اقتصاد و اشتغال صحيح و سالم

4 برابر شدن درآمد ماهانه یک جوان با کار تولیدی

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه آگوست 27, 2016 9:09 pm

4 برابر شدن درآمد ماهانه یک جوان با کار تولیدی

Image

به گزارش مشرق، سید طالب طاهری گفت: از کار اداری خسته بودم و با راه‌اندازی کارگاه اسانس‌گیری توانستم آرزوی کارآفرین شدنم را محقق کنم و درآمدم را از 500 هزار تومان در ماه به 2 میلیون تومان رساندم و با اشتغالزایی برای 4 جوان توانستم مسبب نان‌آوری برای 4 خانواده بشوم، یعنی اقتصاد مقاومتی حقوق کارمندی مرا 4 برابر کرد.
این جوان فعال که خرمشهری است در گفت‌وگو با بسیج سازندگی با اشاره به شغل قبلی خود گفت: قبل از اینکه به سمت فعالیتهای اقتصاد مقاومتی بیایم در شرکت مخابرات خرمشهر کارمند بودم و صبح می‌رفتم و بعد ازظهر می‌آمدم. حقوقم ثابت بود و کار عادی روزانه انجام می‌دادم.

دلگرم نبودم که با کار بیشتر حقوق بیشتری دریافت کنم برای همین به اندازه همان زمان کاری تلاش می‌کردم و حقوق‌مان از پیش تعیین شده بود. دوست داشتم کارفرمای خودم شوم.

این جوان کارآفرین خاطرنشان می‌کند: ما با گسترش فعالیتمان حتی می‌توانیم به صادرات محصولاتمان فکر کنیم مخصوصاً صادرات محصول عرق طارونه که یکی از مفیدترین عرقیجات است و برای تقویت اعصاب، محرک و نیرو دهنده قوای جنسی، امراض روماتیسمی و درد مفاصل مفید است. عرق طارونه طبیعت معتدل مایل به گرم دارد و باید قبل از هر غذا یک لیوان مصرف نمود.

او با اشاره به توقع خود از دولت می‌افزاید: در کارگاه 900 متر مربعی توانسته‌ام برای 4 نفر اشتغالزایی داشته باشم و با حمایت مسئولان دولتی می‌توانم برای افراد بیشتری اشتغالزایی کنم. اگر از تولیدکنندگان حمایت واقعی صورت بگیرد و این حمایت‌ها فقط در حد حرف باقی نماند، ما می‌توانیم تولیدمان را بیشتر کنیم و حتی به صادرات هم فکر کنیم. باید از تولیدکنندگان مالیات دریافت نشود تا بتوانند باخیال آسوده‌تری به تولید فکر کنند. در حال حاضر ما در کارگاه خود سالانه 10 هزار لیتر عرق طارونه تولید می‌کنیم که اگر حمایت از کارگاه من صورت بگیرد می‌توانم به کشورهای خارجی صادرات نیز داشته باشم و برای کشور ارزآوری کنم.

او با اشاره به نقش بسیج سازندگی در اشتغال‌زایی می‌افزاید: حمایت‌های بسیج سازندگی در زمینه اشتغالزایی برای جوانان می‌تواند کارگشا باشد به شرطی که با آموزش‌های تکمیلی لازم همراه باشد. ما باید از ظرفیتهای روستاها استفاده کنیم و با آموزش عرصه‌های اقتصاد مقاومتی به روستائیان جلوی مهاجرت از روستا به شهر را بگیریم و در همان روستا برای جوانی که زندگی و آینده می‌خواهد اشتغال‌زایی کنیم، نه اینکه آن جوان به شهر برود و مشغول شغل کاذب شود.

در میانه تنه نخل مغز ترد و شیری‌رنگی وجود دارد که شیرین و گس است و «پنیر نخل یا مغز درخت خرما Heart of Palm» نامیده می‌شود و بسیار مقوی و گران قیمت است. در ابتدای بهار که نخل شکوفه می‌زند، شکوفه‌ها را - که طارونه یا تارونه نام دارد- می‌چینند و از آن عرق طارونه می‌گیرند که مانند بقیه عرقیجات مفید و درمانگر دردهای معده است.

عرق طارونه مقوی، گرم و برای قلب مفید است. درخت خرما هم جنس نر و ماده دارد و گرده‌افشانی توسط همین تارونه‌ها انجام می‌شود.

عرق طارونه از غلاف‌های گل‌ها و شکوفه‌های نخل به دست می‌آید. غلاف‌های گل نخل را که بویی مطبوع دارد، را در دیگ می‌جوشانند و بخار آن را به مایع تبدیل کرده و به عنوان نوشیدنی مصرف می‌کنند. ساخت عرق طارونه در دهه‌های اخیر رواج یافته و قدمت زیادی ندارد.
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

کسب درآمد از یک حیاط ۱۲ متری خانگی

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه سپتامبر 03, 2016 8:40 am

کسب درآمد از یک حیاط ۱۲ متری خانگی

به گزارش مشرق، در حال حاضر اشتغال جوانان به چالش مهمی پیش روی دولت تبدیل شده است. اما پرسش اساسی اینجاست که کدام دستگاه مسئول ایجاد اشتغال است؟ اشتغال بارها از سوی مسئولان وعده داده شده است اما هیچ دستگاهی خود را ملزم به ایجاد اشتغال نمی‌داند.

Image

درست است که اشتغال امری فرا بخشی و وظیفه تمامی بخش‌های کشور است اما هستند در میان افرادی که برای فرار از بیکاری خود دست به اشتغال می‌زننند.

شواهدنشان می دهد، افرادی مانند دکتر سیادتی از پاسکاری اشتغال بین مسئولان ناامید شده و دست به ایجاد اشتغال می زنند.

اگر بخواهیم به لیوان اشتغالزایی توجه کنیم خواهیم دید در کنار بیکاری بیش از 5 میلیون نفری فارغ التحصیلان، افراد خلاق و تولید کننده موفق هم وجود دارند. افرادی مانند سیادتی با داشتن مدرک دانشگاهی منتظر وعده و وعید نمی مانند واز حیاط 12متری خود کسب درآمد می‌کنند.

پای صحبت‌های سیادتی نشستیم. وی دکترای طیور است و با وام 3میلیون تومانی از بسیج سازندگی در سال 92 اشتغالزایی را آغاز کرده است.

وی درباره اشتغال زایی اش می‌گوید: سال‌هاست که مرغ، غذای اصلی سفره های ایرانی است. بسیاری از ایرانی ها اگر قرار باشد گوشت سفید بخورند، انتخاب اول و آخرشان مرغ است. اما تنوع بخشی به پروتئین غذایی مردم، علاوه بر اینکه موجب ارتقاء سلامت می شود، امنیت غذایی را نیز بالا می برد و موجب می شود در دوره هایی که بازار به هر دلیل با کاهش ناگهانی عرضه یا افزایش تقاضا روبرو می شود، تعادل از بین نرود.

وی ادامه می‌دهد: حدود 2سال است که تحصیلاتم در مقطع دکترای طیور به پایان رسیده است. از همان دو سال قبل استفاده عملی از دانش خود را شروع کردم. در دوره دانشجویی تصمیم گرفتم پرورش بلدرچین را آغاز کنم اما سرمایه کافی و مکان مناسب در اختیار نداشتم. 3 میلیون تومان از بسیج سازندگی وام گرفتم و کار پرورش بلدرچین را در حیاط 12 متری منزلمان شروع کردم.

قفس بلدرچین در بازار 600 تا 700 هزار تومان قیمت دارد. تصمیم گرفتم با الگو گرفتن از این قفس ها آن ها را به صورت دست ساز تهیه کنم و در نتیجه توانستم هر قفس بلدرچین را به ازای فقط 100 هزار تومان بسازم. چون سرمایه کافی برای خرید دستگاه آسیاب جیره غذایی نداشتم، در چرخ گوشت تغییراتی ایجاد و از آن برای ترکیب کردن جیره غذایی استفاده کردم.

