طب تجاري

مدير انجمن: najm134

طب تجاري

پستتوسط najm134 » شنبه فبريه 27, 2010 9:39 am

عناوين گزارشاتي كه تا كنون در اين باره منتشر شده است: به خاطر خطاي پزشكي ، سرماخوردگي زن جوان را كشت - تزريق خون اشتباه در اثر تشخيص هويت بيماران - دستور زنده به گور كردن دو نوزاد در طبس = مرگ دو نوزاد! - الگوهاي اشتباهات پزشکي در جراحي - توصيه به جراحي غير لازم براى سودجويي: دستگيري ‪ ۱۴‬جراح و كادر پزشكي - سرماخوردگي واكسن ندارد
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

طب تجاري

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آپريل 07, 2010 5:41 pm

به خاطر خطاي پزشكي ، سرماخوردگي زن جوان را كشت
خطاي پزشكي در تشخيص صحيح يك عفونت، يك زن را به كام مرگ كشاند. اين زن بنا به تشخيص پزشكان به علت سرماخوردگي به بيمارستان مراجعه كرده بود و پس از دو روز بستري شدن تسليم مرگ شد. بنا به گزارش پرونده مادري به همراه پسرش به يكي از بيمارستان‌هاي شرق تهران مراجعه كرد و در بخش بيماران سرپايي مورد معالجه قرار گرفت.
پزشكان شيفت پس از معاينه اين زن 46 ساله كه علائم باليني او با سرفه، تب و درد عضلاني همراه بود به نوعي سرماخوردگي مشكوك شدند و بنا به همين تشخيص وي را با داروهاي مرتبط با اين بيماري تحت مداوا قرار دادند. بنابه اين گزارش يكي از پزشكان براي كنترل تب و درد بيمار به وي توصيه كرد كه در بيمارستان بستري شود تا از بهبودي كامل او مطمئن شود. خانواده وي نيز با رعايت دستور پزشك قبول كردند مادر خانواده در اين بيمارستان بستري شود. پس از گذشت يك شبانه‌روز و استفاده از دارو حال بيمار روبه وخامت گذاشت و با سوزش و درد در بدن از حال رفته و با همين تشخيص بيمار به بخش مراقبت‌هاي ويژه (CCU) انتقال داده شد كه پس از چند ساعت به دليل بدتر شدن حال عمومي وي و بيهوشي به اتاق ICU انتقال داده شد و اقدامات احيا نيز نتوانست در حال وي ترتيب اثري گذاشته و نهايتاً بيمار فوت كرد.
بستگان و خانواده بيمار پس از دريافت جسد بيمار او را به خاك سپردند، اما هيچ يك نمي‌توانستند به سادگي باور كنند كه مادر خانواده تنها به دليل سرماخوردگي در بيمارستاني مجهز فوت كرده باشد، بنابراين فرزندان او از پزشكان مسوول در آن شيفت شكايت كردند.
با اعلام نظر پزشكان متخصص در كميسيون، سه تن از پزشكان در مرگ بيمار مقصر شناخته شدند. در اين نظريه كه در پرونده زن بيمار موجود است آمده كه بيمار 46 ساله در اثر سرماخوردگي جزئي به يك بيمارستان منتقل شده است كه به علت تشخيص غلط پزشك سرپرست و تجویز اشتباه دارو، بيمار دچار عفونت ريوي شده و در بيمارستان فوت كرده است.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

