آلودكي مواد آرايشي

مدير انجمن: najm134

تالک در لوازم آرایشی زیان آور است

پستتوسط pejuhesh232 » چهارشنبه آگوست 23, 2017 4:06 pm

تالک در لوازم آرایشی زیان آور است


Image

آیا می‌دانید لوازم آرایشی ارگانیک چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و چه ترکیباتی در خود دارد؟ طبیعی است که همه ما هنگام انتخاب و خرید چیزهایی که می‌خوریم یا روی پوست خود استفاده می‌کنیم نهایت دقت و وسواس را داریم چون این مواد مستقیما با بدن ما در تماس هستند و به آن فایده (یا ضرر) می‌رسانند. در مورد مواد غذایی تقریبا شرایط روشن و واضح است و همه می‌دانند که چه موادی برای بدن مفید و چه موادی مضر است از این رو مواد غذایی ارگانیک طرافداران زیادی دارد. اما در مورد لوازم آرایشی کمی ابهام و پیچیدگی وجود دارد. هرچند برخی از مواد مضر در ترکیبات این مواد شناخته شده هستند اما هنوز هم حقایق گفته نشده‌ای در این زمینه وجود دارد که دانستن آن در انتخاب لوازم آرایشی ارگانیک می‌تواند تعیین کننده باشد.

کارشناسان آرایشی و متخصصان پوست توصیه می‌کنند از لوازم آرایشی و م حصولات مراقبت پوست و مو که حاوی پارابن یا فتالات باشند استفاده نکنید. چون تاثیر منفی این مواد روی بدن انسان ثابت شده است. اما ده‌ها نوع دیگر ماده شیمیایی در محصولات آرایشی به کار می‌رود که کسی در مورد اثر مثبت یا منفی آن‌ها سختی به میان نمی‌آورد. یکی از این مواد که پرکاربردترین ماده در محصولات آرایشی هم هست پودر تالک است. گفته می‌شود که در لوازم آرایشی گران قیمت و با پایه طبیعی از پودر تالک استفاده نمی‌شود و بهترین نوع لوازم آرایشی مناسب لوازمی هستند که در ترکیب خود پودر تالک نداشته باشند چون ارتباطاتی بین این ماده با برخی بیماری‌ها از جمله سرطان کشف شده است. در این مقاله با ویکتور کاسال شیمیدان برند لوازم آرایشی Cover FX مصاحبه شده است و او حقایقی جالب درباره تاثیر این ماده روی بدن و کاربرد آن در لوازم آرایشی بیان کرده که می‌تواند جالب توجه باشد.

حقیقت لوازم آرایشی ارگانیک و طبیعی

کاسال قبل از هرچیز بیان می‌کند که در مورد لوازم آرایشی که در بازار تحت عنوان ارگانیک و طبیعی شناخته می‌شوند برداشت‌های نادرستی وجود دارد که باید روشن شوند. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین برداشت‌های غلط درباره لوازم آرایشی ارگانیک این است که میزان طبیعی بودن لوازم آرایشی یک اندازه نیست و از طرف دیگر لوازم آرایشی ارگانیک بی‌خطر نیستند و برخی مواد طبیعی هم ممکن است به پوست صدمه برسانند در حالی که در مقایسه با آن‌ها مواد مصنوعی موثرتر و بی‌خطرتر عمل می‌کنند. مثلا بیشتر داروهایی که برای سلامتی مصرف می‌کنیم از مواد مصنوعی تهیه شده‌اند و مردم اهمیتی به آن نمی‌دهند در حالی که روی طبیعی بودن لوازم آرایشی خود بیش از اندازه حساس هستند. بنابراین کاسال بیان می‌کند که لوازم آرایشی ارگانیک برتری خاصی به انواع دیگر لوازم آرایشی ندارند و تنها چیزی که باید به آن توجه کنید ترکیبات لوازم آرایشی است و نه میزان طبیعی بودن آن. موادی که در ساخت لاوزم آرایشی مناسب به کار رفته‌اند از نظر ایمنی، سمی بودن، بو، تاثیر، پایداری و عدم آسیب به محیط زیست بررسی شده‌اند. هدف از ساخت این لوازم آرایشی رضایت و سلامت کاربران و ایجاد تعادل میان دانش و تکنولوژی و طبیعت است.

Image

و اما پودر تالک

تالک یک ماده معدنی طبیعی است. نرم‌ترین ماده معدنی شناخته شده که ریزترین پودرها از آن ساخته می‌شوند و تقریبا در همه چیز از رنگ تا پارچه و دارو و البته لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما پودر تالکی که در مواد آرایشی استفاده می‌شود باید در خالص‌ترین نوع خود باشد تا کیفیت محصول را بالا ببرد. تالک از معادن مختلفی در جهان استخراج می‌شود و در فرآیند استخراج مواد دیگری با آن ترکیب می‌شود که کیفیت محصول را پایین می‌آورد. اما نقش پودر تالک در لوازم آرایشی چیست؟ مواد آرایشی حاوی رنگدانه‌های غنی هستند که استفاده مستقیم از آن تقریبا غیرممکن است پس ما به نوعی پودر رقیق کننده نیاز داریم و این پودر تالک رقیق کننده رنگدانه‌ها است و حتی برترین برندها در گران‌ترین محصولات خود نیز آن را به کار می‌برند اما چیزی که ایجاد تفاوت می‌کند میزان خلوص پودر تالک به کار رفته است و این تفاوت در رنگبندی و بافت محصول است و نه سلامتی و مضر بودن آن.

