بسوي حيات اعلي

وزارت بهداشت تبلیغات شیرخشک را ممنوع کرد

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 12, 2016 11:05 pm

وزارت بهداشت تبلیغات شیرخشک را ممنوع کرد

به گزارش سرویس جامعه مشرق- این ابلاغیه با هدف صیانت از اجرای قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی صادر شده است؛ قانونی که تصویب آن به 19سال قبل یعنی سال 74 بر می گردد و در طول این سال ها بارها وزرای بهداشت عزم خود را برای کمتر شدن مصرف شیرخشک به عنوان جایگزینی برای شیر مادر جذب کرده و برای کاهش مصرف شیر خشک و افزایش شیردهی نوزادان با شیر مادر، دست به قلم شده بودند.

در این بخشنامه به صراحت تاکید شده است که هرگونه تبلیغ و حتی در دید مراجعین قرار گرفتن شیر خشک در داروخانه ها ممنوع است.

Image

دستور اخیر وزیر بهداشت در حالی صادر شده است که بر اساس قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و آیین نامه های اجرایی و الحاقات بعدی آن، وجود شیرخشک، شیشه شیر و گول زنک (پستانک) در معرض دید در داروخانه ها تبلیغ غیر مستقیم تلقی شده و ممنوع است.

دکتر امیر حسین جمشیدی مدیر کل نظارت و ارزیابی فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با استناد به بخشنامه وزیر بهداشت، اقدام به انتشار ابلاغیه ای خطاب به دانشگاه های علوم پزشکی کرده و از روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته است این موضوع را که در چک لیست های پایش و ارزیابی مجدد بیمارستان های دوست دار کودک لحاظ شده، مد نظر داشته باشند و البته در پایش سایر داروخانه های دولتی و خصوصی سطح کشور نیز این موضوع را مد نظر قرار دهند. همچنین در صورت مشاهده هرگونه تخطی با آن برخورد کنند.
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

فرصت انرژی خورشیدی برای ایران و مشکلات بخش خصوصی

پستتوسط najm134 » يکشنبه دسامبر 10, 2017 7:38 pm

گفت و گو با یک فعال بخش خصوصی
فرصت انرژی خورشیدی برای ایران و مشکلات بخش خصوصی

پنلی که در استان خوزستان نصب می شود با پنلی که در استان کردستان نصب می کنند باید فرق داشته باشد. چون گرما که بالا می رود راندمان پایین می آید.
عصر ایران؛ یوسف ناصری- استفاده از نور خورشید و تولید برق و الکتریسیته، جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی از جمله نفت و گاز است و می تواند منجر به کاهش آلودگی هوا شود.
Image
در روزهای اوج مصرف برق در تابستان سال جاری مقامات وزارت نیرو اعلام کردند که مصرف برق کشور رکورد 55 هزار مگاوات را زده است. اما جالب است که کشور چین 77 هزار مگاوات از تولید برق خود را صرفا از طریق انرژی خورشیدی به دست آورده است.
عصر ایران در زمینه کارایی روش های تولید برق از طریق انرژی خورشیدی و این که کدامیک بازدهی بالاتری دارند با مهندس مجید ابراهیمی زاده، از فعالان بخش خصوصی گفت و گو کرده است.
ابراهیمی زاده، با تاسیس شرکتی در زمینه طراحی و اجرای پروژه های برق خورشیدی فعالیت داشته است. این شرکت که عضو کمیته انرژی های تجدیدپذیر سندیکای صنعت برق ایران بود و پروژه هایی را در حوزه تاسیس نیروگاه خورشیدی در ایران اجرا کرد، در سال های اخیر معلق شده و فعال نیست.
در گفت و گوی پیش رو، مزایای استفاده از سیستم های خورشیدی در ایران و تجربه ابراهیمی زاده، در این حوزه بررسی شده و این که چه شد فعالیت در این حوزه پُر طرفدار در دنیا را رها کرده است. این گفت و گو در ادامه می آید.

*از چه زمانی شما در حوزه انرژی خورشیدی شروع به فعالیت کردید و چطور علاقه پیدا کردید که در این حوزه فعالیت داشته باشید؟
-در سال 1378 یک گروه تحقیقاتی به وجود آمد برای ساخت یک آب شیرین کُن خورشیدی. این گروه تحقیقاتی، یک پروژه از سازمان آب منطقه ای استان هرمزگان گرفت برای ساخت یک دستگاه آب شیرین کن خورشیدی. ساختار آن در اصل یک سیستم تقطیر بود که خیلی ساده بود ولی ما توانستیم رکورد بزنیم.
ما وقتی می خواستیم آب را شیرین کنیم بدترین آب را مثلا در ساعت شش صبح در داخل دستگاه می ریختیم و ساعت شش صبح فردا از آن آب استفاده می کردیم. آخرین رکوردی که زدیم و ثبت شد این بود که ما 10 لیتر آب ریختیم و توانستیم حدود 6.4 لیتر آب مقطر بگیریم.
چون رشته ام مکانیک بود و طراحی انجام داده بودم، من در بخش مکانیک آن سیستم، طراحی را انجام دادم. طراحی بخش انرژی آن توسط شخص دیگری انجام شده بود و من ساخت آن دستگاه را متقبل شدم. آن آب شیرین کُن را ساختیم و معاون وقت وزیر نیرو آمدند و بازدید کردند ولی آن را ثبت نکردیم.
فعالیت من از آن زمان شروع شد و اصلا وارد حوزه سیستم سولار(خورشیدی/Solar) شدم. در آن سال ها سیستم خورشیدی از نظر برق خورشیدی و پنل های خورشیدی چندان شناخته شده نبود. ما تحقیقاتی را انجام دادیم و کارهایی را یاد گرفتیم تا این که شرکت پیمان انرژی نفیس را در بهمن 1387 تاسیس کردیم.