طب تجاري

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آپريل 07, 2010 5:44 pm

تزريق خون اشتباه در اثر تشخيص هويت بيماران
انكيزه تجاري طب رايج از طبابت بشر سبب شده است كه سلامتي يا امنيت جاني بيماران به مخاطره بيافتد
مدير عامل سازمان انتقال خون ايران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: مطالعاتي كه صورت گرفته بيشترين عامل مرگ و مير ناشي از تزريق خون اشتباه است. تصوير
وي گفت: تزريق خون اشتباه به دليل تشخيص هويت بيماران يعني در تشخيص هويت استانداردهاي لازم اجرا نمي‌شود تمام بيماراني كه در بيمارستان بستري هستند بايد دست بند هويت داشته باشند تا مشخص شود نام بيمار گروه خوني و بر روي چه تختي بستري است. اختلاف بين گرو‌ه‌هاي خوني بسيار خطرناك است كه عوارض بسيار خطرناكي را به دنبال دارد.
مدير عامل سازمان انتقال خون ايران درمورد معضل بزرگ تزريق خون اشتباه و اجرا نشدن ثبت خطاها به شكل كامل در بيمارستان‌ها گفت: تزريق خون اشتباه يكي از معضلات بزرگي كه بايد به آن رسيدگي شود كميته‌هاي بانك خون بيمارستان‌ها مسئله تزريق خون اشتباه را در دستور كار خود دارند كه سازمان انتقال خون بر روي آن حساس است تا خطا گزارش شده و برنامه‌هايي براي جلوگيري از خطا در آينده اجرا شود.
وي تصريح كرد:تزريق خون اشتباه يكي از معضلات بانك خون در همه جاي دنيا است كه كشور ما نيز از اين مسئله مستثني نيست. (بلكه بطور وخيمي اتفاق مي افتد بالاتر از تزريق با اشتباه كروه خون؛ فروختن خون آلوده به بيماران و نيازمندان خون است، جند سال است دهها نفر كه از طريق بانك خون مبتلا به ايدز و بيماريهاي لاعلاج شده اند جون بانك خون ايران به آنها خون آلوده فروخته است، اين خونهاى آلوده توسط بانك خون از خارج خريداري شده است، برونده اين ماجرا در محاكم قضايي در حال بيكيري است، و با همه ادله قاطع موجود در برونده هنوز هيج اعتراف به ضعف و تدارك موضوع و تامين خسارات غير قابل جبران نشده است!)
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

طب تجاري

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آپريل 07, 2010 5:49 pm

دستور زنده به گور كردن دو نوزاد در طبس = مرگ دو نوزاد!
خبرگزاري انتخاب : مسؤولان بخش زايمان با تجويز پزشك متخصص، نوزادان را داخل كارتني قرار داده و به همراهان اين زن تحويل مي دهند. نكته جالب اينكه هر دو نوزاد زنده بودند، اما به آنان اعلام مي شود كه چون نوزادان زود رس هستند قطعاً فوت مي كنند و فوت نامه آنها نيز صادر شده است.
به گزارش خبرنگارخبرگزاری انتخاب از طبس، پنج شنبه هفته گذشته زني 21 ساله در بيمارستان شهيد مصطفي خميني طبس به سبب زايمان زودرس وضع حمل كرده و دو نوزاد به دنيا آورد.
در ادامه و با توجه به اينكه عمر نوزادان كمتر از 6 ماه بود مسؤولان بخش زايمان با تجويز پزشك متخصص، نوزادان را داخل كارتني قرار داده و به همراهان اين زن تحويل مي دهند. نكته جالب اينكه هر دو نوزاد زنده بودند، اما به آنان اعلام مي شود كه چون نوزادان زود رس هستند قطعاً فوت مي كنند و فوت نامه آنها نيز صادر شده است.
واكنش همراهان باعث مي شود تا هر دو نوزاد را دوباره به داخل بخش برگردانند، اما دو يا سه ساعت بعد زماني كه مادرشان را به داخل بخش انتقال مي دهند، دوباره همان كارتن حامل هر دو نوزاد را تحويل همراهان اين زن مي دهند و ادعا مي كنند كه هر دو نوزاد فوت شده اند و بايد دفن شوند.
خانواده اين زن اين بار باور كرده كارتن حامل نوزادان را پشت يك دستگاه وانت گذاشته و در هواي گرم طبس به دنبال جايي براي غسل نوزادان (به خيال اينكه مرده اند) مي گردند.
سه ساعت بعد خانواده وقتي در داخل شهر محلي را پيدا نمي كنند، به سراغ فردي مي روند كه در يكي از روستاهاي اطراف طبس كار غسل و تدفين را انجام مي دهد، اما آن جا نيز موفق به يافتن اين فرد نمي شوند و دوباره به شهر باز مي گردند و در تمام اين مدت هر دو نوزاد زنده پشت وانت و داخل كارتن بودند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری انتخاب، در نهايت يكي از همسايه ها قبول مي كند تا نوزادان را غسل دهد و وقتي در كارتن را باز مي كنند، با كمال تعجب مي بينند كه هر دو نوزاد زنده اند و مسؤولان بيمارستان به دروغ ادعا كرده اند كه آنها فوت شده اند.
نوزادان دوباره به بيمارستان انتقال داده مي شوند، اما يكي از آنها طاقت گرما را نداشته و در مسير بازگشت فوت مي كند و نوزاد دوم را پس از اصرار فراوان خانواده اين زن داخل دستگاه قرار مي دهند، اما او نيز چند ساعتي بيشتر عمر نكرده و جان مي سپارد.
نظرات كاربران :
* متاسفانه از این سری اتفاقات در کشور ما به تواتر اتفاق می افتد. در آخر هم چند نفر دور افراد خانواده را گرفته و این مساله را خواست خدا جلوه داده و پزشکان پول پرست یا هر فرد مسول دیگری بیهوده و یا با کمک همکارانش در پزشکی قانونی تبرئه می شود و باز هم همان قصه ناتمام حقوق بشر و ابناء بشر
* اگر این اتفاق در کشور دیگری می افتاد نه تنها دکتر و کادر بیمارستان را به محاکمه می کشیدند وزیر باید در برابر رسانه ها جواب گو باشد و برکنار شود
* اين جنايت پيشگان حيوان صفت و دد منش بايد محاكمه و بمجازات اشد برسند. چه مظلومانه و غريبانه با اين دنياي مادي پاي ننهاده وداع گفتند. چگونه اين جانيان خوناشام دو نوزاد بي گناه را بيرحمانه از زندگي ساقط كردند؟ من شرم دارم از اين مصيبت نزد بيگانه سخن بگويم چه بسا ما را خونخواران بي تمدن بنامند
* اين پزشك بايد به دادگاه برده شود. وي مسعول جان اين نوزادان است. وي بعنوان يك پزشك ميبايست كه تمامي سعي و كوشش خود را براي زنده ماندن اين نوزادان انجام ميداد. وي حتما لياقت موقعيتي را كه به وي محول كرده اند را ندارد. چه جهانبینی در مغز این افراد وچود دارد که حتی در صورت فوت این نوزادان قراردادن این نوزادان و تحویل آنها به خانواده شان در داخل یک کارتن گویای یک دیدگاه زشت و غیر قابل بخشش این مسعول و یا مسعولین میباشد. این سطور را فردی مینویسد که خود پزشک کودکان است و این قبیل نوزادان را خیلی خوب میشناسد. بر این همکار بسیار متاسفم. دکتر سید حسن حسینی
* این دکتر قاتله و باید دیه کامل بچه ها رو بده ارش
* بمیرم من الهی، چه ادم های بی رحمی پیدا میشن.سارا
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

