ارزش تشرف پياده به زيارت حضرات معصومين عليهم السلام

مديران انجمن: najm134, najm134, najm134

مسیر پیاده روی اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه دسامبر 04, 2014 8:04 am

مسیر پیاده روی اربعین

مسیر ۸۰ کیلومتری جاده نجف تا کربلا را در روزهای منتهی به اربعین حسینی می‌توان آسمانی‌ترین مسیر این کره خاکی دانست. در این مسیر موکب‌های بسیاری به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند که ۱۰ موکب توسط ایرانی‌ها اداره می‌شود.

به گزارش مشرق، همه ساله در ایام منتهی به اربعین حسینی، زائران و عشاق ثارالله مسیر نجف تا کربلا را به عنوان یک سنت حسنه با پای پیاده طی می‌کنند.

در مسیر زائران موکب‌ها و خیمه‌های فراوانی برای پذیرایی برپا شده است که صحنه‌های بسیار زیبایی را خلق می‌کنند. اکثر مردم قبایل و عشایر مختلف در این مسیر خیمه و چادر برپا کرده و با تمامی دارایی خود حتی به اندازه قرص نان یا با شستن پای زائران به مردم خدمت می‌کنند و این خدمت را برای خود افتخاری بزرگ می‌دانند.

در طول مسیر علاوه بر موکب‌ها و خیمه‌های کوچک، خیمه‌های بزرگ و درمانگاه‌هایی وجود دارد که برای استراحت و درمان مناسب‌تر هستند.

این مسیر از خروجی شهر نجف تا حرم مطهر حضرت عباس(ع) توسط تیرهای روشنایی، از 1 تا 1452 نشانه‌گذاری شده است، فواصل این تیرها از یکدیگر تقریبا 50 متر است که شاخص بسیار خوبی برای زائران پیاده به شمار می‌رود.

در میانه این مسیر شهر حیدریه (خان نص) واقع شده که کلیدی‌ترین نقطه مسیر و محلی برای تأمین امکانات و لوازم و ... است، همچنین حد فاصل حیدریه تا هندیه و سه راهی طویریج، به علت وجود نخلستان‌ها و مسیر‌های فرعی شاهد بیشترین انفجارات بوده است و نسبت به سایر قسمت‌های مسیر باید محتاط‌تر عمل کرد.

در ادامه نقشه‌ مسیر زوار حسینی از نجف تا کربلا و همچنین جدول موقعیت و خدمات میان راهی این مسیر که توسط سیدمهدی موسوی تهیه شده است، می‌آید:

Image

برای دیدن اندازه اصلی نقشه ها، بر روی لینک ها کلیک نمایید:

Image
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 67_296.pdf

Image
http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 68_388.pdf
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

زیارت پیاده به کربلا در غیر ایام اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه دسامبر 04, 2014 8:04 am

زیارت پیاده به کربلا در غیر ایام اربعین

تشرف پياده براى زيارت؛ محدود به يكي از حضرات معصومين علیهم السلام يا موسم زيارتي خاصي نمي باشد، ولذاست كه مي بينيم شيعيان عراق و كشورهاى عربي و نيز هند و پاكستان و افغانستان؛ در اوقات مختلف سال و براى زيارت ساير معصومين علیهم السلام (مثل حضرت امام رضا علیه السلام) نيز مشرف مي شوند، در عراق بخصوص سالي هفت هشت بار مردم به زيارت پياده حضرات معصومين علیهم السلام مشرف مي شوند (عاشوراء و اربعين و نيمه شعبان به سوى كربلا، و در وفات ولادت پيامبر صلی الله علیه وآله و نيز ولادت مولا علي علیه السلام و غديرخم و ولادت امام حسين علیه السلام به سمت نجف، و در ايام زيارتي امامين جوادين به سوي كاظمين علیهماالسلام، و در ايام زيارتي امام رضا علیه السلام به سوي مشهد، و در ايام زيارتي امامين عسكريين علیهما السلام به سوي سامراء).

حجت الاسلام والمسلمین سید تقی درچه‌ای:
یکی از رسوم در شهرهای عراق آن است که ایام زیارتی مخصوص امام حسین(علیه السلام) مستحب می‌دانند که پیاده به کربلا بروند. فضیلت زیادی برای آن قائل هستند. به ویژه در ایام نیمه شعبان، ایام عرفه و عید قربان. دو سه روز راه است. در نجف گروه ما که با هم رفیق بودیم و در واقع دوروبری‌های امام محسوب می‌شدیم قرار می‌گذاشتیم و در این مناسبت‌ها از نجف پیاده راهی کربلا می‌شدیم. معمولاً سه روز تو راه بودیم. در این پیاده‌روی‌ها یکی از افتخارات مان بود که حاج آقا مصطفی خمینی با گروه ما بود. ایشان بزرگ ما بودند. و احترام ایشان از هر جهت بر ما لازم بود. این پیاده روی‌ها، حرکت شبانه در نخلستان‌ها و گفت و گپ‌های بین راه رفاقت مان را بیشتر و بیشتر کرد. این دوستی تا زمان شهادت ایشان ادامه پیدا کرد. که آن زمان بنده در ایران بودم. سالهایی بود که هرگز فراموش نمی‌کنم.(نقل از كتاب در وادی عشق)

زائر پیاده مشهد تا کربلا

فرماندار خرم‌آباد گفت: زائر پیاده مشهد تا کربلا فردا وارد خرم‌آباد می‌شود و تمام تمهیدات برای استقبال از این زائر پیاده فراهم است.
خبرگزاری فارس: زائر پیاده مشهد تا کربلا فردا وارد خرم‌آباد می‌شود
به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، جوان لرستانی که با پای پیاده از حرم امام رضا (ع) در مشهد به سمت کربلای معلی در حرکت است، فردا دوشنبه به خرم‌آباد می‌رسد.
فرماندار خرم‌آباد ظهر امروز در جلسه ستاد استقبال از «زائر پیاده از مشهد تا کربلا» گفت: تمام تمهیدات لازم برای استقبال از این زائر فراهم است.
حبیب‌الله خجسته‌پور افزود: این زائر ساعت 10 صبح روز دوشنبه وارد خرم‌آباد می‌شود.

وی عنوان داشت: ورود این زائر به شهرستان خرم‌آباد مصادف با شروع ماه محرم شده که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در مسیر حرکت این جوان لرستانی هیئت‌های مذهبی شهر خرم‌آباد همگام با او به عزاداری می‌پردازند.
خجسته‌پور در ادامه گفت: مسیر استقبال از این زائر کربلای معلی، میدان دانشجو کنار زیرگذر بسیج، پل پیروزی، چهارراه اسدآبادی، سه راه الشتر، پشت بیمارستان باختر، سه راه مطهری، خیابان آیت اله کاشانی، چهارراه فرهنگ، خیابان خیام، بیت امام جمعه شهرستان خرم‌آباد است.
لازم به ذکر است، محمد ابراهیم خمسه این فرزند لرستانی حرکت خود به سمت کربلا را 14 مرداد امسال از حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد آغاز کرده و تاکنون از استان‌های مختلفی عبور کرده است.

سال 1395 = 1438

تصاویر حضور عاشقان اباعبدالله در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی در پایانه مرزی مهران را نشان میدهند.

Image

Image

Image

Image

Image

Image
pejuhesh232

زیارت پیاده به نجف اشرف

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه دسامبر 04, 2014 8:09 am

زیارت پیاده به نجف اشرف

تاریخچه زیارت با پای پیاده‌ به نجف اشرف

Image

پاداش زیارت علاوه بر آثار دنیوی و پاداش‌های اخروی مختلفی که برای زیارت بیان شده، در برخی روایات هم آمده است که اهل بیت(ع) زیارت زوار را پس می‌دهند و وحشت قبر و هراس قیامت را از آن‌ها دور کرده[۱] و ایشان را مورد شفاعت خود قرار می‌دهند.[۲]

آثار و فضایل زیارت با پای پیاده زیارت، فوائد و ثمرات گوناگونی دارد؛ از جمله خدا‌شناسی، حجت‌شناسی، تزکیه نفس، بیداری دل‌ها و یاد آخرت. تعظیم شعایر، اعلام وفاداری نسبت به خدا و برگزیدگان وی و ابراز ادب و ارادت به فرد یا افراد مورد زیارت، از شاخص‌ترین اهداف آن محسوب می‌شود. این بزرگداشت و نکوداشت، زمانی که با پای پیاده صورت گیرد، علاوه بر «تبلیغات دینی» و «ترویج فراوان شعایر»، سبب ایجاد ارتباط معنوی عمیقی شده و جلوه‌ای عاشقانه از بندگی را به رخ می‌کشد.

تاریخ زیارت پیاده زیارت با پای پیاده، بزرگداشتی است که از گذشته بوده و اختصاص به زمان حاضر ندارد. نقل شده است که حضرت آدم هزار بار به زیارت خانه خدا رفت، در حالی که این مسیر را به وسیله قدم‌هایش پیمود.[۳]
نیز گفته شده است که قیصر، پادشاه روم نذر کرد که اگر در نبرد با امپراتوری ایران پیروز شود، از مقر حکومت خود (قسطنطنیه) پیاده به زیارت بیت المقدس برود.[۴]

زیارت پیاده در اسلام در دین مبین اسلام نیز، زیارت با پای پیاده، سنتی حسنه شمرده شده و سفارش بسیاری بر آن شده است. امام صادق(ع)، محبوب‌ترین وسیله تقرب بنده به خداوند را زیارت خانه او با پای پیاده دانسته و می‌فرمایند: یک حج با پای پیاده، برابر با هفتاد حج است.[۵]

همچنین زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده نیز مورد سفارش بسیاری قرار گرفته و امام صادق (ع) می‌فرماید: هر که پیاده به زیارت امام حسین(ع) رود، هر گامى که بردارد و بگذارد، ثواب آزاد کردن بنده‌اى از اولاد اسماعیل را دارد

و در روایت دیگری نیز می‌فرمایند: هر که پیاده به زیارت قبر امام حسین (ع) رود، خداوند متعال به عدد هر گام برای او هزار حسنه نوشته و هزار گناه را از او محو مى‌کند[۶]. و روایات در این باب، بسیارند.

خود اهل بیت(ع) نیز به این سنت نیکو اقدام کرده‌اند و نقل شده است که امام حسن(ع) بیست و پنج مرتبه از مدینه با پای پیاده به زیارت خانه خدا رفتند[۷]. امام حسن(ع) در مسیر زیارت خانه خدا، از مرکب پیاده شده و مسافت بین مدینه تا مکه را با پای پیاده طی نموده و تمام کاروان نیز به تأسی از ایشان از مرکب پیاده شدند؛ به گونه‌ای که دیگر سواره‌ای در کاروان وجود نداشت.[۸]

در روایت دیگری نیز بیان شده است که امام حسین (ع) راه را پیاده می‌پیمود، در حالی که محمل‌ها و جهاز‌ها در کنار ایشان حرکت می‌کردند.[۹]
زیارت امیرالمؤمنین(ع) در نجف، با پای پیاده امام صادق (ع) می‌فرماید: «هر که پیاده به زیارت امیر مؤمنان(ع) رود، خداوند متعال به هر گامى ثواب یک حجّ و یک عمره براى او نوشته می‌شود، و اگر پیاده برگردد، به هر گامى، براى او ثواب دو حجّ و دو عمره می‌نویسند».[۱۰]

اما این زیارت نیز مانند مناسک دیگر، در قرن‌های گوناگون اسلامی و به مقتضای حکومت‌های مختلف، مشکلات بسیاری به خود دیده و‌‌ همان گونه که خود زیارت ائمه اطهار(ع) در زمان‌ها و مکان‌های مختلف دچار سختی‌های فراوان بوده، سنت پیاده‌روی نیز دارای فراز و نشیب بوده است.

حاکمان حکومت‌های شیعی مانند حکومت آل بویه و حکومت صفویه، به این سنت حسنه اقدام کرده و سعی در تبلیغ آن بین شیعیان داشته‌اند. بنا به نوشته ابن جوزی، جلال الدوله، یکی از نوادگان عضدالدوله[۱۱]، در سال ۴۳۱ ه. ق با فرزندان و جمعی از یاران خود برای زیارت، رهسپار نجف شده و از خندق شهر کوفه تا مشهد امیرالمؤمنین(ع) در نجف را که یک فرسنگ فاصله بود، پیاده و با پای برهنه پیمود[۱۲].

زیارت پیاده امیرالمؤمنین(ع) در آخر صفر روز بیست و هشتم صفر روز ارتحال نبی اعظم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله است. از آنجا که مطابق نص صریح قرآن کریم[۱۳] و روایات نبوی متعدد، جان پیامبر و امیرمؤمنان متحد است، روز ارتحال پیامبر (ص) روز زیارتی امیرالمؤمنین نیز محسوب می‌شود.

Image

مشابه همین است در روزهای دیگر مربوط به پیامبر اکرم (ص) مانند مبعث که در آن‌ها نیز زیارت حضرت علی (ع) وارد شده است.[۱۴] بنابراین، در روز ۲۸ صفر، مردم مناطق مختلف عراق به سوی مرقد مطهر امیرالمؤمنین علی علیه السلام در نجف اشرف می‌روند و ایشان را زیارت می‌کنند. بسیاری از آنان از کربلا، حله، کوفه و... جاده نجف را پیاده طی می‌کنند.

مردم دوستدار اهل بیت علیهم السلام در نجف و مسیرهای منتهی به آن نیز، با اینکه به تازگی از میزبانی زائران میلیونی اربعین فراغت یافته‌اند، اما احساس خستگی نکرده و با برپایی مواکب متعدد، از زوار ابوالحسنین (ع) نیز پذیرایی می‌کنند.[۱۵]

زیارت پیاده امام رضا(ع) زیارت حضرت ثامن الحجج با پای پیاده نیز از دیرباز تاکنون رونق داشته است. «شاه عباس صفوی» و علمای بزرگ عصر ایشان همچون «مرحوم شیخ بهایی»، برای رواج فرهنگ زیارت در بین مردم، در سال ۱۰۰۹ ه. ق از اصفهان عزم مشهد کرده و با پای پیاده به زیارت امام علی بن موسی الرضا(ع) رفتند.[۱۶]

همچنین نقل شده است که «مرحوم شیخ انصاری» طبق نذری که داشته، با پای پیاده به زیارت امام علی بن موسی الرضا(ع) رفت.[۱۷] هم اکنون در روز آخر صفر که مصادف بت سالروز شهادت امام هشتم(ع) است بیش از پنج میلیون عزادار از نقاط مختلف ایران و جهان به مشهد مقدس مشرف می‌شوند در حالی که که بسیاری از آنان این مسیر را پیاده طی کرده‌اند.
----------------
پی نوشت ‌ها: [۱] کامل الزیارات، ابن قولویه، جعفر بن محمد: ۱۱.
[۲] کامل الزیارات: ۱۲.
[۳] وسایل الشیعة، حر عاملی محمد بن حسن: ج۱۱ ص۱۳۲.
[۴] فروغ ابدیت، سبحانی جعفر: ص۶۹۶.
[۵] من لایحضره الفقیه: ج۳ ص۵۳.
[۶] کامل الزیارات: ۱۸۳ و ۱۸۴ و ۱۸۵.
[۷] فضائل الخمسه من الصحاح السته، حسینی فیروز آبادی مرتضی: ج۳ ص۳۵۱.
[۸] صلح الحسن (ع)، آل یاسین راضی: ۲۷ و ۲۸.
[۹] من لایحضره الفقیه: ج۳ ص۵۴.
[۱۰] فرحه الغری، ابن طاووس عبد الکریم بن احمد: ۷۵.
[۱۱] ابوشجاع عضدالدوله یا فناخسرو) پناه خسرو) یکی از امرای خاندان آل بویه در ایران و عراق بود. او بزرگ‌ترین امیر این خاندان شمرده می‌شود.
[۱۲] المنتظم فی تاریخ الملوک و الأمم، ابن الجوزی ابی الفرج عبدالرحمن بن علی بن محمد بن علی: ج ۸، ص ۱۰۵.
[۱۳] مطابق آیه شریفه مباهله (آیه ۶۱ سوره آل عمران) حضرت علی علیه السلام نفس و جان پیامبر است.
[۱۴] مفاتیح‌الجنان، قمی شیخ عباس: باب زیارت امیرالمؤمنین علی علیه السلام.
[۱۵] خبرگزاری اهل‌بیت علیهم السلام ـ ابنا
[۱۶] ایران در عصر صفوی، راجر سیوری: ۹۷.
[۱۷] مردان علم در میدان عمل، حسینی سید نعمت الله: ج۲ ص۳۷۵.به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ همزمان با روز ۲۸ صفر، سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و روز زیارتی امیرالمؤمنین علی(ع) هزاران تن از مردم کربلا، با پای پیاده به زیارت مرقد مطهر آن حضرت در نجف اشرف شتافتند.

سال 1393 = 1436

عزيمت مليوني مردم عراق براي تشرف پياده به نجف جهت عزاي پيامبر (صلی الله علیه و اله) و تعزيت مصيبت به مولاعلي (علیه السلام)

مشيآ على الأقدام صوب مرقد أمير المؤمنين لتقديم التعازي بذكرى استشهاد الرسول الأكرم صلى الله عليه وآله

Image

شهدت مدينة النجف الاشرف على ساكنها الاف التحية والسلام توافد مئات الآلاف من المؤمنين من داخل العراق وخارجة لتعزية أمير المؤمنين علياً عليه السلام بذكرى الفجيعة الاليمة شهادة الرسول الاعظم صلى الله علية وآله وسلم في الثامن والعشرون من شهر صفر .
حشود الزائرين توجهت من محافظات ومناطق عدة مشيآ على الأقدام، من بينهم رجال ونساء من كبار السن، أضافة الى أطفال ومعوقين، وهم عاقدين العزم على أحياء هذه المناسبة الأليمة، وعلى طول الطرق المؤدية الى مدينة النجف الأشرف ، تتوزع مواكب لتقديم الخدمات للزائرين ، أضافة الى إيوائهم ومبيتهم في الدور السكنية القريبة.
فيما أكد عضو مجلس أدارة العتبة العلوية المقدسة الأستاذ علي خضير حجي ان (العتبة تستعد لاستقبال زائري الأمام أمير المؤمنين (عليه السلام ) بمناسبة شهادة الرسول الأعظم محمد (صلى الله عليه واله وسلم ) واستعدت بغرفة عمليات من كافة الجهات منها الجهة الأمنية والخدمية واللوجستية فيما قامت بتوفير مبيت للزائرين سعة 30 ألف زائر في صحن فاطمة (عليها السلام ) كما وفرت من الجهة الأمنية انسيابية دخول الزائرين وخروجهم من الأبواب العتبة العلوية الخمسة)واستطاعت تهيئة آليات النقل لتقل الزائرين من أماكن القطع الأمنية الى أقرب نقطة تؤدي الى الحرم العلوي الطاهر وكذلك توفير تردد خاص للقنوات الفضائية ووسائل الإعلام المرئية لنقل وقائع هذه الزيارة المليونية مباشرة".
بدورها اعلنت الاجهزة الامنية والخدمية والصحية في محافظة النجف الأشرف اكمال جميع الاستعداد لاستقبال الزائرين، حيث باشرت القوات الامنية في محافظة النجف الاشرف بتطبيق الخطط الامنية في المحافظة استعدادا لأحياء ذكرى استشهاد نبي الرحمة محمد صلى الله عليه وآله.

