احوال مجلس، نگهبان، مصلحت، خبرگان

ارائه موضوعي شمارگان منتشره از{گاهنامه معرفت به زمان}

مدير انجمن: نبض زمان

Re: احوال مجلس، نگهبان، مصلحت، خبرگان

پستتوسط 00343179 » يکشنبه آپريل 09, 2023 6:49 pm

صاحب آراء باطله؟

صاحب آراء باطله مائيم!

صاحب آراء باطله مائيم؛ درد داريم ودراين سالها كسي نبود كه حرف‌هاي ما را خوب گوش كند؛ همه خوب حرف مي‌زنند. خودم به خودم راي دادم تا همدرد خودم باشم وبا خودم بسوزم. اما راي من طبق قانون باطله اعلام شد.

عصر ایران، سجادبهزادی- نزديك به ۴ميليون ويا به عبارتي ۱۳ درصد كل آراء ريخته شده به صندوق انتخابات رياست جمهوري ۱۴۰۰ آراء باطله بوده واين موضوع توجه محافل بسياري در داخل وخارج از كشور را به خود جلب کرده است*

Image

آيا اركان قدرت مي خواهد با چشم باز وبينشي حقيقت طلب به اين رقم نگاه كند؟ آيا اين رقم براي بدنه قدرت در سيستم جمهوري اسلامي يك "مسئله" است ويا اينكه تنها از جنبه خبري به آن نگاه مي شود ودر نهايت در لابه لاي هزاران خبرهاي ديگر فراموش خواهد شد؟

به باور من سيستم بايد با بينش غيرايدئولوژيك اين عبارت را چندين بار بصورت دقيق بخواند؛ "۴ميليون آراء باطله متعلق به چه قشرها وطبقاتي از جامعه است و صاحبان اين آراء چه دردي دارند؟"

صاحب آن آراء باطل شده مائيم؛ وقتي احساس كرديم هر بار كه به فرد مورد نظرمان راي مي دهيم هيچ تفاوتي در زندگي مان ايجاد نمي شود و گره اي از مشكلات مان باز نمي شود درمانده شديم.به صندوق راي نزديك شديم اما سردرگم بوديم و احساس پوچي مي كرديم و نااميدانه ودر همان لحظه كه تعرفه راي به دست ما داده شد دستپاچه شديم، ناگهان تصميم گرفتيم راي سفيد به صندوق بيندازيم.راي ما سفيد بود اما طبق قانون باطل اعلام شد.

صاحب آن آراء باطل شده مائيم؛ نمي دانم چرا مدتي است احساس مي كنم توانم براي اداره كردن مملكت از بسياري از نامزدهاي انتخاباتي بيشتر است.يا انسان هاي قابل، نامزد رياست جمهوري نمي شوند ويا اگر مي شوند به هزار دليل پيدا وپنهان رد صلاحيت مي شوند.بي آنكه خودم را محك بزنم از ردصلاحيت ها ترسيدم و به جاي اينكه سختي هاي نامزد شدن را به جان بخرم، راه ميانبري را انتخاب كردم و برگه راي را برداشتم ونام خودم را در آن نوشتم؛ در سوداي رياست جمهوري بودم اما طبق قانون راي من باطله اعلام شد.

صاحب آن آراء باطل شده مائيم؛ وقتي مناظره ها را نگاه مي كرديم وهريك از نامزدها ديگري را به حيف وميل سرمايه عمومي و ثروت كشور متهم مي كرد؛ خيلي سريع وساده به اين نتيجه رسيديم كه تا اين لحظه سالم ترين فردي كه كسي نتواند دنبالش حرف وحديث در بياورد وبه دزدي وخيانت متهم باشد، خود ما هستم.رفتيم پاي صندوق راي و نام خودمان را نوشتيم اما طبق قانون باطله اعلام شد.

صاحب آن آراء باطل شده مائيم؛ اول نمي خواستم راي دهم؛ اما وقتي فهميدم تحريم كنندگان انتخابات، اهداف سنگيني در سر دارند خودم را در آن حد و اندازه نديدم.من كشورم را دوست دارم، وبه اصلاح نوع حكومت داري آن نيز باور دارم وفقط دست ودلم به نامزدهاي تاييد شده نبود وآنها را شايسته نمي دانستم.رفتم پاي صندوق تا دشمن از عدم مشاركتم سوء استفاده نكند اما به كسي راي ندادم. نمي دانستم آراء باطله خود رسوايي بزرگ تري به دنبال دارد.

صاحب آن آراء باطل شده مائيم؛ درد داريم ودراين سالها كسي نبود كه حرف هاي ما را خوب گوش كند؛ همه خوب حرف مي زنند.خودم به خودم راي دادم تا همدرد خودم باشم وبا خودم بسوزم. اما راي من طبق قانون باطله اعلام شد.

صاحب آن آراء باطل شده مائيم؛ امروز كه انتخابات تمام شده است و آراء شمارش شده ومشخص گرديده كه آراء من در مجموع از تمام سه نامزد ديگر بهتر است و در كل كشور در جايگاه دوم قرار گرفته ام وحتي در برخي شهرهاي بزرگ مانند كرج رتبه اول داشته ام و تعداد آراء باطل شده از منتخب اول شوراي اين شهربسيار بالاتر بود؛ ديگر من به خودم غره شده ام. مثلا با خودم فكر مي كنم كه بيش از اين مي توانم از حقي كه قانون براي من تعريف كرده است چنان استفاده كنم كه گوش ها حساس تر شوند وكمي هم از احساس تحقيري كه بر وجودم سنگيني مي كرد بكاهم. من با دادن راي باطله مي توانم به مثابه مقاومت مدنی"خشونت پرهیز" عمل كنم وصداي خود را رساتر به گوش مسئولين برسانم.

صاحب آن آراء باطل شده مائيم؛ جمعيت ۴ میلیوني كه آراء آنها به صندوق ريخته شد، صداي فريادشان كمتر از سكوت وتحريم ۳۲ میلیون آرايي نبود كه درصندوق ریخته نشد. اگر چه از نظر آمار عدم مشارکت در رتبه اول، رئيس جمهور منتخب دوم وآرای باطله در رتبه سوم قرار گرفت؛ اما گروه سوم تصويري مهم تر به افكار عمومي مخابره كردند.بايد براي آنها چاره اي انديشيد وگرنه بعيد نيست يك روز به رتبه بالاتر صعود كنند.

نظام سياسي وانتخابات در ايران قبل از آنكه به انسداد وبن بست كامل برسد بايد جمعيت قهركننده با صندوق وهمچنين صاحب آراء باطله انتخابات را درك كند و مطالبات آنها را غيرمشروع نداند.