توصيه به جراحي غير لازم براى سودجويي

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آپريل 07, 2010 11:43 pm

توصيه به جراحي غير لازم براى سودجويي: دستگيري ‪ ۱۴‬جراح و كادر پزشكي
‪ ۱۴‬جراح و دست اندر كار امور پزشكي در بيمارستاني در شهر ميلان ايتاليا به اتهام اعمال جراحي سود آور و بي‌مورد كه به مرگ دست كم پنج تن نيز انجاميده دستگير شدند. روزنامه ايتاليايي كوريره دلاسرا در اين‌باره نوشت: سه جراح بيمارستان خصوصي سانتا ريتا در ميلان، به اتهام قتل عمد و بيرحمي دستگير شدند. اين جراحان ‪ ۹۱‬نفر را بدون اين كه ضرورت پزشكي ايجاب كند فقط براي به دست آوردن پول بيشتر جراحي كرده بودند. پس از اين كه پنج تن از بيماران اين بيمارستان جان خود را از دست دادند حكم دستگيري سه جراح صادر شد. مجموعا حكم دستگيري ‪ ۱۴‬تن ( شامل ‪ ۱۲‬حبس خانگي) صادر شده است كه البته استراق سمع تلفني براي دستگيري آنها اساسي بود. متهمين در تماس‌هاي تلفني خود به صراحت از لزوم جراحي كردن براي سود كردن بيشتر ، صحبت مي‌كرده اند. متهمين بايد پاسخگوي كلاهبرداري از سيستم بهداري كشور در سال‌هاي ‪۲۰۰۵‬ و ‪ ۲۰۰۶‬به ارزش دو و نيم ميليون يورو نيز باشند.
نكته:عدم كزارش يا مطرح بودن جنين بيكردهاى قانوني در كشور ديكر به معني عدم وقوع تخلفات در ىن كشورها نيست، بلكه جه بسا مربوط به عدم توانايي آن كشورها در اجراى جنين مراقبت و بيكيردي نيز مي تواند باشد، در كشورهايي مانند ايتاليا هم قبلا همينطور بود، و جنين بيكردهايي اتفاق نمي افتاد نه بخاطر عدم قوع تخلفات طبي بلكه بخاطر عدم توانايي آنها در بيكرد اين جرايم.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط najm134 در جمعه آپريل 23, 2010 6:40 pm .
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

