احوال امريكا

ارائه موضوعي شمارگان منتشره از{گاهنامه معرفت به زمان}

مدير انجمن: نبض زمان

سی‌ان‌ان: آمریکا در آشوب و چین در مسیر پیشرفت

پستتوسط نبض زمان » دوشنبه مه 17, 2021 11:05 am

سی‌ان‌ان: آمریکا در آشوب و چین در مسیر پیشرفت

ایرنا نوشت: تارنمای شبکه آمریکایی سی ان ان روز پنجشنبه نوشت: ایالات متحده صحنه هرج‌ومرج و آشوب‌های انتخاباتی است و با وجود گرفتاری کشورهای سراسر جهان در همه‌گیری کووید – ۱۹، چین در مسیر پیشرفت قرار دارد و در حال احیای اقتصاد و دنبال کردن اهداف ژئوپولیتیکی‌اش است.
به گزارش سی‌ان‌ان، یکی از دلایل پیشرفت چین، هرج و مرج ناشی از انتقال قدرت در آمریکاست.

Image
در حالی که تاخیر طولانی مدت بین انتخابات و مراسم تحلیف همواره باعث سردرگمی در زمینه سیاست می شود و پتانسیلی برای بی نظمی است، خودداری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جمهوریخواهان دیگر از پذیرش نتیجه انتخابات، این وضعیت را وخیم تر کرده است.

در روزهای اخیر، پکن یک توافق بزرگ سرمایه گذاری با اتحادیه اروپا را منعقد کرده، توافقی که از پتانسیل تضعیف توان واشنگتن برای برآمدن از پس چین برخوردار است.

چین در حال حاضر به واسطه قدرتش به نسبت دیگر نقاط جهان دل و جرت گرفته و مشتاق است از ناآرامی های اخیر در واشنگتن کسب مزیت کند.

یکی از مشاوران ارشد جو بایدن چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا از بروکسل خواسته است قبل از انعقاد توافقی تجاری منتظر ارائه امتیازاتی از طرف پکن بماند.

در همین حال، ترامپ پس از تغییر موضع بین انتقاد و استقبال از چین، در سال پایانی ریاست جمهوری اش موضع سختی در قبال پکن اتخاذ کرد و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا نیز تحریم ها و تمهیدات دیگری را علیه چین در واشنگتن در پیش گرفت، ضمن اینکه تلاش کرد ائتلافی ضد چینی را در سراسر جهان تشکیل دهد. با این حال، این تلاش ها موفقیت آمیز نبوده است.

مقام های چین گفته اند که برخلاف آمریکا، در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله نمی کنند و تنها درپی همکاری های برد – برد هستند. اما در واقع چین همچون هر ابرقدرتی، نفوذ خود را به کار می گیرد، امری که از طرح زیرساختی «کمربند و جاده» گرفته تا تلاش برای ترسیم سیاست در استرالیا، تایون و کشورهای سراسر آسیا و دیگر نقاط جهان را شامل می شود.

اینکه چین آماده تولید واکسن داخلی است و قول داده صدها میلیون دُز از این واکسن را به کشورهای دیگر از جمله کشورهای درحال توسعه صادر کند، موید این تغییر مشخص است.

لزوم عبرت از حكايت برواز لاك بشت با مرغابيها
نبض زمان

تاريخ عضويت: يکشنبه دسامبر 30, 2018 2:36 pm

روایت «آتلانتیک» از گپ و گفت با ترامپیست هایی که کنگره را اش

پستتوسط نبض زمان » دوشنبه مه 24, 2021 7:49 pm

روایت «آتلانتیک» از گپ و گفت با ترامپیست هایی که کنگره را اشغال کردند؛

می گفتند کتاب مقدس را نگاه کن، ترامپ فرستاده خدا و پسرش است!
روز شورش، ساعت 12:40 دقیقه بعد از ظهر: گروهی حدوداً 80 نفری از حامیان ترامپ در حوالی کاخ سفيد جمع شدند. آنها خود را سازماندهی کردند و سپس به سمت کنگره به حرکن درآمدند. تعدادی از آنها اعتقاد داشتند که چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا فرستاده خدا و پسرش است!