آمار انتخابات ۱۴۰۰ معلوم كرد كه بايد زودتر از هميشه به مسير رفته طي سالهاي گذشته ترديد كرد و دمكراسي و تكثرآراء را جدي تر دنبال كرد. سطح نارضايتي عمومي بالاست و سرمايه اجتماعي رو به افول است. مبادا يك دست شدن نهادهاي قدرت، سبب حذف بي قدرتان شود. بي قدرتان جامعه يك جايي دوباره قدرت خود را به رخ مي كشند و اين بار ممكن است اين كار را ويران تر انجام دهند.

https://www.asriran.com/fa/news/790183

بجز آنها كه معتقدند امار انتخابالا ماند اما كانديداها را قبول ندارند
افراد محافظه كار هم هستند
كه بجهت مصلحت يا منفعت مهرشدن شناسنامه در استفاده امتيازات دولتي يا احتياط براى مهر نشده بودن و نكران مشكلي
هم راي نداده هم در محل نياز شناسنامه اش هم مهر خورده 
00343179

تاريخ عضويت: چهارشنبه نوامبر 24, 2010 8:32 pm

پستتوسط 00343179 » يکشنبه آپريل 09, 2023 7:03 pm

اخباري از بشت صحنه انتخابات = تاييد مسؤول بيت رهبري به بوششي بودن سه كانديدا / همتي به بيشنهاد حفاظت سباه كانديد شده = ابوزيسيون و اصلاحاتيان يا وابسته بودند يا قلاب را كرفتند

نشانه‌های شکاف در هسته سخت قدرت

آیا «بیت» تَرَک برداشته است؟

زیتون ـ سولماز ایکدر: نتیجه انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری سیزدهم زودتر از آنچه گمان می‌رفت باعث بروز و آشکار شدن شکاف‌های درون حاکمیتی شد.

در حالی که برخی گمانه‌زنی‌ها هشدار می‌دادند که انتخاب یک رییس جمهوری اصولگرا منجر به «یکدست شدن حاکمیت» می‌شود٬ حتی پیش از برگزاری انتخابات و اعلام نتیجه آن٬ با رویکردی که شورای نگهبان اتخاذ کرد٬ شکاف‌های دورن حکومتی خود را نشان داد.

یادداشت وحید حقانیان٬ معاون امور ویژه دفتر رهبری در مورد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری٬ که نه مانند همیشه توسط خبرگزاری‌های اصولگرا و نزدیک به نهادهای امنیتی و نظامی که توسط ایسنا منتشر شد، نماد روشنی از این دو دستگی درون حاکمیتی است.

حقانیان در این یادداشت که یک روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم منتشر شد٬ حضور رضایی، قاضی زاده هاشمی و همتی را «امداد الهی» دانست و نوشت: «اگر بعد از کنار کشیدن نامزدهای پوششی، این سه نفر نیز اعلام انصراف کرده بودند، ولو وزارت کشور هم قبول نمی‌کرد یقینا چالش بزرگی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌وجود می‌آمد.»

Image

وحید حقانیان در این یادداشت با اشاره به حضور محسن رضایی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی و عبدالناصر همتی در جریان رقابت‌های انتخابات ۱۴۰۰ نوشته است: «حضور این سه رقیب برای جناب آقای رئیسی، امداد الهی به حساب آمده و یقینآ باید گفت اینها خود را به گونه‌ای دانسته، یا ندانسته خرج انقلاب کردند.»

آخرین بخش یادداشت معاون دفتر رهبر جمهوری اسلامی اما شاید مهمترین بخش آن بود٬ که در آن تاکید کرده بود : «در انتخابات چهار سال بعد با حضور حداکثری مردم و انتخاب دولت قوی و مردمی و اقبال دوباره به رئیس جمهور منتخب جدید روبرو خواهیم بود. ان شاءالله.»

این یادداشت بیش از رسانه‌های اصلاح طلب و اپوزسیون٬ توسط رسانه‌های اصولگرا بود که مورد توجه و در واقع حمله قرار گرفت.

تسنیم٬ وابسته به سپاه پاسداران در رابطه با این یادداشت خطاب به حقانیان نوشت: «خنّاسان و مغرضان با سوءاستفاده از مفاد تحلیل شخصی شما، علیه دفتر رهبری عقده‌گشایی کرده و تلاش کردند انتقام مشارکت معنادار مردم در انتخابات را با طرح اتهام مهندسی انتخابات از مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامی بگیرند.»

دعوای رسانه‌ای معاون امور بین الملل رهبر جمهوری اسلامی و خبرگزاری وابسته به سپاه به همین جا ختم نشد.

چند ساعت پس از انتشار این یادداشت در تسنیم٬ امیرعلی حقانیان٬ فرزن وحید حقانیان ضمن انتشار یک استوری در حساب کاربری‌اش در اینستاگرام از به دفاع از پدرش برخاست.

وحید حقانیان: «در انتخابات چهار سال بعد با حضور حداکثری مردم و انتخاب دولت قوی و مردمی و اقبال دوباره به رئیس جمهور منتخب جدید روبرو خواهیم بود. ان شاءالله.»

او در این یادداشت نوشت: «پیام وحید حقانیان نشان می‌دهد اتفاقات اخیر در انتخابات بی‌عدالتی و خارج از عرف جمهوریت رفتار کردن شورای نگهبان٬ تاکید بر یک نامزد خاص و مطرح کردن او به عنوان گزینه مورد حمایت رهبری٬ هیچ کدام از طرف دفتر رهبر نوبده و تایید ایشان را در بر نداشته.»

در بخش دیگری از این پست اینستاگرامی آمده است: «هرچند بعد از فرمایش حضر آقا و تذکر ایشان به شورای نگهبان مشخص شده بود که ایشان با چنین روند تایید صلاحیت‌ها مخالف هستند ولی این یادداشت آقای وحید کاملا واضح و روشن نشان می‌دهد که آنچه گروهی خاص در کشور به رهبر انقلاب نسبت می‌دهند ساخته افکار پلید خودشان است نه فرمایشان ایشان.»

امیرعلی حقانیان این پست را پس از چند ساعت حذف کرد.

شکاف‌ها گسل می‌شوند

سخنرانی ۱۴ خردادماه آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ اولین نشانه بروز اختلاف در این انتخابات در عالی‌ترین سطح حاکمیت جمهوری اسلامی بود.

علی خامنه‌ای در سخنرانی به مناسب درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی٬ انتقادی «نرم» از شورای نگهبانی کرد که با واسطه و بدون واسطه منصوب خودش هستند.

او در این سخنرانی با اشاره به «ردصلاحیت برخی» از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفت که «در جریان عدم احراز صلاحیت به برخی کسانی که احراز صلاحیت نشدند جفا و ظلم شد» و از «دستگاه‌های مسئول» خواست که «جبران» و «اعاده حیثیت» کنند.

با توجه اینکه در جریان بررسی صلاحیت‌ها بحث اقامت دختر علی لاریجانی٬ مطرح شده بود٬ پس از انتشار سخنان رهبر جمهوری اسلامی گمانه زنی‌هایی شد مبنی بر اینکه منظور علی خامنه‌ای از «ظلم و جفا» به یکی از نامزدها، «عدم احراز صلاحیت» علی لاریجانی باشد.

سخنگو و عضو حقوقدارن شورای نگهبان نیز با تاکید بر اینکه این نهاد از «خطا مصون» نیست در حساب کاربری‌اش در توییتر «فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله العالی» را فصل الخطاب دانست و خبر از آن داد که شورای نگهبان به زودی نظر خود را اعلام خواهد کرد.

با اعلام این دو خبر زمزمه‌‌هایی مبنی بر تغییر رویکرد شورای نگهبان و امکان بازگشت بعضی از نامزدها به گوش رسید، اما حتی پیش از صدور بیانیه این نهاد با توییت مهدی فضائلی٬ معاون دفتر حفظ و نشر آثار رهبری٬ امید هواداران نامزدهای رد صلاحیت شده کمرنگ شد. به نوشته فضائلی «تعریض رهبر انقلاب» متوجه «شورای محترم نگهبان نیست و تاثیری در نتیجه اعلام شده از سوی این شورا ندارد.» این توییت ساعتی بعد در صفحه رسمی رهبر جمهوری اسلامی در اینستاگرام نیز بازنشر شد.

