احوال عراق

ارائه موضوعي شمارگان منتشره از{گاهنامه معرفت به زمان}

مدير انجمن: نبض زمان

Re: احوال عراق

پستتوسط 00343179 » جمعه دسامبر 09, 2022 12:48 am

خاطرا ت ده ساله فرماندار نجف از رويه  ايت الله سيستاني

چکیده :در تمام مدت استانداری من از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ ایشان هیچ‌گاه توصیه دینی به ‏من نکردند. حتی خود من هم تعجب کردم.‏ نه توصیه به امر به معروف و نهی از منکر بود و نه اینکه بعضی اماکن باید بسته بشوند. به‌خدا قسم تمام ‏توصیه‌های ایشان یا حفظ امنیت بود و یا خدمات اجتماعی یا رسیدگی به فقرا. کاری با امور دیگر ‏نداشته...

عدنان الزرفی: سال ۲۰۰۵.م که خدمت آیت‌الله سیستانی رسیدم، اولین چیزی که ایشان از من ‏درخواست کرد این بود که تمام خانه‌ها را بازرسی و سلاح‌های غیرمجاز را جمع کنم. اولین ‏درخواستش از من همین بود.‏

دومین درخواستش هم این بود که اولین خانه برای بازرسی خانه‌ی سیستانی باشد. من به آیت‌الله ‏سیستانی عرض کردم که نمی‌توانم وارد خانه شما بشوم.‏ درست نیست که با مأمورین وارد شویم و خانه‌ی شما را بازرسی کنیم، ولی ایشان فرمودند که نه، ‏اول باید خانه‌ی من را بازرسی کنید، سپس باقی خانه‌ها را. من هم مأمور فرستادم و خانه ایشان را ‏بازرسی کردند.‏

مجری: چگونه می‌شود؟

عدنان الزرفی: به‌خدا راست می‌گویم.‏

مجری: بگذار حرفم را بزنم. الان حتی کارمندان دولتی هم نمی‌گذارند ماشین آن‌ها بازرسی ‏شود.‏

عدنان الزرفی: به‌خدا قسم، به‌خدا قسم، به‌خدا قسم، سه‌بار قسم خوردم. آیت‌الله سیستانی مرا ‏مجبور کرد که خانه‌اش را بازرسی کنم و فرمود که اولین خانه، باید خانه‌ی من باشد.‏

من هم مأمور فرستادم و خانه‌ی ایشان بازرسی شد. بعد از بازرسی فرمود که حالا به سراغ باقی خانه‌ها ‏بروید و دیگر کسی عذری برای نگهداری سلاح نباید داشته باشد. حسب قانون کشور نگهداری ‏سلاح ممنوع است.‏

مجری: این‌را مستقیم از ایشان شنیدی؟

عدنان الزرفی: بله، مستقیم خودم آنجا بودم و از هیچ‌واسطه‌ای نقل نمی‌کنم.‏

توضيح زمانه شناسي: اين در سالي بود كه اتباع مقتدا صدر نجف را سنكربندي كرده و دركيري بود در نجف و خيليها هم كه اسلحه نداشتند تهيه كرده بودند براى حفاظت و د اين شرايط اسلحه نداشت

مجری: خب ادامه بده.‏

عدنان الزرفی: در تمام مدت استانداری من از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ ایشان هیچ‌گاه توصیه دینی به ‏من نکردند. حتی خود من هم تعجب کردم.‏ نه توصیه به امر به معروف و نهی از منکر بود و نه اینکه بعضی اماکن باید بسته بشوند. به‌خدا قسم تمام ‏توصیه‌های ایشان یا حفظ امنیت بود و یا خدمات اجتماعی یا رسیدگی به فقرا. کاری با امور دیگر ‏نداشته باش.‏

مجری: فقط همین‌ها؟

عدنان الزرفی: فقط همین‌ها، و من از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ فقط همین‌ها را از ایشان می‌شنیدم.‏
https://www.youtube.com/watch?v=MOB-3Ru ... 8A%D8%A9HD
00343179

تاريخ عضويت: چهارشنبه نوامبر 24, 2010 8:32 pm

پستتوسط 00343179 » جمعه دسامبر 09, 2022 1:06 am

تكميل خبر رفتن پاپ اعظم كاتوليكهاى جهان (و شاخص ترين جهره مسيحيت جهان؛ به دیدار آیت الله سیستانی

1- در زبان عربي قديم به رهبر مسيحيان مي كويند {جاثليق} معرب كاتوليك،
بعد از رفتن جاثليق زمان مامون همراه رؤساي ديكر اديان به زيارت حضرت امام رضا عليه السلام در مرو كه شرح آن به اسم حديث مناظره حضرت معروف است

از آن زمان تا كنون ديكر ثبت نشده است كه رهبر اعظم مسيحيان به ديدار يكى از علماى اهل بيت رفته باشد
فلذا رفتن پاپ اعظم كاتوليكهاى جهان (و شاخص ترين جهره مسيحيت جهان؛ به دیدار آیت الله سیستانی اهميت بسيار دارد
در حالی که باب در هیچ سفری در هیچ جای دنیا وی و یا نیاکانش به دیدار کسی نمی روند.

2- پاپ وقتي مي خواسته وارد اتاق ملاقات شود، كفشهاى خود را از باهايش بيرون آرده و بدون كفش وارد اتاق مي شود، با اينكه در غرب مرسوم نيست كسي روي فرش كفش بيرون آورد خصوصا در مجالس رسمي و توسط شخصيتهاى معنون، و فرش براى آنها نوعى كفبوش زمين است، و فرهنك شرقي بدون كفش روي فرش آمدن را ندارند فلذا وقتي شخصيت اول جهان مسيحيت برخلاف عادت و رويه شان وقت ورود به اتقا ملاقات كفشهايش را بيرون مى آورد منتهاى ادب و تواضع است

3- تاثير اين رفتن باب به ديدار آيت الله سيستاني و اهميتش در عراق آنقدر بود كه نخست وزير تاريخ روز ملاقات 6 مارس را در تقويم عراق به عنوان روز همزيستي اديان اعلام كرد

4- پاپ در توصیف دیدارش با آیت الله سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان گفت: سیستانی به من گفت که حدود ۱۰ سال است که دیگر با کسانی که اهداف سیاسی و یا فرهنگی دارند دیدار نمی‌کند و تنها پذیرای کسانی می‌شود که اهداف دینی دارند.
پاپ فرانسیس در پایان سفر سه روزه‌اش به عراق در بین جمعی از خبرنگاران در هواپیما صحبت کرد. وی با اشاره به اینکه آیت الله سیستانی را مردی «فروتن و دانا» یافته است، گفت: این دیدار باعث مسرت روحی من شد.
وی تأکید کرد: ایشان بسیار به من احترام گذاشتند و این باعث مسرت من است، او برای خوش‌آمد گویی به کسی از جایش بلند نمی‌شود اما برای استقبال از من دو بار این کار را انجام داد.
در بیشتر زمان این ملاقات  54 دقیقه‌ای آیت‌الله سیستانی بیشتر در حال سخنرانی بود اما در پایان این دیدار پاپ فرانسیس کنار درب خروج برگشت و نگاهی دوباره به آیت‌الله سیستانی داشت، در این زمان همان گونه که در تصاویر ویدیویی نیز قابل مشاهده است، آیت‌الله سیستانی دست در دست پاپ فرانسیس قرار داد و با وی خداحافظی کرد

قناة اي ار تي اخذت منها هذه الفقرات الرائعة : " سلط البابا فرنسيس الضوء على لقائه مع الشيعي آية الله علي السيستاني. وقال البابا الذي كان على متن الطائرة التي عاد بها إلى روما يوم الاثنين "الاجتماع كان جيدا لروحي". في الوقت نفسه ، اعترف الرجل البالغ من العمر 84 عامًا بأن زيارته للعراق كانت أكثر إرهاقًا من الرحلات السابقة للخارج" . وهنا تاملوا فان " البابا فرانسيس تحدث بحرارة عن اجتماعه مع السيستاني البالغ من العمر 90 عامًا". قال فرانسيس: "شعرت بالحاجة إلى الذهاب في رحلة حج الإيمان والتوبة والعثور على رجل حكيم عظيم ، رجل الله - يمكنك معرفة ذلك من خلال الاستماع إليه" وعلى ما يبدو كانت هنالك معارضة من البعض داخل المجتمع المسيحي على زيارة البابا للنجف الا ان البابا رفض انتقادات من بعض التقليديين الكاثوليك لوصف الاجتماع بأنه "خطوة قبل البدعة" خلال رحلة العودة. كان قراره مدروساً جيداً ، "لم يتخذ لمجرد نزوة".
ووصف البابا الامام المفدى السيد علي السيستاني بأنه "رجل الله العظيم الحكيم"، وقال إنه "كان من الجيد لروحه" مقابلته. وقال "شعرت بالفخر"، مُضيفا: "إنه رجل لم يقف أبدًا لتحية شخص ما، ووقف معي مرتين". وقال بابا الفاتيكان: "إنه رجل متواضع وحكيم"، و"كان الاجتماع جيدًا لروحي".