برای شروع هر کار تولیدی باید با سرمایه اندک، صرفه جویی در منابع و به خرج دادن ابتکار، پروژه را پیش برد. در آن دوره همواره 1000 بلدرچین در حیاط منزل پرورش دادم ماهانه یک میلیون تومان از فروش آن ها سود خالص بدست آوردم.

Image
* اشتغالزایی مستقیم برای 8نفر/ سود50درصدی در بازه زمانی 45روزه

سیادتی درباره توضیح گسترش واحد تولیدی اش می‌گوید: اوایل سال 93 بود که سردار بابایی، فرمانده سپاه مازندران به منزل ما تشریف آوردند و از محوطه 12 متری پرورش بلدرچین ها بازدید کردند. ایشان وقتی انگیزه و علاقه من به کار تولید و نیز موفقیت بدست آمده را دید، پیشنهاد توسعه کار را داد اما به وی گفتم که سرمایه ای برای تهیه مکان بزرگتر ندارم.

سردار بابایی در پاسخ گفت که در پادگان شهید قلی زاده رامسر در حال حاضر مکانی بلااستفاده وجود دارد و شما می توانید برای گسترش کار خود از آنجا استفاده کنید. به ایشان گفتم در ازای آن چه کاری باید انجام دهم، سردار بابایی گفت کافی است به بچه های بسیجی مازندران که می خواهند واحد پرورش طیور راه بیاندازند مشاوره بدهی.

وی ادامه داد: به سرعت کار را در پادگان شهید قلی زاده رامسر شروع کردم و خیلی زود تولیدمان گسترش یافت. در حال حاضر در هر دوره 45 روزه 12 هزار بلدرچین و 12 هزار مرغ بومی پرورش می دهیم. البته پرورش مرغ بومی فقط در تابستان صورت می گیرد زیرا به دلیل گرمای شمال کشور در تابستان ماندگاری تخم های بلدرچین کاهش می یابد. گردش مالی هر دوره حدود 40 میلیون تومان است که ممکن است حاشیه سود آن تا 50 درصد هم برسد. در حال حاضر برای 7 نفر در واحد تولید و بازاریابی اشتغالزایی کرده ایم.

این فعال اقتصادی درباره علت انتخاب پرورش بلدرچین به عنوان شغل بیان می کند:بلدرچین پرنده بسیار کم توقعی است، این پرنده مقاومت بسیار بالایی در برابر بیماری های طیور دارد و در طول دوره پرورش نیازمند هیچ واکسنی نیست، گوشت بلدرچین بسیار لذیذ و خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است، بلدرچین نیازمند فضای بزرگ برای پرورش و رشد نیست. بلدرچین بلوغ جنسی زودرس دارد و در 35 روزگی بالغ می شود و تخم می گذارد، این در حالی است که هیچ کدام از طیور به این سرعت به بلوغ نمی رسند. طول دوره جوجه کشی بلدرچین هم فقط 17 روز است. مجموع این عوامل باعث می شود که پرورش بلدرچین از هر نظر توجیه اقتصادی و سودآوری بالا داشته باشد.

سیادتی در ادامه با اشاره به مشکلات مختلف در عرصه کارش می‌گوید:نبود کشتارگاه مناسب و تونل انجماد مهمترین مشکل تولیدکنندگان بلدرچین است. عبور لاشه بلدرچین از تونل انجماد باعث افزایش ماندگاری آن می شود. مصرف بلدرچین در مازندران به طور کامل جا افتاده و مردم به این محصول علاقه دارند. اگر بلدرچین کشتار شده مجوز دامپزشکی داشته و از تونل انجماد گذشته باشد مغازه ها به راحتی آن را خریداری می‌کنند و در غیر این صورت زحمت تولید کننده زیاد می شود. من در حال حاضر ناچار هستم بلدرچین ها را به صورت زنده بفروشم، این در حالی است که اگر آن ها را کشتار کنم سود بیشتری به دست می آورم.

وی در ادامه با توصیه به فارغ التحصیلان طیور و دامداری که اکثر بیکار هستند تأکید می‌کند:احیف است که فارغ التحصیلان طیور و دامداری خودشان وارد کار تولید نمی شوند، متأسفانه بسیاری از آن ها با وجود برخورداری از تحصیلات عالی ترجیح می دهند در یک دستگاه دولتی پشت میزنشینی کنند و حداکثر یک کارشناس باشند. من به آن ها توصیه می کنم با سرمایه اندک وارد کار تولید شوند و مطمئن باشند که نتیجه می گیرند. تحصیل تا مقطع دکترا در رشته طیور برای من به عنوان یک تولید کننده بلدرچین بسیار مفید بوده است، جیره نویسی علمی مزیتی است که من از آن برخوردارم و اثر مستقیم آن را در پرورش بلدرچین ها مشاهده می کنم.
pejuhesh232

مردم چين بيشتر از مردم امريكا عمر مي كنند

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه سپتامبر 10, 2016 1:41 pm

مردم چين بيشتر از مردم امريكا عمر مي كنند
راز اين امر در اقتصاد و اشتغال صحيح براى همگان است

به گزارش مشرق به نقل از اکونومیست، نتایج یک پژوهش که برای نخستین بار در هفته نامه پزشکی "لنست" منتشر شد، به شیوه ای عجیب و پیچیده امید به زندگی را در شهرهای مختلف چین با 33 کشور دیگر مقایسه کرده است.

Image

بر اساس این پژوهش، هر کودکی که در سال 1990 در چین متولد شده است به طور میانگین 68 سال عمر می کند. این در حالی است که میانگین عمر یک کودک متولد شده در سال 2013 در این کشور 76 سال است.

در نقشه امید به زندگی، میانگین عمر کمتر از 71 سال با رنگ کرم روشن، میانگین عمر 71 تا 73 سال با رنگ کرم تیره، میانگین عمر 74 تا 76 سال با رنگ نارنجی، 77 تا 80 سال با رنگ قرمز و میانگین عمر بالای 80 سال با رنگ قهوه ای نشان داده شده است.

همانطور که در نقشه دیده می شود، امید به زندگی در استان شانگهای چین برابر با کشور سوئیس است. بر اساس این پژوهش، مردم 6 استان چین (رنگهای قهوه ای روی نقشه) حتی از آمریکایی ها نیز بیشتر عمر می کنند. ایران نیز در این نقشه به رنگ نارنجی در آمده است که نشان می دهد امید به زندگی در این کشور بین 74 تا 76 سال و همانند استان یون‌نان در چین است.
pejuhesh232

نخريدن گوشت گران؛ سبب توقف طغيان نرخ و بازشكست به سوي نرخ طب

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه ژانويه 07, 2017 5:20 pm

نخريدن گوشت گران؛ سبب توقف طغيان نرخ و بازشكست به سوي نرخ طبيعي آن شد

به گزارش مشرق، علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه بازار گوشت گوسفندی به شدت کساد و رکود بر آن حاکم است، اظهار داشت: گوشت گران شده و مردم نیز این کالا را خریداری نمی‌کنند.

Image

وی با اشاره به اینکه سزای گران‌فروشی نخریدن است، گفت: در حال حاضر نمی‌توان نرخ دقیقی را برای گوشت گوسفندی در بازار اعلام کرد؛ چراکه قیمت‌ها در نوسان است و بازار هنوز به ثبات نرسیده است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با بیان اینکه از روز گذشته، شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به توزیع گوشت قرمز به بازار کرده است، افزود: به همین دلیل قیمت‌ها روند کاهشی به خود گرفته؛ اما برای اعلام نرخ باید صبر کنیم تا بازار به ثبات برسد.