سرکشی شورای نگهبان و نامه وحید حقانیان آشکار کرد که انتخابات روز ۲۸ خرداد نه برای تعیین رییس‌جمهوری، که برای مشخص شدن برنده جنگ قدرت بین دو جریان حامی جانشین‌های بالقوه رهبری است.

عصر همان روز اما این بیانیه شورای نگهبان بود که نقطه پایانی بر همه حرف و حدیث‌ها گذاشت. این شورا با انتشار اطلاعیه‌ای در پاسخ به آیت‌الله خامنه‌ای اعلام که «برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است.»

شورای نگهبان همچنین از رسانه‌ها خواسته است که از «گمانه‌زنی و استناد به امور غیرواقعی و نادرست» اجتناب کنند.

سرکشی شورای نگهبان در مقابل خواست رهبر جمهوری اسلامی در کنار نامه نامتعارف وحید حقانیان بیش از پیش آشکار کرد که انتخابات روز ۲۸ خرداد نه برای تعیین رییس‌جمهوری سیزدهم، که برای مشخص شدن برنده جنگ قدرت بین دو جریان حامی جانشین‌های بالقوه رهبری است. طیف حامی تبدیل ولایت به خلافت و سپردن کرسی پدر به پسر از یک سو و طیف حامی جریان مشهد از سوی دیگر.

حقانیان و طائب

بیت رهبری یا دفتر رهبر جمهوری اسلامی نام سازمانی حکومتی است که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود.

در این دفتر یک مجموعه اداری عظیم با صدها کارمند و معاونت‌ها و دفاتر متعدد است که در زیرمجموعه‌های متولی امور نظامی، حفاظتی، مشاوران، ارتباطات و امور بین‌الملل، ارتباطات مردمی، نظارت و حسابرسی، عقیدتی-سیاسی، بررسی‌های اقتصادی، ارتباطات حوزوی، وجوهات شرعی، بازرسی ویژه، امور ویژه سیاسی و بررسی فرهنگی به فعالیت مشغولند.

افراد شاغل در «بیت رهبری» گذشته از تاثیر بر روی افکار رهبر جمهوری اسلامی و کانالیزه کردن اطلاعاتی که به او می‌رسد٬ بر روی مناسبات سیاسی کشور نیز موثر نیز هستند.

به نظر می‌رسد جریانی در بیت رهبری قدرت گرفته است که تمامی توانش را برای فراهم کردن زمینه برای جانشینی مجتبی خامنه‌ای فراهم می‌کند؛ از جمله حسین طائب.

یکی از این افراد وحید حقانیان است که سال‌ها با عنوان‌های «سردار وحید» شناخته می‌شد. او که از فرماندهان سابق سپاه است از اواخر دهه ۷۰ کار خود را در «بازرسی ویژه» دفتر رهبر شروع کرد.

اولین تصاویری که از او منتشر شد٬ مربوط به حضور در هیئت همراه خامنه‌ای در دیداری با نمایندگان دوره چهارم انتخابات مجلس در سال ۱۳۷۱ است. او در طی این سه دهه به مروز پیشرفت کرد و از محافظ رهبر جمهوری اسلامی به سمت‌های «مشاور اجرایی»، «معاون اجرایی»، «مباشر» و در نهایت «معاون امور ویژه» منصوب شد.

او اما به نظر می‌رسد که به مرور طی دو سال گذشته از مناسبات تاثیرگذار بیت کنار گذاشته شد تا جایی که محافظان آیت‌الله خامنه‌ای در جریان انتخابات مجلس یازدهم به او اجازه ایستادن در عکس یادگاری را نیز ندادند. این در حالی است که وحید حقانیان در جریان مراسم تنفیذ ریاست جمهوری دوم محمود احمدی‌نژاد به عنوان فرد معتمد رهبری در میان او و رییس جمهوری ایستاده بود و حکم را نیز حمل می‌کرد.

در مقابل اما جریانی در بیت رهبری قدرت گرفته است که تمامی توانش را برای فراهم کردن زمینه برای جانشینی مجتبی خامنه‌ای فراهم می‌کند؛ از جمله حسین طائب.

پس از ثبت نام عبدالناصر همتی٬ رییس بانک مرکزی دولت دوازدهم و یکی از چهره‌های شاخص مورد انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت در انتخابات مجلس دوازدهم٬ خبری منتشر شده بود مبنی بر اینکه او به «دعوت» حسین طائب مسئول فعلی اطلاعات سپاه پاسداران در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده است.

Image

به نظر می رسد حامیان مجتبی خامنه‌ای که اتفاقا از حامیان ایده به ریاست جمهوری رسیدن ابراهیم رئیسی هم بودند٬ امیدوارند که چهارسال مدیریت اجرایی بتواند به حد کفایت از قبای رییسی قداست‌زدایی کرد٬ راه را برای نشستن پسر بر صندلی پدر باز کند.

کشمکش دو جریان برای تعیین جانشین رهبر فعلی جمهوری اسلامی حتی بین فرماندهان سپاه پاسداران نیز کشیده شده است تا جایی که فرمانده سابق سپاه و رییس مجلس فعلی نیز دست از رقابت با ابراهیم رئیسی برداشته٬ به جبهه حامیان مجتبی خامنه‌ای پیوسته است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری نیز به رغم اینکه سپاه پاسداران به عنوان یک کل واحد اعلام کرد از ابراهیم رئیسی حمایت می‌کند٬ اما بخصوص در شهرهای کوچکتر و فرمانده‌هان میانی سپاه محسن رضایی را به ابراهیم رئیسی ترجیح دادند.

همه این شواهد نشان از آن دارد که چهارسال آینده٬ شاید نه فقط فرصتی برای یک دست شدن حاکمیت به منظور پیشبرد اهدافش در حوزه داخلی و خارجی٬ که زمانی است برای پنجه به صورت هم کشیدن «چهره‌های شاخص» نظام؛ از روسای قوا تا اعضای بیت رهبری در راه جانشینی.

بخصوص که رهبر جمهوری اسلامی برخلاف رویه گذشته در پیام انتخاباتی‌اش از حضور مردم قدردانی کرده و به صورت کلی به منتخبین مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تبریک گفت، اما از شخص ابراهیم رئیسی نام نبرده است.
https://www.zeitoons.com/89001
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه آپريل 09, 2023 7:23 pm

بیانیه وحید حقانیان/ چه کسانی در زمین رئیسی بازی کردند

ایران امروز: بیانیه وحید حقانیان را باید نظر ستاد عملیاتی یا اجرایی دفتر خامنه‌ای زیر نظر مجتبی خامنه‌ای دانست که هدایت امور دولت موازی، از جمله هدایت انتخابات ریاست جمهوری اخیر را بر عهده داشت. وحید حقانیان نیز به احتمال قوی عضو همین ستاد است. عصر ایران از او به عنوان «عضو ارشد بیت رهبری» و «از مسوولان نهاد رهبری» نام برده.