خلاصه ترحمه متن فوق: كه در رسانه هاى فارسي يافت نشد و يا ترجمه مهندسي و رقيق شده اش بود

اين قسمتهاى سخنان باب فرنسيس:

باب فرنسيس كفته عليرغم اينكه اين سفر مخاطرات بسيار داشت ولي بذيرفتم و در اين سفر خلي بيشتر از سفرهاى ديكر خسته شدم اما ديدم يك نياز دارم به سفر حج بروم كه در ايمان و توبه و بيدا كردن ملاقات با شخص حكيم عظيم است شخصي كه مرد عظيم و حكيم خداوندست تو مى تواني جنين جيزي را معرفت بيدا كني وقتي با او ملاقات كني و به كوش بدهي، ديدار او از نظر روحي براى من خوب بود، و احساس افتخار مي كنم از ديدار او
همه تحلیلگران متفق القول هستند که ملاقات پاپ با آیت الله سیستانی كه در آن پاپ مجبور شده بسیاری از رسم و رسومات خود را زیر پا بگذارد و شخصا به ملاقات آیت الله سیستانی برود بسيار مهم و معنا دار است 

ناخرسندان از رفتن پاپ اعظم كاتوليكهاى جهان (و شاخص ترين جهره مسيحيت جهان)؛ به دیدار آیت الله سیستانی

برخي مسيحيها:
برخي ازشخصيتهاى مسيحي با رفتن او به نجف و ملاقات در خانه او مخالف بوده اند و او توجهي نكرده و كفته تصميمش يك تصميم نسنجيده نبوده و بسيار خوب مطالعه و فكر كرده است

غربيهايي مثل انكلستان و بي بي سي:

پاپ به عراق نرفت تا با آیت الله سیستانی دیدار کند. این دیدار در چارچوب تشریفات عادی و همیشگی سفرهای پاپ بود که در هر کشوری با رهبران مذهبی دیدار می کند. در عراق هم پیش از آیت الله سیستانی با اولیای کلیسا و علمای بلندپایه اهل سنت دیدار کرد اما بازتاب دیدار او با آیت الله سیستانی در داخل و خارج از عراق چنان بود که گویی سفر پاپ برنامه ریزی شده بود تا او به حضور آیت الله سیستانی برود و با دیدار با او، خواسته هایی سیاسی را برآورده کند.
در عمل هم به نظر می رسد این سفر به نفع آیت الله سیستانی و راه و تفکر او تمام شد و همان نتیجه ای را داد که اگر با همین هدف برنامه ریزی شده بود، انتظارش می رفت.

سکولارها و سنيان ناصبي (دشمن شيعه):

از اينها داخل عراق ناخرسندی آشکاری از این دیدار دیده شد، که به همفکرانشان در خارج از این کشور امتداد یافت تا آنجا که حتی شایعه ای در فضای مجازی به راه افتاد که این دیدار اصلا صورت نگرفته و عکسهایی که از آن انتشار یافته، فتوشاپ است. حتی گفتند آیت الله سیستانی درگذشته و کسی که در عکسها و فیلمها دیده می شود، بدل اوست. ناخرسندی شان از این بود که تقویت جایگاه آیت الله سیستانی، حتی با وجود زاویه ای که او با ایران و اسلامگرایان شیعه دارد، در نهایت به نفع ایران و اسلامگرایان شیعه است. چون با تقویت شیعیان و رهبرانشان، موقعیت ایران و اسلامگرایانش در برابر اهل سنت و سکولارها نیز تقویت می شود. برخی تحلیلگران با استناد به آراء و نظرات آیت الله سیستانی گفتند و نوشتند که او با ولایت فقیه مخالف نیست بلکه تنها خوانش او از ولایت فقیه است که با خوانش رسمی در ایران تفاوت دارد. پس در نهایت، پاپ با رفتن به حضور آیت الله سیستانی آب به آسیاب ولایت فقیه ریخت. از این دید، در کشوری دچار شکاف و تقسیم بندی مذهبی، دیدار پاپ با آیت الله سیستانی، با سنگینتر کردن وزنه شیعیان نسبت به اهل سنت و بهره برداری تبلیغاتی جناح شیعی از آن، تلاشها برای حل مشکل شکاف مذهبی و پیش رفتن بسوی سکولاریسم را به واپس راند. اینکه دیدار پاپ با مرجع شیعیان بسیار پررنگتر از دیدار او با علمای اهل سنت بازتاب یافت، نه نیت پاپ بود و نه خواست آیت الله سیستانی، بلکه به بافت و ساختار روحانیت سنی بر می گردد و ناشی از آن است که روحانیت اهل سنت «چهره» ندارد. روحانیت اهل سنت عراق به صورت نهاد و شورائی از علما عمل می کند و نهادی دولتی به شمار می رود، در نتیجه، چهره مستقل و یگانه ای چون آیت الله سیستانی ندارد که اثرگذاری حتی قابل مقایسه ای با او داشته باشد. (= عذر و حكمت تراشي بي بي سي)

سنيان معتدل:

شیخ خالد الملا، رئیس جماعت علمای عراق (مهمترين تجمع علماى سنيان عراق) در گفت‌وگو با پایگاه خبری المعلومه گفت: نگرش‌های بی‌انتهای آیت‌الله سیستانی مورد تقدیر واتیکان قرار گرفت و مهم‌ترین بخش سفر پاپ به عراق همین دیدار پاپ با آیت‌الله سیستانی بود.

وی نارضایتی سیاسی اهل تسنن از سفر پاپ به عراق را غیرقابل توجیه خواند و گفت: این سفر با دیوان وقف سنی هم هماهنگ شده بود.

شیخ الملا گفت:

آمریکا نمی‌خواهد که عراق دوباره به یک کشور تبدیل شود و باید گفت اگر فتوای جهاد کفایی آیت‌الله سیستانی و مبارزات شهید ابومهدی المهندس که آمریکا او را ترور کرد نبود، پاپ نمی‌توانست به موصل سفر کند.

بازتابی که دیدار پاپ و آیت الله سیستانی در رسانه های جهان یافت، از او چهره «رهبر شیعیان» را ترسیم کرد 
 فضای محقر خانه آیت الله سیستانی و سادگی محیط پیرامون او
 از سویی دیگر، چهره رهبر مذهبی مقبول و محبوبی از او به تصویر کشید.
این نیز که آیت الله سیستانی به هیچ مقام دولتی عراق اجازه نداد همراه با پاپ به خانه اش داخل شود، بازتاب گسترده ای در داخل و خارج عراق یافت، سندی شد بر استقلال مرجعیت شیعه و بر امید کسانی افزود که باور دارند این نهاد مستقل می تواند به برون رفت عراق از کلاف سردرگم مشکلات و بحرانهایش کمکی اساسی کند.

00343179

پستتوسط 00343179 » جمعه دسامبر 09, 2022 8:40 pm

سخنان مالك خانه فعلي آقاى سيستاني

https://fa.abna24.com/news/%d8%a7%d8%ae ... 88199.html

با وجودی که عراقی ها سال ها آن کوچه و آن محله را می شناسند و می دانند که خانه آیت الله در آن واقع است، اما کمتر کسی تصور می کرد، مرجعیت عالی عراق، مدت ۴۶ سال اجاره نشین است و صاحب منزل به تازگی فاش ساخت که خانه اجاره ای اش فقط ۷۰ مترمربع مساحت دارد و همین روزها نیز اجاره آن را تمدید کرده است.

