احوال مجلس، نگهبان، مصلحت، خبرگان

ارائه موضوعي شمارگان منتشره از{گاهنامه معرفت به زمان}

مدير انجمن: نبض زمان

Re: احوال مجلس، نگهبان، مصلحت، خبرگان

پستتوسط 00343179 » شنبه آپريل 01, 2023 10:00 pm

خواندنيهاى كانديداها در مناظره اول:

+ در اين اقتباس موارد غير مفد حذف شده است:
شعارها - عناوين كلي مشكلات يا آرزوها - اصطلاحات اقتصادي و حرفهاى كنفرانس اقتصادي - بايد بشود ... نبايد مي شد.... جرا شد؟ و جرا نشد؟ وووو

+ فقط اطلاعات ناكفته و كمتر كفته يا راهكار واضح غير تكراري؛
 كه خواندني باشد اقتباس شده است

خواندينيهاى = رئيسي:
رییسی: ما اصحاب «ما می‌توانیم» هستیم
وی ادامه داد: ۱۲ اندیشکده فعال در کشور برای برنامه با ما همکاری کردند. نظام مسائل و حل مسائل مردم در اختیار ماست.
رئيسي: در همین مناظره (انتخابات قبلي) برخی گفتند اگر رئیسی بیاید قیمت دلار پنج هزار تومان می‌شود و خودشان دلار را سی هزار تومان کردند و بعد هم گفتند اگر نبودیم دلار پنجاه هزار تومان می‌شد! این مثل دروازه‌بانی که هفده گل خورده بود و گفت اگر من نبودم سی گل می‌خوردیم!
آشنايي با فالور و  كيمر:
وی با بیان اینکه در فضای مجازی ما عقبیم گفت: من از جوانان و بچه‌ها می‌پرسم،
وقتی دارید در اینترنت گیم بازی می‌کنید چند بار حال شما گرفته می‌شود؟
باید کار بسیاری شود.
من خودم صفحه دارم و دو میلیون فالوئر دارم
و مسائل از این طریق به من می‌رسد.

خواندينيهاى = جليلي:
جلیلی تصریح کرد: سال۹۱ ، ۷۰ هزار میلیارد دلار بدهی معوقه بانکی داشتیم ، همتی آن موقع مدیر عامل بانک سینا بود. مسئولین مرتبط را جمع کرده و از آنها خواستم بگویند چه کنیم. چرا آقای همتی همان موقع شکایت نکرد؟در این هشت سال چه شده که الان همتی می گوید ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی در اختیار ۱۱ نفر است؟ پس شما چه کاره آید؟
جليلي و تامين كالري روزانه مردم: خداقل ۲۵۰۰ کالری در روز باید به مردم برسد که برنامه ای تهیه کردیم که سبد غذایی به خوبی توزیع شود که متاسفانه در این سالها این توزیع مناسب نبوده است.
به قول شهید حاج قاسم سلیمانی اگر آب را ول کنیم معلوم نیست به پای درخت برسد، بلکه باید مسیر آب را دنبال کرد. !!!؟

خواندينيهاى = قاضي زاده هاشمي:
رقابت قاضی زاده هاشمی (با جليلي) در تامين كالري و ريز مغذيها: همچنین ما برای هزینه خانوار شامل خوراک، ریزمغزی ها، انواع پروتئین ها و کالری ها پیش بینی هایی کردیم 

خواندينيهاى = زاكاني:
(از ذريه عبيد زاكاني = صاحب كتاب موش و كربه؟)
زاكاني: اتهاماتی هم می‌زنند مثلا دو بار در دیپلم تجدید آورده‌ام که مایع خجالت است، چون ۱۵ روز بود که از جنگ برگشته بودم و امتحان دادم و دو درس تجدید شدم. یا اینکه می‌گویند یک ترم مشروتی دارم. من با داشتن زن و فرزند ۱۱ ماه مسافرکشی کردم؛ اینها چیزهایی است که آدم را آزار می‌دهد.

زاکانی افزود: در مورد محل تحصیل من صحبت کردند. من در دانشگاه علوم پزشکی تهران درس خوانده‌ام. اگر شما خارج از کشور درس خوانده‌اید و بعد برگشته‌اید من کنکور دادم و بعد رزیدنت شدم به دلیل معلولیت دستم گفتند که به پزشکی هسته‌ای بروم. اگر می‌دانید دیگر تکرار نکنید اگر هم نمی‌دانید به شما گفتم که دیگر تکرار نکنید؛ این مایه خجالت است.

زاكاني:  آقای همتی شما در سال ۹۸ گفتید FATA تأثیری بر اقتصاد ایران ندارد پس چرا آن زمان به مردم دروغ گفتید؟  
زاکانی علت بالا بودن حجم نقدینگی را تولید پول پرقدرت دانست و افزود: بدون نظارت بانک مرکزی بانک ها اقدام به تولید پول می کنند. ما اکنون ابربدهکاران بانکی داریم، ۱۱ ابربدهکار ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارند. وظیفه آقای همتی و وزیر اقتصاد آن بود که بدهی های ابربدهکاران بانکی را پیگیری کنند که این اتفاق رخ نداد.
این سوال را از آقای همتی پرسیدم که ابربدهکاران بانکی چه کسانی هستند شاهد بی انضباطی در بانک های مختلف هستیم؛ چرا این وضعیت درست نمی شود. مفسده بانکی از کجا سرچشمه می گیرد. باید نظارت درستی توسط بانک مرکزی صورت می گرفت.
وی افزود: سال گذشته از ۵۴۰۰ هزار میلیارد تومان سپرده بانکی ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شد که دو سوم آن استمهال بود، یعنی به بدهکاران بانکی این پول داده شد. این حجم بالا متعلق به کسانی است که نقش فعالی در حوزه اقتصاد ندارند و این کار از طریق سوداگری و سفته بازی انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: بزرگترین خدمت آقای همتی این بود که نظارت دقیقی در حوزه پولی و بانکی انجام می داد. از من درباره نقدینگی سوال شد که پاسخ دادم مهمترین عامل بالا بودن نقدینگی تولید پول پرقدرت است. بانک مرکزی به تقاضاهای دولت پاسخ داد و با چاپ پول آن را در بازار عرضه کرد. نتیجه آن است که دولت بدهی به دولت آینده انتقال می دهد. آقای همتی باید پاسخ دهند که چرا با این شرایط کشور اداره شد.

خواندينيهاى = رضائي:
 رضایی گفت: چرا باید قطار انقلاب روز به روز کوچک شده باشد و قطار انقلاب به یک اسکوتر ( وسیله حرکتی تک نفره مانند دوچرخه) تبدیل شده باشد.

رضایی خطاب به انتقاد همتی درباره اظهارات وی نسبت به گروگان گرفتن آمریکایی ها و التهاب احتمالی ایجاد شده از این حرف در میان مذاکرات ۱+۵ گفت: من یک سرباز هستم. وقتی آمریکا تهدید می کند که حمله می کند من هم می گویم گروگان می گیریم. ما رجز می خوانیم و به شکلی هم حرف می زنیم که جنبه انسانی ما حفظ شود.

قدرت را از مرکز به استان ها می برم

هم‌چنین محسن رضایی در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود در واکنش به اظهارات همتی گفت: اینکه آقای همتی رجز خوانی نظامی را نمی داند یک جرف است اما اینکه دلسوز مردم خود را معرفی می کند حرف دیگری است.

وی ادامه داد: ایشان طی سه سالی که در بانک مرکزی بوده کاملا با تحریم های آمریکایی همراهی کرده است. من در صورت رئیس جمهور شدن در اولین فرصت ایشان و برخی از اعضای هیئت دولت آقای روحانی را ممنوع الخروج می کنم و ثابت می کنم چه آسیبی به کشور زدند.

رضایی در واکنش به صحبت‌هایی که علیه مدارک تحصیلی‌اش شد، گفت: قبل از انقلاب که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی دانشگاه بودم با زور اسلحه بود؟ مدرک من در دانشگاه تهران را دکتر عارف از دوستان آقای همتی امضا کرده است.

وی درباره بایدهای اقتصادی در کابینه احتمالی اش گفت: مسئله کسب و کار های خانگی مسئله خانه سازی و استفاده از بانوان را در دستور کار قرار می دهم. با مشورت از مراجع محترم قم حتما از دو نفر از بانوان در کابنیه و از تعداد بیشتری از آنان در سمت‌های مدیریتی استفاده می کنم.

وی بر استفاده از ظرفیت اهل تسنن و اقلیت‌های مذهبی تاکید کرد.

رضایی بیان کرد: برنامه اقتصادی که تبیین کردم به یک ایران بزرگ اقتصادی در کنار ایران سیاسی دفاعی امروز منجر خواهد شد.

وی گفت: در اقتصاد چند پیشران وجود دارد،ْ هر کدام فعال شود سیصد تا چهارصد شغل را با خود همراه می کند مثل مسکن و گردشگری.

خواندنيهاى همتي:  
عبدالناصر همتی دومین نفری بود که وارد محوطه صدا و سیما شد و گفت: بايد مردم را از حصر (انحصار) یک جریان که اکنون پنج نامزد در این انتخابات دارد خارج کرد.
 پیش از پاسخ به پرسش، باید بگویم که تأسف می‌خورم که در میان کاندیداها یک زن حضور ندارد. همچنین می‌دانم که بسیاری از مردم در میان کاندیداها نماینده‌ای از خود ندارند و تصمیم دارند که با صندوق قهر کنند.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: اما عرض می‌کنم که به جای قهر بیاید و رای بدهید و سرنوشت خود را تعیین کنید.
مردم خیلی از شماها، اینجا نماینده ندارید به حق هم معترض این موضوع هستید. اعتراضات را می خواهید با قهر از صندوق نشان دهید؟ من فکر می کنم اعتراض موثرتر این است که با رای‌تان فضا را تغییر دهید. ما می توانیم با رای یک نه بزرگ به تهدید علیه جمهوریت بگوییم.
 من اقتصاددان هستم و می‌دانم که اقتصاد ما توان کافی برای تحقق این وعده‌ها را ندارد. این کاندیداها با وعده‌هایشان عملاً از توزیع فقر می‌گویند ،نه از توزیع ثروت
 شما باید بدانید با عدم پذیرش FATF در مجمع تشخیص مصلحت، پدر اقتصاد کشور را درآورده اید.  
همتي در واکنش به سخنان سایر کاندیداها، اظهار کرد: قبلاً گفته بودم در مقابل پنج کاندیدا هستم و کاندیدای اصلی آقای رییسی است و مابقی پوششی هستند. اگر این افراد می‌خواهند جواب‌شان را بدهم قسم بخورند که تا آخر در رقابت‌ها می‌مانند وگرنه پاسخ دادن معنی ندارد.
وی افزود: البته من جواب این حرف ها را خواهم داد، اما نمی‌شود که همه کاندیداها بیایند به همتی حرف بزنند! من به آقای جلیلی در جلساتی که حضور داشتند، گفتم شما اقتصاد و فناوری نمی‌فهمید! چرا می‌خواهید برای همه مردم تصمیم‌گیری کنید؟ خسته نشدید از این همه بیانیه دادن؟ چرا همه تقصیرها را گردن بانک مرکزی می اندازید؟
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: آقای جلیلی شما در ماجرای برجام در زمین ترامپ بازی کردید و پدر کشور را درآوردید.

همتی تصریح کرد: آقای جلیلی خواهش می‌کنم از کاندیدای پوششی بودن دربیاید! شما دو کلاس اقتصاد خوانده‌اید؟ اصلا اقتصاد می‌فهمید؟
یا آقای رضایی شما می‌گویید من اقتصاد خواندم، چطور اقتصاد خواندید؟

اي = آقای زاکانی از پوششی بودن دربیایید! یعنی چه که این‌همه متهم می‌کنید؟ شما دو کلاس اقتصاد خوانده‌اید؟ اقتصاد نمی‌دانید! هسته‌ای پزشکی‌تان هم که مشخص است چطور مدرک گرفتید. دهن من را باز نکنید. من میخواهم محترمانه صحبت کنم.