این که در انتخابات اخیر چه کسی باید حاضر و چه کسانی حذف می‌شدند، در این همین ستاد تعیین و به شورای نگهبان ابلاغ شده بود. در این نباید تردیدی داشت.

جامعه سیاسی ایران هنوز به خوبی در جریان نیست که مجتبی خامنه‌ای مدتهاست که عملا رهبری امور کشور را بر عهده گرفته و علی خامنه‌ای تنها برآن نظارت عالیه دارد. تاکید چند هفته پیش خامنه‌ای به این که دخالتی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ندارد، در واقع به معنای آن بود که فرزندش مجتبی امور را به خوبی پیش می‌برد.

رئیس دفتر خامنه‌ای یک سال و نیم پیش خبر داده بود آقا بخشی از امور را به مجتبی سپرده و او هم کارها را خوب پیش می‌برد و آقا هم از این کار راضی است.

بیانیه وحید حقانیان اولین حضور رسمی و علنی یکی از چهره‌های دولت موازی است. تحلیل مختصر اما روشن او نشان می‌دهد که ستاد عملیاتی مجتبی خامنه‌ای در بیت پدرش چگونه با مهارت سناریوی انتخابات ۲۸ خرداد را طراحی و به اجرا گذاشته است. آن بخش از «اصلاح‌طلبان» داخل و خارج از کشور که در این نمایش مضحک رای‌گیری، به نام «ایران» و برای جلوگیری از انتخاب «رئیسی» به هر دری زدند، باید بیانیه وحید حقانیان چند بار بخوانند تا به خوبی دریابند در زمین چه کسی بازی می‌کردند.

متن کامل بیانیه وحید حقانیان به نقل از وبسایت «عصر ایران»:

به نام خداوند بخشنده و مهربان
رفقای محترم و عزیز
سلام علیکم،

نکته‌ای را می‌خواستم صادقانه و از روی اطلاع خدمتتان عرض کنم و آن اینکه لازم است، توجه داشته باشیم که در این مقطع حساس، لازم است از تلاش‌های صبورانه، جناب آقای محسن رضایی و جناب آقای دکتر امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی، کمال تشکر را داشته باشیم.

این برادران با وجود فشارهای شدید عده ای و با تحلیل و افکار خاص ، صحنه انتخابات را ترک ننموده و خود را نامزد پوششی فرض نکرده و تا آخر رقابت‌های انتخاباتی، با انرژی، باور و جدیت در صحنه باقی ماندند، تا انتخابات ۱۴۰۰، علیرغم تبلیغات چندین ماهه و سنگین دشمنان رنگ و بوی واقعی و رقابتی به خود بگیرد و درصد مشارکت، از پیش بینی های حضرات بالاتر برود.

در اینجا لازم است این نکته را اضافه کنم که آقای دکتر همتی هم به این معنا کمک کردند، زیرا ضد انقلاب و دشمنان کشور، انتخابات را تحریم و عده‌ای هم متاسفانه در داخل، نا آگاهانه و یا از سر غفلت، شعار “رای بی رای” را سر می‌دادند.

سران جبهه اصلاحات هم با توجه به انتقاد و نارضایتی شدید و عمومی اقشار مختلف مردم از دولت مستقر و با توجه به ضعف عملکرد آنان و تاثیرگذاری گرانی‌ها و نابسامانی‌ها بر روی زندگی روزمره آنان، حاضر نبودند آبروی خود را به خطر بیاندازند و رسما و با عنوان جبهه اصلاحات به میدان بیایند و تنها به این بسنده کردند که تعدادی از احزاب و افراد خاص را ترغیب به حمایت از آقای همتی نمایند که نتیجه همه این فرایندها و نارضایتی شدید مردم، برای عدم رای‌آوری آقای همتی که خود اتفاقا عضوی از دولت مستقر فاقد مقبولیت، به حساب می‌آمد، کافی می‌نمود و از قبل هم قابل پیش‌بینی بود.

امید به رای‌آوری نامزد غیررسمی و تحمیلی جبهه اصلاحات بعد از هشت سال تکرار ناکامی و عدم تحقق وعده‌های انتخاباتی به سرابی بیش نمی‌ماند.

بنابر این حضور این سه رقیب برای جناب آقای رئیسی، امداد الهی به حساب آمده و یقینا باید گفت این‌ها خود را بگونه‌ای دانسته یا ندانسته خرج انقلاب کردند وگرنه با توجه به شرایط رد صلاحیت‌ها، تحریم انتخابات توسط بیگانگان و حتی احمدی‌نژاد، اگر بعد از کنار کشیدن نامزدهای پوششی، این سه نفر نیز اعلام انصراف کرده بودند، ولو وزارت کشور هم قبول نمی‌کرد، یقینا چالش بزرگی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی بوجود می‌آمد.

باید خداوند متعال را شاکر باشیم که مانند همیشه، مردم عزیز از تمامیت ایران سربلند ،دفاع کرده و دشمنان را مایوس نمودند.

از امروز دیگر زمان همکاری و حل ریشه‌ای مشکلات مردم، یعنی همان ولی‌نعمتان انقلاب و نظام است تا انشاء الله بی‌تدبیری‌ها کنارگذاشته شده و با امید و تکیه بر توان داخلی، آینده‌ای روشن را برای مردم و خصوصاً جوانان غیور و مستعد، کار و کوشش و نوآوری رقم بزنیم. در صورتی که اینگونه شود در انتخابات چهار سال بعد با حضور حداکثری مردم و انتخاب دولت قوی و مردمی و اقبال دوباره به رئیس جمهور منتخب جدید روبرو خواهیم بود.

انشاءالله
یاعلی
سید وحید حقانیان

https://www.iran-emrooz.net/index.php/news1/more/91258/

آقای وحید حقانیان! این حرکت خسارت‌بار را ترک کنید

"آقای حقانیان!‌ شایسته است ضمن ترک این رویه خسارت‌بار هرچه سریعتر درباره این شبهه‌افکنی‌ها روشنگری کرده و از ساحت رهبر معظم انقلاب اسلامی و دفتر ایشان صیانت فرمایید."
گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم: ساعاتی پس از انتشار نتایج رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، متنی با عنوان «بیانیه دکتر سید وحید حقانیان از مسئولان نهاد رهبری» در بعضی رسانه‌های یک جریان سیاسی خاص در کشور منتشر و موجب تعجب صاحب‌نظران و تحلیل‌گران و دلسوزان جبهه انقلاب شد. جناب آقای وحید حقانیان در این متن خود که انتساب عنوان «بیانیه» به آن توسط این رسانه‌ها نیز فی‌نفسه عجیب و معنادار بود، تحلیلی راجع به انتخابات ریاست‌جمهوری و رفتار نامزدها مطرح و تقریر کرده بود که صرف‌نظر از پرداختن به جزییات این تحلیل و صحیح و غیرصحیح بودن آن، درباره کلیات این اقدام آقای حقانیان می‌توان نکات ذیل را مطرح کرد:

1 ـ برادر عزیز، جناب آقای حقانیان! جنابعالی عضوی از دفتر رهبر معظم انقلاب هستید و همچنان که بیش از ما واقفید، شأن این دفتر به‌واسطه‌ی انتساب به شخصیت بی‌نظیری مانند آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به‌لحاظ حقیقی و همچنین رهبری معظم انقلاب اسلامی به‌لحاظ حقوقی، بسیار والا و منحصربه‌فرد است. به‌طور طبیعی افرادی که مسئولیت‌های حقوقی مهمی در حد معاونت در این دفتر دارند، باید صرف‌نظر از تمام تمایلات و تحلیل‌ها و علاقه‌مندی‌های خود، در یک نسبت معقول با شأن دفتر عمل کنند و از ورود به مسائلی که نیازی به آن نیست و یا می‌تواند دفتر رهبر معظم انقلاب را در معرض آسیب‌های بی‌جهت قرار دهد خودداری کنند، همچنان‌که امام صادق(ع) می‌فرمایند «کونوا لنا زیناً و لاتکونو علینا شیناً»، شیعیان باید زینت ائمه باشند و رعایت این گفتار درباره‌ی فردی که معاونت دفتر رهبر معظم انقلاب را به‌عهده دارد در نسبت با این دفتر بسیار ضروری‌ است.

