آلودگی هوا

مدير انجمن: najm134

آلودگی هوا

پستتوسط najm134 » شنبه فبريه 27, 2010 9:28 am

عناوين گزارشاتي كه تا كنون در اين باره منتشر شده است: سالانه 5 تا 6 هزار نفر قرباني آلودگی هوا درتهران - چین و آمریکا بزرگترین آلوده کنندگان محیط زیست در جهان - آلودگي هوا سبب حمله هاى قلبي و مغزي مي‌شود - آلودگیِ «آزبست» شهروندان کرمانی‌ را تهدید می‌کند - 7 میلیون ایرانی ،آلرژی ناشی از آلودگی هوا دارند - خطر آلودگي هواي داخل خانه جدي است

مرسولاتي كه تا كنون جداگانه در اين باره منتشر شده است: (آلودكَي ابزار) تفلون – (آلودگي هوا) - (آلودگي غذايي) ناطيب (آلودگي دارويي) – (آلودگي صوت) – (آلودگي نور) – (آلودگي الكتريكي) – (آلودگي الكترونيكي) – (آلودگي امواج) – (آلودگي تشعشع) بهداشت تشعشع - اورانيوم فرسوده جنگ عراق
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگی هوا

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 04, 2010 9:45 am

سالانه 5 تا 6 هزار نفر قرباني آلودگی هوا درتهران
سالانه بین 5 تا 6 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در شهر تهران جان خود را از دست می دهند.
همه ی افرادی که در مناطق تحت شرایط "هشدار" سکونت دارند یا تردد می کنند، تحت تاثیر عوارض خفیف آلودگی هوا قرار می گیرند، امابیماران قلبی و تنفسی، کودکان وافراد مسن بیش از همه دچار این عوارض می شوند.
سعید متصدی، متخصص بهداشت محیط و آلودگی هوا و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت :
سردرد، سرگیجه،سوزش چشم، بی حوصلگی از جمله عوارض خفیف آلودگی هواست که در همه ی افراد دیده می شود و البته گروه های خاص از جمله بیماران، کودکان و سالمندان بیش از همه تحت تاثیر این عوارض هستند.
وی افزود: بر اساس اطلاعات موجود به طور کلی سالانه بین 5 تا 6 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در شهر تهران جان خود را از دست می دهند که بیشتر این مرگ ها به علت آلودگی هوا در روزهایی است که در وضعیت هشدار یا اضطرار قرار داریم.
افرادی که در برابر آلودگی هوا بیشتر در معرض خطرند، شامل:
بیماران قلبی- عروقی، بیماران تنفسی، کودکان، افراد مسن،ورزشکاران و افرادی هستند که در این روزها فعالیت و تحرک بدنی بیشتری دارند، ولی به طور کلی همه ی مردمی که در شرایط هشدار آلودگی هوا قرار می گیرند تحت تاثیر عوارض خفیف تا شدید آلودگی هوا هستند.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگی هوا