آقای رضایی شما می‌گویید من اقتصاددانم. من که می‌دانم چگونه اقتصاد خواندید. من که نحوه اخذ مدرک شما را خبر دارم که استادان را مجبور می‌کردید بیایند و در دفتر شما درس بدهند و امتحان بگیرند! شما درخواست داشتید که وارد گروه دانشکده اقتصاد شوید که با اکثریت قاطع رد شد! اجازه ندهید که من مجبور شوم چنین مواردی را بگویم.
همتی همچنین خطاب به رئیسی افزود: من برای آقای رئیسی احترام ویژه قائل هستم ولی این افراد شما را پوشش می‌دهند. شما به جای رفتن به استان‌ها و دادن وام به کارخانه‌ها، می‌رفتید و به زندانها سر می‌زدید. این کارها وظیفه بخش اجرایی است و آخر هم معلوم نشد آن وام‌ها چه شد؟ من خواهش می‌کنم اول مشکلات قوه قضائیه را حل کنید و بعد بروید مشکلات قوه مجریه را حل کنید.
وی ادامه داد: شما از معیشت مردم می‌گویید اما با رای مثبت به فیلترینگ اینستاگرام معیشت مردم را تهدید کردید و حالا نمایندگان شما اینجا من را تهدید می‌کنند.
عبدالناصر همتی: بحث اساسی من تغییر حکمرانی اقتصادی است. ما سال ها کشور را دست سیاستمداران سپردیم، یکبار هم کشور را به اقتصاددان بسپاریم و سیاست تحت نظر اقتصاد باشد. ما فرصت زیادی نداریم و باید به سرعت اصلاحات اقتصادی را انجام دهیم.
همتی ادامه داد: من همیشه برای آقای رئیسی احترام ویژه قائل هستم، اما اینجا رقیب هم هستیم و من باید مواردی را بگویم که مردم دیدگاه‌های ما را بدانند. من الان یک شهروند عادی و استاد دانشگاه هستم و ایشان رییس قوه قضاییه هستند و این یک تعارض منافع را در خود دارد. آقای رئیسی شما به من امان‌نامه می‌دهید که بعد از پایان این برنامه‌ها اقدامی قضایی علیه من نکنند؟

همتی در بخش دوم مناظره اول که بعد از تنفس ۱۵ دقیقه ای آغاز شد در پاسخ به دومین سوال خود درباره کنترل قیمت‌ها و تنظیم بازار، اظهار کرد: من نماینده روحانی نیستم من از بانک مرکزی کنار گذاشته شدم به خاطر اختلاف‌نظری که با ایشان داشتم،
اما ‏صادقانه بگویم آقای روحانی از ۵ نامزد فعلی ریاست‌جمهوری، دنیادیده‌تر، دقیق‌تر و باهوش‌تر است. 

اما مشکل من با ایشان این بود که درکی از اقتصاد نداشتند، این نامزدها هم درکی از اقتصاد ندارند. آقای روحانی و این نامزدها همه سیاسی هستند! اقتصاددان می‌خواهیم.
‎وی افزود: آقای رئیسی گفتند دو گروه اقتصاددان می‌آیند و نظر می‌دهند، اگر آدم بینش اقتصادی نداشته باشد کدامیک از موارد را انتخاب می‌کند؟ در دنیا این مسئله حل شده است. آن کسی تصمیم می‌گیرد که بینش اقتصادی دارد.
من موافق قیمت دستوری نیستم. من معتقدم دولت نباید وارد این موارد جزئی مثل قیمت‌گذاری برای هرچیزی شود. قیمت‌گذاری در دنیا شکست خورده است اینکه می‌گویند با گران‌فروشی و گرانی می‌خواهیم مبارزه کنیم با چنین چیزی که نمی‌شود مبارزه کرد! این امر نتیجه تورم است. وقتی در بازاری قیمت بالا می‌رود این به همه بازارها کشیده می‌شود.من فکر می‌کنم راه‌حل این امر کنترل نقدینگی و خنثی‌سازی پایه پولی تزریق شده به جامعه از طرف دولت است که یکی از راه‌های اصلی آن همین ارزها بود که مسدود شده است و مدتها برای بانک مرکزی ارز تازه‌ای نیامده است.
همتی: مردم می‌توانند صحنه بازی را تغییر دهند
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش پایانی سخنانش گفت: من فکر می‌کردم آقای زاکانی پوششی هستند اما الان فهمیدم سوپرپوششی هستند و به هیچ‌وجه وقت خود را برای پاسخ به ایشان نمی‌گذارم.
وی افزود: از من پرسیدند که چرا به بانک مرکزی آمدی؟ افتخارم این است که بانک مرکزی کشور را در شرایط بسیار سخت اداره کردم و نگذاشتم کشور ونزوئلایی شود. الان آمده‌ام نگذارم اقتصاد کشور، اقتصاد کره شمالی شود.
همتی خطاب به مردم تصریح کرد: من هنوز پیروز این انتخابات نیستم؛ چرا که بسیاری تصمیم گرفته‌اید که رای ندهید. اما برای تقویت جمهوریت نیاز داریم قدرت قَدَرتان را نشان دهیم. ما فرصت و حق اشتباه کردن نداریم و اگر این چهار سال را از دست ندهیم میلیون‌ها ایرانی از زیر خط فقر درمی‌آیند.
خیلی‌ها نتیجه انتخابات را از پیش مشخص می‌دانند، اما مردم می‌توانند این صحنه را تغییر دهند. از شما می‌خواهم خودتان رای دهید و اگر اعتراض دارید، اعتراضتان را با رای دادن به من نشان دهید.
تا هفته آینده لااقل نظر ده نفر را تغییر دهید و با خود همراه سازید. بحث پیروزی من نیست، بحث پیروزی جمهوریت و مردم است که به نفع جمهوریت و مردم و فرزندانمان است.ما مردم می‌توانیم صحنه را تغییر دهیم.

!!!!
سخن عجيب همتي بعد از آنكه همه را بيسواد عنوان داد و خودش فقط اقتصاد دادن و با كارنامه سه ساله تاريك و سقوط ارز ملي ووو
اين حرف را هم لابلاي حرفهايش زد و كفت:

راستش من خیلی فکر کردم که اینجا چه وعده‌ای بدهم. دیدم صادقانه‌تر است به شما بگویم وضعیت اقتصادی ایران در شرایط فعلی طوری است که اغلب وعده‌های رنگارنگ و جذابی که بقیه نامزدها می‌دهند امکان تحقق ندارد.
= اين يعني = يا وضعيت اقتصادي طوري است كه بن بست است و او مايوس است يا اينكه خودش نادان ترين در اقتصاد است
!!!!!

خواندنيهاى مهرعليزاده:
مهرعلیزاده/  یکی از راه های اساسی جلوگیری از تخریب محیط زیست تقویت سازمان محیط زیست است؛ باید نهادهای عمومی ناظر بر محیط زیست را بعنوان ناظر فعال کنیم. من متاسفم از اینکه به هر دلیلی در چند سال قبل شاهد بودیم تحت عنوان محیط زیستی ها برای عده‌ای مشکل ایجاد کردند؛ معاون جوانی آمد و در محیط زیست کار کرد و هزاران اسم جاسوس بر او گذاشتند اما مشخص شد که مشکلی وجود نداشته است؛ حضور آقای کاوه مدنی و نگاه دقیق محیط زیستی او در محیط زیست اتفاق مغتنمی بود. در شرایط فعلی اگر به این مسائل کم توجهی کنیم در آینده باید با بحران مواجه شویم.

مهرعلی‌زاده: آقای رییسی! شما از نظر کلاس، شش کلاس سواد دارید؛ با شش کلاس نمی‌شود کشور را مدیریت کرد
وی اظهار کرد: سوالی که از آقای رییسی دارم این است که آیا جنابعالی حاضرید خانواده خود را در جاده چالوس به دست راننده ای که مومن و متدین است اما گواهینامه رانندگی ندارد؟ بدهید هرگز! من از آقای رییسی سوالم این است که شما از نظر تحصیلات کلاسیک فقط ۶ کلاس سواد دارید؛ البته من احترام میگذارم به تحصیلات حوزوی شما ولی با این سواد نمی شود اقتصاد را درست کرد.

آقای رییسی سید هستند و ما برای جد بزرگوارشان احترام قائلیم، اما من از ایشان سوالی دارم؛ آقای رییسی شما راهکارهایی را برای رفع موانع تولید مطرح کردید، خودتان چقدر با مسأله تولید آشنایی دارید؟ ممکن است چند نفر کارشناس دور هم جمع شوند و مطالبی را بگویند، آدم حفظ و اینجا آن مطالب را عنوان کند اما اینها به درد مردم نمی‌خورد.

مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: ۴۲ سال از پیروزی انقلاب گذشته است و مردم الان با مشکلاتی از جمله تولید و صادرات مواجه اند؛ امروز بیش از ۷۰ درصد ظرفیتهای تولید در کشور معطلند.

وی ادامه داد: از آقای رییسی این سوال را میکنم که آیا شما میتوانید یک سوال اقتصادی مطرح کنید و بدون کمک مشاوران‌تان به آن پاسخ دهید؟ اشاره کردند که آقای رییسی تشریف می برند به کارخانه‌ها و در هر سفر حداقل ۴۰ الی ۵۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود؛ بعدش هم یک مصاحبه‌ای در کارخانه‌ای که بانک آن را توقیف کرده بوده و بر اساس حکم دادستانی آزاد شده و ۱۰ الی ۱۵ نفر مشغول بکار می‌شوند، انجام می‌شود؛ سوال من این است که تا کنون چند کارخانه باز شده است؟ آقای رییسی چند کارخانه تا کنون بسته بوده‌اند؟ چه کسی است کارخانه ها را بسته؟ یک نفر که از خارج نیامده که این کارخانه‌ها را ببندد؛ اسرائیل و آمریکا که نبستند بلکه قاضی شما بسته است و اتفاقاً نیز یکی مشکلات تولید همینجاست؛ شما (آقای رییسی) همینجا را مدیریت کنید، مشکلات حل میشود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه یکی از احکام توسعه اقتصادی دادرسی عادلانه است، ادامه داد: آقای رییسی اگر شما دلتان برای اقتصاد می سوزد، همان قوه قضاییه را که هنوز به روش عهد قاجار اداره میشود، اصلاح کنید؛ شما از ۱۶ سالگی در این قوه بوده و هستید.

مهرعلیزاده کفت: برخی می‌گویند جناب آقای رییسی سندروم پست بی قرار شدید دارند؛ از دادستانی به دادستانی تشریف می‌برند؛ از آنجا کاندیدای ریاست جمهوری میشوند و سپس به ریاست قوه قضاییه میروند؛ شما ۵ سال فرصت کار دارید بر اساس نظر و تصمیم مقام معظم رهبری در حساس ترین محل یعنی قوه قضاییه؛ اتفاقاً سیستم قضا جای مبارزه با فساد است اما شما هوس ریاست جمهوری کرده‌اید؛ چه تضمینی است که ریاست جمهوری را هم به سودای یک مقام بالاتر رها نکنید؟

مهرعلیزاده ادامه داد: به آقای رییسی که به شورای حفاظت از حقوق بیت المال اشاره کردند باید بگویم که من در اصفهان مسئول ستاد تسهیل رفع موانع تولید بودم؛ در جلسات در جهت مانع زدایی کار می کردیم و در چارچوب قانون جلو می‌رفتیم اما یک نفر از بیرون از این موضوع خوشش نمی‌آمد؛ نامه می‌نوشت به قوه قضاییه و می‌گفت حقوق بیت‌المال در اینجا حفظ نشده و این باعث توقف کار جهت بررسی بیشتر می شد، درواقع دخالت مستقیم در امور اجرایی رخ می‌داد.

