سازه اعلى

طراحی آینده ای از صلح و پیشرفت: ژاک فرسکو و پروژه ونوس

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه سپتامبر 06, 2014 7:05 pm

طراحی آینده ای از صلح و پیشرفت: ژاک فرسکو و پروژه ونوس

Image

مقاله ای که در پیش روست در رابطه با پروژه ای است همه جانبه و بر پایه منابعی برای آینده که مخترع، طراح و آینده نگر مشهور آمریکایی، ژاک فرسکو از طرفداران آن است و این چنین اظهار می کند: "من به آرمانگرایی باور ندارم. من بر این باورم که هر شهر را می توان پیوسته بهبود داد، اینکه مرز نهایی وجود ندارد، همیشه میتوان ماشین های بهتر ساخت، همیشه میتوان حمل و نقل را بهتر کرد. همیشه میتوان تغییر کرد."

Image

پروژه ونوس، یک طرح جامع است برای ایجاد جهانی که در آن،انسان ها، حیوانات و طبیعت در آرامش در کنار هم زندگی کنند. هدف از این طرح حل همه مسائل جدی جهان امروز از جمله تغییرات اقلیمی و گرسنگی، بر اساس بازسازی جامعه جهانی است. آقای فرسکو مطمئن است که این تغییر عظیم جهان، به ایجاد عصری نو و مملو از هماهنگی، فراوانی و پیشرفت های فرهنگی می انجامد.

Image

"اجرای پروژه ونوس، ما را از سیستم اقتصاد کنونی که بر پایه پول است، به اقتصادی بر پایه منابع سوق می دهد که در آن نعمت های سیاره، به عنوان میراثی برای همه مردم در نظر گرفته می شود و طراحان و مهندسان با استفاده از فن آوری پیشرفته، شهرهایی کامل و زیست پایدار می سازند."

ژاک فرسکو، در سال ۱۹۱۶ به دنیا آمد و در نیویورک، آمریکا بزرگ شد. از نظر تحصیل، او اغلب به طور خود آموز کار کرد. وقتی جوان بود، به مهندسی هوایی خیلی علاقه داشت و بعد به طراحی فن آوری های جدید هوایی مانند سیستم هایی برای هواپیماهای بدون صدا و بدون آلاینده و سیستم ابداعی برای ساختار بال هواپیما پرداخت.

او می گوید: "پیشینه من خیلی متفاوت بوده است. پدربزرگم، به من گفت که مردم از سراسر جهان به آمریکا می آیند و ایده هایی را با خود می آورند، از مطبوعات چاپی گرفته، تا زبان، مذهب و همه این چیزها توسط افراد مختلف و از فرهنگ های متفاوت به اینجا آورده شده اند و او گفت: "ژاک، اگر واقعاً جهان را دوست داری، چرا پیمان وفا داری نمی بندی که از طبیعت، اقیانوس ها و همه مردم جهان مراقبت کنی. تنها با یک کشور، پیمان وفاداری نبند."

آقای فرسکو را یک نابغه و دور اندیش به حساب می آورند. او در زمینه طراحی صنعتی پیشینه دارد و قبلاً به عنوان مشاور و محقق در صنعت هوایی بوده است. وی توسط یک کارخانه هواپیما سازی استخدام شده و از او خواستند تا بر روی مسائل فنی که هیچ شرکتی قادر به حل آنها نبوده، کار کند. او موضوع را این چنین تعریف می کند: "به من گفتند: وقتی یک هواپیمای بزرگ فرود می آید و چرخ هایش با زمین تماس پیدا می کند، لاستیک چرخ ها فرسوده می شود و این چرخ ها خیلی گران هستند، آیا می توانید در این باره کاری انجام دهید؟"من گفتم: "سعی ام را می کنم."و بعد از یک ساعت و نیم، یک چرخ طراحی کردم که در وسط آن پره بود، تا وقتی چرخ فرود باز می شود، باد چرخ را بچرخاند و وقتی چرخ ها با چرخش به زمین برخورد کنند، آسان تر خواهد بود و فرسایش چرخ ها کمتر می گردد و بعد از سه هفته، به من گفتند:"ژاک، تو در عرض سه هفته، بیش از کل تاریخ هواپیمایی، در این زمینه کمک کردی."

او کتاب های زیادی نوشته، از جمله طراحی آینده که به صورت فیلم های مستند در آمده و بطور گسترده به همه جا رسیده، همچنین در گفتگوهای تلویزیونی و رادیویی و سمینارهایی در جهان ایده های خود را رواج داده است. رؤیاهای او برای آینده به پروژه ونوس انجامیده که او در سال ۱۹۷۵با همکارش، رکسان میدوز آغاز کرد. این پروژه در حال اجراست و محل آن در مرکز تحقیقاتی به مساحت ۹ هکتار، در فلوریدا، آمریکا می باشد.

Image

ژاک فرسکو به عنوان طراح پروژه ونوس و اقتصاد بر پایه منابع موضوع را اینگونه باز می کند:
"پروژه ونوس زمین را میراث عمومی همه مردم جهان اعلام می کند. کلیه منابع، تمامی دانش، باید برای همه مردم باشد. دیگر حق انحصاری وجود ندارد. با این حال از همه مردم مراقبت می شود. دیگر پولی در کار نیست. پروژه ونوس بیان می دارد که ما تعداد زیادی مشکلات حل نشده داریم و باید روی آنها کار کنیم، روی همه مسائل حل نشده. اگر من قدرت اجرایی داشتم، همه سربازان را به دانشکده می فرستادم تا به حل کنندگان مشکل تبدیل شوند، زیرا ما میلیونها مشکل داریم که هنوز حل نشده اند و جنگ هیچ مشکلی را حل نمی کند".

آقای فرسکو بر این باور است که برای ایجاد پیشرفت واقعی به عنوان جامعه جهانی، همه فرهنگ ها باید متحد با همدیگر کار کنند. تنها در آن صورت است که یک جامعه واقعی جهانی پدیدار می شود که به رفاه همه کمک می کند.

"به نظر من، همه بر روی زمین مهم هستند و من فکر می کنم همه کشورها باید کمک کنند و ما به خیلی از کشورها خیلی چیزها بدهکار هستیم. من دوست دارم همه به همدیگر بپیوندند و روی مشکلات عمومی کار کنند، نظیر سرطان، بیماری قلبی، مشکلات همگانی ای که همه مردم در سراسر جهان را آزار می دهند، بدون ارتش، بدون نیروی دریایی، بدون پلیس و بدون زندان. تا زمانیکه ارتش، نیروی دریایی، پلیس و زندان باشد، ما متمدن نیستیم، این نظر من است. البته که همه اینها را نمیتوان به یکباره درک کرد، اما من میتوانم به شما بگویم که فرهنگ ها مردم را شکل داده اند. اگر شما طوری بزرگ شده باشید که در باورتان، چیزهای خاصی درست باشند و چیزهای خاصی نادرست، با یک نظام ارزشی ثابت زندگی می کنید که آن را از گذشته دور به ارث بردید. من می گویم که در آینده همه نژادها با همدیگر بزرگ می شوند و کودکان نگرش خاصی در مورد ژاپنی ها، چینی ها، یونانی ها یا لهستانی ها ندارند."

