانون اطلاع ندارد و نمی‌داند که قوانین کشور و حکومت باید زیر نظر علما و فقهای طراز اول باشد. شما از این هم اطلاع ندارید. این را گفته و بیرون آمده بودند. بسیار شجاع و با جرأت بودند.

خدا مرحوم آیت‌الله مومن را رحمت کند یک روز خدمتشان بودم به من گفتند تا زمانی که آیت‌الله صافی در شورای نگهبان بودند علما، مراجع، حوزه‌ها و مردم متدین هیچ غصه‌ای نداشتند و دلشان قرص بود که هیچ قانونی خلاف شرع تصویب نمی‌شود و از این فیلتر نمی‌گذرد. امام هم با درایت کامل ایشان را علیرغم آن همه مخالفت به دبیری شورای نگهبان منصوب کردند.

معمولاً حاج سید حسن آقا خمینی با اخوی‌های خود به منزل آیت الله صافی می‌آمدند. شبی ایشان به منزل حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی رفته بودند. فردا صبح به خدمتشان رسیدم گفتم آقا شما با این حال، چرا تشریف بردید؟! آن زمان برخی منسوبین امام راجع به حجاب گفته بودند که خانم امام خیلی به چادر مشکی مقید نبوده است و چادر رنگی سرشان می‌کردند. سید حسن آقا در کلاس درس این را نفی کرده بودند و گفته بودند که مرحوم امام آن قدر مقید بودند که حتی سفره نوه‌های کوچک پسری و دختری را جدا می‌انداختند. این گفته منتشر شد. آقا از این موضع اسلامی و غیرت سید حسن آقا خیلی خوششان آمده بود و به خاطر این موضع، به منزلشان رفته بودند.

در آن دیداری که قرار بود جناب آقای قالیباف تشریف بیاورند ایشان به دلایل کسالت و بنا به دلایلی نمی‌خواستند قبول کنند. به هر حال با اصرار پذیرفتند اما گفتند اگر من دیدار کنم حرفم را می‌زنم و باید بگویید که ما در دفاع از نظام و مردم حرف می‌زنیم و ساکت نیستیم. اینگونه نیست که مردم گمان کنند وقتی مسئولان می‌آیند ما فقط مدح و تمجید کنیم بلکه تمام همّ و غم ما مردم شریف هستند.

ایشان مثل آقای بروجردی به برقراری رابطه با مصر هم خیلی علاقه داشتند. اگر کتابی در زمینه رابطه ایران و حوزه علمیه با مصر آن زمان تدوین شود بسیار خوب است. جای این رابطه امروز خالی است.

هر کسی از رییس جمهور گرفته تا وزیر امورخارجه، سازمان حج و زیارت و وزیر گردشگری خدمت ایشان می‌رسید ایشان به برقراری رابطه با مصر تأکید می‌کردند و می‌فرمودند این رابطه باید درست شود. رابطه با مصر به عنوان بزرگترین مجمع و جامعه علمی اهل سنت باید برقرار شود. خود ایشان رابطه داشتند. در این اواخر با امام جماعت سیده نفیسه دکتر علی الله الجمّال تماس می‌گرفتند و احوالپرسی و اظهار علاقه به زیارت مصر می‌کردند. با مجله الازهر تا اواخر رابطه داشتند. با جامعه الزیتونة تونس همین اواخر مرتبط بودند. با افرادی که با اینها ارتباط داشتند مثل آقای دکتر مبلّغی علاقه داشتند.

در بحث طرح کنترل جمعیت ایشان از همان اول مخالف بودند و فرموده بودند که این طرح خلاف مبانی اسلامی است. در قضیه آقای احمدی نژاد ایشان فرموده بودند که وی یک روز به همه برخواهد گشت. (‌در مقابل رهبری و همه قرار خواهد گرفت).

https://www.shia-news.com/fa/news/266837/
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 5:30 pm

* تألیف کتاب ارزشمند «منتخب الاثر فی الامام الثانی عشر» توسط آیت الله صافی گلپایگانی