Image
جفری گلدبرگ در نشریه ی «آتلانتیک» نوشت: روز شورش، ساعت 12:40 دقیقه بعد از ظهر: گروهی حدوداً 80 نفری از حامیان ترامپ در حوالی کاخ سفيد جمع شدند. آنها خود را سازماندهی کردند و سپس به سمت کنگره به حرکن درآمدند. تعدادی از آنها اعتقاد داشتند که چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا فرستاده خدا و پسرش است!

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: ترامپ چندی پیش گفت: طی یک سال آینده می‌خواهیم روی کنگره کار کنیم. ما باید از شر کنگره‌ای ضعیف، خلاص شویم. ما باید از شر امثال لیز چنی خلاص شویم.

مردی با لباس استتار و ریش بلند کنار من داد زد "فاک لیز چنی"! (نماینده جمهوریخواه در کنگره) در کنارش زنی بود که لباسی با طرح گربه پوشیده بود و همصدا با آن مرد فریاد می زد "فاک لیز چنی!". زن گربه‌ای که نمی‌خواست اسمش را به من بگوید، تابلویی را به همراه داشت که روی آن نوشته شده بود، ماسک خود را بردارید تا این بوی کثافت را استشمام کنید! در گوشه ای از تابلو هم حرف کیو Q چسبانده شده بود.

من از وی پرسیدم برنامه‌ات چیست؟ در ابتدا ده ها نفر و سپس صدها نفر در خیابان در حال عبور از کنار ما به سمت خیابان پنسیلوانیا و سپس احتمالاً به سمت کنگره بودند. وی پاسخ داد: ما می خواهیم جلوی سرقت را بگیریم. اگر پنس نمی‌خواهد جلوی آن را بگیرد، ما مجبور‌ش خواهیم کرد.

رفتار خیانت آمیز لیز چنی و بسیاری از همکاران جمهوری خواه او از نظر آنها یک دلیل عمده برای این خیزش بود، اما پنس هنوز در لبه پرتگاه بود. من به زن لباس گربه‌ای گفتم که من با گروه او مسیر را همراه خواهم شد. وی گفت: مشکلی نیست فقط ماسک خود را بردارید. وی، با دانستن این نکته که من خبرنگارهستم، گفت رسانه‌ها تنها ویروس واقعی هستند.

ترامپيست‌ها همه وقتی به من می رسیدند می‌خواستند كه آن را بردارم. برخی این خواسته را مودبانه مطرح می‌کردند، در حالی که برخی دیگر چنین رفتاری نداشتند. به نظر من اینطور رسید که تنها 5 درصد جمعیت معترض ماسک زده بودند. در میان جمعیت مردی به من گفت عینک‌ات مه گرفته و من گفتم بله به خاطر ماسک است.

او در جواب گفت: خوب شما مجبور نیستید ماسک بزنید!

من در جواب گفتم که نه، من ترجیح می‌دهم ماسک بزنم!

او پرسید خوب چرا؟!

گفتم خوب به دلیل همه گیری کرونا

به نظر من این تجمع صرفاً نه یک اقدام به کودتا بلکه یک توهم جمعی بود. هرج و مرج آن ریشه در پدیده های روانشناختی و کلامی داشت که با اضطراب ناشی از بیماری تشدید می‌شد. یک نفر از ساکنان تگزاس که امروز صبح با او مصاحبه کردم گفت اسمش دون جانسون است، او به من گفت که کشور در حال از هم پاشیدن است و سپس تاکید کرد: همه چیز در کتاب مقدس آمده است. همه چیز پیش بینی شده است. دونالد ترامپ در کتاب مقدس است. خودت را آماده کن.