ملکی ادامه داد: علاوه بر این، جلوی صادرات مقداری گرفته شده و از دهم هر ماه به بعد نیز، معمولا رکود بر بازار حاکم می‌شود؛ اما در این ماه چون گوشت گران شده، رکود حاکم بر بازار آن بسیار سنگین‌تر است.
pejuhesh232

پرورش قارچ، زحمت کم درآمد خوب

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه ژوئن 10, 2017 11:03 pm

پرورش قارچ، زحمت کم درآمد خوب/ برای کارآفرینی با 1.5 میلیون سرمایه شروع کنید

پول نیوز، زهره اعلامی - تب پرورش قارچ، مثل سال های گذشته داغ نیست اما هنوزهم کم نیستند علاقه مندانی که در زیرزمین یا انباری خود تصمیم به پرورش قارچ می گیرند تا علاوه بر سرگرمی، درآمدی هم کسب کنند البته ناگفته نماند باید طیف حرفه ای های صنعت پرورش قارچ که تنها راه کسب درآمدشان این فعالیت است،از این گروه جدا کرد.

Image

حال فارغ از این که پرورش دهندگان قارچ به چند دسته تقسیم می شوند کسب اطلاعاتی درباره مراحل آغاز کار، حجم سرمایه گذاری، میزان بازگشت سرمایه و ... برای علاقه مندان ورود به این صنعت مفید است ضمن اینکه راهنمای خوبی برای افرادی است که در مسیرانتخاب این فعالیت مردد هستند.

برهمین اساس سایت پول نیوزعلاوه بر اینکه درباره میزان سرمایه گذاری لازم برای آغاز پرورش قارچ اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد مراحل انجام پرورش قارچ، مشکلات و موانع پیش رو و ... راهم شرح می دهد.

سرمایه لازم برای ورود به صنعت پرورش قارچ

اولین سوالی که ممکن است به ذهن یک علاقمند پرورش قارچ برای ورود به این صنعت برسد هزینه لازم برای شروع کار است، البته برای تاسیس یک کارگاه خانگی و زیرپله ای می توان با سرمایه 1.5 میلیون تومانی هم پرورش قارچ را آغاز کرد اما دبیر انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی کشور، چندان با این نوع سرمایه گذاری ها موافق نیست و می گوید: کارگاه ها یا سالن های زیرزمینی و زیرپله ای محکوم به شکست هستند که علت آن هم، نوسانات بازار و قیمت بالای تمام شده تولید قارچ است که موجب ورشکستی صاحبان این کارگاه ها می شود.

به گفته حبیب الله عظیمی، برای فعالیت تنها دو سالن تولید و پرورش قارچ، نیاز به یک سیستم سرمایشی با قیمتی حدود 15 میلیون تومان است ضمن اینکه، تجهیزات دیگری هم برای پرورش قارچ مورد نیاز است که حجم سرمایه گذاری در زمینه قارچ را افزایش می دهد.
این فعال حوزه تولید قارچ، معتقد است که علاقه مندان به تولید قارچ برای آغاز به کار باید به دنبال تاسیس کارخانه هایی با ظرفیت بالای 200 تن کمپوست(بستررویش قارچ) باشند تا فعالیت آنها به صرفه باشد.

وی درباره حجم سرمایه گذاری برای تولید و پرورش قارچ می گوید: برای کارخانه ای با ظرفیت 200 تن کمپوست نیاز به زمینی با وسعت 2 هزار متر مربع است که پیشنهاد می شود کارخانه در زمینی با مساحت 4 هزار مترمربع تاسیس شود تا امکان توسعه کارخانه در سال های آینده وجود داشته باشد.

عظیمی در ادامه تصریح می کند: علاوه بر زمینی با وسعت زیاد، کارخانه باید چاه آب یا حقابه داشته باشد که با در نظرگرفتن این شرایط، برای آغاز به کار و فعالیت در حوزه تولید قارچ باید سرمایه ای در حدود 2 میلیارد تومان داشته باشید.

دبیرانجمن پرورش قارچ، بیان می کند: وزارت جهاد کشاورزی، مجوز آغاز به کار سالن های تولید قارچ 200 تنی را می دهد اما براساس آمار به دست آمده از کارگاه های تولید قارچ، صرفه اقتصادی در سالن های با ظرفیت 475 تا 500 تن است و تولید قارچ با ظرفیت کمتر، چندان به صرفه نیست.

ارائه مشوق های مالی برای تولیدکنندگان

تأمین سرمایه 2 میلیارد تومانی برای ورود به صنعت پرورش قارچ برای بسیاری ازعلاقه مندان بالاست البته وزارت جهاد کشاورزی از این تولیدکنندگان حمایت کرده و تا حدودی به آنها کمک می کند. به گفته دبیرانجمن پرورش قارچ، وزارت جهاد کشاورزی به فعالانی که 20 درصد ازحجم سرمایه گذاری را در چنته داشته باشند تسهیلات بانکی ارائه می دهد که سود این وام هم حدود 18 درصد است.

مسیر تولید و پرورش قارچ

پس از اینکه حجم سرمایه گذاری برای ورود حرفه ای به صنعت تولید قارچ مشخص شد باید چگونگی تولید این خوراکی پرطرفدار، زمان کشت و حجم تولید آن تعیین شود، قارچ در بستری پرورش می‌یابد که به آن «کمپوست» می گویند.

کمپوست نوعی کود گیاهی به حساب می‌آید که ترکیبی از کاه و کلش است و به طور متوسط از هر تن کمپوست، می توان حدود 150 تا 300 کیلو قارچ بدست آورد که بازدهی کارگاه بستگی به تجهیزات و تجربه تولیدکننده دارد.

Image

سوالی که ممکن است پس از تعیین میزان بازدهی هر تن کمپوست، به ذهن خطور کند این است که آیا پس از هر بارچینش قارچ، باید کمپوست جدید خریداری شود، که پاسخ این سوال خیر است، زیرا ازهر بلوک کمپوست تا سه چین برداشت می شود و کمپوست تا سه بار قدرت باردهی دارد؛ البته باید این موضوع هم در نظر گرفته شود که قیمت هر تن کمپوست بین 470 تا 560 هزارتومان است.

مراحل تولید قارچ

برای پرورش قارچ به یک سالن نیاز است که اندازه آن بسته به میزان تولید قارچ متفاوت است اما به طور میانگین، یک سالن 40 متری برای پرورش پنج تن قارچ کفایت می کند، علاوه بر فضایی برای پرورش، نیاز به اقداماتی از جمله عایق کاری سالن برای جلوگیری از اتلاف گرما و سرما، قفسه‌بندی و ... است.

پس از تهیه تجهیزات، باید موارد ذیل به ترتیب اجرایی شود:
1)ضدعفونی کردن سالن
2) ورود کمپوست به سالن و چیدن آن در قفسه ها
3) میسلیوم رانی (پنجه دوانی)
4) بریدن کیسه های روی بلوک‌ها و تخته کوبی (تخت کوبی)
5) خاکدهی و آبیاری خاک
6) انداختن روزنامه روی بستر و مرطوب نگه داشتن آنها
7) رافلینگ (پنجه کشی)
8) برداشتن روزنامه ها و شوکدهی روز اول
9) شوکدهی روز دوم
10) شوکدهی روز سوم
11) فلش یک (اولین محصول دهی)
12) فلش دو (دومین محصول دهی)
13) فلش سه (سومین محصول دهی)
14) تخلیه کمپوست و نظافت

در این میان، توضیح برخی اصطلاحات مربوط به پرورش قارچ ضروری است، به عنوان نمونه در مرحله سوم(میلیسیوم رانی)؛ میسلیوم به تارهای نازک سفیدی گفته می شود که از بذر قارچ رشد میکند ودر تمامی کمپوست حرکت کرده و آن را بعد از مدتی یکدست سفید می کند.