قبل از ثبت شرکت، از نمایشگاهی در ابوظبی امارات متحده عربی بازدید کردم که در مورد سیستم های انرژی تجدیدپذیر بود. در آنجا با شرکت های بزرگی که پنل های خورشیدی می ساختند و حتی دستگاه هایی که پنل خورشیدی را تولید می کردند آشنا شدم.
*ظاهرا اولین نیروگاهی که ظرفیت کیلو واتی داشته در سال 1388 در ایران افتتاح شده است و اولین نیروگاه مگاواتی انرژی خورشیدی هم در سال 1395 به بهره برداری رسیده.
-اولین نیروگاه بزرگی که اجرا شد 120 کیلووات بود و در بیرجند بود. با شرکتی که در آنجا تولید کننده پنل خورشیدی بود، ما همکاری داشتیم. فکر می کنم در همان سال 1388 کار را شروع کردیم.
Image
*طبق اطلاعاتی که وجود دارد نیروگاه 250 کیلواتی شیراز به عنوان اولین نیروگاه خورشیدی مطرح شده و در سطح مگاوات هم نیروگاه اراک بوده که یک مگاوات تولید برق داشته است.
- نیروگاه بیرجند یک پروژه در حد کیلووات بود که در خراسان اجرا شد. از سیستم های ردیاب خورشیدی(تراکر/Tracker) استفاده شد که پنل های خورشیدی با جهت های گردش خورشید، می چرخیدند تا بتوانند انرژی بیشتری تحویل بگیرند. این نیروگاه در سال 1391 به طور رسمی افتتاح شد.
*در حالی که صنعت مربوط به انرژی خورشیدی به شدت در حال توسعه و پیشرفت است چرا شما فعالیت در این حوزه را متوقف کردید و سراغ یک صنعت دیگر رفتید؟
-ما پروژه هایی که اجرا کردیم با شرکت ها و موسسات دولتی بود. در دانشگاه شهید چمران اهواز یک پروژه را اجرا کردیم. برای شرکت توزیع برق کردستان هم کار کردیم. ما این پروژه ها را اجرا می کردیم ولی از آن طرف سازمان های مالیاتی و بیمه ای، هزینه هایی را برای ما می نوشتند که ما موافق نبودیم.
ما عضو سندیکای برق بودیم. حتی به خاطر یک پروژه، شکایت کردیم و از طریق سندیکا ارسال شد ولی به نتیجه نرسید. من پروژه ای برای شرکت برق خوزستان اجرا کردم که مبلغ آن 139 میلیون تومان بود ولی 11 میلیون تومان بیمه دادیم.
در صورتی که در همان حوزه برق منطقه ای خوزستان، پروژه ای داشتیم که مبلغ آن 240 میلیون تومان بود و حدود 100 هزار تومان بیمه دادیم.
در قوانین و مقررات بیمه به طور شفاف اعلام شده است درصدهایی که گرفته می شود فقط روی نصب و راه اندازی است. شعبه بیمه ای که از من 11 میلیون تومان پول گرفت 7 درصد کل پروژه را محاسبه کرد. حدود 4 میلیون تومان مبلغ نصب و اجرای ما بود و بقیه آن تجهیزات بود.
می گفتند چون پروژه کلید در دست(مهندسی، تامین کالا و اجرا/EPC) است در نتیجه 7 درصد کل پروژه را در نظر می گیرند. پروژه کلید در دست، از طراحی تا اجرا را در بر می گیرد.
من قانون بیمه را به آنها نشان دادم که قانون می گوید در پروژه های کلید در دست، برای محاسبه بیمه باید قسمت خرید تجهیزات جدا شود و فقط برای نصب و راه اندازی بیمه گرفته شود.حتی کار به دیوان عدالت اداری کشید. نهایت صحبت های دیوان این بود که ادامه نده چون بازنده هستی.
تنها لطفی که آن شعبه بیمه در خوزستان در حق من کرد این بود که به صورت قسطی، پول را از من گرفت ولی همه 11 میلیون تومان را گرفت. مالیات هم همین طور. مالیات 18 درصد را در نظر گرفتند.
من دیدم نمی شود اصلا این طور کار کرد. چون شرکت، کاملا خصوصی بود و هزینه های زیادی انجام شده بود. در چند دوره آموزشی در کشورهای مختلف شرکت کرده بودم. کلی ضرر کردم و ضرر از جیب دادم. ضرر از سود ندادم. در نتیجه شرکت را معلق کردم.