تلفیق ترامپ و عیسی موضوع مشترک در این تجمع بود. مردی نزدیک من داد زد که اگر به عیسی ایمان دارید باید به ترامپ هم معتقد باشید! سپس مردم تشویق کردند.

من در مورد ماسک کوتاه نیامدم. در نهایت زن لباس گربه ای و دوستانش به من اجازه دادند که به هر حال با آنها همراه شوم. ما از خیابان 14 به دریایی از جمعیت که در خیابان پنسیلوانیا حرکت می‌کردند ملحق شدیم و در آنجا بود که من موجی از جمعیت عجیب و غریب را دیدم.

از زن لباس گربه‌ای پرسیدم که شما اهل کجا هستید؟. وی گفت: اوهایو، ایندیانا، ویرجینیا، ایلینوی، هر یک از ما از ایالت‌های مختلفی هستیم. من پرسیدم آیا آن بچه‌ها از گروه پسران مغرور هستند؟ آنها پاسخ دادند که آنها فقط پسرهای آمریکایی هستند.

هرچه به کنگره نزدیکتر می‌شدیم، خیابان‌ها شلوغ تر می‌شدند و به همین خاطر من رد گروهی که همراه‌شان شده بودم را از دست دادم. سعی کردم مصاحبه ای با یک دسته دیگر از طرفداران ترامپ انجام دهم که اکثراً ناموفق بود. جمعیت به حرکت خود ادامه دادند و پس از آن بود که احساس کردم این اوباش قابل کنترل نیستند!
نبض زمان

تحريم ابليكشنهاى جيني كه قابل هك كردن امريكائيها نيستند

پستتوسط نبض زمان » شنبه مه 29, 2021 11:59 am

تحريم ابليكشنهاى جيني كه قابل هك كردن آمريكائيها نيستند

دولت ایالات متحده ۸ اپلیکیشن محبوب چینی را تحریم کرد
به طور غیرمنتظره، امروز رئیس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ دستوری را امضا کرد که هشت برنامه چینی را در ایالات متحده تحریم می‌کند، دولت ترامپ اعلام کرده است که این برنامه‌ها تهدیدی برای امنیت ملی هستند و ممکن است اطلاعات حساس دستگاه کاربران را ضبط کنند.
Image

به طور غیرمنتظره، امروز رئیس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ دستوری را امضا کرد که هشت برنامه چینی را در ایالات متحده تحریم می‌کند، دولت ترامپ اعلام کرده است که این برنامه‌ها تهدیدی برای امنیت ملی هستند و ممکن است اطلاعات حساس دستگاه کاربران را ضبط کنند.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، برنامه‌های مورد بحث Tencent QQ، CamScanner، SHAREit، VMate، Alipay، QQ Wallet، WeChat Pay و WPS Office هستند.

Image
بر اساس فرمانی که دونالد ترامپ امضا کرده است، این اپ ها، از ۴۵ روز دیگر، در فروشگاه گوگل پلی ایالات متحده در دسترس نخواهند بود. این نخستین باری نیست که دولت ایالات متحده شرکت‌ها یا نهاد‌های چینی را متهم به همکاری با دولت چین یا جاسوسی برای وزارت اطلاعات این کشور می‌کند، این اتهامات تقریبا همان اتهاماتی هستند که دولت ترامپ به شرکت‌های تیک تاک و هواوی وارد کرده است.

به یاد داشته باشید که دستور اجرایی پس از کناره گیری ترامپ از سمت ریاست جمهوری به اجرا در خواهد آمد، بنابراین به محض جایگزینی جو بایدن، ممکن است شاهد تغییراتی باشیم. اما نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم سیاست‌های جو بایدن در قبال چین تا چه اندازه‌ای با سیاست‌های ترامپ متفاوت است.
نبض زمان

تلگرام رکورد بارگیری تلگرام در آمریکا

پستتوسط نبض زمان » يکشنبه ژوئن 06, 2021 9:19 am

با اوج كرفتن آزادي بيان در فيسبوك و تويتر ، رکورد بارگیری تلگرام در آمریکا

مسنجر تلگرام از نظر بارگیری در آمریکا در ردیف دوم فهرست رتبه‌بندی محبوبیت قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تلگراف»، مسنجر تلگرام از نظر بارگیری در آمریکا در ردیف دوم فهرست رتبه‌بندی محبوبیت قرار گرفت.