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 04, 2010 9:47 am

چین و آمریکا بزرگترین آلوده کنندگان محیط زیست در جهان
خبرگزاري انتخاب : براساس تحقيقي که در آمريکا انجام گرفته است از اين بعد چين بزرگترين آلوده کننده هوا و بزرگترين توليد کننده گازهاي گلخانه در جهان محسوب مي شود و بعد از اين کشور، آمريکا در رتبه دوم قرار مي گيرد. بر اساس این گزارش به نقل از فرانس 24، براساس اين تحقيق که در آمريکا انجام گرفته است، رشد صنايع در چين و تامين سوخت و انرژي اين صنايع که تا هشتاد درصد از طريق کوره هاي قديمي ذغال سنگي صورت مي گيرد، در اختصاص جايگاه نخست آلوده کننده هوا به چين موثر بوده است. البته بايد وسعت اين کشور را نيز در نظر گرفت که به عنوان مثال تنها در پکن ، هر روز حدود يک هزار خودروي جديدي وارد ناوگان خودروهاي اين کلان شهر مي شوند.
"دو شيائوزهونگ" معاون مدير دفتر حفاظت از محيط زيست چين در کنفرانسي خبري که در چهاردهم اوريل امسال در پکن برگزار شد، خاطر نشان کرد همه کارگاهها به ويژه کارگاههايي که از سيمان استفاده مي کنند بايد فعاليت هاي خود را متوقف کنندو اقداماتي اتخاذ کنندکه در اينده از درجه آلايندگي شان کاسته شود.
در همين راستا، از بيستم ژوئيه تا بيستم سپتامبر قرار است بيست و نه کارخانه بزرگ پکن و حومه آن که درجه آلايندگي آنها بالاست مشمول اين مقررات شوند و اگر آلودگي هوا همچنان در سطح بالايي باقي ماند کارخانه ها و نيروگاههاي ديگري نيز در طول اين مدت بسته خواهند شد.
از جمله اقدامات ديگري که مقامات پکن اتخاذ کرده اند اين است که در طول بازيهاي المپيک رفت وآمد خودروها در کشور بايد به حداقل ممکن برسد. مقامات چين اميدوارند با اين اقداماتي که به اجرا خواهند گذاشت حدود سي درصد از گرد و غبارها و گازهاي آلوده کننده هوا را بکاهند . هزينه اين اقدامات براي چين بيش از دو ميليارد دلار برآورد شده است.
اين در حالي است که مسئولان پکن از ده سال پيش تاکنون تنها همين مقدار يعني چيزي حدود دو ميليارد دلار صرف کاهش آلودگي هوا کرده اند.
با همه اين تفاصيل، با اين ميزان گاز و مواد آلوده کننده که چين در سال توليد مي کند باعث شده است اين کشور جايگاه نخست را از نظر آلوده کننده هوا و بزرگترين توليد کننده گازهاي گلخانه اي را به خود اختصاص دهد.
تذكر: البته زوم كردن روي آلودكنندكي جين جنبه سياسي هم دارد، قطبهاي صنعتي و مالي غرب از بيشرفت و سبقت اقتصادي و تسلط جين بر منابع درآمدي كه آنها قبلا داشتند ناراحت هستند، و به روشهاي مختلف به جوسازي عليه جين اقدام مي كنند، بعد از موضوع نقض حقوق بشر درباره مردم تبت اکنون نوبت به بدي هوا و آب رسيده است، با اينكه يكي از علل افزايش سهم جين در آلودكي به بالا بودن مصرف بشر از محصولات صنعتي بر مي كردد، كه اكر اين انحراف فرهنكي در بشر اصلاح نشود مشكل آلودكي كم نشده و فقط نسبتش از اين كشور به كشور ديكري منتقل مي شود.
آخرين ويرايش توسط najm134 on جمعه آپريل 23, 2010 5:12 pm, ويرايش شده در 2.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگی هوا

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 04, 2010 9:52 am

آلودگي هوا سبب حمله هاى قلبي و مغزي مي‌شود
مطالعه اي نشان داد، آلودگي هوا با افزايش كلسترول، سبب حمله هاي قلبي و مغزي مي شود.
به گزارش پايگاه خبري مديكال نيوز، نتيجه يك بررسي جديد نشان داد ذرات گازوئيلي كه از لوله اگزوز خارج مي شود، در تركيب با آلودگي هوا باعث افزايش كلسترول و در نتيجه خطر بيماري قلبي، عروقي مي شوند.
بنابراين گزارش، اين دو ماده تغيير ژن هايي مي شود كه باعث عفونت ديواره سرخرگ ها و در حقيقت بيماري آترواسكروز شده و حمله قلبي و سكته مغزي را به همراه دارد.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگی هوا