Image

"من حدود ۱۵ سال داشتم که مدرسه را ترک کردم. عادت داشتم با کتاب هایم از خانه خارج شوم، چون مادرم موضوع را درک نمی کرد و به کتابخانه یا موزه یا موزه علم و صنعت در نیویورک می رفتم و هر چیزی دوست داشتم، می خواندم و به همه دیدگاه ها از مردم مختلف گوش می کردم."

مطالعه در مورد جهان، سیاست و جوامع سبب شد که ژاک فرسکو به این باور برسد که سیستم پولی جهان عامل اصلی بسیاری از مسائل ضروری است که سیاره ما امروز با آنها روبروست و راه حل آنها تغییر به سوی اقتصاد بر پایه منابع است. این اصل، مرکز فلسفه آقای فرسکو و پروژه ونوس است. "من به اقتصاد بر پایه منابع اعتقاد دارم .بر پایه منابع، به جای پول. حضرت عیسی دلالان را از معبد بیرون کرد و آنها به من می گویند: بدون پول، مردم انگیزه شان را از دست می دهند. این یک داستان ساختگی است که به آن تداوم بخشیدند، زیرا آنچه آنها درک نمی کنند اینست که ماهاتما گاندی هر چه کرد برای پول نکرد. کسی به گاندی ۲ هزار دلار یا ۱۰۰ هزار دلار نداد تا برای آزادی هند کار کند. او این کار را کرد، چون به آن باور داشت. مارتین لوتر کینگ به خاطر پول راهپیمایی نکرد. او تا جنوب آمریکا رفت، زیرا به آنچه انجام می داد، باور داشت. من بر این باورم که وقتی مردم به آنچه انجام می دهند باور داشته باشند و برای بهبودی جامعه کار کنند، مشکلات انسانی خیلی کمتر می شود."

فرق اقتصاد بر پایه منابع،با اقتصاد بر پایه پول چیست؟
پروژه ونوس، تفاوت های زیادی با سیستم پولی دارد. همه مردم در پروژه ونوس بدون هزینه، به مایحتاج زندگی دسترسی دارند. بر اساس این پروژه، همه مردم جهان، به مایحتاج زندگی خود به یک اندازه دسترسی دارند. مدارس، متفاوت خواهند شد. آنها به بچه ها خواهند آموخت که همه مردم به چیزهای مشابه نیاز دارند: مثل هوای پاک، آب پاک، غذای مقوی و به بچه ها آموزشهای مربوطه را می دهند. زمین به همه تعلق پیدا می کند. جامع آینده، به نیازهای همه مردم رسیدگی می کند.

شهرها در این پروژه چگونه خواهد بود؟ شهرهای این پروژه به سبک مدور ساخته می شوند تا از نظر زمین و انرژی ماکزیمم بهره وری ایجاد شود و مراکز تحقیقاتی و آموزشی در مرکز شهر قرار می گیرند. مراکز خاصی نیز به تأمین اقلام و خدمات برای شهروندان می پردازند و پارک های وسیع و فضاهای سبز در اطراف مناطق مسکونی قرار می گیرند و ما یک هشتم از سیستم را طراحی می کنیم و بعد این یک هشتم را تکرار می کنیم و به این ترتیب از هزینه ها کم می کنیم. ما مراکز تحقیقاتی بزرگ و استاندارد را در مرکز شهر طراحی کرده ایم. یکی از مراکز میتواند تحصیلی باشد، دیگری می تواند برای کشاورزی باشد و دیگری برای تولید کالاها و ارائه خدمات. به این شکل همه چیزهای لازم برای یک شهر را داریم. همه بام ها، فتوولتائیک هستند. آنها برق تولید می کنند. دیگر در این شهر چیزی به واردات خارجی وابسته نیست. این شهر مثل یک مؤسسه خودکفا و خود مراقبت است. این شهر یک سیستم حمل و نقل داخلی دارد. شما شماره جایی که میخواهید بروید را می گیرید یا آن را بیان می کنید. مثلاً می خواهید به مرکز هنری بروید، یا مرکز موسیقی، یا مدرسه، سوار وسیله نقلیه می شوید و آن در کمتر از ۲۰ دقیقه شما را به آنجا می برد و به جای اینکه در این شهر وسیله شخصی داشته باشید و هر شخص خودش رانندگی کند و بعد تصادف رخ دهد و جمعیت به خطر افتند، از خودرو عمومی استفاده می شود و در این شهر کسی ماشین شخصی ندارد.

Image

در مورد ارتباطات بین شهری چه تمهیداتی در نظر گرفته اید؟
اگر می خواهید از یک شهر به شهر دیگر سفر کنید، راه آهن تک ریلی داریم. وقتی به شهر مقصد رسیدید، قطار شما را در وسط بخش بعدی پیاده می کند،که این بخش می تواند یک محوطه سرباز باشد و یک قطار هم شما را به سراسر شهر می برد و در بخش های مختلف پیاده می کند و بعد وارد بخش دیگری می شوید که در آن یک آسانسور است. برخی از واحد های حمل و نقل میتوانند شما را به بالا، پایین، به اطراف یا از یک سو به سوی دیگر ببرند. لذا نیاز نیست که پیاده شوید و وارد یک واحد حمل و نقل دیگر بشوید. خود واحدهای حمل و نقل از ساختمان بالا می رود و ۴۰ نفر را در خود جای می دهد و آنها را در محل کارشان پیاده می کند. در وسط شهر، ساختمان های کوچک در همه جا وجود دارند. ۸ ساختمان کوچک در اطراف گنبدهای کوچک، مراکز ارائه کالا هستند که می توانید به اقلام مورد نیاز دسترسی داشته باشید. بعد از گرفتن دوربین، هر چقدر خواستید عکس می گیرید و بعد دوربین را به مرکز ارائه دهنده، پس می دهید. می توانید یک ماه یا بیشتر هم آن را نگه دارید. اما وقتی کارتان تمام شد، آن را به مرکز دوربین باز می گردانید تا بقیه مردم هم بتوانند از آن استفاده کنند. وقتی کارتان با دوربین تمام شد،بعد از سه، چهار روز یا یک هفته آن را بر میگردانید، تا دوربین بتواند همیشه مورد استفاده قرار گیرد.