*عمدتا شما در ساخت نیروگاه خورشیدی فعالیت داشتید؟
-ما نیروگاه را طراحی می کردیم و خرید تجهیزات انجام می دادیم. بعد آن را اجرا می کردیم.
*قیمت خرید برق نیروگاه های خورشیدی برای نیروگاه های زیر 10 مگاوات هر کیلووات ساعت 490 تومان است و نیروگاه های خورشیدی 10 تا 30 مگاوات هم 400 تومان. نیروگاه های فسیلی با کمتر از 50 درصد بازدهی هم به قیمت کمتر از 70 تومان برای هر کیلووات ساعت.
Image
برای کسانی که در حوزه تولید برق خورشیدی فعالیت می کنند این کار می تواند سودآوری بیشتری داشته باشد نسبت به کسانی که این نیروگاه ها را طراحی می کنند ؟
- قاعدتا برای نیروگاه های خورشیدی که در کشور فعالیت دارند باید سودآور باشد که دارند این کار را انجام می دهند.

Image

*دوره های آموزشی که مرتبط با انرژی خورشیدی گذراندید در کدام کشورها بود و دقیقا چه مواردی را آموزش می دادند؟
- در یکی از شرکت های خصوصی در آلمان، یک دوره را گذراندم. شرکتی بود که نیروگاه خورشیدی نصب می کرد. ما با آن شرکت صحبت کردیم که شعبه ای در دوبی امارات داشت. ما در آنجا طراحی را با همدیگر کار کردیم.
در کشور سوئیس در شرکتی دوره دیدم که نمایندگی یک شرکت تولید کننده آب شیرین کُن های خورشیدی را داشت. هم برای طراحی سیستم های خورشیدی و هم برای تعمیرات و نصب و پشتیبانی آب شیرین کُن های خورشیدی.
*با این آب شیرین کُن ها می شود آب بهداشتی زیادی به دست آورد که در مناطق فاقد آب آشامیدنی در کشور مورد استفاده قرار بگیرد؟
-در برخی مناطق کشومان آب توسط دولت یا سازمان آب تهیه می شود ولی قابل شُرب نیست مثل جنوب ایران از جمله اهواز، کیش، بندرعباس و حتی مثل شمال ایران. در این مناطق آب، شیرین می شود و آب لوله کشی شده داریم ولی نمی توانیم از آن بخوریم.
در اهواز آب تصفیه می شود و در لوله ها، آب تصفیه شده می فرستند ولی به خاطر اشکالی که در سیستم لوله کشی هست از جمله این که خورندگی لوله وجود دارد یا رطوبت زیاد هست، گاهی اوقات اصلا رنگ آب، زرد است.
یک سیستم به آن صورت است که نیاز به برق ندارد. لوله ورودی آب را به آن وصل می کنند. سیستم فیلتراسیون، مکانیکی است و نهایتا آب شُرب تحویل می دهد. می تواند 20 هزار لیتر آب شیرین پس بدهد.
یک سیستم دیگر برای آب های لب شور یا کم نمک است مثل آب رودخانه یا مثل آب دریاچه. از لحاظ فیلتراسیون، این سیستم موارد اضافه ای دارد که املاح را بگیرد. حتی می تواند ویروس و باکتری را بگیرد. این سیستم روزانه حدود 10 هزار لیتر آب شرب تولید می کند.
یک سیستم هم بود که آب شور را به آب شیرین تبدیل کند و می توانست در روز 3500 لیتر آب شور را شیرین کند.
*پروژه هایی که احیانا در زمینه آب شیرین کُن انجام دادید چه بود؟
- آن سیستم آب شیرین کُن خورشیدی که ما در دهه 70 درست کردیم، در قسمت مکانیک آن فعالیت کردم. من به عنوان پروژه ای ملی به آن نگاه می کردم. در سال های اخیر، خیلی دوست داشتم در زمینه آب شیرین کُن ها کار کنم. چون ما روستاهایی را در ایران داریم که مردم، آب شیرین ندارند بخورند.
یکی دیگر از کارهای که در قالب بازاریابی انجام دادیم این بود که با هلال احمر صحبت کردیم. محصول را به مدیریت های هلال احمر ارائه کردیم. گفتیم یک دستگاه از این سیستم ها بخرید و در هر زمان در هر جایی از ایران نیاز بود از این دستگاه استفاده کنید. چون زیرساخت نیاز ندارد. حتی پمپ آن، پمپ خورشیدی است.
ما به مسئولان هلال احمر گفتیم یک دستگاه از این آب شیرین کن ها برای کل ایران بخرید و اگر در جایی سیل آمد یا زلزله آمد و آب نیاز دارید، این آب شیرین کُن را منتقل کنید. حتی گفتیم این دستگاه را می توان با هلی کوپتر از زمین بلند کرد و به هر جای ایران برد و روی زمین گذاشت.
پمپ خورشیدی آن را می توان در آبی که در آن منطقه آسیب دیده هست، گذاشت و این دستگاه، آب را شیرین می کند و به مردم می دهد. این موضوع عملی نشد و متاسفانه درست چند ماه پس از این که ما این جلسه را با هلال احمر داشتیم در آذربایجان شرقی و در منطقه ورزقان زلزله آمد.
وقتی در تلویزیون می دیدم که آب معدنی را با کامیون به آنجا می برند، خیلی ناراحت شدم. چون بردن آب معدنی به آن منطقه زلزله زده، هزینه زیادی دارد. اگر یک دستگاه از سیستم های آب شیرین کُن ما را می خریدند برای کل ایران کافی بود. می توانست در روز 3500 لیتر را شیرین کند.
*آبی که باید برای آب شیرین کُن استفاده شود از کجا بیاید؟
-برای مثال دریاچه ای در آن منطقه وجود دارد که آب آن کثیف است. می توانستند از آن آب استفاده کنند. در زلزله سال 2005 پاکستان از همین طریق به مردم اسکان داده شده آب شُرب دادند. ما نمایندگی یک شرکت سوئیسی را داشتیم. در زلزله پاکستان هم از همان سیستم برای تهیه آب آشامیدنی زلزله زدگان استفاده کردند.