Image

چرا برند Cover FX پودر تالک را کنار گذاشت؟

مشکلی که در مورد پودر تالک وجود دارد این است که اگر کمی پودر تالک روی دست خود بریزید و بمالید ناپدید نخواهد شد و یک لکه سفید روی دست شما باقی خواهد گذاشت، در گذشته زیبایی از نوع مات و روشن طرفداران زیادی داشت اما اکنون زیبایی طبیعی حرف اول را می‌زند و خانم‌ها می‌خواهند زیبایی خود را با آرایش به نمایش بگذارند نه این که زیبایی آرایش را روی چهره خود نشان دهند. به همین دلیل کاسال حدود 5 سال پیش تصمیم گرفت که پودر تالک را از محصولات آرایشی برند خود حذف کند. او ماده جدیدی به نام میکا با دانه‌های بسیار ریز را به جای پودر تالک به کار برد، این ماده بافتی شبیه به تالک دارد اما با مالیده شدن بافت آن کاملا شکسته می‌شود و اثر گچی تالک را ندارد. این ماده قبلا نیز در ساخت مواد آرایشی اکلیلی و براق مثل سایه و رژ لب به کار می‌رفت و اکنون با استفاده از آن در کرم‌پودرها و محصولات دیگر، پودر کاملا روی صورت محو می‌شوند و فقط رنگ آن باقی می‌ماند در نتیجه بافتی سبک‌تر دارند. البته در این تغییر بحث ایمنی و سلامت مطرح نبوده است و صرفا کیفیت محصول مد نظر کاسال بوده است.

Image

توضيح: سالمترين جايگزين پودر تالك كه ارزان و در دسترس همه است؛ انواع نشاسته هاى غلات است، و بهتر از همه نشاسته جو است
pejuhesh232
 
پست ها : 4531
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

چرا تعداد الاغ‌ها در جهان کم شده است؟

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه دسامبر 26, 2017 4:27 pm

چرا تعداد الاغ‌ها در جهان کم شده است؟


Image

یک کشتارگاه ویژه تهیه گوشت الاغ با هزینه حدود ۱۵۰ هزار دلار در کشور زیمبابوه ساخته شده است

تعداد خر‌ها در جهان با کاهش بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده که دلیل اصلی آن افزایش تقاضا برای پوست آنها در کشور چین است. چینی‌ها از پوست الاغ در تهیه غذاها و داروهای سنتی استفاده می‌کنند.

گوشت الاغ هم طرفداران زیادی دارد، اما کاهش شدید تعداد الاغ‌های در چین و تولید مثل محدود این حیوان باعث شده که متقاضیان در چین به دنبال تهیه این حیوان از کشورهای دیگر جهان باشند.
این مسئله بیش از همه جا در آفریقا بر زندگی روزمره تاثیر گذاشته، چون این حیوانات در حمل و نقل و کشاورزی -به ویژه در جوامع فقیرتر- نقش مهمی دارند.
در بسیاری از مناطق قیمت الاغ در چند سال اخیر دو برابر شده و رواج دزدی الاغ باعث شده که خانواده‌ها توانایی خریدن حیوان تازه را نداشته باشند.

'بیدار شدم و دیدم خرم رفته است'
Image

"آنتونی ماپه" ۲۹ ساله و اهل کنیا که شغلش توزیع و حمل آب است، چهار سال با الاغش کارلوس کار می‌کرد و از کارش راضی بود.
او که پدر دو بچه است می‌گوید: "با درآمدم خانه و زمین خریدم، شهریه مدرسه بچه‌هایم را می‌دادم و خانواده‌ام را اداره می‌کردم."
آنتونی، درحالیکه اشک می‌ریخت درباره حیوان محبوبش گفت: "یک روز صبح بیدار شدم و دیدم که کارلوس گم شده است. همه جا را به دنبالش گشتم، بالاخره مرده‌اش را پیدا کردم. پوستش را کنده بودند."

حالا برای حمل دبه‌های پلاستیکی آب یک الاغ دیگر اجاره کرده، اما مجبور است نیمی از سه، چهار دلاری که هر روز در می‌آورد را به صاحب الاغ بپردازد.
آنتونی می‌گوید: "الان پول کافی در نمی‌آورم. نمی‌توانم شهریه مدرسه بچه‌ها و هزینه زندگی خانواده‌ام را بدهم."
او برای خریدن یک الاغ تازه دیگر ندارد.