در مرحله 4 که تخته کولی یا تخت کوبی است، کیسه های روی کمپوست ها را می بریم و سطح روی بلوک های کمپوست را می کنیم و با یک تخته یا ماله بنایی دوباره آنها را صاف می کنیم. در مرحله 5 ، بعد از اینکه کمپوست کامل با میسلیوم سفید شد روی آن را با لایه ای از خاک مخصوص به نام پیت به ضخامت 4 سانتیمتر می پوشانیم که قارچ درون این لایه خاک رشد می کند.
در مرحله 7 که رافلینگ نام دارد، عمل پنجه کشی یا شخم زدن خاک انجام می شود به صورتی که میسلیوم هایی که در خاک رشد کرده اند به هم بخورند تا در آینده قارچ ها یکنواخت رشد کنند.

Image

مراحل 8، 9 و 10 که شوکدهی است باعث می شوند رشد میسلیوم متوقف شود و میسلیوم ها یکپارچه شده و شروع به تولید قارچ دکمه ای می کنند.

مرحله 11 و 12 و 13 : رویش و چیدن قارچ بعد از شوکدهی هر روزه و یکنواخت نیست بلکه در روزهایی قارچ قابل برداشت و در روزهایی قابل برداشت نیست (به روزهایی که قارچ قابل برداشت زیادی وجود دارد فلش می گویند.)

زمان مورد نیاز برای تولید قارچ

حدود دوماه برای پرورش قارچ، زمان لازم است که این زمان ممکن است یک هفته کمتر یا بیشتر شود البته اگر زمان تولید کمپوست(بستر پرورش قارچ) را هم درنظربگیریم این زمان به 3 ماه افزایش می یابد.

به گفته عظیمی، فعال حوزه پرورش قارچ، بهره گیری از سیستم های پیشرفته، تولید کمپوست را به حدود 20 روز رسانده است که پس از تهیه کمپوست، این مواد وارد سالن های پرورش قارچ می شوند و در دمای مشخص قرار می گیرند و یک ماه پس از بذرپاشی، قارچ ها آماده و طی دو تا سه هفته چیده می شوند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان قارچ خوراکی، ادامه می دهد: پرورش و بهره برداری از قارچ 45 تا 1 ماه به طول می انجامد و 20 روز تا یک ماه هم تولید کمپوست زمان می برد.

وضعیت پرورش قارچ در کشور

اگرچه حجم تولیدی قارچ در کشور بالاست اما میزان صادرات این ماده خوراکی چندان قابل توجه نیست، عظیمی وجود قوانین دولتی دست و پا گیر را علت آن می داند و می افزاید: قارچ میوه ای است که تحت تاثیر گرما، خراب می شود و نگهداری آن بسیار سخت است برهمین اساس باید در کوتاهترین زمان ممکن صادر شود البته در حال حاضر این محصول به کشورهای عربی از جمله عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود اما این رقم قابل توجه نیست.

وی تصریح می کند: حجم صادرات به کشورهای عربی در نیمه دوم سال (به علت پخت غذاهای مخصوص این فصل در کشورهای عربی) افزایش می یابد اما میزان صادرات قارچ در نیمه اول سال چندان نیست .

وی ادامه می دهد: بازاریابی مناسبی برای صادرات قارچ به کشور روسیه انجام شده است و درصورتی که وزارت جهاد کشاورزی مشکلات گمرکی و طولانی بودن بوروکراسی اداری را حل کند می توان شاهد آغاز صادرات قارچ به این کشور باشیم.

این فعال حوزه پرورش قارچ بیان می کند: دولت باید برای افزایش صادرات قارچ، تسهیلاتی را برای فعالان این حوزه در نظربگیرد و حق ورودی کالا به کشور و همچنین ورودی کشور وارد کننده را هم پرداخت کند، اقدامی که دولت ترکیه برای بهبود صادرات انجام می دهد.

مشکلات و موانع تولیدکنندگان

عظیمی مشکلات صنعت پرورش و تولید قارچ را وجود دلالان خرده پا در این حوزه می داند ومی گوید: سود این دلالان با منافع تولیدکنندگان در تضاد است و موجب نابسامانی بازار توزیع می شود این افراد با کمک ترفندهای مختلف، موجب کاهش قیمت تولید قارچ در بازار شده اند.
وی بیان می کند: انجمن صنفی برای حمایت از تولیدکنندگان قارچ و کاهش اثرگذاری حضور دلالان خرده پا در بازار به دنبال تاسیس شرکت بیمه حمایت از تولیدکنندگان است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان قارچ اظهار می‌کند: دولت برای حمایت از تولیدکنندگان باید قوانین مربوط به صادرات را تسهیل کند ضمن اینکه نیاز به ایجاد وحدت و اتحاد میان اعضای انجمن برای حل مشکلات به خوبی احساس می شود.

استان های تهران و البرز، در صدر تولیدکنندگان

اگرچه قارچ در بسیاری از شهرهای کشور( مشهد، اصفهان، اردبیل و...) کاشت می شود اما دبیر انجمن تولیدکنندگان قارچ، بیشترین استقبال برای تولید و پرورش قارچ را مربوط به شهرهای تهران، کرج، هشتگرد،شهریار و قزوین می داند، درواقع حدود 65 درصد تولید قارچ در دو استان تهران و البرز انجام می شود.
وی می گوید: اگرچه بزرگترین کارخانه تولید قارچ کشور در شهر دزفول است اما این دو استان بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده اند.
این فعال حوزه پرورش قارچ، تصریح می کند: تا سال گذشته میزان تولید قارچ در کشور حدود 120 هزار تن بود که درسال جاری مجوز تولید 200 هزار تن قارچ در کشور صادر شد.

شایعات مربوط به تولید قارچ

دبیر انجمن پرورش دهندگان قارچ معتقد است که اطلاعات نادرستی درباره مراحل تولید قارچ در کشور منتشر می شود که این اطلاعات گاهی در کاهش مصرف این ماده مفید خوراکی موثر بوده است.
عظیمی ادامه می دهد: استفاده از کلر با دز بالا از آن دست شایعاتی است که کاملا نادرست است زیرا درصورتی که دز کلر از حجم مشخصی بیشتر شود رنگ قارچ تغییر کرده و مشتری آن را خریداری نمی کند ضمن اینکه به علت گران بودن کلر، استفاده از آن برای تولیدکنندگان به صرفه نیست.

وی می افزاید: استفاده بیش ازحد از ماده کلر، ضمن اینکه موجب خرابی محصول می شود برای تولیدکننده هم به صرفه نیست.
این فعال حوزه کشاورزی در ادامه به میزان کلر مصرفی در تولید قارچ اشاره می کند و می گوید: حجم مصرفی کلر در تولید قارچ، حدود یک پنجم دزی است که یک انسان مجوز مصرف آن را دارد ضمن اینکه در حال حاضر بسیاری از کارگاه ها اقدام به تولید قارچ به صورت ارگانیک می کنند که دیگر نیازی به استفاده از کلر در تولید قارچ نیست.

درآمد ماهانه پرورش قارچ

یکی از مهمترین سوالاتی که درباره پرورش قارچ باید پاسخ داده شود، میزان درآمد ماهانه یک تولیدکننده است؛ این درآمد مسئله ای است که عوامل بسیاری در آن نقش دارند که هر کدام از آنها هم وابسته به شرایط هستند برهمین اساس نمی توان رقم دقیقی در این مورد بدست آورد اما با وجود این تلاش می کنیم تا عددی را به صورت میانگین مشخص کنیم.