ومن الجدير بالذكر ان من أفضل المستحبات التي نصت عليها الروايات الشريفة الصادرة عن آل بيت العصمة والنبوة صلوات الله عليهم هو زيارة أمير المؤمنين عليه السلام في هذه الذكرى.

Image Image Image

================

حشود الزائرين المليونية تتوافد على الحرم العلوي الطاهر في ذكرى وفاة الرسول الأعظم محمد (صلى الله عليه وآله وسلم)

Image

توافدت حشود الزائرين المليونية الى الحرم العلوي الطاهر من مختلف بقاع الارض لتقديم التعازي الى سيد الأوصياء أمير المؤمنين علي بن أبي طالب (عليه السلام ) في ذكرى وفاة الرسول الأعظم (صلى الله عليه وآله وسلم) ، فيما شهد الصحن الحيدري الشريف نشر الملصقات الجدارية الخاصة بالذكرى (الفلكسات) من قبل شعبة الاعلانات التابعة لقسم الاعلام في العتبة المقدسة ، مع رفع راية الرسول المصطفى محمد بن عبد الله (صلى الله عليه وآله) بين منارتي المرقد العلوي الطاهر .

وأكد نائب الامين العام للعتبة العلوية المقدسة المهندس زهير شربة في تصريح للمركز الاعلامي " ونحن على اعتاب اليوم الثامن والعشرون من صفر ذكرى وفاة الرسول الاعظم حيث اعتاد المسلمون من العراق والعالم لأداء مراسم الزيارة في مرقد ابن عم الرسول (صلى الله عليه وآله وسلم) وفي كل عام تستعد العتبة المقدسة لتقديم الخدمات المطلوبة للزائرين وتسهيل مهمة ادائهم لمراسم العبادة والزيارة ولكن في العام الحالي وكما شاهدنا في زيارة الاربعين ان هناك اعداد كبيرة من الزائرين قد وفدوا الى الزيارة مما أدى الى حصول زخم هائل على مراكز المبيت والايواء وتوقعنا بقاء غالبية الزائرين لحضور مراسم ذكرى وفاة الرسول الاعظم (صلى الله عليه وآله وسلم) في الحرم العلوي الطاهر ، وعليه عملنا على توسيع دائرة الخدمات والتفكير بايواء الزائرين وخدمة الزائرين وقد برزت الجهود الامنية والخدمية والاعلامية والدينية وبقية الكوادر العتبة المقدسة من اجل راحة الزائرين الكرام".

وأشار نائب الامين العام للعتبة العلوية المقدسة " ان فرقة الامام علي (عليه السلام ) القتالية تشارك وتساهم في الحفاظ على حياة الزائرين كما ساهمت في عمليات الارشاد والتوجيه والادلاء لتسهيل وصول الزائرين الى الحرم العلوي الطاهر.

Image Image Image
Image Image Image

============

مواكب العزاء النبوي تزحف الى ضريح سيد الاوصياء لتعزيته بذكرى وفاة النبي الأعظم محمد بن عبد الله (صلى الله عليه وآله وسلم)

شهد الحرم العلوي الطاهر زحف جموع الزائرين من كل بقاع الارض لتعزية سيد الاوصياء الامام امير المؤمنين علي (عليه السلام ) بوفاة سيد الرسل حبيب اله العالمين محمد المصطفى (صلى الله عليه وآله وسلم) ، حيث شهد الصحن الحيدري الشريف احياء ذكرى العزاء النبوي لمختلف المواكب المعزية من داخل العراق وخارجه ضمن مجاميع المواكب التي قدمت من مختلف محافظات العراق ومن دول عربية واسلامية وأجنبية.

وعن طبيعة المواكب المعزية أكد مسؤول هيئة مواكب العتبة الحاج محمد الجبان في تصريح للمركز الاعلامي للعتبة المقدسة ، بقوله " في ذكرى شهادة الرسول الأكرم عليه الصلاة والسلام نستقبل كل عام مجاميع من الوفود المعزية بهذه الذكرى وفيما يخص هذا العام بالذات فإن هناك مجاميع قدمت الى النجف الاشرف من دولة لبنان وفلسطين وباكستان ، والهند وأفغانستان وقد وفدت الى الحرم الطاهر عبر مواكب معزية كثيرة لتلك الدول فضلا عن مواكب أخرى من دول الخليج كدولة البحرين والسعودية والكويت وعمان اضافة الى مواكب العزاء للمغتربين من الدول الاوربية الاخرى التي جاءت معزية لصاحب المكان الطاهر الامام علي عليه السلام بذكرى شهادة الرسول الكريم ".

وأكد مسؤول هيئة المواكب " نتوقع هذه السنة الزخم اكثر من العام الماضي حيث ان اغلب الدول من أوربا واستراليا وامريكا ومن الهلال الخصيب أدت مراسم زيارة الاربعين الى مرقد الامام الحسين عليه السلام ثم توجهت الى المرقد العلوي المقدس لتقديم التعزية بهذه المناسبة".

وأشار " ان هيئة مواكب العتبة المقدسة قامت بتهيئة كافة المستلزمات والامور التنظيمية لهذه المواكب الوافدة للحرم المقدس وهناك استنفار لجميع الكوادر العاملة في العتبة المقدسة لتأمين انسيابية دخول وخروج هذه المواكب وهناك ايضا تنسيق عالي جدا مع جميع الدوائر والاجهزة الامنية في المحافظة لتوجيه وانسيابية حركة المواكب في طريقها الى الحرم الطاهر".

يذكر أن العتبة العلوية المقدسة استنفرت كوادرها العاملة في مختلف الاقسام لخدمة زائري في ذكرى وفاة الرسول الأكرم (صلى الله عليه وآله) من خلال تهيئة أماكن المبيت لأكثر من 30 ألف زائر يوميا في صحن فاطمة الزهراء (عليها السلام) فيما عملت كوادرها على تهيئة مئات الآلاف من الوجبات الغذائية اليومية لهم ، وكذلك قامت بتوفير جميع الخدمات الصحية والامنية واللوجستية وأجواء الزيارة والعبادة رغم ضيق المكان والاعداد الهائلة التي زحفت يوميا الى المرقد العلوي الطاهر.

Image Image Image
Image Image Image

=============

با فرا رسيدن 28 صفر: زیارت پیاده به سمت حرم مطهر علوي علیه السلام

ه گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از نجف اشرف، زائران حضرت اباعبدالله الحسين (ع) كه در ايام اربعين آن حضرت، شور و شعوري بي همتا آفريدند، در آستانه فرا رسيدن سالروز رحلت پيامبر خوبي‌ها حضرت محمد مصطفي (ص) و شهادت امام حسن مجتبي (ع) در حال پياده روي از كربلاي معلي به سمت نجف اشرف هستند.

هرچند ايام اربعين حضرت سيدالشهدا (ع) به پايان رسيده است، اما همچنان شاهد راهپيمايي عظيم عاشقان اهل بيت (ع) هستيم كه مسير كربلا تا نجف را پياده طي مي‌كنند تا خود را به حرم مطهر حضرت علي بن ابي طالب (ع) برسانند و فرا رسيدن سالروز رحلت حضرت رسول اكرم (ص) و فرزند بزرگوارش را به آن حضرت تسليت بگويند.

مسيرهاي منتهي به حرم مطهر علوي از چند كيلومتر دورتر مسدود شده است و عبور و مرور وسايل نقليه به هيچ عنوان صورت نمي‌گيرد؛ تا چشم مي‌بيند خيل عظيم زائراني است كه در حال راهپيمايي به سمت بارگاه مطهر علوي هستند.

يكشنبه مصادف با ۲۸ صفر سالروز رحلت پيامبر اكرم (ص) و شهادت سبط اكبرش امام حسن مجتبي (ع) است؛ حضور پرشور زائران در حرم امام علي (ع) براي عرض تسليت به مناسبت اين روز، گواه ارادت و عشق بي مانند آنان به ائمه اطهار (ع) است.

Image Image Image
Image Image Image
براى ديدن تصاوير در اندازه مناسب روي ان كليك كنيد

============

النجفُ الأشرف تفتح ذراعيها لاحتضان المعزّين بذكرى شهادة النبيّ المصطفى(صلى الله عليه وآله)

Image

بعد أسبوع من زيارة الأربعين، وبعد أن يمّمت وجهها عند مرقد سيد الشهداء(عليه السلام) بدأت قوافل المؤمنين بالتوجّه سيراً على الأقدام صوب مرقد أمير المؤمنين علي بن أبي طالب(عليه السلام) في النجف الأشرف لتُعزّيه بمصابه الأعظم الذي ألمّ به في مثل هذه الأيام من السنة الحادية عشر للهجرة، قادمةً من مختلف محافظات البلاد لإحياء هذه الذكرى الأليمة والمصاب الجلل.
ففي مشهدٍ إيمانيّ جسّد مدى التعلّق الأزليّ بنبيّهم(صلى الله عليه وآله) اتّجه المؤمنون معزّين أخاه ووصيّه بذكرى شهادة نبيّ الرحمة وكاشف الغمّة وهادي الأمّة وشفيعها خاتم النبيّين وحبيب إله العالمين أبي القاسم محمد بن عبدالله(صلّى الله عليه وآله) في الـ(28) من صفر المظفّر سنة (11هـ)، الذي بَعثه الله سبحانه وتعالى منقذاً للبشرية، واختاره من بين الرعيّة، ليكون هدىً وذكراً ونوراً؛ واصطفاه لتبليغ الرسالة السماوية.
يأتي ذلك بعد أسبوع من انتهاء الزيارة المليونية الحاشدة التي شهدتها كربلاء المقدسة بمناسبة أربعينية الإمام الحسين(عليه السلام) وسط إجراءاتٍ أمنية وخدمية واسعة لتوفير المناخات الآمنة للزائرين وتقديم أفضل الخدمات لهم.
ويستذكر المسلمون في كلّ أنحاء العالم هذه الذكرى الأليمة التي رحل فيها خاتم النبيّين والمرسلين محمد بن عبدالله(صلّى الله عليه وآله) عن الحياة الدنيا في الثامن والعشرين من شهر صفر عن عمر بلغ الثالثة والستين عاماً في المدينة المنوّرة. ودُفن(صلى الله عليه وآله) في بيته بالمدينة المنوّرة، ومن ثمّ صار بيته مسجداً، ويُعرف اليوم بالمسجد النبويّ الشريف، وتولّى الإمام علي(عليه السلام) تجهيزه ولم يشاركْهُ أحدٌ فيه، فقام بتغسيله وتكفينه والصلاة عليه ودفنه، ووقف على حافة قبره قائلاً: (إنّ الصبرَ لَجَميلٌ إلّا عنك، وإنّ الجزعَ لَقَبيحٌ إلّا عليك، وإنّ المُصابَ بك لَجَليل، وإِنّه بَعدَكَ لَقليل).

Image

وذكر مصدرٌ مطّلع أنّ سلطات المحافظة وضعت خطّةً أمنية وخدمية وصحية لحماية الوافدين وتوفير المواد الغذائية والمياه وأماكن الاستراحة لهم، إضافةً إلى نشر المفارز الطبية الثابتة والمتنقّلة.
مضيفاً: "أنّه تمّ اتّخاذ جميع التدابير الأمنية المتمثّلة بنشر السيطرات الثابتة والمتحرّكة في التقاطعات والشوارع الرئيسية والفرعية"، مبيّناً: "أنّه تمّ الإيعاز إلى مفارز مكافحة المتفجرات بإجراء مسحٍ ميدانيّ شامل لمناطق المدينة القديمة، حيث المرقد العلوي المقدّس إضافةً إلى أيّ مكان يُشتبه به لافتاً إلى أنّه سيتمّ تسيير الدوريات الآلية بصورةٍ مستمرةٍ ليلاً ونهاراً على الطرق الخارجية ونواحي المدينة وضواحيها".
علماً أنّه يوجد العديد من الأحاديث الشريفة التي تبيّن أجرَ مَنْ قصد حرم أمير المؤمنين ماشياً، ومنها ما قاله ابن مارد لأبي عبدالله(عليه السلام): ما لمن زار جدّك أمير المؤمنين(عليه السلام)؟ فقال: يا ابن مارد، من زار جدّي عارفاً بحقّه، كتب له بكلّ خطوة حجّةٌ مقبولة وعمرةٌ مبرورة، والله يا ابن مارد ما يطعم الله النّار قدماً اغبرّت في زيارة أمير المؤمنين(عليه السلام) ماشياً كان أو راكباً.

Image Image Image
Image Image Image
pejuhesh232

زیارت پیاده به کاظمین

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه دسامبر 07, 2014 11:31 pm

زیارت پیاده به کاظمین

آقاي شيخ جعفر مجتهدي مي فرمودند:
پياده از نجف اشرف به سوي كاظمين براى زيارت حركت كردم و پس از بيست و چهار ساعت به كاظمين رسيدم. بسيار خسته شده بودم، به حضرت موسي بن جعفر (عليه‌السلام) عرض كردم؛ آقا جان خسته شده‌ام، محبت كنيد و ماشيني برايم بفرستيد، هنوز حرفم تمام نشده بود كه ناگهان يك ماشين از ماشينهاي حكومتي به من رسيد و مأموران حكومتي به علت نداشتن گذرنامه مرا دستگير كرده و همراه خود بردند، بنده هم از حضرت تشكر كردم كه برايم ماشين فرستادند، تا اينكه مرا به زندان كاظمين بردند.بعد از ورود به زندان متوجه شدم كه زنداني است بسيار شلوغ كه در آن دست و پاي زندانيان را هم با زنجيرهاي بسيار سنگين و قطوري بسته بودند و وضع بسيار اسف‌باري داشت، غم و اندوه سراسر وجودم را فرا گرفت و به ياد حضرت موسي بن جعفر (عليه‌السلام) و زندان هارون الرشيد (عليه اللعنه) افتادم و شديداً متوسل به آن حضرت شده و به ايشان عرض كردم: آقا جان! اين زنجيرها فقط در خور طاقت شماست واينها چنين طاقتي ندارند عنايتي بفرماييد.حضرت هم لطف كرده و عنايت فرمودند:

تا فردا همه اهل زندان آزاد مي شوند .

بنده هم به زندانيان گفتم: آقا موسي بن جعفر (عليه‌السلام) محبت فرموده و فردا صبح همگي آزاد خواهيدشد. همچنين در بين زندانيان يك نفر اشتباهاً دستگير شده بود و قرار بود فردا اعدام گردد، و لذا بسيار بي‌تابي مي‌كرد، با گفتن اين مطلب بعضي از زندانيان شروع به خنديدن و مسخره كردن نموده و گفتند: اين شخص هنوز به زندان نيامده ديوانه شده‌است كه اين حرفها را مي‌زند.به هر ترتيب شب سپري شد، صبح روز بعد از طرف عبدالكريم قاسم به خاطر جشن پيروزي دركودتايش تمام زندانيان و حتي جواني هم كه قرار بود اعدام گردد آزاد شدند.سرانجام آقاي مجتهدي بعد از ورود به ايران و چند روز اقامت در كرمانشاه به تهران مي‌روند. با سکونت زودگذر ايشان در کرمانشاه ، ايلام و تبريز ، سلوک ايشان وارد مرحله جديدي مي شود .

سال 1393=1435

زیارت پیاده این بار به سوی کاظمین در آستانه سالروز شهادت امام کاظم (علیه السلام)

شهرهاي عراق اين روزها ميزبان زائراني است که از گوشه گوشه عراق به سمت کاظمين در حرکت هستند پير و جوان ،زن و مرد،بزرگ و کوچک ،عاشقان و دلدادگان ائمه اطهار و امام موسي کاظم سلام الله عليهم اجمعين هستند که با پاي پياده دل در رکاب عشق گذاشته اند و در بيابان هاي گرم و سوزان به سمت بغداد در حرکت هستند. شايد تصور حضور در بين زائران پياده برايم سخت بود اما هم گام شدن با زائران عراقي تجربه جديدي است.

*پذيرايي از زائران پياده امام موسي کاظم (ع)*
در جاده عشق نيز کساني هستند که با برپا کردن موکب‌ها و ايستگاه‌هاي صلواتي از زائران پياده پذيرايي مي‌کردند. بسياري از ايستگاه‌هاي صلواتي همانند سال‌هاي گذشته توسط مردم ايران راه‌اندازي شده است ارائه غذاي گرم، چاي، خرما و ... از جمله مواد غذايي است که در بين راه توسط خيرين از زائران و عاشقان امام موسي بن جعفر(ع) پذيرايي ميشود.
کاظمين امسال هم ميزبان عاشقاني است که با پاي پياده مسيرهاي طولاني را براي عزاداري در جوار حرم امام موسي کاظم با همه مشقات پيمودند و خود را به کربلا رساندند. قطعا زائران کاظمين صحبت‌هاي زيادي دارند که جاي شنيدن دارد اما شايد دعا براي فرج امام زمان(عج) يکي از حرف‌هاي مشترک همه آنها باشد. با اين حال حرکت کاروان‌هاي پياده در ايام مختلف سال که از قرن‌ها قبل آغاز شده تا سال‌هاي سال ادامه خواهد داشت.