Image

Image

Image

سایر خدمات رسانی در این شهرها چگونه خواهد بود؟
مدارس، خدمات دندانپزشکی، خدمات درمانی، دسترسی به کالاها و خدمات و همه چیزهای مورد نیاز جامعه در این شهر وجود دارد و فاصله همه مناطق تا مرکز ارائه کالا و خدمات به یک اندازه است. همه ضایعات در زیر جاده ها بازیافت می شوند و همه حمل و نقل ها به شهر با سیستم های حمل و نقل زیر زمینی انجام می شود، تا در شهر ترافیک ایجاد نشود و قطاری که شما را به اطراف شهر می برد، ۹ متر زیر زمین است. مثل فرانسه یا انگلیس نیست که در آنها اتوبوس ها یا ماشین ها در خیابان های شهر حرکت کنند و مجبور باشند در هر گوشه توقف داشته باشند، چون باید صبر کنند تا ماشین های دیگر عبور کنند. در فاصله ۹ متری عمق زمین دیگر نیاز به توقف نیست، بلکه می توانند به هر جایی که میخواهند بروند.

آرمان پروژه ونوس چیست؟
آرمان پروژه ونوس اینست که از طریق فن آوری پیشرفته، همه ساختمان ها طوری ساخته شوند که با محیط زیست هماهنگ باشند و محله های پاک، آرام و ایمن ایجاد می شود. ساکنین شهر، می توانند شادمانه زندگی کنند و بر خلاف شهرهای امروزی، زندگی هایی سازگار و عاری از سر و صدا و اضطراب داشته باشند. در پروژه ونوس،کارها و تحقیقاتی انجام می شوند تاساده ترین روش که حداقل مقدار انرژی را مصرف می کند، برای ساختمان های شهر استفاده گردد، بطوریکه نیاز انسانها برطرف شود. ساختمان ها باید سلامت مردم را تأمین کند و با فیلترهای هوای الکتروستاتیک هوا را پاک نگه می دارد، تا شما دیگر گرد و غبار یا هر چیز دیگری تنفس نکنید. در آینده هیچ صنعتی سر و صدا نخواهد داشت. سیستم هایی هستند که مرزهای موج صوتی ایجاد می کنند و از سر و صدا جلوگیری می نمایند. لذا شما می توانید در آینده از مقابل یک کارخانه رد شوید و صدایی نشنوید. در آینده اکثر چیزها بدون سر و صداست.

با طرح پروژه ونوس، انرژی شهرهای ما چطور تولید می شود؟
"انرژی شهرهای آینده، از طریق گذاشتن فتوولتائیک بر بامها تأمین می شود. همچنین درون ساختمان نیز از مصالح مرکب یا کامپوزیت استفاده می شود و وقتی خورشید طلوع می کند، ساختار حرکت می کند که به مصالح مرکب، مبدل فشار می گویند. آنها با انبساط و انقباض برق تولید می کنند. لذا همه جاده ها، همه بام ها نه تنها فتوولتائیک هستند، بلکه متمرکز کننده گرما نیز می باشند. در مناطقی که انرژی طبیعی آتشفشان دارید، میتوان برای جوشاندن آب و چرخاندن توربین ها از گرمای آتشفشان استفاده کرد و ما در زمین به اندازه کافی انرژی آتشفشانی داریم که بتوانیم هزاران سال از آن استفاده کنیم، حتی اگر فقط همین را داشته باشیم، البته باید آن را توسعه دهیم. "برداشت از جریان خلیج" برداشت انرژی از آبهای جاری در زیر اقیانوس است. در اقیانوس جریان آبهای سرد هست و همچنین جریان آبهای گرم که در جهت های مختلفی در حرکت هستند. می توانیم با گذاشتن یک توربین انرژی آنها را برداشت کنیم. هزاران راه مختلف برای تولید برق وجود دارد. ما به نفت و بنزین، یا زغال سنگ نیاز نداریم، اینها انرژی های پاکی نیستند. در آینده مقدار ضایعات خیلی کم خواهد بود. امروز ما چیزهایی را تولید می کنیم که فرسوده یا خراب می شوند، و لذا ما مقدار زیادی تلویزیون، کامپیوتر و موبایل داریم که در اسقاطی ها افتاده اند. در آینده ما چیزهایی را طراحی می کنیم که بادوام باشند، لذا میتوان خیلی راحت یک بخش را تعویض کرد، با زدن آن به برق، در آوردن ترانزیستور و گذاشتن یک ترانزیستور دیگر. ترانزیستور چشمک می زند و به شما می گوید مشکل کجاست و اگر امکانش باشد که موبایلتان خودش را تعمیر کند، می کند. به عبارت دیگر در هر دستگاه سه مقاومت یا ترانزیستور هست که وقتی یکی خراب می شود، دیگری به جای آن کار می کند. فکر می کنم دستگاه ها می توانند هر کاری که انسان انجام می دهد را انجام دهند، فقط احساس ندارند."

آقای فرسکو برای بسیاری از مسائل زیست محیطی که امروزه جهان با آنها روبروست، نظیر کمبود آب تمیز و آشامیدنی در جهان، راه حل های ابداعی دارد از جمله: "وقتی باران می بارد، ما آب را برداشت می کنیم و آن را به سوی دریاچه های ذخیره آب هدایت می کنیم و به جای سیلاب، کانال هایی در سراسر جهان می سازیم، در کشورهای مختلف و آن کانال ها، جریان آب را به سوی گودال های بزرگی که در زمین حفر کردیم، هدایت می کنند، مثل گودال هایی که برای استخراج از معادن حفر کردیم. ما در همه جای جهان، گودالهای زشتی را حفر کرده ایم. اما در آینده، در این گودال ها آبهای سیلاب را ذخیره می کنیم تا بعد از آن استفاده کنیم. ما در آب کلر نمی ریزیم. آیا میدانید که در همه شهرهای بزرگ، در همه منابع آب، مواد مومیایی وجود دارد؟ وقتی به اجساد مردگان مواد مومیایی می زنند، اینها وارد زمین می شوند و بسترهای آبی را آلوده می کنند. وقتی گیاهان را سم پاشی می کنید، شستن آن سم ها خیلی سخت است، و آنها وارد غذایی می شوند که شما می خورید. لذا به تدریج همه مسموم می شوند، با رنگ های مصنوعی، با طعم های مصنوعی، با اسانس های مصنوعی. در آینده هیچ چیز مصنوعی نیست. همه چیز در آینده، به طور ارگانیک کشت می شود."

Image

پروژه ونوس در نظر دارد که در دریاها نیز شهرهایی بسازد، که این شهرها از مراکز تحقیقاتی و آموزشی نیز برخوردارند و هدف از این کار چیست و طراحی آن به چه صورت است؟
هدف از آنها بهبود شرایط اکولوژیکی اقیانوس های ماست. در طراحی های مختلف ما در دریاها شهرهایی داریم. هدف از ساختن شهر در دریا، ایجاد یک دانشگاه در دریاست. برای آموزش دانشمندان دریایی، زیست شناسان دریایی و کار آنها احیاء آبسنگ ها و جبران خسارت هاست. شهرهای درون دریا، واحدهایی دور از شهر نیز دارند. که به آنها "گوه" می گویند. گوه از بتون ساخته شده و در خود بخش هایی دارد و این گوه یدک کشیده می شود و در فاصله 1/6 کیلومتری در جلو جزیره قرار می گیرد. لذا اگر سونامی روی دهد، امواج به اندازه 1/6 کیلومتر از شهر دور هستند، متوجه شدید؟ به این شکل با سونامی نیز برخورد می کنیم.