برای برآورد میزان سوددهی خالص یک مجموعه میزان هزینه های جاری را از در آمد حاصل از فروش کم می کنند البته ناگفته نماند که هزینه های اولیه مانند هزینه قفسه ها و تجهیزات جز هزینه های جاری محسوب نمی شود و مربوط به سرمایه گذاری است اما استهلاک تجهیزات در زمره هزینه های جاری است، برهمین اساس فرمول بدست آوردن سود خالص به این صورت می شود :
استهلاک تجهیزات – هزینه های جاری – درآمد فروش قارچ = سود خالص

هزینه های جاری برای یک سالن 10 تنی در یک دوره شامل هزینه های خرید مواد اولیه یعنی کمپوست و خاک و هزینه حمل و نقل، هزینه کارگری و هزینه شارژ (آب، برق، گاز) است که در این فرمول، هزینه اجاره سالن را جز هزینه های جاری حساب نکردیم چون می تواند بسیار متفاوت باشد(با نگاه به درآمد این سالن، می توان درآمد سالن های بزرگتر و کوچکتر را محاسبه کرد).
کمپوست و خاک و هزینه حمل برای این سالن در یک دوره، حدود 7.500.000 تومان می شود و هزینه کارگر(روزی 50 هزار تومان) هم برای این سالن در روزهای خاصی مانند روز ورود کمپوست، روز خاکدهی، روزهایی در فلش‌ها و روز تخلیه کمپوست و ... حدود 1.000.000 تومان می شود.

هزینه آب و برق و گاز نیز ماهانه میانگین 400.000 تومان می شود که برای یک دوره 2 ماهه 800.000 تومان در نظر می گیریم ضمن اینکه هزینه استهلاک تجهیزات را هم برای هردوره 400.000 تومان در نظر می گیریم. نکته مهمتر، مقدار بازده و قیمت فروش است که این مقدار می تواند بسیار متفاوت باشد که در اینجا مقدار بازده را به صورت میانگین 23 درصد و قیمت فروش را کیلویی 6000 تومان در نظر می گیریم.
با در نظرگرفتن مطالب بالا و جانشانی آنها در فرمول مربوطه داریم:

13.800.000= 10.000*6000*0.23 = درآمد هر دوره قارچ
سودخالص=( استهلاک +هزینه جاری)- درآمد فروش قارچ
سودخالص= (400000+800000+1000000+7500000)-13800000
سودخالص=9700000-13800000
سودخالص=4100000
سودخالص هر ماه= سودخالص هر دوره تقسیم بر دو
سودخالص= 2050000
اما درصورتی که اجاره سالن هم باید پرداخت شود آن را از درآمد ماهیانه کسر کنید ضمن اینکه بعید است، بتوانید در یک سال شش دوره کامل کشت داشته باشید چون ممکن است هر دوره بیشتر از دوماه زمان ببرد و یا کمپوست سفارش داده شده با تاخیر برسد پس تقریبا در هر سال، باید 1 ماه را بدون کشت در نظر گرفت و اگر اجاره باید پرداخت شود هزینه اجاره آن ماه را در نظر گرفت.

نکته دوم : مدتی قبل از عید نوروز و مدتی بعد از عید نوروز و روزهایی در محرم و تعطیلات دیگر سال قیمتها کاهش پیدا می کند و این مسئله را نیز باید در نظر گرفت.
نکته سوم : ممکن است در طول دوره پرورش مقداری از بستر شما آلوده شود و دچار بیماری شود که این موضوع روی مقدار برداشت شما تاثیر منفی خواهد داشت.
با در نظر گرفتن سه نکته بالا سود هر سالن ماهانه حدود 1.500.000 هزار تومان می توان در نظر گرفت.
منبع: پول نیوز
pejuhesh232

اقدام جدید روسیه و چین علیه دلار

پستتوسط pejuhesh232 » جمعه ژوئن 30, 2017 4:55 pm

اقدام جدید روسیه و چین علیه دلار

Image

یک کارشناس اقتصادی گفت: کاملاً مشهود است که روسیه و چین دارند برای پایان دادن به وابستگی‌شان به دلار آمریکا طلای بیشتری خریداری می‌کنند.

به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک نیوز، روسیه و چین به ذخیره سازی طلا به‌منظور کاهش وابستگی اقتصادهایشان به دلار آمریکا در آینده ادامه می‌دهند. به‌گفته کارشناسان، اگر نقش دلار به‌عنوان ذخیره ارزی جهانی کاهش یابد، جهان شاهد تغییرات بنیادین سیاسی و اقتصادی خواهد بود.

طی سال‌های اخیر، روسیه و چین به‌شکل فعالانه‌ای اقدام به خرید طلا کرده و حجم ذخایر ملی طلای خود را افزایش داده‌اند.

به‌گفته فیلیپ کلینکمولر، کارشناس اقتصادی مؤسسه مدیریت سرمایه هوپف ــ کلینکمولر، این روند کاملاً مشهود است که روسیه و چین دارند برای پایان دادن به وابستگی‌شان به دلار آمریکا طلای بیشتری خریداری می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی افزود: در سال‌های آینده بازارهای مالی شاهد کاهش قابل توجه ارزش پول ملی آمریکا خواهد بود.

«بر اساس برآوردهای ما، دنیا در ١٥ سال آینده شاهد روند کاهش ارزش برابری دلار آمریکا در برابر سایر ارزها خواهد بود. در درازمدت، نمی‌توان تضمین کرد که دلار همچنان به‌عنوان ارز مورد استفاده ذخایر جهانی باقی بماند».

طلا به‌صورت سنتی بخش عمده‌ای از ذخایر طلا و ارز روسیه و چین را تشکیل می‌داده است، در عین حال، حدود ٦٠ درصد از ذخایر ارزی جهان به دلار ارزش‌گذاری شده است.

از یک سو، طلا در هنگامه بروز بحران‌ها یک ذخیره ملی محسوب می‌شود. از سوی دیگر، وجود ذخایر طلا به جبران زیان‌های ناشی از نوسانات ارزش دلار کمک می‌کند.

به‌گفته جوچن استانزل، تحلیلگر بازار در مؤسسه سی‌ام‌سی مارکتس، روسیه و چین با ذخیره سازی طلا می‌خواهند در تجارت طلا مستقل‌تر شوند و وابستگی خود به دلار آمریکا را کاهش دهند.

وی افزود، خرید طلا همچنین به یک کشور کمک می‌کند تا منابع مالی ملی خود را تنوع ببخشد. «اگر یک کشور تنها یک نوع ارز خریداری کند، وابستگی بالایی به نرخ آن ارز پیدا می‌کند. اما با خرید طلا، بانک مرکزی آن کشور منابع خود را تنوع می‌بخشد و سلامت دارایی‌های ملی‌اش را بالا می‌برد».
منبع: تسنیم
pejuhesh232

با «بُز چندقلوزا» میلیونر شويد

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه سپتامبر 12, 2017 7:00 pm

با «بُز چندقلوزا» میلیونر شويد

کارآفرین ایلامی با پرورش گوسفند و بُز چندقلوزا به درآمد میلیونی رسید. وی که برای ۴ نفر از اعضای خانواده خود هم اشتغالزایی کرده، ماهانه بیش از ۴ میلیون تومان درآمد دارد.

محمد افضلی، کارآفرین ایلامی است که ۵۱ سال سن دارد و تولید پرورش گوسفند و بز چند قلوزا را انجام می دهد. ایران جزو ۸ کشور دنیا در پرورش گوسفند چند قلوزا است. سرانه مصرف گوشت در ایران سالانه حدود ۳۵.۵ کیلوگرم محاسبه شده که از این مقدار ۱۲.۵ کیلوگرم را گوشت قرمز و۲۳ کیلوگرم را گوشت مرغ تشکیل می‌دهد.