Image
*از چند سال قبل آبگرمکن های خورشیدی در ایران نصب شده. این آبگرمکن های خورشیدی چه مزایایی دارند؟
-آبگُرمکن خورشیدی، سیستم خیلی خوبی است. به خاطر نوع اشعه ای که دریافت می کند، سیستم برق خورشیدی با آبگرمکُن خورشیدی متفاوت است.
در آبگرمکن خورشیدی، اشعه ماورای بنفش را می گیریم. در نتیجه حتی اگر خورشید دارد غروب می کند و هوا گرم است یا هوا ابری ولی گرم است، آبگرمکن خورشیدی کار خودش را انجام می کند ولی آب شیرین کُن خورشیدی، نور مستقیم می خواهد.
اگر اشتباه نکنم در سال های 1377 و 1378 یک مناقصه توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت برگزار شد به اسم حمام های خورشیدی. اعلام کردند که برای روستاها، آبگرمکن برای حمام می خواهند.
می خواستند به جای سوخت فسیلی از آبگرمکن خورشیدی استفاده شود. با چهار شرکت قرارداد بستند و 300 هزار دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای ایران نصب شد.
الان ساخت آبگرمکن خورشیدی در ایران انجام می شود. تا جایی که من دیده ام سرویس های بهداشتی پارک ها، آبگرمکن خورشیدی دارند. حتی خیلی از شرکت های دولتی هم برای سرویس بهداشتی خودشان، آبگرمکن خورشیدی نصب کرده اند. راندمان آنها خوب است و آنچنان تعمیرات ندارد.
البته باید کارهای بهینه سازی روی این نوع آبگرمکن ها انجام می شد. چون اگر گرما زیاد می شد و از آب آنها استفاده نمی شد می ترکید.
* دو روش کلی تولید برق خورشیدی وجود دارد. گفته شده تولید برق به روش حرارتی بیش از پنل های خورشیدی کارایی دارد. شما که تجربه هایی در این حوزه داشته اید چنین چیزی صحت دارد؟
-پنل خورشیدی یا فتوولتائیک[PhotoVoltaic] یا اصطلاحا پی وی(PV) به این صورت کار می کند که فوتون(ذره ای از نور خورشید) را می گیرد و به ولتائیک یا برق تبدیل می کند.
راندمان پنل های خورشیدی از 14 درصد شروع می شد که شرکت شارپ این کار را انجام می داد و بعد در دنیا آهسته آهسته، پنل های خورشیدی بهینه سازی شد. چون وقتی سلول های خورشیدی کنار هم گذاشته می شود که پنل خورشیدی تهیه شود بین سلول ها، فاصله ای هست.
بعد شرکت های مختلف کار کردند و الان تقریبا می توانند از کل سطح پنل برای تولید برق استفاده کنند. در نتیجه راندمان ها بالا رفت. برای مثال برخی شرکت های آلمانی حتی راندمان را تا 20 درصد بالا برده اند.
اما روش حرارتی فرق می کند. در این روش، آینه ای را می گذارند که می تواند با نور خورشید بچرخد. یک لوله شیشه ای هم می گذارند که در داخل آن، روغن خیلی خاصی هست که گرما را سریع جذب می کند.
آن روغن تا حدود 600 درجه سانتیگراد گرم می شود. این روغن داغ شده، آب را گرم می کند و بخار آب به دست می آید. بخار می تواند یک توربین بخاری را بچرخاند و برق تولید کند. سیستم حرارتی خورشیدی، بازدهی بالاتری دارد و توربین بخار هم می خواهد.
*پنل های خورشیدی که می توانند حرکت کنند نور بیش تری از آفتاب می توانند جذب کنند؟
-بله. پنل های خورشیدی را می توانند روی ساختارهایی نصب کنند که متحرک باشد. در حالتی که پنل ثابت باشد در زمان طلوع و غروب خورشید، ساعت هایی را از دست می دهیم. چون نور مستقیم به پنل خورشیدی برخورد نمی کند.
سیستم هایی که ردیاب خورشیدی دارند می توانند نور بیش تری جذب کنند. برای ساخت این سیستم از گل آفتابگردان الهام گرفته اند. گل آفتابگردان رو به خورشید می چرخد و به همین دلیل به آن آفتابگردان می گویند.
