آلودگی سازه

مديران انجمن: najm134, najm134, najm134

آلودگی سازه (سد سازي رايج)

پستتوسط najm134 » جمعه فبريه 23, 2018 2:26 pm

با کمبود آب، مهاجرت از تهران شروع می شود/ سدسازی را متوقف کنیم

فعال محیط زیست: با کمبود آب، مهاجرت از تهران شروع می شود/ سدسازی را متوقف کنیم

گفت و گو با خدیجه کاترین رضوی؛ فعال محیط زیست
با کمبود آب، مهاجرت از تهران شروع می شود/ سدسازی را متوقف کنیم/ آمریکا ۳۰ سال است سد نمی سازد / نباید در اصفهان، ذوب آهن ساخته می شد
عصر ایران؛ یوسف ناصری- در ماه های اخیر اصطلاح بحران آب در ایران به وفور به کار برده می شود. در این میان عوامل مختلفی را به عنوان ایجاد کننده بحران معرفی کرده اند. اگر چه که در این زمینه به طور کامل اشتراک نظر وجود ندارد.
برخی بر مصرف زیاد آب در بخش کشاورزی تاکید دارند و آن را عامل اصلی در بحران می دانند و برخی اقلیم خشک و کم باران و برخی هم رشد جمعیت و مهاجرت را به عنوان عوامل اصلی این بحران نام می برند.
عصر ایران در گفت و گو با دکتر خدیجه کاترین رضوی( از فعالان محیط زیست)، موضوع بحران آب و برخی مسائل مرتبط با آن را بررسی کرده است.
خدیجه کاترین رضوی متولد ۱۳۲۳ است و مادرش فرانسوی است. پدرش یکی از اولین دانشجویان ایرانی بوده که برای تحصیل در رشته پزشکی به فرانسه اعزام شده و با زنی فرانسوی که مسلمان شده بود ازدواج کرد.
بنا به گفته خدیجه کاترین رضوی، حکایت اسم دو بخشی او به این صورت است که در روز مبعث پیامبر اسلام به دنیا آمده و پدرش نام خدیجه را برای فرزندش انتخاب کرده است و مادر که فرانسوی بوده نام کاترین را.

خدیجه کاترین رضوی، در دانشگاه سوربُن پاریس، دکترای توسعه روستایی گرفته و در سال ۱۳۵۸ موسسه ای درحوزه محیط زیست را در ایران تاسیس کرد که نام بعدی و فعلی آن موسسه توسعه پایدار و محیط زیست(سنستا) است.
Image
یکی از اقدامات این موسسه، تهیه و اجرای طرح توسعه ناحیه ای در استان های محروم هرمزگان، کهگیلویه و بویر احمد و کردستان با همکاری صندوق کودکان سازمان ملل متحد و با مشارکت مستقیم مردم این مناطق محروم بوده است.
گفت و گوی عصر ایران با دکتر خدیجه کاترین رضوی را می خوانید.
*شما که در رشته توسعه روستایی دکترا گرفته اید چطور به سمت موضوعات مرتبط با محیط زیست و آب و توسعه پایدار رفته اید و حتی موسسه ای در این زمینه راه اندازی کرده اید و دغدغه آب و بحران آب کشور دارید؟
-فکر می کنم احتیاجی به درس خواندن و دانشگاه رفتن ندارد. هر ایرانی مسئولیت پذیری باید هم دغدغه آب داشته باشد و هم دغدغه توسعه پایدار داشته باشد و هم خودکفایی و هم استقلال. یعنی به آن سوی دریاها، دست دراز نکنیم. اصرار نداشته باشیم که حتما الگوهای آن طرف دریاها را اجرا کنیم.
ما دقیقا انقلاب کردیم که این چیزها را نداشته باشیم. واردات الگوهای آن سوی دریاها را نداشته باشیم. هر آدمی که یک ذرّه عِرق ملی داشته باشد باید این طور باشد و احتیاج ندارد که حتما دکترا داشته باشد یا نداشته باشد.
کسانی که دکترا می گیرند متوجه چیزی نیستند. چون شیفته دکترای خودشان می شوند. به همین دلیل کشور را داریم بر باد می دهیم.
*کارشناسان ایرانی اعتقاد دارند حتی در سال های کم بارش سالیانه در ایران ۴۲۰ میلیارد متر مکعب بارش داریم.
از طرف دیگر رقمی اعلام شده این است که کل مقدار مصرف آب در کشورمان و در همه بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، خانگی و تجاری مجموعا ۸۹ میلیارد متر مکعب در سال است. با این مقدار بارش و با این مقدار مصرف در کل کشور، آیا جای نگرانی وجود دارد؟
– من از تجربه ۴۳ ساله کارم در این کشور صحبت می کنم و عشقی که به آب و خاک کشور دارم. ما در مدیریت آب، اشتباه کرده ایم. آن طور که شایسته است با آب مهربان نبوده ایم.
وقتی یک کشور خواست کارخانه ذوب آهن تاسیس کند خیلی باید دقیق تر از این باشد که در وسط کویر یا اصفهان، ذوب آهن به راه بیندازد. حتی کشورهایی مثل سوئد که در منطقه پُر آب اسکاندیناوی هستند این کار را انجام نمی دهند. کارخانه ذوب آهن در جایی مثل ساحل دریا باید تاسیس شود.
از اول اشتباه کرده ایم. دوم این که کشوری که ۷ هزار سال تجربه مدیریت حکمت آب را دارد قاعدتا نباید به صورت هیجانی سدهای بی رویّه تاسیس کند و نباید الگوهای کشوری را که حتی ۴۰۰ سال هم قدمت ندارد پیاده کند. در حالی که الان آن کشور سد تاسیس نمی کند ولی ما هنوز با افتخار سد می سازیم.
ما اگر حُرمت هویت خودمان را می داشتیم با این نوع مشکلات مواجه نمی شدیم.من نمی دانم چطور شهردار سابق تهران و شهرداری قبلی تهران اجازه داده اند که اینهمه خانه در این شهر ساخته شود. تحقیقات قبلی نشان می داده که ظرفیت شهر تهران حداکثر ۵ میلیون نفر است. این کاری که با تهران کردیم درست نبود. مردم هم متوجه نیستند و نمی دانند و با آنها به طور شفاف صحبت نمی کنیم.
ما می توانستیم با آن الگوی ایرانی خودمان زندگی کنیم و نه با جامعه مصرفی مدل آمریکایی که شدیم. اجداد ما هیچ وقت، نه در آب، اسراف می کردند و نه در غذا خوردن و نه در کشاورزی. آدم های متعادلی بودند.
ما باید الگوی دیگران می شدیم و نه این که الگوی آمریکایی را پیاده کنیم و حتی هویت خودمان را فراموش کنیم. مدت زیادی است که آقای دکتر کاوه مدنی[صاحب نظر در حوزه مدیریت آب و معاون فعلی سازمان محیط زیست] اعتقاد دارد ما از بحران آب عبور کرده ایم و به ورشکستگی آب رسیده ایم.
نوع رفتار ما همان ماجرای کلاغ و کبک است که کلاغ می خواست ادای کبک را درآورد ولی راه رفتن خودش را هم فراموش کرد. هنوز هم بزرگان ما می خواهند سد تاسیس کنند. در حالی که می بینیم سدهای فعلی، آب ندارند و می بینیم که تالاب ها خشکیده است.
وقتی ما به برخی بزرگان صحبت می کنیم و می گوییم چرا فلان موضوع را به مردم نگفتید، می گویند مردم نپرسیدند.
*شهر تهران از لحاظ ساخت و ساز و معاملات و تجارت توسعه پیدا کرده است. برخی از هموطنان ما حتی برای کارهایی مثل دستفروشی یا حمل بار در بازار قدیم به تهران آمده و مشغول کار هستند و درآمدی دارند.
آیا شما نظرتان این است که آمدن و مهاجرت به تهران ممنوع شود؟
-ما باید کشور متعادلی شویم. اصلاحات ارضی[مصوبه مجلس در سال ۱۳۳۸ شمسی]، ضعف کشورم است. چند سال بعد از آن هم ملی شدن مراتع و جنگل ها تصویب شد. قبل از اصلاحات ارضی، آب هدر نمی رفت.
با این کارها، نظام های مدیریت منابع طبیعی را فروختیم و چیزی جایگزین آن نکردیم. وظیفه دولت این نبوده که همه چیز را به تهران بیاورد. حالا اگر ما می خواهیم کار کوچکی در شهرستان ها انجام بدهیم فرماندار و استاندار جرات نمی کنند کاری انجام بدهند. چون اول مرکز باید موافق کند.