سرماخوردگي واكسن ندارد

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آپريل 07, 2010 11:56 pm

معمولا در روزهاي سرما از پشت در هر داروخانه‌اي كه گذر كنيد ، با خطي درشت نوشته شده است «واكسن سرما خوردگي رسيد» كه بسياري ناگزير براي فرار از اين بيماري كه قرار است در طول 6 ماه سرد سال، هر لحظه و دقيقه تهديدشان كند، به خريد و تزريق اين واكسن پناه مي‌آورند ولي اين كه اين واكسن چيست و تا چه حد مي‌تواند مثمرثمر باشد، سوالي است كه از دكتر شاهين قاسمي، متخصص بيماري‌هاي عفوني كرده است. به گفته اين متخصص عفوني در بيماري سرماخوردگي، عوامل ويروسي متنوعي نقش دارد كه داراي علائمي از قبيل تب‌هاي خفيف، تب، آبريزش، سرفه و دردهاي عضلاني است.
بنابراين وقتي صحبت از سرماخوردگي مي‌شود، منظور يك بيماري نيست بلكه عوامل ويروسي متنوعي است كه مي‌تواند با شباهت به هم، علائم مشابهي ايجاد كنند به همين علت مي‌توان به وضوح گفت كه هيچ واكسني عليه اين بيماري وجود ندارد و واكسني كه در داروخانه‌ها از آن به عنوان واكسن سرماخوردگي تبليغ مي‌شود، همان واكسن آنفلوآنزاست كه با بيماري سرماخوردگي متفاوت است. دكتر قاسمي با اشاره به اين كه در بيماري آنفلوآنزا سيستم تنفسي شخص درگير مي‌شود، مي‌افزايد: اين بيماري مي‌تواند با علائم خفيفي همانند سرماخوردگي بروز كند و يا اين كه در عرض چند ساعت، پيشرفت و بيمار را بدحال كند. وي اظهار مي‌كند: در بيماري سرماخوردگي به خاطر تنوع وجود ويروس‌ها ، نمي‌توان واكسن مشخصي براي آن تعيين كرد و بنابراين فردي كه واكسن آنفلوآنزا را تزريق كرده است نبايد انتظار اين را داشته باشد كه ديگر «سرما» نخواهد خورد ولي مي‌توان گفت 80 تا 90 درصد از افرادي كه واكسن آنفلوآنزا تزريق مي‌كنند از اين بيماري (آنفلوآنزا)‌ در امان خواهند ماند ولي قابل ذكر است، از آنجايي كه هر سال آنتي‌ژن ‌هاي سطحي ويروس آنفلوآنزا، تغيير شكل و ماهيت مي‌دهند، بايد هر سال نسبت به تكرار اين واكسن اقدام كرد. «اين واكسن براي شيرخواران زير 6 ماه توصيه نمي‌شود.» اين پزشك متخصص با اعلام اين مطلب يادآور مي‌شود: واكسن آنفلوآنزا به كودكان6 تا 24 ماه تزريق مي‌شود و توصيه مي‌شود سنين بالاتر از 65 سال (به دليل ضعف جسماني)‌ نيز از آن بهره ببرند. قاسمي مي‌افزايد:غير از دو دسته ذكر شده، افرادي كه دچار بيماري‌هاي قلبي و ريوي، كليوي مزمن، تالاسمي، ديابت ، ايدز (اچ.آي.وي)‌ و آنهايي كه از داروهاي كورتون‌دار استفاده مي‌كنند ، بايد از اين واكسن تزريق كنند. گفتني است اين واكسن در يك‌سوم موارد با درد و قرمزي گذرا همراه است و در برخي از افراد پس از 8 تا 24 ساعت پس از تزريق، شخص دچار تب مي‌شود. گفتني است ذات‌الريه (سينه‌پهلو)‌، ورم پرده‌هاي قلب، ورم عضلات و ورم مغز از عوارضي است كه در صورت ابتلا به آنفلوآنزا، گريبانگير فرد مي‌شود.
غذاهاي مفيد براي سرماخوردگي‌
براي اين كه سيستم ايمني بدن به بهترين نحو به وظيفه‌اش عمل كند، احتياج به دريافت مواد مغذي حياتي دارد، از جمله اين منابع اصلي تامين‌كننده ويتامين C كه در درمان سرماخوردگي موثرند عبارتند از: پرتقال، گريپ‌فروت، فلفل دلمه‌اي، انواع توت، سيب ‌زميني، سبزيجات برگ سبز و ... همچنين ويتامين‌هاي گروه B، امگا 3 (ماهي‌هاي روغني)‌، امگا 6 (دانه كنجد، تخمه كدو حلوايي و آفتابگردان)‌، ويتامين A و پروتئين‌ها نيز توصيه مي‌شود. منبع خبر : جام جم
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