برای ساخت پنل خورشیدی متحرک گفتند ما سیستمی بسازیم که وقتی خورشید از شرق به غرب می رود، این ساختار هم بچرخد. به این سیستم که پنل را می چرخاند سیستم ردیاب خورشیدی می گویند که در اصل خورشید را دنبال می کند.
همین ردیاب خورشیدی نیز مدل های مختلف دارد. یک مدل وجود دارد که هوشمند نیست و به آن برنامه می دهند که هر دقیقه یا هر ساعت چقدر بچرخد.
بعضی از سیستم های ردیاب خورشیدی، هوشمند هستند و سِنسور(حسگر/Sensor) دارند. حتی اگر خورشید پشت ابر برود، نور پخش می شود. وقتی نور پخش می شود این سیستم پنل را موازی سطح زمین می کند که تمام نور را جذب کند. این سیستم های ردیاب خورشیدی حدود 20 درصد افزایش راندمان به نیروگاه می دهند.
*به غیر از نیروگاه خورشیدی بیرجند که گفتید پنل ها متحرک هستند، کدام نیروگاه ها چنین سیستمی دارند؟
-برای مثال در نیروگاه خورشیدی 20 کیلوواتی اهواز که ما ساختیم سیستم ردیاب گذاشتیم که پنل ها بچرخند. درباره بقیه نیروگاه ها اطلاع ندارم.
*برای ایران اعلام شده که به طور متوسط 300 روز آفتابی وجود دارد. در حدود 65 روز باقی مانده از سال نمی شود از تابش خورشیدی استفاده و برق تولید کرد؟
-مساله، برق تولید کردن نیست. کمترین جایی که تابش خورشید دارد در گوش سمت چپ شمال غربی کشورمان است. در جاهای دیگر ایران، تابش خورشید خوب است. اما یک مساله مطرح است.
در خوزستان درست است که تعداد ساعت خورشیدی روزانه بیش تر از تهران است ولی گرما هم بیش تر است. وقتی گرما بیش تر می شود راندمان هر وسیله برقی، کاهش پیدا می کند.
پنلی که در استان خوزستان نصب می شود با پنلی که در استان کردستان نصب می کنند باید فرق داشته باشد. چون گرما که بالا می رود راندمان پایین می آید.
ما باید از پنلی استفاده کنیم که در مشخصات سازنده پنل اعلام کرده باشد که در فلان مقدار گرما، چقدر راندمان پایین می آید. در نتیجه پنل های خورشیدی، یک مقدار مختلف هستند.
*بررسی های دقیقی انجام داده اید که کشورهای همسایه ما در زمینه نیروگاه های خورشیدی چه اقداماتی انجام داده اند؟
-در سال های اخیر عربستان، ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی در دنیا را شروع کرد. در دوبی امارات نیروگاه های خورشیدی و حتی نیروگاه حرارتی خورشیدی تاسیس کرده اند. یک شرکت آمریکایی این کار را انجام داده است و با تکنولوژی خیلی برتر. این شرکت آمریکایی، نیروگاه آینه ای در دبی تاسیس کرده است.
در خیلی از جاهای شهر دبی از پنل های خورشیدی استفاده کرده اند حتی در مخابرات شان. البته در خیابان های تهران هم از پنل خورشیدی برای روشنایی معابر و خیابان ها استفاده شده.
*شما واقعا تصمیم قطعی گرفته اید که به هیچ وجه در حوزه انرژی خورشیدی فعالیت نکنید؟
- من این شرکت را خیلی دوست دارم. چون برای آن خیلی زحمت کشیدم. در نتیجه به اداره مالیات اعلام کردم که نمی خواهم شرکت را منحل کنم.
به من گفتند شرکت را منحل نکن اظهار نامه های مالیاتی را هر سال تحویل بده ولی مالیات نمی نویسیم. با این حال هنوز هم افراد و شرکت های متقاضی، خیلی با شرکت تماس می گیرند.
*حوزه جدیدی که انتخاب کردید چه هست؟
-الان در صنعت نفت و گاز فعالیت می کنم.
najm134