Image
این ضعف یک کشور است. درست نیست که استاندار تهران هم متوجه شود در فلان روستای کشور چه موضوعی مطرح است. اشتباه محض این است که همه چیز را در تهران متمرکز کرده ایم.
من در تهران به دنیا آمده و در آن بزرگ شده ام و دوستش هم دارم ولی اگر همه شهرستان ها و استان های ما اینقدر توسعه و رفاه پیدا می کردند اینهمه آدم به تهران هجوم نمی آورد.
رودخانه های جاجرود و کرج در اطراف تهران هستند و روی آنها سد تاسیس شده. در حالی که قبلا با آب آنها کشاورزی می کردند. الان هم می خواهند آب رودخانه طالقان را به تهران بیاورند. آب طالقان برای شستن ماشین بنده و امثال ما می آید. اما این کار باعث می شود کشاورزی از بین برود. این موضوع به مدیریت برمی گردد.
*علمی به وجود آمده که سازه بسازند و ساخت و ساز انجام شود. کشورهای غربی این علم را توسعه داده و رسانده اند به جایی که سد بسازند. ما خودمان بوده ایم که در اصفهان کارخانه ذوب آهن تاسیس کرده ایم. اما آیا نمی شد فرضا در کنار دریای عمان همان کارخانه ذوب آهن ساخته شود که شما الان دغدغه این مسائل را نداشته باشید؟
-الان ۳۰ سال است که در کشور آمریکا سد بزرگ ساخته نشده است.
* شما موضوعات مختلفی را مطرح کردید ولی همان سد زاینده رود اصفهان ۵۰ سال قبل ساخته شده.
-مگر من می گویم خوب است که ۵۰ سال قبل ساخته شده. اگر کارخانه ذوب آهن در کنار دریای عمان تاسیس می شد بهتر می بود و عاقلانه تر بود. اول باید ارزیابی زیست محیطی انجام می شد. الان بحث مشارکت مردم مطرح است.
جزیره آشوراده دریای خزر، آخرین نقطه ای است که ماهی خاویار دارد تخم می گذارد. خاویار یکی از درآمدهای ما بوده. می خواهند آنجا را به محل گردشگری تبدیل کرده و به کیش دوم یا کیش سوم تبدیل کنند.
بعد می شنویم در یزد که در منطقه خشک قرار دارد و آب کارون را به آنجا برده اند، ماهی خاویار را در حوضچه هایی تولید کرده اند. بنابراین در کشور ما جایی می لنگد.
تهران هم نباید اینقدر جمعیت داشته باشد. تهران نمی تواند اینقدر جمعیت را تحمل کند. نشست زمین در تهران اتفاق افتاده. اگر در تهران، زلزله رخ بدهد فاجعه قرن می شود. یعنی بدتر از حوادث اخیر آمریکا خواهد بود. در جاهایی که نباید در تهران می ساختند، ساخت و ساز انجام شده.
شهرداری می داند که آب کافی برای تهران وجود ندارد ولی باز مجوز ساخت برج ۲۰ طبقه داده است.

Image
*سد زاینده رود توسط شرکت های فرانسوی و کارخانه ذوب اصفهان هم توسط اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده. آمریکا در این موارد خاص نقشی نداشته.
-آمریکا پدر بزرگ سد سازی های بزرگ است. اول آن کشور این نوع سد سازی را انجام داده و بعد بقیه کشورها از جمله فرانسه یاد گرفته اند. با این حال مدتی است که آمریکا فهمیده سد چه مشکلاتی ایجاد می کند اما ما هنوز در ایران سد می سازیم.
*در وضعیت فعلی استان تهران ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد. سدهایی از دهه های قبل تاسیس شده و آب استان تهران و برخی استان های دیگر مثل استان البرز را تامین می کند.
-اشتباه است که تامین می کند و نباید تامین کند. مترو هم ایجاد می کنیم و قنات ها را از بین می بریم. امروز ما متوجه عواقب کارهای خودمان نیستیم.
*این جمعیتی که به تهران مهاجرت کرده و در تهران زندگی می کنند به راحتی به استان ها و شهرهای خودشان برنمی گردند.
-الان به این راحتی نیست ولی شاید ۱۵ سال دیگر وقتی آب به طبقه سوم ساختمان ها نرسید تکلیف همه روشن می شود. من که زنده نخواهم ولی شما آن وضع را خواهید دید. ظاهرا این طور است که باید بحران ما را خفه کند و ما را به مرگ نزدیک کند تا متوجه شویم که اشتباه کرده ایم.
من با یک مسئول صحبت کرده و نگرانی های خودم را بیان کردم. اما در جواب من، گفت خانم رضوی ۵۰ سال دیگر کی مرده و کی زنده است.
تصمیم گیرنده این طور به من جواب داد. من اصلا فردی سیاسی نیستم. فقط از نظر منابع طبیعی، این بحث ها را مطرح می کنم. آن نوع جواب دادن نشان می دهد که فعلا تصمیم گیرنده ما، یا دوراندیشی نداشته یا آن دور اندیشی را فروخته است.
در صورتی که پیشینیان ما، دوراندیش بودند. الگوهای رفتاری ما و نظام های مدیریت منابع طبیعی ما، همه روی حساب و کتاب بوده. به هیچ وجه اسراف نمی کردیم. ژاپن که آب زیادی دارد ۲۰ بار آب را بازیافت می کند.
در یک جامعه مصرفی می بینیم با وجود بحران آب، مشغول شستن ماشین خودشان با آب لوله کشی هستند. ما اگر به این افراد بگوییم به خاطر شستن ماشین، آب را هدر ندهید می گویند پولش را می دهند.
*استان تهران ۱۶ درصد جمعیت ایران را تشکیل می دهد و ۱۸٫۷ درصد از کل آب شُرب مصرف شده کشور را مصرف می کند. استان خوزستان ۴ میلیون نفر جمعیت دارد اما ۱۵٫۸ درصد از آب شُرب کشور را مصرف می کند. خراسان رضوی هم ۶ میلیون نفر جمعیت دارد و ۷ درصد از کل آب شُرب مصرفی کشورمان را مصرف می کند.
درصد مصرف آب شُرب در استان ها متفاوت است. آیا در خوزستان که سرانه مصرف آب شُرب بیشتری دارند صرفا به خاطر گرما هست یا الگوی مصرف آب اِشکال دارد؟
-از نظر من الگوی مصرف کل کشور اِشکال دارد. من کاری به خوب یا بد انگلیس کاری ندارم. در آنجا آب زیادی وجود دارد ولی آنها مثلا هنگام ظرف شُستن، آب خیلی کمی مصرف می کنند.
ما وسواس وار نظافت می کنیم. چند بار ظرف ها را شستشو می دهیم . نظافت، خیلی خوب است ولی اگر سه روز آب را قطع کنند آن موقع قدر آب را می فهمیم. الان متوجه نیستیم که چه کار می کنیم.
شهر ما ساخته نشده که نیویورک شود. ما چرا باید نیویورک شویم. ما باید به شهرهای ایران رسیدگی کنیم که همه به تهران نیایند. در استان های مختلف کار ایجاد کنند. شهرهای ما در گذشته، محله داشتند و مدیریت داشتند. ما باید خودمان را به روز کنیم. نمی گویم دنده عقب برویم ولی به روز کنیم.
*کل مصرف سالیانه آب بخش های کشاورزی، صنعت و معدن و خانگی ۸۹ میلیارد متر مکعب بوده است. اما ۹۳ درصد در بخش کشاورزی مصرف شده. چرا ما اینهمه روی اسراف در بخش خانگی تاکید داریم و هدر رفتن آب در بخش عمده را به نوعی نادیده می گیریم؟
-باید ۹۰ درصد آب یک کشور برای غذا صرف شود. چرا باید دست خودمان را برای واردات دراز کنیم. اگر کشاورزی ما از بین برود و نفت هم تمام شود چه کار باید کرد؟ یک مسئول باید برای کشور، دوراندیشی داشته باشد.
*حتی اگر با روش های غیر بهینه بیش از ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف شود اِشکال ندارد؟
-ما باید روش ها را بهینه کنیم ولی واردات از کشورهای دیگر، قابل قبول نیست. این که ما برویم در کشورهای دیگر کشاورزی کنیم و مثلا آب را در ایران ذخیره کنیم، راهکار اساسی نیست. به همین دلیل باید برگردیم به زمانی که می دانستند آب را چگونه مدیریت کنند.
البته من سهم مصرف آب بخش کشاورزی را اینقدر نمی دانم. ما عدد دیگری داریم. این ۹۰ درصد سهم بخش کشاورزی، صحیح نیست. کارشناسان واقعی، سهم بخش کشاورزی را محاسبه کرده اند. برخی با اعلام این عددهای غیر واقعی، می خواهند کشاورزی ما از بین برود.