به گزارش ایرنا، ‘سید محمد امین’ فرزند خطیب سرشناس نجفی ‘سید جواد شبر’ در صفحه شخصی خود در فیسبوک فاش کرد که او مالک منزلی است که آیت الله سیستانی در آن مدت بیش از ۴۰ سال است که زندگی می کند و آخرین اجاره بهای این منزل را ماهانه حدود ۴۶۸ دلار ذکر کرده است.
منزل آیت الله سیستانی در ضلع جنوبی مرقد امیرمومنان علی (ع) در خیابان الرسول (ص) واقع در محله
‘البراق’ که مشرف به سمت باب القبله حرم حضرت امام علی (ع) است، در فاصله حدود ۱۰۰ متری از حرم در یکی از کوچه های باریک بخش قدیمی شهر نجف اشرف واقع است.
این خانه درست به فاصله حدود ۱۰۰ متری خانه اجاره ای یکی دیگر از علمای دین و رهبران بزرگ جهان اسلام یعنی حضرت امام خمینی (ره) واقع است، همان منزلی که در محله ‘الحویش’ برای بیش از یک دهه، حضرت امام خمینی (ره ) در آن زیست و پایه های انقلاب اسلامی را از حیث فکری و عملی پایه ریزی کرد و اکنون به عنوان یک اثر تاریخی و فرهنگی در عراق نگهداری می شود.
منزل آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق، همان منزلی است که از ‘بان کی مون’ دبیرکل سازمان ملل و رهبران سیاسی و شخصیت های جهانی و سیاسیون و مقامات عراقی و مردم عادی و علاقه مندان وی، در آنجا پذیرایی و استقبال می کند.
سید محمد امین جواد الشبر گفته است که قرارداد جدید اجاره بهای منزل با آیت الله سید علی سیستانی برای مدت یکسال به قیمت معادل هفت میلیون و ۲۰۰ هزار دینار عراقی معادل ماهانه ۶۰۰ هزار دینار (معادل ۴۶۸ دلار) تجدید شده است.
وی افزوده است که منزلی که آیت الله سیستانی در آن از ۱۹۷۰ تا به امروز سکونت دارد، از موقوفات مدرسه الشبریه است که جزء مدارس معروف دینی در نجف اشرف به شمار می رود.
با وجودی که در شبکه های خبری و رسانه های عراق این خبر بازتاب گسترده ای داشت، اما در سطح شبکه های اجتماعی برخی افراد نسبت به ادعای مالک منزل ایراد گرفته و از انتشار این خبر انتقاد کرده اند و از وی خواسته اند که اصل قرارداد اجاره بها را انتشار دهد.
از طرفی برخی نیز از انتشار خبر استقبال کرده و آن را به منزله پیام روشنی برای سیاسیون عراق می دانند که به جای اهتمام به ثروت اندوزی شخصی از این مرجع عالی جهان تشیع تبعیت کرده و ساده زیستی را الگوی زندگی خود قرار دهند.
آیت الله سیستانی از سال ۲۰۰۳ و از روزی که کشور عراق توسط نیروهای آمریکایی و انگلیسی اشغال و وارد یک دوره طولانی از ناامنی، تروریسم و جنگ داخلی شد، نقش تعیین کننده ای در حفظ یکپارچگی، وحدت ملی و عبور از بحران ها داشته است و اکنون نیز چشم ها به همان ‘شارع الرسول(ص)’ و محله قدیمی البراق نجف و کوچه تنگ و باریک آن دوخته شده است.

انتهای پیام
00343179

پستتوسط 00343179 » جمعه دسامبر 09, 2022 8:46 pm

تحليلي از يك غايظ درباره ديدار باب از آيت الله سيستاني

اطلاعاتي درباره كاتوليكها و بابها دارد مفيد است اما غيظ نويسنده از: مطرح شدن بيشتر آيت الله سيستاني در جهان = معلوم است

https://www.mashreghnews.ir/news/1192146

آیا پاپ فرانسیس، حامل پیام جو بایدن است؟/ طرح ابراهیم (ع) چیست؟

پاپ فرانسیس را هیپی‌ترین پاپ خوانده‌اند. از آن جهت که اولین پاپی است که همجنسگرایی را به رسمیت شناخته است.

سرویس جهان مشرق - آیا می‌توان باور کرد که پاپ فرانسیس ۸۶ ساله در دوران شیوع کرونا، نخستین سفر خود را به عراق رفته باشد تا از زادگاه حضرت ابراهیم بازدید کند؟ محتمل است که جو بایدن کاتولیک، پاپ را برای عادی سازی روابط عراق با اسرائیل، واسطه کرده باشد.

اشاره: سفر پاپ فرانسیس به عراق، توجهات فراوانی را برانگیخته است. این یادداشت از منظری تازه، این سفر را تحلیل کرده است.

پاپ فرانسیس، دویست و شصت و ششمین مقام پاپی است که در ایتالیا به قدرت رسیده. او متولد سال ۱۹۳۶ در بوینوس آیرس و دومین پاپ است که از خارج از اروپا انتخاب شده. هرچند که پدرش یک ایتالیایی بود که قبل از تولد وی، به آرژانتین مهاجرت کرد. حسن روحانی در بهمن ۱۳۹۴ در ضمن سفر به ایتالیا، با او دیدار کرده بود، چنانکه محمد خاتمی در سال ۱۳۷۸ به ملاقات ژان پل دوم رفت.

بعد از استعفای بی‌سابقۀ بندیکت شانزدهم، آقای خورخه برگولیو در ۱۳ مارس ۲۰۱۳ (۲۳ اسفند ۱۳۹۱) به قدرت رسید و به سبب علاقه به فرانسیس آسیزی (راهب و الهیدان قرن سیزدهم) لقب «فرانسیس» را برای خود برگزید. او را هیپی‌ترین پاپ خوانده‌اند. از آن جهت که اولین پاپی است که همجنسگرایی را به رسمیت شناخته است. عمده پیروان کلیسای کاتولیک، مسیحیان امریکای لاتین و کلیسای شرق (آشوری، گریگوری) هستند.

سفر پاپ فرانسیس به عراق، اولین سفر او در این یک سالۀ شیوع کرونا است. قاعدتاً باید موضوعات مهمی در جریان باشد. لذا این سفر را نمی‌توان یک رویداد بین الادیانی، بازدید از مکان تولد حضرت ابراهیم (ع) یا سخنرانی برای مسیحیان عراق قلمداد کرد.

یکی از نتایج مهم پروتستانتیسم، جدایی دین از سیاست بود. بعد از جنگ‌های سی سالۀ پروتستان‌ها و کاتولیک‌ها (۱۶۴۸-۱۶۱۸ م.) که قریب هشت میلیون از دو طرف کشته شدند، این توافق به دست آمد که توافقی وجود ندارد. اغلب کشورهای اروپایی مانند انگلستان، آلمان و فرانسه به جنبش پروتستان ( به معنای اعتراض) پیوستند و خودشان را از سیطرۀ پاپ و کلیسای کاتولیک خارج کردند. ایتالیا نیز از سال ۱۹۳۰ میلادی، در همین مسیر گام برداشت و املاک واتیکان را که حدود نیمی از کشور را شامل می‌شد، مصادره کرد و قسمتی از پایتخت را برای حکومت پاپ باقی گذاشت؛ یک دولت‌شهر به مساحت ۵ر۱ کیلومتر مربع در شهر رم! یک کشور با هزار نفر سکنه، که سالانه پنج میلیون بازدید کننده دارد.

با اینکه عموم امریکایی‌ها، پروتستان هستند و مسیحیان کاتولیک و واتیکان همواره در فیلم‌های هالیوودی تمسخر می‌شوند اما همواره کلیسای کاتولیک با امریکا و اسرائیل، روابط حسنه داشته است. ژان پل دوم (پاپ اسبق)، با تمام رؤسای جمهور امریکا دیدار کرده بود. از جمله دیداری که در ۲۳ ژوئیه ۲۰۰۱ (دوم مرداد ۱۳۸۰) با جورج بوش داشت (اینجا). قریب دو ماه بعد از این ملاقات بود که پاپ به گرجستان سفر کرد تا شونصد و شصت و چندمین! ورود مسیحیت به این کشور را جشن بگیرد. اما در پشت پرده، پاپ ۸۱ ساله حاوی پیام سرّی جورج بوش بود. او به مقامات گرجی هشدار داد که در زمان حملۀ امریکا به افغانستان از خود واکنش نشان ندهند!