Image

Image

Image

Image

نحوه برخورد طرح با زلزله چگونه خواهد بود؟
از آنجایی که زلزله ها معمولاً به خاطر فشار زمین که به مرور ایجاد شده، روی می دهند. ما سنسورهایی خواهیم داشت. امروزه می توانیم با تجهیزات بخش معدن، گودال هایی به عمق 9/5 کیلومتر حفر کنیم و لذا می توانیم سنسورها را در زمین بگذاریم تا از قبل متوجه شویم که چه وقت این فشارها ایجاد می شوند.

آیا انجام این تمهیدات توجیه اقتصادی دارد؟ ما با پروژه ونوس در آینده مشکل هزینه نخواهیم داشت.

آیا منابعی برای این کار دارید؟ بله، داریم و همه اینها محاسبه شده است. مرکز پروژه ونوس در منطقه ای ناب در جنوب- مرکز فلوریدا، آمریکا در یک قطعه زمین ۹ هکتاری قرار گرفته است و در آن یک مرکز تحقیقاتی و تعدادی ساختمان که توسط من و خانم میدوز طراحی شده، قرار دارد. درون این ساختمان ها مدل ها، تصاویر، طرح ها و نمونه های زیادی مرتبط با پروژه ونوس قرار دارد. در این مرکز کارگاه های آموزشی اطلاعاتی برای عموم مردم گذاشته می شود که شرکت کنندگان می توانند به طور مستقیم با من و خانم میدوز در مورد ایده هایمان گفتگو کنند.

نحوه برخورد با تعدد سلایق در ساختمان سازی چگونه خواهد بود؟
در آینده نمونه های مختلفی از ساختمانها وجود دارند. افراد مختلف با سلیقه های مختلف انواع مختلف ساختمان ها را انتخاب می کنند. اما در بسیاری از موارد، اکثر ساختمان ها به شکل منحنی هستند. آنها منحنی یا خطوط خمیده دارند و این سبب می شود که ساختمان خیلی قویتر شود و از مصالح کمتری در آن استفاده شود و به این شکل فضای آزاد زیادی در ساختمان ها وجود دارد که مردم می توانند در آن استراحت کنند، همانطور که در این ها فضای آزاد زیادی می بینید. اما مردم ساختمانی را انتخاب می کنند که با حرفه و علایق آنها سازگار باشد. لذا ساختمان ها بر اساس علایق ساکنین آن هستند. علاوه بر آن، مردم برای انتخاب ساختمان مسکونی مورد نظر خود، انتخاب های زیادی دارند. همه خطوط خمیده اند و این سبب می شود که ساختمان قویتر باشد و قایق ها و هلیکوپتر نیز برای مصرف مردم مورد استفاده هستند. در آینده فکر نمی کنم مردم بخواهند مالک چیزی باشند. همه چیز هست و می توانند از آنها استفاده کنند. اما کسی مالک چیزی نیست. تا هر زمان که بخواهید می توانید در ساختمان زندگی کنید. می توانید به هر جایی که دوست دارید، سفر کنید و بعد اگر به اینجا بیایید، شاید در آینده، یک مرکز هنری هم در اینجا باشد، جایی که اقلام هنری باشد و شما به هر چیزی که بخواهید، دسترسی داشته باشید. همه چیز رایگان است و در اینجا ساختمان های مختلف با مکانیزم های مختلف می بینید که برای اهداف مختلف به کار می روند و این نشانگر سفر هیجان انگیز همه مردم جهان، برای رفتن به فضا با همدیگر و استفاده از آن توسط همه مردم است. در آینده روی همه ساختمان ها باغچه خواهد بود و روی بام همه ساختمان های بزرگ، یک باغ و همچنین ژنراتورهای خورشیدی خواهد بود.

Image

ژاک فرسکو اینطور می بیند که در آینده، همه کارهای تکراری توسط دستگاه های خودکار انجام می شود و لذا مردم وقت آزاد بیشتری دارند تا در زمینه های مورد علاقه شان اکتشاف کنند و به پیشرفت جامعه کمک نمایند:

"ما در آینده به این شکل ساختمان ها را می سازیم. توسط یک دستگاه که یک قالب دارد و بعد ساختمان ها را فشرده می سازد. سپس یک پرتو لیزر، آنها را برش می دهد و این دستگاه، بخش های ساختمان را برداشته به دستگاه دیگری، منتقل می کند و این دستگاه ها ساختمان را به سمت شیب هل می دهند و وقتی ساختمان به آنجا رسید، فلزات حافظه دار قفل شده و در جای خود حفظ می شوند. ساختمان روی یک اسکله خشک ساخته می شوند، در کل منظور این است که ساخت آنها مثل کشتی است. بعد دستگاهی به محل می آید و پنجره ها و همه چیز را نصب می کند. سپس وقتی ساختمان تمام شد،۱۰ ساختمان تکمیل شده داریم که با آب آنها را حمل می کنیم؛ چون آنها روی آب ساخته می شوند و بعد ساختمان را تا محل شناور می کنیم. سپس در زیر ساختمان، توربین آبی قرار می دهیم. بعد ساختمان را به این شکل تا محل می بریم. به جای اینکه مصالح ساختمانی را به آنجا ببریم و آنها را برش دهیم و ساختمان سازی کنیم، همه را در اسکله انجام می دهیم، سپس روی آب حمل می کنیم، زیرا با آب میتوان کالاهای سنگین را حمل کرد و نیاز هم نیست که این کار سریع باشد و این دستگاه، ساختمان ها را به روی کانال می برد. سپس آب توسط خورشید بخار می شود و درون آن تقطیر می شود و بعد آب آشامیدنی به دست می آید، آب بدون نمک، بدون اینکه هزینه ای برای انرژی صرف شود، فقط با استفاده از خورشید و بعد آن را با آب شور پر میکنیم و برای آبیاری و کنترل سیل به کار می بریم. لذا همه آبها به سمت خلیج های ذخیره آب هدایت می شوند و دیگر سیلابی رخ نمی دهد."