وی اظهار کرد: اینک که به هر دلیل از جمله شائبه مهندسی انتخابات با حذف تعدادی از افراد صالح در فرایند انتخابات روبرو هستیم تا جایی که از کنار فرمایش رهبری معظم انقلاب در جایگاه ولایت فقیه مبنی بر لزوم جبران جفا و ظلمی که بر برخی از آنان رفته است به راحتی عبور کنند، پرسش این است که این امر چگونه از سوی طراحان وضعیت موجود توجیه می‌شود؟ آیا حمایت از یک فرد خاص در دستور کار قرار گرفته است؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار کرد: آقای زاکانی گفتند که شما انشاء نوشتید؛ اتفاقا حرف حق با منطق و اصول از روی کاغذ خوانده می‌شود. اینکه بخواهیم تهمت بزنیم، خیلی راحت می توانیم حرف بزنیم و هیچ ترمزی هم نداشته باشیم.
00343179

تاريخ عضويت: چهارشنبه نوامبر 24, 2010 8:32 pm

پستتوسط 00343179 » شنبه آپريل 01, 2023 10:07 pm

حمله به نظرسنجی سايت عصر ایران

در دو ساعت اول بعد از انتشار نظرسنجی، رتبه اول با بین 55 الی 60 درصد آرا
عبدالناصر همتی بود. با این حال ناگهان با حمله سایبری ها مواجه شدیم و بر
خلاف روال متعارف رشد آرا در نظرسنجی ها، ناگهان تعداد آرا به 3 و سپس 4
برابر رسید و آرای رئیسی  از 65 درصد گذشت و آرای همتی به 20 درصد کاهش
یافت (و این روند ادامه دارد).
چند روز قبل نیز اتفاق مشابهی برایمان افتاده بود.

آقاى رئيسي وعده اصلاح و تقويت اينترنت را در مناظره اول داده بود، كه وفاى به وعده قبل از غلبه در انتخابات انجام شد

https://www.asriran.com/fa/news/787517
00343179

پستتوسط 00343179 » شنبه آپريل 01, 2023 10:50 pm

شکایت استاد اقتصاد رضایی و همتی از رئیس کل سابق بانک مرکزی به وزیر علوم

استاد تمام دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در واکنش به اظهارات عبدالناصر همتی درباره صلاحیت علمی محسن رضایی و همچنین صلاحیت علمی و اخلاقی برخی اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در مناظره با ارسال نامه ای به وزیر علوم، ضمن ابراز شکایت از همتی، خواستار تشکیل دادگاه ویژۀ رسیدگی به این‌گونه جرائم شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، دکتر مسعود درخشان استاد تمام دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در واکنش به اظهارات مطرح شده توسط عبدالناصر همتی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره صلاحیت علمی محسن رضایی و همچنین صلاحیت علمی و اخلاقی برخی اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در مناظره دیشب با ارسال نامه ای به منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن ابراز شکایت از همتی، خواستار تشکیل دادگاه ویژۀ رسیدگی به این‌گونه جرائم شد. متن کامل این نامه در ادامه آمده است:
جناب آقای دکتر منصور غلامی وزیر علوم سلام علیکم.
آقای دکتر عبدالناصر همتی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در مناظرۀ امشب انتخابات ریاست جمهوری متأسفانه شدیدترین توهین و اتهامات را متوجه ساحت علمی و اخلاقی برخی استادان دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران کرده‌اند. ایشان خطاب به جناب آقای دکتر محسن رضایی چنین گفتند: «جناب آقای رضایی! ... من که می‌دانم چطور اقتصاد خواندید. من از نحوۀ اخذ مدرک شما خبر دارم. استادهای دانشگاه را مجبور می‌کردید بیایند دفتر شما از شما امتحان بگیرند. ... آقای رضایی! چیزی نگویید که مجبور شوم برخی مسائل را اینجا بگویم.» توجه وزیر علوم را به نکات ذیل جلب می‌کنم.

1- در سال‌هایی که آقای دکتر رضایی در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران تحصیل می‌کردند بنده در آن دانشکده تدریس می‌کردم. نه‌تنها بنده بلکه همۀ استادانی که توقیق تدریس به فرمانده کل سپاه را داشتند افتخار می‌کردند که این خدمت ناقابل را  انجام می‌دهند. شهادت می‌دهم که هیچ اجباری در کار نبود و هیچ‌یک از استادان برای حضور در  دفتر ایشان جهت تدریس هیچ حق‌الزحمه و پاداشی دریافت نمی‌کردند ضمن آنکه ایشان اصرار داشتند که در کلاس‌های درس حضور داشته باشند.  شهادت می‌دهم که ایشان همۀ امتحانات دانشکده را بر طبق برنامۀ ادارۀ آموزش دانشکده و بدون هیچ تمایزی با سایر دانشجویان گذراندند.

2- بنده از زمان بازگشایی دانشگاه‌ها در اردیبهشت 1358 تا چندین سال متوالی در دانشکده اقتصاد تهران و دانشگاه‌های تربیت مدرس و امام صادق علیه‌السلام به‌طور پیوسته تدریس کردم. اگر بخواهم کوشاترین و با علاقه‌ترین دانشجوی خود را در آن سال‌ها نام ببرم قطعاً و یقیناً ایشان در جایگاه ممتاز سه نفر اول خواهند بود.

3- رسالۀ دکتری آقای دکتر رضایی که در زمینۀ پول و اعتبار است کاشف از ظرفیت نظریه‌پردازی‌های بدیع ایشان در مسائل پولی و اعتباری است. بنده ایشان را صاحب‌ نظری قوی و آگاه در مسائل پولی چه در ابعاد تئوریک و چه در جنبه‌های کاربردی می‌دانم.

4- در جلسات ماهیانه‌ای که قبل از دولت اول آقای روحانی در دفتر آقای دکتر رضا
یی در دبیرخانۀ تشخیص مصلحت برگزار می‌شد افتخار حضور داشتم. این جلساتِ دوستانه و غیر رسمی با حضور تعدادی از استادان و صاحب‌نظران اقتصادی تشکیل می‌شد و به بررسی مسائل اقتصادی کشور می‌پرداخت. شهادت می‌دهم که تحلیل‌های آقای دکتر رضایی قوی‌تر و جامع‌تر از بسیاری از استادان مدعوبود و جمع‌بندی‌های ایشان را همگی قبول می‌کردند.  
سخنان آقای همتی نه تنها توهین بارزی به شخصیت علمی آقای دکتر رضایی است بلکه اینجانب و سایر استادانی که افتخار تدریس به ایشان را داشتیم در مظان اتهام قرار گرفته‌ایم که خلاف اخلاق معلمی عمل کرده و استاندارد دوگانه داشته‌ایم. اینجانب که استاد آقای همتی در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران نیز بودم رسماً از آقای همتی شکایت دارم و از جنابعالی تقاضا می‌کنم دادگاه ویژۀ رسیدگی به این‌گونه جرائم را تشکیل دهید.

Image
   دکتر مسعود درخشان- استاد تمام اقتصاد- دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و چهرۀ ماندگار دانشگاه امام صادق علیه‌السلام
15 خرداد 1400
00343179

پستتوسط 00343179 » شنبه آپريل 01, 2023 11:02 pm

سوابق تحصیلی سید ابراهیم رئیسی

ماجرای مدرک تحصیلی ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، پس از سخنان محسن مهرعلیزاده، نامزد دیگر، در جریان مناظره تلویزیونی خبرساز شد.

آقای مهرعلیزاده خطاب به او گفت: "شما در سطح کلاسیک شش کلاس سواد دارید، با این سواد نمی‌توان اقتصاد را اداره کرد." او در عین حال با درک حساسیت‌های سیاسی درباره تحصیلات روحانیون اضافه کرد: "البته من به سواد حوزوی‌تان احترام می‌گذارم ولی این برای اداره کشور کافی نیست."

پیشتر نیز حضور تمام وقت و ۴۱ ساله ابراهیم رئیسی از ۱۹ سالگی در مناصب حساس قضایی باعث شده بود حرف و حدیث هایی درباره سوابق تحصیلی او حتی در حوزه علمیه مطرح شود.

سوال منتقدان این است که با ورود او به دادیاری کرج در سال ۵۹ و همزمان دادستانی همدان و بعد تهران، چگونه فرصت تحصیل در حوزه را داشته است. به خصوص که آن سال‌ها، به دلیل موج گسترده محاکمات و دستگیری‌ها در تهران و کرج نیازمند حضور تمام وقت در مشاغل قضایی بوده است.

به نظر می‌رسد یکی از دلایل ویرایش‌های مکرر زندگینامه ابراهیم رئیسی در سایت شخصی او پاسخ به همین انتقادها باشد.

او اعلام کرده در سال اول پذیرش مسئولیت دادستان انقلاب اسلامی در کرج، با سه نفر از طلبه‌ها، حضور در یک دوره فقهی با تدریس آیت‌الله مدرسی را آغاز کرده و "برای آنکه به اشتغالات اداری او ضربه‌ای وارد نشود، زمان آن را در هماهنگی با استاد، اولین ساعات صبحگاهی تنظیم کرده بود."

آقای رئیسی گفته که این رویه را علاوه بر صبح‌ها، در تعطیلات با برخی روحانیون دیگر هم ادامه داده است و از سال ۷۰ در جلسات خارج فقه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران حاضر شده است.

Image
تصویری که از مدرک ابراهیم رئیسی منتشر شد

سوال درباره زمان و مکان دریافت مدرک 'دکترا'

اما آنچه این روزها بیشتر مدنظر رقبای ابراهیم رئیسی بوده مربوط به مدرک دکترای اوست.

بلافاصله پس از آنکه آقای مهرعلیزاده "شش کلاس سواد" را مطرح کرد، رسانه های اصولگرا تصویر مدرک دکترای آقای رئیسی را منتشر کردند، اما ماجرا ابعاد دیگری پیدا کرد و همین مدرک و چگونگی کسب آن نیز مورد سوال قرار گرفت.

در زندگی‌نامه آقای رئیسی نوشته شده که او با اتمام دوره سطح حوزه، به دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی راه یافت و در سال ۱۳۸۰ از آنجا فارغ التحصیل شد، اما نامی از موسسه موجود نیست. ادعای بعدی این است که او با قبولی در کنکور دکتری "مدرسه عالی شهید مطهری" در رشته فقه و حقوق خصوصی ادامه تحصیل داد.

منتقدان با استناد به مدرک منتشر شده ایرادهای جدیدی را مطرح کردند. مطابق این مدرک، آقای رئیسی اردیبهشت ۹۲ دوره دکترا را به پایان رسانده، سالی که هنوز معاون اول قوه قضائیه بوده است.

محمدشریف شاهی، حقوقدان، در رشته توییت‌هایی با استناد به قانون "منع اشتغال به تحصیل همزمان با مشاغل دولتی" نوشت که اساسا تحصیل آقای رئیسی "در ساعات اداری ممنوع و مستلزم مأموریت و یا مرخصی" بوده و "مدرک دکتری منتشر شده ‎رئیسی دلالت بر اشتغال به تحصیل ایشان همزمان با تصدی معاون اولی قوه قضائیه دارد؛ ضمانت اجرای این قانون، انفصال از خدمت از یک تا سه سال است."

او همچنین به یک دلیل موجه در قانون مذکور یعنی "سابقه ایثارگری طبق قانون" هم اشاره کرد که شامل آقای رئیسی نمی‌شود.

در واکنش به این سخنان روزنامه کیهان روز دوشنبه ۱۷ خرداد در مطلبی با عنوان "پاسخ به شبهه قانونی بودن مدرک تحصیلی رئیسی" نوشت که در ماده واحده قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور در ساعات اداری، تحصیل کارگزاران در خارج از ساعات اداری ممنوع اعلام نشده است.

این روزنامه تاکید کرد که در این قانون تحصیل کارگزاران کشور در قالب ماموریت و مرخصی با شرایطی مجاز اعلام شده است.

در یک گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران اعلام شده که در قوانین تحصیل مقامات در ساعت اداری ممنوع شده و آنان باید برای تحصیل از مرخصی استفاده کنند. در این میان اما نحوه اجرای این قانون و نحوه نظارت بر آن شفاف نیست.