۱۵ مهر ۱۳۸۰، امریکا به بهانۀ دستگیری اسامه بن‌لادن، به افغانستان حمله کرد. تمام افغانستان شخم زده شد اما ظاهراً تخم بن‌لادن را ملخ خورده بود. اوباما که با شعار «تغییر» و خروج از افغانستان به قدرت رسید، عملاً همان سیاست‌های جورج بوش را ادامه داد. بالاخره بعد از ده سال تعقیب و گریز و کشتن ده‌ها هزار افغانستانی، روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰ اعلام شد که سربازان امریکایی، بن‌لادن را در پاکستان به قتل رسانده و جسدش را به دریا انداخته‌اند! از همان زمان تردیدهایی نسبت به این خبر در جریان بود، تا اینکه در ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ترامپ رسماً اعلام کرد که بن‌لادن زنده است!

و این، همان سیاست کثیفی است که پاپ‌های کاتولیک و سیاستمداران پروتستان‌، از صهیونیست‌ها آموخته‌ و اجرا می‌کنند. هم‌اکنون نیروهایی از ۲۸ کشور عضو مسیحی عضو ناتو، در افغانستان حضور دارند (اینجا و اینجا) و به درستی معلوم نیست که آنها در افغانستان به دنبال چه می‌گردند. آیا می‌توان باور کرد که پاپ، اجرا کنندۀ سخن حضرت عیسی باشد که به شاگردانش فرمود که هر کس به رخسارۀ راست تو طپانچه زند، دیگری را نیز به سوی او بگردان (انجیل متی ۵/ ۳۹).
00343179

پستتوسط 00343179 » شنبه آپريل 01, 2023 10:39 pm

جنبش النُجَباء عراق: انفجار کاظمین نفوذ بزرگی بود؛ دولت مسئولیت‌پذیر باشد

دبیر کل جنبش النُجَباء عراق انفجار اخیر در شهر کاظمین را یک نفوذ بزرگ توصیف کرد و از دولت عراق خواست تا مسئولیت‌های خود در قبال حفاظت از جان شهروندان و حفاظت از اماکن مقدس را بپذیرد.
Image

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش النُجَباء عراق در واکنش به حمله تروریستی اخیر در شهر کاظمین عراق طی پستی در توئیتر نوشت که این انفجار نفوذ بزرگی بود و دولت باید مسئولیت خود را بپذیرد.
Image
وی در این پست نوشت: «انفجاری که در کاظمین روی داد، یک اقدام تروریستی تمام‌عیار بود. ما به خانواده‌ شهدا تسلیت می‌گوییم و از خداوند متعال برای شهدا رحمت و برای زخمی‌ها شفای عاجل مسألت داریم».

الکعبی در ادامه تاکید کرد: «ما نارضایتی شدید خود را برای سهل‌انگاری در حمایت از شهروندان و اماکن مقدس به ویژه در منطقه‌ای که می‌بایست کاملا ایمن باشد، ابراز می‌کنیم».

وی تصریح کرد: «نفوذ بسیار بزرگی صورت پذیرفته و دولت باید مسئولیت‌های خود در قبال این پرونده مهم را بپذیرد. به ویژه که اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد گروه تروریستی داعش آماده حمله به برخی مناطق در عراق است تا بی‌گناهان را مورد هدف قرار دهد».

پنج‌شنبه گذشته، برخی منابع خبری از وقوع یک انفجار در شهر کاظمین و شهادت سه‌تن و زخمی شدن دست‌کم ۲۳ نفر خبر دادند. ابتدا اعلام شد که دلیل، انفجار یک کپسول گاز در نزدیکی یک رستوران در این شهر بوده اما سپس داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفت. امروز نیز برخی منابع رسانه‌ای از دستگیری اعضای باند تروریستی عامل این انفجار خبر دادند.

https://www.farsnews.ir/news/14000316000304
00343179

پستتوسط 00343179 » سه شنبه آپريل 11, 2023 10:02 pm

«داگلاس سلیمان» سفیر سابق آمریکا در عراق طی نامه‌ای به نخبگان حاکم در آمریکا تاکید کرده که یکی از استراتژی‌های اصلی آمریکا در عراق باید حذف افکار و شخصیت (آیت‌ الله) سید علی سیستانی از محاسبات سیاسی و اجتماعی عراق باشد.

«شیخ عامر البیاتی» سخنگوی دارالافتاء عراق اظهارات سفیر سابق آمریکا درباره آیت الله سیستانی را محکوم کرد. 

البیاتی همچنین وحدت همه عراقی‌ها را علیه سخنان سفیر سابق آمریکا ضد بسیج مردمی خواستار شد.

https://www.shia-news.com/fa/news/257702
00343179

پستتوسط 00343179 » شنبه آپريل 15, 2023 3:31 am

متهم شدن افراد مقتدى صدر به سوزاندن بيمارستان كرونايي ناصريه 

ظاهرا سوزاندن بيمارستان با بيمارانش وسيله تصفيه حسابهاى سياسي شده است
قبل از ناصريه بيمارستان كرونائي بغداد را بيمارانش سوزاندند

مبارزه با كرونا به روش سوزاندن

تازه ترین آمار حادثه بیمارستان ناصریه و ترکش های سیاسی آن
اظهارات روز گذشته «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، به گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه این حادثه عامدانه رخ داده دامن زده است

Image
میدل ایست نیوز: کمیساریای حقوق بشر عراق آمار نهایی جان‌باختگان حادثه روز گذشته در بیمارستان امام حسین(ع) در ناصریه را اعلام کرد.

«فاضل الغراوی»، در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی عراقی گفت که براساس آمار رسمی این کمیساریا شمار جان‌باختگان 94 تن است که 62 تن از آنها شناسایی شده‌اند و از اجساد 32 تن هیچ اثری نمانده است.

او گفت که نگه‌داری 50 کپسول اکسیژن در یک کانکس یعنی تبدیل کردن آن کانکس به یک بمب منفجره و مسئولیت آن متوجه همه مقامات ذی‌ربط است.

از سوی دیگر، «مقتدی صدر» که به علت نفوذ گسترده نزدیکانش در وزارت بهداشت هدف انتقادات گسترده مردم قرار گرفته است خواستار برکناری فوری استاندار ناصریه شد.

«صالح محمد العراقی» که از وی به سخنگوی صدر یاد می‌شود، با انتشار توئیتی نوشت که گام‌های لازم برای بازگشت اوضاع ناصریه به حالت عادی شامل برکناری فوری استاندار به‌خصوص بعد از برکناری مدیر بهداشت ناصریه احساس می‌شود.

مدیر بهداشت ناصریه روز گذشته و ساعاتی پس از حادثه آتش‌سوزی از مقام خود استعفا داد که استعفایش توسط استاندار پذیرفته شد.

العراقی همچنین تأکید کرد که باید در گام دوم برای بازگشت اقتدار دولت و برقراری ثبات و امنیت در ناصریه اقدام شود و افزود که باید استانداردهای لازم درون بیمارستان‌ها در همه استان‌ها اجرا شود.

از سوی دیگر، «عباس صروط»، عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، تأکید کرد که این حادثه موجب افزایش تنش و التهاب در استان ذی قار می‌شود.

او گفت که استان ذی‌قار خود مدت‌هاست که با ناآرامی و بی ثباتی روبه‌روست و تازه در حال بازگشت آرامش بود که این حادثه تلخ رخ داد و بی شک موجب تنش در استان خواهد شد.

این حادثه همچنین باعث افزایش انتقادات از نخست وزیر عراق و کوتاهی دولت در پیگیری مصوبه خود بعد از حادثه بیمارستان ابن الخطیب بغداد درباره اجرای استانداردهای ایمنی در همه مراکز درمانی شده است.

مردم ناصریه بار دیگر چادرهای تجمع در میدان اصلی شهر را نصب کرده اند و خود را آماده ازسرگیری تظاهرات می کنند.

همزمان اظهارات روز گذشته «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، به گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه این حادثه عامدانه رخ داده دامن زده است.

او روز گذشته در آغاز جلسه هیئت دولت عراق گفت که این حجم از اهمال‌کاری یا اقدام عامدانه یا غیر عامدانه که فاجعه‌ای در این سطح به جای می‌گذارد معقول نیست و نتایج تحقیقات به شناسایی مقصران می‌انجامد و ابراز امیدواری کرد که هیچ کوتاهی عامدانه‌ای در میان نباشد.