آقای فرسکو آینده ای را می بیند که در آن سیستم های کامپیوتری محیط زیست جهان را کنترل می کنند و اطلاعات دقیق و صحیح در مورد رویدادهایی که به توجه فوری ما نیاز دارند، ارائه می دهند:

"این نشانگر دولت آینده است که کاملا کامپیوتری خواهد بود. یعنی کامپیوترها بر کاشت و تولید محصول، بر برداشت آن، بر کاشت دانه و بسته بندی و همه چیزهای دیگر نظارت دارند و صفحه نمایش های مختلف تصاویری از همه بخش های زمین را به شما ارائه می دهد. مثلا بروز یک طوفان، لذا می توانید در این صفحات هر بخش از زمین را ببینید. از ۴۸۲۸ کیلومتری در فضا، شما می توانید بیماری گیاهان را مورد عکس برداری قرار دهید. آنها به رنگ سرخ هستند و اگر شما از جنگل آمازون عکس بگیرید، یک منطقه به رنگ سرخ می بینید که یعنی آن گیاهان، بیمارند و لذا می توانید با ماهواره بخش ها را کنترل کنید، زیرا زمین در زیر ماهواره به چرخش در می آید و شما می توانید همه چیزهای زمین و هر هواپیما در هوا و هر کشتی در دریا را به مردم نشان دهید. وقتی از کامپیوتر بپرسید که در این لحظه چند هواپیما در هواست، او به شما تعداد دقیق آنها را می گوید و شما با این صفحات با هر بخش از زمین در ارتباط خواهید بود. در آینده دولتی نخواهد بود. همه چیز به طور الکترونیکی عمل می کند. به طور برنامه ریزی شده برای کنترل حمل و نقل مواد غذایی، کنترل زمین، طوفانهای دریایی، سونامی ها و در مورد هر مشکلی به مردم هشدار می دهد. لذا همه بوسیله این،اطلاعاتی در مورد زمین به دست می آورند، تا اینکه زمانی یاد بگیریم که سونامی و وضیعت آب و هوا را کنترل کنیم که به باور من بشر روزی قادر به این کار می شود. بشر در نهایت می تواند طوفان های دریایی، آب و هوا و اکثر فجایع را کنترل کند."

"ما در همه جای جهان نمونه هایی از پروژه ونوس را داریم. ما شما را تشویق می کنیم تا به سایت ما نگاه کنید. ما تیمی برای طراحی پروژه ونوس داریم و تاکنون بیش از ۱۶۰۰ نفر، ثبت نام کرده اند. ما می خواهیم برای طراحی شهر روی طرح های دقیق تری کار کنیم. پروژه "کورسان" را داریم که در یکی از کتاب های قدیمی ژاک در مورد آن صحبت شده و توضیح داده شده که آن یک کامپیوتر مرکزی و پایگاه اطلاعاتی است و به طور تکنیکی همه چیز را بر اساس اقتصاد بر پایه منابع، در سطح جهانی سازماندهی می کند."

کارکنان و داوطلبان پروژه ونوس، هم اینک در تلاشند تا با گسترش ایده های ژاک فرسکو در سراسر جهان، به ایده های او برای ایجاد جامعه ای هماهنگ و زیست پایدار با مهندسی و فن آوری پیشرفته تحقق بخشند. امید که سیاره زیست پایدار و مطابق با نیازهای همگان، به زودی تحقق یابد.

Image
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

10 نکته تهویه طبیعی برای خانه شما

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه سپتامبر 14, 2014 1:18 am

10 نکته تهویه طبیعی برای خانه شما

یکی از کاربردی ترین و موثر ترین راه ها برای تحقق پایداری و زندگی دوستدار محیط زیست، حتی در یک محیط شهری، تهویه طبیعی می باشد. تهویه طبیعی چیست؟ به عبارت ساده، تهویه طبیعی شیوه ای است که درآن بدون استفاده از دستگاه های تهویه مطبوع و گونه های دیگر تجهیزات مکانیکی به هوای تازه بیرون اجازه داده می شود تا به فضاهای داخلی وارد شود.

Image

اصطلاح دیگر مرتبط با تهوبه طبیعی "خنک کردن غیر فعال" می باشد، که به طرح هایی با هدف القاء شرایط راحت در فضای داخلی ساختمان که از تجهیزات پیچیده و یا پیچیده مکانیکی استفاده نمی کنند اشاره داد. یک نمونه خوب و ساده احداث یک پنجره بزرگ و باز در خانه بجای ترکیب دستگاه های تهویه مطبوع می باشد.

در اینجا ده شیوه ساده وجود دارد که می توانید از طریق آن ها از تهویه طبیعی استفاده کنید، صرف نظر از اینکه ساختمان یا خانه شما از قبل ساخته شده یا در مرحله نقشه کشی می باشد.

برای خانه هایی که طراحی شده اند:

1. پوشش های روی زمین. سنگفرش و زمین اطراف ساختمان را با سبزه و یا موادی که جذب حرارت کمتری دارند بپوشانید. برای مثال با انتخاب سبزه، حرارت باقی مانده در زمین بسیار ناچیز است. این امر کمک بسزایی در هدایت هوای خنک به داخل خانه یا ساختمان شما دارد.

2. تپه ها. تپه ها نمونه های شگفت انگیزی از الهام گرفتن از طبیعت هستند که ایده گردش هوای آن ها از تپه های ایجاد شده توسط حشرات گرفته شده است. آن ها برای اضافه شدن بعنوان بخشی از منزل، باغ و محوطه های فضای سبز جهت کمک به گردش هوا بویژه در ماه های تابستان، بسیار عالی هستند.

Image

3. عناصر آبی. مانند بسیاری از فضاهای سبز و طراحی های خانه های آسیایی، آب عامل بسیار مهمی می باشد. فواره ها، حوض ها یا استخرهای شنا می توانند بعنوان فضاهای انتقالی عمل کنند که هوا قبل از ورود به فضای داخل در آن ها بطور طبیعی خنک می شود.

4. مبلمان هایی از جنس نی سبد بافی یا بامبو. این مواد قادر هستند تا به سبب ساختار توخالی و نگهداری کمتر حرارت، جریان هوای خوب را بهبود بخشند. نی سبد بافی و بامبو برای فضای بیرون ایده ال هستند اما در فضای داخل نیز عالی عمل می کنند.

Image

5. باز کردن مکرر پنجره ها. این کار ممکن است بسیار ساده بنظر برسد، اما بسیاری از مردم به دلایل مختلف، از سرو صدا گرفته تا گرد و غبار و دغدغه های ایمنی، به ندرت پنجره ها را در خانه شان باز می کنند. این کار، نیاز به پنکه های برقی یا سیستم های خنک کننده دیگر را در جاییکه شما زندگی می کنید کاهش می دهد و همچنین هوای تازه نیز می تواند کیفیت هوای داخل را بهبود ببخشد.

برای خانه های جدید:
1. ارتفاع پنجره. نصب پنجره هایی که حداقل 110 سانتی متر ارتفاع دارند به جابجایی هوای داخل و نیز کاهش حرارت جمع شده رو سقف ها کمک می کنند.

2. منحرف کننده های جریان هوا یا باد. این ابزارها می توانند حتی به شکل افقی یا عمودی قرار بگیرند تا جریان هوا را هدایت نمایند و می توانند به شکل گنبد، بادگیر یا سراشیبی پشت بام نصب شوند و باید در ارتفاع بالا قرار بگیرند تا جریان هوا را هدایت کنند.

Image

Image

3. پنجره های سقفی. پنجره های سقفی نه تنها نوردهی طبیعی را تامین می کنند بلکه می توانند جابجایی هوا را بهبود ببخشند. از آنجاییکه مشخص شده هوای گرم رو به بالا حرکت می کند، یک پنجره سقفی قادر است تا بعنوان یک مجرا و یک فضا برای جمع آوری هوای گرم عمل کند.