2 ـ جناب آقای حقانیان! غیر از آسیبی که ممکن است از قِبَل این دست اقدامات به دفتر رهبر معظم انقلاب وارد شود و آن را در مظان سوءتفاهم‌ها قرار دهد، پرسش مهم دیگر این است که نگارش چنین بیانیه‌ای و انتشار دادن آن در رسانه عمومی با مأموریت جایگاه مهم و متعالی چون معاونت ویژه دفتر رهبر معظم انقلاب چه «تناسب»ی دارد؟ داشتن جایگاه معاونت در دفتر رهبر معظم انقلاب خود افتخار رشک‌برانگیز و بزرگی است و خدمات بسیاری توسط جنابعالی در این جایگاه مبذول شده و خواهد شد، امّا حتماً تأیید می‌فرمایید که انتشار بیانیه در تحلیل رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری جزو مأموریت‌های این معاونت نیست و به همین دلیل مبادرت به آن می‌تواند به‌مثابه یک اقدام ناصواب،‌ و به‌حق قابل نقد باشد.

3 ـ همان‌گونه که مطلعید مقام معظم رهبری همواره به این مسئله تأکید کرده‌اند که شخصیت‌های نظام باید از اتخاذ مواضعی که موجب سوءاستفاده دشمن می‌شود و برای هجمه به نظام می‌تواند بهانه ایجاد کند پرهیز کنند. ورود جنابعالی به عرصه رسانه فی‌نفسه برای دفتر معظم‌له آسیب‌زاست چرا که هرگونه موضع شما نزد بدخواهان نظام به‌مثابه یک بیانیه برای انتساب به دفتر و شخص مقام معظم رهبری محسوب می‌شود.

البته جنابعالی به‌عنوان یک شخص حقیقی این حق را دارید که در عرصه سیاسی کنشگری کنید و یا تحلیل‌های خود را منتشر کنید و حتی با رسانه‌ها گفتگو کنید، اما این در شرایطی است که اعلام نمایید از دفتر معظم‌له خارج شده‌اید و دیگر در آنجا مسئولیتی ندارید.

4 ـ جناب آقای حقانیان! حتماً مشاهده کرده‌اید که پس از انتشار این بیانیه چطور برخی خنّاسان و مغرضان با سوءاستفاده از مفاد تحلیل شخصی شما، علیه دفتر رهبری و رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی عقده‌گشایی و تلاش کردند انتقام مشارکت معنادار مردم در انتخابات، پیروزی نماینده جریان انقلابی و شکست پروژه تحریم را با طرح اتهام مهندسی انتخابات از مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامی بگیرند، بنابراین شایسته است ضمن ترک این رویه خسارت‌بار هرچه سریعتر درباره این شبهه‌افکنی‌ها روشنگری و از ساحت رهبر معظم انقلاب اسلامی و دفتر ایشان صیانت فرمایید.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1400/03/30/2524878

دو جناح متفاوت در بيت حقانيان و طائب 
عليرغم اينكه صاحب بيانيه مسؤول ويزه رهبر است اما در تسنيم سباه عليه او هشدار مي دهند به بشتيباني طائب كه حفاظت سباه و در بيت

از تصفيه هاى فيما بين جناحي حاكم  

ذوالنوری چگونه از ریاست کمیسون امنیت ملی بر زمین افتاد؟

روز گذشته در جلسه کمیسیون امنیت ملی خانه‌تکانی رخ داد و ائتلاف جلالی‌زاده پیروز شد و هم ذوالنوری و هم نایب‌رییس اول این کمیسیون برکنار شدند

Image
اردیبهشت ‌ماه بود که فایل صوتی تند و تیزی از مجتبی ذوالنوری منتشر شد. او در جریان این فایل صوتی به تندی به سعید جلیلی، یکی از محبوب‌ترین چهره‌ها نزد اعضای جبهه پایداری درون و بیرون از مجلس تاخته بود و اظهاراتی را علیه سبک و سیاق اقدامات او و اظهاراتش در عرصه سیاست داخلی و خارجی به زبان آورده بود.

این فایل صوتی موجبات جدایی ذوالنوری از پایداری‌ها را فراهم آورد. جدایی که روز گذشته نتیجه‌اش بعد از حدود یک ماه در شرایطی عیان شد که ذوالنوری 25 اردیبهشت تلاش کرده بود با عذرخواهی و دلجویی از جلیلی و بیان اینکه «مطالب فایل مذکور، صرفا نقل قول بوده نه قضاوت اینجانب. در همان جمع محاسن و نقاط قوت فراوان ایشان را هم بیان کرده‌ام ولی فتنه‌گران مطالب را گزینشی منتشر کرده‌اند»، موضوع را فیصله دهد ولی بازهم ناکام ماند و روز گذشته در شرایطی ریاست کمیسیون امنیت ملی را به جلال جلالی‌زاده، از چهره‌های نزدیک به علیرضا زاکانی و طیف محمود احمدی‌نژاد در مجلس واگذار کند که اگر قرار بر وزن‌کشی در صحن کمیسیون آن هم در شرایط طبیعی باشد، ذوالنوری اگر وضعش بهتر از جلالی‌زاده نباشد به‌طور قطع بدتر هم نخواهد بود.

خانه‌تکانی کمیسیونی
وحید جلالی‌زاده از یک‌سو و ابراهیم عزیزی از سوی دیگر دو چهره‌ای هستند که در خفا مشغول رایزنی برای تکیه بر کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی‌اند. آنچه می‌توانست پاشنه آشیل این دو نفر برای غلبه بر ذوالنوری باشد، شکست آرای‌شان بود پس چاره‌ای نبود جز ائتلاف. ائتلافی که حدود 10 روز پیش به ثمر نشست تا جلالی‌زاده ریاست کمیسیون را برعهده بگیرد و ابراهیم عزیزی نایب‌رییس اول شود.

شنیده‌های حاکی از آن است که صحبت‌هایی هم میان این دو فرد صورت گرفته تا در اجلاسیه بعدی، عزیزی ریاست را عهده‌دار شود و جلالی‌زاده نایب‌رییس اول تا بدین شکل از بازگشت کرسی ریاست به ذوالنوری نیز جلوگیری به عمل آورند.