شايد باورش براي کساني که تاکنون با پاي پياده اين بيابان ها را نپيموده اند سخت باشد اما در اين راه کسي خسته نميشود ان هم با وجود ايستگاه هاي صلواتي که با عشق به اميرالمومنين علي (ع) و فرزندان معصومش شيعيان عراقي در مسير راه ايجاد کرده اند . اينجا غم بيداد مي کند زائران زيادي به صورت گروهي و دسته جمعي نتنها از جاي جاي عراق بلکه از کشوورهاي اطراف نيز با پاي پياده به سمت کاظمين در حال حرکت هستند تا شهادت باب الحوائج امام موسي کاظم (ع) را در شهر کاظمين و در حرم اين امام همام به سوگ بنشينند.

Image Image

============

العتبة الكاظمية: اكثر من ثمانية ملايين زائر شاركوا بزيارة الامام الكاظم

Image

كدت أمانة العتبة الكاظمية، الأحد، ان أكثر من ثمانية ملايين زائراً شاركوا بأداء مراسيم زيارة الأمام موسى الكاظم (عليه السلام)، فيما لفتت الى مساهمة 43 وسيلة إعلام محلية وعالمية في تغطيتها.

وقال أمين العتبة الكاظمية جمال الدباغ في مؤتمر صحافي عقده، اليوم، بمناسبة انتهاء مراسيم الزيارة وحضرته "السومرية نيوز"، إن "الزيارة الإمام موسى الكاظم (عليه السلام) شهدت مشاركة أكثر من ثمانية ملايين زائرا"، مبينا ان "نقل الزائرين يحظى بدعم كبير من قبل وزارات الدولة المختلفة ومحافظة بغداد وأمانة بغداد".

> اصابة 11 شخصا بتفجير استهدف زوارا في الكاظمية ببغداد
> أمانة بغداد تعلن عن خطتين بشأن زيارة الإمام الكاظم

واضاف الدباغ ان "المركبات الحكومية تتولى نقل الزائرين من مداخل الكاظمية الى الكراجات الرئيسية ليتوجهوا بعدها الى محافظاتهم"، مشيدا بـ"تطوع 4000 شخصا لخدمة الزائرين".

واكد الدباغ ان "43 قناة فضائية ووكالات أنباء محلية وعالمية شاركت في نقل مراسيم الزيارة"، لافتا الى ان "أمانة بغداد ودائرة بلدية الكاظمية أعدت خطة متكاملة لتقديم الخدمات واستيعاب ما تركه الزائرون".

وانتهت، اليوم الأحد (25 أيار 2014)، مراسيم زيارة إحياء ذكرى استشهاد الإمام موسى بن جعفر الكاظم (7 صفر 128هـ - 25 رجب 183هـ)، الذي يعد الإمام السابع ضمن الأئمة الإثنا عشر الذين يرجع نسبهم الشريف الى الإمام علي (عليه السلام) ابن عم رسول الله (ص) وزوج ابنته فاطمة الزهراء، ووالده هو الإمام جعفر بن محمد الصادق أحد أكبر فقهاء الإسلام في عصره.

واستشهد الإمام الكاظم (ع) مسموماً في عهد الخليفة العباسي هارون الرشيد سنة 183 هجرية، بعد أن قضى جزءاً من حياته في السجن، وعاصر فترة حساسة من تاريخ المسلمين، وكنيته أبو الرضا، ومن ألقابه، الكاظم والعبد الصالح وباب الحوائج وسيد بغداد.

سال 1394=1436

ميليونها زائر از سراسر عراق؛ در حال تشرف پياده بسوى كاظمين براى 25 رجب 1436

کاظمين آماده برگزاري عزاداري ميليوني

به گزارش«شیعه نیوز»، جمعيت عزادار از روزهاي قبل و با پاي پياده از مناطق مرکزي و جنوب عراق راهي کاظمين هستند. شهرکاظمين سيه پوش است و درجاي جاي آن خيمه هاي عزا برپاست، پيش بيني مي شود همانند سال هاي قبل تعداد زائران به بيش از هفت ميليون نفر برسد.

ازسوي ديگر، هم زمان با نزديک شدن مراسم سالگرد شهادت امام موسي کاظم (علیه السلام) بيش از 75 هزار نيروي نظامي در بغداد وکاظمين امنيت زائران را برعهده دارند و تمام مسيرهاي ورودي به کاظمين تحت تدابير تشديد امنيتي است . اما با اين وجود، ديشب چند بمب درمسير عزاداران در بغداد منفجر شد که منجر به شهيد و زخمي شدن تعدادي از عزادارن شد.

سوگواران امام موسي کاظم (علیه السلام) هيچ توجهي به تهديدات تروريستي ندارند و همچنان در مسيرکاظمين پيش مي روند.

------------------------------------------

به گزارش «شیعه نیوز»، روز چهارشنبه از کاظمین گزارش داد، زن و کودک، پیر و جوان در میان زواری که راهی کاظمین هستند ، دیده می شوند.

رسیدن به کاظمین با پای پیاده، به دلیل گرما و خطرات تروریستی، گاه چند روز طول می کشد.

یکی از زوار زن به خبرنگار شبکه العالم گفت: من از استان میسان حرکت کرده ام و دو روز راه رفته ام تا به کاظمین برسم و در مراسم شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام) مشارکت کنم و امکاناتی که در طول مسیر برای زوار فراهم بود، خصوصاً تیم پزشکی خیلی خوب بود.

هزاران نیروی امنیتی نیز در طول مسیر منتهی به کاظمین مستقر شده اند، و امنیت زوار را تأمین می کنند.

یکی دیگر از زوار که نابینا است، گفت : گرما باعث نخواهد شد که از زیارت امام موسی کاظم (علیه السلام) منصرف شوم و من آماده فدا کردن جانم هستم.

چادرهای موجود در طول مسیر برای ارائه خدمات به زوار با هزینه های مردمی نصب شده است و صدها هیئت عزاداری نیز در مسیر در حال حرکت هستند.

یکی از افرادی که خدمات رایگان به زوار ارائه می دهد، گفت: نصب چادرها برای خدمت رسانی به زائران، با کمک مردم انجام شده است.

یکی دیگر از این افراد گفت: دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) در این چادرها به زوار مواد غذایی و آب میدهند و خدمات درمانی به بیماران ارائه می کنند.

در آستانه سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع)، هر روز بر تعداد زائرانی که با پای پیاده به سوی بارگاه ملکوتی ایشان در کاظمین در حرکت هستند، افزوده می‌شود.

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image

Image

-------------------------------------------------------

حذف سفر زائران به کاظمین برای ۴ روز

به گزارش«شیعه نیوز»، سعید اوحدی افزود: با توجه به اینکه فردا ۲۴ اردیبهشت سالروز شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام) است و با ازدحام زائران در کاظمین روبرو خواهیم شد به همین دلیل زائران ایرانی که طی این دوره به عتبات اعزام شده اند برنامه سفرشان طوری تنظیم شده که در کاظمین اقامت نداشته باشند به طوریکه از روز سه شنبه تا جمعه این هفته امکان زیارت کاظمین برای آنها فراهم نیست.

به گفته وی، این زائران در هنگام بازگشت به کشور که روز شنبه می شود می توانند عبوری به زیارت کاظمین بروند اما اقامتی نداشته باشند.

اوحدی گفت: به زائران آزادی که از طریق دفاتری به جز سازمان حج به عتبات عازم می شوند توصیه می شود در این ایام به دلیل ملاحظات امنیتی جدی که دولت عراق طی این مدت در کاظمین دارد از سفر به کاظمین پرهیز کنند تا با مشکل جدی مواجه نشوند.

رئیس سازمان حج و زیارت به زائران توصیه کرد که به منظور تامین امنیت خودشان از مجاری قانونی سازمان حج و زیارت به عتبات اعزام شوند.

اوحدی گفت: در حال حاضر هیچ زائر ایرانی در کاظمین وجود ندارد و در انفجار رخ داده نیز زائران ایرانی دچار مشکل نشده و در سلامت کامل هستند.

سال 1395=1437
ورود خیل عظیم زائران پیاده به حرم امام موسی کاظم(علیه السلام)

Image

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ آستانه مقدس کاظمین شمار زائرانی که از داخل و خارج عراق برای شرکت در مراسم سالروز شهادت حضرت باب الحوائج، امام موسی کاظم علیه السلام به کاظمین آمده اند را حدود 12 ملیون تن برآورد کرده است.

Image

این در حالی است که با وجود انفجارهای تروریستی در بغداد و درگیری مناطق شمالی این شهر با گروه تروریستی داعش، باعث کم رنگ شدن حضور عزاداران عاشقان ولایت در مرقد باب الحوائج نشده است.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

تصاویر هوایی از حرم امامین جوادین(علیهما السلام)

Image
Image
Image
Image

تصاویر خدمت رسانی کاروان ها و نیروهای امنیتی به زائران امام کاظم(علیه السلام)

Image
Image
Image
Image

خبرنگاران عراقی در سالروز شهادت امام موسی کاظم (علیه السلام) با برپایی چادرهایی در مسیر زائران به خدمت رسانی و اطعام آنان پرداختند.

Image
Image
Image
Image

اختصاص ۱۲ قطار برای نقل و انتقال زائران امام کاظم(علیه السلام))
شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- شرکت راه آهن عراق از اختصاص ۱۲ قطار برای نقل و انتقال زائران امام کاظم(ع) با قیمت مناسب خبر داد.

به گزارش شفقنا به نقل از الفرات نیوز، «عبدالستار الغراوی« مدیر راه آهن عراق روز دوشنبه با بیان این مطلب گفت: راه آهن عراق به مناسبت شهادت امام موسی کاظم (ع)، ۱۲ قطار جدید را وارد محورهای بغداد و استان های جنوبی این کشور کرده است که با قیمت های مناسب در اختیار زائران حرم مطهر آن امام همام قرار داده شده است

Image
pejuhesh232

زیارت پیاده به مشهد مقدس

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه دسامبر 07, 2014 11:59 pm

زیارت پیاده به مشهد مقدس

سال 1392=1435

شوق علويان به تشرف پياده براى زيارت عزاي رضوي علیه السلام

پسر بچه هشت ساله شیروانی که قادر به تکلم نبوده و با پای پیاده عازم زیارت مرقد مطهر امام رضا(علیه السلام) بود پس از سال‌ها شفا یافت.
این پسر بچه که رضا دلپسند و اهل و ساکن روستای خانلق این شهرستان است به اتفاق مادر با پای پیاده به عنوان زائر امام هشتم همراه کاروان پیاده قمر بنی‌هاشم روستا برای شرکت در مراسم 28 صفر در مشهد عازم بودند که در بین مسیر فاروج به مشهد شفا یافت.
مادر این پسر بچه در این خصوص می‌گوید: رضا از سن 3 سالگی قادر به تکلم نبود و گاهی اوقات با اشاره صحبت می‌کرد.
زهره رفعت شیروان تصریح کرد: از آن زمان تاکنون به اکثر پزشکان مراجعه کرده بودیم اما متاسفانه نتیجه‌ای حاصل نشده بود.
وی با بیان اینکه این نخستین بار بود که خودم به اتفاق فرزند 8 ساله‌ام در این کاروان پیاده به قصد شفای پسرم شرکت کرده بودیم، افزود: رضا در حین مسیر به شهرستان فاروج که رسیدیم یا امام رضا (ع) گفت و کم کم لب به سخن گشود تا اینکه به نزدیکی مشهد که رسیدیم کاملاً صحبت کرد و متوجه شدیم که در کاروان شفای خود را از امام هشتم گرفته است.
مادر رضا می‌گوید: فقط دو فرزند پسر دارم که یکی 6 ساله بنام رسول است و دیگری 8 ساله بنام محمدرضا است.
رضا دلپسند دانش‌آموز سال اول ابتدایی است که در مدرسه استثنایی پاکان شیروان مشغول به تحصیل است.
پدر رضا هم کارگر ساده بوده که در یک منزل استیجاری در شیروان زندگی می‌کنند. محمدرحیم دلپسند هم از اینکه فرزندش در سالروز شهادت آن حضرت شفا یافته خرسند است و خدا را به خاطر این نعمت بزرگ شکر می‌کند.
قرار است مراسم ولیمه‌ای از سوی این خانواده هفته آینده در یکی از مساجد روستای خانلق شیروان به منظور شفای فرزندشان رضا برگزار می‌شود.
شیروان در190کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.

=============

طعم شیرین نه سال تشرف پیاده تا مشهد امام رضا (علیه السلام)

برای نهمین سال متوالی کاروان پیاده روی دلهای عاشق زائران دیار خالق(هیئت یازینب قم) همنوا با کاروان پیاده روی مرحوم ابوترابی از حرم مطهر حضرت معصومه(س) تا آستان علی ابن موسی الرضا(ع) را پیاده می پیمایند. مدیر این کاروان بیان داشت: ما به دنبال احیای سنت زیارت با پای پیاده و به راه افتادن کاروان های پیاده روی هستیم و از علما دعوت کرده ایم که در مسیر حرکت کاروان با حضور در شهرهای مختلف به تبلیغ و ترویج این فرهنگ غنی شیعی بپردازند.برای نهمین سال متوالی کاروان پیاده روی دلهای عاشق زائران دیار خالق(هیئت یازینب قم) همنوا با کاروان پیاده روی مرحوم ابوترابی از حرم مطهر حضرت معصومه(س) تا آستان علی ابن موسی الرضا(ع) را پیاده می پیمایند.

Image Image

هادی خادم حسینی مدیر این کاروان در گفتگو با خبرنگار پایگاه ۵۹۸ با علام زمان حرکت کاروان پیاده روی اظهار داشت: کاروان پیاده روی دلهای عاشق زائران دیار خالق اول شهریور ماه از آستان مطهر حضرت معصومه(س) حرکت می کند و انشاء الله ۱۷ شهریور ماه به مشهد خواهد رسید و این کاروان از قم با ۱۴۰ نفر زائر شروع خواهد شد و تا مشهد به حدود ۳۰۰ نفر خواهیم رسید.

مدیر کاروان پیاده روی دلهای عاشق زائران دیار خالق افزود: این کاروان در ۸ شهر قم، گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار، نیشابور و مشهد برنامه های مذهبی را برگزار خواهد کرد.

وی گفت: در این برنامه ها مراسم سالروز تخریب قبور ائمه بقیع، یادبود شهدای احد و همچنین یادواره شهدای سبزوار برگزار خواهد شد و نیز نمایشگاهی با نام سنت دیرینه آماده شده است که در شهرهای فوق الذکر این نمایشگاه که تصاویری از اسناد تاریخی زیارت با پای پیاده اهل بیت و علما می باشد دائر می شود.

هادی خادم حسینی بیان داشت: ما به دنبال احیای سنت زیارت با پای پیاده و به راه افتادن کاروان های پیاده روی هستیم و از علما دعوت کرده ایم که در مسیر حرکت کاروان با حضور در شهرهای مختلف به تبلیغ و ترویج این فرهنگ غنی شیعی بپردازند.

مدیر کاروان هیئت یازینب در ضرورت احیای این سنت افزود: معمولا مراسمات فرهنگی که پرورشی باشند و نیروهای مومن در آن ساخته شوند بسیرا معدود می باشند و بیشتر برنامه های دینی ما به بحث های نظری محدود می شوند و این گونه مراسمات از جایگاه هایی است که افراد پرورش پیدا می کند و ابعاد روحی و اعتقادی و همچنین تحمل سختی ها و آموزش هایی چون امام مهدی شناسی و مباحث تفسیری در حلقه های مختلفی برای حاضرین در کاروان در طول سفر پیگیری خواهد شد.
وي كفت: شرکت کنندگان در این پیاده روی فقط از اهالی شهر قم نمی باشند و حجم عظیمی از شرکت کنندگان در این کاروان را مردم شهرهای مختلف کشورمان تشکیل می دهند و این عزیزان در دوره ای ۱۸ روزه می توانند ارتباط خوبی با حوزه های علمیه و علما داشته باشند و انشاء الله نتیجه خوبی را در پی خواهد داشت.

سال 1393=1436

تداوم حرکت زائران پياده به سوي مشهد مقدس

حرکت کاروان هاي پياده از نقاط مختلف کشور به سوي مشهدمقدس ادامه دارد.

به نوشته خراسان، تاکنون ۱۴هزار و ۸۷۶نفر از زائران پياده در پايگاه هاي ميقات الرضا(ع) استان مورد استقبال و پذيرايي قرار گرفته اند.
آماده باش ۵۰۰ پزشک و پرستار براي خدمت رساني به زائران پياده
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي مشهد، هادي جلالي رئيس بسيج جامعه پزشکي خراسان رضوي گفت: ۵۰۰ پزشک و پرستار براي خدمت رساني به زائران پياده امام رضا(ع) در آماده باش هستند و پزشکان و پرستاران عضو بسيج طي ايام پاياني ماه صفر، در هشت پايگاه بهداشت و درمان جاده اي و ۱۰۶ محل اسکان زائران خدمات ارائه مي کنند.

============

تشرف پياده به زيارت حضرت رضا عليه السلام = 1436 در راههاى مشهد

Image Image
Image Image

=========

ورود 80 هزار زائر پیاده به مشهد

معاون روحانی: ورود کاروان های پیاده به مشهد، امتدادزیارت اربعین است

محمدباقر نوبخت: ورود زائران و کاروان‌های پیاده به مشهد، امتداد زیارت اربعین است؛ امروز امتداد زیارت اربعین امام حسین(ع) را در ورود کاروان‌های پیاده و زائران، از اقصی نقاط کشور و جهان به مشهد شاهد هستیم

به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، نوبخت در بدو ورود به مشهد در فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد گفت: هدفم از سفر به این شهر، زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) است.

علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی نیز با بیان اینکه از مدت‌ها قبل، تمام امکانات استان برای میزبانی از زائران ایام پایانی ماه صفر بسیج شده است، گفت: تاکنون 2 میلیون و 700 هزار زائر و 8 هزار هیئت عزاداری وارد مشهد شده‌اند. روند خدمت‌رسانی به زائران مطلوب است و اقدامات لازم برای برگشت زائران نیز از سوی ستاد خدمات سفر انجام شده است. 186 پایگاه ایستگاه صلواتی در بین راه‌های مشهد برپا شده است، از این تعداد 86 ایستگاه دارای مکان خواب مناسب نیز هستند. علاوه بر مساجد، تکایا و سالن‌های ورزشی برای این ایام 120 مدرسه در مشهد مقدس برای زائران پیاده پیش‌بینی شده است.