Image

4. جهتگیری پنجره ها. برای تهویه مطلوب و متقابل، پنجره ها باید در بخش های شمالی و جنوبی قرار بگیرند، مگر اینکه از ایجاد یک نمای زیبا جلوگیری کنند. این کار بویژه در ماه های تابستان، باد شمالی را تقویت می کند و جریان خوبی از هوا را به درون فضای داخلی وارد می کند.

5. فضاهای انتقالی. ایجاد حیاط ها، بالکن ها، حیاط میان ساختمان و فضا های باز دیگر که جریان هوا را تقویت می کنند.

Image

مزایای تهویه طبیعی قانع کننده هستند. هزینه های انرژی بطور چشمگیری کاهش یافته، کیفیت هوا بهبود می یابد و مواد شیمیایی منتشر شده در هوا توسط دستگاه های تهویه مطبوع یا دستگاه های مکانیکی دیگر به حداقل می رسند. روی هم رفته، استفاده از تهویه طبیعی در خانه می تواند تاثیر مثبت بسیار زیادی روی ساکنین، خود ساختمان و محیط زیست داشته باشد.
pejuhesh232

استراتژی ها و مزایای استفاده از نور طبیعی

پستتوسط pejuhesh232 » جمعه سپتامبر 26, 2014 4:23 pm

استراتژی ها و مزایای استفاده از نور طبیعی

نور طبیعی یک وسیلۀ مهم در دست یافتن به پایداری است. تولید الکتریسیته یکی از آلوده کننده های بزرگ است که مواد شیمایی مضری را تولید می کند مانند دی اکسید سولفور، کربن و انتشار جیوه. همچنین تولید نیروی الکتریکی می تواند به دیگر مشکلات زیست محیطی مانند تاثیر بر کیفیت آب، افزایش تولید زباله ها و افزایش مناطق صنعتی، ارتباط داده شود. از اینرو، کاهش استفاده از نور مصنوعی، حیاتی می باشد.

Image

در اینجا به برخی از استراتژی هایی که می توانید به همراه مزایای نور طبیعی از آن ها استفاده کنید، می پردازیم.

استراتژی های نور طبیعی:

1. جهت صحیح قرار گیری پنجره برای به حداکثر رساندن استفاده از مزایای روشنایی روز: هدف از این استراتژی استفاده از نور خورشید است که از طریق اندازه و محل قرار گیری پنجره ها وارد می شود این استراتژی باید کیفیت نور را با توجه به ماهیت اتاق، افزایش دهد. برخی از مزایای بدست آمده در استفاده از روشنایی روز، کاهش مقدار عایق بندی و چشم اندازهای خوب هستند. اما این مشکلات می توانند با استفاده از سایه بان های* سقفی و بوسیله اجتناب از قرار دادن پنجره ها در دو سمت شرقی و غربی ساختمان، کاهش بیابند.
* هرگونه پیش آمدگی در ساختمان مانند کنسول یا پیشخوان که جلوی تابش مستقیم خورشید را گرفته و نور غیر مستقیم را باعث شود.

2. تعبیه ردیفی از پنجره ها در بخش فوقانی دیوار: این استراتژی از مدت ها قبل در معماری مصر مورد استفاده قرار گرفته است. یک نورگیر در بالای دیوارها با استفاده از ردیفی از پنجره هاست. این استراتژی باستانی و طبیعی نوردهی برای خانه های هم کف و وسیع که سقف در امتداد خط پشت بام است* مناسب است.
* منظور ساختمان یک طبقه و وسیع است که سقف داخلی با سقف خارجی یکی باشند.

Image

3. در نظر گرفتن نورگیرهای سقفی. اگرچه این استراتژی نوردهی طبیعی بعنوان منبعی مستعد برای دریافت گرمای بیش از حد و همچنین از دست دادن گرما در زمستان در نظر گرفته می شود، اما نصب صحیح آن می تواند این مشکلات را کاهش داده و مزایای آن را افزایش دهد. استفاده از شیشه نیمه شفاف (مات) می تواند بطور بالقوه ای انعکاس نور بیش از حد را کاهش داده و باید حداقل از شیشه های دوجداره استفاده شود. حتی یک دریچه سقفی که در پایین میله نورگیر قرار دارد نیز به بهبود پخش نور کمک می کند.

Image

نورگیرهای لوله ای نوعی از نورگیرهای سقفی هستند که به مهیا نمودن نور طبیعی در قسمت هایی که امکان نصب پنجره به خاطر ارتفاع یا طراحی اتاق وجود ندارد، کمک می کنند. نورگیرهای لوله ای از یک جمع کننده نور که در سقف نصب شده استفاده می کنند که می تواند نور را به درون یک لوله پلاستیکی یا فلزی منعکس کند که بعد از آن نور خورشید منتشر شده را به فضای داخلی راهنمایی می کند. این وسایل برای زیرزمین های فاقد پنجره و حتی زیرزمین ها در خانه های یک طبقه ای مناسب می باشند.

Image

4. انتخاب سایبان های جمع شدنی. این استراتژی نگرانی برای کنترل شدت نور طبیعی را حل می کند. سایبان های جمع شدنی از دیگر استراتژی های نفوذ نور در پنجره ها از قبیل شیشه های دودی، کرکره ها و سایبان های ثابت، به مراتب برتر هستند. این وسیله حرارت جمع شده در طول فصل های گرم را کاهش می دهد و در طول زمستان بعنوان عایق عمل می کند.

Image

Image

5. طاقچه های نور و کرکره های روزنه دار پنجره. تمرکز این استراتژی بر انعکاس نور از منابع مستقیم نور می باشد که به موجب آن از شدت نور کاسته شده در حالیکه نور در بخش هایی که امکان دسترسی به آن ها را ندارد نیز منتشر می شود.

Image

Image

Image Image
pejuhesh232

پرینت معکوس، دستگاهی برای نجات درختان

پستتوسط pejuhesh232 » جمعه اکتبر 10, 2014 11:37 pm

پرینت معکوس، دستگاهی برای نجات درختان

محققان دانشگاه کمبریج موفق به ساخت دستگاهی شده اند که به وسیله لیزر، جوهر را از روی کاغذ پاک نموده، به شکلی که امکان استفاده مجدد از کاغد فراهم می شود.