روز گذشته در جلسه کمیسیون امنیت ملی خانه‌تکانی رخ داد و ائتلاف جلالی‌زاده پیروز شد و هم ذوالنوری و هم نایب‌رییس اول این کمیسیون، عباس مقتدایی برکنار شدند و جلالی‌زاده ریاست را برعهده گرفت و نایب‌رییسی نیز به عزیزی رسید. مقتدایی هم که خیلی جزو یاران ذوالنوری به شمار نمی‌رفت، با یک رتبه تنزل، به نایب‌رییسی دوم رسید. ابوالفضل عمویی، سخنگوی این کمیسیون اما کلا از کار برکنار شد و جای خود را به محمود عباس‌زاده مشکینی داد تا تقریبا همه یاران ذوالنوری از کرسی‌های هیات رییسه کمیسیون امنیت برکنار شده باشند.
بقا در «بودجه»
اگر ذوالنوری با اشتباهی استراتژیک و اظهاراتی نه‌چندان سنجیده موجبات دوری پایداری‌ها از خود را فراهم آورد و در نتیجه کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی را از دست داد، حمیدرضا حاجی‌بابایی، سوی دیگر میدان اما نه تنها رقبایش در کمیسیون برنامه و بودجه را شکست داد بلکه در شرایطی کرسی ریاست کمیسیون را حفظ کرد که انتقادات نمایندگان از سبک و سیاق بررسی بودجه در پارلمان به هوا بلند شده بود و همین مساله می‌توانست هم او و هم الیاس نادران، رییس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 را حداقل برای یک‌سال با مشکلات جدی مواجه کند ولی چنین نشد تا هم حاجی‌بابایی و هم تیمش در این کمیسیون ابقا شوند.

منبع: روزنامه اعتماد

https://www.khabarfoori.com/detail/2731296

ذوالنوری چگونه برکنار شد؟

اگر ذوالنوری با اشتباهی استراتژیک و اظهاراتی نه‌چندان سنجیده موجبات دوری پایداری‌ها از خود را فراهم آورد و در نتیجه کرسی ریاست کمیسیون امنیت ملی را از دست داد، حمیدرضا حاجی‌بابایی، سوی دیگر میدان، اما نه تنها رقبایش در کمیسیون برنامه و بودجه را شکست داد بلکه در شرایطی کرسی ریاست کمیسیون را حفظ کرد.

https://fararu.com/fa/news/493522
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه آپريل 09, 2023 9:01 pm

تهیه شده توسط دکتر عماد آبشناس: خبركزاري اسبوتنيك روسيه

برای خود بنده بسیار عجیب بود که برخی از اینها را در انتخابات اخیر در ستاد های آقای رئیسی ببینم.

افرادی که صبح خود را طرفدار سینه چاک آقای رئیسی نشان
میدادند و شب در ستاد های آقای همتی حضور داشتند تا همه احتمالات را در نظر
داشته باشند.

البته در میان اصولگراها هم برخی بودند که در ستاد های
کاندیداها می چرخیدند و از ستاد آقای رئیسی به ستاد آقای رضایی و ستاد آقای
قاضی زاده هاشمی می رفتند.

حتی مشاهده کردیم که اینها گروه های مشترک تشکیل داده بودند و
برای هر سه کاندیدای انتخابات تبلیغ می کردند و پیشنهادات خود را از این
ستاد به آن ستاد می بردند.

اینکه فردی اصولگرا باشد و در سه ستاد بچرخد ممکن است قابل
توجیه باشد اما اینکه فردی اصلاح طلب معروف باشد و در دو ستاد متضاد بچرخد
قابل سوال باشد.

حسن روحانی: مردم عهد ما با شما این بود که در برابر آمریکا تسلیم نشویم.
به گزارش اسپوتنیک، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران
در جلسه امروز هیئت دولت درباره تلاش‌های دیپلماتیک تیم وزارت خارجه در
مذاکرات احیای برجام در وین، با اشاره به اینکه اگر به آقای عراقچی اختیار
دهند، می‌رود و توافق را نهایی می‌کند، تصزیح کرد: "اگر بخواهند همین امروز
تحریم را برمی‌داریم".

حسن روحانی در جلسه هیئت
دولت خطاب به ملت ایران گفت: دولت کار بزرگی انجام داده است و جنگ اقتصادی
را به پایان رسانید، دولت در سایه ایثار و فداکاری مردم و رهنمودهای رهبری،
آمریکا را پای میز مذاکره در وین کشاند و مسائل مهم را حل و فصل کردیم.

وی در ادامه گفت: "اگر بخواهند
همین امروز می‌توانیم تحریم را تمام کنیم. نه فردا، همین امروز دوم تیر
می‌توانیم تحریم را تمام کنیم، همین الان اختیارات به آقای دکتر عراقچی
بدهیم، به وین برود و در عرض چند روز توافق را نهایی کند و تحریم هم
برداشته شود".

رئیس‌جمهوری ایران در ادامه
گفت: ما کارمان را انجام دادیم، حال یک سری پیچ و خم دارد، یک سری
گرفتاری‌های سیاسی دارد نمی‌خواهم الان وارد آن شوم. چرا واقعیت را
نمی‌گوییم؟ دولت کار بزرگی تا اینجا انجام داده است، اولا کشور را در این
سه سال و نیم جنگ حفظ کرده و جنگ اقتصادی را با موفقیت به پایان رسانده
است.

هنری رُم، تحلیلگر مسائل ایران
در گروه اوراسیا در واکنش به این اظهارات روحانی، در توئیتی مدعی شد:
"روحانی تلویحاً ادعای ایالات متحده که تهران تصمیمات سیاسی لازم را برای
دستیابی به توافق نگرفته است را تأیید می‌کند".
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه آپريل 09, 2023 9:19 pm

علت رد صلاحيت لاريجاني دو كلمه بود:

متكي:  من تصور می کنم اشتباه استراتژیک آقای لاریجانی - کار به نظر شورای نگهبان و چرایی نظر آنها ندارم - این بود که در همین دام افتاد. وقتی دو کلمه «دادگاه» و «پادگان» از زبان آقای لاریجانی در روز ثبت‌نام خارج شد من خیلی متاثر شدم. ایشان دادگاه را از آقای روحانی قرض گرفته بود و پادگان را از آقای ظریف قرض گرفته بود. بعنوان یک برادر کوچک آقای لاریجانی معتقد هستم اشتباه استراتژیک ایشان این مسئله بود.
*البته این را باید بیان کنیم که برخورد شایسته ای با عدم احراز شد یعنی در انتها خیلی عقلایی برخورد کردند.
البته من معتقدم کلمه نجیبانه ای که مقام معظم رهبری در پیام خودشان بکار بردند، از تمکین به رای شورای نگهبان، مصداق بارز آن آقای لاریجانی بود.

اشاره تصميم كيرندكان بشت صحنه حاكميت و اختلافات محافل اصولكرا =  پشت پستویی

متكي : *در آستانه انتخابات شورای ائتلافی بود و بعد شورای وحدت بوجود آمد و شما سخنگوی شورای وحدت شدید. بسیاری بیان کردند وقتی شورای ائتلاف است شورای وحدت برای چیست؟

شورای وحدت در انتخابات این دوره بوجود نیامد. زمینه این شورای وحدت بعد از انتخابات مجلس یازدهم ایجاد شد. ما همیشه با هم بودیم. در شورای ائتلاف با هم بودیم که مجلس دهم را باختیم و با هم بودیم که مجلس یازدهم را بردیم. اما شما در یک کار جمعی اگر به لوازم کار جمعی توجه نکنید، از عملکرد خودتان نمی‌توانید دفاع کنید. بنده و 9 نفر دیگر منتخبین بر اساس رأی جمع زیادی از اصولگرایان تهرانی بودیم که عضو شورای انتخاب شدیم و در انتخاب نمایندگان مجلس یازدهم در شهر تهران، هیچ وقعی به نظرات ما گذاشته نشد. ما یک بار بحث و صحبت کردیم و رای‌گیری شد و یک لیست درآمد، زیر میز زد و این لیست را هوا کرد. تعداد جدیدی به این لیست اضافه شد و بعد با مصالحه حل شد و این لیست جدید شد.