رشیدیان با تاکید بر اینکه تاکنون 75 هزار نفر در مشهد مقدس اسکان پیدا کرده‌اند، گفت: تا این لحظه بیش از 80 هزار نفر زائر پیاده وارد مشهد مقدس شده‌اند و تا دو روز آینده نیز 30 هزار نفر دیگر از شهرستان‌های خراسان رضوی وارد مشهد می‌شوند.

پروازهای ورودی به مشهد مقدس است بیش از 27 درصد افزایش پیدا کرده و از 160 پرواز به 230 پرواز رسیده است،
همجنين برای این ایام 160 قطار ویژه و یک‌هزار و 500 دستگاه اتوبوس برای برگشت زائران در نظر گرفته شده است. كه همه اين موارد از امكاناتي است كه به هزينه خود زائر بوده و غير رايكان مي باشد:

سال 1395=1438

تشرف پياده براى زيارت رضوي صفر1438

ورود ۲۹۹ هزار زائر پیاده به مشهد مقدس

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی با بیان اینکه از ۱۸ تا ۳۰ صفر حدود ۲۹۹ هزار زائر به صورت پیاده به مشهد مقدس عزیمت‌ کرده‌اند، گفت: از این تعداد ۴۱ درصد زن و ۵۹ درصد مرد هستند.

به گزارش فارس، «حسن رضایی»، در خصوص حضور زائران پیاده در دهه آخر صفر و عزیمت آنان به حرم رضوی گفت: 299 هزار زائر از 18 تا 30 صفر به صورت پیاده برای زیارت حرم امام رضا (ع) وارد مشهد شده‌اند که از این تعداد 41 درصد زن و 59 درصد مرد بودند.
وی با بیان اینکه در سال جاری از 19 استان کشور زائران پیاده به سمت مشهد عزیمت کرده‌اند، گفت: برای ارائه خدمات به این زائران 260 ایستگاه صلواتی بین راهی و همچنین 240 مرکز اسکان ویژه زائران پیاده در نظر گرفته شده بود.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی اظهار داشت: 75 هزار و 420 نفر در مراکز اسکان تعبیه شده مستقر شدند و 3 روز پذیرایی رایگان از آنها به عمل آمد.
رضایی با بیان اینکه بزرگترین کاروان زائران پیاده مربوط به هیأت پیروان ولایت از نیشابور با 3 هزار زائر زن بوده است، گفت: کوچکترین کاروان هم مربوط به شهر کاشان و هیأت غریب‌الرضا با 22 نفر بوده است.

وی تصریح کرد: در طول مسیر محورهای استان خراسان رضوی که 850 کیلومتر است به زائران پیاده خدمت‌رسانی صورت گرفت.
سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی با بیان اینکه 8 کاروان اهل سنت با ظرفیت هزار نفر در این مدت به مشهد مقدس جهت زیارت هشتمین امام شیعیان سفر کرده‌اند، اظهار داشت: 4 هزار زائر از کشور افغانستان، 45 زائر از شهر استانبول ترکیه و 45 زائر از کشور عراق در ایام پایانی ماه صفر در مشهد حضور داشتند.

رضایی با بیان اینکه خدمت‌رسانی در 3 حوزه برای زائران پیاده صورت گرفت، گفت: خدمات رفاهی شامل برپایی ایستگاه‌های بین‌راهی و پذیرایی 3 وعده توسط هیأت‌های مذهبی و خیرین صورت گرفته است که برخی ایستگاه‌های صلواتی توسط سپاه، ارتش، بسیج، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد برپا شده بود.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی هم خدماتی به زائران پیاده ارائه شد، افزود: به همین جهت یک قرارگاه فرهنگی با محوریت آستان قدس رضوی، معاونت فرهنگی بسیج استان خراسان رضوی، معاونت فرهنگی سپاه استان خراسان رضوی، معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، معاونت زیارتی استان خراسان رضوی، حوزه علمیه مشهد و امور فرهنگی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی جهت اعزام روحانی به کاروان‌ها و ایستگاه‌های صلواتی و توزیع بسته‌های فرهنگی اقدامات ویژه‌ای انجام دادند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی درباره خدمات ارائه شده به زائران پیاده افزود: در این بخش 100 پزشک از جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بسیج جامعه پزشکی کشور، سازمان نظام پرستاری، هلال‌احمر، بیمارستان‌های خیریه مشهد و بهداری سپاه استان خراسان رضوی خدماتی را به زائران پیاده امام رضا (ع) ارائه کردند.
رضایی با بیان اینکه از 240 مرکز اسکان زائران پیاده 180 مرکز از سوی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در اختیار زائران قرار گرفته است، گفت: مابقی مراکز استان شامل حسینیه‌ها و منازل مردم در اختیار این زائران بوده است.

وی با بیان اینکه در امر اسکان زائران و خدمت‌رسانی به آنان سازمان حج و زیارت، آستان قدس رضوی، آموزش و پرورش خراسان رضوی، هیأت‌های مذهبی، هیأت متوسلین به جواد‌الائمه و صنوف مشهد جهت پذیرایی از زائران کمک‌های شایانی کردند.
سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی تصریح کرد: بزرگترین ایستگاه صلواتی در ملک‌آباد توسط خدام آستان قدس رضوی برپا شده بود.

رضایی با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته 18 درصد رشد در حوزه ایستگاه‌های خدمت‌رسان به زائران پیاده داشته‌ایم، تصریح کرد: در بخش ساختمان‌سازی برای خدمات به زائران پیاده نیز 30 درصد رشد داشته‌ایم ضمن اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بخش امور بهداشتی کمک شایانی را به زائران پیاده حرم رضوی انجام داده است.
وی با بیان اینکه 6 محور ورودی به مشهد جهت عزیمت زائران پیاده وجود داشت، گفت: محور نیشابور - مشهد، تربت حیدریه - مشهد، تربت‌جام - فریمان - مشهد، سرخس - مشهد، کلات - مشهد، قوچان - مشهد این 6 محور بوده است که به دلیل کمبود امکانات در 2 محور سرخس - مشهد و همچنین کلات - مشهد سپاه و بسیج کمک شایانی در این بخش انجام داده‌اند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی بیان داشت: استان‌های فارس، تهران، مرکزی، اصفهان، همدان، آذربایجان غربی در امر خدمت‌رسانی به زائران پیاده حرم رضوی شرکت داشته و ایستگاه صلواتی برپا کردند.
وی در پایان با بیان اینکه در بخش خدمات درمانی هلال‌احمر 9 استان به خراسان رضوی هنگام عزیمت زائران پیاده کمک کردند، تصریح کرد: در طول مسیر عزیمت زائران 3 بالگرد هلال‌احمر هم جاده‌های منتهی به شهر مشهد را رصد می‌کردند.

Image
Image
Image
Image Image Image

Image Image
Image Image
Image
Image
Image Image Image
Image Image Image

سفر پیاده رضوی

Image
Image
Image
Image
Image
Image

==========
سال 1396=1439

تشرف پياده براى زيارت رضوي صفر1439

عليرغم عدم ايجاد جاده مخصوص براى زائران بياده و خطير بودن استفاده از جاده اسفالت و فواصل طولاني استراحتگاهها و اماكن پذيرايي

در آستانه سالروز شهادت امام رضا (عليه السلام)
حدود ۳۰۰ هزار نفر پیاده از اطراف مشهد مقدس و استان های همجوار به زيارت حرم رضوی آمده اند

Image Image Image
Image Image

كاروان زائران بياده از بافق يزد به مشهد پس از 27 روز پیاده روی و طی مسیر 1118 کیلومتری؛ قدیمی ترین کاروان پیاده روی رضوی در بیست و بنجمین سفر پیاده به مشهد مقدس رسید

پس از 27 روز پیاده روی مسیر 1118 کیلومتری و عبور از شهرها و روستاهای کشور، کاروان هیات الرضا(ع) متشکل از بسیجیان شهرستان بافق صبح امروز وارد مشهد مقدس شدند.
به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در خراسان رضوی، سید هادی موسوی مسوول پژوهش کاروان گفت: این سفر بیست و بنجمین سفری است که جوانان بافقی با پای پیاده برای زیارت به حرم مطهر رضوی مشرف می شوند.

وی افزود: امسال کاروان با نام حضرت رباب مادر گرامی حضرت علی اصغر شیرخوار دشت کربلا ،پرچم را بر دست گرفته و بعد از 27 روز با لطف و مدد امام رضا (ع) به مشهد مقدس رسیدیم.
وی خاطر نشان کرد: از شهرستان بافق و با بدرقه مردم مومن و خداجوی حرکت کرده و در طول مسیر برنامه های مختلفی را اجرا کردیم.

موسوی همچنین گفت: بعد از نماز صبح برنامه قرائت زیارت عاشورا، دعای عهد، مناجات و مدیحه سرایی داشتیم . ضمن آن که در کنارپیاده روی برنامه های اخلاقی و معرفتی برگزار شد.
وی تاکید کرد: در طول مسیر برنامه عیادت بیماران و در شهرستان فردوس به دیدار معلو لین ذهنی و روحی رفتیم.

موسوی تعداد زائران شرکت کننده در کاروان پیاده روی را 160 نفر اعلام کرد که پس از طی کردن 1118 کیلومتر به مدت سه روز در مشهد اقامت خواهیم داشت.
وی دیدار با علما و بزرگان شهر مشهد را بخشی از برنامه های کاروان برشمرد و افزود: کاروان مجددا به شهرستان بافق باز می گردد و برای برگزاری جشن میلاد امام رضا (ع) در این شهرستان آماده می شود.

Image
زائراني كه از عراق بياده به زيارت حرم رضوي مشرف شدند
pejuhesh232

زیارت پیاده به سامرای غریب

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه دسامبر 09, 2014 6:48 pm

زیارت پیاده به سامرای غریب

سال 1392= 1435

حرکت کاروانهای پیاده و سواره به سوی سامراء و افزایش تدابیر امینتی

Image

به گزارش «شیعه نیوز»، با نزدیک شدن به سوم رجب مصادف با شهادت امام هادی (علیه السلام) تدابیر امنیتی در سامرا برای تامین امنیت زائرین افزایش یافت.

منابع خبری گزارش دادند تعدادی از نیروهای امنیتی در حال حاضر در اطراف مرقد شریف مستقر شده اند و قرار است نیروهای پشتیبانی دیگری نیز روز یکشنبه در داخل و خارج شهر و اماکن نزدیک حرم مطهر مستقر شوند و تمام راههای منتهی به شهر سامرا در حال کنترل کامل است.

Image Image

برخی کاروانهای زیارتی پیاده به سوی سامرا به راه افتاده اند که طی امروز و فردا به این شهر مقدس خواهند رسید. امام علی النقی(علیه السلام) درسال 254 هجری در سن 41 سالگی به دست "معتز" خلیفه ی عباسی ، با زهر مسموم و به شهادت رسید و مدت امامت آن وجود شریف 33 سال بوده است.

سال 1394= 1437

Image

شخصيت هاي سرشناس ملى و نظامى سامراء
از زائران حرمين سامراء تشكر مي كنند

به بركت تعطيل نبودن راه سامراء و همت و تلاش زائران
سبب شد تا در اين موسم اربعين
328000 وسيله نقليه 10-40 نفر زائر به زيارت مشرف شوند
كه جمعيتي مي شود معادل ده برابر جمعيت مردم شهر و ناحيه سامراء
حدود ده مليون زائر

اين شخصيت عاليرتبه نظامى گفته است
كه اين اقدام زائران سبب شد
تا تلاشهاى فتنه انگيز فرقه اي داعش را خنثى و انرا نابود كند
اين اقدام زائران پيام بر طنين و قويي به عاملان اقليمي تفرقه در منطقه است
كه آنها را زير گامهايشان له مى كند

از همه زائران و نيز مسؤولان و فرماندهان و سربازان مؤمن كه براى بازنگهداشتن و امنيت مسيرهاى استان و شهر سامراء تلاش نمودند تشكر مى شود و اجر كبير را از مولا منه السلام دريافت مي كنند

اين اقدام امسال سبب شد تا بر همگان معلوم شود
كه هر گونه اخلال در بازماندن مسير به سامراء
و لو به اسم حفظ امنيت سامراء و زائران
كمك به داعش و تكفيريها و نواصب بوده و در جهت اهداف انهاست
بنابر اين همگي بايد هوشيار باشيم
و همت و تلاش مستمر كنيم
تا اين خواسته دشمنان حق را ممتنع نموده و اين توطئه شان را خنثى نمائيم
و دل مولا صاحب الامر من السلام را شاد نماييم

خوشا بحال انها كه با مشاركت در اين برنامه سبب رضايت مولايشان شدند

كه بخاطر رفع غربت از مشهد عظماى مهدوى و رونق زيارت و انبوهي زوار حرمين
چشمان مولا از شادي پر اشك شود و به تك تك انها نظر رافت مي فرمودند

هنيئا لكم جميعا

وفيق السامرائي :دخول الزائرين بعشرة أضعاف نفوس سامراء يعد رسالة مدوية لدحر عبثية مشاريع الأقلمة الطائفية
تأریخ التحریر: : 2015/12/5 10:06 • 476 مرة مقروئة
وفيق السامرائي :دخول الزائرين بعشرة أضعاف نفوس سامراء يعد رسالة مدوية لدحر عبثية مشاريع الأقلمة الطائفية
{بغداد : الفرات نيوز} رأى الخبير العسكري وفيق السامرائي ،اليوم السبت، ان "مدينة سامراء شهدت دخول اعداد كبيرة من الزائرين يصل الى عشرة أضعاف نفوس سكان المدينة ما يعد رسالة مدوية لدحر عبثية مشاريع الأقلمة الطائفية.
وذكر في صفحته الشخصية بموقع التواصل الاجتماعي {فسبوك} انه " على هامش زيارة الأربعين الحسينية الكربلائية دخلت مدينة سامراء خلال أسبوع 328,000 سيارة باص سعة 10-40 راكبا وصالون، وهو ما يعادل عشرة أضعاف نفوس المدينة على الأقل".
واكد ان " زيارة مراقد سامراء خلال هذا الشهر، ستكون رسالة مدوية لدحر عبثية وسخف مشاريع الأقلمة الطائفية".انتهى

======== پیامهای رسیده از کاربران و زائران ========

سلام علیکم ورحمة الله
الحمدلله که با تلاش و همت زائران اهل معرفت و زیارت از حرمین عسکریین و مشهد مهدوی علیهم السلام در جهت رفع غربت غریبترین مشاهد الهی قدم برداشتند

------------
السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته
حضرت مولا منه السلام را شاکریم که توفیق عنایت فرمودند
الحمدلله هر سال اقبال به زیارت و تشرف به سامرا زیادتر می شود
یاعلی مدد التماس دعا
----------
علیکم السلام ورحمةالله وبرکاته

از اطلاع رساني شما متشکرم

بسیار از این خبر مشعوف شدیم
حتی دوستان عراقي که اینجا هستند خبر را برایشان خواندم
خیلي خوشحال و متعجب شدند
و اتفاقا قبل از رسيدن این خبر صحبت همین بود
و عراقي ها اینجا مي کفتند 1 میلیون نفر
اما این خبر بسیار جالب و بجا رسید

خداوند ساعت به ساعت بر عمران و آباداني و زوار آن مشاهد نوراني بیفزاید
و جلوه مستور حضرتش را بر ما نمایان فرماید

خیلي خوشحال شدم که توانستم با زیارت مشاهد سامرا در جهت رفع غربت آن مشاهد مشارکت کرده و رضایت مولا منه السلام که بالاترین جیزهاست را بدست بیاورم به لطف حضرتش اکر قبول فرمایند

خداوند شما را خیر کثیر دهد
که متصلا و مداوم بشتیباني و مساعدت نمودید زوار را

محفوظ و موفق باشید

------------
سم الله الرحمان الرحيم

علیک السلام و رحمة الله

الحمدلله رب العالمين.
واقعا حس و حال سامرا خيلي عجيب و روحاني بود و به بركت مولا امنيت عالي بود و انكار كه در كشور خودمان بوديم
مولا را براين نعماتش شاكرم ، لطف و عنايت مولا منه السلام شامل حال بندكان شد تا به زيارت مشهد غريب سامرا نايل شويم الحمدلله

خداوند به شما عمر بربركت عطا فرمايد
از اطلاع رساني ها و زحماتتان متشكرم

يا علي مدد

--------------
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

قبل از هر چیز از شنیدن این خبر و مراسله ذوق زده شدم و اشک شوق در چشمانم حلقه زد و خداوند را بر این نعمت شاکرم

خوشا بحال انها كه با مشاركت در اين برنامه سبب رضايت مولايشان شدند

كه بخاطر رفع غربت از مشهد عظماى مهدوى و رونق زيارت و انبوهي زوار حرمين
جشمان مولا از شادي بر اشك شود و به تك تك انها نظر رافت مي فرمودند<<

2-از دعای خیرتان برای سفر و همچنین از راهنمایی و مراسلات و مطالب مفیدی که در سایت جهت آگاهی زایرین درج شد از شما و همراهان همکار متشکرم
بسیار خوب و مورد استفاده قرار گرفت

3-نایب الزیاره همگان بالاخص مرحوم والدتان رضوان الله تعالی علیه حضرتعالی و مرحوم عبدالاحد علوی بودم

4- از تمامی سربازان مومن و شجاع و همه کسانی که باعث شدند بتوانیم با کمال امنیت و آرامش به زیارت حرمین کاظمین و مشاهد مهدوی منهم السلام مشرف شویم
و همچنین از مومنین عراق جهت مهمان نوازی و پذیرایی سپاسگزاریم
اجر همگان با مولا منه السلام