نخست وزیر عراق گفت: به خدا میهن پرستی ما اجازه نمی‌دهد که یک عراقی برای رسیدن به یک هدف سیاسی برادرش را بکشد و لعنت بر هر منفعت یا منصبی که باعث شود انسان خون برادرش را کم‌ارزش بشمرد یا بخواهد به جایی برسد که دکل برق را منفجر کند تا نظر خودش را ثابت کند یا کسانی را که برای میهنشان تلاش می‌کنند به شکست بکشاند.

در همین راستا، خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه در گزارشی با عنوان «چند علامت سؤال درباره حادثه آتش‌سوزی بیمارستان عراق» نوشت که این حادثه یک نقطه عطف در تحولات سیاسی این کشور خواهد بود.

این گزارش به نقل از «عبدالقادر النایل»، تحلیلگر سیاسی عراقی، مدعی شده که گروه‌های وابسته به احزاب در این حادثه دست داشته‌اند و این جنایت در چارچوب نزاع‌های سیاسی جاری در عراق به‌خصوص در آستانه انتخابات جای می‌گیرد.

این تحلیلگر سیاسی مدعی شده که یک گروه غیر نظامی چند ساعت پیش از حادثه به انباری که در آن کپسول‌های اکسیژن نگه‌داری می‌شده وارد شده است. وی می‌افزاید که اطلاعات دوربین‌های مداربسته بیمارستان نیز ناپدید شده است.

النایل دولت عراق را به اهمال در این مسئله به علت ملاحظات سیاسی با جریان صدر متهم کرده است و افزوده که همه مدیران وزارت بهداشت از ائتلاف سائرون هستند و دولت نمی‌خواهد با آنها وارد تنش شود.

https://mdeast.news/2021/07/14/%D8%AA%D ... %8C%D9%87/ 

اين حادثه 277 نفر كشته و سوختكي شديد داشته كه تدريجا امار مقتولين افزايش مي يابد

Image
  قال عبد القادر النايل، المحلل السياسي العراقي، إن "إحراق
مستشفى الحسين في الناصرية تقف وراءه جهات حزبية، وتدخل تلك الجريمة ضمن
الصراعات السياسية الحالية، ولاسيما أن بعد هذه الجريمة اختفت كاميرات
المراقبة التي تكشف جميع الملابسات الخاصة بالحادث، ما يعزز أنها تمت بفعل
فاعل، وأن هناك أطرافا تقف وراء استهداف أهالي الناصرية بشكل خاص، والحكومة
متهمة بالتواطؤ والإهمال المتعمد، ولاسيما كان يفترض القيام بواجباتها بعد
جريمة مستشفى ابن الخطيب في بغداد، من خلال تأهيل المستشفيات بمنظومة
الإنذار المبكر للحرائق والإطفاء المركزي".

وفي حديثه لـ"سبوتنيك"، حمًَّل النايل الحكومة العراقية
المسؤولية الكاملة عن تلك الفاجعة المؤلمة على قلوب جميع العراقيين، "حيث
خرج 270 بين محترق موتا أو مصاب بدرجة عالية من الحروق،
كانوا ينتظرون تماثلهم للشفاء، ولذلك حمل وجهاء أهالي الناصرية، مقتدى
الصدر، المسؤولية المباشرة عن الحادثة، والسبب أن وزارة الصحة ومدراء
الدوائر الصحية هم من تحالف "سائرون"، لذا هم يتحملون أيضا الفساد الإداري
والمالي في الوزارة وانهيار النظام الصحي".

شهود عيان

واستطرد النايل، أنه "إذا انتقلنا إلى الدليل الآخر بأن إحراق
مستشفى الحسين ليس إهمالا حسب رواية ذوي الضحايا وبعض الكوادر الصحية
الناجية، فإن قوة مدنية دخلت في الساعة الثامنة من مساء إلى غرفة اسطوانات
الأوكسجين، وبعد خروجهم حدث انفجار وحريق، ومن المعلوم للمختصين أن
الأوكسجين لا يشتعل إلا بعامل خارجي، فضلا أن تنفيذ وبناء مستشفى العزل
الذي أخذته على عاتقها العتبات الدينية التابعة لمرجعية النجف، استخدمت
(سندويج بنل) وهو سريع الاشتعال ساهم، بشكل مباشر، في ارتفاع أعداد
الضحايا، وكان يفترض عدم السماح لهم بهكذا إنشاء، لعدم وجود متطلبات
السلامة العامة".

وأشار النايل إلى "أنه بناء على المعطيات السابقة
فإن ما حدث هو جريمة إرهابية مكتملة الأركان، يجب الكشف عن جميع المتسببين
فيها، سواء بشكل مباشر أو غير المباشر ومحاسبتهم، لكن للأسف الشديد الأوضاع
الحالية وحكومة الكاظمي تساهم في الإفلات من العقاب، وكل من يثبت إدانته
بالفعل الشنيع، نجد أن الأحزاب والمليشيات المسلحة تقف وراء هولاء الفاسدين
والمجرمين، وإلا فإن مثل هذه الجريمة وسبقتها جرائم مماثلة، تتطلب إقالة
حكومة الكاظمي وسحب الثقة منها بشكل واضح وصريح".

https://arabic.sputniknews.com/arab_wor ... 1049565924
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه فبريه 21, 2024 4:24 pm

تكريم اغتشاشكران اشوبهاى عراق عوامل سفارتهاى خارجي و خليجي و دشمنان ايران توسط نخست وزير عراق

دیدار الکاظمی با مجروحان تظاهرات: تسلیم سرنوشت نخواهیم شد/ به آینده خوشبینم+ تصاویر

شفقنا- نخست وزیر عراق امروز(چهارشنبه) در دیدار شماری از مجروحان تظاهرات اکتبر این کشور گفت: انتخابات، دولتی را روی کار خواهد آورد که در قبال شهروندان مسئول خواهد بود.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الفرات، مصطفی الکاظمی خطاب به مجروحان تظاهرات این کشور گفت: به خاطر خواسته های واقعی و زندگی کریمانه تظاهرات کردید اما متاسفانه به شما حمله شد و همگی وارد شرایط نامطلوبی شدیم.

وی افزود: لازم بود پس از ۲۰۰۳، از تجارب دیکتاتوری فجیعی که برما گذشت، درس بگیریم و برای عدم تکرار آن تلاش کنیم که به دلیل دوری حکام از احساس مسولیت در قبال کشور و مردمشان، بار دیگر تکرار شد.

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه عراق کشوری است که شایسته است شهروندانش در شرایطی به مراتب بهتر از شرایط فعلی زندگی کنند، بیان کرد: در یک شرایط اضطراری آمدیم و تلاش کردیم دنبال حقوق کامل شما باشیم. تصمیمی را در شورای وزیران به منظور پرداخت خسارت به قربانیان تظاهرات و مداوی زخمی شدگان صادر کردیم اما متاسفانه پارلمان با آن مخالفت کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت شب و روز برای یک اصل ساده یعنی بازگرداندن اعتبار به همه عراقی ها تلاش می کند و باید حتی در این شرایط دشوار خوشبین باشیم، تصریح کرد: به نیابت از همه عراقی ها مسئولیت را بردوش گرفتید و این پیام را به جامعه بین المللی فرستادید که ما فرصت تغییر داریم. برخی از خواسته هایتان در خصوص عنوان و شعار ملی تحقق یافت و خداروشکر در راه انتخابات زودهنگام هستیم که امیدواریم در تغییر واقعیت موفق گردیم.

الکاظمی ادامه داد: برخی از شما می گویید چه چیزی جز ویلچر و مشکلات جسمی عاید ما شد؟ اما ما با تمام جدیت برای تحقق خواسته هایتان تلاش می کنیم. قبلا با برخی از مجروحان تظاهرات دیدار کردیم و برخی را برای درمان به هزینه دولت به کشورهای دوست فرستادیم. در برابر شما کوتاهی نخواهیم کرد و تلاشی که ما انجام می دهیم، با آنچه که شما در واقعیت انجام دادید، قابل مقایسه نیست.

نخست وزیر عراق در پایان تاکید کرد: تسلیم سرنوشت نخواهیم شد. من به آینده خوشبینم. انتخابات، دولتی را روی کار خواهد آورد که در قبال شهروندان مسئول خواهد بود.

https://fa.shafaqna.com/news/1220600/
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه فبريه 21, 2024 4:26 pm

نتایج غیرمنتظره احتمالی در انتخابات آتی عراق

بغداد – ایرنا – یک ماه مانده به انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در دهم اکتبر آتی (۱۸ مهرماه) گزارش ها حاکی است که احتمالا انتخابات آینده این کشور با پاره ای شگفتی ها و نتائج غیرمنتظره همراه باشد و برخی گروه های جدید را در صحنه سیاسی این کشور مطرح کند.