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

فناوری تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی ساخته شد

پستتوسط najm134 » چهارشنبه ژانويه 09, 2019 9:55 am

فناوری تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی ساخته شد

به گزارش اسپوتنیک با استناد به تحقیقات دانشگاه سونگ کونکوان کره جنوبی، شارژ کردن ابزارهای الکترونیکی هوشمند مشکل ساز است.

کیم سانگ وو، استاد دانشگاه سونگ کونکوان در این خصوص توضیح داده گفت:«مردم سعی می کنند الکتریسته ساکن را از زندگی روزمره حذف کنند. آنها از آن بعنوان منبع تامین انرژی استفاده می کنند. ما سعی کردیم با انجام این تحقیقات الکتریسیته ساکن را تبدیل به منبعی برای تامین انرژی کنیم».

Image
یک شرکت کره ای پارچه ای ساخته که در آن، از فناوری نانوژنراتور، در ابعاد کوچک استفاده شده است.

این وسیله قابل پوشیدن است و برق در آن در اثر الکتریسته تماسی، یعنی فرایندِ تماس فیزیکی دو مادهٔ ناهمجنس ایجاد می شود.

محققان متوجه شده اند که در اثر مالش این پارچه با فیلم پلیمری ساخته شده از مواد آلی، اکتریسسیته تولید می شود.

کیم سانگ وو در ادامه گفت:«با این الکتریسیته می توان برق یک نمایشگر ال ای دی وال سی دی را تامین کرد. همچنین می توان از آن برای ابزار کم مصرف مثل حسگرها استفاده کرد. چنانچه فناوری های مربوط به اینترنت در آینده پیشرفت کنند، حسگرهایی خواهیم داشت که در تماس مستقیم با پوست انسان مستقیم هستند و این پارچه می تواند تبدیل به منبعی برای تامین انرژی این حسگرها شود».

به عقیده طراحان کره ای این پارچه هوشمند مردم را با وسایل مورد استفاده روزمره، مرتبط می کنند.این پارچه به راحتی تا می شود و ممکن است روزی بتوان از آن برای شارژ کردن تلفن همراه به هنگام راه رفتن استفاده کرد.
najm134

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

Re: بسوي حيات اعلي

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه ژانويه 21, 2019 7:10 pm

ایلان ماسک نخستین تونل زیرزمینی پرسرعت را رونمایی کرد

Image
ایلان ماسک گفت هدف از ساختن تونل کاهش ترافیک لس انجلس است

ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی در لس آنجلس از نمونه آزمایشی‌ تونلی زیرزمینی رونمایی کرده که قرار است خودروها در داخل آن با سرعت بالا حرکت کنند.

طول این تونل در حال حاضر تنها یک مایل (۱.۶ کیلومتر) است اما هدف از ساختن آن کاهش ترافیک شدید و آلودگی هوا در شهر است.

آقای ماسک می گوید که اتومبیل های برقی در این تونل با سرعت تا ۲۴۰ کیلومتر در ساعت حرکت خواهند کرد.

این تونل را شرکت بورینگ متعلق به آقای ماسک ساخته است.

آقای ماسک به عنوان مدیر عامل شرکت خودروهای الکتریکی تسلا و برنامه تجاری "اسپیس ایکس" شناخته می شود.

آقای ماسک طرح تونل را در اوائل سال جاری اعلام کرد. او گفت می خواهد ترافیک "کشنده روح" لس آنجلس را کاهش دهد.

او روز سه شنبه در مراسم افتتاح نخستین بخش تونل گفت که شرکت بورینگ این بخش را با هزینه ۱۰ میلیون دلار ساخته است و افزود و اگر با استفاده از تکنولوژی ساخت تونل های سنتی آن را می‌ساخت، هزینه آن بالغ بر ۱ میلیارد دلار می شد.

Image
خودرو الکتریکی تسلا در داخل تونل زیرزمینی

این تونل زیر شهرداری هاوتورن ساخته شده که شرکت بورینگ و موسسه "اسپیس ایکس" در آن جا مستقر هستند.

به غیر از شرکت بورینگ که تونل های زیرزمینی می سازد ایلان ماسک مالک چندین شرکت در بخش های تولید خودروهای برقی، تولید سیستم های انرژی خورشیدی) و توسعه سیستم هوش مصنوعی است.

او گفته است هدف دارد شهر های بزرگ جهان را با تونل های پرسرعت پوشش دهد.
pejuhesh232

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه ژانويه 28, 2019 12:32 am

شرق وآسيا؛ و ايجاد انقلاب در خودروسازي جهان
بایتون (چینی ) با وعده انقلاب در خودروسازی می‌آید

= خودرو برقي تندرو سريع الشارز، مجهز به هوشمند شناخت صاحب ماشين و راننده اش - مديريت رانندگي در مسيرها و ترافيك - فرمان راننده به خود رو با لمس و صدا

علاوه بر نمایشگر ۴۸ اینچی در داشبورد یک نمایشگر لمسی بزرگ در فرمان بایتون قرار دارد

Image

این هفته در جهان خودرو: رونمایی از جدی‌ترین رقیب چینی تسلا، استفاده از اثر انگشت به جای کلید در محصولات جدید هیوندای، رکورد تازه فروش خودروهای الکتریکی در نروژ و اولین ماشین الکتریکی ولوو.

بایتون؛ هوش مصنوعی ونمایشگر ۴۸ اینچی

بایتون (Byton)، خودروساز نوپای چینی، یک سال پس از نمایش کانسپتی از اولین مدل خود در نمایشگاه لوازم الکترونیکی، دوباره به لاس‌وگاس برگشت تا اعلام کند ام-بایت را با ۹۰ درصد شباهت به کانسپت تا پایان سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه خواهد کرد.

ام-بایت، اولین مدل بایتون، یک شاسی‌بلند الکتریکی است که با هدف رقابت با تسلا به بازار عرضه می‌شود. این ماشین به بزرگترین نمایشگر خودرو در جهان با ابعاد ۴۸ اینچ مجهز است و اولین ماشینی است که در فرمانش یک نمایشگر دارد. علاوه بر این دو، یک نمایشگر لمسی دیگر در کنسول وسط برای سرنشین کنار راننده و دو نمایشگر برای سرنشینان عقب دارد.