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 04, 2010 9:53 am

آلودگیِ «آزبست» شهروندان کرمانی‌ را تهدید می‌کند
آفتاب : از مدت‌ها پیش بحث آلوده‌کنندگی کارخانه‌ تولید‌کننده‌ فرآورده‌های آزبستی چسبیده به شهر کرمان مطرح بوده است اما هیچ‌گاه افکار عمومی پاسخی قانع‌کننده در مورد میزان خطرات آلودگی ایجاد شده توسط این کارخانه که عملا به شهر کرمان چسبیده نگرفته‌است.
گفته می‌شود که آلودگی زیان‌بار و سرطان‌زای این کارخانه تا میدان آزادی کرمان نیز ثبت شده است و تعدای از پزشکان کرمانی هم با اذعان بر خطرات آلودگی این کارخانه جسته و گریخته از شهروندان درخواست می‌کنند که به خاطر تاثیر این آلودگی بر نسوج بدن از پهن کردن لباس‌ها و خصوصا لباس زیر در محیط باز برای خشک کردن خودداری کنند.
در این حال چندی پیش در کارگاه آموزشی اداره‌ کل محیط زیست استان کرمان برای اعضای شوراهای شهر و روستای این استان بروشوری میان شرکت‌کنندگان توزیع شد که به بخشی از سوالات افکار عمومی پاسخ می‌دهد.
در این بروشور در مورد کارخانه‌ کرمانیت نوشته شده است: این صنعت ماهیتا آلوده بوده و خطرات آلودگی آزبست (پنبه نسوز) بر هیچ‌کس پنهان نیست. کارخانه‌ کرمانیت به‌علت مصرف الیاف آزبستی یکی از معضلات بزرگ زیست محیطی این استان می‌باشد و وجود ضایعات آزبستی این کارخانه بر مشکلات افزوده است.
در همین حال مهندس دامن‌گیر مدیرکل محیط زیست استان کرمان در گفت‌وگوی کوتاهی گفت:«مساله‌ آلودگی کارخانه‌ کرمانیت به صورت کشوری مطرح شده‌است و به این کارخانه مهلت داده شده که یا خط تولید خود را عوض کند و یا از تکنولوژی مدرن برای ادامه‌ی تولید خود استفاده کند». وی از اعلام مدت زمان این مهلت خودداری کرد.
ظاهرا در مورد آلايندگی صنایع، پرونده‌ها به‌راحتی در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد و با احتیاط در مورد آن‌ها صحبت می‌شود.
به هر حال به‌نظر می‌رسد در مورد میزان آلودگی کارخانجاتی نظیر کرمانیت بایستی به‌صورت شفاف اطلاع‌رسانی شود تا مردم نیز آگاهی لازم را در این زمینه به‌دست آوردند و درمعرض آلودگی و خطرات ناشی از آن قرار نگیرند .
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگی هوا

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 04, 2010 9:56 am

7میلیون ایرانی ،آلرژی ناشی از آلودگی هوا دارند
آفتاب:عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هم اکنون 10 تا 15 درصد جمعیت کشور دچار آلرژیک های مرتبط با آلودگی های هوا هستند. تصوير
دکتر حمید سهراب پور افزود: در سالهای اخیر اقدامات زیادی در مورد رفع آلودگی هوا در کشور نظیر استاندارد کردن وسایل نقلیه و نوع سوخت شروع شده اما پیگیری ها در این مورد مناسب نبوده است.
وی با بیان اینکه میزان 10 تا 15 درصدی جمعیت دچار آلرژیک با توجه به جمعیت 70 میلیونی کشور، تعداد قابل توجهی را شامل می شود، گفت: مشکلات و بیماریهای قلبی عروقی نیز به طور مستقیم با آلودگی هوا به علت وجود منوکسید کربن ارتباط دارد چون اثابت شده هر چه میزان آلودگی هوا افزایش یابد مشکلات قلبی و عروقی در آن کشور نیز زیادتر می شود.
وی گفت: وجود منوکسید کربن در فضا و محیط جوی زندگی حتی در افرادی که زمینه بیماریهای قلبی و عروقی را ندارند نیز می تواند به این بیماریها مبتلا کند چون زندگی دایمی در محیطی آلوده به منوکسید کربن باعث تنگ شدن عروق قلب می شود.
مرجع : خبرگزاری مهر
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگی هوا