و الحمدلله رب العالمین
------------------------

الحمدلله حمدا کثیرا
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته و تحیاته
از ارسال خبر زایرین سامرای غریب بسیار متشکرم
خداوند شما بزرگوار را سلامتی و توفیقات عالیه عنایت فرماید
از خوشحالی و شعف وصف ناپذیر این خبر اشک از دیدگانم جاری شد
مولا منه السلام را شکر و سپاس فراوان که نعمت زیارت و مشارکت در رفع غربت از حرمین شریفین عسکری علیهما السلام و حرم مقدس مهدوی منه السلام را به حقیر عنایت فرموده.باشد که فضل و رحمت خویش منه السلام این زیارت را از همه زایرین و بنده حقیر به نحو احسن قبول فرمایند
ان شاء الله
دیدن اینهمه زایر در حرم سامرا جان تازه ای به همه ما داد و سجده شکر بر ان بجا اوردیم
و آن حرم های مقدس را حال عجیبی فراگرفته بود
و همان جا دعا کردم که حضرت منه السلام اسباب رونق بیشتر ان و امنیت انجا را بیش از پیش عنایت فرمایند و حتی از نجف و کربلا هم امنیت و رونق ووو بیشتر و بهتر شود.آمین یا رب العالمین.
خداوند شما عزیز بزرگوار را که همه لحظات این تشرف دست محبت و لطف بر سر ما داشتید و ما را از راهنمایی ها و محبت خود بهره مند فرمودید در پناه حضرت مولا صاحب الزمان منه السلام حفظ و حراست فرماید.
التماس دعا
باتشکر
------------------------
سلام علیکم

الحمد لله رب العالمین
خداوند را شکر می گویم
و دعا می کنیم مسیر حرم مهدوی هیشه پر رهرو باشد از زائرین و اهل حق

و خوشا به حال زائرین حرم مهدوی و چه فیوضاتی شاملشان شد؛
برای همت مستمر بر زیارت مشهد عظمای مهدوی؛ ديكران را آگاهی داده و تشویق می کنم
از اطلاع رسانی و هدایتهایتان خیلی متشکرم

----------------------------
سلام علیکم
خدا را شکر که توفیق زیارت مشهد مهدوی سامرا نصیبمان شد خدا خیر به شما و افرادی که در بازگشایی این مسیر زحمت کشیدند عطا کند در این سفر تا انجا که توانستیم افرادی که به هر دلیل سامرا نرفته بودند را تشویق کردیم و از امنیت موجود و امکانات گفتیم که حتما بروند

--------------------------
السلام علیک ورحمة الله
الحمد لله رب العالمین
خوشا به حال انها که با پیگیری از بسته شدن مسیر ممانعت نمودند ان شاء الله مولا خودشان
حوایجشان را برآورده نمایند که ان شاء الله برآورده شده چه حاجتی بالاتر از
خوشنودی مولا منه السلام از این خبر بسیار خوشحال شدم دعا کنید ما هم
بتوانیم همیشه در این مسیر گام بردارید
زایرانی که سامراء مشرف شده
بودند چه در کربلا وایران که آنها را دیدم خیلی خوشحال بودند ودیگران را
تشویق به تشرف می کردند ومی گفتند نا امنی که می گویند شایعه ایرانی هاست
در مجالسی که دوستان وآشنایان می آیند تا توانستم از سامراء برایشان گفتم واینکه مشرف شدن باعث توسعه وامنیت انجا می شود
ان شاء الله همان طور که تشویق کردن به مشرف شدن سامراء باعث فراگیر شدن عموم شد معارف هم برای اهلش به صورت فراگیر منتشر شود
ان شاء الله قدردان این همه نعمات باشیم
ان شاء الله در مرسوله جداگانه زیبایی ها وبرکات این سفر نورانی که همراه با راهنمایی ونظر مبارک شما بود را می نویسم
التماس دعا

=====================
pejuhesh232

زیارت پیاده به مدینه منوره و مکه معظمه

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه دسامبر 09, 2014 6:51 pm

زیارت پیاده به مدینه منوره و مکه معظمه

* امام حسن (علیه السلام) در مسیر زیارت خانه خدا، از مرکب پیاده شده و مسافت بین مدینه تا مکه را با پای پیاده طی نموده و تمام کاروان نیز به تأسی از ایشان از مرکب پیاده شدند؛ به گونه‌ای که دیگر سواره‌ای در کاروان وجود نداشت.

ائمه(علیه السلام) مرکب داشتند، اما با پای پیاده از مدینه به مکه می‌رفتند

امام سجاد (علیه السلام) بیست و پنج سفر با پای پیاده به حج رفتند

حج پياده از بوسني تا مكه 6000 كيلومتر

Image

یک مسلمان بوسنیایی به نام «سند حاجیش» تصمیم گرفته است، از بوسنی تا مکه را با پای پیاده طی کند.

به گزارش شفقنا، سند حاجیش، مسلمان بوسنیایی که در دسامبر گذشته سفر شش هزار کیلومتری خود را با پای پیاده برای زیارت خانه خدا آغاز کرده بود، به استانبول رسید و در انتظار اجازه عبور از پل بسفر است.

حاجیش در گفت و گو با خبرگزاری «فرانس پرس» گفت: تاکنون حدود شصت روز راه رفته ام و روزی 20 تا 60 کیلومتر راه طی می کنم.

وی که 47 ساله است، دهم دسامبر از بانوفیسی(شمال شرق بوسنی) پیاده روی خود را شروع کرده بود، پس از عبور از صربستان و بلغارستان، به استانبول رسید.

این حاجی بوسنیایی با بیان اینکه با 500 یورو، با توکل برخدا و دعاهای مردم سفر زیارتی خود با پای پیاده را شروع کردم، برنامه ریزی کرده است نیمه های اکتبر و پیش از عید قربان به مکه برسد تا فریضه حج را به جا آورد.

وی تاکید کرد: رسیدن به مکه با پای پیاده، تنها آرزوی من است که یا آن را به پایان می رسانم یا اینکه می میرم و بدون دستیابی آرزوی خود، هرگز به بوسنی برنمی گردم.

بر اساس گزارش البشیر، وی همچنین گفت: توشه سفر من در این پیاده روی زیارتی، نسخه ای از قرآن کریم، سجاده نماز و نقشه کشورهایی است که باید از آنها عبور کنم.

Image
Image
pejuhesh232

تلاش براى تحريف زیارت پیاده و تشرف پیاده اربعين حسينى

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه دسامبر 09, 2014 6:52 pm

تلاش براى تحريف

زیارت پیاده و تشرف پیاده اربعين حسينى
(عليه السلام)

به

پیاده روی و راهپیمایی و تظاهرات و همايش و نمايش

و سعي بر جلوه دادن تشرف پیاده یا زیارت پیاده به صورت يك راهپيمايي يا پيادروي سياسي يا ورزشي
با پس زمينه ذهني خواننده از متينگها و راهپيمائيهاى سياسي در اطراف جهان
و يا پيادرويهاى خانوادگي ورزشي كه اخيرا ترويج مي شود

بصيرت و هدايت:
بسيار بديهي است كه كليه تعاليم الهي در مكتب وحى
ابعاد بسياري زيادي داشته و هر كاري يا توصيه اى كه در دين حق سفارش شده
اقزون بر هدف اصلي آن كه طاعت و عبادت خداوند و رسيدن بنده حق به عبوديت مطلقه و مقامات معنويه عاليه است
اما در ضمن همان عمل آثار و بركات زيادي در ابعاد بسيار گوناگون زندگي فردي و اجتماعي دارد
از فرهنگ و جامعه و اقتصاد و سياست و طب و سلامت وووو دهها زمينه مختلف

و همانطور كه در تعاليم مكتب وحي آمده است
بنده مخلص خداوند
در همه كارهايش بايد مقصد حقيقي را
كه تسليم و اطاعت و عبوديت حق است نيت كرده و وجهه همت خود قرار دهد
و هر يك از اعمال و تعاليم ديني را بجا آورده و ملتزم شود
اما به بركت عمق تعاليم الهي؛ ان عمل و التزام ديني
در ابعاد گوناگون زندگي فردي و اجتماعي تاثير گذار بوده و نقش دارد

ولى لازم نيست كه وجهه همت خود را به بعد خاصي كه محدود است؛ منصرف و اصل عمل را رنگ خاصي بدهد

برخي از عقول ضعيفه
فكر مي كنند كه چون اسلام در ميان ابعاد بسيار خود كه بعد سياسي دارد؛
پس بايد هر امر ديني را تنها با پوشش سياسي مطرح كنند تا برايشان قابل قبول باشد
در حاليكه دين؛ بطور خالص و با عنوان جامع خود؛ بايد مطرح شود
تا خود بخود اثار مختلف ان در زمينه هاى گوناگون ظاهر مي شود
در ضمن اينكه نسبت به معرفي ابعاد مختلف آن اقدام مي شود
اما لازمه اش تيتر تك بعدي يا فازودن بسوند يا بيشوند عنوان يك بعد به عنوان اصلي نيست
و بايد از آن اجتناب شود
همجينين بايد معلوم باشد كه طرح تك بعدي و يا برجسب بعدي خاص سبب مي شود
كه اصل آن عنوان و برنامه مورد هدف دشمنان قرار كرفته و به بهانه آن؛ كل برنامه را آسيب بزنند
در حاليكه مؤمن هوشمند و فرهيخته ضمن اينكه ابعاد مختلف را تبيين و دنبال مي كند
اما با حفاظت بر كليت و اطلاق و عام بودن و شمول عنوان اصلي مانع از آسيب و مودر هدف قرار كرفتن اصل برنامه بشوند

دشمنان اسلام ناب و تعاليم خالص مكتب وحي
كه از نفوذ و گسترش روزافزون آن در ميان ملل جهان به هراس افتاده و در صدد منع و آسيب به آن هستند
از راههاى مختلف بدين امر اهتمام دارند
از نظام سلطه جهاني با ناامن كردن سرزمينهاى مقدس انبياء و اوصياء الهي (عتبات و شامات و حجاز و ايران) و ساير بلاد اهل ايمان
و تضييق بر مؤمنان سعي بر كاهش اين اقبال و التزام داشته
و با راه انداختن دستجات جنايتكاران نواصب تكفيري و حملات به اين بلاد و آثار نوراني و اجتماعات ايشان؛ در سستي يا انصراف ايشان سعي باطل دارند
و با القاء شبهات توسط ملحدان و بي دينان؛ و رنگ مليتي دادن به عقايد و برنامه هاي ديني به دنبال تحريف يا تضعيف نگرش خالصانه اهل حق مي باشند
تا شايد تشرف پياده به زيارت حضرت ثار الله يا وجه الله را با همه شگرفي معاني و وسعت ابعاد آن
در كادر تنگ و محدود: يك تجمع يا ميتينگ يا راهپيمايي يا پياده روي يا تظاهرات (ولو عظيم و بي نظير و مليوني) با اهدافي تنها سياسي نمايش دهند
و با چسباندن برچسبهاى دستجات سياسي و نمادهاى حزبي بر سيل خروشان دهها مليوني قصد بهره برداري و مصادره آنرا دارند
و با طرح محدود و نازل دسته جات سياسي؛ وسعت و شمول جهاني ارزشهاي الهي را كه فراتر از ملل و اديان و مذاهب و گرايشهاست را مخدوش سازند
تا نتيجتا به حركتها و نمايشهاي سياسي دستجات قوم و ملت و مذهب و حزب معدودي؛ مبدل و محصور شود

اما بايد بدانند كه درياي بيكرانه اهل حق؛ اين زوايد بيگانه را برنتافته، و در اعماق و ژرفاي خويش غرق مي نمايد
و همه مخلصان عارف و آگاه با جديت و محافظت برعناوين اصلي؛ شموليت ابعاد اين ارزشها را برقرار نگهداشته
و با اين روش ضمن مواظبت بر تقدس و مرتبه عالي اين حقايق؛ از آثار و بركات آن در ابعاد گوناگون فردي اجتماعي سياسي فرهنگي اقتصادي ووو نيز بهره مند مي شوند
نام امام حسين و نشان اهل بيت و پرچم حق و عنوان زيارت و تشرف پياده و اربعين ووو همه ارزشهاى الهي بايد همچنان طبق اصالت ماثور آن حفظ شود؛
و هر مؤمن حقيقي مي داند كه تقدس و شگرفي معنايي و وسعت ابعاد اين ارزشها و نام و نشانها به هيچ وچه با توصيفات و برچسبهاي الصاقي قابل مقايسه نيست
ضمن اينكه در دل خود هم اتحاد است و هم وحدت؛ و هم افشاگر دسايس دشمنان اسلام و هم سد منيع در برابر نظام سلطه جهاني
بدون اينكه آن نام و نشان هاي عالي و متعالي را در حد امور عادي و معمولي تنزل داده و يا بدانها مشوب سازند

البته افراد بي نظر هم هستند كه تحت تاثير فضاسازي رسانه اى؛ بدون قصد ممكن است تعابير القائي را ندانسته بكار ببرند
كه با اين سطور مختصر و بيان موجز؛ اميدواريم توجه و هشياري لازم به موضوع را پيدا كرده
و در برابر هجمه هاى (به صورت نرم) استكبار جهاني؛ ايستاده و منفعل نشوند
و براساس اسلام ناب و تعاليم مكتب وحي عمل و التزام داشته
و عناوين و ارزشهاى آنرا با خلوص و صورت اصيل آن معرفي و بكار برند
آمين رب العالمين
والحمد لله رب العالمين

امام خميني:
این دستجاتى که در ایام عاشورا راه مى ‏افتند خیال نکنند که ما این را تبدیل کنیم به راهپیمایى.!!!

صحیفه نور، ج‏11، ص: 98

مراسم تشرف پیاده به زيارت اربعین امام حسین علیه السلام سالهای درازی است که در حال برگزاری است و هر ساله به حجم آن افزوده می شود.
در سالهای گذشته کمترین آمارهای رسمی از جمعیت زوار اربعین بیش از ۱۶ میلیون نفر (تا ۲۰ میلیون نفر) در سالهای ۱۴۳۱ و ۱۴۳۲ هـ ج ، و بیش از ۱۸ میلیون نفر (تا ۲۳ میلیون نفر) در سال ۱۴۳۳ و ۱۴۳۴ هـ ج ، و بیش از ۲۲ میلیون نفر ( تا ۲۶ میلیون نفر) در سال ۱۴۳۵ هـ ج نقل شده است ، تعدادی که در حداقل آن هیچ جای شک و اختلافی وجود ندارد و مورد اتفاق تمامی منابع آماری رسمی در کشور عراق است.
اما برخي رسانه های ایران در اخبار و انعکاس این رویداد این جمعیت میلیونی را به چند صد هزار نفر تقلیل داده و این جمعیت میلیونی را کمتر از یک میلیون نفر اعلام میکند. این در حالی است که رسانه های حکومتی ایران در سالهای گذشته هیچ گونه برنامه ای را به اربعین امام حسین علیه السلام اختصاص نمی داده و فقط در روز اربعین در قالب اخبار و گزارشاتی دقایقی از این حماسه پر شور را به اطلاع مردم ایران میرسانده است، آنهم با آمار و اعدادی غیر واقعی.

این موضوع به خودی خود جای تامل و سوال دارد که چرا در سالهای گذشته سعی شده حماسه میلیونی اربعین امام حسین علیه السلام را کتمان و مردم را از آن بی خبر نگه داشته و در این خصوص اطلاعات غلطی در اختیار مردم قرار داده شود ؟
چرا در سال ۱۴۳۴ که زوار اربعین حداقل ۱۸ میلیون ثبت شده است را صدها هزار نفر (یعنی کمتر از یک میلیون) اعلام شود؟
عدم پوشش پخش مستقيم مراسم تشرف پیاده به زيارت اربعین امام حسین علیه السلام از طرف تلويزيون ایران در سالهاي گذشته؛ در حالي است كه هر هفته و روزانه در طول سال ساعتها پخش مستقيم مسابقات ورزشي از تلويزيون انجام مي شود؛ بيشتر اين مسابقات ؛ مسابقات جهاني نبوده و بازي بين تيمهاى ايراني نيست.

تحقيق نقلهاي زير از رسانه ها در اين ادراج (مربوط به تلاش براى تحريف...) توسط كاربر فعال najm166 انجام شده است

نمونه عناوين اصلي و شايسته و جملات صحيح منتشره در سالهاي قبل:

تيتر خبر:
برشی از کتاب «نورالعین» آیت‌الله اصطهباناتی
۵ پیامبری که به زیارت کربلا می‌روند/ ثواب زيارت پياده امام حسین(ع)

جمله خبر:
گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس،‌ کتاب «نورالعین» تألیف آیت‌الله محمدحسن اصطهباناتی از اساتید اخلاق تهران است که در باب فضایل و آداب زیارت امام حسین(ع) به رشته تحریر در آمده است. در واقع این کتاب ترجمه فارسی کتاب «نورالعین فی المشی الی زیارة قبر الحسین(ع)» که به مدت سه سال توسط مریم سادات میرفاطمی ترجمه شده است،‌ از آنجایی که اصل کتاب به زبان عربی است،‌ تنها در دسترس خواص بوده،‌ هم اکنون با ترجمه روان فارسی آن عموم نیز می‌توانند از آن بهره ببرند.

ثواب زیارت پیاده امام حسین(ع)
در بخشی از فصل اول کتاب «نورالعین» با عنوان هنگامی که زائر پیاده به زیارت می‌رود،‌ می‌خوانیم: ابوسعید قاضی می‌گوید: به دیدار امام صادق(ع) در اتاقکی که از آن او بود،‌ رفتم، مزارم نزد او بود، شنیدم امام صادق(ع) فرمود: هر کس پیاده به زیارت قبر امام حسین(ع) برود، خداوند برای هر گام و قدمی که بر می‌دارد و بر زمین می‌گذارد، ثواب آزاد کردن برده‌ای از فرزندان اسماعیل را برایش می‌نویسد.

لينك خبر:
[ رؤيت لينك فقط براي اعضاء و بعد ورود امكانپذير است :: عضويت ]

جمله خبر:
به گزارش «شیعه نیوز»، تشرف به کربلا با پای پیاده تا زمان محدث نوری قده (متوفای 1320 ق) بین طلاب و فضلای حوزه نجف رسم بود، ولی پس از آن متروک گردید.