تجارت الاغ بر اساس آمار
 بر اساس گزارش موسسه خیریه "پناهگاه الاغ" که مقر آن در بریتانیاست، سالانه یک میلیون و هشتصد هزار پوست الاغ تجارت می‌شود، اما تقاضا بیش از ده میلیون است.
 بر اساس آمار دولتی تعداد الاغ‌های چین از ۱۱ میلیون در سال ۱۹۹۰ میلادی امروز به ۳ میلیون رأس کاهش یافته است.
 ژلاتینی که از جوشاندن پوست الاغ تهیه می‌شود به قیمت هر کیلو ۳۸۸ دلار فروخته می‌شود.
 اوگاندا، تانزانیا، بوتسوانا، نیجریه، بورکینافاسو، مالی و سنگال صادرات الاغ به چین را ممنوع کرده‌اند.

'رنج کشیدن الاغ‌ها پیش از مرگ'
افزایش قیمت و تقاضا باعث شده که در کنیا سه کشتارگاه الاغ تاسیس شود.
در هر یک از این کشتارگاه‌ها هر روز حدود ۱۵۰ رأس الاغ را می‌کشند، گوشت آنها را بسته بندی و منجمد می‌کنند و پوست آنها را بعد از نمک سود کردن، آماده صادرات می‌کنند.
در یکی از این کشتارگاه‌ها در شهر "ناویشا" در کنیا، الاغ‌ها را در بدو ورود روی یک ترازو فلزی وزن می‌کنند؛ قیمت آنها بر اساس وزنشان محاسبه می‌شود.
"جان کریوکی" که رئیس یکی از این کشتارگاه‌هاست می‌گوید که در کنیا و کل آفریقا او اولین کسی بوده است که مجوز بازکردن کشتارگاه ویژه الاغ را گرفته است.
او می‌گوید: "تا پیش از این بازاری برای الاغ‌ها نبود. مردم گاو یا بز خود را می‌فروختند تا شهریه مدرسه فرزندانشان را بپردازند، اما الآن تعداد افرادی که الاغشان را در بازار می‌فروشند بیشتر از کسانی است که گاوشان را می‌فروشند."
"خوشحالیم که چینی‌ها متقاضی الاغ‌ها هستند چون قبلا الاغ‌ها هیچ فایده‌ای نداشتند، اما الان خیلی‌ها از راه فروش الاغ‌هایشان سود زیادی می‌برند."

Image

خریداران چینی بر همه روند نظارت می‌کنند تا از نحوه بسته‌بندی تا آماده سازی مطمئن شوند.
وقتی پوست‌ها جوشانده می‌شود، ژلاتین قهوه‌ای رنگی به دست می‌آید که ماده اصلی تولید محصولات معروف به "اجیائو" در چین است؛ خوراکی متداول و از مواد طب‌سنتی چینی.
اما نحوه رفتار با الاغ‌ها انتقادهایی را برانگیخته است.
یک موسسه خیریه بریتانیایی برای حمایت از الاغ‌ها و گروهی از روزنامه‌نگاران تحقیقی محیط زیست که مقرشان در آفریقای جنوبی است، دریافته‌اند که با این حیوانات در مدتی که برای کشتن نگهداری می‌شوند، بدرفتاری می‌شود.
"مایک بیکر" از اعضای موسسه خیریه "پناهگاه الاغ"، که یک کارزار جهانی را بر علیه نحوه کنونی تجارت الاغ هدایت می‌کند، می‌گوید: "این بزرگترین بحرانی است که الاغ‌ها تا کنون با آن رو به رو بوده‌اند."

این موسسه خواستار توقف تجارت الاغ تا زمان بازنگری و نظارت دقیق بر آن است.
"میلیون‌ها الاغ را می‌گیرند و من هرگز شاهد رنجی در این مقیاس نبوده‌ام."
"درباره الاغ‌هایی حرف می‌زنم که از گرسنگی می‌میرند تا پوست‌شان آسان‌تر کنده شود یا آنها را با ضربه چماق می‌کشند."
آقای بیکر می‌گوید که تلاش‌های جهانی موثر بوده است.
کشورهای اوگاندا، تانزانیا، بوتسوانا، نیجریه، بورکینافاسو، مالی و سنگال صادرات الاغ را به چین ممنوع کرده‌اند.
آقای بیکر می‌گوید: "اکنون ده‌ها کشور جهان برای متوقف کردن این تجارت وارد عمل شده‌اند چون می‌دانند که این تجارت برای مردمشان ضرر اقتصادی دارد و همچنین کاری به شدت بی‌رحمانه علیه حیوانات است."

الاغ‌ها به طور گسترده و به شکلی غم‌انگیز در سراسر قاره آفریقا و کشورهای برزیل و پرو کشته می‌شوند.
و زندگی برای افرادی مانند آنتونی و خانواده‌اش با قسط‌های عقب افتاده و شهریه پرداخت نشده مدرسه، دشوارتر می‌شود.
هزاران نفر در اثر عوارض ناشی از خشکسالی مجبور به فروش تنها دارایی خود هستند و بقیه هم الاغ‌هایشان را در اثر دزدی از دست می‌دهند و هرگز نمی‌توانند دوباره حیوانی را جایگزین آن کنند.
pejuhesh232
 
پست ها : 4531
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

قبلي

بازگشت به آلوده شناسى


cron
Aelaa.Net