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 04, 2010 9:58 am

خطر آلودگي هواي داخل خانه جدي است
گروه خبر: تحقيقات دانشمندان هلندي نشان مي‌دهد، هواي داخل محيط خانه نسبت به هواي شهرها و يا شهرك‌ها آلوده‌تر است.
به گزارش سلامت و به نقل از راشين ياهو، سوخت‌هايي كه در مصارف پخت ‌و پز و ايجاد حرارت استفاده مي‌شوند به همراه رطوبت، ميكرو ارگانيسم‌ها و آلرژي‌‌زاها سبب آلودگي هواي داخل منازل مي‌شوند. امروزه با كاربرد تركيبات آلي مانند فرمالدئيدها در ساختمان‌ها و تهويه ضعيف هوا در منازل و اداره‌ها، آلاينده‌هاي هوا در محيط داخل باقي مي‌مانند و به افزايش تنوع اين آلاينده‌ها منجر مي‌شوند. حدود 50 درصد از سوخت‌هاي فسيلي جهان ‌مانند هيزم، كود حيواني و كك براي مصارف خانگي كاربرد دارد. به طور كلي آلوده‌كننده‌هايي كه باعث آلودگي هوايي داخل مي‌شوند شامل انتشار گازهاي ناشي از احتراق سوخت، ذرات معلق، اكسيدهاي سولفور، اكسيدهاي نيتروژن، مونوكسيد كربن، هيدروكربن‌ها، مواد آلي و بوهاي شيميايي هستند و كميت اين آلوده‌كننده‌ها به درجه خلوص و نوع سوخت مصرفي بستگي دارد.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

فاجعه قطبی زمین بالاخره اتفاق افتاد

پستتوسط najm134 » جمعه اکتبر 05, 2012 7:46 am

همان‌طور که در این تصویر بازسازی‌شده از اطلاعات ماهواره‌ای در روز 16 سپتامبر/26 شهریورماه می‌بینید، سطح دریای یخ‌زده شمالی به کمترین مقدار ثبت‌شده در تاریخ رسید. تصوير

به نقل از نیوساینتیست سطح یخچال‌های قطب شمال زمین در روز 16 سپتامبر / 26 شهریورماه به 3.41 میلیون کیلومتر مربع رسید که در مقایسه با رکورد پیشین (4.17 میلیون کیلومترمربع در تابستان 2007/1386) به مراتب کم‌تر است. خط زردرنگی که در تصویر رسم شده، متوسط حداقل محدوده یخچال‌های قطبی را طی 30 سال اخیر نشان می‌دهد.
دریای یخ‌زده قطب شمال هر تابستان و با گرم‌شدن هوا شروع به ذوب شدن می‌کند و از وسعتش کاسته می‌شود و با سردشدن هوا در زمستان، دوباره یخ می‌بندد و بر وسعتش افزوده می‌شود. اما تغییرات آب‌وهوایی حاصل از گرمایش جهانی باعث شده از ضخامت یخچال‌های قطبی کاسته شود و هر تابستان حجم بیشتری از آب ذوب شود. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در آینده نه چندان دور، کلاهک یخی قطب شمال در تابستان‌ها ناپدید خواهد شد.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلوده بودن ریزگردهای عربی به موادرادیواکتیو و ...