یکی از کتب بسیار ارزشمند در موضوع مهدویت که به عنوان کتب مرجع در این بحث شناخته می‌شود اثر بسیار ارزشمند «منتخب الاثر فی الامام الثانی عشر» تألیف حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (رض) است که به عنایت و اشراف حضرت آیت الله العظمی بروجردی (رض) و در همان زمان چاپ و منتشر شد. این کتاب جامع در ابتدا یک جلد قطور هشتصد صفحه‌ای بوده که بعداً مورد بازبینی و تکمیل ایشان قرار می‌گیرد و بیست سال پیش در سه جلد منتشر می‌شود و با ترجمة فارسی اش هم در ۶ جلد چاپ و منتشر شده است.
«منتخب الاثر» کتابی روایی به زبان عربی در بیان احادیث راجع به امام زمان (عج) از منابع اهل سنت و شیعه است که در ده فصل تنظیم شده که در بخش اول به اثبات وجود امام دوازدهم حضرت حجت (عج) اختصاص یافته و در بخش‌های دیگر احادیث راجع به غیبت آن حضرت و ظهور صاحب الزمان و تشکیل حکومت واحد جهانی آن حضرت همراه با پاورقی‌های حضرت آیت الله صافی درج شده است، این کتاب در همان زمان مرجعیت حضرت آیت الله العظمی بروجردی (اعلی الله مقامه) منتشر می‌شود و با اقبال گسترده علما و فضلای حوزه روبرو شد بطوری که شهید مطهری هم در سال ۱۳۴۹ در یکی از سخنرانی‌هایش بطور مفصل از این کتاب و فضل نویسندة آن حضرت آیت الله صافی گلپایگانی تعریف و تمجید می‌نماید.
* تجربه موت حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در پنجاه سال پیش
امّا داستان مهمی که در این موضوع رخ می‌دهد اینست که حضرت آیت الله صافی در همان سال‌های قبل از انقلاب یعنی حدود پنجاه سال پیش که هنوز کتاب منتخب الاثر را تکمیل و سه جلدی اش نکرده بودند، دچار مریضی صعب العلاجی می‌شوند بطوریکه دکترها از مداوای ایشان ناامید و تب و ضعف آنچنان بر ایشان غالب می‌شود که در حالت احتضار (رو به موت) قرار می‌گیرند و حتی در منزل، ایشان را رو به قبله می‌خوابانند و حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی بر بالین ایشان می آیند و برادر بزرگشان حضرت آیت الله شیخ علی صافی گلپایگانی هم از گلپایگان می آیند و در کنار پیکر بی جان ایشان که رو به قبله بود حاضر می‌شوند و قدری تربت حضرت سید الشهدا بر دهان ایشان می‌گذارند و مرگ قطعی بوده است و علائم حیاتی طبق نظر دکتر معالجشان پدیدار نبوده است و اینجا تجربة موتی برای ایشان رخ می‌دهد و می‌فرمایند من دیدم از دنیا رفته ام و روح مرا به عالم بالا بردند و ناگهان یک عالَمی را دیدم که اصلاً زیبایی‌های آن و بهجت و سروری که در آنجا بود اصلاً قابل توصیف نیست و دیدم چه متاعی و عجب نعمت‌هایی در آنجا هست و بسیار مسرور بودم از اینکه به آن بارگاه عظیم و ملکوتی راه پیدا کرده ام که ناگهان ندائی شنیدم گفت فلانی می‌خواهی برگردی به دنیا؟! من جواب دادم خیر، من آرزویم این بوده که به اینجا برسم چه جایی بهتر از اینجا! در اینجا باز ندائی شنیدم که گفت در دنیا کار عقب مانده ای نداری بخواهی تمام کنی؟ که بلافاصله جواب دادم چرا، من کتاب منتخب الاثر را می‌خواستم بازنگری و تکمیل کنم، شاید اراده مولایم حضرت صاحب الزمان (عج) به این تعلق نگرفته که من این کتاب را تکمیل کنم که ناگهان تا این سخن را گفتم بلافصله مرا از عالم بالا پایین آوردند و دیدم اطرافیان دارند می‌گویند، دوباره برگشت و علائم حیاتی کم کم ظاهر شدند و من بهوش آمدم و پس از آن تب هم از بدن من رفت و سلامتی کامل حاصل شد و به لطف امام زمان سلام الله علیه مشغول تکمیل کتاب «منتخب الاثر فی الامام الثانی عشر» شدم.
مزار آیت‌الله صافی گلپایگانی در کربلا

https://www.shia-news.com/fa/news/266862/
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 5:34 pm

گزارشی از کولی‌های اطراف تهران

خرج عروسی کولی‌ها: از صد تومان نباید بیش‌تر بشه. مهریه‌ي دخترای کولی از صد تومن شروع می‌شه تا پانصد تومن؛ ولی طلاق خیلی کم در کولی‌ها اتفاق می‌افته،
اداره

زندگی‌: مرد و زن هر دو كار مى كنند اما مسؤوليت تامين هزينه

زندگی‌ با زن است
سنت ازدواج: مردها از ازدواج ابایی ندارن، چون مخارج زندگی‌شون باید به وسیله‌ی زن‌هاشون تامین بشه.
زن‌ها هم می‌دونن اگه مردی چند تا زن داشته باشه مسئولیت خودشون کمتره به همین جهت معمولا با چندزنه شدن شوهراشون موافقت می‌کنن.
https://www.entekhab.ir/fa/news/663444/
زنهاى غيركولى بايد خيلى شاكر باشند كه مخارج زندكي (و تبعاتش) به عهده شان نيست، فلذا قانع و بساز باشند
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 5:39 pm

تورق خاطرات چهره‌ها در «انتخاب»؛

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۳ اسفند ۱۳۷۷:

یونسی وزیر اطلاعات گفت علاوه بر تردیدى که در مورد سعید امامی وجود دارد، یکی از عوامل قتل‌های زنجیره‌ای یهودى‌زاده است و همین باعث احتمال نفوذ اسراییل شده = موريانه هاى نظام