Image
*روش آبیاری غرقابی آب زیادی مصرف نمی کند در بخش کشاورزی؟
-روش آبیاری را هم باید به روز کنیم. من نمی گویم آبیاری غرقابی خوب است. چند سال پیش، ما کارشناسانی از فیلیپین را به شمال ایران بردیم و توضیح می دادند حتی برای کشت برنج، لازم نیست از روش غرقابی استفاده کنیم.
من ۱۰ سال است که در استان کرمانشاه کارهای آموزشی انجام می دهم. در آنجا تلاش می کنیم که تنوع محصول وجود داشته باشد و به تک محصولی اعتقاد نداریم. الان در آنجا با یک باران، چهار تُن در هکتار گندم و جو برداشت می کنند.
در کشور ما ذرت نمی کاشتند. الان به چه دلیل باید در ایران ذرت بکارند؟ در کشور ما سویا نبوده. چرا باید سویا بکارند.
*عمده سویای مصرفی برای تولید روغن، از خارج از کشور وارد می شود. ذرت و سویا برای مصرف دام و انسانی کاربرد دارد. اگر ذرت و سویا در داخل کشت نکنند غذای دام ها و روغن خوراکی را از کجا تامین کنند؟
-در ایران سویا کشت نمی شده. ما باید کار دیگری انجام بدهیم. سویایی هم که از طریق واردات به کشور می آید دست کاری شده ژنتیکی است.
*مقامات وزارت نیرو در سال ۱۳۹۵ اعلام کرده اند که استاندارد مصرف سرانه آب در شبانه روز ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است و برای سال ۱۳۹۳ در استان مازندران که بالاترین مصرف سرانه را داشته این رقم ۲۴۲ لیتر بوده است و خوزستان با ۲۳۷ لیتر در رتبه دوم بوده.
استان هرمزگان با سرانه ۲۰۸ لیتر در رتبه نهم بوده و استان گیلان هم سرانه ۱۷۷ لیتر داشته است. اعلام شده در شرایط خشکسالی سرانه آب باید ۱۰۵ لیتر باشد. به چه صورت می توان میزان مصرف آب در بخش خانگی را کاهش داد و یک مقدار از کل مصرف آب از این طریق کاهش پیدا کند؟
-ما اگر می خواهیم ایران را نجات بدهیم باید دوباره به هویت خودمان برگردیم. اگر می خواهیم بحث های بی فایده مطرح شود همین وضع ادامه پیدا خواهد کرد. در جایی خواندم که آلبرت اینشتین گفته وقتی ما با ابزاری به راهی برویم که به بن بست می خورد نمی توانیم راه درست را جلو برویم ما باید ابزارمان را تغییر بدهیم.
بنابراین تا زمانی که دولت ما با ابزار آمریکایی و اروپایی بخواهد ایران را درست کند، نمی تواند. باید برگردیم به خودمان. باید برگردیم ببینیم خودمان چگونه اقدام می کردیم.
*در حال حاضر چند سد و تعدادی چاه، آب مورد نیاز شهر تهران و استان البرز را تامین می کند. در سال ۱۳۹۵ نشستی در مورد استفاده بهینه آب در سنت های بومی ایران برگزار شده بود و شما از آب انبار و دانش بومی مربوط به آن دفاع کرده بودید.
در وضعیت فعلی که استان تهران ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد آیا صرفا باید بگوییم سد کارساز نیست؟
-معلوم است که کارساز نیست. چون دو، سه سال دیگر تهران آب ندارد. الان ما سدهایی در ایران داریم که آبی ندارند. آن وقت ما چه کار کنیم. به همین دلیل، من تا جایی که توان دارم دانش بومی را مستند می کنم. چرا که ۶۰ سال دیگر به این دانش بومی نیاز پیدا می شود. در دوران قدیم همه چیز حساب و کتاب داشته است.
ما باید فکر جدیدی و با ابزار هویتی خودمان داشته باشیم و نه امریکایی و نه انگلیسی. نباید به ما بگویند که در فلان کشور به این صورت اقدام کرده اند.
اولا تک تک ما باید آموزش ببینیم. ما وقتی به حمام می رویم در زمان استحمام، آب زیادی هدر می رود. متوجه نیستیم و احترامی قائل نیستیم. نسل های قبلی ما، به درستی زندگی می کردند. من چون پدرم همدانی بوده است همه اینها را می دانم.
ما اگر به هویت خودمان برنگردیم ورشکسته آب هستیم. ما باید در کشورمان، کشاورزی داشته باشیم. هر حرفی که می زنم با دلیل و برهان است. من ۱۰ سال کار کرده ام. به راحتی می توانیم با آب خیلی کم و در زمین دیم در هر هکتار ۵ تُن گندم تولید کنیم. من همه اینها را مستند کرده ام.
کشور ما، یک کشور خشک است و بارندگی زیادی نداریم. بر این اساس ما در سال های اخیر تلاش کردیم که دانش بومی را ثبت کنیم تا از بین نرود. البته بحث ما این نیست که به جای خودرو از شتر استفاده کنیم
*با همان روش آبیاری قطره ای می توان آب کمتری مصرف کرد و تولید بیشتری داشت؟
-خیر. من این روش را ابداع نکرده ام. یک روش جهانی است. ما زمانی که اولین سد را ساختیم آمریکا وجود نداشت. مشکلاتی که ما داریم قابل حل کردن است. به شرطی که مسئولان ما، ببینند در زمینه آب در کجا اشتباه کرده اند و اشتباه خودشان را قبول کنند.
ما با مدرنیسم نتیجه نگرفته ایم. ما ادای ژاپن را درآوردیم ولی نتیجه نگرفتیم. شروع به مونتاژ کردیم اما مثل کشورهای دیگر موفق نبودیم. ما ادای آمریکا را درآوردیم ولی نتیجه نگرفتیم.
با ادامه وضع فعلی، همین سراسیمگی و بدبختی را داریم. تالاب های کشورمان، خشک شده و رودخانه های ما حال مناسبی ندارند. وضع دریا و دریاچه ها را که می دانیم. ما به بیراهه رفته ایم.
ما باید اول هویت خودمان را محترم بشماریم و دانش خودمان را به روز کنیم. هر وقت احتیاج شد که از مدرنیسم استفاده کنیم با ارزیابی های درست این کار را انجام بدهیم.
در سال های اخیر شالیکاران ما در شمال کشور، زمین های کشاورزی را فروختند و در آن زمین ها ویلا ساخته شد. در صورتی که ما باید کاری می کردیم کشاورز ما زمین کشاورزی را نفروشد. حال کشاورز ما اینقدر بد بوده که زمین کشاورزی خودش را فروخته است.
من موقعیت داشتم که در خارج از ایران بمانم و زندگی کنم ولی من عاشق کشورم هستم و به ایران برگشتم. تداوم وضع فعلی درست نیست و نسل های بعدی که می آیند گناه دارند.
ما از رسانه ها انتظار داریم برای نجات کشور تلاش کنند. رسانه ها بدون این که ما را به جان هم بیندازند باید در این زمینه اطلاع رسانی کنند.
najm134

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

سوگند خورده ایم که از فناوری های جدید استفاده نکنیم!

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه مارس 31, 2018 8:04 pm

زلزله ما را خواهد کشت
نه توکیو، نه دوبی، نه علم؛ سوگند خورده ایم که از فناوری های جدید استفاده نکنیم!

عصر ایران - گویی در این کشور، مسؤولان قسم جلاله یاد کرده اند که تا حد امکان از فناوری های جدید، اجتناب کنند؛ نمونه بارزش که به بحث زلزله مرگبار کرمانشاه مربوط می شود، بحث ساختمان سازی است.
ایران روی کمر بند جهانی زلزله است و هیچ روزی نیست که بخشی از این کشور، نلرزد و در کنار این لرزش های خفیف، گاه زلزله ای سهمگین نیز می آید و خانه ها را بر سر مردمان این سرزمین آوار می کند و عده ای را می کشد و زخم می زند.

Image
مناطقی که با رنگ قرمز مشخص شده اند بیش از بقیه نقاط در معرض زلزله های خطرناک قرار دارند

در چنین کشوری، قاعدتاً اولویت جدی و دلمشغولی مردم و مسؤولان باید این باشد که چگونه خانه سازی کنیم که در زلزله های مدام، جان سالم بدر ببریم؟
خوشبختانه در این باره، چرخ قبلاً اختراع شده و نیازی نیست آن را از نو بسازیم. در کشورهای توسعه یافته ای که همانند ایران زلزله خیز هستند، فناوری های جدیدی ابداع شده است که می توان با استفاده از آنها، بناهای جدید را سبک و در عین حال مستحکم و مقاوم در برابر زلزله ساخت.

Image
پایه لرزه ای برای مقاوم سازی در برابر زلزله

این فناوری ها نیز، مخفی و دور از دسترس نیستند و بسیاری از مراکز دانشگاهی و مهندسین ایران بر آنها واقف اند. امکانات اجرایشان نیز در ایران مهیاست. فقط می ماند عزم و شعور استفاده از این فناوری ها که مشخص نیست چرا تا بدین اندازه کمرنگ است و هنوز که هنوز است، دوست داریم آجر به بالای دیوار پرت کنیم و یا حداکثر با روش های 50 سال قبل، ساختمان سازی کنیم تا شاید روزی همان بناها به قاتل و گور خودمان تبدیل شوند!

همین دوبی را نگاه کنید! مسؤولان این شهر، فناوری احداث بنا با استفاده از چاپگرهای سه بعدی که جزو جدیدترین فناوری های مدرن دنیاست را اجرا کرده اند و چندی پیش یک ساختمان 250 متری کاربردی را به وسیله چاپگر سه بعدی در 17 روز ساختند.

Image
دوبی ؛ این بنای 250 متری در 17 روز توسط چاپگرهای 3 بعدی ساخته شده است.

