احوال بلاد ترك (تركيه قفقاز تركمنستان قرقيزستان تا مغولستان)

ارائه موضوعي شمارگان منتشره از{گاهنامه معرفت به زمان}

مديران انجمن: نبض زمان, نبض زمان, نبض زمان

Re: احوال بلاد ترك (تركيه قفقاز تركمنستان قرقيزستان تا مغولستان)

پستتوسط 00343179 » يکشنبه فبريه 25, 2024 2:48 pm

ایران و قفقاز جنوبی: تحولات سياسي نظامي از دوره ساسانيان تا الان

https://historylib.com/articles/1888
00343179

تاريخ عضويت: چهارشنبه نوامبر 24, 2010 8:32 pm

پستتوسط 00343179 » يکشنبه فبريه 25, 2024 3:52 pm

نرخ برابری هر لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا طی سال جاری میلادی تاکنون ۵۸ درصد کاهش یافته است.

https://www.entekhab.ir/fa/news/648969
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه فبريه 25, 2024 6:43 pm

بحران ارزی ترکیه و اعلان 'جنگ اقتصادی' اردوغان عليه صندوق جهانى

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، از سیاست‌های اقتصادی دولتش در بحبوحه تورم بالا و سقوط بی‌سابقه ارزش لیره در برابر ارزهای مهم خارجی دفاع کرد.

او در پی جلسه هیات دولت، ضمن پذیرش افزایش تورم، گفت "قدرت رقابتی نهفته در نرخ برابری لیره به افزایش سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال منجر خواهد شد."

او همچنین گفت که مشکلات فعلی ترکیه یک "نبرد اقتصادی رهایی‌بخش" است و قول داد که "با کمک خدا و حمایت مردم با پیروزی آن را پشت سر خواهیم گذاشت".

او با اشاره به منتقدان تمهیدات اقتصادی خود گفت "ما سیاست‌هایی را که منجر به تحلیل و تضعیف کشورمان می‌شوند و مردممان را به بی‌کاری، گرسنگی و فقر محکوم می‌کنند رد می‌کنیم، سیاست‌های ترویجی اقتصاددانانی که از وابستگی [به خارج] حمایت می‌کنند".

"ما از این کشمکش پیروز بیرون خواهیم آمد"
"وضعیت خوب تولید و صادرات ترکیه دارد کسری تجارت خارجی ما جبران می‌کند".
دولت دارد "اقتصادی مبنی بر سرمایه‌گذاری و تولید" را پایه‌گذاری می‌کند،
و اضافه کرد که آقای اردوغان "در برابر فشارهای لابی‌گران صندوق بین‌المللی پول و حامیانشان کوتاه نخواهد آمد".

https://www.bbc.com/persian/world-features-59400328
00343179

پستتوسط 00343179 » سه شنبه فبريه 27, 2024 8:12 pm

جهش قیمت لیر رکورد تاریخی زد

لیر ترکیه با قول اردوغان برای جبران ضرر بعضی سپرده های لیر برخوردار شد بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت و بزرگترین رشد هفتگی تاریخی را تجربه کرد.

https://www.khabaronline.ir/news/1585949

اسكناس هر كشور ازرش ذاتي نداند و وابسته به اعتبار التزام دولت به تاديه ارزش آن در وقت خريد مثل هر حواله ديكر است، فلذا هميشه اين تامين بايد از سوي دولتها باشد كه ارزش انرا براى دارندكان تضمين مي كنند تا ان را ترك نكرده و به اسكناس يا شئ با ارزش ديكر روي نياورند
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه مارس 10, 2024 9:29 pm

اخبار قزاقستان

پس زمینه ناآرامی های بی سابقه از سال 1989،از زمانی که این کشورغنى از نفت و گاز با جمعیت 19 میلیون نفری مستقل شد، خبر داد.
و زندگی از روز دوشنبه در آلماتی، بزرگترین شهر این کشور، جایی که خدمات اینترنتی دوباره در دسترس بود، به حالت عادی بازگشت.

قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان امروز دوشنبه ادعا کرد که «جنگجویان» خارجی که از افغانستان و خاورمیانه همچنین دیگر کشورهای آسیای میانه وارد قزاقستان شده‌اند، در شورش‌های مرگبار اخیر مشارکت داشته‌اند.
او پس از گفتگو با شارل میشل، رئیس شورای اروپا که به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، اعتراضات هفته گذشته در این کشور را اقدامی «تروریستی» توصیف و گفت: «من شک ندارم که این یک حمله تروریستی است. اقدامی سازمان یافته و از قبل آماده شده علیه قزاقستان با مشارکت جنگجویان خارجی از کشورهای آسیای مرکزی از جمله افغانستان. ستیزه جویان خاورمیانه نیز در این حمله شرکت داشتند.»
او تخمین زد که حدود ۱۳۰۰ کسب و کار در جریان این شورش‌ها از جمله حمله به «۱۰۰ بانک و مرکز خرید» آسیب دیده باشند و افزود که در این مدت حدود ۵۰۰ خودروی پلیس نیز به آتش کشیده شده‌اند.
رئیس جمهوری قزاقستان اعلام کرد که «قربانیان زیادی، هم در میان نیروهای پلیس و هم غیرنظامیان وجود داشته» و تاکید کرد که «حدود دو تا سه میلیارد دلار خسارات اقتصادی به دولت وارد شده است».