دو شب قبل از رای‌گیری پایانی، جبهه پایداری زیر میز زد و دوباره این لیست بهم ریخت و این بار در گعده‌های 3-2 نفره پشت پستویی این لیست نهایی شد. در کار حزبی و جمعی و در یک کاری که با هواداران می‌خواهید توجیه کنید آنها را، اگر شیوه های غیردموکراتیک بکار ببرید، اگر فقط حرف 4-3 نفر آقابالاسر ملاک باشد، - چون الان بعد از انتخابات است این صحبت ها را بیان می کنم - اگر تصمیم‌گیر باشند این کار مشارکت جمعی نیست.

ما 40 حزب اصولگرا در خانه احزاب وزارت کشور داریم. این آقایان 5 حزب را مانند موتلفه، جامعه مهندسین، رهپویان و 2 – 3 حزب دیگر را انتخاب کردند و در شورای مرکزی شورای ائتلاف قرار دادند. 35 حزب دیگر می گویند ما چه کاره بودیم؟! ما چرا به حساب نیامدیم؟! اینها گله‌مند بودند در حالی که می توانید در روش قابل فهم و قابل دفاع از 40 حزب دعوت کنید و بگویید 5 حزب را می‌خواهیم در اینجا عضو شورا شوند، ببینید آن 3-2 حزبی که همیشه در همه هسته ها حضور دارند رای می‌آوردند یا خیر؟ شاید برخی از اینها انتخاب می شدند و هیچ مانعی نداشت اما شما یک کار دموکراتیک می‌کردید، اما جامعه روحانیت مبارز به ما به عنوان نمایندگان احزاب گفت که الان موقع گله‌مندی نیست، الان روی لیست اتحاد و وحدت کنید تا این لیست موفق شود و بالاخره موفق شد اما به قیمت این میزان گله‌گذاری شد.

جامعه روحانیت 8 دوره با آقایان مذاکره کرد و آقایان تمکین نکردند و نپذیرفتند. وقتی نپذیرفتند در تابستان سال قبل، 40 حزب دعوت شدند، اقشار دعوت شدند. با آنها طرح موضوع شد. احزاب گفتند همراهی می کنیم و در یک مجموعه جدید باشیم اما همه باشیم. نمی‌گوییم هر 40 حزب در اینجا عضو شویم ولی ما هر تعدادی که می خواهید بگذارید انتخاب کنیم. این ضلع احزاب از مثلث شورای وحدت شد. ضلع دوم اقشار بودند و دعوت شدند که نماینده معرفی کنند. 7 نفر را آنها گذاشتند که بانوان دو نفر و بقیه نیز یک نفر معرفی کردند. جامعه روحانیت مبارز هم 3 نفر را معرفی کرد تا در شورای مرکزی تصمیم بگیریم که ضلع سوم شود.

17 دقيقة
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1400/04/04/2527696
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه آپريل 09, 2023 10:17 pm

* شیخ حسن روحانی هم به پایان خط رسید!

* اکنون، ‌ای سیاستمدارانِ پشت صحنه و روی صحنه! آن دنبه را گربه خورد،
دنبال فرد دیگری باشید که مشکلات را گردنش بیندازید، البته اگر مردم سبیل
چرب کرده شما را باور کنند!

https://khabarban.com/a/32360366

* شیخ تمام شد و رفت و یادم آمد که
در قدیم چلوکباب خوردن از آنc مفاخر
بود و اینکه آنقدر چرب باشد که سبیل خورنده هم چرب شود و دیگران بفهمند که
از کره چلوکباب است!
* بزرگ‌زاده‌ای آبرومند به فقر و
تنگدستی افتاده بود، برای اینکه کسی پی به احوالش نبرد هر روز سبیل خود را
با تکه دنبه‌ای چرب می‌کرد. تا اینکه یک روز عصر که سر گذر با رفقایش نشسته
بود و سبیل چرب کرده‌اش را تاب می‌داد و از کیفیت کره چلوکباب ظهر صحبت
می‌کرد، پسر کوچکش دوان دوان و ناراحت از راه رسید و گفت: بابا بدو، اون
دنبه‌ای رو که هر روز باهاش سبیلت را چرب می‌کردی گربه خورد.
00343179

پستتوسط 00343179 » يکشنبه آپريل 09, 2023 10:49 pm

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به تذکر یک نماینده گفت:

درباره آژانس
قبلاً نیز تذکر دادم، الان هم می‌گویم پس از زمان سه ماهه‌ای که گذشت، هیچ
چیزی تمدید نشده و پس از آن هیچ کدام از موضوعاتی که در داخل ضبط شده،
هیچ‌وقت به آژانس داده نمی‌شود و در اختیار جمهوری اسلامی ایران است، قانون
دقیقاً در حال اجراست.   
00343179

پستتوسط 00343179 » دوشنبه آپريل 10, 2023 1:42 am

سهم احمدی‌نژاد از آرای باطله انتخابات

خبرآنلاین نوشت: حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، با اشاره به میزان آرای ریخته شده به صندوق در انتخابات ۱۴۰۰ با نام محمود احمدی‌نژاد گفت: حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار رای با نام محمود احمدی‌نژاد در انتخابات اخیر به صندوق ریخته شد که البته با توجه به‌عدم وجود ایشان به‌عنوان کاندیدا، به‌عنوان آرای باطله منظور شد.
00343179

پستتوسط 00343179 » دوشنبه آپريل 10, 2023 2:13 am

محتواى بقيه آراى باطله 

Image
شعبده بازی با آرای باطله!

آیا وزارت کشور آمار 4 میلیون رأی باطله را به تفکیک اعلام کرده است؟ در این صورت بقیه روی برگه چه نوشته اند. اساسا وزارت کشور چنین وظیفه ای دارد یا ایشان حدس می زند و به چنین عددی رسیده است؟
عصر ایران؛ مهرداد خدیر- یک عضو ارشد حزب مؤتلفۀ اسلامی مدعی شده «در انتخابات اخیر 2 میلیون و 700 هزار رأی از آرای باطله به محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری پیشین و نامزد تأیید نشده اختصاص یافته» و بر این اساس نتیجه گرفته «میزان پایگاه او همین قدر است» و توضیح هم داده «تازه همین هم به خاطر عملکرد دولت نخست او – 84 تا 88- بوده» است.

آقای حمید رضا ترقی آنگاه حضور او در مجمع تشخیص مصلحت نظام را به عنوان نمایندۀ دو میلیون و 700 هزار رأی باطله قابل تحمل دانسته « چون در نظام هضم شده است».