حاکم دوبی نیز اعلام کرده است که با استفاده از این فناوری، تا سال 2030 میلادی 25 درصد از ساختمان های دبی به وسیله پرینت سه بعدی ساخته خواهند شد.
همین نگاه استقبال گرایانه به فناوری است که دوبی را از بیابانی خشک و بی آب و علف به شهری پررونق تبدیل کرده است.
یا هم اکنون در برخی کشورها، انبوه سازی مسکن با استفاده از "قطعات پیش ساخته کارخانه ای" آغاز شده است بدین گونه که در محل بنا، تنها قطعات و دیوار های پیش ساخته را روی هم سوار می کنند که هم سرعت بسیار بالایی دارد، هم ارزان تر است و هم در برابر زمین لرزه مقاوم تر.

Image
استرالیا ؛ ساخت خانه 9 طبقه با استفاده از فناوری قطعات پیش ساخته در 5 روز

اما در ایران که معضل مسکن به یک سرطان تبدیل شده است -برغم این که می دانند چنین راهکاری وجود دارد- از این راه ساده که می تواند حلّال مشکلات باشد استفاده نمی کنند و ترجیح می دهند به همان روش های ناکارامد قدیمی بسنده کنند.
ژاپن نیز مثال کلاسیک ساختمان های ضد زلزله است؛ این کشور مهد زمین لرزه های جهان است و زلزله های قدرتمند در این کشور، بسیار اتفاق می افتد. با این حال نه ساختمانی فرو می ریزد و نه آدم ها کرور کرور کشته و مجروح می شوند.
قطعاً زلزله های ژاپن مهربان نیستند؛ آنچه باعث شده زلزله در ژاپن دیگر کابوسی همیشگی نباشد این است که آنها ساختمان هایشان را با فناوری جدید (مانند سطوح لغزنده، سیستم تعلیق، کمپرسور هوا، ضربه گیر، اتصالات پلاستیکی و ...) می سازند؛ واقعاً به همین سادگی!

زلزله 9 ریشتری ژاپن
سوال این است که وظیفه دانشکده های مهندسی کشور در این باره چیست؟ آیا نباید واسطه انتقال فناوری و عامل بومی کردن آن در کشور باشند؟ یا این که مانند اغلب دانشکده های رشته های دیگر، صرفاً در حال تکرار درس های قدیمی اند؟

وظیفه وزارت راه و شهر سازی که متولی ساخت مسکن در کشور است چیست؟ چرا نباید مسؤولان این وزارتخانه به اندازه حاکمان دوبی تدبیر و خرد داشته باشند؟ چرا باید مسؤولان این وزارتخانه این همه بر بستن چشم و گوش شان بر روی فناوری های جدید اصرار داشته باشند؟ کدام یک از فناوری هایی که در ژاپن استفاده می شود و چند موردش را ذکر کردیم، توسط این وزارتخانه عریض و طویل اجرایی و الزامی شده است؟
چرا شوراهای شهر و شهرداری ها در دستورالعمل های ساخت و ساز شهری تجدید نظر نمی کنند و اجازه می دهند روی کمر بند جهانی زلزله و حتی روی گسل ها، ساختمان های نا ایمن ساخته شود؟ چرا الزام به استفاده از فناوری های جدید را مصوب و اجرایی نمی کنند؟

ساختمان های ژاپن روی سطوح لغزنده ساخته می شوند تا موقع زلزله، قدرت زمین لرزه در همان سطوح گرفته شود و ساختمان ها به جای تکان های شدید و ریزش، حرکت های گهواره ای می کنند ، بی آن که فرو بریزند

سازمان نظام مهندسی که بار علمی و نظارتی ساخت و سازها را بر دوش می کشد، چه می کند و چرا آن همه مهندس تحصیل کرده این سازمان، مطالبه استفاده از فناوری های جدید برای ساختمان سازی را در در دستور کار قرار نمی دهند؟
کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که اعضایش نمایندگی مردم را بر عهده دارند چرا در برابر ادامه ساخت و سازها به روش های قدیمی سکوت کرده اند و چرا طرحی را برای الزامی کردن استفاده از فناوری های مدرن به صحن علنی نمی برند؟

آقایان و خانم های مسؤول!
چشم هایتان را باز و وجدان هایتان را بیدار کنید؛ به فکر افرادی باشید که در آینده ای نه چندان دور، زیر آوارها جان خواهند داد.
ایمن سازی کشور در برابر زلزله کار محالی نیست، فقط کافی است یک جست و جوی اینترنتی انجام دهید تا ببینید در دنیا چگونه ساختمان سازی می کنند. همان کار را انجام دهید تا خودتان، خانواده هایتان و مردم، مدام زیر آوار نمانند و قربانی نشوند.

*صاحب امتیاز و سردبیر عصر ایران
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

بیش از 310 گسل اصلی در کشور وجود دارد در حال حاضر، روی گسل‌ه

پستتوسط najm134 » سه شنبه مه 22, 2018 9:58 am

بیش از 310 گسل اصلی در کشور وجود دارد در حال حاضر، روی گسل‌های موجود در شهرها، ساخت و ساز می‌شود

ثبت بیش از ۲۲۰۰ زمین‌لرزه در دی‌ماه ۹۶/هشدار نسبت به فعال شدن گسل‌ شهرها/ریسک زلزله در ایران افزایش یافته است
دبیر کارگروه ملی زلزله با بیان اینکه بیش از 310 گسل اصلی در اقصا نقاط کشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر، روی گسل‌های موجود در شهرها، ساخت و ساز می‌شود و در صورت فعال شدن این گسل‌ها، خسارات زیادی متحمل خواهیم شد.

علی بیت‌اللهی در همایش تخصصی پیشگیری از مخاطرات زلزله و لغزش لایه‌های زمین که امروز (چهارم بهمن‌ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس آمار سال گذشته، 22 میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد که 12 میلیون واحد آن دارای اسکلت و حدود 10 میلیون واحد دیگر ساختمان‌های بنایی هستند. در طول تاریخ این نسبت متفاوت بوده است.
Image
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی عنوان کرد: تعداد ساختمان‌های بنایی در طول زمان افزایش یافت و با وجود کیفیت ساخت و ساز در کشور، ریسک زلزله در ایران افزایش یافته است که یک علت آن می‌تواند افزایش المان‌های تحت ریسک زلزله باشد که با افزایش ریسک زلزله، تعداد تلفات و میزان تخریب ناشی از زلزله نیز طبیعتا بیشتر می‌شود.
بیت‌اللهی با بیان اینکه گسل‌های ممتدی در کشور وجود دارد، گفت: بیش از 310 گسل اصلی در اقصا نقاط کشور وجود دارد که طول هر کدام از آنها حداقل بیشتر از 10 کیلومتر است و اگر از یک گسل دور شویم، قطعا به یک گسل دیگر نزدیک شده‌ایم.

ثبت بیش از ۲۲۰۰ زمین‌لرزه در دی ماه ۱۳۹۶ از سوی مرکز لرزه‌نگاری کشوری دانشگاه تهران

دبیر کارگروه ملی زلزله ادامه داد: نکته مهم، همگرایی توزیع مراکز جمعیتی با توزیع این گسل‌ها است. نیاکان ما در نقاطی که شکستگی زمین و گسل‌ها و رودخانه‌ها وجود داشتند، هسته‌های اولیه شهرها را تشکیل دادند. بنابراین این بر هم نشستگی گسل‌ها با مراکز جمعیتی، بسیار حائز اهمیت است.
Image
وی با اشاره به ارتباط میان کیفیت ساخت و سازها و استحکام سازه‌ها با میزان تلفات و تخریب ناشی از زمین‌لرزه‌ها بیان کرد: با زلزله‌هایی مانند بم و رودبار که آمار تلفات بالایی داشتند، جزو کشورهای آسیب‌پذیر دنیا تلقی شدیم.
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار کرد: در عرصه شهرهای کشور نیز گسل‌های ممتدی وجود دارند، که جزئی از حریم شهرها شده‌اند. مردم در حال ساخت و ساز روی این گسل‌ها هستند و در صورت فعال شدن گسل‌ها، خسارت بسیاری متحمل خواهیم شد.
بیت‌اللهی بیان کرد: موضوع زلزله در خوزستان مهم است. حدود 20 گسل اصلی و فعال در خوزستان وجود دارد که طول هرکدام حداقل بیش از 10 کیلومتر است و موجب وقوع زلزله‌های تاریخی شده‌اند.
وی با اشاره به زمین‌لرزه سال 840 میلادی در اهواز تصریح کرد: این زمین‌لرزه موجب تخریب گسترده شهر اهواز شد. در محدوده زاگرس در استان خوزستان، تأثیر این گسل‌ها بسیار بیشتر است. در مناطق مسجدسلیمان و ایذه نیز زلزله‌های بزرگ و ویرانگری داشته‌ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
najm134

سقوط پل تازه ساخت ۱۴ میلیون دلاری در آمریکا

پستتوسط najm134 » سه شنبه مه 29, 2018 9:46 am

آلودكي سازه = تقلب در ساخت وساز در امريكا = همه جا تعهد و نظارت لازم است

فروریختن یک پل عابرپیاده در شهر «میامی» ایالت فلوریدا آمریکا یک کشته و چندین زخمی برجای گذاشت.
به گزارش مشرق به نقل از راشاتودی، یک پل عابرپیاده و در دست احداث در شهر «میامی» ایالت فلوریدا آمریکا روز پنج شنبه بطور ناگهانی فرو ریخت.
مقامات محلی تأیید کردند که در پی این حادثه یک نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند. هنوز آمار دقیق مصدومان این حادثه اعلام نشده است.
طبق گزارش رسانه های محلی، این پل عابرپیاده در نزدیکی دانشگاه بین المللی فلوریدا واقع شده است.