Image

هرچند که بازیافت کاغذ راهی برای پیشگیری از قطع بی رویه درختان است، اما از یک طرف تمامی کاغذ ها مورد بازیافت قرار نمی گیرند و از طرف دیگر این روش نیاز به هزینه و وقت و امکانات بسیاری دارد تا کاغذ مصرف شده را مجدداً به کاغذ قابل استفاده مجدد تبدیل کند. اما در روش جدید می توان با استفاده از دستگاهی شبیه به پرینترهای معمول در کمترین زمین مسیر پرینت گرفتن کاغذ را به شکلی معکوس طی نمود. یعنی کاغذ را درون دستگاه قرار داد و از طرف دیگر کاغذ سفید تحویل گرفت. محقق های دانشگاه کمبریج از پالس های کوتاه لیزر برای پاک کردن کلمات و تصاویر از روی کاغذ استفاده کرده اند. لیزر در واقع جوهر روی کاغذ را بخار می کند. اما به گونه ای که آسیبی به خود کاغذ زده نمی شود. آنها می گوید این امکان را می توان در آینده به پرینتر ها و دستگاه های فتوکپی اضافه کرد تا یک دکمه Unprint هم داشته باشند. این روش روی جوهر مدل های بسیار متنوعی از پرینترها و دستگاه های فتوکپی کار می کند و به راحتی قابل استفاده است. تیم سازنده می گوید شرکت های مختلفی برای داشتن این فناوری به آنها مراجعه کرده اند تا اولین دستگاه Unprint دنیا را به بازار بفرستند. اگر استفاده از این فناوری فراگیر بشود صرفه جویی زیادی در مصرف کاغذ به وجود آمده و جان هزاران درخت نجات پیدا می کند.

http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=7439
pejuhesh232

فوم های زیست سازگار گیاهی

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه اکتبر 26, 2014 9:09 am

فوم های زیست سازگار گیاهی

"مالما کامپوزیتز" یک شرکت زیست آگاه است که در سان دیگو، کالیفرنیا، آمریکا قرار دارد. این شرکت کوچک اما مبتکر پیشگام توسعه فوم های پلی یورتن است. محصولات این کشور از دولت آمریکا برچسب ارزشمند "زیست سازگار" را دریافت کردند که یعنی در آنها درصد مشخصی از مواد زیستی سازگار با محیط زیست قرار دارد.

Image

مالما یک کلمه از هاوائی است به معنای مراقبت یا محافظت. نام این شرکت نیز مالما می باشد، چون با استفاده از مواد گیاهی، فوم های پلی یورتن می سازد. معمولاً درست کردن فوم بسیار سمی است و به همین دلیل شرکت هایی هم تعطیل شده اند. برخی از مواد شیمیایی بسیار سرطان زا هستند، اما فوم های این شرکت هیچ کدام از آن مواد را ندارند. در واقع، آنها از یو اس اید (سازمان کشاورزی آمریکا) گواهینامه ای دریافت کرده اند که شرکت شان را زیست سازگار نامیده، زیرا محصولات تولیدی این شرکت % ۴۶ محتویات زیستی دارد و این بسیار مهم است. تولید کنندگان فوم اصلی را "آینا کور" می نامند که "آینا" به زبان هاوائی، یعنی زمین.

Image

مزایای استفاده از فوم های آینا کور

فوم استاندارد پلی یورتن، یا اسفنج "پی یو" از دهه ۱۹۵۰ به طور گسترده در صنایع ساختمان سازی، ترابری، بسته بندی و تفریحی استفاده شده است. به طور سنتی این ماده از ترکیبات مضری نظیر نفت خام و مواد سمی شیمیایی ساخته می شود. فوم پی یو، گاز یا در واقع ترکیبات ارگانیک ناپایدار (وی او سی ها) نیز به هوا ساطع می کند که این می تواند اثرات کوتاه و طولانی مدتی بر سلامتی بگذارد. محصولات اسفنجی استاندارد در محل دفن زباله ها تجزیه نمی شوند و به شدت قابل اشتعال هستند. وقتی این مواد می سوزند، گازهای بسیار سمی نظیر گاز بسیار سمی هیدروژن سیانید به هوا می فرستند. وقتی مواد مشتعل شدند، خاموش کردن آنها بسیار دشوار است. متأسفانه استفاده از پلی یورتن در مبل ها، عامل % ۳۰ از مرگ ها در اثر آتش سوزی در طول سال است.

Image

بر خلاف فوم های سنتی، "آینا کور" به جای نفت خام از روغن های گیاهی مختلف استفاده می کند. به همین خاطر نسبت به فوم های پی یو، بسیار زیست سازگار تر است و قابل بازیافت و زیست فروپاش نیز می باشد. بعلاوه این شرکت می گوید که "آینا کور" نسبت به فوم های پلی یورتن بازدهی بسیار بیشتری دارد و می تواند در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در شرکت "مالمل کامپوزیتز" تیم با استعداد مهندسان و محققان متعهد هستند تا از بیوسفر حفاظت نمایند.
بنیانگذار و رئیس این شرکت ادوارد ند مک ماهون، می گوید: مواد ما از نظر مصرفی خیلی زیاد شبیه دیگر فوم های پلی یورتن است. ما فوم های ۲ پوندی یا ۵ پوندی می سازیم. منظور از این مقدار پوند، وزن هر فوت مکعب است. این فوم ها، استفاده های خیلی زیادی دارند. از موج سواری و اسکی روی آب تا تیغه های آسیاب و مصالح ساختمان سازی و مخازن فیلامان و حتی قایق سازی... موارد مصرف آن عالی است.

Image
Image

استفاده از مواد گیاهی به جای نفت خام در آینا کور

آنها از ذرت، شکر و روغن کرچک فوم می سازند و از چیزهایی مثل جاتروفا و جلبک استفاده می کنند، اما در حال حاضر سویا مصرف می کنند، چون می توانند سویا را در همین منطقه تهیه کنند و فرمول های سویا در حال حاضر بسیار خوب هستند. سویایی که برای این تواید استفاده می شود، از زنجیره غذایی نیست. بلکه ته مانده سویاها در مراحل تولید سویاست. این پس مانده سویا در بخش تولید روغن اغلب در صنایع غذایی استفاده می شود. لذا آنها از سیستم تولید غذا چیزی بر نمی دارند، اساساً در تولید فوم ۲ بخش وجود دارد: بخش الف و بخش ب.
بخش الف در واقع محصولات پیش ساخته ای است که می توان از بازار تهیه کرد و در بخش ب سویا وارد می شود و فرمول جادویی روی آن پیاده می شود. دوام زیاد "آینا کور" در مقایسه با فوم های سنتی آن را به انتخابی عالی به عنوان مواد ساختمانی تبدیل کرده، زیرا عایقی عالی است و ماده ای محکم و قابل انعطاف. با داشتن دیوارهایی از فوم، ساختمان به مقدار زیادی عایق سازی می شود، چیزی که با الوار مستقیم نمی توان انجام داد.

اگر کسی بخواهد در جهت حفاظت از محیط زیست حرکت کند، می تواند محصولاتی پاک و زیست سازگار بسازد. این کار امکان پذیر است. به راستی که از مالما کامپوزیتز و دیگر شرکت هایی که فوم های گیاهی می سازند، می توان دید که تولید اینگونه فوم ها برای محیط زیست بسیار ایمن تر شده و در نتیجه به جوامع نیز سود می رساند و از سیاره نیز حفاظت می کند. در واقع این فوم ها نه تنها استحکام و ویژگی های مطلوب ما را داراست بلکه مناسب و سازگار با محیط پیرامون ما نیز می باشد.
آنچه در مقایسه فرایند تولید فوم های سازگار و ناسازگار با محیط زیست دیده می شود، این گفته را تایید می کند.