پستتوسط najm134 » شنبه آگوست 03, 2013 1:46 pm

آلوده بودن ریزگردهای عربی به مواد رادیواکتیو و قارچ‌های خطرناک
بررسی پژوهشگران دانشگاه کرمانشاه نشان می‌دهد که ریزگردهای ورودی به ایران نه تنها آلوده به تشعشعات رادیواکتیو، بلکه آلوده به قارچ‌های خطرناکی نیز هست. این در حالی است که مسوولان دولتی کماکان از تایید این اطلاعات طفره می‌روند.
ماجرای احتمال وجود اورانیوم در گرد و غبار وارد شده از کشور عراق به ایران از سه سال پیش آغاز شد. در همان زمان در اظهارات رسمی اعلام شد که چون تحقیقی در این باره انجام نشده، نمی توان در مورد بودن یا نبودن اورانیوم در گرد و غبار وارد شده، قضاوتی کرد. در حال حاضر هرچند مسوولان دولتی تلاش می‌کنند آلوده بودن ریزگردهای وارد شده از عراق را با توجیه این که تحقیقی در این باره انجام نشده‌است، در هاله‌ای از ابهام باقی بگذارند، بررسی پژوهشگران دانشگاه کرمانشاه نشان می‌دهد این گرد و غبار نه تنها آلوده به تشعشعات رادیواکتیو که به قارچ‌های خطرناکی نیز آلوده‌است.
تصوير
«محمد درویش»، کارشناس محیط زیست در گفت و گو با CHN با اعلام این خبر گفت: «یکی از مواردی که در دانشگاه کرمانشاه روی آن کار شده و مدارک مستندی هم برای آن وجود دارد، آلوده بودن گرد و غبار ورودی از کشور عراق به ایران است.»
به گفته او این اما تمام ماجرا نیست و این ریزگردها به قارچ های خطرناکی نیز آلوده هستند.
اما مسوولان دولتی در روزهای اخیر و با زنده شدن دوباره بحث آلودگی ریزگردها به مواد رادیواکتیو، پس از دو سال تلاش با مطرح کردن این که تحقیقات در این مورد کامل نیست از دادن پاسخی مستدل در این باره طفره بروند.
در روزهای اخیر، «اسماعیل جلیلی»، نماینده مسجد سلیمان، موضوع وجود اورانیوم در گرد و غبار را «شایعه‌ای» خوانده و تاکید کرده که در این زمینه هنوز تحقیقی انجام نشده، با این توضیح که: «ریزگرد ها از مناطقی گذر می‌کنند که آلوده به استفاده از سلاح‌‌های هسته‌ای در دوران جنگ عراق و کویت بوده‌اند، بنابراین احتمال دارد گرد و غبارها دچار این آلایندگی باشند. اما تاکنون هیچ تحقیق رسمی این موضوع را تائید نکرده و موضوع در حد شایعه باقی مانده‌است.»
پیش از این و در سال 90، «سید امیر فاتح وحدتی»، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور از انجام پژوهشی برای بررسی ماهیت ریزگردها خبر داده بود و گفته بود که احتمال آلوده بودن ذرات به رادیواکتیو نیز در دست بررسی است. پژوهشی که نتایج آن تا امروز منتشر نشده‌است.
درویش در مورد دلایل طفره رفتن مسوولان دولتی از توضیح در مورد آلودگی ریزگردهای عربی به مواد رادیو اکتیو می‌گوید: «دولت به دلیل آن که در عمل نمی‌تواند کاری برای مقابله با این پدیده انجام شود و به دلیل این که انتشار این اطلاعات در جامعه به بی‌دفاعی و افسردگی مردم دامن می‌زند، از انتشار آن طفره می‌رود.»
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

در 24ساعت 9 هزار اهوازي آسم گرفتند

پستتوسط najm134 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 11:06 pm

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در تشریح علت بروز آلودگی هوا در اهواز و بروز علایم تنگی نفس بین هزاران اهوازی، گفت: آتش زدن چندین هزار تن ضایعات صنعتی و پسماندهای شهری در حریم دو کانون اصلی شهر اهواز، علت اصلی آلودگی هوا و بروز حادثه برای بیش از 7هزار شهروند خوزستانی بود.
تصوير
محمدحسین سرمست در گفت وگو با خانه ملت، تصریح کرد: مشاهدات و گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که حجم زیادی پسماند صنعتی که شامل هزاران حلقه لاستیک نیز می‌شود، در حریم اهواز و در کنار دو کریدور اصلی هوای شهر آتش زده شدند که سوزاندن چندین تن پسماند تا اواخر هفته گذشته نیز ادامه داشته و منجر به تشدید حجم آلاینده های هوای اهواز در یک هفته گذشته شده است.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های بازرسان سازمان حفاظت محیط زیست اهواز، در اولین بارش باران پاییزی که به دلیل وجود حجم زیادی آلاینده و ذرات معلق به شکل اسیدی بر فراز شهر ریزش کرد، ذراتی همچون اسید سولفوریک و مفتیک مشاهده که به شکل گاز در هوای شهرها پخش شد و جمع زیادی از شهروندان خوزستانی به ویژه در مرکز استان را با علایم تنگی نفس راهی بیمارستان‌ها کرد.
تصوير
وی افزایش رطوبت که منجر به شکل گیری پدیده رعد و برق شده را عامل اصلی شکل گیری باران اسیدی خواند و تصریح کرد: با آغاز پدیده رعد و برق در میان ابرهای باران زا، آلاینده های ناشی از آتش زدن پسماندهای شهری به ترکیبات شیمیایی و سمی بدل شده اند که در مجاورت رطوبت به شکل باران اسیدی بر سطح شهر ریزش کرده و همچون گازی سمی مانع تنفس راحت و آسان شهروندان شده اند.