Image
سقوط پل عابر در آمریکا
هدف از احداث این پل عابرپیاده، فراهم ساختن مسیری امن برای عبور دانشجویان از فراز جاده پرتردد نزدیک دانشگاه بود.
طبق برنامه، این پل ۵۴ متری اوایل سال ۲۰۱۹ مورد بهره برداری قرار می گرفت و در زمان حادثه همچنان در حال ساخت بود.

Image
طبق گزارش آسوشیتدپرس، در اثر این حادثه چندین وسیله نقلیه در زیر آوار ماندند.
منبع: مهر
najm134

سقوط اسکلت ساختمانی بر اثر طوفان در مشهد

پستتوسط najm134 » دوشنبه ژوئن 04, 2018 10:32 pm

سقوط اسکلت ساختمانی بر اثر طوفان در مشهد

سقوط اسکلت ساختمانی بر اثر طوفان در مشهد - بلوار وکیل آباد

Image
najm134

تاثير منفي سدسازي بزرك بر افزايش رخداد زلزله

پستتوسط najm134 » دوشنبه جولاي 16, 2018 6:40 pm

تاثير منفي سدسازي بزرك بر افزايش رخداد زلزله

هم افزایی آب و زلزله در آسیب‌پذیری فلات ایران
ناصر کرمیدانشگاه ترونهایم نروژ - اقلیم‌شناس

آیا بحران خشکیدگی (خشکسالی برگشت ناپذیر، نرمال جدید اقلیمی) می‌تواند عاملی هم افزا (سینرژیک) در تشدید آسیب پذیری فلات ایران در برابر زمین‌لرزه به شمار آید؟
گمان‌هایی وجود دارد که خشکیدگی پهناب‌ها و حتی لایه‌های زمین می‌تواند عاملی برای فعال شدن گسل‌ها باشد. اما این گمان‌ها در هیچ جای جهان بطور دقیق و مشخص محاسبه نشده‌اند و نمی‌توان بین زمین‌لرزه‌های بزرگ اخیر ایران و مناطقی از کشور که بیشتر در معرض خشکیدگی بوده‌اند ارتباط منطقی ایجاد کرد. پس فرض ارتباط مستقیم بین خشکیدگی و زلزله، به عنوان دو مؤلفه طبیعی، در ایران عجالتا قابل اثبات نیست.
اما اگر مؤلفه انسان به این دو اضافه شود فرضیات می‌تواند بسیار تغییر کند. برای مثال سدها از جمله عوامل افزایش امکان وقوع زلزله به شمار می‌آیند از آن جهت که با تغییر وزن صفحات زمین باعث تحرک گسل‌های خفته می‌شوند. اما موضوع این نوشته نه نقش مؤلفه‌های مرتبط با آب در تشدید امکان وقوع زلزله، بلکه تاثیر این مؤلفه‌ها در «آسیب پذیری» ایران در برابر زلزله است. بحث بر این الگوواره (پارادایم) بنیاد نهاده شده که خشکیدگی عرصه زیست در ایران را محدودتر کرده است و این محدودیت باعث شده ایرانیان افزونتر از گذشته ناچار به زیست در پیرامون گسل‌های پایکوهی شوند و از سوی دیگر در همین زیستگاه‌های متراکم هم ناچار به استفاده از مساکنی آسیب پذیرتر در برابر زلزله شده‌اند.

Image

برای روشن شدن بحث دو تصویر ضمیمه شده است. تصویر نخست پراکنش جغرافیایی پایتخت‌های ایران در طول تاریخ را نشان می‌دهد. این فرض وجود دارد که قاعدتا استقرار پایتخت در یک منطقه می‌تواند نشان دهنده مزیت جغرافیایی و اقلیمی آن باشد. می‌بینیم که عمده پایتخت‌های ایران در دوران باستان و پیش از ورود اسلام به ایران (خط قرمز) در جنوب ایران واقعند. از زابل تا شوش. در قرون میانه و متعاقب ورود اسلام به ایران (خط سفید) کم کم ستاره اقبال جنوب و شرق غروب می‌کند و به تدریج ایرانیان به عرض‌های بالاتر و سمت غرب رو می‌آورند. در دوران معاصر (خط سبز) دشت‌های پهناور جنوب و شرق کاملا از گستره تمرکز فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی ایران دور می‌شوند و هر چه هست در پیرامون البرز رخ می‌دهد. از مشهد تا تبریز، و در میانه آن البته تهران.
شواهد نشان می‌دهند که خشکیدگی در ایران بلایی تازه نیست و به واقع هزاران سال است که این سرزمین سال به سال خشکیده‌تر می‌شود. ایرانیان به همین خاطر ناچار شده‌اند که در طول سده‌ها به تدریج به سمت غرب (به خاطر زاگرس) و به سمت شمال (به خاطر البرز و همچنین به خاطر فرار از تبخیر و تعرق فزاینده جنوب و دسترسی به بارش افزون‌تر) نقل مکان کنند.
در تصویر دوم، می‌بینیم که عمده جمعیت ایران بر روی دو قطاع مشهد-تبریز و تبریز-شیراز مستقر شده که به معنای تراکم جمعیت در پایکوه‌های کوهستانی و مناطقی است که حتی هم اکنون نیز فرآیند زمین زایی در آنها ادامه دارد و گسل‌های فعالشان هرازچندگاهی تکانی به خود می‌دهند. به نحوی که هر جا گسلی خطرناکتر است، ایرانیان بیشتر گرد آن جمع شده‌اند.
به واقع اجبار به جستجوی منابع پایدارترآب، ایرانیان را به سکونت در خطرناک‌ترین پهنه‌های کشور در برابر خطر زلزله وادار کرده است. اما این فقط یکی از ابعاد مسئله آب در ایران است. وقتی که عملا هشتاد درصد ایران به واسطه نبود آب غیر قابل سکونت است، سکونت در بیست درصد مابقی به ناچار بسیار پر اصطکاک و رقابت‌آمیز خواهد بود. از جمله به همین خاطر زمین به مهمترین و گرانترین مؤلفه در اقتصاد مستغلات در ایران تبدیل شده است. آنچنانکه حتی در شهرهای کوچک به تدریج مردم به سکونت در مجموعه‌های ساختمانی متراکم‌تر، با طبقات افزون‌تر ناچار شده‌اند. به واقع آن فرار چند هزار ساله از شرق به غرب و از جنوب به شمال حالا وارد مرحله تازه فرار از سطح افق به سطوح عمودی شده است.
مسکن مهر، فقط محصول دولت احمدی‌نژاد نیست. به واقع محصول این اقتضای ناگریز تاریخی و جغرافیایی است. بدون احمدی‌نژاد هم همچنان حتی در شهرهای کوچک مردم ناچار خواهند بود به زندگی در خانه‌های کوچک آپارتمانی با فضای محدود و متراکم خو کنند. نکته این است که چنین اقتضایی بازتاب مناسب خود را در سیاستگذاری‌های محیطی کشور نیافته است: جمعیت ایران نمی‌تواند روز به روز افزونتر دور البرز و زاگرس متراکم شود. آب، آب و آب. این مهمترین مؤلفه ای است که چشم‌انداز ایران را شکل می‌دهد.
با حفظ منابع آب در دشت‌های شرق و جنوب کشور (و در صورت امکان تأمین منابع آب جدید) و البته ایجاد مزیت‌های اقتصادی و اجتماعی مکمل باید ایرانیان را به بقا در نواحی دورتر از زاگرس و البرز تشویق کرد.