سرانه متوسط مصرف جهانی گوشت در سال ۲۰۱۵ توسط فائو برابر با ۴۱.۳ کیلوگرم در سال محاسبه شد و با روند رو به رشد مصرف پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ میزان متوسط مصرف سرانه گوشت در دنیا به حدود ۴۵.۳ کیلوگرم در سال برسد.

آقای افضلی که پیش از این حسابدار تعاونی روستایی بوده است علت انتخاب این عرصه را درآمد زایی، بهره روری بالا، گسترش شغل پدری می گوید و ادامه می دهد که ۴ نفر اشتغالزایی کرده و وضعیت بازار فروش این محصول خوب است.محمد فاضلی ۵۱ ساله از شهر ملکشاهی استان ایلام از سال ۹۳ یکی از دامدارانی است که به جمع پرورش‌دهندگان گوسفند چندقلوزا پیوسته است.میزان تولید سالانه ۷۰ تا۸۰ بره است. میزان درآمد ماهیانه این کارآفرین ۴ میلیون تومان است. فصل برداشت این محصول یک دوره آذر ماه و یک دوره بهار است.

وی می گوید: حدود ۱۰ میلیون تومان پول داشتم و ۲۰ میلیون تومان از بسیج سازندگی تسهیلات دریافت کردم و با ۳۰ میلیون تومان توانستم اشتغالزایی کنم. در کنار این شغل یک باغ ۳۵۰۰ متری دارم که زمین جهت کاشت گردو، انگور، انجیر،هلو، سیفی جات تولید می کنم.۲سال است که مشغول این فعالیت هستم و درآمد نسبتاً خوبی دارم.

الان ۱۰۰ بُز و میش دارم. از شیربُزها نیز روغن و کشک و ماست هم تولید میکنیم و از آن طریق هم اشتغالزایی داریم. کار دولتی حقوق بخور و نمیر دارد. با وام هایی که امروز برای کارهای تولیدی داده می‌شود می توان اشتغالزایی کرد.

وی با دریافت ۲۰ میلیون وام از بسیج سازندگی شهرستان در ابتدا اقدام به خرید ۳۰ رأس بره با نژاد ایرانی کرد.

وی درباره علت انتخاب نژاد ایرانی برای پرورش دام می گوید: طبق بیانات رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ و تأکید ایشان بر تولید داخلی و تکیه بر توانمندی‌ها و داشته‌های داخلی در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به دلیل ویژگی‌های بالای نژادهای ایرانی نسبت به نژادهای خارجی، من برای فعالیتم در این حوزه، نژاد ایرانی شال قزوین را انتخاب کردم.

فاضلی افزود: نژادهای ایرانی کاملاًً با زیست ایرانی رشد یافته و در برابر امراض و انگل‌های مختلف و تغییرات آب و هوایی مقاومت بالایی دارند و نسبت به شرایط آب و هوایی مناطق سردسیر سازگارتر و عادت‌پذیرتر و دارای سرعت رشد بالا و تولید شیر مطلوب هستند، ولی نژادهای خارجی به دلیل رشد یافتن در اقلیم‌های دیگر غالباً توان مقاومت‌شان در برابر تغییرات آب و هوای ایران کم است و علاوه بر تلفات بالا در بین آنها، هم هزینه نگهداری و تزریقات دارویی آنها بالا بوده و هم احتمال دست‌کاری شدن ژن آنها وجود دارد، ولی نژادهای ایرانی هم مقاوم‌ترند و هم هزینه‌های نگهداری پایین‌تری دارند و در مقایسه با نمونه‌های خارجی، گوشت‌دهی،‌ شیردهی و تولیدمثل‌شان بالاتر است.

وی درباره منافع گوسفند چندقلوزا نسبت به گوسفندان معمولی ادامه داد:گوسفند‌های معمولی در طول سال یک یا دو بره می‌آورند و هزینه نگهداری و خوراک آنها صرفه اقتصادی بالا و مقرون به صرفه ندارد، در حالی که گوسفند چندقلوزا با داشتن همان هزینه‌های نگهداری گوسفندان معمولی، به طور متوسط چهار تا پنج بره در طول سال می‌آورد،‌ گوشت بیشتری دارد، شیر بیشتری می‌دهد و هم به دلیل ویژگی چندقلوزا بودن بره‌های آنها، قیمت بره‌های‌شان نیز نسبت به بره‌های گوسفندان معمولی بین دو تا پنج برابر بالاتر است؛ از این رو این نوع از گوسفندان صرفه اقتصادی بالایی داشته و قابلیت تجاری‌سازی و سود‌آوری بیشتری دارند.

فاضلی در این شاخه اقتصادی توانسته چهار نفر از اعضای خانواده خود را نیز به کارگیری کند. وی علاوه بر منافع خوبی که در این حوزه تولیدی دارد، از سختی‌های این کار هم گفت که باید برای کم کردن هزینه‌های خوراک دام، آنها را به چرا در مراتع و در ییلاق و قشلاق ببرد که البته این کار و زندگی در صحرا سختی‌های خاص خود را دارد. او تا به حال علاوه بر فروش تعدادی از گوسفندان و میش‌های پرورشی خود، ۳۰ رأس گوسفند خود را به ۱۰رأس گوسفند و میش رسانده است.
*تسنیم
pejuhesh232