عبدالباری عطوان در تحلیلی نوشت:
پوتین اجازه تکرار سناریوی اوکراین و سوریه را در قزاقستان نمی دهد
آمریکا به دنبال یک "انقلاب رنگی" برای منحرف کردن روسیه از اوکراین و

اعزام نیرو

قزاقستان که نهمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است، دارای بزرگترین ذخایر نفت در منطقه دریای خزر،با تولید 1.1 میلیون بشکه نفت در روز و جمعیتی بیش از 19 میلیون نفر که اکثر آنها مسلمانان هستند، است، قزاق ها به قزاقستان و توجه به این کشور است

آمریکا به دنبال یک "انقلاب رنگی" برای منحرف کردن روسیه از اوکراین و اعزام نیروها به قزاقستان و توجه به این کشور است که همپیمان برجسته و باثبات مسکو به شمار می رود؛ قزاقستان باثبات ترین کشور در منطقه است. نزدیک بود این طرح آمریکا موفق شود اما سرعت حرکت روسیه آمریکا را ناکام کرد.
بوتين در نشست فوق‌العاده سازمان پیمان امنیت جمعی تاکید کرد: «کسانی که از وضعیت بازار گاز حمایت کردند یک ملت هستند و اهداف یکسانی دارند و کسانی که اسلحه به دست گرفتند و به دولت حمله کردند افراد کاملاً متفاوتی هستند و اهداف متفاوتی دارند".
رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه حمله به قزاقستان اساساً یک اقدام تجاوزکارانه بود و باید بدون تأخیر به آن واکنش نشان داده می‌شد، تصریح کرد: «از گروه‌های شبه‌نظامی به خوبی سازمان‌دهی‌شده و به خوبی کنترل شده، از جمله کسانی که در اردوگاه‌های خارج از کشور آموزش دیده‌اند، [در قزاقستان] استفاده شد".

رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی اجازه نخواهند داد که شرایط در داخل یکی از این کشورها متزلزل شود تا سناریوهای انقلاب‌های رنگی [توسط بیگانه‌ها] اجرا شود، گفت: «تدابیر اتخاذ شده توسط سازمان پیمان امنیت جمعی به وضوح نشان داده است که ما اجازه نمی‌دهیم شرایط در داخل کشورهایمان متزلزل شود و اجازه نخواهیم داد سناریوی به اصطلاح انقلاب‌های رنگی محقق شود».
پوتین همچنین ابراز اطمینان کرد که در آینده نزدیک وضعیت قزاقستان تثبیت خواهد شد و صلح و آرامش به این کشور باز خواهد گشت.
پوتین در این‌باره توضیح داد: «به لطف اقدامات سران قزاقستان، با حمایت ما، وضعیت به تدریج به حالت عادی باز می‌گردد. تعدادی از تاسیسات حیاتی از جمله فرودگاه آلماتی به طور کامل از وجود تروریست‌ها و اشرار توسط نیروهای مسلح قزاقستان و سازمان‌های مجری قانون پاکسازی شده است».
رئیس جمهور روسیه افزود: «من مطمئن هستم که با تلاش‌های مشترک در آینده بسیار نزدیک وضعیت در کل کشور در نهایت تحت کنترل و تثبیت خواهد شد و صلح و آرامش در نهایت به سرزمین قزاقستان باز خواهد گشت».
از طرفى «وانگ یی» وزیر خارجه چین در تماس با «مختار تیلوبردی» همتای قزاقستانی خود ضمن اعلام آمادگی پکن برای ارائه کمک‌های امنیتی به این کشور، گفت چین با هرگونه دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی قزاقستان مخالف است.
وزیر امور خارجه چین گفت: «آشفتگی‌های اخیر در قزاقستان نشان می‌دهد که وضعیت آسیای مرکزی همچنان با چالش‌های شدیدی روبرو است و این یک بار دیگر ثابت می‌کند که برخی از نیروهای خارجی خواهان صلح و آرامش در منطقه ما نیستند».
وزیر خارجه چین در ادامه تاکید کرد:‌«ما تمایل داریم با مداخله و نفوذ هر نیروی خارجی [در قزاقستان] به‌صورت مشترک مخالفت کنیم».
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کارشناسان می‌گویند چین نگران است که بی‌ثباتی در همسایه‌اش می‌تواند واردات انرژی و پروژه‌های «یک کمربند، یک جاده» در آن منطقه و امنیت در منطقه غرب چین را که ۱۷۷۰ کیلومتر مرز مشترک با قزاقستان دارد، تهدید کند.
به نوشته رویترز، چین و روسیه معتقدند «انقلاب‌های رنگین» قیام‌هایی هستند که توسط آمریکا و دیگر قدرت‌های غربی برای دستیابی به تغییر رژیم در کشورهای مختلف هستند.
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه مارس 24, 2024 11:58 am