نشریه نامبرده نوشت که رشد محبوبیت تلگرام به دلیل مسدد شدن حساب های کاربری ترامپ در شبکه های اجتماعی بیشتر شده است و مسدود شدن شبکه اجتماعی «پارلر» در بین طرفداران ترامپ نیز تأثیربخش بوده است. یکی دیگر از دلایل، سیاست حریم خصوصی در مسنجر واتساپ است.

گفته می شود که در «پارلر» در آستانه قطع آن از کاربران خواسته شد به تلگرام منتقل شوند. 7 ژانویه، مارک زاکربرگ بنیان گذار فیسبوک اعلام کرد که ترامپ تا پایان دوره ریاست جمهوری اش، بدون شبکه اجتماعی باقی خواهد ماند. 9 ژانویه توییتر بطور نامحدود حساب کاربری او را مسدود کرد. افزون بر آن، ریاست این شبکه اعلام کرد که حساب کاربری هر کاربری که به انتقال سخنان ترامپ دست بزند، مسدود خواهد شد.
نبض زمان

احوال امريكا

پستتوسط نبض زمان » شنبه ژوئن 12, 2021 9:50 am

یوشی‌هیرو فرانسیس فوکویاما
نویسندهٔ کتاب «پایان تاریخ و آخرین انسان» می‌باشد که به خاطر نظریه‌پردازی «پایان تاریخ» مشهور است.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8 ... 9%85%D8%A7

فوکویاما در مقاله‌ای با عنوان «تا ریشه پوسیده» در «فارین‌افرز» نوشت: در دوره ترامپ روند زوال آمریکا با سرعتی حیرت‌انگیز و در مقیاسی که پیش‌بینی‌اش دشوار بود ادامه یافت.
https://www.farsnews.ir/news/1399110400 ... 9%85%D9%87
نبض زمان

ممنوعيت رؤساي جمهور آمريكا براى استفاده از وسايل هوشمند

پستتوسط نبض زمان » دوشنبه ژوئن 14, 2021 10:12 pm

ممنوعيت رؤساي جمهور آمريكا براى استفاده از وسايل هوشمند مثل گوشيهاى موبايل بلكه حتى ايميل و لبتاب

https://www.bbc.com/persian/world-features-55918867

https://www.bbc.com/persian/world/2008/ ... bama-email
نبض زمان

آمریکا؛ سرما و یخ زدگی عمیق تاسیسات نفت و گاز

پستتوسط نبض زمان » يکشنبه ژوئن 27, 2021 12:29 pm

آمریکا؛ سرما و یخ زدگی عمیق تاسیسات نفت و گاز

https://ir.sputniknews.com/opinion/2021 ... %A7%D8%B2/
نبض زمان

Re: احوال امريكا

پستتوسط 00343179 » شنبه فبريه 11, 2023 8:14 pm

اولین کنفرانس مطبوعاتی بايدن

دکتر عماد آبشناس

اولین کنفرانس مطبوعاتی شدیدا خسته کننده آقای جوزف بایدن کاملا انعکاس دهنده شرایط اوضاع بحرانی سیاسی در آمریکا و غرب به حساب می آید.

طبق معمول دستگاه ها و دوایر رسانه ای در دفاتر همه روسای جمهوری در همه کشورها معمولا به نوعی یک بر آورد از مسایل مطرح شده توسط خبرنگاران حاضر می نمایند و بر اساس آن بر آوردها وزمانبندی موجود جدولی در اختیار رییس جمهوری قرار می دهند که بر اساس آن سوال ها بین مسایل مختلف تقسیم گردد و به گونه ای نباشد که همه خبرنگاران در باره یک موضوع سوال کنند و هیچ سوالی درباره مسایل دیگر مطرح نگردد.