Image

از سوی دیگر باید توجه کرد که مردم از دشت‌ها و دور از گسل‌ها به پایکوه‌ها آمده‌اند، اما همان طور خانه می‌سازند که در دشت‌ها می‌ساختند؛ و حتی بدتر و ناایمن‌تر و قطعا نامنطبق‌تر با اقلیم. جمعیت می‌تواند روی خط گسل مستقر شود. اما به شرط رعایت معیارهای سختگیرانه مرتبط و انتخاب الگوی مناسب ساخت و ساز. اینکه آن معیارها رعایت نمی‌شوند و این الگو شکل نمی‌گیرد خود بخشی مربوط می‌شود به همان اصطکاک فزاینده و ناپایداری و تنش سیاسی و اجتماعی ایران.
از دل تنش و ناپایداری دولتی مقتدر سر بر می‌آورد که مالک منابع اصلی درآمد و ثروت در ایران، یعنی نفت و آب و زمین است. این انحصار مطلق بر منابع ثروت شرایطی را پدید می‌آورد که تغییر و اصلاح آن بسیار دشوار است. در شرایط ناپایداری سیاسی، سرمایه اجتماعی به دشواری می‌تواند قوام یافته و شکل بگیرد. الگوی سکونت ترکیب پیچیده‌ای از دانش و فرهنگ و سبک زندگی است. در نبود سرمایه اجتماعی کافی چنین الگویی بعید است گسترش یابد.
ثبات، حضور توپ و تانک در خیابان نیست. وضعیتی است که منجر به رسوب دانش و فرهنگ در لایه‌های پایین‌تر جامعه، به عبارت دیگر قوام و تثبیت سرمایه اجتماعی، می‌شود. وگرنه این خواهد شد که تنش و ناپایداری و زوال و قهقرا زیر سایه همان تانک‌ها همه چیز را در بربگیرد. فهرست فجایع همین یکی دو سال را مرور کنیم. از آتش سوزی‌ها و زلزله تا همه آمارهای دهشتناک مربوط به قهقرای سرزمین. تعریف ثبات و پایداری در جغرافیا بسیار پیچیده‌تر از سیاست است.
خلاصه آنکه دوگانه آب و زلزله نشان می‌دهد که در چشم‌انداز جغرافیایی چقدر همه مؤلفه‌ها بر یکدیگر اثرگذارند و یکی را دیدن و آن مابقی را ندیدن چقدر گمراه کننده است.
مسئله اصلی این است که در مقطعی مهم از تشدید فرآیند خشکیدگی ایران عملا هیچ برنامه جامع ملی برای انطباق با این وضعیت تازه و مهار اثرات آن وجود ندارد. به واقع اگر مؤلفه انسان وجود نداشت، دوگانه آب-زلزله به عنوان دو هم افزای مصایب محیطی هرگز شکل نمی‌گرفت. این یک مثلث است که در قاعده آن مؤلفه انسان حضور دارد. زلزله یک پدیده طبیعی است. اما مصایب آن در ایران یک پدیده کاملا انسانی است.
najm134

منارجنبان خسته از تکان‌های شدید

پستتوسط najm134 » يکشنبه دسامبر 30, 2018 3:46 pm

منارجنبان خسته از تکان‌های شدید

یکی از معروفترین و بی نظیرترین آثار تاریخی اصفهان است، که نه فقط در ایران که در جهان شهره عام و خاص است. منارجنبان دو ساختمان دارد یکی ساختمان منارها که بر روی ساختمان مقبره پیر علامه "عمو عبدالله کارلادانی" بنا شده، تاریخی که بر روی قبر این پیر عارف حک شده است سال 716 هجری قمری را نشان می‌دهد کارشناسان نیز اعتقاد دارند که این بنا متعلق به قرن هشتم هجری است.

در این مکان ابتدا مقبر"عمو عبدالله کارلادانی" بنا شده و سپس برای جذب مردم به این مقبره با توجه به فاصله‌اش از شهر اصفهان تصمیم گرفته شده است که یکی از جذاب‌ترین بناها از نظر معماری یعنی منارهای جنبان بر فراز آن ساخته شود هرچند این موضوع یکی از حدسیات کارشناسان به حساب می‌آید، اما ظاهراً این حدس جدی به نظر می‌رسد.

در این زمینه مرتضی فرشته نژاد کارشناس مرمت و معماری آثار تاریخی که خود از 50 سال گذشته در جریان مرمت این بنا بوده است در خصوص وضعیت منارجنبان طی سالیان متمادی اینگونه توضیح می‌دهد: این دو منار پس از ساختمان مقبره ساخته شده و چون اصفهان تا کارلادان یک منزل راه بوده است و اینجا نیز قبرستانی مهم به حساب می‌آمده و قبر این پیر عارف هم در این قبرستان وجود داشته، احتمالاً این منارها را به این شکل ساخته‌اند که حرکت کند.

وی می‌افزاید: ضمن مرمت‌هایی که طی 50 سال گذشته انجام داده‌ایم متوجه شدیم دو درز انبساط بین ساختمان مناره‌ها و ساختمان مقبره موجود است. در آن زمان به دلیل اینکه هرکسی می‌توانست بالای مناره‌ها حضور پیدا کند و کنترلی نبود همواره داخل این درزها پر از سنگ و زباله بود تصمیم بر این شد که میان این درزها با ورقه‌های لاستیک پر شود تا مشکلی برای بنا پیش نیاید.

این کارشناس مرمت و معماری بناهای تاریخی معتقد است معمار سازنده لازم دیده که این درزها وجود داشته باشد تا زمانی که مناره‌ها حرکت می‌کند دچار فرسودگی مضاعف نشود، اما متاسفانه به دلیل حضور افراد از سراسر جهان و ایران برای تکان دادن این منار و اصرار برای اینکه هر فرد خودش این کار را انجام دهد این بنا را دچار چالش کرده بود، به همین دلیل 40 سال پیش تصمیم بر این شد که سیمیلاتور یا شبیه سازی تعبیه شود تا مردم با قرار گرفتن در آن حس حرکت‌های منار را داشته باشند و منار نیز آسیبی نبیند.

فرشته‌نژاد با انتقاد از اینکه متاسفانه طی سالیان گذشته هیچکس به مقبره پیر عارف در زیر این مناره‌ها توجه نکرده و امروز هم توجه نمی‌کند بلکه همه به دنبال تکان دادن منارها بوده و هستند، می‌گوید: منارجنبان اسباب‌بازی نیست و این منار فقط در زمان خودش جاذبه برای ورود افراد به این قبرستان داشته است و قرار بوده بازدید کنندگان را با پیر عارف دفن شده در این بنا آشنا کند اتفاقی که به طور کلی به فراموشی سپرده شده و این موضوع نیازمند فرهنگ سازی است.

وی با اشاره به اینکه تکان‌های متعدد به این بنا طی سالیان گذشته موجب شده تا در طول این سال‌ها مدام این بنا نیازمند تعمیر باشد، تاکید می‌کند: برای جلوگیری از تخریب بنا قرار بر این شد که یک بار پیش از ظهر و یک بار بعد از ظهر این بنا تکان بخورد این تصمیم بیش از 30 سال پیش اتخاذ شد، اما مسئولان وقت ایراد گرفتند که مسافران از شهرهای مختلف می‌آیند تا این بنا را تکان بدهد هرچه اصرار کردیم که به صلاح بنا نیست کسی گوش نکرد.

این کارشناس مرمت و معماری بناهای تاریخی با انتقاد از تکان‌های متعدد منارجنبان که موجب فرسایش بنا شده است، ادامه می‌دهد: این مناره‌ها برای تکان‌های متعدد طراحی نشده است و فرسایش آجرهای پشت بام و خود مناره‌ها شاهد این مدعا هستند جالب است بدانید که آجرهای این منارها بارها مورد مرمت واقع شده است.

فرشته‌نژاد با بیان اینکه تنها چیزی که سالیان متمادی است روی آن تاکید نمی‌شود شناخت پیر عارفی است که زیر این مناره‌ها قرار دارد، می گوید: طی 50 سال گذشته به اصطلاح معماران این منارها را پیاده و سوار کرده‌ایم چراکه دچار شکستگی شدید شده بودند. امروز هم همچنان به مسئولان امر که این منار زیر نظرشان اداره می‌شود می‌گویم که منارجنبان اسباب بازی نیست و باید از آن نگهداری کنید.

چندی پیش فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن عنوان می‌شد که آجرهای یکی از مناره‌های منارجنبان در حال سقوط است هرچند که در همان زمان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان این موضوع را کذب محض دانست، اما به هر حال سخنان مرتضی فرشته‌نژاد به عنوان فردی که مرمت این بنا را طی ادوار مختلف دنبال کرده است نشان می‌دهد که این بنا بیش از پیش به نگهداری نیاز دارد و هرچند این فیلم کذب بوده است، اما منارجنبان باید از تکان‌های بیش از این معصون بماند.
ایسنا
najm134

Re: آلودگی سازه

پستتوسط pejuhesh232 » چهارشنبه فبريه 20, 2019 12:02 pm

ریزش مرگبار ساختمان هشت طبقه در استانبول

فروریختن یک ساختمان هشت طبقه مسکونی در شهر استانبول ترکیه چندین کشته و زخمی برجای گذاشت.

آفتاب‌‌نیوز :
به گفته استاندار استان استانبول در این حادثه که روز چهارشنبه ۱۷ بهمن روی داد، دست‌کم ۲ تن کشته و شش نفر زخمی شدند. به گفته مقامات شهر، ۴۳ نفر رسما ساکن این ساختمان بودند اما ساخت ۳ طبقه آخرغیرقانونی بوده و نام برخی ساکنان آن ثبت نشده است.

تاکنون سه نفر توسط تیم امداد، زنده از زیر آوار بیرون کشیده شده‌اند. عملیات جستجو و نجات برای یافتن دیگر ساکنان در جریان است و تمامی خیابان‌های منتهی به محل حادثه به دلیل ازدحام ماشین‌ها و مردمی که اطراف ساختمان تجمع کرده‌اند مسدود شده‌ است.