Image
محسن مهرعلیزاده خطاب به رئیسی: شما در سطح کلاسیک شش کلاس سواد دارید، با این سواد نمی‌توان اقتصاد را اداره کرد

همچنین به جز ابراهیم رئیسی بسیاری از نمایندگان مجلس و مقامات دولت در حین داشتن سمت دولتی تحصیل کرده‌اند.

در این میان اما منتقدان اعلام کردند که نحوه اخذ مدرک دیپلم و لیسانس آقای رئیسی نیز مشخص نیست.

رحمت الله بیگدلی، روحانی اصلاح طلب، در حساب توییتر خود خطاب به آقای رئیسی نوشت: "شما با کدام‌ مدرک تحصیلی و با کدام کنکور و رتبه کنکور وارد دانشگاه شده‌اید؟ لطفا مدرک تحصیلی پایه خود (دیپلم) برای ورود به دانشگاه و مدرک شرکت در کنکور و رتبه خود در کنکور را ارائه دهید."

مدافعان ابراهیم رئیسی انتقادها از زمان طولانی تحصیل او در مقطع دکترا را که ۱۲ سال طول کشید، بی پاسخ گذاشتند اما درباره راهیابی او به مقطع دکترا و پیش از آن مقطع کارشناسی ارشد، مقرراتی را ذکر کردند که بر اساس آن تحصیلات حوزوی روحانیون منطبق با تبصره هایی، با مدارک دانشگاهی معادل سازی می‌شود.

نهایتا محسن مهرعلیزاده نیز در یک نشست خبری گفت که آقای رئیسی درس حوزوی خوانده "بعد بر اساس قوانین معادل‌سازی شده" و بر اساس آن "به مقطع فوق لیسانس رفته و بعد از مدرسه عالی شهید مطهری دکتری خود را اخذ کرده است."

او در عین حال اضافه کرد: "اقتصاد یک علم است، کسی که داوطلب است باید کلاس ششم، دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس و دکتری را گذرانده باشد و کار عملیاتی کرده باشد تا بتواند لمس اجرایی از آن کار را داشته باشد."

در این میان حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان، به شدت به آقای مهرعلیزاده تاخت و انتقادات او را به ابراهیم رئیسی "سخیف و ناشیانه" توصیف کرد.

https://www.bbc.com/persian/iran-featur ... google.com

خلاصه شش كلاس دبستان+ مقدمات حوزه تا شرح لمعه و اصول مظفر = آيت اللهي مزد خدمات سالهاى اوين و قضائيه است
سيستمي كه مراجع رسمي تقليد را عزل و نفي مي كند حتما مي تواند طلاب مبتدي و متوسط را آيت الله كند
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه آپريل 05, 2023 9:15 pm

زاکانی:
 کاغذ برخی‌ کاندیداها را بگیرند، باید بنشینند و ما را نگاه کنند

نشست خبری زاکانی در تسنیم| کاغذ برخی‌ کاندیداها را بگیرند، باید بنشینند و ما را نگاه کنند/ دولت روحانی ۳۰۰هزار میلیارد تومان از بورس برای خودش بیرون کشید

Image
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: دولت آقای روحانی بر اساس گزارش وزارت اقتصاد ۳۰۰هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه برای خودش بیرون کشید و بنده این را یک جنایت در حق مردم می‌دانم.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، علیرضا زاکانی کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه که در محل خبرگزاری تسنیم برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه حضور مردم در صحنه، مسائل را حل کرده و ناامیدی را از بین می‌برد، اظهار داشت: امروز بخش زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها نخبه هستند و اگر خود آنان محور تحول و کار قرار بگیرند، سرخوردگی دیگر معنا ندارد؛ توجه ما به این است که در عرض چهار سال، یک تحول همه‌جانبه را در ایران حاصل کنیم چون معتقدیم دولت نوکر مردم است و ادبیات‌ سخن گفتن با مردم باید تغییر کند.

** نمی‌شود کشور را به‌صورت کاریکاتوری رشد داد

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه نمی‌شود کشور را به صورت کاریکاتوری رشد داد، گفت: باید یک حرکت موز‌ون و هماهنگ برای پیشرفت کشور داشت. برنامه ما ناظر به حقایق کشور است تا اتاق‌های مسئولان تبدیل به اتاق‌های شیشه‌ای و میزهای آن‌ها تبدیل به میز خدمت شود؛ از این رو آمایش سرزمین برای ما مهم است.

زاکانی خاطرنشان کرد: آقای روحانی یک کار خوب کردند و آن هم آمایش سرزمینی بود. ما امروز در کشور استراتژی صنعتی نداریم، باید متناسب با همین آمایش سرزمین، یک برنامه اقتصادی فرهنگی اجتماعی داشته باشیم و بعد برای 450 شهرستان و با کمک نخبگان و مردم تحول را آغاز کنیم.

زاکانی با بیان اینکه برنامه ما مبتنی بر ارتباط با کارشناسان و نخبگان شهرستانی است و در زمان حاضر هم می‌خواهیم یک مدلی را رونمایی کنیم که از این پس شهرستان‌ها برای ما موضوعیت داشته باشد، گفت: اگر توانمندی کشور متناسب با مشکلات موجود به‌کار گرفته شود، موجب می‌شود ما بتوانیم در هر شهرستان متناسب با همان مشکلات کار کنیم.

** رونمایی از سامانه دولت‌یار؛ مشکلات 451 شهرستان را احصاء کردیم

وی افزود: بر همین اساس سامانه دولت‌یار را رونمایی می‌کنیم که مشکلات 451 شهرستان را احصا کرده است، در این برنامه 1841 مسئله شهرستان‌ها را استخراج کردیم و در معرض دید مردم گذاشتیم و مردم عزیز می‌توانند ببینند و بعد مسایلی را به آن اضافه کنند اما باید 100 نفر از مردم شهرستان نیز این مشکل جدید را تأیید کنند تا در ردیف مشکلات آن شهرستان قرار بگیرد؛ سپس مشکلات استخراج‌شده را بین وزارتخانه‌ها تقسیم می‌کنیم و در بودجه سال 1401 برای آن اعتبار می بینیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با ابراز اینکه "اکنون 78 هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم که بر اساس کار غیرکارشناسی انجام شده و برای کشور مشکل ایجاد کرده است"، اظهار داشت: سامانه دولت‌یار از امروز رونمایی شده است و به مردم امکان نظارت بر مسئولان را می‌دهد با این برنامه اصول 27 و 8 قانون اساسی را احیا می‌کنیم این بازسازی نوین امکان اجرای بند بندِ قانون اساسی را نیز فراهم می‌کند؛ دولت اقدام و اصلاح دولت پاسخگو است.

** اشتباه روحانی این بود که کرونا را منحصر به حوزه بهداشت و درمان کرد

وی با تصریح به اینکه موضوع کرونا یک امر فرابخشی است و این یکی از اشتباهات دولت روحانی است که این امر را فقط به وزارت بهداشت سپرده است، گفت: این بیماری یک پاندمی است و در کشور ما در حال گرفتن جان انسانها است. رئیس‌جمهور باید با همه امکانات به جنگ کرونا برود ‌و یکی از اشتباهات روحانی این بود که این موضوع را به حوزه بهداشت و درمان منحصر کرد.

زاکانی با اظهار اینکه "واکسن را بنده یک امر ضروری می‌دانم و کاری خواهم کرد که کرونا ابعاد مختلف زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار ندهد"، اضافه کرد: بنده خودم متولی مقابله با کرونا خواهم بود ضمن اینکه بنده خودم پزشک هستم و می‌دانم چگونه می‌شود کرونا را ریشه‌کن کرد و در این مسیر از توانمندی‌های داخلی و خارجی استفاده می‌کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: بنده جهش تولید در حوزه اقتصاد را برای خودم یک رکن در نظر گرفتم؛ در این حوزه 9 پیشران درنظر گرفتیم که یکی از آنها گردشگری است؛ گردشگری یک ظرفیت فوق‌العاده‌ برای ما به‌ارمغان خواهد آورد و دولت آمده است دست ملت را بگیرد.

وی افزود: تحریم‌ها 15 تا 20 درصد اثر دارد و اساس کار، بی‌اثر کردن تحریم‌ها در داخل کشور است ما بنا داریم با پیگیری در موضوع برجام این سد را بشکنیم و حق خود را بگیریم.

زاکانی با ابراز اینکه "اسم آوردن بنده از مفسدین در مناظره اول اشتباه بود"، گفت: البته این مناظره نبود؛ مناظره باید حول محور برنامه‌ها باشد؛ دوستان دیگر هم سکوت کردند و من می‌بایست به‌جای دفاع از برنامه‌هایم، پاسخ حرفهای نادرست افراد را می‌دادم؛ ولی این را برای خودم خط قرمز گرفتم که از کسی اسم ببرم.

وی درباره مواردی از مبارزه‌اش با فساد که در مناظره از آن نام برد، خاطرنشان کرد: یکی از نمونه‌های مبارزه با فساد قضیه دانشگاه آزاد مربوط به سال 84 است؛ در این سال بعد از یک تحقیق و تفحص از نظام آموزش عالی در مجلس هفتم از آزمون دستیاری پزشکی هم تحقیق و تفحص کردیم؛ آقای پزشکیان آن زمان وزیر بهداشت بود؛ در آن دوران از سال 72 تا 84 سؤالات آزمون دستیاری فروش می‌رفت اما وزیر وقت زیر بار نمی‌رفت.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: بعد از اتفاقات فوق با حمایت رهبر معظم انقلاب از قوه قضاییه تحقیق و تفحصی را کلید زدیم؛ بعد هم نظام آموزش عالی مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت؛ با سازماندهی 1500 نفر کار را انجام دادیم در این تحقیق به موضوع دانشگاه آزاد برخوردیم؛ در جریان این پرونده متوجه شدیم رییس وقت دانشگاه آزاد با دادستان تهران تبانی داشته است و این تبانی نمی‌گذاشت که رییس دانشگاه آزاد محکوم شود؛ من چند بار هم به مرحوم آقای هاشمی شاهرودی نامه نوشتم؛ تا اینکه یک بار به ملاقات ایشان رفتم و گفتم "آقای رییسی را در این پرونده به‌عنوان حَکَم برای ما قرار دهید"؛ دو نفر هم از مجلس آمدند پنج قاضی در جلسه اول نشستند و من پنج ساعت گزارش دادم؛ جلسه بعد این اطلاعات را تبدیل به 18 کیس و پرونده کردیم؛ آن زمان بود که در جلسه بررسی پرونده دادستان وقت بغض کرد و گفت "چرا دست از سر من برنمی‌داری؟!"، در واقع باید بگویم این‌که این تحقیق و تفحص به نتیجه نرسید به‌دلیل همین تبانی بود.

زاکانی با اشاره به اولین مناظره انتخاباتی گفت: مناظره به‌اعتقاد بنده به‌صورت عادلانه برگزار شد؛ البته بهتر از این هم می‌شود آن را برگزار کرد؛ آن‌وقت عیار افراد بهتر و روشن‌تر عیان می‌شود.

** برخی از آقایان اگر کاغذهایشان را بگیرید باید بنشینند و ما را نگاه کنند

وی در ادامه به بی‌برنامگی برخی کاندیداها در جریان مناظره اشاره کرد و افزود: برخی از آقایان اگر کاغذهایشان را بگیرید باید بنشینند و ما را نگاه کنند! من پیشنهاد دادم یک سؤال را از هر هفت نفر بپرسند و ما پنج دقیقه توضیح دهیم؛ بعد هم بگویند هرکس پنج دقیقه نظر دیگری را نقد کند؛ آن‌وقت مردم می‌فهمند چه‌کسی برنامه دارد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به مدرک تحصیلی‌اش و مسائل مطرح‌شده در رابطه با آن تصریح کرد: مدرک تحصیلی بنده مشخص است؛ من از معتبرترین دانشگاه کشور مدرک گرفته‌ام؛ اشکال آقای مهرعلیزاده این بود که ناظر به یک امر کلی صحبت کرد؛ من هم همان‌جا جواب ایشان را دادم، در رابطه با مسئله مطرح‌شده در مورد آقای رییسی هم مشخص بود که امر باطلی را مطرح می‌کنند؛ دلیل این نوع صحبت افراد خالی بودن دستشان در مناظرات است که واقعاً زیبنده هیچ مسئولی در کشور نیست.