سرمست با یادآوری اینکه استان خوزستان و به ویژه شهر اهواز به دلیل جایگیری حلقه‌های چاه نفت به یکی از آلوده ترین شهرهای دنیا بدل شده، تاکید کرد: مشعل های نفت خوزستان به صورت شبانه روزی حجم زیادی آلاینده به هوای اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان تزریق می کنند اما در هفته گذشته دود ناشی از سوزاندن پسماندهای صنعتی علت اصلی بروز و تشدید بیماری آسم در بین هزاران شهروند بوده است.

وی بروز عارضه آسم را علت اصلی مراجعه شهروندان اهوازی به بیمارستان‌ها خواند و تاکید کرد: بسیاری از مراجعه کنندگان سابقه بیماری آسم داشتند که با اولین باران پاییزی و فرود آلاینده‌ها به سطح زمین، بیماری شان شدت گرفته و با حالت تنگی نفس راهی بخش اورژانس شده اند.
تصوير
تشکیل 7هزار پرونده پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه بیمارستان های اهواز در یک هفته گذشته به بیش از 7 هزار بیمار خدمات بهداشتی و درمانی ارائه کردند، ادامه داد: 11 آبان ماه بیش از یک هزار شهروند در استان خوزستان به ویژه در مرکز استان با علائم شدید تنگی نفس، آسم و فشار خون بالا به نزدیک ترین مراکز درمانی مراجعه کردند که این روند تا امروز ادامه داشته و تاکنون بیش از 7 هزار پرونده پزشکی تشکیل شده است.

سرمست افزود: گزارش ها حاکی از آن است که حدود 2 هزار شهروند یعنی حدود 30درصد حجم کل مراجعه کنندگان به بیمارستان های اهواز نیز به صورت خود درمان در منازل یا با مراجعه به مطب پزشکان شهر، به رفع مشکلات تنفسی شان اقدام کرده اند. اگر این آمار را به حجم کل بیماران بیمارستان های اهواز اضافه کنیم، آمار بروز پدیده عارضه تنگی نفس هفته گذشته استان خوزستان به بیش از 9 هزار تن می رسد.

تنها 10 درصد بیماران بستری شدند

وی با بیان اینکه 90درصد بیماران اهوازی به صورت سرپایی درمان شده اند، گفت: بیش از 5هزار بیمار در بیمارستان های اهواز به صورت سرپایی معاینه و خدمات درمانی دریافت کردند، 10درصد نیز به دلیل شدت بیماری در بیمارستان ها بستری و در صورت لزوم به بخش مراقبت های ویژه ارجاع داده شدند.

سرمست از روند رو به بهبود وضعیت جسمی سه شهروندی که در اخبار وخیم گزارش شده بود نیز خبر داد و گفت: در روزهای اول پدیده آلودگی هوای اهواز، یک خانم باردار و دو کودک به دلیل شدت بیماری آسم در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند که هم اکنون وضعیت جسمی این خانم باردار رو به بهبود بوده و دو کودک نیز پس از سپری کردن 48 ساعت زیر چادر اکسیژن، حال جسمی شان بهبود یافته است.