الگوهاي اشتباهات پزشکي در جراحي

پستتوسط najm134 » جمعه آپريل 23, 2010 6:42 pm

داده‌هاي برگرفته شده از مقالات طبي و جراحي نشان دهنده ارتباطي بين پيامدهاي خوب و تجربه در پزشکان بيمارستاني و خارج بيمارستاني است. روي ديگر سکه نيز به طور گسترده‌اي در نظر گرفته شده است و آن اين که پيامدهاي بد به طور عمده از بي‌تجربگي پزشکان نشات مي‌گيرد. مطالعه زير مي‌گويد که اين طور نيست.
پژوهشگران 133 پرونده بسته شده شکايت از طبابت نادرست را مرور کردند.
اين پرونده‌ها حاوي 140 اشتباه جراحي منجر به آسيب بودند
که بيشتر آنها خطاهاي معمولي بود (91%)،
که يا به دست استاد جراح به تنهايي (69%)
يا همراه با دستيار (27%)
هنگام اعمال جراحي با پيچيدگي کم (84%( که به طور غيراورژانس انجام شد (83%)، اتفاق افتاد.
فقط 9% خطاها به طور اختصاصي ناشي از نقص دانش يا خطاي قضاوت بود.
جراحان باتجربه مسوول 68% خطاها هنگام اعمال جراحي پيچيده
و 74% خطاها هنگام اعمال جراحي روتين بودند ـ
تفاوت معني‌دار نبود. بيشتر از نيمي از خطاها مربوط به پيچيدگي‌هاي بيماران از جمله آناتومي پيچيده يا جراحي‌هاي مکرر بود. (3)
رهنمود. از آن جا که فقط بخشي از خطاهاي پزشکي به شکايت به علت طبابت نادرست منجر مي‌شود، تعميم‌دهي اين يافته‌ها عملي نيست. ولي اين نتايج باعث مي‌شود که پزشکان را به فکر بيندازد:
آيا تجربه پزشکي منجر به خطرجويي(taking- risk) مي‌شود؟
آيا اين تمايل در پزشکان باتجربه وجود دارد که تمرکز خود را بر زمينه‌هاي تخصصي خود از دست بدهند؟
قطعا ملزومات آموزش مداوم پزشکي و تجديد پروانه، يعني ابزارهاي اوليه آموزش پزشکان باتجربه، نقش بازدارندگيِ اندکي در اين باب دارند.
سوالي که براي نويسندگان مطرح مي‌شود اين است که آيا پزشکان باتجربه همانند خلبانان باتجربه نيازمند نظارت‌هاي منظم اختصاصي هستند يا خير؟
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