** سامانه مردم‌یار برای همه معضلات هدف‌گذاری کرده است

زاکانی درباره سامانه دولت‌یار نیز گفت: این سامانه برای همه معضلات هدف‌گذاری کرده است اما مشکلات ملموس مردم بیشتر ناظر به مشکلات زیرساختی و عمرانی است اما برای همه حوزه‌ها برنامه داریم مثلاً در یک بخشی مشکل آموزشی یا بهداشتی دارند، افراد بیایند و بگویند که این مشکلات را داریم دولت اقدام و اصلاح می‌خواهد در دل مردم برود و مشکلات اولویت‌دار مردم را حل کنیم.

وی اضافه کرد: ضمانت اجرای طرح سامانه خود دولت است؛ در بودجه سالانه هم برای مشکلات احصاشده در این سامانه؛ اعتبار اختصاص می‌دهیم، ما در کشور پول کم نداریم و کشور بن‌بست ندارد؛ کشور در تنگناست اما مثل بچه‌پول‌دارها رفتار می‌کنیم و پول آتش می‌زنیم(!) تا خودمان را گرم کنیم آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داد که ایران 18 درصد درآمد ناخالص ملی را برای انرژی یارانه می‌دهد و شدت مصرف انرژی در کشور ما بی‌نظیر است.

** 11 بدهکار بانکی 90هزار میلیارد تومان بدهی دارند

زاکانی در پاسخ به سوالی درباره نحوه مواجهه با ابربدهکاران بانکی و اعلام اسامی این افراد گفت: متاسفانه سال گذشته 1600 هزار میلیارد تومان بانکها تسهیلات دادند که به جای آنکه این تسهیلات منجر به تولید یا خدمت شود، دو سوم از این تسهیلات به بدهکاران بانکی و استمهال بدهی آنها اختصاص پیدا کرد؛ نکته بعد این است که الان 11 بدهکار بانکی داریم که این افراد 90 هزار میلیارد تومان بدهی دارند؛ بنده اولین کاری که می‌کنم این است که سیستم بانک‌ها را یک پارچه می‌‌کنم.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت:‌ ما در دولت الکترونیک و حکمرانی داده‌ها مدعی این هستیم که می‌خواهیم در نصفه روز و در یک مرحله مجوز صادر کنیم؛ به طوری که با ایجاد یک سامانه و جی‌آی‌اس امکانی را ایجاد کنیم که هرکس درخواستی داشته باشد در کسری از ثانیه پاسخ معتبر خود را بگیرد.

وی افزود: در مورد بانک‌ها نیز همین اتفاق می‌افتد و اطلاعات آنها با هم به تبادل گذاشته می‌‌شود و کسی که ابربدهکار بانکی است و ممکن است در بانک دیگر سرمایه داشته باشد، او را رصد می‌کنیم و به سرعت به لطف شفافیت و فهم واقعیت و داده‌ها ما نسبت به بازپس‌گیری حق مردم اقدام اساسی و جدی خواهیم کرد.

وی افزود: در حوزه کاهش نقدینگی 4 خط تلاش جدی وجود دارد که یکی از این خط تلاش ها مبارزه خلق پول پرقدرت توسط بانک‌ها است کشور را می‌توان در کسری از سال شفاف کرد همین که کشور شفاف شود کلی از مشکلات کشور حل می‌شود نکته دوم این است که با اراده می‌توان کشور را اصلاح کرد به نحوی که در سال اول مردم کاملا حس می‌کنند که کشور تغییر کرده و در 4 سال مردم می‌توانند ببالند که کشور متوحل شده است؛ چه کسی این کار را می‌کنند؟ خود مردم، دولت مردمی و هماهنگی بین قوای سه گانه.

** دولت روحانی 300هزار میلیارد تومان از بورس برای خودش بیرون کشید

زاکانی همچنین درباره نحوره مدیریت بازار سرمایه گفت: بنده اواخر سال 98 به مردم التماس کردم که وارد بازار سرمایه نشوند؛ می‌گویند رانت داشتی؟ بله من رانت داشتم چون جزو مسئولان این کشور هستم و اگر مسئولیت هم نداشتم به هر حال آدم دقیق است و می‌تواند تحلیل کند. احساس من این شد که آقای روحانی برای حل مشکل خودش مردم را دعوت به پرتگاه می‌کند؛ چون در گذشته دولتها از طریق نفت خودشان را مدیریت می‌کردند و وقتی کشور با تحریم مواجه شد آقای روحانی کشور را با تورم مدیریت کرد، همین مسئله موجب شد تا دولت به بازار سرمایه چنگ اندازی کند.

وی افزود: بازار سرمایه یکی از بازارهای اصلی است که ما خود را پشتیان آن می‌‌دانیم اما در آن دخالت و سیاست‌گذاری‌های غلط نمی‌کنیم و به شکل دستوری قیمت‌گذاری نمی‌کنیم؛ ما کمک می‌کنیم که بازار سرمایه در حال عادی خودش رشد کند و تبدیل به محور اصلی کار و تلاش کشور شود.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: در دولت اقدام و اصلاح، ما مسکن را از سوداگری خارج می‌کنیم و مردم را از این وضعیت نجات می‌دهیم.

زاکانی تصریح کرد: بازار سرمایه نیازمند برخورد با کسانی است که جیب مردم را خالی کردند؛ بخشی از اینها حقوقی‌ها هستند و بخشی دیگر افراد حقیقی؛ در سال 98 هیچکس دارای سرمایه بالای هزار میلیارد تومان نبود در حالی که در سال 99، 11 نفر بالای هزار میلیارد از بازار سرمایه کسب کردند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: اینکه یک بنگاه حقوقی یا فرد حقیقی به دروغ صف خریدی در یک سهم ایجاد کند و به شکل کاذب آن سهم را بالا ببرد و زمانی که قیمت سهم به بالاترین حد رسید آن را بفروشد و پولش را از بازار سرمایه خارج کند، این نامردی است ما این رویه را تغییر می‌دهیم. دولت آقای روحانی بر اساس گزارش وزارت اقتصاد،‌ 300 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه برای خودش بیرون کشید و بنده این را یک جنایت در حق مردم می‌دانم.

زاکانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در صورت تصدی ریاست‌جمهوری اولین دستور مهمی که صادر می‌کند چیست؟ تصریح کرد: ما به فضل الهی دستورات متعددی را خواهیم داد، چراکه اینطور نیست که یک معضل در کشور داشته باشیم، برای حل این معضلات نیازمند اقدامات عاجل و دقیقی دارد از این جهت ما 9 خط تلاش مستقیم را دنبال می‌کنیم.

** دعوت به مناظره رودررو

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی نامزدها همچنان شما را کاندیدای پوششی قلمداد می‌کنند و پاسخ شما نسبت به این اظهارنظرات چیست تصریح کرد: یکی از بزرگترین مشکلات کشور ما این است که حوزه اقتصاد ما را سیاسی می‌کنند و بعد آن را تبدیل به مسئله امنیتی می‌کنند. حوزه فرهنگ و حجاب و فضای مجازی نیز به ابزاری سیاسی و بعد امنیتی تبدیل می‌کنند و حوزه سیاست نیز ابتدا به سیاست‌بازی تقلیل می‌دهند و پس از آن آنرا تبدیل به مسئله‌ای امنیتی می‌کنند. این جرم است. اگر ممکلت ما آزادی، عدالت، استقلال و معنویت نداشته باشد، یعنی ما به اهدافمان نرسیده‌ایم. همه اینها را باید به شکل جامع دید. بنابراین اینکه می‌گویند بنده کاندیدای پوششی هستم به این دلیل است که دست این افراد خالی است و برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند.

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: یکی از گله‌مندی‌های بنده از مناظره اول این بود که به دلیل مباحث غیرمرتبط با موضوع مناظره از سوی برخی کاندیداها مجبور شدم این صحبت‌ها را پاسخ بدهم، بنابراین امیدوارم که عزیزان در مناظره دوم خود را اصلاح کنند و درباره برنامه‌های خود برای اداره کشور صحبت کنند تا مردم حرف‌ها و برنامه‌هایی که از سوی ما ارائه می‌شود را با کارنامه 42 سال گذشته ما تطبیق بدهند.

وی تاکید کرد: بنده وقتی راجع به بنزین صحبت می‌کنم، می‌گویم که از اول مهر این طرح را اجرا می‌کنم و وقتی درباره مسکن صحبت می‌کنیم، اعلام می‌کنم که در سال اول چه‌تعداد مسکن حمایتی می‌سازم و با عدد و رقم صحبت می‌کنم.

زاکانی در پایان ضمن دعوت از همتی برای برگزاری یک مناظره رودررو گفت: آماده‌ام در مناظرات دونفره در خدمت دوستان باشم تا {اگر راست می‌گویند} لااقل مشت بنده را در برابر ملت باز کنند! مگر نمی‌گویند "ما در ترم دو یا سه چنین چیزهایی را درس می‌دهیم."، همان‌هایی را که درس می‌دهند بیایند در مناظره بگویند.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1400/03/18/2516902

اين كانديدا با اين حرفش به رهبر طعنه مي زند
نوشتن رؤوس مطالب روي كاغذ عيب نيست نوعي برنامه ريزي از قبل براى بيانات و حفظ تمركز در نحوه صحبت ووو است
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه آپريل 05, 2023 9:30 pm

اقتباس از مناظره دوم انتخابات تلويزيوني:

زاكاني:
خطاب به همتی دیگر نامزد انتخاباتی گفت: آقای همتی در حالی صحبت از نظارت می کند که در زمان ریاستش در بانک مرکزی ۱۲۰۰ میلیارد تومان از بانک های دولتی به بانک های خصوصی رفت و یک اقدامی بر خلاف قانون انجام شد. آقای همتی نتوانست در کارش به درستی نظارت کند، حالا مدعی سایر حوزه ها است.
وی ادامه داد: حریم خصوصی خط قرمز است، کسی نباید وارد حریم خصوصی شود. ما درباره فرهنگیان و توجه به حوزه فرهنگ هم تاکیداتی داریم نباید حقوق فرهنگیان با کارمندان بانک و وزارت نفت متفاوت باشد.

زاکانی با اشاره به تورم نقطه به نقطه به میزان  ۵۲ درصد گفت: آقای همتی زمانی گفته بود که به تورم ۲۲ درصد می رسیم، اما اکنون تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد شده که مایه خجالت است.
وی افزود: بحث از نفوذ می کنند اما ۲۶ جاسوس در این دولت گرفته شده آن هم دولتی که امنیتی ترین دولت تاریخی است. اگر بخواهیم نشاط را در ورزش حاکم کنیم باید آن را از دست دولت خارج کرده یا این که برای نجات هنر باید همین کار را انجام دهیم.

زاکانی در پایان تاکید کرد: ما مخالف فیلترینگ هستیم و دنبال اینترنت ارزان قیمت و پر سرعت هستیم که ان شاءالله مهیا می شود. 

جليلي:

امروز درباره انتخاب رئیس‌جمهور حرف می‌زنیم. کسی که می‌خواهد ماشین دولت را راه بیندازد. این نوع مناظره‌ها و سوالات و پاسخ‌ها آیا می‌تواند به مردم کمک کند؟ بسیاری از موضوعاتی که مورد توجه مردم است، اصلا داخل بحث‌ها نمی‌آید. مثلا درباره آینده روستاییان تا الان از من سوال نشده است یا موضوعات مهم دیگر مثل بانوان، جوانان، ورزش و آموزش و پرورش.