وی بروز عارضه تنگی تنفس شهر اهواز را در بین کودکان و افراد مسن شایع تر خواند و ادامه داد: بر اساس آمارها بیشترین پذیرش بیمارستان ها مربوط به گروه های حساس جامعه بوده به طوریکه کودکان و افراد مسن، بیشترین آمار پذیرش و بستری را به خود اختصاص داده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید بر اینکه هم اکنون در شهر اهواز آرامش نسبی برقرار شده است، تصریح کرد: با ورود جبهه هوای ناپایدار به آسمان اهواز و وزش باد، آلاینده ها از حالت ایستایی خارج و وضعیت هوا به شرایط سالم بازگشته است، به طور همزمان نیز آمار بروز بیماری تنگی نفس بین شهروندان اهوازی به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

اما آنچه روشن است هنوز اراده جدی برای ارائه راهکار های بلند مدت، دائمی و موثر برای معضل آلودگی هوا در میان تصمیم گیران کشور وجود ندارد و همچنان بایستی در موارد اضطرار و وارونگی که با توجه به فصول سرد پیش رو روز های زیادی باآن مواجه خواهیم شد تنها منتظر تعطیلی مهدهای کودک و دبستانها، تقاضای والدین آنها برای مرخصی، کاهش ساعات کار ادارات در عصر روزی که آلاینده‌ها انباشته شده اند و از این دست مصوبات مقطعی باشیم و گرنه همچنان خبری از اعمال استانداردهای روز دنیا در خودرو و سوخت و دیگر راهکاری موثر نیست.

میزان غلظت گرد و غبار تا یک ساعت گذشته ( حوالی ساعت 9 صبح ) در اهواز بالغ بر دو هزار و 200 میکرو گرم بر مترمکعب بوده که اکنون به یک هزار و 390 میکرو گرم بر مترمکعب رسیده است.

شدت گرد و غبار در شب گذشته در اهواز را چهار هزار میکرو گرم بر مترمکعب گزارش شده که براساس اعلام سازمانهای جهانی، وقتی غلظت گرد و غبار به 150 میکروگرم بر مترمکعب برسد هوا به درجه خطرناک آلودگی رسیده است.با وجود اینکه غلظت گرد و غبار در اهواز شب گذشته چهار هزار میکرو گرم بر مترمکعب رسید بنابراین اهوازیها شب گذشته آلودگی هوایی در حد 26 برابر حد جهانی را تجربه کردند.

باران‌های میکروبی در اهواز 18 هزار نفر را راهی بیمارستان کرد
اطلاعات درباره وضعیت آلودگی هوا در خوزستان و آمار تعداد مسمومین باید بطور شفاف ارائه شود و در نهایت باید مردم در جریان قرار بگیرند. اطلاعات غیرواقعی هم می‌توانند اشکال ایجاد کند. باید ستادی تشکیل شود و سخنگوی ستاد این آمار را منتشر کند.

معاون درمان دانشگاه جندی شاپور خوزستان گفت: در مجموع دو بارش باران میکروبی در استان ۱۸ هزار و ۱۴۱ نفر راهی بیمارستان‌ها شدند.

ساسان موگهی در نشست کارگروه بررسی بیماری‌های تنفسی مردم خوزستان که ظهر پنجشنبه در هتل پارس اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در اولین بارش باران میکروبی در شهر اهواز 2 هزار و 996 نفر به بیمارستان‌ها مراجعه کردند؛ همچنین به موجب این بارش باران 100 نفر از هموطنان دیگر شهرهای استان راهی بیمارستان شدند.

وی با بیان اینکه مراجعه به بیمارستان‌های دولتی استان از روز یازدهم آبان‌ماه و به هنگام اولین بارش باران در شهر اهواز شروع شد، ادامه داد: شهرستان‌های اهواز، آبادان و دشت آزادگان بیشترین مراجعه کننده با علایم تنگی نفس را داشتند که بلافاصله پس از این موضوع کمیته بحران آلودگی به ریاست استاندار در استان تشکیل شد.

معاون درمان دانشگاه جندی شاپور خوزستان خاطرنشان کرد: دومین بارش باران میکروبی موجب شد که 16 هزار و 344 نفر به بیمارستان‌های استان مراجعه کنند که از این تعداد 15 هزار و 197 نفر به صورت سرپایی درمان و یک هزار و 136 نفر بستری شدند؛ همچنین 11 نفر در بخش ICU تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفتند.