چرا ايران مانند ژاپن نيست ؟

پستتوسط najm134 » چهارشنبه سپتامبر 20, 2017 2:24 pm

چرا ايران مانند ژاپن نيست ؟

• ﺍﺯ ﮐﺎﺭ ﻣُﺮﺩﻥ ﺩﺭ ﮊﺍﭘﻦ ﯾﮏ ﺍﻓﺘﺨﺎﺭ ﺍﺳﺖ !
• ﮊﺍﭘﻨﯽ ﻫﺎ ﺍﺻﻼً ﭘﺲ ﺍﻧﺪﺍﺯ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﻨﺪ !
• ﺗﻮﺭﻡ ﺩﺭ ﮊﺍﭘﻦ ﻣﻌﻤﻮلا ﯾﺎ ﺻﻔﺮ ﺍﺳﺖ ﯾﺎ ﻣﻨﻔﯽ ﺍﺳﺖ !
• ﺩﺭ ژاپن ﺧﺎﻧﻪ ﻭﯾﻼﯾﯽ ﺑﻪ ﻧﺪﺭﺕ ﭘﯿﺪﺍ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ !
• ﺣﻘﻮﻕ ﯾﮏ ﻣﻌﻠﻢ ﻣﻌﺎﺩﻝ ۷۵۰۰ ﺩﻻﺭ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﺍﺳﺖ !
• ﺷﮑﺴﺖ ﺩﺭ ﮐﺎﺭ ﺑﺮﺍﯼ ﯾﮏ ﻣﺪﯾﺮ ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻣﺮﮒ ﺍﺳﺖ !
• ﺗﻤﺎﻡ ﻣﻌﻠﻤﺎﻥ ﺩﻭﺭﻩ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺧﺎﻧﻢ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﮔﺎﻫﯽ ﺍﺯ ﻣﺎﺩﺭﺍﻥ ﺑﭽﻪﻫﺎ ﺩﻟﺴﻮﺯﺗﺮﻧﺪ !
• ﻫﻨﮕﺎﻡ ﺗﻌﻄﯿﻠﯽ ﻣﺪﺍﺭﺱ ﺑﭽﻪﻫﺎ ﮔﺮﯾﻪ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ !
• ﺧﺎﻧﻢ ﻫﺎ ﺩﺭ ژاپن ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻋﻤﻮﻣﺎً ﮐﺎﺭﻧﻤﯽ ﮐﻨﻨﺪ !
• ﻣﺮﺩﺍﻥ ﺣﻘﻮﻕ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻫﻤﺴﺮﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻫﺎ ﭘﻮﻝ ﺧﺮﺟﯽ ﻣﯽﮔﯿﺮﻧﺪ.
• اﺯ ﺍﻭﻝ ﺗﺎ ﺳﻮﻡ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ، ﻫﯿﭻ ﺍﻣﺘﺤﺎﻧﯽ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ !
ﺩﺭ ژاپن ... !
ﯾﮏ :
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﻣﻌﻠﻤﯿﻦ ﻫﺮ ﺭﻭﺯ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ۱۵۵ ﺩﻗﯿﻘﻪ ﺑﻪ ﻧﻈﺎﻓﺖ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻣﯽﭘﺮﺩﺍﺯﻧﺪ ﻭ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺑﺎﻋﺚ ﺗﺮﺑﯿﺖ ﻧﺴﻠﯽ ﻣﺘﻮﺍﺿﻊ ﻭ ﺣﺮﯾﺺ ﺑﺮ ﻧﻈﺎﻓﺖ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ .
ﺩﻭ :
ﻫﺮ ﺷﻬﺮﻭﻧﺪ ﮊﺍﭘﻦ ﮐﻪ ﺳﮓ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ، ﻫﻤﯿﺸﻪ ﮐﯿﻒ ﻭ ﮐﯿﺴﻪ ﻫﺎﯼ ﺧﺎﺻﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻦ ﻓﻀﻮﻻﺕ ﺁﻥ ﺑﻪ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺩﺍﺭﺩ .
ﺣﺮﺻﺸﺎﻥ ﺑﺮ ﻧﻈﺎﻓﺖ ﺭﺍ ﺳﺮﻟﻮﺣﻪ ﺍﺧﻼﻕ ﺧﻮﺩ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﻧﺪ .
ﺳﻪ :
ﮐﺎﺭﮔﺮ ﻧﻈﺎﻓﺖ ﻭ ﺭﻓﺘﮕﺮ ﺭﺍ " ﺍﯾﻨﺠﯿﻨﺮ ( ﻣﻬﻨﺪﺱ) ﺑﻬﺪﺍﺷﺖ"ﻣﯽ ﻧﺎﻣﻨﺪ و ﻣﺎﻫﺎﻧﻪ ۵ ﺍﻟﯽ ۸ ﻫﺰﺍﺭ ﺩلاﺮ ﺁﻣﺮﯾﮑﺎﯾﯽ ﻣﯽ ﮔﯿﺮﺩ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺭﻭﺩ ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﭘﯿﺸﻪ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻣﺘﺤﺎﻧﺎﺕ ﮐﺘﺒﯽ ﻭ ﺷﻔﺎﻫﯽ ﺩﺍﺩ .
ﭼﻬﺎﺭ :
ﮊﺍﭘﻦ ﻫﯿﭻ ﻣﻨﺒﻊ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﻧﺪﺍﺭﺩ ( ﻧﻔﺖ ﻭ ﮔﺎﺯ ﻭ ﺯﻏﺎﻝ ﺳﻨﮓ ﻭ ﻓﻮﻻﺩ ﻭ ﻣﺲ ﻭ ... ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ ) ﻭ ﺳﺎﻻﻧﻪ ﺩﺭ ﻣﻌﺮﺽ ﺻﺪﻫﺎ ﺯﻟﺰﻟﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﯽ ﮔﯿﺮﺩ؛ ﺍﻣﺎ ﺍﯾﻦ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺑﺎﻋﺚ ﻧﺸﺪﻩ ﮐﻪ ﺍﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﮐﻪ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻗﺪﺭﺕ ﻫﺎﯼ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﺟﻬﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺎﺯﺩﺍﺭﺩ .
ﭘﻨﺞ :
ﻫﯿﺮﻭﺷﯿﻤﺎ ﻓﻘﻂ ﻃﯽ ﺩﻩ ﺳﺎﻝ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ، ﺍﺯ ﻟﺤﺎﻅ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﯼ ﺑﻪ ﻫﻤﺎﻥ ﻫﯿﺮﻭﺷﯿﻤﺎﯼ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺳﻘﻮﻁ ﺑﻤﺐ ﻫﺴﺘﻪ ﺍﯼ ﺑﺎﺯﮔﺮﺩﺩ .
ﺷﺶ :
اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺩﺭ ﻗﻄﺎﺭ، ﺭﺳﺘﻮﺭﺍﻥ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﻣﺎﮐﻦ ﺑﺴﺘﻪ ﻣﻤﻨﻮﻉ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺩﺭﻣﻮﺑﺎﯾﻞ ﻫﺎﯾﺸﺎﻥ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﮐﻠﻤﻪ " ﺑﯽ ﺻﺪﺍ " ﯾﺎ (silentt) ﺍﺯ ﮐﻠﻤﻪ " ﺍﺧﻼﻕ" ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ .
ﻫﻔﺖ :
ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻣﻮﺍﺩ ﺩﺭﺳﯽ ﺍﻭﻝ ﺗﺎ ﺷﺸﻢ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ (ﮔﺎﻣﯽ ﺑﻪ ﺳﻮﯼ ﺍﺧﻼﻕ) ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺍﺧﻼﻕ ﻭ ﺷﯿﻮﻩ ﺗﻌﺎﻣﻞ ﺑﺎ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻣﯽ ﺩﻫﺪ .
ﻫﺸﺖ :
ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﮐﻪ ﮊﺍﭘﻦ ﺍﺯ ﺛﺮﻭﺗﻤﻨﺪﺗﺮﯾﻦ ﮐﺸﻮﺭﻫﺎﯼ ﺩﻧﯿﺎﺳﺖ، ﺍﻣﺎ ﭘﯿﺸﮑﺎﺭ ﻭ ﺧﺪﻣﻪ ﻧﻤﯽﮔﯿﺮﻧﺪ ﻭ ﺍﯾﻦ ﭘﺪﺭ ﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﺴﺌﻮﻝ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ ﺑﻪ ﺷﻤﺎﺭ ﻣﯽ ﺁﯾﻨﺪ .
ﻧﻪ :
ﺍﺯ ﺍﻭﻝ ﺍﺑﺘﺪﺍﯾﯽ ﺗﺎ ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ ﭼﯿﺰﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ " ﻧﺎﮐﺎﻣﯽ " ﻣﺮﺩﻭﺩ ﻧﺪﺍﺭﻧﺪ ! ﭼﻮﻥ ﻫﺪﻑ ﺗﺮﺑﯿﺖ، ﻧﻬﺎﺩﯾﻨﻪ ﮐﺮﺩﻥ ﻣﻔﺎﻫﯿﻢ ﻭ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺷﺨﺼﯿﺖ ﺍﺳﺖ ﻧﻪ ﻓﻘﻂ ﺗﻌﻠﯿﻢ ﻭ ﺗﻠﻘﯿﻦ .
ﺩﻩ :
ﺩﺭ ﺭﺳﺘﻮﺭﺍﻥ ﻫﺮ ﮐﺴﯽ ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﻧﯿﺎﺯ ﺧﻮﺩ ﻏﺬﺍ ﺑﺮﻣﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺁﺧﺮ ﮐﺎﺭ ﺩﺭ ﺑﺸﻘﺎﺏ ﺷﺎﻥ ﭼﯿﺰﯼ ﻧﻤﯽ ﻣﺎﻧﺪ ... ﺍﺳﺮﺍﻑ ﻭﺟﻮﺩ ﻧﺪﺍﺭﺩ .
ﯾﺎﺯﺩﻩ :
ﻣﯿﺎﻧﮕﯿﻦ ﺗﺎﺧﯿﺮ ﻗﻄﺎﺭ ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ﻫﻔﺖ ﺛﺎﻧﯿﻪ ﺍﺳﺖ . ﻣﺴﻮﻟﯿﻦ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ، ﺑﺎﺑﺖ ﺍﯾﻦ ﺗﺎﺧﯿﺮ، ﻫﺮ ﺁﺧﺮ ﺳﺎﻝ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﻌﺬﺭﺕ ﺧﻮﺍﻫﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ .ﻣﺮﺩﻣﺎﻧﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﺍﺭﺯﺵ ﻭﻗﺖ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﻨﺪ ﻭ ﺑﺎ ﺩﻗﺘﯽ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﻧﺎﭘﺬﯾﺮ ﺑﺮ ﺛﺎﻧﯿﻪ ﻭ ﺩﻗﯿﻘﻪ ﻫﺎ ﺣﺮﯾﺺ ﻫﺴﺘﻨﺪ .
ﺩﻭﺍﺯﺩﻩ :
ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﺩﺭ ﻣﺪﺍﺭﺱ ﻣﺴﻮﺍﮎ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻪ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺻﺮﻑ ﻏﺬﺍ ﺩﻧﺪﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺗﻤﯿﺰ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻭ ﺍﺯ ﻫﻤﺎﻥ ﮐﻮﺩﮐﯽ ﻣﺮﺍﻗﺐ ﺳﻼﻣﺘﯽ ﺧﻮﺩ ﻫﺴﺘﻨﺪ .
ﺳﯿﺰﺩﻩ :
ﻣﺪﯾﺮ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻧﯿﻢ ﺳﺎﻋﺖ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﺷﺪﻥ ﻏﺬﺍ ﺍﺯ ﻏﺬﺍﯼ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻣﯽﺧﻮﺭﺩ ﺗﺎ ﺍﺯ ﺳﻼﻣﺘﯽ ﺁﻥ ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﺍﻭ ﺑﭙﺮﺳﯽ ﮐﻪ ﭼﺮﺍ؟ ﻣﯽ ﮔﻮﯾﺪ: ﺍﯾﻦ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ، ﺁﯾﻨﺪﻩ ی ژاپن ﻫﺴﺘﻨﺪ .
جهارده:
یکی از رموز فرهنگ ژاپنی ها را در مسیر پیشرفت نشان می دهد : نیازی به دشمنی و درگیری با دیگران نیست .
با رشد و پیشرفت تو، دیگران خود به خود شکست می خورند . به دیگران کاری نداشته باش؛ کار خودت را درست انجام بده .