تيتر خبر:
مرحوم آيت الله سيد محمود شاهرودی احياگر تشرف پياده به كربلا

لينك خبر:
[ رؤيت لينك فقط براي اعضاء و بعد ورود امكانپذير است :: عضويت ]

جمله خبر:
خبرگزاری فارس: مسئول هیئت رزمندگان ثارالله همدان از اعزام کاروان پیاده زائران حسینی از امامزاده عبدالله(ع) همدان به کربلای خبر داد.
وی خاطرنشان کرد: این اقدام مهم برای پنجمین سال پیاپی است که در سطح استان همدان صورت می‌گیرد تا علاقه‌مندان به زیارت مرقد امام حسین(ع) به صورت پیاده با حضور در بارگاه ملکوتی ایشان، ارادت خود را به اهل بیت(ع) عرض کنند.
وی ادامه داد: این هدف متعالی در‌ سیره تمام امامان‌ معصوم (ع‌) وجود داشته اما‌ در قیام‌ امام‌ حسین‌(ع‌) روشن‌تر، آشکارتر، جامع‌تر و عمیق‌تر تجلی یافته است.

==========
اما امسال ، ۱۴۳۶ هجری قمری كه با صدور دستور عاليترين مقامات رسانه ها رسما دستور پوشش این مراسم را دریافت کردند و سعی کردند این مراسم را پوشش بدهند .
ولي متاسفانه مي بينيم كه همان عواملي كه در گذشته رويه نامناسب داشته اند؛ الان كه ناچار از پوشش موضع هستند، رويكردهايي در خلال آن دارند كه نوعي تلاش مذبوحانه در جهت گذشته را دنبال می کند!
از جمله دروغها و اطلاعات نادرستی که به مردم ارایه شده است:

– دولت عراق به هیچ عنوان بدون ویزا اجازه ورود به زوار نمی دهد ! این در حالی است که در همان تاریخ حکومت عراق رسما اعلام کرده بود افراد می توانند بدون نیاز به اخذ ویزا وارد این کشور بشوند و همزمان همه مرزها را به روی زوار باز نگه داشته بود.

– کشور عراق دیگر ظرفیت پذیرش زوار را ندارد و از ورود زوار ممانعت به عمل می آورد، دروغی که واکنش وزیر امور خارجه کشور عراق را به دنبال داشت.

– زواری که به عراق رفته اند به خاطر نبودن امکانات مجبور به برگشتن شده اند و امکانات موجود برای زوار کفایت نمی کند و باعث گرسنگی و آوارگی زوار شده است! دروغی که به گوش مردم عراق و خدام امام حسین علیه السلام رسيده و باعث خشم آنان شده است. و اين دروغ وقیحانه اين رسانه ها برای کم کردن جمعیت زوار ، در حالى است كه پذیرایی از زوار اربعین نسبت به سالهای گذشته بسیار بیشتر و مفصل تر است و امکانات اسکان و حمایت زوار بسیار بسیار گسترش پیدا کرده است ، به نحوی که شهرک های وسیعی در طول مسیرهای منتهی به کربلا برای زوار آماده شده است.

– تهدیدات داعش و عدم امنیت زوار! طرح غير واقعي اين موضوع كه بهمربوط به نواحي شمالي و غربي عراق است، و بر خلاف واقعیت موجود است که همانا امنیت بسیار بسیار بالای زوار امام حسین علیه السلام مخصوصا در این ایام است ، اين رسانه ها سعی کرده اند باعث ترس در ناخودآگاه زائران و انصراف آنان از حرکت به سمت کربلا شوند.

در حاليكه امسال مرزهای کشور عراق به روی همه زوار از همه ملیت ها و قومیت ها باز است و زوار امام حسین علیه السلام حتی در مواردي بدون داشتن پاسپورت وارد کشور عراق می شوند و به سمت زیارت امام حسین علیه السلام روانه می شوند. و نسبت به سال گذشته امکانات پذیرایی و اسکان زوار بسیار بیشتراست و سطح رفایی زوار بالاتر رفته است.

عناوين و جملات منتشره تحريف شده در سالهاي بعد:

تيتر خبر:
آغاز ثبت‌نام زائران اربعین کربلا / برنامه‌ریزی برای پیاده‌روی بیش از 500 هزار زائر

جمله خبر:
معاون .... از اجرای طرح ساماندهی زائران عتبات عالیات در ایام اربعین خبر داد و گفت: از امروز متقاضیان برای اعزام به عتبات و پیاده روی در ایام اربعین به کارگزاری های مجاز سازمان حج مراجعه کنند.
....
وی تاکید کرد: سامانه ثبت نام از زائران پیاده روی اربعین از امروز کار خود را آغاز می کند و زائران می توانند ثبت نام خود را انجام دهند.....
به گفته وی، سال گذشته 500 هزار زائر ایرانی در راهپیمایی اربعین حسینی (ع) شرکت کردند و امسال پیش بینی می شود این تعداد افزایش یابد.

تيتر خبر:
شروع پیاده روی اربعین حسینی از سوم آذر ماه

جمله خبر:
جلسه ای با حضور .... استان پیرامون ثبت نام از زائرین متقاضی پیاده روی اربعین حسینی عصر روز سه شنبه مورخ 93/8/20 در محل ....برگزار گردید .

تيتر خبر:
بزرگ‌ترین همایش جهان؛ پیاده‌روی وحدت، از نجف تا کربلا

جمله خبر:
بزرگ‌ترین همایش و پیاده‌روی جهان که هر ساله در آستانه روز اربعین شهادت امام حسین (ع) در مسیر نجف اشرف تا کربلای معلی انجام می‌شود، ....
......

در جهان آشفته امروز، زمانی که سیاستمداران به دنبال تسلط بر جهان و اشاعه دشمنی در سراسر دنیا هستند، مردم در عراق از گروه های مختلف قومی و مذهبی، سرود وحدت سر می‌دهند و در کنار هم به خوبی زندگی می‌کنند.
......
هیچ نهادی سازماندهی این راهپیمایی را به عهده ندارد. فقط از خود گذشتگی و اعتقادات قوی مردم شیعه در جنوب عراق است که به چنین نمایش بزرگی از قدرت فرهنگی و سیاسی تبدیل می‌شود، قدرتی که هیچ قدرت دیگری در جهان نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد

تيتر خبر:
برگزاری پیاده‌روی اربعین در قم بزرگ‌ترین افتخار تشیع است

جمله خبر:
خبرگزاری .... گفت: همایش پیاده‌روی روز اربعین و عزاداری برای سیدالشهدا(ع) از بزرگ‌ترین افتخارات فرهنگ شیعی است که باید به شکلی باشکوه برگزار شود زیرا بزرگ‌ترین تجمع انسانی بعد از عراق در قم شکل می‌گیرد. وی با اشاره به اهمیت تلاش برای جهانی‌شدن عزاداری اربعین در قم، اظهار کرد: باید تمام تلاش و توان را به کاربرد و از ظرفیت مردمی نیز برای باشکوه برگزار شدن این مراسم استفاده کرد، البته باید تلاش کرد تا این برنامه عزاداری باشکوه باشد نه این‌که یک پیاده‌روی همگانی برگزار کنیم.
كوينده اخر جمله اش كويا متوجه شده كه اين تيتري كه بكار برده (همایش پیاده‌روی) انحرافي است و تاكيد كرده كه: همايش بياده روي.... نبايد بياده روي همكاني باشد!!!

جمله خبر:
با اشاره به نزدیک بودن اربعین حسینی و مراسم عزاداری برای امام حسین(ع) اظهار کرد: پیاده‌روی برای زیارت مولای شیعیان و سالار شهیدان در ایام اربعین که پر ازدحام‌ترین پیاده‌روی جهان محسوب می‌شود، ....همین راز و رمز زیارت پس از پیاده‌روی است .....

==========

تيتر خبر:
ثبت‌نام اولیه کاروان زیارتی پیاده‌روی اربعین در .... آغاز شد

تيتر خبر:
بزرگترین راهپیمایی جهان به مانور وحدت مسلمانان تبدیل شد

مراسم اربعین امسال با حضور معنوی و پرشور عزاداران امام حسین(ع) و تشکیل بزرگترین راهپیمایی جهان، به مانور وحدت مسلمانان تبدیل شده است.
به گزارش .... امروز میلیون‌ها زائر حسینی که در بزرگترین راهپیمایی جهان شرکت کرده بودند با استقبال گرم مردم شهر کربلا ىر حال ورود به این شهر مقدس هستند.
....
استقبال گرم مسلمانان عراق از میلیون ها مسلمان که با حضور در بزرکترین تجمع انسانی جهان حماسه جهانی خلق کردند، همدلی و وحدت را بین ملت عراق با سایر مسلمانان بیش از پیش نمایان کرده است.
مراسم اربعین امسال با حضور معنوی و پرشور عزاداران امام حسین(ع) و تشکیل بزرگترین راهپیمایی جهان،به مانور وحدت مسلمانان تبدیل شده است.

==========

تيتر خبر:
گزارش ..... از بزرگترین راهپیمایی جهان در عراق/ 1
بزرگترین راهپیمایی جهان به سمت کربلا شکل گرفت/سکوت رسانه‌های غربی

جمله خبر:
بزرگترین راهپیمایی جهان در حالی از چند روز پیش به سمت شهر کربلا و به مناسبت روز اربعین شکل گرفته است که رسانه‌های غربی به دلایل روشنی این راهپیمایی را سانسور کرده‌اند
این راهپیمایی که به گفته برخی کارشناسان و تحلیلگران به لحاظ کیفی و کمی بی‌نظیر و به نوعی بزرگترین راهپیمایی جهان است
راهپیمایان از کشورهای مختلف جهان از جمله ایران، در مسیر راهپیمایی نوعی آرایش اتحاد اسلامی را ترتیب دادند اما این راهپیمایی بزرگ از سوی رسانه‌های غربی کاملا سانسور می‌شود.
این راهپیمایی عظیم که نشان از قدرت و بقای مسلمانان دارد، در حالی در رسانه‌های غربی سانسور می‌شود که گفته می‌شود غربی‌ها از پرداختن به این راهپیمایی بزرگ به دلیل سیاسی شدن آن و اتحاد مسلمانان هراسان هستند.

==========

تيتر خبر:
بررسی ابعاد پیاده روی اربعین در گفتگو با هیئت رزمندگان اسلام:
اربعین سرمایه بزرگ اجتماعی جهان تشیع در شکستن حیطه استکبار است/ ما درپیاده‌روی اربعین شعار حسینی خودمان را جهانی می‌کنیم

==========

تيتر خبر:
ابعاد بین‌المللی پیاده روی اربعین چیست؟

راهپیمایی اربعین امروزه نیز عزاداری امام حسین (ع) و نمادهای شیعه و عاشورایی و نماد اربعین و حضور در آن نباید از این چهارچوب بیرون رود بلکه باید پیام و رویکردی در سطح همه امت اسلام به خود بگیرد. درست است که این رویداد قابلیت شیعی و حسینی را بازتاب می‌کند اما این حرکت باید به گونه‌ای شکل بگیرد که سایر امت اسلامی احساس کنند بخشی از امت اسلام دارای پتانسیل عظیمی هستند و این حرکت و نتیجه منوط به رفتار عالمان شیعه و فضاهای ماهواره‌ای است.
....اما اینکه چرا اربعین انتخاب شده است شاید دلایل آن را این است دانست که اربعین از قیام عاشورا فاصله می‌گیرد و روز عاشورا روز احساس است!!!!! به دلیل اینکه مصیبت بزرگ بوده ذهن و فکر را به خود مشغول می‌دارد اما اربعین یک فضای فاصله‌گرفته از آن کانون مصیبت است و جای عقلانیت‌اندیشی و تحلیل می‌باشد!!!!! و زمینه و فرصتی برای بهره‌گیری از این قیام فراهم می‌شود.

==========

تيتر خبر:
اقدامات .... برای حضور ایرانی ها در پیاده روی اربعین/ هماهنگی با عراق برای اسکان زائران

جمله خبر:
اوحدي درباره اربعین گفت: باتوجه به آسيب شناسي‌ كه از موسم اربعين سال گذشته داشتيم و با توجه به اهميت اين همايش بزرگي كه امروز به عنوان بزرگ‌ترين همايش جهان مي‌توانيم از آن نام ببريم، خواستيم با هماهنگي‌هاي لازم بسياري از مشكلات را برطرف كرده و به شكل صحيح تري در خدمت زائران عزيزمان باشيم.
همچنين شرايط منطقه نيز شرايط بسيار حساسي است و اين مانور مي‌تواند پيام بسيار بزرگي را براي مجموعه‌هاي متجاوز داشته باشد.

==========

تيتر خبر:
پیاده روی از "مشهد تا کربلا" برای اتحاد جهان اسلام

جمله خبر:
خبرگزاری ... زائر طرح پیاده روی از بهشت تا بهشت گفت: در طرح از "بهشت رضوی تا بهشت حسینی" بیش از ۳ هزار کیلومتر را پیاده روی می کنم تا شعار وحدت را به جهان اسلام برسانم

به گزارش خبرگزاری.... از خرم آباد، محمد ابراهیم خمسه متولد سال 1358 از خرم آباد و دارای یک فرزند است او در حرکتی نو از "بهشت رضوی تا بهشت حسینی" (از مشهد تا کربلا) با عنوان" از بهشت تا بهشت" و با شعار جلب مشارکت ایرانیان در توسعه و بازسازی عتبات عالیات و اتحاد بین جهان اسلام در حال پیاده روی است.

خبرگزاری: هدفتون از این طرح چه بود؟
خمسه: ما در اجرای این طرح سه هدف را در نظر گرفته بودیم، که یکی از آن‌ها ایجاد فضای فرهنگی با شور حسینی، توجه به شعار سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» و هدف سوم هم رساندن پیام وحدت و برادری بین جهان اسلام بود.

كوينده توضيح نداد هدف دوم جه تناسبي با زيارت بياده و اربعين دارد

==========

تيتر خبر:
اقدامات .... برای حضور ایرانی ها در پیاده روی اربعین/ هماهنگی با عراق برای اسکان زائران

جمله خبر:
همچنين شرايط منطقه نيز شرايط بسيار حساسي است و اين مانور مي‌تواند پيام بسيار بزرگي را براي مجموعه‌هاي متجاوز داشته باشد.
وي درباره اربعین گفت: باتوجه به آسيب شناسي‌ كه از موسم اربعين سال گذشته داشتيم و با توجه به اهميت اين همايش بزرگي كه امروز به عنوان بزرگ‌ترين همايش جهان مي‌توانيم از آن نام ببريم،.

==========

تيتر خبر:
اربعین حسینی: بزرکترین راه پیمایی و تظاهرات و عزاداری در جهان در طول تاریخ

جمله خبر:
پیاده روی به طرف کربلا در واقع نمایش عظمت و اتحاد شیعیان جهان را نشان می دهد . در این راه پیمایی و تظاهر بزرگ ...خلاصه تمام اصناف و از تمام جهان در این راه پیمایی و تظاهرات عبادی سیاسی با عشق و علاقه و احساس افتخار و غرور شرکت می کنند .

==========

جمله خبر:
فضای راهپیمایی امسال اربعین در عراق به بستری برای حمایت از ملت مظلوم سوریه و مخالفت با اقدامات گروهک‌های تروریستی در این کشور تبدیل شده است.
به گزارش ... دانشجویان ایرانی که از دانشگاه های سراسر کشور جهت شرکت در بزرگترین راهپیمایی جهان به عراق عزیمت کرده اند، خواستار اتحاد مسلمان شیعه و سنی برای مقابله با توطئه آمریکا و رژیم صهیونیستی در سوریه شدند.
دانشجویان ایرانی که هم اکنون در مسیر نجف به کربلا همراه با میلیون ها مسلمان از نقاط مختلف جهان در حال راهپیمایی هستند، .... شعار «یاایهاالمسلمون اتحدوا اتحدوا» سر می‌دهند.
بنا بر این گزارش، فضای راهپیمایی امسال اربعین به بستری برای حمایت از ملت مظلوم سوریه و مخالفت با اقدامات گروهک های تروریستی در این کشور تبدیل شده و راهپیمایان نیز شعار «الموت لآمریکا»، «الموت لاسرائیل» و «لبیک یا حسین» سر می دهند.
برخی از این راهپیمایان تصریح کردند: این راهپیمایی نماد اعتراض به آمریکا و رژیم صهیونیستی و همچنین نوکران آنان در بحرین و عربستان است. ما راهپیمایی اربعین را مقدمه سرنگونی دست‌نشانده‌های آمریکا در بحرین و عربستان می دانیم و امید داریم که با هوشیاری امت اسلامی توطئه ضداسلامی و ضدسوری آمریکا و وهابیت که یک جریان سیاسی است در سوریه به شکست قطعی منجر شود.

هشياري مسؤولان برگزاري مراسم مليونهايي اربعين حسيني در كربلا
به ضرورت محفوظ ماندن اين مراسم از آسيبها و تحريفها

در بيانيه و دستور العمل اجرايي كاروانها و زائران كه به انواع نكات حفاظتي و اجرايي پرداخته است،
در بندهاى متعدد آن تاكيد شده كه اين مراسم تنها و تنها بطور خالص درباره امام حسين بايد برگزار شود
و حتى هيئات و مواكب حسيني را از نصب و حمل تصاوير شخصيتها
و نيز پلاكاردها و پرچمها كه در غير موضوع اربعين حسيني است
برحذر داشته است

متن بيانيه در سايت حرم امام حسين عليه السلام
http://imamhussain.org/news/1001vie.html
pejuhesh232

موضعگيري صحيح درباره اربعين و زيارت پياده

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه دسامبر 09, 2014 6:55 pm

موضعگيري صحيح درباره اربعين و زيارت پياده

به گزارش مشرق، همزمان با آغاز پياده روي عظيم اربعين حسيني در گوشه و كنار برخي به صورت كنايه‌!!! سئوالاتي را در اين زمينه مطرح مي‌كنند كه
ممكن است خواسته يا ناخواسته به اين حركت بزرگ ضربه بزنند،
اما استاد حسين انصاريان به صورت مفصل به تمامي اين سئوالات پاسخ گفته است كه سئوالات و پاسخ در اين زمينه را با هم مي‌خوانيم:

با تشكر از فرصتي كه در اختيار ما گذاشتيد، محبت فرموده اجمالي از ارزش و پاداش زيارت امام حسين را بيان فرماييد:

يكي از مسائل مهمي كه قريب پانزده قرن در جهان تشيع مطرح است، مسأله زيارت حضرت ابا عبدالله الحسين مي‌‌باشد و زمينۀ اين زيارت مبارك، توسط رسول خدا بنا شده و پس از پيامبر به طور متواتر ائمه طاهرين بدان تأكيد كرده‌‌اند؛ بنابراين مسأله زيارت امام حسين از زمان تولد مبارك ايشان، توسط پيامبر خدا توصيه شده و مباحث مربوط به پاداش زيارت به قبل از حادثه عظيم عاشورا مربوط است تا اينكه پس از واقعه عاشورا و شهادت حضرت و ياران با وفايشان اين مسأله [زيارت] به طور عميق‌‌تر و گسترده‌‌تر شكل گرفت.