تجارت اعضای بدن

پستتوسط najm134 » دوشنبه مارس 14, 2011 4:17 am

دو نویسنده کانادایی در کتابی که به تازگی منتشر شده، جزییات دخالت دولت چین در خرید و فروش اعضای بدن زندانیان این کشور را فاش کردند.
به گزارش ایبنا به نقل از ان.تی.دی، موضوع خرید و فروش اعضای بدن در چین حداقل از 17 سال پیش مطرح شده است. نخستین بار «هاری وو» از مخالفان دولت چین در سال 1992 طی گزارشی موضوع خرید و فروش اعضای بدن را مطرح کرد. در مارس سال 2001 روزنامه واشنگتن تایمز با انتشار گزارشی بار دیگر این موضوع را پیش کشید و در جولای 2006 بحث تجارت اعضای بدن توسط چینی‌ها، یک بار دیگر مطرح شد تا اینکه در آگوست دولت چین رسما قبول کرد که 65 درصد اعضای بدن که در این کشور خرید و فروش می‌شود، مربوط به زندانیان است.
اما اکنون دو نویسنده کانادایی در کتابی که احتمالا واکنش دولت چین را هم به دنبال خواهد داشت، ادعا می‌کنند که دولت چین، خود نیز در پشت پرده تجارت اعضای بدن زندانیان قرار دارد. به گزارش تلویزیون «نیو تنگ دیستینی»، «دیوید کیلگور» و «دیوید متاس» در کتاب جدید خود با عنوان «خرمن خونین» نتیجه چند سال تحقیق خود را منتشر و نشان داده‌اند که دولت چین زندانیان خود را کشته و اعضای بدن آنها را می‌فروشد.
البته نتیجه تحقیقات اولیه این دو کانادایی اولین بار در سال 2006 منتشر شد ولی کتاب «خرمن خونین» نسخه روز آمد شده نتیجه تحقیقات آنها است. این دو می‌نویسند: فراتر از هر چیز، ما امیدواریم این کتاب فشار دیگری بر دولت چین وارد کند تا کشتن مردم خود و فروختن اعضای بدن آنان را متوقف کند.
«دیوید کیلگور» از نویسندگان کتاب از نوعی تمرین روحی ناشی از تفکر بودیسم به نام «فلاون گونگ» صحبت می کند که در آن فرد برای رسیدن به اصول حقیقی، شفقت و تسامح خود را در معرض مشقت‌های روحی قرار می‌دهد.
نویسندگان کتاب ادعا کرده‌اند دولت چین بیش از 10 سال برای مقابله با این عقیده، طرفداران و سران این طرز تفکر را به کمپ‌های کار اجباری فرستاده است. آنها می‌نویسند: بسیاری از افرادی که 16 ساعت در روز بدون دستمزد و تحت شرایطی وخیم کار می کنند، خبرگان « فلاون گونگ» هستند که به کمپ‌های کار اجباری فرستاده می شوند. هیچ دادگاهی برای آنها برگزار نشده و پلیس خیلی ساده به آنها گفته : «تو را به چهار سال محکوم می‌کنم. باید بروی و هیچ استینافی هم وجود ندارد.»
نویسندگان کتاب می‌گویند در 52 مورد، شواهدی جمع‌آوری کرده‌اند که وقتی این ها را کنار هم بگذاریم می‌بینیم، صد ها نفر از این افراد در کمپ های کار اجباری کشته شده و اعضای بدن آنها فروخته شده است.
مقام های دولت چین اعلام کرده اند که محتوای کتاب یاد شده دروغ و برای زیر سوال بردن دولت است.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

پشت پرده بحران آنفولانزای خوکی و درآمد میلیاردی

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آپريل 13, 2011 7:29 pm

پشت پرده بحران آنفولانزای خوکی و درآمد میلیاردی شرکت های داروسازی
در حالیکه هزاران نفر از مردم جهان در انتظار تزریق واکسن H1N1 بسر می برند، شرکت های بزرگ بهداشتی و دارویی هم
اکنون مشغول محاسبه درآمدهای شگفت انگیز خود بواسطه شیوع آنفولانزای خوکی هستند.
به گزارش شبکه ایرانیان کانادا (ایرانتو) ، حتی با وجود اپیدمی خفیف ، دست کم 7 میلیارد دلار تا پایان سال جاری میلادی، تنها نصیب تولیدکنندگان واکسن می گردد. این درحالیستکه موسسه Sarasin در سوئیس پیش بینی کرده در صورت بحرانی شدند وضعیت، سود کارخانجات مزبور ، تا 18 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
شرکت داروسازی انگلیسی GlaxoSmithKline گفته است، تاکنون 440 میلیون دوز واکسن از کشورهای مختلف سفارش دریافت کرده که این امر 4 میلیارد دلار بر درآمد سالانه آن خواهد افزود. هم اکنون درآمد سالانه شرکت GlaxoSmithKline از ناحیه تولید و صادرات انواع دارو، بالغ بر 50 میلیارد دلار است که گفته می شود، این روند، موجب رشد تصاعدی فروش و درآمد آن خواهد شد.