به گزارش ایرنا، رقابت انتخاباتی پارلمانی بین گروه های سیاسی عراق شدت گرفته و در برخی موارد به آتش زدن تابلوهای انتخاباتی برخی نامزدها و گروه های سیاسی انجامیده است.

همزمان با این پدیده ها که به اعتقاد ناظران، خبر از احتمال تشدید خشونت ها در آستانه انتخابات پارلمانی عراق می دهد، گزارش ها حاکی است که احتمالا انتخابات آینده عراق با پاره ای شگفتی ها و نتایج غیرمنتظره همراه باشد و برخی گروه های جدید را در صحنه سیاسی این کشور مطرح کند.

«جریان حقوق» به رهبری «حسین مونس» نزدیک به گروه مقاومت «کتائب حزب الله» در پاره ای نظرسنجی ها به عنوان یکی از بزرگترین شگفتی سازهای احتمالی انتخابات آینده عراق مطرح شده که پیش بینی شده است در نخستین حضور انتخاباتی بین ۱۰ تا ۱۵ کرسی به دست بیاورد.

در عین حال برخلاف انتظار گروه های منتسب به اعتراضات اکتبر که در ابتدا تصور می کردند، آرای بالایی به دست خواهند آورد، نظرسنجی های جدید، بخت و اقبال آنها را بسیار ضعیف ترسیم کرده اند.

آتش زدن تابلوهای رقیب

بارزترین نماینده ای که تاکنون تابلوهای تبلیغاتی اش توسط افراد ناشناس آتش گرفته، «حنان الفتلاوی» رهبر جنبش سیاسی «اراده» است که در این دوره با «نوری المالکی» رهبر ائتلاف دولت قانون، همپیمان شده و از زادگاهش «حله» مرکز استان بابل در جنوب بغداد نامزد انتخابات شده است.

الفتلاوی در توئیتی، طرفداران مقتدا صدر را متهم به آتش زدن تابلوهای تبلیغاتی خود کرده و خطاب به صدر گفته است: «گروهی از منتسبان به جریان صدر، صاحبان فروشگاه هایی را که تابلوهای تبلیغاتی من را بر سر در و بالای مغازه های خود، نصب کردند، تهدید کرده اند که اگر تصاویر تبلیغاتی مرا پایین نکشند، مغازه هایشان را به آتش می کشند».

وی از مقتدا صدر خواسته است که این گروه ها را مهار کند و گفته که «این گروه ها حتی از اهالی ساکن در حوزه انتخابیه ام نیستند».

برخی دیگر از نمایندگان زن از جمله «علا حسین التمیمی» از گروه سیاسی جدید جوانگرا به نام «حرکة الوعی» به رهبری «صلاح العرباوی» با انتشار تصاویری از تابلوهای پاره شده خود در منطقه «زعفرانیه» بغداد، نسبت به عوامل پاره کردن تصاویرش ابراز بی اطلاعی کرده است.

او فقط به این جمله بسنده کرده است: آنها که تابلوهای تبلیغاتی نامزدهای دیگر را آتش می زنند، می خواهند نماینده آتی مردم در پارلمان باشند!

همچنین تعدادی از تابلوهای تبلیغاتی نامزدهای منتسب به ائتلاف دولت قانون در بغداد به آتش کشیده شدند.

در همین راستا و به دنبال افزایش پدیده تعرض به تابلوهای نامزدها و گروه های سیاسی، «فائق زیدان» رییس دستگاه قضایی عراق در دستور العملی جدید روز پنجشنبه از دستگاه های قضایی خواسته است که اقدامات لازم را در حق متجاوزان و تخریب کنندگان تابلوهای انتخاباتی نامزدها و برنامه های انتخاباتی گروه های سیاسی، اتخاذ کنند.

بازار گرم نظرسنجی های انتخاباتی در عراق

جدا از این آتش زدنها و تخریب هایی که در سطح شبکه های اجتماعی علیه گروه های سیاسی و نامزدها آغاز شده، بازار نظرسنجی ها نیز در آستانه انتخابات عراق به شدت رونق گرفته است.

برخی از نظرسنجی ها از هم اکنون درباره شگفتی آینده انتخابات پارلمانی عراق خبر داده و گفته اند که احتمالا «دولت قانون» به رهبری نوری المالکی از رقیب سرسخت خود «جریان صدر» پیشی بگیرد.

در عین حال شخصیت های نزدیک به ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری» نیز گفته اند که طبق نظر سنجی ها، این ائتلاف پیروز آینده انتخابات است.

گروه خبری «تری» نزدیک به گروه های مقاومت عراق در ششم سپتامبر گذشته با اعلام نتایج نظرسنجی اینترنتی اخیر خود گفت که دولت قانون از مجموع کلی سه هزار و ۴۰۰ نظردهنده، با دو هزار و ۴۷۸ رای گروه برتر و جریان صدر با ۹۲۷ رای دوم شده است.

این نظرسنجی فقط برای مقایسه بین ائتلاف دولت قانون و جریان صدر انجام شد و گروه های دیگر در آن شرکت داده نشدند.

کانال تلگرامی «صابرین نیوز» دیگر رسانه اجتماعی نزدیک به گروه های مقاومت عراقی نیز در نظر سنجی اخیر خود درباره نخست وزیر آینده عراق اعلام کرد که نوری المالکی با ۵۴ درصد آراء در راس قرار گرفته و «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر فعلی با ۱۸ درصد و هادی العامری با ۸ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

نکته جالب توجه در این نظرسنجی، صعود «حسین مونس» رهبر گروه جدید انتخاباتی «جنبش حقوق» نزدیک به گروه مقاومت «کتائب حزب الله» عراق است که توانسته با ۶ درصد آرا، چهارمین بخت پیروز انتخابات پارلمان آینده عراق باشد.

گروه تلگرامی صابرین نیوز همچنین با انتشار گزارشی، اعلام کرده که بعد از انجام نظرسنجی با استفاده از روش «هوش مصنوعی در شبکه های اجتماعی» مشخص شده است که رقابت اصلی بین گروه الفتح و جریان صدر خواهد بود.

این گروه افزوده، احتمالا جریان صدر، همان تعداد کرسی های سابق خود را کسب کرده و یا احتمالا با ریزش جزئی مواجه شود و همین ارزیابی برای الفتح نیز پیش بینی شده است.

براساس این ارزیابی، دو گروه الفتح و صدر بین ۴۰ تا ۶۰ کرسی، دولت قانون و ائتلاف گروه های ملی (سید عمار حکیم – حیدر العبادی) بین ۱۵ تا ۲۸ کرسی و جنبش حقوق (حسین مونس) ۵ تا ۱۰ کرسی احتمالا به دست بیاورند.

در همین راستا «کاظم الحاج» تحلیلگر سیاسی به خبرگزاری «المعلومه» عراق گفته است که اغلب نظر سنجی ها و ارزیابی ها حاکی است که ائتلاف الفتح احتمالا بیشترین کرسی های پارلمان را به دست خواهد آورد.

وی با اشاره به ائتلاف الفتح به عنوان یکی از مهمترین ائتلاف های سیاسی مدافع الحشد الشعبی و مقاومت در عراق گفته است که تمامی توطئه ها و دشمنی هایی که در استان های مرکزی و جنوبی عراق (خاستگاه تاریخی شیعیان عراق) علیه الحشد الشعبی انجام می شد، اکنون برملا شده و مردم بیش از گذشته آگاه شده اند بنابراین، انتظار می رود که این آگاهی در انتخابات آینده با رای دادن به نفع گروه های مدافع الحشد الشعبی رقم بخورد.

الحاج بر همین پایه افزوده است که ارزیابی ها و نظرسنجی ها پیش بینی می کنند که الفتح و گروه ها و نامزدهای مستقل مدافع مقاومت، بیشترین کرسی ها را در پارلمان آینده کسب کنند.

پایگاه خبری کردزبان «روداو» نزدیک به حزب دمکرات کردستان عراق نیز در گزارشی اعلام کرده که ائتلاف الفتح احتمالا ۵۰ کرسی احراز کند و با گروه نوری المالکی، تشکیل ائتلاف بدهد.