در برخی شرایط هم که رئیس جمهوری یا مقام مربوطه جواب نداشته باشد و یا اینکه بخواهد از پاسخ سوالی فرار کند سوال خبرنگاری را که می خواهد درباره آن موضوع سوال کند را به پایان کنفرانس موکول می کنند و در نهایت رئیس جمهوری اظهار می دارد که وقت تمام شده و سوال بی جواب می ماند.

می توان گفت بیش از نیمی از کنفرانس مطبوعاتی آقای بایدن به بحث نوجوانان مهاجر آمریکای لاتین اختصاص پیدا کرد و رئیس جمهوری آمریکا درباره مسایل دیگر مهم برای آمریکایی ها و جهانیان توضح خاصی در اختیار نداشت و فقط مقداری شعار بر علیه ترامپ و چین مطرح کرد.

حتی درباره مساله کرونا و وضعیت اقتصادی آمریکا نیز توضح خاصی ارائه نداد و همان شعارهای قبلی خود را برای آمریکایی ها تکرار کرد.

درباره روسیه کاملا مشخص بود که از صحبت کردن زیاد در این باره و سفسطه گویی های قبلی نسبت به جناب آقای پوتین پرهیز می کرد در حالی که کاملا هم مشخص بود که نوعی کینه از روسیه و شخص آقای پوتین دارد.

صحبت های آقای بایدن بیشتر نشان می داد که کینه بایدن از آقای پوتین به این دلیل است که پوتین رئیس جمهوری مقتدر است و توانسته روسیه را از شرایط فروپاشی نجات دهد و بایدن جزو کهنه سیاست مداران آمریکایی است که آرزوی نابودی روسیه را داشتند.

بیشتر حالت حسادت به محبوبیت و اقتدار پوتین بود تا حرف منطقی.

البته همین سخنان را درباره آقای شی جین پینگ به نوعی مطرح کرد و کاملا واضح بود که نسبت به رییس جمهوری چین هم نوعی حسادت دارد.

درباره ایران و یا توافق هسته ای هم وی کلا حتی یک کلمه هم حرف نزد و کاملا مشخص بود که هیچ برنامه ای درباره برجام و یا روابط با ایران ندارد تا بخواهد درباره آن صحبت کند.

مشکل اصلی بایدن هم، طبق گفته هایش، در این است که وی می خواهد آمریکا را به ریل سیستم سیاسی قبلی حاکم بر آن برگرداند ولی ترامپ آنچنان همه چیز را در آمریکا به هم ریخته که حالا حالاها امکان بازگشت به آمریکای قبل از ترامپ وجود ندارد و بایدن حتی نمی تواند پیش بینی کند تا سال 2024 می تواند رئیس جمهوری بماند و در انتخابات بعدی کاندیدا شود یا نه.

وقتی که روی مسایل بین المللی مانند چالش های آمریکا با چین و روسیه و ایران و ... تمرکز می کنیم می بینیم که سیاست آمریکا با سردرگمی بسیار شدید مواجه شده و نمی داند چه کار کند.

نه جسارت آن را دارد که از کارهایی که ترامپ کرده عقب نشینی کند و نه قبول دارد سیاست های ترامپ را ادامه دهد.

می توان گفت با توجه به این شرایط به نظر نمی رسد به این زودی ها بایدن بتواند حد اقل درباره سیاست خارجی آمریکا تصمیم گیری ای انجام دهد و تنها کاری که در پیش خواهد گرفت وقت کشی تا زمانی که فکری به حال خود کند است.