مردم مؤمن نيز با توجه به روايات مربوط به زيارت حضرت، همواره حاضرند هر سختي و مشقت را با جان و دل پذيرا باشند؛ چراكه زيارت حضرت به عنوان بهترين راه تقرب به پروردگار معرفي شد؛ امام صادق مي‌‌فرمايد: مَنْ أَتَى قَبْرَ الْحُسَيْنِ عَارِفاً بِحَقِّهِ‏ كَتَبَهُ‏ اللَّهُ‏ فِي أَعْلَى عِلِّيِّين؛ ‏ هر كس به زيارت حسين برود در حالى كه مقام و منزلت وى را بشناسد، خداوند او را در اعلى عليين بهشت جاي مي دهد
البته سبك، كلمات و تركيب برخي از روايات بيانگر ضرورت و شبهه وجوب در زيارت حضرت سيد الشهداء دارند؛ بدين معنا كه انجام عمل زيارت حضرت از مستحب بودن گذشته است، كثرت و بيان اين‌گونه روايات نشان دهنده اين مطلب است كه زيارت ابا عبدالله در مرز لزوم و وجوب است.

جايگاه زيارت سيد الشهداء در نزد ائمه به اندازه‌‌اي مقام دارد كه فرموده‌‌اند: اگر احتمال ضرر، در سفر حج بدهيد به طوري كه آن سفر شما را به مشقت و رنج بياندازد، حج از شما ساقط است؛ اما در مسير زيارت امام حسين تمام سختي‌‌ها اعم از گرسنگي، تشنگي، پياده‌روي، و طي جاده‌هاي طولاني همگي از پاداش برخوردار است؛ و حتي در برخي از روايات آناني كه توانايي زيارت دارند و نمي‌روند مورد سرزنش ائمه طاهرين قرار گرفته‌اند؛ حنان از قول امام صادق مي‌‌فرمايد: «حنان مي‌گويد: به امام صادق عرض كردم، چه مي‌فرماييد درباره زيارت قبر مطهر حضرت حسين بن علي، زيرا از بعضي راويان احاديث شما به ما خبر رسيده كه زيارت قبر آن حضرت با ثواب يك حج و عمره برابر است؟ امام فرمود: تعجب نكن كسي كه مي‌گويد به همه اين ثواب مي‌رسد؛ ولي تو قبر آن حضرت را زيارت كن و به آن حضرت جفا نكن، زيرا كه آن حضرت سيد جوانان شهيد و سرور آقاي جوانان اهل بهشت و همچون يحيي بن زكريا است و آسمان و زمين بر اين دو نفر گريست.

اين همه سرمايه‌گذاري براي زيارت ابا عبدالله، از سوي پيغمبر و ائمه طاهرين براي چه بوده است؟

اقدام ابا عبدالله در روز عاشورا، ضامن حفظ زحمات همه انبياء و ائمه طاهرين بوده است، يعني اگر حادثه كربلا اتفاق نيفتاده بود، تمام زحمات انبيا فراموش مي‌شد، چراغ دين خاموش مي‌شد؛ اما اين زيارت از طرف زائران حتماً بايد با معرفت به حضرت انجام بگيرد. «هارون بن خارجه نقل كرده است كه به امام صادق عرض كردم: «روايت مى كنند كه هر كس قبر امام حسين را زيارت كند، [ثواب] يك حج و يك عمره براى او محسوب مى‌شود، حضرت فرمود: به خدا سوگند هر كس كه از روى معرفت او را زيارت كند، خداوند گناهان وى را از اول تا به آخر مى بخشد.»

زيارت با معرفت يعني اين‌كه مقام و منزلت حضرت را نزد خدا بشناسد كه امام واجب الاطاعه است و اهداف والاي او را در نظر داشته باشد؛ چون كربلا تمام ارزشهاي عالم را در خود جمع كرده است. همه پندها، موعظه‌ها، نصيحت‌ها، راهنمايي‌ها را دارد و به همين دليل تاكيد به زيارت شده است، و اين جايگاه زيارت را نشان مي‌دهد؛ يعني زائر بايد به اين باور برسد كه مي‌رود تا در يك كلاس بسيار مهمي كه نمونه‌اش نيست شركت كند و در اين كلاس بايد درس وفاداري، شجاعت، تقوا، دينداري، خدمت به مردم و خدمت به دين و عبادت كردن را فرابگيرد.

چرا زيارت اربعين براي امام حسين تأكيد شده است؟

علت تأكيد، همان مسائل كلي است كه براي پاداش و ثواب زيارت بيان شد؛ يعني همان جايگاه، عامل شده كه يك روزي را هم جدا قرار دهند، به نام اربعين، با توجه به روايات و آنچه كه مورخان نگاشته‌‌اند، اربعين روزي بوده كه اهل بيت به كربلا برگشتند؛ شخصيت بزرگي همچون جابر بن عبدالله انصاري در اربعين به زيارت ابا عبدالله آمد؛ البته مبنا و ريشه زيارت اربعين را اهل بيت مطرح نموده‌‌اند، و جالب است كه يكي از علائم اهل ايمان را زيارت اربعين ابا عبدالله برشمردند؛ از حضرت امام حسن عسكرى منقول است كه فرمودند: علامت‌‌هاى مؤمن پنج چيز است نماز پنجاه ركعت و زيارت‏ اربعين‏ و انگشتر به دست راست كردن و طرف پيشانى را بر خاك نهادن و بلند خواندن بسم اللَّه الرحمن الرحيم.

آنچه از لسان اين روايت پيداست، حضرت امام حسن عسكرى زيارات اربعين را به عنوان يكي از علائم ايمان برشمردند، و اين نشان از مقام والا و جايگاه بلندي است كه خداوند به زائر امام حسين در اين روز [اربعين] بر اهل ايمان عطا مي‌‌كند و شايد دليل طرح اين موضوع از جانب ائمه براي اين باشد كه آنان اهداف بلند اين قيام را براي همه دوران و زمان‌ها نگريسته‌‌اند و مي‌دانستند كه اين اربعين به تدريج گسترش مي‌‌يابد؛ و همچون روزگار ما به يك راهپيمايي ميليوني كه دل‌هاي عالم را تكان مي‌دهد، و همه قدرت‌‌ها را شگفت‌زده مي‌كند، مبدّل خواهد شد.

ما در اربعين ابا عبدالله بزرگترين راهپيمايي دوره تاريخ خلقت را داريم و اين نام پرجاذبه ابا عبدالله است كه زيارت اربعين را به اين‌جا رسانده كه شيعه‌ها و غير شيعه‌ها از همه جاي دنيا عاشقانه، مرارت‌‌هاي اين سفر را با جان و دل مي‌‌پذيرند كه خود را در اين روز به كربلا برسانند؛ و چه بسا كه اين حركت عظيم موجب گردد كه دل‌ها به سوي خدا جلب شود و به همين واسطه بسياري از غير شيعيان نيز به تشيع مشرف شوند؛ و اين اربعين به نوعي خود يك معجزه است كه ميليون‌ها انسان را مثل يك درياي خروشان در مسير كربلا به راه مي‌اندازد و دنيايي از نور اميد را در دل شيعيان عالم فروزان مي‌‌كند و اين خود ضامن بقاي تشيع و فرهنگ اسلام است؛ اربعين به همان ميزان كه موجب نور اميد در دل دوستداران اسلام است، باعث رعب و وحشت دشمنان نيز مي‌‌گردد؛ يعني دشمن را در هر قدرت و جايگاهي هم كه باشد مي‌ترساند. يكي از عوامل اميد به نابودي دشمنان دين تا قبل از ظهور امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف، همين حركت عظيم و درياي خروشان اربعين است.

آيا زيارت اربعين يا مراسم اربعين براي غير سيدالشهدا وجود دارد؟

اين چهلمي كه در بين مسلمانها مرسوم است كه براي امواتشان شب چهل مي‌گيرند يا روز چهل مي‌گيرند هيچ مدرك شرعي و ديني ندارد، و برگزاري مراسم چهلم براي اموات، متكي به هيچ دليل ديني نيست؛ بنابراين اگر مردم براي امواتشان اربعين نگيرند هيچ مشكل شرعي و ديني ايجاد نمي‌‌شود و هيچ عيبي ندارد.

اربعين فقط خاص حضرت ابا عبدالله الحسين است، ائمه طاهرين نيز در خصوص اربعين امام حسين سفارش و توصيه نموده‌‌اند، و نسبت به غير امام حسين توصيه‌‌اي ندارند؛ از اين‌‌رو اين سكه فقط به نام وجود مبارك حضرت سيد الشهداء ضرب خورده و فقط اختصاص به ايشان دارد؛ و اكنون هم تبديل به يك معجزه و جريان فرهنگي و اجتماعي شده است. در اين اربعين ارزش‌هاي وجودي مردم به منصه ظهور مي‌رسد، آتش بُخل در وجودشان خاموش مي‌گردد، و عاشقانه هزينه مي‌كنند و براي ابراز ارادت به آستان حضرت ابا عبدالله، براي زوار غذا آماده مي‌‌كنند و براي محل اقامت و پذيرايي از آنان با جان و دل كار مي‌‌كنند. اربعين علاوه بر آثار اجتماعي كه دارد، روز درمان بُخل و تكبر است؛ و روز شعله‌‌ور شدن كَرم و جود و سخا است. در حقيقت فضاي اربعين يك فرصتي است براي پاكسازي درون از آلودگي‌‌هاي اخلاقي و زمينه سازي براي ترسيم افق ظهور ارزشهاي انساني است.

مردم اگر بخواهند براي امواتشان كاري بكنند، بايد مسائل حق الله و حق الناس از جمله بدهي و نماز قضاي آن ميت را در اولويت امور قرار بدهند؛ بنابراين چهلم گرفتن در خانه‌ها و مساجد و هتل‌ها، واجب نيست. در حديث آمده است كه در سنت شريفه، عزاداري سه روز بود نه بيشتر؛ از اين‌‌رو مردم اگر مي‌خواهند به امواتشان خدمت كنند، بايد به فكر آخرت آن ميت باشند و پرونده‌اش را اصلاح كنند.

آيا به مشقت انداختنن خود براي زيارت سيدالشهدا جايز است؟

مطلبي كه شايد در ذهن مردم باشد، طرح اين مسأله است كه آيا كسي كه خود را به مشقت و زحمت براي زيارت امام حسين مي‌‌اندازد، مشمول پاداش مي‌‌شود؟ آيا در روايات براي زيارتي كه با سختي و مذيقه و مشقت‌‌هايي همچون تحمل گرسنگي، تشنگي، خستگي و پياده‌روي براي زيارت ابا عبدالله پاداش و ثوابي در نظر گرفته شده؟

در پاسخ به اين پرسش، ابتدا چند نكته را متذكر مي‌‌شوم؛ قرآن مجيد و روايات به طور كلي پاسخ اين پرسش را داده‌‌اند، شما آيات جهاد قرآن مجيد را بنگريد كه پروردگار عالم مي‌فرمايد: در مسير جهاد با دشمن گرسنگي و تشنگي و سختي است، ولي پروردگار عالم مي‌فرمايد: من در مقابل تحمل اين همه مشكلات، پاداش عظيم مي‌دهم. در روايتي پيامبر اكرم مي‌‌فرمايد: قَوْلِ النَّبِيِّ: أَفْضَلُ الْأَعْمَالِ أَحْمَزُهَا؛ برترين عمل‌ها سخت‌‌ترين آنها است.

از خصائص اميرمؤمنان اين بوده است كه اگر عبادتي مي‌خواستند انجام بدهند و آن عبادت مراتبي داشت، حضرت سخت‌ترين مرتبه را انتخاب مي‌‌كرد، بنابراين اگر ما خود را پيرو آن امام مي‌‌دانيم، بايد روش و منش آن حضرت را الگوي رفتاري خود قرار دهيم تا با شكيبايي و تحمل بر مشكلات و سختي‌‌ها فائق شويم؛ از اين‌‌رو مي‌‌توان به اين نكته مهم رسيد كه آن پاداشي كه در سختي‌ها، در مشقت‌ها هست در عبادت همراه با رفاه و زيارت با آسايش نيست.

Image

يكي از زيارت‌‌هاي سخت همين زيارت اربعين امام حسين است كه مرسوم شده است مردم پياده از نقاط مختلف و از كشورهاي ديگر در اربعين به زيارت امام حسين مشرف مي‌‌شوند؛ و اين خيلي كار پرمشقتي است كه همراه با خستگي و درد بدن و بي‌خوابي و اضطراب و ناامني جاده‌ها است، در عين حال چند ميليون نفر پياده حركت مي‌كنند. به طور يقين با استناد به روايات معتبر اين عمل جداي از ثواب روز اربعين امام حسين مشمول پاداش است. «على بن ميمون صائغ، از حضرت امام صادق نقل كرده كه آن حضرت فرمودند: اى على! قبر حسين را زيارت كن و ترك نكن. عرض كردم: ثواب كسى كه آن حضرت را زيارت كند چيست؟ حضرت فرمودند: كسى كه پياده زيارت كند آن حضرت را، خداوند به هر قدمى كه برمى‏ دارد، يك حسنه برايش نوشته، و يك گناه از او محو مى‌‌كنند، و يك درجه مرتبه‏اش را بالا مى‌‌‏برد. و وقتى به زيارت رفت، حق تعالى دو فرشته را موكّل او مى‏‌‌كند كه آنچه خير از دهان او خارج مي‌شود را نوشته و آنچه شر و بد مى‏ باشد را ننويسند. و وقتى برگشت با او وداع كرده و به وى مى‏ گويند: اى ولىّ خدا! گناهانت آمرزيده شد. و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل بيت رسولش مى‌باشي، به خدا سوگند! هرگر تو آتش را به چشم نخواهي ديد و آتش نيز هرگز تو را نخواهد ديد و تو را طعمه خود نخواهد نمود.

وقتي كه پياده‌روي زيارت ابا عبدالله اينقدر اجر دارد، و زائر براي هر قدمي كه برمي‌دارد، يك حسنه برايش نوشته، و يك گناه از او محو مى‌‌كنند، و يك درجه مرتبه‏اش را بالا مى ‏برد، اين خود مجوز پياده‌روي است.

چه توصيه‌اي براي زائران اربعين حضرت سيدالشهدا داريد؟

اول اين‌كه لازم است اين نكته را متذكر شوم كه مردم ايران، و مردم مؤمني كه در هر كجاي عالم زمين زندگي مي‌كنند، بايد اين پياده‌روي و زيارت ابا عبدالله به ويژه در اربعين را بر خودشان لازم بدانند، و آن را فرهنگ كنند. آن دسته از مردم كه بنا بر مشكلاتي كه دارند، قادر به پياده رفتن به كربلا نيستند، سواره بروند و اگر هم توفيق زيارت نداشتيد كمك بدهيد، خدمت بكنيد و هر كس به اندازه توان و وسعي كه دارد به اين كار خير و عمل نيك كمك كند تا در نهايت به يك فرهنگ عمومي مبدّل گردد، لازم نيست برويد عراق چادر و خيمه بزنيد، در همين شهرهاي ايران چادر بزنيد، و براي زائران حرم امام حسين صبحانه و نهار و شام آماده كنيد. محل استراحت و اقامت فراهم نماييد و اين زوار را تا مرز بدرقه كنيد. هر نوع هزينه براي ابا عبدالله بشود، پاداش آن نزد خدا محفوظ است. اگر بخواهيم قرآني محاسبه كنيم قرآن مي‌گويد: مَن جَاءَ بِالحَْسَنَةِ فَلَهُ عَشرُْ أَمْثَالِهَا؛ هر كس كار نيك بياورد، پاداشش ده برابر آن است. ‏

در آيه ۲۶۱ سوره مباركه بقره نيز خداوند در خصوص پاداش كساني كه انفاق مي‌‌كنند، مي‌‌فرمايد: مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فىِ كلُ‏ِّ سُنبُلَةٍ مِّاْئَةُ حَبَّةٍ وَ اللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَن يَشَاءُ وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيم؛ مَثَل آنان كه اموالشان را در راه خدا انفاق مى‏كنند، مانند دانه‏اى است كه هفت خوشه بروياند، در هر خوشه صد دانه باشد؛ و خدا براى هر كه بخواهد چند برابر مى‏كند و خدا بسيار عطا كننده و داناست‏. طبق روايات هزينه براي زيارت امام حسين ده هزار برابر پاداش دارد. خداوند براي هر درهم بخشش زائر حسين در راه خدا، ده هزار درهم پاداش مي‌دهد، و فراتر از همه اين پاداش‌هاي مادي، خشنودي خدا و دعاي خير پيامبر، علي و امامان معصوم است كه بدرقه راه اوست.

بر ما لازم است در اين دنياي پر غوغا و هياهو كه همه قلدران عالم، مثل بني اميه، تيرهايشان را به طرف شيعه نشانه رفته‌‌اند، حضرت ابا عبدالله الحسين را با هزينه كردن مال‌‌مان، بدن‌‌مان، زيارت رفتن و كمك به اهداف اربعين، همراهي كنيم و جواب «هل من ناصر ينصرني؟ حضرت را با اين كارهايمان بدهيم. اين قبيل كارهاي شما عظيم و چشم‌گير و ضامن بقاي تشيع است. و بيانگر استقامت شما در برابر تمام زورگويان عالم است و به يقين كساني كه با پاي پياده اين راه را مي‌‌پيمايند نيز اگر در حادثه عاشورا صداي هل من ناصر حضرت را مي‌شنيدند، از ياران صديق حضرت بودند.