این پایگاه خبری همچنین به نقل از «ابومیثاق المساری» از اعضای ائتلاف الفتح آورده است که هادی العامری تک نامزد آتی ائتلاف الفتح برای تصدی پست نخست وزیری آینده عراق خواهد بود.

این درحالی است که شخصیت های برجسته جریان صدر همچنان ادعا دارند که پیروز اول انتخابات آینده، گروه آنها است با این تفاوت که دیگر از تصدی یکصد کرسی در انتخابات آینده سخن نمی گویند بلکه اکثر پیش بینی های شخصیت های صدری حاکی است که حدود ۵۰ کرسی به دست خواهند آورد.

نوری المالکی نیز در گفت وگوی اخیر با تلویزیون «الشرقیه» عراق تاکید کرده که نمی خواهد این را به عنوان مبنای قضاوتش قرار دهد، اما همه نظرسنجی ها در این کشور حاکی است که ائتلاف دولت قانون، شماره یک انتخابات آینده است.

وی در خصوص جریان صدر نیز گفته که حتی اعضای برجسته صدر دیگر آن سقف بالایی که در ابتدا در خصوص کسب یکصد کرسی پارلمان می گفتند را بیان نمی کنند و شاید حتی به یک چهارم آنچه ارزیابی شان است، هم نرسند.

المالکی تصریح کرده که انتظار می رود انتخابات آتی با مشارکت پایین مردم همراه باشد و همین امر سهمیه همه گروه های سیاسی را کاهش خواهد داد، اما حتی اگر مشارکت بالا باشد، هیچ گروهی قادر نیست که اکثریت را به دست آورد بلکه آنچه در انتخابات عراق تعیین کننده است، ائتلاف های سیاسی بعد از پایان انتخابات است.

همزمان با ارزیابی ها، نظر سنجی ها و اظهار نظرهایی که در خصوص ائتلاف های پیروز انتخابات می شود، مصطفی الکاظمی گرچه در این دوره فاقد ائتلاف و حزب مشخصی به نامش در انتخابات است، اما همچنان از او به عنوان یکی از شخصیت های موثر در انتخابات یاد می شود.

نزدیکی او به برخی گروه های سیاسی مهم مانند جریان صدر و ائتلاف گروه های ملی (عمار – العبادی) باعث شده است که وی همچنان به عنوان یکی از نامزدهای برتر مطرح برای تصدی مجدد پست نخست وزیری مطرح شود.

از این رو، دیدار روز سه شنبه گذشته با برخی از افراد منتسب به اعتراضات اکتبر، به عنوان یک اقدام تبلیغاتی الکاظمی در آستانه انتخابات یاد شده است.

در میان جریان های سیاسی اهل سنت نیز رقابت شدید بین گروه «تقدم» به رهبری «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان و «العزم» به رهبری «خمیس الخنجر» ارزیابی شده و «ائتلاف نجات» به رهبری «اسامه النجیفی» در مرتبه سوم قرار دارد.

النجیفی برای کسب برخی از آراء افراد همسو با حزب منحله بعث، پسر «سلطان هاشم» وزیر دفاع در دوره رژیم دیکتاتور صدام را به عنوان یکی از نامزدهای خود در انتخابات مطرح کرده است.

در کردستان عراق نیز پیش بینی می شود که رقابت اصلی بین حزب دمکرات و اتحادیه میهنی محدود شود.

در عین حال گروه های اپوزیسیون و منتقد دو حزب حاکم در کردستان عراق مانند «نسل جدید» (شاسوار عبدالواحد) نیز فعالیت های تبلیغاتی خود را آغاز کرده و همچنان ارزیابی ها حاکی است که گروه های اپوزیسیون کرد روند صعودی خود را در انتخابات آتی ادامه دهند.

شعارهای تبلیغاتی نیز دربین گروه های مختلف متفاوت است که به طور مثال دولت قانون با شعار «بازگشت به قانون» و جریان صدر با شعار «مبارزه با فساد» و الفتح با شعار «بازگرداندن اعتبار به نظام حاکم» وارد کارزار تبلیغاتی رقابت های انتخاباتی شده اند.

براساس اعلام قبلی کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق ۴۴ ائتلاف سیاسی و ۲۶۷ حزب به علاوه بیش از سه هزار و ۵۲۰ نامزد در انتخابات پارلمانی دهم اکتبر آتی مشارکت می کنند که یک هزار و دو نامزد از ائتلاف های سیاسی و یک هزار و ۶۳۴ نامزد با معرفی از سوی احزاب و ۸۸۷ نامزد نیز به صورت مستقل ثبت نام کرده اند.

این کمیسیون، تعداد نامزدهای زن شرکت کننده در انتخابات زودهنگام عراق را ۹۶۳ نفر اعلام کرده و افزوده است که سهمیه ثابت زنان در انتخابات آینده عراق نیز ۲۵ درصد در نظرگرفته شده است.

تعدادی از احزاب سیاسی با ادعای فراهم نبودن شرایط برای برگزاری انتخابات در موعد مقرر، از شرکت در انتخابات انصراف داده اند. برخی رسانه های عراق تعداد انصراف دهندگان را تاکنون ۱۹ تشکل سیاسی اعلام کرده اند. یکی از مهمترین آنها جریان صدر به رهبری مقتدا صدر بود که بعد از شش هفته از انصراف، در یک کنفرانس خبری بازگشت مجدد خود را به روند انتخابات اعلام کرد.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات، تعداد کل واجدین شرایط رای در کشور ۴۰ میلیون نفری عراق را بیش از ۲۵ میلیون نفر اعلام کرده است.

این انتخابات قرار است با نظارت ۱۳۰ ناظر بین المللی در کشورهای مختلف همراه باشد.

https://www.irna.ir/news/84466113
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه فبريه 21, 2024 7:28 pm

حذف نشان "اسلامي" از عناوين احزاب عراقي براى رأي آوردن در انتخابات

پالایش احزاب عراقی؛ صیانت یا ترک دین؟

بغداد– ایرنا– اقدام برخی احزاب عراقی در «حذف پسوند دینی» از خود، در آستانه انتخابات پارلمانی این سوال را مطرح کرده که "آیا این رویکرد برای صیانت از دین است یا فرار از آن؟" و یا "دین، کارآمدی خود را در اداره جامعه باخته یا اعتبار آن به مراتب مهمتر از بهره برداری های تنگ نظرانه سیاسی برهه کنونی است؟"

به گزارش ایرنا، ظهور گروه تروریستی داعش در ۲۰۱۴، جنایت هایی که به نام دین در عراق و سوریه مرتکب شد و متعاقب آن پاره ای اعتراضات مردمی در تابستان ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در عراق که برخی شعار «به نام دین، ما را به تاراج بردند» سردادند و نیز کاهش بخت احزاب موصوف به اسلامگرا و دینی در کسب آرای مردمی، از مهمترین اسباب حذف عنوان دینی از احزاب دین پایه عراق عنوان شده است.
از این رو، صاحب نظران عراقی معتقدند که حذف نام دین از پسوند احزاب نه ناشی از ناکارآمدی دین در اداره جامعه بلکه به خاطر صیانت از دین در برابر پاره ای جریان های لیبرال – دمکرات است که می کوشند، به این بهانه ها، اسلام را تخریب کرده و اسباب شکست ها و ناکامی های دولت عراق را در طول ۱۷ سال گذشته به احزاب اسلامگرا منتسب کرده تا به این ترتیب دین را بکوبند و در مقابل با زیرکی، دامن عامل اصلی ناکامی های و محرومیت های عراق یعنی آمریکایی ها را از آن مبرا کنند.
گرچه هجرت از عنوان دینی توسط احزاب اسلامگرای عراق از انتخابات ۲۰۱۰ آغاز شد اما بارزترین نمود این پدیده در انتخابات ۲۰۱۸ بود.
احزاب اسلامی که هنوز تحولات جامعه عراق را به درستی درک نکرده بودند با شکست سنگین در انتخابات ۲۰۱۸ مواجه شدند اما جریان هایی که توانستند خود را با شرایط جدید جامعه عراق وفق دهند، در انتخابات با موفقیت به پارلمان راه یافته و حضور و ثقل سیاسی خود را در بازی سیاسی حفظ کردند.