عضو ارشد مؤتلفه در عین حال از طعنه به اصلاح طلبان غفلت نکرده و یادآور شده همین تعداد رأی باطلۀ احمدی‌نژاد البته از آرای عبدالناصرهمتی بیشتر بوده است.

به این بهانه می‌توان نکات و سؤالاتی را طرح کرد:

1. آیا احمدی‌نژاد از حامیان وهواداران خود خواسته بود در انتخابات شرکت کنند و نام او را به رغم رد صلاحیت، روی برگه بنویسند و به صندوق بیندازند؟ در این صورت چرا خود شرکت نکرد و رأی نداد؟

2. آیا وزارت کشور آمار 4 میلیون رأی باطله را به تفکیک اعلام کرده است؟ در این صورت بقیه روی برگه چه نوشته اند؟ اساسا وزارت کشور چنین وظیفه ای دارد یا ایشان حدس می زند و به چنین عددی رسیده است؟ اگر ادعای حمید رضا ترقی درست باشد محتوای بقیۀ آرای باطله هم باید مشخص باشد.

حال آن که آنچه منتشر شده بیشتر جنبۀ نمادین داشته یا خود فرد عکس گرفته یا احیانا چنان متفاوت و جذاب بوده که احتمالا شمارنده‌ای در فضای مجازی گذاشته است. مثل تصویر برگه‌ای که روی آن نوشته شده بود: « من رییس جمهور نمی خواهم، من شوهر می خواهم!» و در برگۀ دیگر هم ویژگی‌ها و صفات مورد نظر برای همسر مطلوب را فهرست کرده بود ( به جای اسامی 21 نامزد شوراها!)

3. اگر فردی بر اساس ثبت نام‌های اولیه و بی توجه به اطلاعیه های نصب شده نام کاندیداهای تأیید نشدۀ دیگر مانند علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، مصطفی تاج زاده و مسعود پزشکیان را نوشته باشد باز هم می توان گفت پایگاه آرای آنان همین قدر است یا مختص احمدی نژاد است؟!

4. عضو ارشد مؤتلفه از این فرصت استفاده کرده و طعنه زده که آرای باطلۀ محمود احمدی نژاد از آرای مأخوذۀ عبدالناصر همتی بیشتر بوده است.

این در حالی است که آقای همتی نامزد رسمی جبهۀ اصلاحات نبود و تنها برخی از احزاب و چهره ها به منظور روشن نگاه داشتن شمعی در عرصه رقابت و در 48 ساعت آخر حمایت کردند.

تیمی که داور بازیکنان اصلی آن را اخراج کرده و برای حفظ آبروی برگزار کنندۀ مسابقه با بازیکن ذخیره به میدان رفته و زمین را ترک نکرده حالا باید طعنه بشنود!

5. مقایسۀ آرای باطله با آرای صحیح به لحاظ قانونی مثل این است که تعداد گل های پذیرفته نشدۀ یک تیم معیار برتری دانسته شود. هر چند همه می‌دانند آرای باطله با هر محتوا و نیز آرای همتی مجموعا اعتراضی تلقی می‌شوند و نیز فاصلۀ نرخ مشارکت با نرخ متوسط و در مجموع تلفیقی از اعتراض و دل سردی و بی توجهی اند.

6. راست گرایانی که در انتخابات آزاد و رقابتی معمولا بختی ندارند و آرای آنان از 25 درصد فراتر نمی‌رود علاقه دارند رقبای خود را که پیش‌تر با فاصلۀ بسیار پیروز شده بودند تحقیر کنند. با همین نگاه است که آقای ترقی دوست دارد پایگاه احمدی‌نژاد را به محدود و منحصر به آرای باطله به اسم او بداند و پایگاه اصلاح طلبان را محدود و منحصر به آرای همتی که در زمرۀ 14 نامزد جبهۀ اصلاحات هم نبود.

با این وصف جای این پرسش باقی می‌ماند که پس این همه ردصلاحیت و قلع و قمع برای چه بود؟ می گذاشتید بیایند خوب. جدای این که مگر همین اقای احمدی نژاد برکشیدۀ خودشان نبود؟

7. درست 20 سال پیش و در انتخابات ریاست جمهوری سال 1380 که سید محمد خاتمی با 21 میلیون و 659 هزار و 53 رأی پیروز شد واحمد توکلی و علی شمخانی در جایگاه دوم وسوم قرار گرفتند، شمار آرای باطله ( 492 هزار و 759 برگ) از آرای نامزدهای محافظه کار یا عضو یا مرتبط با مؤتلفه ( عبدالله جاسبی، سید محمود کاشانی، حسن غفوری فرد و علی فلاحیان ) بیشتر بود.

در آن انتخابات روزنامۀ رسالت که عملا ارگان مؤتلفه بود کوشید شمار رأی نداده ها را به حساب منتقدان خاتمی بگذارد حال آن که روشن بود نسبتی با محافظه کاران و اصول گرایان ندارند.

اکنون اما از یک سو به 52 درصد از جمعیت ایران که پای صندوق رأی حاضر نشده اند اشاره نمی شود و از جانب دیگر با ادعای 2 میلیون و 700 هزار رأی باطله به نام محمود احمدی نژاد یک نامزد خیالی و شکست خورده می سازند تا آرای باطله به یک میلیون و 300 هزار کاهش یابد. فرض کنیم 100 هزار نفر روی برگه نوشته باشند: داریوش اقبالی خواننده! لابد آقای ترقی آن را هم نشانۀ پایگاه اجتماعی او می دانند و شاید دلیل هم بیاورد: اگر به ایران برگردد و در ورزشگاه آزادی کنسرت بگذارد این تعداد بلیت می خرند!

8. آقای ترقی به عدد 2 میلیون و 700 هزار بسنده نکرده و نیت خوانی هم کرده و گفته به خاطر عملکرد دولت اول احمدی نژاد بوده است. مگر ذیل برگه ها دلیل هم ذکر می شده که ایشان به این نتیجه رسیده است؟ با این منطق لابد کسانی که نیامده اند هم به خاطر عملکرد 88 تا 90 یا 90 به بعد بوده است!

9. با توجه به علاقۀ ویژه این فعال سیاسی یادآوری میزان آرای کاندیدای اختصاصی مؤتلفه در انتخابات سال 96 هم خالی از لطف نیست. آن دیگر باطله نبود و مأخوذه و صحیح بود و از حمایت صریح و رسمی برخوردار: سید مصطفی میرسلیم با 487 هزار و 267 رأی معادل 1.16 درصد.

10. هر چند می توان این نوع تحلیل را واکنش به رفتار احمدی نژاد با مؤتلفه در دوران ریاست جمهوری و نپذیرفتن دعوت آنان در مراسم سالانه و نقد های عبدالرضا داوری در روزنامۀ دولت در سال های 90 تا 92 دانست اما اگرهمچنان بخواهند تحقیر کنند بعید نیست واکنش دور از انتظاری از او سر زند.

https://www.asriran.com/fa/news/791534
00343179

پستتوسط 00343179 » دوشنبه آپريل 10, 2023 3:51 am

راز تاييد مهرعليزاده در اين انتخابات و حتى حكم حكومتي براى تاييد صلاحيت او در انتخابات جند سال قبل - عليرغم مواضع تند او = باجناقش در دفتر رهبري

00343179

قبليبعدي

بازگشت به بايگانى موضوعى گاهنامه معرفت به زمان

Aelaa.Net