ﺍﯾﻨﮑﻪ ﮊﺍﭘﻦ ﮊﺍﭘﻦ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ، ﺗﺼﺎﺩﻓﯽ ﻧﯿﺴﺖ..
najm134

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

چین در نه ماه ده مليون شغل ايجاد كرد!!!

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه اکتبر 05, 2017 5:45 pm

قدرت چین در حل مشکل بیکاری و توليد اشتغال
در نه ماه ده مليون شغل ايجاد كرد!!!

مطالعه انجام شده توسط روسیه نشان می دهد این کشور دارای سرریز نیروی کار است؛ کارشناسان پیشنهاد داده اند مسکو از سرمایه گذاران چینی برای حل این مشکل استفاده کند.

خبرگزاری اسپوتنیک طی گزارشی با اشاره به مطالعه‌ای که در مرکز تحلیل و آنالیز دولت فدراسیون روسیه انجام شده است گزارش داد که روسیه دارای سرریز نیروی کار است به این معنا که ۱۰ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی روسیه نتوانسته‌اند کار پیدا کنند. تشویق کردن تولیدکنندگان چینی به سرمایه‌گذاری، می‌تواند این مشکل را حل کند.

بخش تولید در اقتصادهای در حال ظهور همیشه شغل ایجاد می‌کند. در سال ۲۰۱۶ تنها ۹ ماه برای چین طول کشید تا به هدف سالانه خود برای ایجاد حداقل ۱۰ میلیون شغل در مناطق شهری این کشور، دست پیدا کند و با پروژهای تولیدی و زیرساختی، زمینه قدرتمندی برای ایجاد اشتغال به وجود آورد.

تولید روسیه تقریبا عقب‌گرد کرده است و برخی بخش‌ها مثل صنعت خودرو شدیدا به واردات متکی هستند. تلاش برای تشویق به تولید داخلی این کالاها تنور اشتغال را داغ می‌کند و نیروی جدیدی به رشد اقتصادی روسیه تزریق می‌کند.

چین چهارمین منبع بزرگ سرمایه‌گذاری روسیه است و سرمایه‌گذاران چینی، به ویژه از استان‌های شمال‌شرقی توجه زیادی به بازار روسیه دارند. ولی تولیدکنندگان چینی که به دنبال فعالیت در روسیه هستند همچنان با جو نامطلوبی برای سرمایه‌گذاران خارجی روبرو می‌شوند.

مقامات محلی در روسیه اغلب از سرمایه‌گذاران چینی درخواست رشوه می‌کنند. کارآفرینان کوچک و متوسط نمی‌تواند با مقامات محلی مقابله کنند و یا دپارتمان‌های دولتی مربوطه را مجبور به حل مشکلاتشان کنند. برخی از این کارآفرینان به رشوه متوسل می‌شوند که همین شرایط سرمایه‌گذاری را بدتر می‌کند.

روسیه ممکن است نیازمند تلاش‌هایی بلندمدت برای بهبود فضای سرمایه‌گذاری خود و کیفیت خدمات‌دهی کارگران محلی باشد، اما این لزوما به معنای این نیست که هیچ فضایی برای همکاری بین دو کشور در بخش تولید وجود نداشته باشد.

اولا این که هر دو کشور می‌توانند تولیدکنندگان چینی را تشویق کنند که در صنایع روسی سرمایه‌گذاری کنند که تقاضای مصرف‌کننده در حال افزایش است اما به واردات وابسته است.

دوم، از آنجایی‌که همکاری انرژی، محور اصلی شراکت تجاری دوجانبه است، شرکت‌های چینی می‌توانند بیشتر در بخش‌هایی از تولیی‌ سرمایه‌گذاری کنند که در بخش‌های بالادست و پایین‌دست بخش انرژی فعالیت دارند.

سوم این‌ که پتانسیلی هم برای همکاری در بخش تولید تجهیزات وجود دارد. روسیه پایه صنعتی خوبی دارد و هر دوطرف می‌توانند همکاری صنعتی خود را از طریق تبادلات فنی افزایش دهند.
*مهر
pejuhesh232

استفاده بهيه از آپارتمان!!! = ايجاد نانواني

پستتوسط najm134 » شنبه اکتبر 21, 2017 10:14 am

استفاده بهيه از آپارتمان!!! = ايجاد نانواني

فعالیت یک نانوایی در آپارتمان مسکونی!

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: چندی پیش در خصوص فعالیت یک نانوایی در خیابان جشنواره در یک آپارتمان مسکونی تذکر دادم.

در خردادماه سال 95 این واحد صنفی و فاقد مجوز که در طبقه همکف یک آپارتمان مسکونی ایجاد شده بود، با اعتراض هشت نفر از ساکنان و به دستور واحد صنفی با رأی اتحادیه نانوایی‌ها پلمپ شد. در پی این تخلف کمیسیون بدوی ماده 100 صریحا حکمی را جهت تعطیلی محل کسب و قلع مستحدثات زائده را صادر کرد.

اما شهرداری تنها با قراردادن یک نیوجرسی مقابل نانوایی اقدام کرده که این مساله نه تنها خللی در ادامه روند فعالیت نانوایی ایجاد نکرده بلکه به یک پیشخوان برای قرار دادن نان‌ها بدل شده است! دودکش نانوایی از پاسیو آپارتمان عبور داده شده و این سبب شده تا گرما و زائده‌های سوختنی به سمت پنجره سکنه هدایت شود.
najm134

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

قبليبعدي

بازگشت به پاكيزه شناسى

Aelaa.Net