وی ادامه داد: نامزدها مجبوراً از فرصت سه یا پنج دقیقه‌ای خود استفاده کنند ولی این کمکی به مردم نمی‌کند. برای دستیابی به جهش کشور ما باید اولویت‌های خود را بدانیم. اینکه من برای مناظره دعوت کرده‌ام، برای این است که مردم بتوانند بهتر انتخاب کنند. خواهش من از نامزدها این است که اگر موافق هستند مناظره بعدی این شکلی نباشد. نمی‌خواهیم که تست هوش بگیریم. همه باید نظرات خود را درباره مسائل کشور بگویند و بحث کنند.

سعید جلیلی:اگر درگیر کار نمایشی باشید کشور بعد از هشت سال تازه متوجه می‌شود که در راه غلط قرار داشته است

سعید جلیلی در بخش دوم مناظره تلویزیونی روز سه شنبه در پاسخ به سوالی در مورد برنامه خود برای طرح سلامت جامعه اظهار کرد: موضوع سلامت فقط مربوط به یک وزارتخانه نیست. 10 عامل خارج از وزارت بهداشت در امر سلامت اهمیت دارند. بنابراین رئیس‌جمور باید موضوع را بفهمد و دستگاه‌ها را به درستی در این زمینه هماهنگ کند.

وی ادامه داد: در اوایل انقلاب طرح‌های مختلفی درباره سلامت اجرا شده است که یک طرح شبکه بهداشت در ابتدای انقلاب بود که درست و دقیق اجرا شد و آثارش تا به امروز وجود دارد و حتی کشورهای غربی از آن الگو گرفتند. یک طرح نمایشی هم بود یعنی همین طرح تحول سلامت که خاصیتی نداشت و هزینه‌ها را افزایش داد.

وی با تاکید بر اینکه فهم مساله در زمان خود اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: در هر طرح مربوط به سلامت باید وزارت بهداشت محور باشد اما سایر دستگاه‌ها هم نفع دارند. به طور مثال بیکاری و استرس بر سلامت مردم ضربه می‌زنند. ما سالی یکصد هزار مجروح بر اثر تصادفات جاده‌ای داریم که مستقیم به وزارت بهداشت مربوط نیست اما در امر سلامت مردم موثر است. برای همه اینها باید برنامه داشت. در این سال‌ها در جهان هزینه‌های سلامت به دلیل تکنولوژی پیشرفته افزایش طول عمر و تغییر الگوی بیماری‌ها افزایش یافته است. اگر مساله را درست نفهمیم هشت سال کشور در مسیری پیش می‌رود اما متوجه می‌شویم که مسیر غلط بوده است.

رئيسي:

در طرح تحول سلامت برخی ها صد یا دویست میلیون دریافت می کردند و برخی از کارمندان و پرستاران دریافتی ناچیزی داشتند. ان شاءالله اگر رای مردم به من تعلق گرفت در بخشنامه ها تجدیدنظر می کنیم.
وی افزود: من سال‌هایی که در قوه قضائیه بودم نسبت به کل زمانی که مسئولیت داشتم پاسخگو هستم. نسبت به حوزه مسئولیت خودم در آن مقطع باید پاسخگو باشم.

رئیسی ادامه داد: مسئول بانک مرکزی باید نسبت به دوران مسئولیت خود پاسخگو باشد. هر روز در سفره مردم شهر و روستا یک بمب منفجر می‌شود. چه کسی باید پاسخگو باشد؟

وی تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی قبل از مسئولیت من تصویب شد. ضمنا بر فرض که تصویب شده، بحث ما نظارت و اجراست که به اشتباه انجام شده است. سخن ما در نبود برنامه نیست، در نبود اراده مجاهدانه برای حل مشکلات مردم است.

وی افزود: این که بگوییم من نبودم او بود که پاسخ مردم نیست، پس مسئولیت با چه کسی است؟ ما گفتیم حقوق مردم باید با تورم متناسب سازی شود، آیا شده است؟

رئیسی بیان کرد: ما ۱۵ همسایه داریم و هزار میلیارد واردات دارند و ما سهمان در واردات در رتبه  این کشور ها ۲۰ میلیارد دلار است و اگر دیپلماسی فعال داشته باشیم سهم صادرات ما به کشور های منطقه افزایش می یابد. سهم ما در اقتصاد منطقه به شدت ناکافی است و باید افزایش یابد.
به من می گویند چرا به واحدهای تولیدی سر می زنی. من به یکی دو واحد سر زدم اما بیش از ۲۰۰۰ واحد تولیدی توسط دادگستری ها فعال شده اند. ۷۰ درصد ظرفیت اقتصادی کشور خالی است. ما ۳۰۰۰ کیلومتر با دریا ارتباط داریم و فعال کردن اقتصاد دریا می تواند اشتغال درست کند.

قاضی زاده هاشمی:  

من دیدم که نرخ به کار گیری بانوان در حال بالا رفتن است، می‌خواستم بگویم کل کابینه را از خانم ها می گذارم که دستی بالای دست من نباشد!
وی اضافه کرد: البته که ما آنقدر بانوی شایسته داریم که می‌شود همه کابینه را از زنان گذاشت، ولی این جور تلقی کردن برای بیننده جای سوال دارد. رییس ستاد من مادر سه فرزند است همین زنان از ما شایسته سالاری می خواهند.
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی گفت: یکی از مشکلات ما در نظام اداری کشور که دولت سلام به دنبال اصلاح آن است، نحوه تقسیم وظایف است. ما وزارتخانه های بخشی، موضوعی و شوراهای بالادستی و نهادهایی را داریم که بعضا در بدنه دولت یا خارج از آن هستند که وظایفی شبیه به هم دارند. مثلا در حوزه فرهنگ 38 سازمان فعال داریم و در آموزش، بهداشت و سلامت هم همین طور است.
وی افزود: همچنین برای فرار از پاسخگویی شوراهایی درست شده و مصوبات مد نظر در شوراها به تصویب می رسد که معلوم نیست مسئولیتش با کیست. لذا باید این را برای دولت بازطراحی کنیم. ما در نظر داریم که بودجه را به صورت منطقه ای توزیع کنیم و آن را در اختیار استانداران، فرمانداران و هیات وزیران قرار دهیم.

قاضی زاده هاشمی یادآور شد: در طراحی ما دولت پنج فرماندهی در پنج حوزه اصلی پیدا می کند که هر کدام از فرماندهان دبیر شورای عالی هم خواهند بود. با این روش خیلی از مصوبات مثل الان بلاتکلیف باقی نمی ماند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: مسائلی درباره سواد و علم روحانیت مطرح شد. ما نزد علمای اسلام دانشمندان بزرگی در رشته های اقتصاد و علوم انسانی داریم. خود من در بسیاری موضوعات تلمذ می کنم. لذا نباید ساحت علم را منحصر کرد.
امروز جوانان بهترین و شادترین سال های عمر خود را می گذرانند، اما پنج سال در یک اتاق به دلیل کنکور محصور هستند و بعد هم بحث سربازی و کیفیت آن در میان است. تحصیل طولانی مدت و گرفتن مدارک آن هم بدون کسب مهارت کافی وضعیتی را برای جوانان به وجود آورده است.

وی توضیح داد: من یک جراح سرگردان هستم که 25 سال درس خواندم، به گذشته نگاه می کنم نصف تحصیلاتم اضافه بوده است و نسبتی با کاری که انجام می دهم ندارد.

ممکن است در تهیه برنامه یا رویکرد دولت بعضی موضوعات پیشران باشد. مثلا من معتقدم که حکمرانی را باید تغییر بدهیم و برخی دیگر ممکن است رویکردشان متفاوت باشد. این نحوه پرسیدن سوالات باعث می شود تفاوت کاندیداها و آورده آنها دیده نشود. لذا انتقادی که در این زمینه صورت گرفت وارد است و می شود مناظره به شکل دیگری برگزار شود که تفاوت در رویکرد دیده شود.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: موضوع دیگر موضوع جانکاه کرونا و وضعی است که جهان گرفتار آن است. ما آمار فوتی های بالایی داریم که غیر قابل توجیه است. صدا و سیما گزارش هایی از کشورهایی که اوضاع شان خراب است، ارائه می کند، اما از کره جنوبی که تنها ۳۷ کشته داشته یا ویتنام که ۵۳ کشته داشته یا چین به عنوان مرکز شیوع کرونا که ۴۶۳۴ کشته داشته چیزی نمی گوید. خیلی جاها واکسیناسیون را هم شروع نکرده اند، اما دولت های قاطعی داشتند.

همتي:
  خیلی خوب است که به برنامه بپردازیم. اسم من را ۲۹ بار بردند و افترا زدند، عوضش به رقیب اصلی من جایزه دادند که پنج دقیقه بیاید و صحبت کند.
 وی با بیان اینکه من حتماً سعی می‌کنم که برنامه‌ام را ارائه دهم، گفت: من فکر می‌کنم انتخابات امروز، انتخاب بین بد و بدتر یا خوب و خوبتر نیست. انتخابات امروز باز گذاشتن درها برای کنشگری مردم و برای نفس‌کشیدن جامعه است.
همتی تأکید کرد: من آمده‌ام نگذارم این درها بسته شود. من آمده ام اجازه ندهم گروه‌هایی که بر اقتصاد، فرهنگ، رسانه و جامعه چنبره انداخته‌اند، مشت‌شان باز شود.
همتی: لازم می‌دانم به شیوه مناظره انتقاد وارد کنم و اینکه شبیه مسابقه هفتگی شده است. مردم باید پاسخ به سوالات مهمتر را از کاندیداها ببینند.
همتی افزود: من مخالف انحصار هستم که در اقتصاد و رسانه به یک اندازه بد است و باید رفع شود. نباید بگذاریم دری که دارد روی کنش‌گران اجتماعی بسته می‌شود بسته شود. من صدای بی صدا ها و قدرت بی قدرتان هستم که آسیب فراوان از وضعیت فعلی می بیند.
همتی در بخش نقد دومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: : آقای جلیلی می‌گوید نباید هیچ کاری را طول بدهیم اما خودشان در مجمع FATF را دو سال در مجمع معطل نگه داشته‌اند. یا رد کنید یا تصویب

وی گفت: آقای رئیسی شما در شورای عالی اقتصادی دیدید که من مخالف دلار ۴۲۰۰ تومانی بودم. چرا جلویش نایستادید.

همتی افزود: آقای رئیسی مگر حضرتعالی و بقیه اعضای شورای هماهنگی نبودند که من را مجبور کردید که 5/5 میلیارد دلار از صندوق توسعه، ارز مسدود شده را تبدیل به ریال کنم و نقدینگی ایجاد شود که همراهتون آقای زاکانی آن را بزند به سر من؟
همتی افزود: رئیسی 40 سال است که در قوه قضائیه است، ایا باید بابت تمام خرابکاری های قوه قضائیه را جواب بدهد؟ که حالا به من می گویید باید پاسخگوی هشت سال باشم.
همتی: نسبت به شیوه مناظره نقد دارم؛ مثل مسابقه هفته است / انتخاب بین بد و بدتر نیست؛ انتخاب بین فردی است که در‌ها را به روی کنشگران می‌بندد و فردی که در‌ها را به روی کنشگران باز می‌کند
همتی گفت: من در برابر جریانی هستم که به جای توسعه اقتصادی ایران می خواهند بروند کاخ سفید را حسینیه کنند

وی افزود:  چه کسانی به سفارت عربستان حمله می‌کنند و ارزش پول ملت را پایین می‌آورند؟ من میگویم تحریم باعث مشکل اقتصادی شده، اما دوستان قبول نمی کنند.

همتی ادامه داد: فقط ظرف دو سال گذشته 75 میلیارد دلار از درآمد نفتی کشور کاهش پیدا کرده است

وی گفت: همین کسانی که می گویم چنبره زده اند بر اقتصاد کشور از تحریم سود می برند. سالی بیست درصد، یعنی 16 میلیارد دلار سود کاسبان تحریم از حجم تجارت خارجی ایران است.