وزیر محیط زیست ترکیه به نمایندگی از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور در محل حادثه حاضر شد.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

۱۰ مصدوم بر اثر ریزش سقف مسجد‌ی نوساز در ساوه

پستتوسط najm134 » چهارشنبه مارس 13, 2019 8:19 pm

10مصدوم بر اثر ریزش سقف مسجد‌ی نوساز در ساوه

سقف مسجد روستای ینگی قلعه از توابع بخش نوبران این شهرستان ریزش کرد. تاکنون این حادثه ۱۰ مصدوم خانم داشته که حال عمومی آنها رضایت‌بخش است. بنا به اذعان دهیار روستا، این مسجد نوساز بوده و اولین مراسم ختمی بوده که در آن برگزار شده است.

Image
معاون سیاسی فرماندار ساوه گفت: سقف مسجد روستای ینگی قلعه از توابع بخش نوبران این شهرستان ریزش کرد.

حسین معمارنیا در گفت‌وگو با فارس در اراک از ریزش سقف مسجد روستای ینگی قلعه از توابع بخش نوبران ساوه خبر داد و اظهار کرد: این حادثه ساعتی پیش در حالی اتفاق افتاد که مراسم ترحیم یکی از اهالی در حال برگزاری بود.

وی تصریح کرد: با وقوع این حادثه، اکیپ‌های اورژانس و هلال‌احمر در روستای ینگی قلعه حاضر شدند. وی افزود: تاکنون این حادثه ۱۰ مصدوم خانم داشته که حال عمومی آنها رضایت‌بخش است. بنا به اذعان دهیار روستا، این مسجد نوساز بوده و اولین مراسم ختمی بوده که در آن برگزار شده است.
Image
najm134

غفلت از بازار مسکن و ساختمان سبب شکل گیری بازار سوداگرانه

پستتوسط najm134 » چهارشنبه اکتبر 30, 2019 11:17 am

غفلت از بازار مسکن و ساختمان سبب شکل گیری بازار سوداگرانه

نشست تخصصی بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های متداول تهران

Image

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه غفلت از بازار مسکن و ساختمان سبب سوداگری شده است، گفت: عمر مفید ساختمان در کشور یک سوم استاندارد‌های بین المللی است.

نقاط ضعف ساختمان‌ها با بهسازی لرزه‌ای رفع می‌شودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سید فرید موسوی امروز در نشست تخصصی «بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران» افزود: ایران کشوری حادثه خیز و جزو ۱۰ کشوری است که بالاترین میزان ریسک پذیری را دارد. تهران نیز به موجب ویژگی‌هایی که دارد، شرایط حادتری دارد و مدیران شهری در شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران با حساسیت خاصی پیگیر این مسئله هستند.
وی افزود: برغم دانش و تخصصی که در کشور وجود دارد، بعد از وقوع هر حادثه‌ای نگران می‌شویم. باید دلیل این مسئله را پیدا کنیم. عمر مفید ساختمان‌ها در کشور ۱۶ سال، یعنی یک سوم استاندارد‌های بین المللی است در حالی که در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا ساختمان‌ها بیش از ۵۰ سال عمر مفید دارد.
موسوی با اشاره به هدر رفت منابع در حوزه مسکن، اظهار داشت: غفلت از بازار مسکن و ساختمان سبب شکل گیری بازار سوداگرانه در این بخش شد. وقتی نظارت و ابزار‌های کنترلی وجود ندارد، طبیعتاً ما باید در اینجا نگران فرسوده باشیم در حالی که بازار مسکن کار خودش را انجام می‌دهد.
رییس فراکسیون جوانان مجلس ادامه داد: فقط به عرضه فکر کردیم و تقاضا را مدیریت نکردیم و روند بازار مسکن همچنان همانگونه پیش می‌رود، در حالی که انگشت اشاره و اتهام را فقط سمت متخصصان و صاحب نظران معطوف کردیم.
موسوی در پایان یادآور شد: اگر بتوانیم بازار سوداگرانه مسکن را از نابسامانی خارج کنیم و نظارت بر آن را افزایش دهیم می‌توانیم بسیاری از مشکلات را با ابزار‌هایی که در اختیار داریم حل کنیم.

نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران
باید جلوی امضا فروشی گرفته شود
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در نشست تخصصی بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران، گفت: باید جلوی امضا فروشی گرفته شود.
اسماعیل نجار گفت: تهران یک مرکز کمیتی است؛ حادثه پلاسکو در تهران به یک حادثه بین المللی تبدیل شد، حال تصور کنید یک زلزله ۷ یا ۸ ریشتری در تهران رخ دهد، لذا باید پیش از وقوع حوادث آمادگی کسب کنیم.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: اگر زلزله ۷ یا ۸ ریشتری در پایتخت رخ دهد قطعا ۲ میلیون نفر تحت تأثیر مستقیم و ۸ میلیون نفر ساکن تهران تحت تأثیر غیرمستقیم این حادثه قرار خواهند گرفت.
آقای نجار با اشاره به دو زلزله اخیر در کشور گفت: در زلزله کرمانشاه، دو بیمارستان سرپل ذهاب نتوانست دوام بیاورد. در زمین لرزه ورزقان هم همین اتفاق افتاد، بیمارستان افتتاح نشده دوام نیاورد و ویران شد، اما از سوی دیگر در سرپل ذهاب در منطقه فولادی شیشه یک ساختمان هم نشکست، مگر مصالح این منطقه از آسمان آمده است؟
وی با بیان این که نظام مهندسی همواره باید پاسخگو مسائل باشد، گفت: در بازدید از یک دانشگاه در سرپل ذهاب مشاهده شد که سازنده در ساخت آن با کمبود تیرآهن مواجه شد و به جای آن از ۶ میلگرد استفاده کرده است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: چرا یک مرکز علمی با این کیفیت ساخته شده؟ نظارت ما کجا رفته است؟ چرا در برخی از مواقع امضا فروشی می‌شود؟
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در یک کارگاه چند کارگر را می‌آورند و آموزش عملی می‌دهند و بدون برگزاری گارگاه آموزشی تئوری و فنی، آن‌ها را برای کار راهی ساختمان‌ها می‌کنند.
نجار با بیان این مطلب که بیاییم از امروز قولی به یکدگیر دهیم، گفت: آقای مسئول از امروز هرچه می‌سازیم درست و اصولی بسازیم و نظارت بر ساخت و ساز‌ها وجود داشته باشد.

کرمی محمدی، رئیس سازمان مدیریت بحران تهران
نقاط ضعف ساختمان‌ها با بهسازی لرزه‌ای رفع می‌شود
رئیس سازمان مدیریت بحران تهران هدف اصلی تدوین دستور العمل بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران را حفظ جان شهروندان هنگام وقوع زلزله دانست.
آقای کرمی محمدی امروز در نشست تخصصی تدوین دستورالعمل ساده بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران گفت: با اجرای این دستورالعمل هزینه‌های مقاوم سازی ساختمان‌ها کاهش می‌یابد و می‌تواند با استقبال شهروندان مواجه شود.
وی با اشاره به تفاوت بهسازی و نوسازی ساختمان‌ها گفت: در بهسازی تلاش می‌شود تا نقاط ضعف ساختمان‌ها با هزینه کم‌تر و سرعت بیشتر برطرف شود.
کرمی محمدی افزود: در این دستورالعمل صرفا با اجرای تمهیدات کم هزینه، ساده و کارآمد می‌توان تاحد قابل توجهی از تخریب کامل ساختمان‌های متداول شهر تهران در هنگام وقوع زلزله جلوگیری کرد و به نوعی بدون هزینه‌های سنگین تخریب و نوسازی تا حد زیادی مقاومت این قبیل ساختمان‌ها برای حفظ جان شهروندان افزایش می‌یابد.
وی گفت: همانطور که از اسم نوسازی مشخص است در این موضوع ساختمان به طور کامل تخریب و از نو ساخته می‌شود، اما بهسازی یعنی اینکه، چون امکان تخریب و ساخت مجدد فراهم نیست، ساختمان مقاوم سازی می‌شود.
آقای کرمی محمدی گفت: در موضوع بهسازی تلاش می‌شود تا نقاط ضعفش ساختمان مورد نظر شناسایی و سپس برای رفع نواقص اقدام و ساختمان ایمن شود.
وی درخصوص اهمیت بهسازی گفت: بهسازی هزینه کمتری دارد و سرعت بیشتری هم دارد.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: ما نقاط ضعف در ساختمان‌سازی در تهران و کل کشور فراوان داریم و بجز بافت فرسوده در باقی ساختمان‌ها هم به دلایل مختلف ضعف زیاد داریم.
آقای کرمی محمدی خاطرنشان کرد: البته ما نمی‌گوییم لزوما ساختمان‌ها فرو می‌ریزد، اما شاید بعد از وقوع یک زلزله ۶.۵ ریشتری دیگر قابل استفاده نباشد.
وی گفت: فقط شهرداری مسئول ساخت و ساز نیست بلکه یک بخشی از صدور مجوز‌ها دست شهرداری است، اما سازمان متولی در این امر نظام مهندسی است.
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران افزود: از سوی دیگر کیفیت مصالح و سیمان و بتن ساخته شده و استفاده شده هم دست شهرداری و نظام مهندسی نیست و مسؤول آن سازمان استاندارد است.
آقای کرمی محمدی گفت: امروز شاهد آن هستیم که بتنی که باید به وسیله دستگاه میکسر در ستون ساختمان ریخته شود با بیل و فرغون ریخته می‌شود و این ساختمان در زمان وقوع زلزله تاب نخواهد داشت.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اولویت نوسازی یا بهسازی گفت: اولویت اصلی و اساسی نوسازی است و بررسی پوشیده نیست که نوسازی بهتر است، اما به شرطی که بودجه لازم برای نوسازی وجود داشته باشد.
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران تصریح کرد: وقتی بودجه لازم برای نوسازی اختصاص پیدا نکرده است انجام بهسازی اولویت پیدا می‌کند.
آقای کرمی محمدی افزود: البته این یک راه حل مقطعی است برای اینکه اگر در سال‌های پیش رو قرار شد زلزله‌ای رخ بدهد حداقل سقف بر سر مردم خراب نشود؛ البته حتما در طول سال‌های متمادی و طولانی این راه حل مناسب نیست.
وی درباره اینکه گفته شده است ۲۲ هزار پلاک ناایمن در تهران وجود دارد آیا اطلاعات آن به دست شما رسیده است، گفت: اطلاعات ساختمان‌های ناایمن و پلاک‌های ناایمن موجود است، اما اعلام مشخصات این ساختمان‌ها فقط تشویش ایجاد می‌کند و به همین دلیل ما باید دنبال راه حل باشیم برای ایمن سازی آنها.
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران درخصوص نصب شتاب نگاشت در اطراف شهر تهران نیز گفت: ما ۲۲ شتاب نگاشت خریداری کردیم و این ۲۲ عدد تا پایان سال حتما نصب خواهد شد البته ۴ شتاب نگاشت هم در سمت جاده فیروزکوه نصب شده است.
آقای کرمی محمدی خاطرنشان کرد: البته اطلاعات شتاب نگاشت به مردم داده نمی‌شود، بلکه قرار است به اداره گاز هشدار دهد تا بموقع شیر‌های گاز بسته شود و از وقوع انفجار جلوگیری کند.
وی افزود: در کنار این موضوع ۱۰۰ شتاب نگاشت هم در سطح شهر نصب می‌شود تا وقتی زلزله رخ داد براساس نوع خاک منطقه وقوع زلزله به ما بگوید که چقدر تلفات داریم و چقدر تخریب خواهیم داشت.