شرکت France's Sanofi-Aventis دیگر تولیدکننده فرانسوی واکسن H1N1 است که تاکنون با 11 درصد افزایش درآمد مواجه بوده و شرکت انگلیسی AstraZeneca نیز تنها از ناحیه فروش واکسن به دولت آمریکا صاحب 152 میلیون دلار درآمد شده است.
تولیدات بهداشتی:
روز گذشته شرکت Clorox Co که سفیدکننده و سایر تولیدات خانگی آن مشهور است اعلام کرد که بیشترین فروش را در تاریخ خود داشته است.
درآمد شرکت آمریکایی مذکور در سه ماهه اخیر، با 23 درصد افزایش به 157 میلیون دلار رسید.
همچنین شرکت Kimberly-Clark اعلام کرد، فروش ماسک صورت تولیدی آنها نیز 40 درصد افزایش یافته و شرکت 3M از درآمد 100 میلیون دلاری خود از فروش ماسک در سه ماهه گذشته خبر داد.
حتی تولیداتی که کاملا ارتباط مستقیمی با ویروس H1N1 ندارند نیز وضعیت مناسبی یافته اند.
برمبنای گزارش منتشره از سوی یک شرکت تحقیقاتی دارو در شیکاگو، فروش شربت سرفه و داروهای سرماخوردگی نیز 8 درصد افزایش یافته که این رقم برای مایع ضدعفونی کننده دست ها، 19 درصد بوده است.
پاسخگویی به افکار عمومی:
شرکت های تولید کننده واکسن که مایل نیستند از دیدگاه افکار عمومی به سودجویی از درد و رنج و مرگ مردم متهم شوند، سعی می کنند با راه اندازی برنامه های تبلیغاتی و آموزشی، خود را در مشکلات موجود سهیم نشان دهند.
از جمله مدیر اجرایی شرکت Clorox ادعا کرده که در حال تعلیم پرستاران و معلمان برای انجام امور پیشگیرانه آنفولانزای خوکی هستند.
اخیرا سازمان های توسعه بین المللی ، شرکت GlaxoSmithKline را بخاطر فروش تولیدات خود به کشورهای ثروتمند مورد نکوهش قرار دادند. شرکت مذکور اولین سری از واکسن تولیدی خود را به قیمت هر دوز 10 دلار به آنان فروخت،
اما سپس برای جبران قضیه اعلام کرد، 50 میلیون دوز واکسن را به سازمان بهداشت جهانی اهدا خواهد کرد.
شیوع آنفولانزای خوکی حتی برای پزشکان و محققین نیز درآمدزا بوده است. دولت محلی انتاریو در کانادا، با راه اندازی سیستم مشاوره تلفنی، به هر یک از پزشکانی که در این زمینه با بیماران به گفت و گو می پردازند، بابت هر 10 دقیقه 11 دلار و بیشتر از آن 27.55 دلار می پردازد. در حالیکه پیش از این بابت مشاوره تلفنی ، پولی به پزشکان پرداخت نمی شد.
اضافه می شود بسیاری از مخالفین تزریق واکسن H1N1 اقدام دولت های غربی نسبت به بحرانی جلوه دادن قضیه را ناشی از نفوذ کارتل های داروسازی در سیستم های بهداشتی و درمانی آنها دانسته و نسبت به خطرات جانبی واکسن ، بویژه برای کودکان و زنان باردار، هشدار داده اند.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