وی بیان کرد: آسیب‌های اجتماعی در بخش شهری یا کل کشور ناشی از یک ساختار قدرت و گروه‌های ذی‌نفع و رانت خوار است.
وی افزود: من از جوانانی می‌گویم که ۶۰ درصد آنان گفته‌اند رای نمی‌دهیم. شما راجع به ۴۰ درصد صحبت می‌کنید من راجع به ۶۰ درصد، چرا به اینها اهمیت نمی‌دهید.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دوستان می‌گویند ما اهل تعامل هستیم. در برنامه‌های خودشان رپ پخش می‌کنند اما رپ را ممنوع کرده‌اند.

وی یادآور شد: چرا باید کلهر، کسمایی، شجریان را ندیده بگیریم و وقتی نوبت انتخابات شد رپ را بگذاریم داخل برنامه‌های خودمان؟

همتی ادامه داد: من همه چیز را از زاویه اقتصاد حل می‌کنم. ما باید تعارض منافع را حل کنیم و گروه‌های ذی نفع را حل نکنیم مشکل بر جای می‌ماند. اینها دارند در هنر هم «هیولا» می‌سازند و پول های کثیف ردوبدل می‌کنند.

وی یادآور شد: می‌گویند ما دنبال حسینه کردن کاخ سفید نیستیم، مگر شما سوار ترک این آقایان نشدید و بر سرشان بوسه زدید؟

همتی تصریح کرد: آقای رئیسی شما به ما می‌گویید که کمتر از کارمندانی هستیم که از شما شکایت کردند. چهل سال در کشور خدمت کردیم به ما  می‌گویید در حد کارمند شما هستیم؟ شما الان به ما که در برابر شما کاندیدا شدیم توهین می‌کنید. وقتی جلوی مردم به ما اینطور می‌گویید مگر از شما کمتر هستیم؟

وی گفت: ما می‌خواهیم این روش را عوض کنیم و هر یک نفر باید به ده نفر زنگ بزند و همه باید به صحنه بیایند و این شیوه متلک و طعنه زنی عوض شود.

محسن مهرعلیزاده :
گفت: بر اساس شایعاتی که شنیدم قرار است یک دوپینگ ۵ دقیقه‌ای به کاندیدای خاص بدهند که امیدوارم چنین اتفاقی نیفتاده باشد.
آقاى رئيسي فرمودند آذری زبانان به ایشان زنگ زدند و دل جویی کردند؛ درحالی که من فکر نمی‌کنم آذری زبانان به ایشان توهین کرده باشند؛ چراکه آذری زبانی در اینجا نبوده که به ایشان توهین کرده باشد. ضمنا باید تصحیح کنم که آنچه که هست در مناطق آذربایجان‌های شرقی، غربی، اردبیل، همدان، اصفهان، شیراز و خوزستان ترک زبانان هستند و از آقای رئیسی می‌خواهم که به این موضوع توجه کنند. = تركها روي ترك بودن تاكيد دارند و عنوان اذري مال فارسهاست كه به تركها مي دهند و انها مخالفند
وی گفت: مسائل اخلاقی را باید در عمل و در جامعه جاری کنیم؛ دو روز پیش صدا و سیما ۵ دقیقه از فیلم تبلیغاتی بنده را سانسور کرد؛ این بد اخلاقی است و دیدیم که دو روز پیش مردم در فضای مجازی غوغا کردند و گفتند که صدا و سیما که زمانی گفته می‌شد ملی باید باشد، میلی و امروز عشقی شده است.
سوال من از آقای قاضی به عنوان یک قاضی این است که به چه دلیل فیلترینگ را  پی در پی پیگیری می‌کنید؛
در زمینه مقابله با کرونا متاسفانه دولت خیلی کوتاهی کرده است، خاطر نشان کرد: وزیر محترم باید به موقع عمل و واکسن وارد و بخش خصوصی را فعال می‌کرد؛ چندین شرکت خصوصی داریم که می‌توانند بدون انتقال ارز واکسن وارد کنند. قیمت واکسن کرونا از دو الی ده دلار است که با قیمت آزاد می‌شود ۲۰۰ هزار تومان؛ بارها گفتم که اگر وزارت بهداشت از مافیا بازی‌ها دست برمی‌داشت و اجازه می‌داد حتی به قیمت آزاد واکسن وارد شود، امروز مردم واکسینه شده بودند و اینگونه نبود که وزیر بهداشت با پزشکان و پرستاران با شعر و شاعری برخورد کند و  با قسم خوردن به حضرت عباس (ع)کار را تمام کند.

وی افزود: می‌گویید که فرقی نمی‌کند که چی کسی رای بیاورد؛ (اشاره به سخن رهبر) من از شما میپرسم، اگر رای شما اثر نداشت، چرا گزینه‌ای ریاست جمهوری را این همه محدود و خاص کردند؟ اگر رای شما اثر نداشت، چرا ابر و باد و مه و خورشید و فلک را بسیج کرده‌اند تا یک نفر خاص را رییس جمهور کنند و یک انتخابات حداقلی با نتیجه مطمئن را دنبال می‌کنند و  بر خلاف شعار افزایش مشارکت، تمام اهرم‌های کاهش مشارکت را به کار می‌برند؟ اینها همه بخاطر این است که از تصمیم هوشمندانه شما نگرانند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خطاب به مردم خاطر نشان کرد: ندیده‌اید که چگونه سخن می‌گویند؟ ندیدید که بجای ارائه راهکار برای معیشت مردم، می‌گویند تمام اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنیم؟ کاندیداها را تهدید می‌کنند که ممنوع الخرج و محاکمه می‌کنیم؛ بعضاً طوری سخن می‌گویند که گویی مردم رعیت‌اند و اینها ارباب، گویی مردم سربازند و اینها امیر و مردم متهمند و اینها قاضی؛ امروز حتی همین مناظره هم به محلی برای تنزل جایگاه ریاست جمهوری تبدیل شده است.

محسن رضایی

در بخش نقد دومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری گفت:
 مساله عدالت و محرومیت زدایی نیاز به یک جراحی و اقدامات بزرگ دارد و طرحی که برای آن در پیش گرفتم "طرح کفایت زندگی" یا "ایران بدون فقیر" است. اول یارانه 450 هزارتومنی، مساله دوم مسکن ارزان، ورود و پرداخت نقد خانه داری به بانوان خانه دار، کسب و کارهای خانگی و سهام صندوق نفت ملی ایران است. در زمان مصدق نفت ملی شد اما دولتی شد، ما می خواهیم به معنای واقعی نفت را ملی کنیم. یعنی بعد از این اقدامات امیدوارم حتی یک فقیر هم در ایران پیدا نشود.

رضایی با طرح این پرسش که می گویند منابع این پول ها از کجا می آید؟ اظهار کرد: در سال گذشته 137 میلیارد دلار از منابع دولتی به جامعه رفته است، اما به دلیل رانت کثیف و مافیایی در کشور اکثر این پول ها دست کسانی است که صاحب حق نبوده اند و 40 درصد این مبلغ قابل باز تولید است. 10 میلیارد دلار از این مبلغ را بدهیم به دولت که تورم را پایان دهد و بقیه را صرف این پنج مورد که گفتم کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: چرا درباره یارانه 450 هزار تومانی سر و صدای یک عده بلند می شود؟ چرا برای رانت پول و سلاطین مفت خور منابع داریم که مثل جاروبرقی منابع را به سمت خودشان می کشند، اما برای فقرا منابع ندایم؟ دولت ما با تمام قوت و بدون نگرانی و ترس از کسی حق مردم را به خودشان می دهد.

وی درباره حقوق خانه داری زنان نیز گفت: در هر خانه دو نفر کار می کنند و شغل داخل خانه، خانه داری زنان است که از فرزندپروری و مشکلات همسایگی هست تا چشم و هم چشمی،  چرا نباید برای اینها منابعی تخصیص دهیم. بانوان آینده ساز کشور ما هستند.

محسن رضایی: کسانی که نمی‌خواهند تا پایان انتخابات بمانند، باید اعلام کنند
وی در نقد زاکانی و همتی گفت: ببینید 137 میلیارد دلار ارزش معادل دلاری یارانه های تهران است. ده ها منبع این را بیان کردند؛ بانک جهانی و آژانس بین المللی انرژی و آقای همتی که رییس بانک مرکزی بودند و آقای زاکانی هم رییس مرکز پژوهش های مجلس است. باید بدانند این کار شدنی است، مطمئن باشید پولی که حیف و میل می شود با کمک همین پول می شود دخل و خرج را حل کرد.

رضایی درباره صحبت های ابراهیم رئیسی مبنی بر این که مدیریت جهادی در کشور مستقر شود خیلی از مسایل حل می شود با تایید این سخنان گفت: ولی این که می گویند برنامه در کشور هست خیر، برنامه نیست. در این دولت در چهار سال اول سه بار برنامه تغییر کرده است.

وی هم چنین درباره درخواست سعید جلیلی و نقد وی به برگزاری مناظره اظهار کرد: بحث آقای جلیلی را قبول دارم و اگر می شود آقای علی عسگری مناظره سوم را روش اش را تغییر دهند. ولی آقای جلیلی ما هم خودمان باید از فرصت استفاده کنیم، وقتی سوال می کنند درباره بانوان و اهل تسنن من صحبت خودم را مطرح کردم و اگر این روش تغییر نکرد، سعی کنیم خودمان دیدگاه‌هایمان را مطرح کنیم و این خلل را رفع کنیم.

محسن رضایی در بخش دوم مناظره تلویزیونی روز سه شنبه با بیان این که در زمان استراحت دیدم که مردم با اشتباه من شوخی کردند، حقیقتا شوخی شما باعث خوشحالی من می شود، گفت: البته بابت اشتباه لفظی که "یاشاسین" را "یاساشین" گفتم عذرخواهی می کنم، ولی خیلی من گله مندم از اینکه بلافاصله سایت مرکز پژوهش های مجلس این اشتباه را تیتر کرده است. هر چه مردم شوخی کنند، خوشخحال می شوم در این شرایط سخت و گرانی، اما یک مرکز دولتی که این طور تیتر می زند، بارها گفتم یک لر هستم و تمام زندگی ام تقدیم ملت ایران و اقوام شده است و آذربایجانی ها  عشقی که به آقا مهدی باکری دارم را می دانند و هیچ کس اندازه او در دل من جا ندارد.

وی در انتقادی دیگر از مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: مرکز پژوهش های مجلس یارانه انرژی در ایران را سالانه ۴۹ میلیارد دلار برآورد کرده است. علاوه بر این باز هم به آقای همتی با قاطعیت می گویم می توانیم با ۴۰ درصد یارانه های پنهان را که دست افرادی است که حق شان نیست را برگردانیم.

محسن رضایی در جمع بندی سخنانش در دومین مناظره تلویزیونی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم عزیز عنوان دولت ما "اقدام و تحول" است، اقدام یعنی وعده و شعار را باید کنار گذاشت و تحول یعنی جراحی های بزرگی باید انجام داد؛ چرا که مشکلات اقتصادی ریشه در مسایل سیاسی و مدیریتی و ساختاری دارد، بنابراین باید کار درست و منطقی انجام داد. برنامه دولت ما اساسش بر اصلاح از درون قدرت است و به دلیل این که رابطه من با نظام رابطه با ثباتی بوده است و بیش از 50 سال از 17 سالگی تا الان در یک مسیر مستقیمی حرکت کردم، از این رو به خاطر اعتماد بین من و نظام و همچنین با توجه به رابطه ام با دوستان دیگر از جمله مجلس، نیروهای مسلح وقوه قضاییه می توانم ادعا کنم که اصلاحات اساسی از بالا تا پایین را انجام دهم.

وی ادامه داد: اول هم این اصلاحات را از خود دولت شروع می کنیم و تشکیلات عریض و طویل را باید سر و سامان دهیم، معنایش این نیست که از مدیران فعلی استفاده نکنیم خیلی از استاندارن و مدیران و کارشناسان انسان های شریف و کار درستی هستند، اما مساله این است که دیوان سالاری و نظام اداری و بروکراسی با آیین نامه های مختلف حقیقتا یک منجلابی از درگیری ها و فساد را ایجاد کرده است که باید پاکش کرد.