Image
Image

http://www.MalamaComposites.com
http://www.monheit.com/fire-injury/index.asp
http://oecotextiles.wordpress.com/2010/ ... ts-promise
pejuhesh232

سادگی و معنویت نمازخانه، سوژه عکاس اماراتی

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه نوامبر 13, 2014 9:05 pm

سادگی و معنویت نمازخانه، سوژه عکاس اماراتی

Image

به گزارش شفقنا، "عمار محمد العطار" عکاس مشهور اماراتی در یکی از مجموعه عکس های اخیرش به نمازخانه های مسلمانان در چند کشور اسلامی پرداخته است. این اماکن غیررسمی عبادت که در همه جا یافت می شوند، جایی برای مسلمین هستند که فارغ از کجایی جغرافیایی شان، عبادات پنجگانه خود را به جا آورند.

عناصر تزئینی این نمازخانه ها به شکل حیزت انگیزی ساده و متواضعانه است که همسو با مبانی معماری اسلامی و در تضاد با شلوغی و وفور نماهای خارجی در پیشرفت های معماری امارات متحده عربی قرار می گیرد. آرامش و سکوت عناصر که در این عکسها به چشم میخورد، نقطه مشترک نمازخانه هاست. این آرامش، واقعیت فضایی نمازخانه را از اتاقکی صنعتی در یک مرکز تجاری به تحصنگاهی مقدس تبدیل می کند.

مخاطب در این عکسها، نگاه عکاس به نمازخانه را همانطور که هست مشاهده می کند. هیچ چیز جابجا نشده یا تغییر نکرده است،‌ حتی نورپردازی. اصالت تصویرگری عکاس، به این مجموعه امکان می دهد که درگیر با فضا شود.

عمار العطار متولد سال 1981 در دبی است و اکنون در امارت عجمان زندگی می کند.
pejuhesh232

دیوارهایی که مثل پوست عرق می‌کنند

پستتوسط pejuhesh232 » جمعه نوامبر 28, 2014 9:46 pm

دیوارهایی که مثل پوست عرق می‌کنند

مهندسان اسپانیایی دیوارهایی ساخته‌اند که عرق می‌کنند و می‌توان آن‌ها را جایگزین سیستم‌های تهویه هوا در ساختمان‌ها کرد.

به گزارش ایسنا، آن‌ها با الهام از طبیعت، جایگزین نوآورانه‌ای را برای سیستم تهویه هوا ارائه داده‌اند که به برق نیازی ندارد و حتی قابل‌رویت هم نیست.

متخصصان «موسسه معماری پیشرفته کاتالونیا» در بارسلونا با استفاده از ماده‌ای موسوم به هیدروژل دیوارهایی خلق کرده‌اند که رطوبت را جذب می‌کنند تا مانند پوست انسان عرق کرده و داخل ساختمان را خنک ‌کنند.

هیدروژل قادر است تا 500 برابر اندازه‌اش متورم شده و آب را جذب ‌کند. زمانی که هوای احاطه‌کننده این ماده گرم می‌شود، آب آن بخار شده و هوای اطرافش را تا پنج یا شش درجه سانتی‌گراد خنک می‌کند.

به گفته مهندسان، هیدروژل فقط زمانی شروع به خنک‌کردن محیط‌ پیرامون می‌کند که دمای بیرون گرم باشد و چنانچه تبخیر رخ ندهد، سیستم هم محیط اطراف را خنک نمی‌کند.

قراردادن حباب‌های هیدروژل در بین لایه‌های سرامیکی امکان کاربرد این فناوری را در دیوارها می‌دهد. با این حال، این ابداع را می‌توان همراه با واحدهای تهویه هوای موجود به کار برد تا اطمینان حاصل شود که ساختمان به دمای مطلوبی می‌رسد.

به گفته تیم سازنده، این سامانه می‌تواند تا 28 درصد از مصرف برق بکاهد و انتشارات کربن را نیز تا 56.5 کیلوگرم کاهش دهد.
pejuhesh232

استراحت در طبيعت در فضاى محفوظ با رعايت حريم خانواده

پستتوسط najm134 » چهارشنبه ژانويه 28, 2015 1:22 am

استراحت در طبيعت در فضاى محفوظ با رعايت حريم خانواده

اگر اهل گشت و گذار باشید حتما با مشکلات محل اقامت و چادر زدن دست و پنجه نرم کرده اید. می دانید که چادر زدن یکی از سخت ترین کارها و جمع کردن آن نیز بسیار مشکل است همچنین چادرها انعطاف پذیری درستی با محیط پیدا نمی کنند.
Image

سه جوان هنگ کنگی چندی پیش از یک طرح جالب به نام چادر تیوبی رونمایی کردند. این طرح اجازه می دهد تا افراد به راحتی هر گونه که دوست دارند چادر خود را برپا کنند و هر شکلی که می خواهند به آن بدهند.
Image

این چادر می تواند به صورت کرمی یا دونات و گرد استفاده شود. درون آن مانند یک لوله بزرگ می ماند که بیشتر به درد در امان ماندن از باران و برف و خوابیدن می خورد. اما شما می توانید آن را به شکل یک دونات کرده و در مرکز این دایره را به محلی برای استراحت تبدیل کرد
najm134

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آجری که خانه را خنک می کند

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه فبريه 19, 2015 8:04 pm

آجری که خانه را خنک می کند

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، پیش از این چندین بار طرح هایی را دیده ایم که برای گرم و خنک کردن خانه ساخته شده اند ولی شاید هیچکدام به قدری خوب نبوده اند که بتوان از آن ها در واقعیت استفاده کرد. ولی جدیدترین طرح این سیستم در دنیا می تواند یک نمونه بی نظیر باشد.

آجرهای خنک کننده جدیدترین طرحی است که در دنیا ساخته شده است و با استفاده از پرینترهای سه بعدی ساخته شده است. این آجرها می توانند خانه را به سرعت خنک کنند و قدرت کاهش دمایی بی نظیری دارند.

Image

این آجرها دارای منافذی هستند که اجازه می دهد هوا به راحتی در میان آن حرکت کند. اگر شما روی این آجرها آب بریزید با هوای در حال جریان ترکیب شده و تبدیل به سیستم بی نظیر خنک کننده خواهد شد که سال هاست دنبال آن می گردیم.

استفاده از این آجرهای جدید در خانه باعث خواهد شد تا دمای خانه شما از طریق دیوارها کم شود. البته در فصل های سرما با نریختن آب روی دیوار می توانید خانه را گرم و مطلوب نگه دارید.
pejuhesh232

استراحتگاه ساعتي يا شبي ميان شهر

پستتوسط pejuhesh232 » چهارشنبه مارس 04, 2015 10:15 pm

استراحتگاه ساعتي يا شبي ميان شهر

]Image
pejuhesh232

قبليبعدي

بازگشت به پاكيزه شناسى

Aelaa.Net