سرما در تركيه

Image

بارش شديد برف

Image

https://fararu.com/fa/news/530267
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه آپريل 10, 2024 11:55 pm

اگر عاشورا نبود تشیع و اسلام رادر جمهوری آذربایجان نابود می کردند

https://www.sarkhat.com/fa/group/azpvzl/

اطلاعات جزئى و ريز درباره اذربايجان دارد

پنج دقیقه از سخنرانی من نگذشته بود که یک لحظه مشاهده کردم یک خانم کاملاً بی حجاب و با بدترین حالت پوشش نزد من آمد
و درحالی که مشغول سخنرانی بودم درگوشم چیزی گفت و رفت.
چون آن زن با لهجه غلیظ باکویی صحبت کرد من متوجه سخنانش نشدم از این رو به آن صحبت توجه نکردم و سخنرانی خود را ادامه دادم.
باز مرتبه دوم همین خانم آمد و همان سخنان را تکرار کرد و چون من نمی‌فهمیدم و درحال سخنرانی بودم مجدد به سخنرانی خود ادامه دادم
تا اینکه در مرحله سوم نیز این امر تکرار شد
در این لحظه بود که حاج علی اکرام با تشکر به آن زن گفت خجالت نمی‌کشی؟
وقتی این صحنه را دیدم سخنرانی خود را قطع کردم و پشت میکروفن خواستم بگویند این زن چه می‌گوید و خواسته اش چیست؟
مردم نیز شاهد این صحنه بودند.
حاج علی اکرام صحبت آن زن را ترجمه کرد و گفت این زن می‌گوید من ده سال است که روضه حضرت علی اصغر (ع) نذر کرده ام تا در این مجلس بخوانم
اما در این سال‌ها هر بار که آمدم میکروفن را به من ندادند؛ شنیده ام شما نماینده ولی فقیه هستید و عدالت دارید، پس شما میکروفن را در اختیار من بگذارید تا روضه علی اصغر بخوانم.
این را که شنیدم میکروفن را در اختیارش گذاشتم تا برای مردم روضه بخواند.
همان زن با آن پوشش وقتی میکروفن را گرفت و شروع به روضه خوانی کرد به قدری حاضران در آن مراسم را متأثر و اندوهگین ساخت که همه اشک می‌ریختند و بر سر و سینه می‌زدند.

باورم نمی‌شد این زن با آن پوشش چنین روضه‌ای بخواند. جمعیت عین ابر بهار اشک می‌ریختند.

نويسنده: ایاز مطلب‌اف

تايبيست بيسواد بوده وسط اسمها اينتر زده به اشتباه نياندازدتان
00343179

پستتوسط 00343179 » پنج شنبه آپريل 11, 2024 1:02 pm

تلاش سرآشپز اهل ترکیه برای
فرستادن یک سیخ کباب آدانا به فضا
موفقيت تركيه در ارسال كباب به فضا

https://www.entekhab.ir/fa/news/671557/
00343179

پستتوسط 00343179 » پنج شنبه آپريل 18, 2024 6:14 pm

مطايبات طيبات: اما واقعى

فقط در تركيه اتفاق مي افتد
شخصي مفقود مي شود بليس كروههاى تجسس براى يافتن او در كوه و جنكل راه مي اندازد بعد جند ساعت متوجه مي شوند خود شخص مفقود در يكي از كروههاى تجسس شركت دارد؟!؟
اين امر وقتي معلوم شد كه كروه جداجدا نام او را صدا زدند و او جواب داد من اينجام؟

https://arabic.euronews.com/2021/10/01/ ... nd-himself
00343179

پستتوسط 00343179 » پنج شنبه آپريل 18, 2024 6:18 pm

ابتكار اقتصادي تركیه = ترکیه به 91 کشور معافیت ویزا داد

براى مثل بلغارستان كه مجاور است با شناسنامه و بدون كذرنامه هم مي شود رفت تركيه = بلغارها خريدهاى روزانه شان از تركيه مي كنند = محوصلات تركيه بازارهاى مجاور را بر كرده است = عليرغم انتقادي كه در كزارش زير نوشته اما متوجه نيست از جذب مشتري تركيه = از فوايد خريد تركيه براى بلغارها خريد دارو و غذا كه جندين برابر ارزانتر است = و مثل اينجا نيست كه تشويق مي كنند صادر كنيد و تا شروع به صادرات مي شود مي كويند قاجاق دارو و فلان و بهمان =دولت تركيه رسما تسهيلات ايجاد مي كند كه بياييند اجاناس ارزانتر كشورش را خريد كنند (خيلي تفاوت هست ميان مغز مديران اقتصادي تركيه و ايران)
هجوم بلغارها برای جارو کردن بازارهای ترکیه

https://tn.ai/2749472
00343179

قبليبعدي

بازگشت به بايگانى موضوعى گاهنامه معرفت به زمان

Aelaa.Net