کاندیدای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: مساله دیگر نهادهای وابسته به رهبری است با اینکه وابسته به رهبری هستند اما همه در خدمت دولت هستند، سپاه پاسداران، ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان و قرارگاه سازندگی خاتم، اینها هم نیاز به اصلاحاتی دارند که پیشنهاداتم را خدمت رهبر انقلاب می دهم تا امکان بهره وری بیشتر از این نهادها را داشته باشیم. کمک به ادامه تحولات در قوه قضاییه و مجلس که حتما در دستورکار ما خواهد بود. کمک به کاری که آقای رییسی در قوه قضاییه شروع کردند و در ابتدای کار هم هستند یا مجلس انقلابی که شکل گرفته را کمک خواهم کرد. هم چنین فعال کردن جلسات سران قوا هم از دیگر اقداماتم خواهد بود.

رضایی با بیان اینکه شورای انقلاب فرهنگی واقعا بی خاصیت شده است، خاطرنشان کرد: اول از رهبر انقلاب تقاضا می کنم که شورای انقلاب فرهنگی را اگر ایشان موافقت کنند  منحل کنم و شورای انقلاب فرهنگی را از این وضعیت خارج کنیم و وضعیت فرهنگی و مساله جوانان را اساسی حل کنیم.

وی ادامه داد: مساله دیگر اصلاح احزاب اصولگرا و اصلاح طلب که دو سرمایه هستند، است، اما  نفودی ها بازیگران سیاسی و ماجراجویان زیادی در ساختار سیاسی اجتماعی ما هستند، امروز ما اگر نتوانیم ساختار سیاسی اجتماعی برای آینده ایران درست کنیم با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه آپريل 05, 2023 9:33 pm

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت نسبت به ادعای دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره واکسن کرونا واکنش نشان داد.

کیانوش جهانپور در صفحه توییتر خود نوشت:

«اظهار فضل نمایشی برای ۴ تا رأیی که قطعا حاصل نخواهد شد و وعده و وعید پوشالی ناشی از عدم شناخت، دردی را دوا نخواهد کرد.

کرونا و واکسن که هیچ، این بزرگواران اگر می‌توانند همین دو سه هفته
ستاد انتخاباتی خودشون رو اداره کنند، واردات واکسن تقلبی و آمار کرونا
بماند برای بعد!”

وی در توییت دیگری نیز نوشت:

استحضار دارید جایی واکسن کرونا ده تا و صدتا و هزارتا نمی‌فروشد مگر در بازار سیاه و واکسن فیک و مافیای قاچاق!

برای روشن شدن مطلب، منتظر می‌مانیم نامزد مدعی فهرست مدعیان واردات
واکسن مورد نظر خود، مستندات اصالت کالای ادعایی و پروفرم‌ها را ارائه
کنند.

دانستن حق مردم است!.
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه آپريل 05, 2023 9:47 pm

همتي:
چرا کسی نمیاد پاسخگو باشد که بانک قوامین (اركان نظامي) چگونه پایه پولی را بالا برد؟

- موسسات غیر مجازی که مشخص نشد پشتش چه کسانی هستند باعث افزایش نقدینگی شدند!

- من اگر رئیس جمهور شوم تعهد می دهم که دست تو جیب بانک مرکزی نخواهم کرد

- قبل از خروج از بانک مرکزی ۲ تا ۳ هزار فرد زیر ۱۸ سال شناسایی کردیم که تراکنش چندهزار میلیاردی داشتند

- ریل اقتصادی کشور به دست دلالان افتاده است.

- ما در سال ۲۰ درصد هزینه تحریم می‎دهیم.

- ما پارسال ۸۰ میلیارد دلار صادر کردیم که ۱۶ میلیارد دلار آن شده
هزینه مبادلاتی تحریم. این پول ۸ برابر یارانه‎ای است که به مردم می‎دهیم.

==================
اگر می خواهید مشارکت بالا رود باید"خاکستری‌ها" را قانع کنید؛ اگر هم
مشارکت بالا برایتان اهمیتی ندارد؛ به قول آن کشاورز طبسی در دیدار با وزیر
دولت روحانی "خود دانید ومملکت‌تان."       

هاناآرنت جمله درخشانی دارد درباره سیاستی که به انتخاب میان بد و بدتر تقلیل پیدا می‌کند!

آرنت می گوید" مشکل این است که شما حتی
اگر بد را انتخاب کنید بعد از مدتی فکر می کنید آن بد همان حقیقت است و
باید از آن دفاع کرد! وقتی بد را انتخاب کنید فرصت کافی برای بدتر شدن را
هم به آن هدیه داده‌اید...!!".

نسخه آرنت برای انتخاب؛ نکته ی تلخی را در
درون خود نهفته دارد اما بسیاری از خاکستری ها بی اعتناء به این نسخه فقط
انتظار دارند که در مورد کارآمدی نامزدهای انتخابات کمی قانع شوند تا بروند
و همان گزینه بد را انتخاب کنند، چیزی که بنظر می رسد تا کنون محقق نشده
است.
https://www.asriran.com/fa/news/787975/
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه آپريل 05, 2023 9:52 pm

مناظره تحقير يا خندوانه بي خنده

مهم‌ترین نکته‌ای که دربارۀ مناظرۀ دوم می‌توان یادآورشد سؤالات تحقیر آمیز مناظره است که مرتضی حیدری
با تشریفات فراوان قرائت می‌کرد و یادآور این ضرب المثل پارسی بود:
آفتابه‌لگن، هفت‌دست، شام و ناهار هیچی! سؤالاتی کاملا جهت‌دار. مثلا با
کلی صرف وقت و قرعه کسی پرسید: چه راهکاری دارید که رییس شورای عالی انقلاب
فرهنگی جلسات را منظم برگزار کند؟ یا با توجه به این که چارچوب سیاست
خارجی هر کشور مشخص است اولویت‌ها را اعلام کنید.

ظاهرا تحقیر مردم با رد صلاحیت‌ها و حذف چهره‌های درجۀ اول و تهدید آیت الله موحدی کرمانی
به احتمال رد صلاحیت یکی دو نفر دیگر تا روزانتخابات، کافی نبوده که با
سؤالات تحقیر آمیز می‌خواهند حیطۀ رییس جمهوری را محدود تصویر کنند.

از یک طرف سرنوشت انقلاب و مردم و نظام به انتخابات، منوط دانسته شده از
سوی دیگر با این نوع سؤالات 7 کاندیدای عبور کرده از غربال شورای نگهبان
نیز مدام تحقیر می‌شوند.

در حالی که به جای طراحی شبیه «مسابقۀ
هفته» یا «خندوانه» می توانستند و هنوز هم می‌توانند در هر 15 دقیقه یک
موضوع را به بحث بگذارند و مثلا بپرسند: با برجام چه خواهید کرد؟، فضای
مجازی را محدود و ممنوع می‌کنید یا نه، به وزیر زن باور دارید یا نه، تا
پایان در صحنه می‌مانید یا به سود نامزدی دیگر کنار می‌روید و مشخصا
سؤالاتی کوتاه که بحث دراندازد و مهم تر از همه یک سؤال از چند نفر تا
تفاوت ها به چشم آید یا بعدتر او را مقید و متعهد کند. اینستاگرام را فیلتر
می کنید یا نه؟ این سؤال است. 

بعضا و در مواردی البته اسیر و مقهور این گونه پرسش‌ها نشدند. مثلا محسن رضایی
دربارۀ شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت بی‌خاصیت است و بهتر است منحل شود یا
با این که ستاد کل نیروهای مسلح نامزدها را از اظهار نظر دربارۀ خدمت
سربازی منع کرده امیر حسین قاضی زادۀ هاشمی همچنان از سربازی حرفه‌ای گفت.

مناظره در باب «مفاعله» از ریشۀ «نظر» است و یعنی نظر در برابر نظر. نه نظر در مقابل سؤال. مثل مکالمه: کلام در مقابل کلام.

مناظره دوم اما مسابقۀ تحقیر بود. واقعا توقع دارند وقتی از کاندیدا
دربارۀ محیط زیست بپرسند او پاسخ دهند من با محیط زیست مخالفم و دستور
می‌دهم جنگل‌ها را به بیابان تبدیل کنند؟!

https://www.asriran.com/fa/news/788048
00343179

پستتوسط 00343179 » چهارشنبه آپريل 05, 2023 9:56 pm

ويرايش «مستند «صدای جمهور»  

«بخش‌هایی از اولین مستند
انتخاباتی «محسن مهرعلیزاده»، یکی از هفت نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری از
سوی صداوسیما سانسور شد. در این مستند  چهره‌ و سخنان دو رییس‌جمهور سابق
جمهوری اسلامی «هاشمی رفسنجانی» و «محمد خاتمی» به همراه «مصطفی تاج‌زاده» و
«مسعود پزشکیان» حذف شدند». 
 «مستند «صدای جمهور» با این
قول به مخاطبش شروع می‌شود که دولت مهرعلیزاده، «دولت سوم خاتمی» و دولت
زندگی خواهد بود که در آن نه مرگ وجود دارد و نه فقر و دقایق آخر نسخه اصلی
مستند نیز با تصاویری از محمد خاتمی تمام می‌شود؛ در حالی که مهرعلیزاده
وعده می‌دهد به شرط انتخاب، دولت سوم خاتمی را در ایران تشکیل خواهد داد».

«فائزه هاشمی رفسنجاني» فعال سیاسی اصلاح
طلب در مصاحبه با خبرآنلاین گفت:

«از لحاظ شخصیتی که حتما آقای همتی
می‌تواند یک قطب جدی باشد، به هرحال ایشان اقتصاددان است و سالها در جاهای
مختلف بوده و الان هم بیشترین مانوری که کاندیداها می دهند روی مسائل
اقتصادی است».

هاشمی در ادامه گفت: «اگر آقای
همتی شجاعت داشته باشد می‌تواند بسیاری از مسائلی که مطرح می‌شود را به خود
آنها برگرداند چون پایه مشکلات کشور اینها هستند؛ حالا اگر مثلا امثال من
نسبت به اصلاح طلبان ایراد داریم، ایرادمان به اصولگرایان سر جای خود باقی
است یعنی پایه اصلی آنها هستند ضمن اینکه ما هم کم کاری کرده‌ایم؛ بنابراین
می توانند ورق را به نفع خود برگردانند ولی به این شرط که شهامت داشته
باشند چون ممکن است مجبور شوند که بخواهند خیلی جاهای بالا بالا را زیر
سؤال ببرند و نباید کم بیاورند».

اقبال سنيان به رئيسي
  رئیس ستاد مردمی حامیان اهل سنت آیت
الله رئیسی در خاش سیستان و بلوچستان گفت: اقشار مختلف از مردم اهل سنت با
شور و شوق و همدلی و وحدتی مثال زدنی به آیت الله رئیسی رای می دهند تا
دولتی مردمی و ضد فساد در کشور تشکیل شود.

در روزهای گذشته عضو شورای فقهی
مدارس علمیه اهل تسنن کشور گفته بود: آیت‌الله رئیسی گزینه مورد حمایت
جامعه اهل تسنن خراسان شمالی در انتخابات ۱۴۰۰ است.

حمایت تاجگردون از محسن رضایی

«غلامرضا تاجگردون» که به دلیل تایید نشدن اعتبارنامه‌اش از راهیابی به مجلس یازدهم بازماند، حمایت خود را از محسن رضایی در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم اعلام کرد.
گفته می‌شود تاجگردون که ریاست کمیسیون برنامه و بودجه را در یک دوره مجلس بر عهده داشت، در دیدار با رضایی و دیگر اعضای ستاد وی حمایت خود را از این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کرده است.
لازم به ذکر است که پس از اعلام خبر قطعی کاندیداتوری «علی لاریجانی» در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، ستاد انتخاباتی وی با محوریت «تاجگردون» تشکیل شد و نمایندگان ادوار در تهران و شهرستان ها فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کردند.
00343179

قبليبعدي

بازگشت به بايگانى موضوعى گاهنامه معرفت به زمان

Aelaa.Net