۱۳۰ دکل مخابراتی در تهران نصب می‌شود
رئیس سازمان مدیریت بحران تهران گفت: قرار است ۱۳۰ دکل مخابراتی بزرگ در شهر تهران نصب شود تا ارتباط پایدار را بعد از وقوع زلزله تامین کند.
آقای کرمی محمدی در ادامه نشست تخصصی تدوین دستورالعمل ساده بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران گفت: البته این سیستم در مراحل طراحی اولیه قرار دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: یک سیستم دیگر با عنوان سامانه پیش‌بینی و هشدار سیلاب شهر تهران در دست طراحی است، زیرا در اطراف تهران رودخانه‌های زیادی وجود دارد که پتانسیل وقوع سیلاب را دارد.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران یادآور شد: هشت ایستگاه هواشناسی در ارتفاعات تهران نصب شده و قرار است ۱۰ ایستگاه دیگر هم نصب شود که وظیفه تشخیص وقوع سیلاب را دارند.
وی گفت: تلاش کردیم برای جلوگیری از وقوع سیلاب کانال‌های جمع آوری آب‌های سطحی شهر تهران تکمیل و پیش از ورود به فصل آبی این کانال‌ها لایروبی شود.
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران یکی دیگر از مشکلات شهر تهران را موضوع فروریزش و فرونشست اعلام کرد و گفت: در تهران فروریزش اهمیت بیشتری دارد، زیرا یکباره رخ می‌دهد و به تاسیسات شهری آسیب‌های زیادی وارد می‌کند.
وی گفت: در کنار طراحی این سامانه‌ها؛ پویش شهر آماده را راه اندازی کردیم که بخش‌های مختلفی از جمله خانه‌های دوام دارد و همچنین قرار است به داوطلبان آموزش‌های دوره بحران داده شود.
آقای کرمی محمدی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات سازمان مدیریت بحران طرح مدرسه آماده است که در این طرح شناسه مدارس تهران جمع آوری شده است و یک هزار و ۶۸۰ مدیر مدرسه آموزش‌های لازم را دیده اند و به ۱۲ هزار و ۲۰۰ دانش آموز آموزش‌هایی ارایه شده است.
به گفته وی، همچنین ۱۱۰ پایگاه مدیریت بحران در شهر تهران وجود دارد که در ۲۲ پایگاه لوازم و تجهیزات مورد نیاز وجود دارد که تعدادی از سوله‌های مدیریت بحران به کاربری ورزشی تبدیل شده است و با پیگیری شورای شهر تهران تلاش می‌کنیم این پایگاه را به مدیریت بحران تبدیل کنیم.
همچنین مدیریت بحران شهر تهران در جمع استان‌های معین کل کشور است که باید با امکانات و بودجه بهتر در خدمت شهروندان تهرانی و هموطنانمان در تمام استان‌ها باشد.

زندگی دو میلیون نفر از پایتخت نشینان در بافت فرسوده
نشست تخصصی تدوین دستورالعمل ساده بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران برگزار و اعلام شد دو میلیون نفر از پایتخت نشینان در بافت فرسوده زندگی می‌کنند.
رئیس سازمان مدیریت بحران تهران با تاکید بر مقاوم‌سازی ساختمان‌های فرسوده تهران گفت: به همین منظور نشست تخصصی تدوین دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران برگزار شده است.
رضا کرمی محمدی اظهار داشت: شهرداری تهران در سال‌های ۸۷ تا ۸۸ ایده ابتکاری بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران را مطرح کرد که این ایده در آن سال‌ها بایگانی شده بود، اما توانستیم دستورالعملی را برای اجرایی شدن این طرح تدوین کنیم.
وی افزود: در این طرح می‌توانیم بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های شهر تهران را با حداقل هزینه و حداکثر کارآیی به عنوان هدف اصلی انتخاب کنیم، طرحی که با پیشگیری از انهدام و فروریختن اساسی ساختمان‌های متدوال آسیب پذیر به افزایش قابل توجه امکان حفظ جان شهروندان تهرانی منجر می‌شود.
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: کاهش هزینه کلی بهسازی ساختمان و حذف هزینه‌های جانبی آن تا حد امکان به منظور پوشش سطح وسیع تری از ساختمان‌های محدوده هدف از دیگر ویژگی‌های این طرح است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در پایتخت حدود ۲ میلیون نفر در بافت فرسوده زندگی می‌کنند و از میان ۶۰ میلیون نفر جمعیت شهر نشین کل کشور ۱۹ میلیون نفر حاشیه نشین هستند.
آقای کرمی محمدی خاطرنشان کرد: در تهران نیز ۴.۵ میلیون نفر در مناطقی زندگی می‌کنند که اگر زلزله‌ای با قدرت ۶ تا ۷ ریشتر روی دهد، خسارت جدی خواهند دید.
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه اگر سه مولفه ناپایداری، ریزدانگی و نفوذپذیری در کنار هم به مقادیر مشخصی وجود داشته باشد، بافت فرسوده معنا پیدا می‌کند، افزود: در حال حاضر ۱.۹ میلیون نفر از شهر تهران در منطقه‌ای زندگی می‌کنند که بافت فرسوده است و ۲.۹ میلیون نفر از جمعیت شهر تهران در منطقه‌ای ساکن هستند که ناپایداری دارد یعنی ۵۰ درصد بلوک مورد نظر مسکونی بافتی ناپایدار دارد.
وی خاطرنشان کرد: در سازمان نوسازی شهر تهران اقدامات خوبی برای بافت فرسوده در حال اجراست، اما این اقدام کافی نیست و باید کار موازی دیگری هم انجام شود.
آقای کرمی محمدی تاکید کرد: کار موازی موضوع بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران است که تلاش کردیم با کارشناسی پیش برود و این اقدام را می‌شود در سایر مناطق کشور هم اجرا کرد.
به گفته وی، اگر در تهران زلزله‌ای رخ بدهد در شب هنگام ۸ میلیون نفر و در طول روز ۱۲ میلیون نفر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و این بسیار مهم خواهد بود و با توجه به اینکه زلزله محتمل‌ترین خطر تهدید کننده تهران است به همین دلیل سامانه تخمین سریع خسارت و تلفات زلزله شهر تهران در حال آماده سازی است.
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران اظهار داشت: این سامانه به واسطه سنسور‌های نصب شده در بخش‌های مختلف شهر تهران می‌تواند به سرعت میزان خسارت و تلفات ایجاد شده را براورد کند.
وی یادآور شد: همچنین سامانه هشدار سریع وقوع زلزله در دست اجراست که به واسطه همان سنسور‌ها می‌تواند تنها چند ثانیه قبل از رسیدن زلزله به شهر تهران ما را خبر کند تا حداقل شیر‌های گاز و آب بسته شود.
najm134

قبليبعدي

بازگشت به آلوده شناسى

Aelaa.Net