این نمایشگرها با هوش مصنوعی شرکت آمازون به نام الکسا مدیریت می‌شود و راننده می‌تواند علاوه بر لمس نمایشگر با حرکت دست یا دستورهای صوتی این سیستم را کنترل کند.

ماشین با سیستم تشخیص صورت، راننده را شناسایی می‌کند و تنظیم‌های ویژه او از جمله، ترافیک در مسیر خانه یا محل کار، قرارهای کاری و فهرست تماس‌های تلفنی او را نمایش می‌دهد. موسیقی مورد علاقه ‌او را هم پخش می‌کند.

بایتون ابتدا در چین و با قیمت پایه ۴۵ هزار دلار به بازار عرضه خواهد شد
Image

ماشین تا حد زیادی خودران است و مثلا در ترافیک برای حرکت نیازی به راننده ندارد.

ام-بایت ابتدا در چین و با قیمت پایه ۴۵هزار دلار به بازار عرضه شده و سپس در اروپا و آمریکا فروخته خواهد شد.

موتور ماشین الکتریکی است و به گفته کارخانه ارزان‌ترین مدل ماشین با هر بار شارژ می‌تواند تا ۴۰۰ کیلومتر حرکت کند و شارژ باتری‌ها تا هشتاد درصد تنها نیم ساعت طول می‌کشد.

بایتون توسط مدیران سابق نیسان، تسلا و ب‌ام‌و و با حمایت سرمایه‌گذاران چینی تنها سه سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است.

این شرکت اولین کارخانه چینی نیست که با وعده دگرگونی در صنعت خودرو به صحنه وارد می‌شود، اما برخلاف شرکت‌های دیگر تاکنون به وعده‌های خود وفادار بوده است.
محصول بعدی بایتون یک سدان کاملا خودران است که در سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه خواهد شد

Image
در صورتی که بایتون بتواند اولین مدلش را طبق زمان‌بندی اعلام شده به بازار عرضه کند، این شرکت واقعا توانسته خودروسازی به شیوه معمول در جهان را به چالش بکشد.

عرضه یک ماشین جدید در شرکت‌های خودروسازی بزرگ معمولا پنج سال طول می‌کشد. بایتون که شرکتی کوچک و تازه‌کار است توانسته این زمان را به حدود سه سال کاهش دهد.

مدیران این شرکت می‌گویند برداشت بایتون از ماشین فراتر از یک وسیله نقلیه است. آنها خودرو را یک محصول هوشمند شبیه به تلفن همراه تعریف می‌کنند و به جای الگوبرداری از شیوه کار خودروسازان، محصولاتشان را با الهام از شرکت‌های فن‌آوری تولید می‌کنند.

محصولات بایتون در کارخانه‌ای با ظرفیت ۳۰۰ هزار دستگاه در نانجینگ در چین ساخته می‌شود. مدل دوم این کارخانه یک سدان کاملا خودران به نام کی-بایت است که جلوپنجره دیجیتال دارد و قرار است در سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شود.
pejuhesh232

پستتوسط pejuhesh232 » چهارشنبه فبريه 20, 2019 1:03 pm

توليد پارچه پشمي از ضايعات نارگيل

لباس میکروبی نارگیلی چه مزایایی خواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ساینس دیلی، یک شرکت تولید پارچه استرالیایی موسوم به Nanollose با استفاده از ضایعات صنعت فرآوری نارگیل، الیاف پایداری به نام Nullarbor تولید کرده است که حاوی سلولز به دست آمده از فعالیت میکروبی در توده زیستی است.

این سلولز در فرآیندی تولید می شود که مستلزم قطع درختان یا بهره برداری از زمین های وسیع کشاورزی نیست.

در حال حاضر این کارخانه از ضایعات نارگیل که در اندونزی تولید می شوند، استفاده می کند و این ضایعات را به الیاف ابریشم مصنوعی تبدیل می کند. گفته می شود ضایعات وارد شده از اندونزی برای راه اندازی فاز اولیه پروژه کافی است اما برای ادامه کار وخط تولید لازم است ضایعات حاصل از صنایع بزرگ تر مورد استفاده قرار گیرد.

در واقع در فرآیند تولید الیاف موردنیاز برای دوخت تنها یک پیراهن بیش از 2700 لیتر آب مصرف می شود. این میزان آب برای مصرف 30 ماه یک انسان کافی است. اما فرآیند مورد استفاده در کارخانه Nanollose قادر است توده های زیستی مختلف از ضایعات صنایع نوشیدنی گرفته تا غذای مایع را با استفاده از مقادیر ناچیزی آب، انرژی و زمین، در یک فرآیند ساده به الیاف پارچه تبدیل کند.