در این راستا به نظر می رسد آنهایی که روی این امامزاده حساب باز کرده اند و برایش دخیل بسته اند باید توجه کنند که از این امامزاده شفایی به کسی نمی رسد و آبی برای هیچ کس گرم نخواهد شد و باید هرچه سریعتر به دنبال راهکارهای دیگری برای حل مشکلاتشان باشند.

https://ir.sputniknews.com/opinion/2021 ... %A8%DB%8C/   
00343179

تاريخ عضويت: چهارشنبه نوامبر 24, 2010 8:32 pm

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه فبريه 15, 2023 11:53 am

برتايهاي فضايي امريكا هم شكست مي خورند و بالا نرفته منفجر مي شوند حالا در امريكا براى رفتن به كرات در ايران براى رفتن به بالاخانه و بشت بام زمين = جهت اطلاع افرادي كه در ازمايشهاى ناموفق داخلي مايوس مي شوند

Image

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) امريكايي اعلام کرد که پرتاب آزمایشی جدیدترین نمونه
موشک پروژه استارشیپ به نام «اِس‌اِن۱۱»(SN11) با شکست همراه شده و این
موشک پس از صعود تا ارتفاع ۱۰ کیلومتری دچار نقص فنی و انفجار شده و همچون
سه نمونه قبلی در فرود موفقیت‌آمیز ناکام مانده است.
  این پرتاب که دو بار به تعویق افتاده بود، در ساعت ۸ صبح به وقت محلی
تگزاس و در هوایی مه‌آلود انجام شد ولی نزدیک به ۶ دقیقه پس از آن،
دوربین‌های پخش اسپیس‌ایکس قطع شد و جان اینسپراکر، مهندس ارشد
یکپارچه‌سازی سیستم‌ها در شرکت اعلام کرد که فرود این موشک با شکست مواجه
شده است.
«اِس‌اِن۱۱» یکی از نمونه‌های اولیه موشک طراحی شده برای
اعزام انسان و ۱۰۰ تُن بار به ماه و مریخ در قالب پروژه استارشیپ است؛
پروژه مورد علاقه ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت تکنولوژی اکتشافات فضایی
(SpaceX) برای توسعه حیات بشر به سایر کُرات و سیاره‌ها. با این حال، پیش
از این نیز دو نمونه دیگر این موشک به نام‌های SN8 وSN9 فرود توام با
انفجاری را داشتند و نمونه SN10 نیز روز سوم مارس تنها ۸ دقیقه پس از فرود
دچار آتش‌سوزی شد.

https://youtu.be/gjCSJIAKEPM

https://per.euronews.com/2021/03/31/spa ... est-flight
00343179

پستتوسط 00343179 » سه شنبه فبريه 21, 2023 8:29 pm

رهبر فعلی داعش، جاسوس آمریکا بوده است

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست بر اساس یک‌سری گزارش‌های محرمانه بازجویی گزارش کرد که رهبر فعلی داعش، جاسوس آمریکا بوده است.

به گزارش مشرق، طبق گزارش‌های محرمانه بازجویی، زندانی به شماره M۰۶۰۱۰۸-۰۱ به عنوان یک زندانی نمونه شناخته شده است که با نیروهای آمریکایی که وی را در سال ۲۰۰۸ در عراق بازداشت کرده بودند، همکاری می‌کرده و اغلب برای آن‌ها خبرچینی می‌کرده و اطلاعات مربوط به رقبای درون‌گروهی خود که هم‌اکنون معروف به داعش هستند را در اختیار آمریکایی‌ها قرار می‌داده است.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در گزارشی با اشاره به افشای یک‌سری اسناد محرمانه مربوط به بازجویی‌ از رهبر فعلی داعش که در سال ۲۰۰۸ به دست نیروهای آمریکایی در عراق اسیر شده بود، نوشت، طبق این اسناد فاش شده، این زندانی داعش طی چندین روز بازجویی در زندان عراق در سال ۲۰۰۸، سرنخ‌های دقیقی از چگونگی یافتن مقرهای مخفیانه شاخه رسانه‌ای داعش و زمان مناسب اشغال این دفتر به بازجوهای آمریکایی ارائه داده بود.