موگهی در پایان با بیان اینکه در مجموع دو بارش باران و 141 نفر به علت تنگی نفس راهی بیمارستان‌ها شدند، تصریح کرد: از این تعداد 16 هزار نفر به صورت سرپایی درمان و یک هزار و 320 نفر بستری شدند. همچنین 10 نفر در بخش ICU تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

«اسماعیل جلیلی، نماینده مردم مسجد سلیمان در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی CHN می گوید که با توجه به بدتر شدن وضعیت آلودگی هوا در استان خوزستان، نمایندگان این استان در نامه‌ای از رئیس جمهور خواسته اند تا کارگروهی متشکل از سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت بهداشت و درمان و وزارت نفت برای بررسی دلایل آلودگی هوا به استان خوزستان فرستاده و گزارش دقیقی از وضعیت فعلی استان ارائه شود.

روز گذشته «سید اسدالله موسوی»، رئیس فوریت‌های پزشکی خوزستان گفت که «در جلسه‌ای استانداری تصمیم بر این شد که هیچ‌گونه آمار بیماران از مراجعه‌کنندگان به مراکز فوریت‌های پزشکی خوزستان ارائه نشود». وی درباره آمار مراجعه‌کنندگان بیماری‌های تنفسی پس از بارندگی‌های اخیر در استان خوزستان مراکز فوریت‌های پزشکی گفت: دیگر آماری به خبرگزاری‌ها ارائه نخواهد شد.

اما جلیلی درباره این تصمیم استانداری می گوید: «اطلاعات درباره وضعیت آلودگی هوا در خوزستان و آمار تعداد مسمومین باید بطور شفاف ارائه شود و در نهایت باید مردم در جریان قرار بگیرند. اطلاعات غیرواقعی هم می‌توانند اشکال ایجاد کند. باید ستادی تشکیل شود و سخنگوی ستاد این آمار را منتشر کند.

نماینده مسجد سلیمان همچنین تاکید کرد که «مجلس کمیسیون بهداشت و درمان را متولی رسیدگی به وضعیت آلودگی هوا در خوزستان کرد».

همچنین «شکرخدا موسوی»، نماینده اهواز در مجلس نیز به وزرای بهداشت و نیرو و رییس سازمان محیط‌زیست تذکر شفاهی داد. او گفت: «در پدیده بی‌سابقه‌ای، مشکلات تنفسی گریبانگیر مردم استان خوزستان شد، طی 15 روز گذشته حدود 20 هزار نفر از مردم شهرهای اهواز، امیدیه، کارون، سوسنگرد، آبادان و حمیدیه به دلیل مشکلات تفنسی شدید در بیمارستانها بستری شدند.

موسوی همچنین تصریح کرد که «طی 48 ساعت گذشته پس از بارندگی شدید در اهواز 2 هزار نفر و در امیدیه 400نفر راهی بیمارستانها شدند و 100 نفر هم در بیمارستان اهواز بستری شده‌اند».

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه از معصومه ابتکار پرسید: «چرا سازمان محیط ‌زیست بر حسب وظیفه قانونی خود برای رسیدگی به این مسئله جلسه اضطراری تشکیل نمی‌دهد؟ چرا به استان خوزستان سفر نکرده‌اید تا از نزدیک وضعیت را بررسی کنید.

وی همچنین با ابراز گلایه از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: «چرا این کمیسیون به صورت اورژانس تیمی را به خوزستان اعزام نکرد؟آیا اگر وضعیت مشابهی در تهران یا سایر شهرهای کشور اتفاق می‌افتاد، این طور رفتار می‌کردید؟

باهنر در پاسخ به تذکر نماینده مردم اهواز از اعزام کمیته‌ای از سوی کمیسیون بهداشت و درمان خبر داد و افزود: «پنج شنبه کمیته‌ای از کمیسیون بهداشت و درمان به اهواز می‌رود، از دولت نیز می‌خواهم موضوع را جدی‌تر دنبال کند.»
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بعدي

بازگشت به آلوده شناسى


Aelaa.Net