سرآغاز افول ستاره بخت احزاب اسلامگرای عراق
در بحبوبه جنگ عراق با گروه تروریستی داعش، اعتراضات مردمی با تحریک و فراخوان احزاب لیبرال – دمکرات در تابستان ۲۰۱۵ به بهانه کمبود برق و بیکاری در عراق آغاز شد و برای نخستین بار شعار «به نام دین، ما را به تاراج بردند» در این اعتراضات سر داده شد.
جریان های لیبرال – دمکرات عراق با حمایت رسانه ای گسترده غربی – عربی از اعتراضات مردمی، اسباب شکست اداره کشور را به طور ویژه متوجه احزاب اسلامگرا، خصوصا شیعیان کردند اما به اعتقاد ناظران، آنها به عمد این حقیقت آشکار را نادیده گرفتند که نظام سیاسی در عراق برپایه مشارکت همه جریان های دینی و غیر دینی مبتنی است و همه به یک اندازه در این شکست ها و ناکامی ها سهیم هستند.
این اعتراضات در تابستان سال بعد (۲۰۱۶) با پیوستن جریان صدر به صف معترضین، شدت بیشتری یافت و تخریب علیه جریان های اسلامگرا بیشتر شد.
جریان صدر در نتیجه این اعتراضات مردمی، از شعارهای سابق دینی خود تحت عنوان ایجاد «دولت اسلامی در عراق» چشم پوشی کرد و با تشکیل ائتلافی با «حزب کمونیست و قومیت گراهای عرب» وارد رقابت انتخاباتی شد و توانست با کسب ۵۴ کرسی، بیشترین کرسی های پارلمان را در انتخابات ۲۰۱۸ به دست بیاورد.
«سید عمار حکیم» نیز با جدا شدن از «مجلس اعلامی اسلامی عراق» «جریان حکمت ملی» را ایجاد کرد و توانست در اولین حضور خود در انتخابات ۲۰۱۸، حدود ۲۰ کرسی به دست آورد در حالی که مجلس اعلای اسلامی عراق به عنوان یکی از باسابقه ترین جریان های سیاسی اسلامگرای عراقی، در این انتخابات از کسب حتی یک کرسی عاجز ماند.
حزب اسلامی اهل سنت با سابقه ای بالغ بر ۶۰ سال کار سیاسی در عراق، برای نخستین بار نتوانست هیچ گونه توفیقی در انتخابات داشته باشد و اکثر اعضای برجسته آن، به صورت مستقل در ائتلاف های دیگر (غیر دینی) حضور یافته و به پارلمان راه یافتند.
«سلیم الجبوری» رییس سابق پارلمان و عضو شورای رهبری حزب اسلامی اهل سنت، از این حزب جدا شده و «تجمع مدنی برای اصلاحات» را تشکیل داد.
براساس گزارش ها، کرسی هایی که حزب اسلامی به صورت پراکنده از داخل ائتلاف های دیگر به دست آورد حدود ۱۴ کرسی بوده که حتی اگر صحت داشته باشد، بسیار کمتر از کرسی های این حزب در انتخابات ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ بود.
این واقعیت تلخ که برای احزاب اسلامگرا در انتخابات ۲۰۱۸ اتفاق افتاد باعث شده است که اینک در آستانه انتخابات زودهنگام پارلمانی دهم اکتبر آتی (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) اغلب احزاب اسلامگرای عراق اعم از شیعی، اهل سنت و کردها، دست به پالایش پسوندهای اسلامی از احزاب خود بزنند.
«جماعت اسلامی کردستان عراق» در ۱۹ فوریه ۲۰۲۱ در نشست سالانه خود تصمیم گرفت که واژه «اسلامی» را از این حزب حذف کند و نام آن را به «جماعت عدالت کردستان عراق» تغییر داد.
بدون شک، بارزترین حزب سیاسی اسلامی که برای نخستین بار، تصمیم گرفت، بدون عنوان دینی در انتخابات شرکت کند، حزب الدعوه اسلامی عراق است که عمری ۶۰ ساله در کار سیاسی دارد.
این حزب اسلامی معروف شیعی، نخست این تجربه را در انتخابات شوراهای استانی ۲۰۰۹ تجربه کرد و پیروز اول انتخابات شد و سپس همین تجربه را در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ به محک گذاشت و با اختلاف دو کرسی و کسب ۸۹ کرسی، دومین پیروز بزرگ انتخابات بود و توانست دولت را تشکیل دهد.
حزب الدعوه اسلامی با تشکیل جریان موسوم به «ائتلاف دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی» (دبیرکل حزب الدعوه اسلامی عراق) در انتخابات شوراهای ۲۰۰۹، انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ و انتخابات ۲۰۱۴ بزرگترین پیروز این سه دوره از انتخابات بود.
حزب الدعوه اسلامی در انتخابات ۲۰۱۸ با دو ائتلاف سیاسی مختلف «ائتلاف دولت قانون» (نوری المالکی) و «ائتلاف النصر» (حیدر العبادی) وارد کارزار انتخابات شد که گرچه المالکی با شکست فاحشی مواجه شد و تنها ۲۵ کرسی از مجموع ۳۲۹ کرسی پارلمان به دست آورد اما سرجمع دو ائتلاف النصر و دولت قانون بالغ بر ۶۰ کرسی بود و می توانستند دوباره دولت را تشکیل دهند اما شدت اختلافات مانع توافق بین المالکی و العبادی شد.
تاکنون مجلس اعلای اسلامی عراق به عنوان میراث آیت الله شهید «سید محمد باقر حکیم» و مرحوم «عبدالعزیز حکیم» همچنان اصرار دارد با همین عنوان در انتخابات زودهنگام اکتبر ۲۰۲۱ شرکت کند با این تفاوت که این بار با «الفتح» (هادی العامری) ائتلاف کرده است.

رقابت بین طرفداران مقاومت و مدعیان اصلاحات
ناظران عراقی معتقدند که در داخل جریان های سیاسی شیعه که مهمترین گروه های سیاسی برای تشکیل دولت آینده هستند، رقابت از عنوان اسلامی و غیر اسلامی به طرفداران مقاومت و مدعیان اصلاحات تغییر کرده است.
ائتلاف الفتح و دولت قانون با تاکید بر حفظ «الحشد الشعبی» شعار را از حوزه دین به مقاومت تغییر داده در حالی که طیف دوم شامل گروه های ملی (سید عمار و حیدر العبادی) و جریان صدر (مقتدا صدر) پرچمدار اصلاحات شده اند.
در داخل اهل سنت، از وجود جریان های اسلامگرا هیچ اثری دیده نمی شود و رقابت بر سر زعامت و رهبری بیت سیاسی اهل سنت بین دو قطب اصلی «محمد الحلبوسی» (ائتلاف التقدم) و «خمیس الخنجر» (ائتلاف العزم) منحصر شده است.
در کردستان عراق همچنان قومیتگرایی طرفدارانی دارد و برای همین انتظار می رود حزب دمکرات کردستان عراق (مسعود بارزانی) و اتحادیه میهنی کردستان عراق (بافل طالبانی) بخت اول انتخابات در این منطقه از شمال عراق باشند اما جریان های اپوزیسیون با انتقاد از دو حزب حاکم، امیدوارند که روند افزایش کرسی های خود را که از انتخابات ۲۰۱۴ آغاز کرده همچنان ادامه دهند.
تنها حزب اسلامگرای کرد که همچنان بر عنوان اسلامی وفادار مانده، اتحادیه اسلامی کردستان عراق است که با قرار گرفتن در صف جریان های اپوزیسیون مانند «تغییر» و «نسل جدید» امیدوار است بتواند، با این رویکرد، سهم کرسی هایش را افزایش دهد.
گرچه آمریکا می کوشید، شکست ها و ناکامی های جنایت گونه خود را در طول ۱۷ سال گذشته در عراق با بهانه قراردادن احزاب اسلامگرا، پنهان کند، اما به اعتقاد ناظران عراقی، رویکرد هوشمندانه جریان های سیاسی اسلامگرا در حذف دین در توصیف احزاب خود، باعث شده است که همچنان بیشترین انتقادات متوجه آمریکایی ها شود و برای همین، تمامی نظرسنجی ها و پژوهش های صورت گرفته نشان می دهند که بخت جریان های طرفدار مقاومت بیش از جریان های مدعی اصلاحات خواهد بود.

https://www.irna.ir/news/84475263
00343179

قبليبعدي

بازگشت به بايگانى موضوعى گاهنامه معرفت به زمان

Aelaa.Net