فاجعه در اورژانس یک بیمارستان

پستتوسط najm134 » جمعه ژوئن 03, 2011 11:27 am

فاجعه در اورژانس یک بیمارستان
اینجا اورژانس بیمارستان ه است. این مرکز درمانی دولتی به عنوان مرکز تروما و بیمارستان معین در جنوب تهران، روزانه پذیرای تعداد زیادی از مصدومان حوادث ترافیکی و غیرترافیکی است. آنچه مسلم است اینکه وضعیت اورژانس این بیمارستان با آنچه که مسئولان مربوطه مدعی هستند، زمین تا آسمان تفاوت دارد.
بیمارستان ه به عنوان مرکز ترومای جنوب تهران و بیمارستان معین شبکه های بهداشت شهرستانهای شهریار، رباط کریم و اسلامشهر تعیین شده است. در واقع، همین مسئله می تواند انگیزه ای باشد برای مسئولان حوزه سلامت که نگاه ویژه ای به این مرکز درمانی داشته باشند.
برای اینکه با مشکلات بخش اورژانس بیمارستان ه بیشتر آشنا شویم، در یکی از روزهای خرداد ماه وارد این بخش از بیمارستان شدیم تا وضعیت رسیدگی به بیماران اورژانسی را از نزدیک ببینیم.
تصوير
در اولین صحنه ، سربازی را دیدیم که از ناحیه پا تیر خورده و مجروح شده بود.
این سرباز توسط همراهانش که تعدادی سرباز بودند وارد اورژانس شد. از پرستار و... که بخواهند بیایند و این مصدوم تیر خورده را تحویل بگیرند، خبری نبود.
وضعیت نه چندان مناسب تختهای اورژانس باعث شده که بود که فضای ناخوشایندی از یک مرکز درمانی تروما در ذهن مراجعان نقش ببندد. بعضی از تختها ملحفه داشتند و برخی دیگر نداشتند.
کمی آن طرف تر پسرکی که دچار افت قند خون شده بود، روی تخت خوابش برده بود. معلوم نیست شاید هم از افت قند دچار بیهوشی شده بود. آنچه مسلم است، اینکه پزشکی بالای سر او نبود.
پدر این کودک گفت: بعد از یک ساعت که پسرم روی تخت افتاده بود، پزشک بالای سرش رسید. اما قبل از گفته بودند که باید 30 هزار تومان به صندوق بیمارستان واریز کنیم.
تصوير
البته پدر این کودک یک گلایه دیگر هم داشت و آن وضعیت نامناسب بهداشتی اورژانس بیمارستان بود.
او گفت: پسرم را روی تختی خواباندند که ملحفه آن تعویض نشده بود.
پدر این کودک همچنین از بوروکراسی خیلی خسته کننده برای پذیرش و بستری کودکش گلایه مند بود.
او افزود: حداقل 15 برگه را امضا کردم.
پدر این کودک به تاخیر زیاد برای جواب آزمایش خون اعتراض داشت و گفت: یک ساعت طول کشید تا جواب آزمایش پسرم را بدهند.
مردی که لباس کار یکی از سازمانهای خدماتی را بر تن دارد به دلیل ضعف جسمانی که دارد آهسته خود را به یکی از تختهای اورژانس بیمارستان ه می رساند و همانجا از هوش می رود. جالب اینکه در مدت زمانی که او روی تخت افتاده بود، کسی از پرسنل اورژانس بالای سر او نیامدند تا ببینند که چرا او اینجا خوابیده است! فقط مسئول توزیع غذا یک پرس غذا کنار تخت او می گذارد و می رود.
دست آخر بعد از یک ساعت که روی تخت افتاده بود، به واسطه شماره تلفنی که در جیبش بود، با یکی از بستگانش تماس می گیرند و می آیند و او را می برند. بدون اینکه پزشک او را معاینه کرده باشد.
تصوير
کمی آن طرف تر چند بیمار و مصدوم دیگر روی تختهای بخش اورژانس خوابیده اند. در کنار هر کدام از آنها یکی پرس غذا در ظروف یکبار مصرف (که البته وزارت بهداشت سلامت این قبیل ظروف را زیر سئوال برده است) بدون قاشق دیده می شود. وقتی از سوپروایزر بخش سئوال می کنیم که از چه کسی باید قاشق گرفت، پاسخ می دهد که معمولا بیماران خودشان قاشق می خرند.
به نظر می رسد که وضعیت جسمانی این بیماران به هیچ عنوان مورد توجه کادر درمانی قرار ندارد که معتقدند باید خودشان با پای خودشان بروند و قاشق برای خوردن غذا تهیه کنند.
دست آخر یکی از بیماران که حسابی ضعف داشت، با همان دستهای خون آلود شروع کرد به خوردن غذا.
تصوير
وضعیت اورژانس بیمارستان ه به گونه ای است که تجهیزات و امکانات موجود به همراه تیم درمانی نمی تواند پاسخگوی مراجعان باشند. از این رو، مردم مجبورند عطای ماندن در این بخش را به لقایش ببخشند و با دادن رضایت از این بیمارستان بروند. به طوریکه حدود 80 درصد مراجعان به اورژانس این بیمارستان با دادن امضا، از بیمارستان خارج می شوند.
اورژانس بیمارستان ه تنها یکی از دهها اورژانس بیمارستانی در بخش دولتی است که چنین وضعیتی دارند. البته دکتر رضوی، مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت معتقد است که اورژانس بیمارستانی در بخش دولتی به مراتب بهتر از بخش خصوصی است.

انتشار جنين كزارشاتي امر نادر و منحصر به فلان محل نيست
مهمترين و اولين بيمارستان خراسان و مشهد مقدس بيمارستان امام رضا عليه السلام است
كه از نظر بودجه (موقوفات استان قدس) محدوديتي ندارد
ولى جنين مناظري بارها در انجا ديده شده
بيماران روي يك تشك كف راهروها مثل اورزانس شهرهاى جنكزده در وقت بمبارانها
ولى اين اخبار منعكس نمي شود
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بعدي

بازگشت به آلوده شناسى


cron
Aelaa.Net