این محققان اولین مرکز تولید ابریشم مصنوعی و ویسکوز جهان را که بدون نیاز به گیاهان فعالیت می کند، در ونکوور کانادا راه اندازی کردند.
pejuhesh232

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه فبريه 01, 2020 7:56 pm

راهکار جالب استارتاپ هندی برای کنترل مصرف آب در ساختمان ها
/ نصب نرم افزار هوشمند / هشدار به ساکنان پر مصرف

حفاظت از آب در خانه ها، مجتمع ها و آپارتمانهای پر جمعیت چندان ساده نیست و نیاز به اقداماتی گسترده دارد. گاهی برخی خانواده ها در حفظ منابع آبی همکاری نمی کنند و برخی دیگر نیز اساسا روش این کار را نمی دانند یا تصور می کنند کم مصرف هستند. اکنون یک استارتاپ هندی در تلاش است این مشکلات را حل کند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

Image

حفاظت از آب در خانه ها، مجتمع ها و آپارتمانهای پر جمعیت چندان ساده نیست و نیاز به اقداماتی گسترده دارد. گاهی برخی خانواده ها در حفظ منابع آبی همکاری نمی کنند و برخی دیگر نیز اساسا روش این کار را نمی دانند یا تصور می کنند کم مصرف هستند. اکنون یک استارتاپ هندی در تلاش است این مشکلات را حل کند.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، شما می توانید با راهکارهایی ساده کنترل جریان آب را در دست بگیرید. درواقع با هوشمند شدن جهان و استفاده از سنسورها و ابزار مختلف برای سنجش وضعیت مصرف آب می توان کنترل مصرف آب در ساختمان را حفظ کرد.

ابیلش هاریداس بنیانگذار و رئیس بخش توسعه و استراتژی ، WEGoTمی گوید: "فقط دو راه برای حل مشکل آب وجود دارد. یکی از راه های کاهش تقاضا و دیگری استفاده از سنسورهای آب برای پیگیری مصرف آب در هر خانواده است." این استارتاپ کار خود را از سال 2017 ، در بنگلور آغاز کرد. درواقع این استارتاپ با نصب سنسور آب در 48 آپارتمان به خانواده ها کمک کرد تا کل میزان مصرف آب خود را با تجزیه و تحلیل داده ها برای ردیابی جریان ، فشار و کیفیت آب در زمان واقعی از طریق یک برنامه تلفن همراه مدیریت کنند.

هاریداس می گوید:"این سیستم عامل می تواند نشتی ها را تشخیص دهد و ما می توانیم از راه دور شیر آب را از طریق تلفنهای همراه خود ببندیم. این روش همچنین مصرف غیر طبیعی مانند نشتی آب و پوسیدگی لوله ها را کنترل می کند. صورتحساب ماهانه قبض آب با کمک این سیستم هوشمند 70 درصد کاهش یافته و 35 درصد نیز در مصرف آب صرفه جویی می شود."

یکی از نکات مثبت در مورد این سیستم هوشمند امکان دسترسی همه اعضای ساختمان به اپلیکیشن و دریافت کلیه اطلاعات در هر شرایطی است.
pejuhesh232

از بركات كرونا كاهش هفتاد درصدي تبرج زنان

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه دسامبر 17, 2020 1:01 pm

از بركات كرونا كاهش هفتاد درصدي تبرج زنان

روزنامه همشهری در گزارشی از کاهش بی‌سابقه مصرف لوازم آرایشی در بین زنان ایرانی خبر داد.

این روزنامه نوشت:

* فروش محصولاتی مانند رژ و خط لب و کرم‌های مربوط‌کننده به‌شدت کاهش اما در عوض فروش خط چشم، ریمل و کانسیلر، مژه مصنوعی، چسب مژه و سایه چشم افزایش چشمگیری داشته است.

* براساس نتایج یک نظرسنجی از بین 72درصد از زنان در جامعه مورد بررسی که پیش‌تر اهل آرایش کردن بوده‌اند، در این روزها دیگر سراغ لوازم آرایشی خود نمی‌روند. این افراد همچنین گفته‌اند که خرید رژ لب از سبد آرایشی آنها حذف شده است.

* از سوی دیگر کم نیست تعداد آنهایی که با وجود استفاده از ماسک همچنان به سیاق سابق به قول خودشان «میکاپ» می‌کنند چرا که بر این باورند که آنچه تاکنون انجام می‌دادند برای دل خودشان بوده نه رضایت دیگران.

* 28 درصد از جامعه مورد بررسی همشهری گفته‌اند که همچنان از لوازم آرایشی خود استفاده می‌کنند. بیشتر این افراد اما همان رژ لب مورد بحث را هم از سبد خود حذف نکرده‌اند.

* دو عامل باعث کاهش فروش 40درصدی شده است. از یک سو، قیمت محصولات آرایشی تولید داخل نیز از زمان شیوع کرونا در ایران، بین ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و قیمت لوازم خارجی هم بین 40تا 100درصد گران‌تر شده‌اند. از سوی دیگر شرکت در دورهمی‌ها، مهمانی‌ها و... کاهش پیدا کرده و در این شرایط کمتر کسی برای خرید مراجعه می‌کند. همچنین زنان این روزها به واسطه استفاده از ماسک، کمتر از سابق آرایش می‌کنند.
pejuhesh232

قبلي

بازگشت به پاكيزه شناسى

Aelaa.Net