مطالعه بيشتر

https://www.wikiwand.com/fa/%D9%85%D9%8 ... 9%86%DB%8C

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9 ... 9%86%DB%8C

https://kayhan.london/fa/1400/09/08/%D8 ... 9%81%D8%B1

https://www.asriran.com/fa/news/781197/

آقاى [علیرضا] معيرى، سفيرمان در فرانسه آمد.گزارشى از مقدمات سفر آقاى [سیدمحمد] خاتمى، [رییس‌جمهور] به فرانسه داد و گفت، دو مشكل هست كه بايد رفع شود؛
يكى اينكه سفر از نوع مهم و رسمي آن باشد كه در فرانسه دو نوع سفر است و هنوز نپذيرفته‌اند
و نيز مشكل وضع شام كه در فرانسه، مرسوم است که شراب سر ميز شام باشد.
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 5:47 pm

ابتكار و بيشنهاد رئيسي در سفر قطر كه موجب تحول عظيم اقتصادي در ايران و قطر مي شود = بيشنهاد افتتاح دفتر معرفي ظرفيتهاى ايران

پیشنهاد رئیسی برای تاسیس مرکز تجاری ایرانی در قطر
رئیس‌جمهور با ارائه پیشنهاد تأسیس یک مرکز تجاری ایرانی در قطر برای معرفی ظرفیت‌های کشورمان به فعالان اقتصادی و تجاری قطری، گفت: ایران امروز در عرصه‌های مختلف تولیدی دستاوردهای عظیمی دارد.

https://www.entekhab.ir/fa/news/663842/
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه مارس 27, 2024 5:51 pm

خاخام پرحاشیه اسرائیلی چطور به ایران آمد؟

https://tn.ai/2668309
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه مارس 31, 2024 2:08 pm

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۶ اسفند ۱۳۷۷:

در مراسم افتتاحيه اجلاس [مجلس خبرگان براى تأييد با حضور]، از مراجع قم دعوت شده بود؛ فقط آيت‌الله [حسین] نورى همدانى شركت‌كردند. آقاى مشكينى به من گفت، مراجع (تقليد) نظر خوبى به [مجلس] خبرگان ندارند.

https://www.entekhab.ir/fa/news/664471/

دلايل اينكه مراجع تقليد مجلس خبركان را قبول نداشته و نظر خوبي ندارند:

1- يك اركان دولتي است ولو به اسم انتخاب مردم مطرح شده است اما واقعيت نحوه انتخابات و كانيدا شدن و صلاحيتها هم بر حسب وابستكي به حاكميت بوده و مستقل نيست، و تصميمات و مصوباتش هم ديكته شده بوده و نظر خودشان مستقلا نيست
2- سوابق مصوبات خبركان در عزل و نصب هم مؤيد دليل فوق بوده و اقدامي در سطح روند تاريخي آزاد و مستقل علماء و مرجعيت شيعه نمي باشد

3- عمده كار مجلس خبركان در طول سال براى نظارت به كار رهبر و اركانهاي وابسته او و كنترل و نظارت و تصحيح و تكميل آنهاست، اما رويكرد فعلي بر حضور عده اى مؤيد و مستمع در ديدارهاى با رهبر براى استماع رهنمود و تجديد بيعت با اوست برعكس جايكاه خبركان

4- اكرجه خبركان محدوده مسؤوليت آن عزل و نصب و نظارت بر رهبر حكومت ايران است، اما طوري از نظر عناوين (خبركان و مجتهدين ووو ) مطرح شده كويا اينها بزركترين فقهاء جهان تشيع بوده و كه حسن زمامداري رهبرى جهان تشيع را تدبير مي كنند، كه عليرغم عدم واقعيت ماهيت علمي آن كه غالبا در سطحي بسيار بائينتر از فضلاي حوزه ها جه برسدمجتهدين و فقهاى رسمي معتبر شيعه، همجنين برآمده بطور واقعي از حوزه ها نييستند كه آنكه از نظر علمي در حوزه و كار علمي بيشتردرخشيده مطرح شود و از ميان انها انتخاب اعضاى خبركان بشود، بلكه افرادي خاص كه مورد نظر مراكز امنيتي در بايين ترين سطوح علمي با بركه هايي به اسم تاييد علمي و نهايتا در سطح درس خارج فقه و اصول كه مرحله ابتدايي شروع دوره فقاهت است نه اينكه به فقاهت رسيده باشد
و بدتر از همه در نظر عامه؛ خبركان جايكزين فقهاء و مرجعيت شيعه القاء مي شود و طبيعي است كه اين سطح نازل و ان عملكر وابسته و فرمايشي را مراجع تقليد به عنوان جايكزين نظام مرجعيت شيعه نمي بذيرند و تاييد آن هم نمي كنند

فلذا شركت كه نوعي كار نمايشي براى تاييد كرفتن و وجهه دادن به مجلس خبركان بدون اينكه در تصميماتش نقشي داشته باشند موردقبول مراجع غيروابسته نيست
00343179

قبليبعدي

بازگشت به بايگانى موضوعى گاهنامه معرفت به زمان

Aelaa.Net