این اسناد همچنین نشان می‌دهد که این زندانی همچنین اطلاعات مربوط به «ابو قسوره» مرد شماره ۲ گروه داعش و قاصد شخصی وی را در اختیار بازجوها قرار داده بود و چند هفته پس از آن، نیروهای آمریکایی ابوقسوره را در حمله‌ای به شهر «موصل» عراق کشتند.

این گزارش ادامه داد که این زندانی داعش که به عنوان جاسوس آمریکایی‌ها در زندان عراق فعالیت می‌کرده است، همان «ابو ابراهیم الهاشمی القریشی» رهبر فعلی داعش است.

در یکی از گزارش‌های محرمانه مربوط به بازجویی سال ۲۰۰۸ از رهبر داعش که به عنوان جاسوس آمریکا فعالیت می‌کرده، آمده است: «به نظر می‌رسد که این زندانی هرجلسه همکاری بیشتری می‌کند».

در اسناد فاش شده نام واقعی رهبر فعلی داعش، «امیر محمد سعید عبدالرحمن المولا» عنوان شده است و درباره آن نوشته شده است: «زندانی اطلاعات زیادی درباره افراد وابسته به داعش ارائه می‌دهد».

بنا بر گزارش واشنگتن‌پست، اسناد فوق که به عنوان بخشی از مطالعات آکادمیک منتشر شده است، به مقام‌های آمریکایی کمک کرده است تا بیوگرافی از رهبر کنونی داعش که پس از مرگ «ابوبکر البغدادی» رهبر پیشین داعش در اکتبر ۲۰۱۹ به عنوان رهبر داعش برگزیده شده بود، به دست آورند.

طبق این گزارش، علی‌رغم آن که نیروهای آمریکایی در ابتدا در خصوص هویت واقعی رهبر جدید داعش تردیدهایی داشتند اما پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیدند که وی همان مولا است که در زندان با بازجوهای آمریکایی همکاری می‌کرده است.

رهبر فعلی داعش اواخر سال ۲۰۰۷ یا اوایل ۲۰۰۸ به دست نیروهای آمریکای اسیر شد و تحت بازجویی‌های زیاد نیروهای آمریکایی قرار گرفت و گرچه تاریخ دقیق آزادی وی مشخص نیست اما اسناد بازجویی در جولای ۲۰۰۸ به پایان رسیده است و مولا در آن زمان همکاری را متوقف کرده بود زیرا منتظر بود که به دلیل اطلاعات زیادی که در اختیار آمریکایی‌ها قرار داده، پاداش دریافت کند.

واشنگتن‌پست گزارش کرد، آن‌ چه از گزارش‌ها مشخص است، این است که مولا در یک بازه زمانی حداقل دو ماه در اوایل ۲۰۰۸، رؤیای بازجوها بود و هویت رهبران تروریستی و نقشه چگونگی رسیدن به آن‌ها را در اختیار بازجوها قرار می‌داده است و حتی از طریق دفترچه تلفن خود، شماره تلفن ۱۹ مقام داعشی را در اختیار آمریکایی‌ها قرار داد و میزان درآمد آن‌ها را نیز فاش کرد.

طبق این گزراش، آمریکا بر این باور است که رهبر داعش در حال حاضر در عراق یا سوریه پنهان شده است از آن‌جا یکسری حملات از جمله حمله به پایگاههای نظامی و مقام‌های دولتی و قبیله‌ای را انجام می‌دهد.

طبق گزارش واشنگتن‌پست، مقام‌های آمریکایی هشدار داده‌اند که این مولا در حالی که ضعیف هم شده است، همچنان فرصت دارد در شرق سوریه پول جمع‌آوری کند و به سلاح دست پیدا کند و نیرو جذب کند و همچنان می‌تواند خطرناک باشد.

https://www.mashreghnews.ir/news/1201244/
00343179

قبليبعدي

بازگشت به بايگانى موضوعى گاهنامه معرفت به زمان

Aelaa.Net