مطلب مهم ديگر اينكه: الان كه رسانه‌هاي عمومي در جهان فراوان شده و همه از ابزار ارتباطي و ماهواراه‌‌اي بهره‌‌مندند و از طرفي رسانه‌هاي بيگانه اين حركت عظيم را پوشش نمي‌دهند، به نظر مي‌رسد كه بايد به زائران حضرت ابا عبدالله الحسين و مخصوصا زائران ايام اربعين و آنهايي كه پياده به زيارت وجود مقدس او و ياران باكرامت و اهل‌بيت با عظمتش مشرف مي‌شوند، گفته شود كه زائران بزرگوار و اي كساني كه پياده به زيارت اباعبدالله مشرف مي‌شويد! شما در اين زيارتتان و پياده‌روي‌تان بايد يك كار زينب‌گونه انجام دهيد، همان‌‌گونه كه زينب كبري بعد از حادثه كربلا، از كربلا تا كوفه، و از كوفه تا شام، و از شام تا مسير برگشت به كربلا و نيز در اربعين و برگشت به مدينه، وقايع كربلا را براي مردم و اهل شام و مدينه بيان كرد، و ديگر اهل بيت هم به تأسي از زينب كبري اين كار را انجام دادند، و همين باعث شد كه واقعه كربلا بيشتر جلوه كند، شما نيز به تأسي از حضرت زينب كه با گفتار خود، مردم آن زمان را از خوابِ غفلت بيدار كرد، مردم جهان را با ابزارهاي امروزي كه در اختيار داريد، بيدار كنيد، و وقايع را به صورت فيلم تصوير ثبت كنيد، كرامات را بنويسيد و معجزاتي كه اتفاق مي‌افتد، بيماراني كه شفا مي‌گيرند فيلمبرداري كنيد، با پيرمردها و پيرزن‌‌هايي كه با قد خميده مي‌‌آيند مصاحبه كنيد و علت آمدنشان را در اين سن كهنسالي و تحمل مشقت بپرسيد، خدماتي كه به زوار داده مي‌شود ثبت كنيد و به سايت‌ها داخلي و خارجي منتقل كنيد، تا با اين كار فرهنگي جلوي تبليغات دروغين و پوشالي دشمن گرفته شود و وسوسه‌ها و سفسطه‌هاي آنها بر بعضي افكار، اثر نامطلوب نگذارد. اين از بهترين خدمت‌‌ها به حادثه كربلا و به مردم جهان و به مردم مشتاق است؛ بنابراين زحمت اين كار نيك را به دوش بكشيد و اين سختي را تحمل كنيد و وقايع را عكسبرداري و فيلمبرداري نماييد و همچون ائمه كه براي احياي حادثه بزرگ عاشورا جلسه ذكر مصيبت در خانه‌هايشان برگزار مي‌‌كردند، شما نيز ادامه دهنده همان روش و منش باشيد تا از عنايات آنان بهره‌‌مند گرديد، چرا كه اين كار موجب احياي زحمات انبياء و ائمه در طول تاريخ است.

و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
pejuhesh232

خاطرات زيارت پياده در زیارت پیاده اربعین و و مشاهد ائمه معص

پستتوسط pejuhesh232 » سه شنبه دسامبر 09, 2014 6:58 pm

خاطرات زيارت پياده در زیارت پیاده اربعین و مشاهد ائمه معصومین (علیهم السلام)

خاطرات علما از زیارت های پیاده:
نقل می کنند ، شیخ پیاده می فرمود: « چه بسیار پیش می آمد در بیابان گرفتار می شدم و در حالی که گرسنه و تشنه بودم ناگهان متوجه می شدم که شخصی می فرمود: میل به چایی داری؟ چای گرم آماده داشت.... نان و کره تازه در اختیارم می گذاشت .... در بیابان عبور می کردم حیوانات درنده حلقه زده بودند و من از وسط آنها رد می شدم ، آنها هیچ کاری با من نداشتند.» وی شهود ملکوتی داشت . در دل شب هنگامی که با محبوب مناجات می کرد هر سوال و شبهه ای که داشت ، مشاهد می نمود.

خدايش رحمت كند پياده رفتن ايشان مثل پياده رفتن بقيه نبود
غالبا ميانبر و از راه غير عمومي مي رفت مگر ماموريتي در مسيرش بوده باشد، و سريع راه مي رفت مثل افراد سوار بر مركب و پيوسته و طولاني راه مي رفت مثلا مسير نجف كربلا را كه جهار روزه مي روند و نجف بغداد ده روزه ايشان يك شبانه روزه مي رفت

شيخ جعفر مجتهدي می‌فرمودند:
زمانی كه به دستور حضرت مولا قریب به بیست سال در بیابانها به سر می‌بردم ، به دستور حضرات ائمه (علیهم‌السلام) شانزده مرتبه با پای پیاده به مشهد مقدس مشرف شده‌ام.

آقای مجتهدی در مورد یکی از سفرهایی که پیاده به زیارت حضرت رضا علیه السلام مشرف شده بودند تعریف می کردند: شبی حضرت رضا علیه السلام به من فرمودند: شیخ جعفر باید از قم پیاده به مشهد بیایی.

صبح روز بعد به امر حضرت با پای پیاده از قم به طرف مشهد براه افتادم تا هنگامی که هوا تاریک شد به طوری که راه را دیگر تشخیص نمی دادم، به حضرت رضا علیه السلام عرض کردم: اقاجان دیگر نمی توانم جاده را ببینم هوا خیلی تاریک است، هنوز عرضم تمام نشده بود که یک مرتبه از پشت سر نورافکنی جاده را برایم روشن ساخت اما هر چه پشت سرم را نگاه می کردم آن نورافکن را نمی دیدم.

شروع به حرکت کرده و مقداری راه رفتم که ناگهان متوجه شدم آهویی از بیراهه به طرفم می اید هنگامی که به من رسید سرش را تکان داد و اشاره کرد که به دنبالش بروم به دنبال آهو از سمت راست جاده به طرف بیابان رفتم تا اینکه به خیمه ای در وسط بیابان رسیدم آهو ایستاد و من به طرف خیمه رفتم دیدم شمشیرهایی به خیمه آویزان است. هنگامی که به خیمه وارد شدم، دیدم اصحاب حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) در آنجا تشریف دارند آنها استقبال گرمی از من نمودند و با یکدیگر معانقه کردیم و حدود نیم ساعت با هم صحبت کرده و قرارهایی گذاردیم.

حجة السلام و المسلمين رحيميان يكي از شاكردان آيت الله شهيد حاج اقا مصطفى خميني مي گويد:
((يكي از خصوصيات حاج آقا مصطفي اين بود كه ايشان مقيد به پياده روي از نجف به كربلا در تمام زيارتهاي مخصوصه امام حسين عليه السلام بود در سال معمولا چند مناسبت بود (15 شعبان ، عرفه ، اربعين ، اول و نيمه رجب ) كه مردم از نجف به كربلا پياده مي رفتند و ايشان هر سال در چند مناسبت پياده به كربلا مي رفتند. گاهي مي شد كه كف پاي ايشان تاولهايي مي زد كه خونابه از آن راه مي افتاد و كاملا مجروح مي شد ولي باز هم به راه رفتن ادامه مي داد.))

آقا مصطفي موقعي كه به زيارت مي رفت در بين راه مثل ساير زوار - بدون اينكه خود را آقازاده و صاحب علم و شهرت بداند - به صورت طبيعي اعمال و كارهايش را انجام مي داد. و علاوه بر زيارت اميرالمؤ منين عليه السلام و سيد الشهداء عليه السلام به زيارت دوره مسجد سهله و مسجد كوفه مي رفت و هر هفته طبق عادت طلاب نجف شب هاي چهارشنبه به مسجد سهله ، محلي كه بسياري از افراد در آنجا به خدمت امام زمان عليه السلام رسيده اند رفته و در آن محل بيتوته مي كرد.
آري او كه رسيدن به قرب الهي را در توسل به اهل بيت عليه السلام ديده بود نگاهي به جراحت پا و يا خستگي راه و يا اينكه خود كارهايش را انجام مي دهد، و يا اينكه ديگران به او اعتناء داشته باشند يا نه ، نمي كرد و براي زيارت امام حسين عليه السلام و حضرت امير عليه السلام همه مشكلات را به جان خريده و گاهي قريب صد كيلومتر فاصله نجف و كربلا را پياده مي پيمود.
آیت الله محمد رضا رحمت نقل مي كند:
یکی از مواردی که می‌توان گفت استقامت ایشان بود. ایشان از جهت وزنی، وزن سنگینی داشتند. پیاده که به کربلا می‌رفتیم پاهایشان تاول می‌زد. بنده هم معمولاً دکتر سرخود بودم. در اینگونه موارد وسایلی داشتیم و درمان سرپایی می‌کردیم. یک شب که برای اربعین به کربلا می‌رفتیم، روزها چون گرم بود، شب‌ها حرکت می‌کردیم، سه چهار روز طول می‌کشید که استراحت مان بیشتر از رفتن ما بود. مرحوم حاج آقا مصطفی کف پایشان سرتاسر تاول زده بود. روی تاول راه رفتن بسیار سخت است مخصوصاً با وزن سنگین. من به اتفاق یکی از دوستان عصایی داشتیم که پشت کمر ایشان گرفته بودیم ایشان تکیه می‌داد و یواش یواش راه می‌رفت. یکی از دوستان می‌گفت که حاج آقا اینجوری می‌خواهی بروی به اربعین نمی‌رسیم به چهل و هشتم می‌رسیم؛ یعنی شهادت امام مجتبی(علیه السلام). یک وقت دیدیم مرحوم حاج آقا مصطفی شروع کرد به راه رفتن. آنچنان سرعت گرفت که من و آن رفیقم می‌دویدیم به دنبال ایشان که به ایشان برسیم اما نمی‌توانستیم. یعنی روی آن پاهای تاول زده ایشان شروع کرد به حرکت و با سرعت می‌رفت.

خاطرات زائران پياده اربعين 1436 در راه كربلا:

ارسالي توسط يكي از كاربران سايت در راه كربلا

هو الله العلی الاعلی
بسم الله الرحمان الرحیم
السلام علیکم و رحمه الله وبرکاته
الحمدالله از دیروز همراه دوستان در راه كربلا هستم
و بابت انتشار مطالب درباره زيارت بياده متشکرم اقاجان
و اینجا در راه نیاز به روضه خواندن نیست
خود مردم و میزبانان و در دیوار ها هر کدام روضه ها هستند
التماس دعا اقاجان
یاعلی مدد

----------------------

ارسالي از كاربران سايت در راه كربلا

خدا و مولا منه السلام را شاکرم
که بدون استحقاق بنده را به این سفر نورانی موفق نمود
و از راهنمایی های شما هم در این سفر خیلی متشکرم
و الان از وایفای مجانی بین راه استفاده می کنم
و الحمدلله این سفر هنوز هزینه اینترنت نداده ام
و هرجا می روم مجانی هست در مسیر
و حتی تلفن مجانی هم است
چهار روز که در کاظمین بودم مجانی از اینترنت هتل
و الان هم در ستون 1200 اینترنت مجانی هست
و هرچه فکر کنی از همه نوع خدمت به زایر دریغ ندارند خداوند اخیرشان دهد
غرفه زیارت پیاده در سايت را الان دریافت نمودم
حتما غرفه زیارت پیاده را مطالعه و صفحاتش را پرینت و به دوستان می دهم
متشکرم

----------------------------
در راه كربلا با پاي پياده:

قابل وصف نیست
مثل اینکه اینجا زمین نیست خیلی زیبا و حسینی ایست
به نیابت از شما زیارت پیاده میرویم
همه دربهای منزلشان در مسبر باز است
هرکس به طریقی سعی به خدمت دارد
از بچه سه چهار ساله به بالا
دوستان سلام می رسانند
----------------------

سلام علیکم
به همراه دوستان با اصرار یکی از محبان عراقي اهل بیت در منزلشان ساکن شدیم
و منزلشان دو طبقه و شام مفصلی برایمات ترتیب دادن
و امشب را به لطف حضرت اینجا هستیم
و فردا صبح حرکت میکنیم ان شاء الله

-----------------------

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته و تحیاته

صبحتان بخیر و برکت و نور ان شاء الله

از پذیرایی و تکریم زائر در زایرت پیاده اربعین که هر چه بگوییم کم است

وقتی به شهر نجف اشرف وارد شدیم تا حرم علوی مسیری را پیاده رفتیم در کوچه هایی که بیشتر شبیه خرابه بود اولین چیزی که توجه ما را بخود جلب کرد دختر سه یا چهار ساله ای بود که وسط کوچه با پای برهنه ایستاده بود و یک لیوان آب برای دادن به زوار در دست داشت

و پسر بچه ای حدودا 10 ساله گوشی موبایلی را با دست بالا گرفته بود و از زوار میخواست که از موبایلش استفاده کنند
درب بیشتر خانه ها باز بود برای استفاده زائران

وقتی وارد کربلا شدیم شخصی به زور زایران را نگه میداشت و گرد روی کفش زوار را در نهایت تواضع با پارچه ای برمیداشت و حتی برخی پای زوار را می بوسیدند و ....

نکته قابل توجه اینکه بر خلاف ما ایرانی ها اصلا درگیر تشریفات و اصول دست و پا گیر نبودند هر کس انطور که می توانست و برایش امکان داشت و لو با یک لیوان آب و یا یک بسته دستمال کاغذی

نکته قابل توجه دیگر که فرزندان آنها در سنین پایین بسیار با این رویه آشنا بودند و پا به پای بزرگترهایشان عمل میکردند چه بین راه و چه در خانه هایی که مهمان میشدیم غالبا تا صبح کل خانواده بیدار بودند وآماده خدمت به زائر و حالت ملال و خستگی در بچه ها دیده نمیشد و گویی در خون و پوستشان بود.

هر کس که میخواست بین زوار چیزی تقسیم کند و بصورت بسته بندی بود کلمه ای حرف نمیزد و اجازه میداد هر کس هر جور میخواهد بر دارد با اینکه مردم هجوم می اوردندو در لحظه ای کل ظرف یا جعبه خالی میشد

اما متاسفانه یک شخص ایرانی که میخواست بین زوار میوه تقسیم کند بنده دیدم چند نفر از زائران ایرانی به سمتش رفتند و جمعیت شلوغ شده بود وقتی از او خواستند که به انها بدهد هر چه از دهانش در امد به هموطنان خود گفت و چنان شلوغ بازی در آورده بود که آدم خجالت میکشید

از طرفی حضور این همه جمعیت در این کشور خصوصا در کربلای معلی و نجف اشرف و از طرف دیگر مساحت ظاهری این بلاد و حرم ها و امکان زیارت و حضور این همه جمعیت به یک معجزه می ماند
و همینطور همکاری و مراعات بسیار عالی شهروندان عراقی

خودم دیدم وقتی که وارد کربلا شدیم خیابانی که در انتهایش از دور گنبد منور حضرت اباالفضل العباس علیه السلام نمایان بود
از همان جا می دیدم که زائران عراقی هنوز بار و ساکشان روی دوششان بود دستی بالا می آوردند به حالت عرض ادب و سلام خدمت حضرت علیه اسلام و دور میزدندو برمی گشتند حتی ساکشان را برای لحظه ای زمین نگذاشتند

حالا تصور کنید نصف تعداد این زائران بخواهند به سمت مشهد رضوی با این همه امکانات و وسعت بیایند قطعا تمامی ورودی های استان خراسان رضوی از چهار روز قبل مسدود میشود

در صورتیکه در کربلا حتی در روز اربعین هم تا خود کفشداری ها هم به زوار پتو میدادند و در آنجا خوابیده بودند.حتی در کانکس های تفتیش هم زوار خوابیده بودند!!!!!!!!!

طبق تجربه شخصی
خوب است زائران ایرانی از همین جا که میخواهند حرکت کنند تدابیری برای تهیه هدایا به خادمان حسینی داشته باشند بهتر ان است که هدایایی باشد که در عراق کمتر یافت میشود و مخصوص ایران است بنده از قبل چیزهایی آماده کرده بودم و هر جا که در خانه های شخصی مهمان میشدیم هنگام رفتن چیزی به عنوان ذکری(یادگاری) و یا برخی خوراکی ها هدیه میکردیم

ظاهرا برخی از انها از نحوه برخورد مشهدی ها در تشرفشان به حرم رضوی ناراضی بودند البته خیلی کم این چیزها را ابراز میکردند

و خوب است زائران ایرانی که در خانه های شخصی میهمان میشوند مدت اسکانشان طولانی نشود در حد یک وعده و یک شب باشد و کمال ادب و مراعات و کمک را با صاحبخانه داشته باشند

و پیشنهاد اینکه اگر میخواهید بطور ویزه در کشور عراق از شما پذیرایی شود حتما همراه خود زن و بچه داشته باشید.

ما بیشتر از یک هفته در عراق بودیم. فقط هزینه رفت و آمد بین شهر خودمان تا مرز دقیقا نصف کل هزینه هایمان در کشور عراق در کل این چند روز شد!!

وقتی که به شهر خود وارد شدیم با اینکه شرایط سفر طوری بود که پیاده روی زیاد داشتیم و وسایل و ساکمان را خودمان حمل میکردیم و سرماخوردگی هم شدید بود و میزان خابمان هم نسبت شرایط عادی خیلی کمتر بود با این حال هیچ احساس خستگی نداشته و حتی انرژی مضاعف نسبت به قبل از سفر داشتیم

خدا را بر این همه نعمت بدون استحقاق قبلی شاکریم

----------------
دانشجو 00243249:

بنده شب اربعین که می خواستم وارد بین الحرمین شوم جمعیت زیاد بود ووارد شدن به حرمین مقدس بسیار سخت وبعید بود بنده با یکی از دوستان بودیم خطاب به حضرت ابوالفضل العباس گفتم آقا ما با اجازه آن سید بزرگوار آمدیم آقا مانائب زیارت ایشانم عنایت کنید
همانوقت با جمعیت آرام داخل صحن شدم وچشمم به درب ورودی که سمت چپ که بطرف بین الحرمین هست افتاد رفتم واز آن درب با خواندن زیارت وآداب آن وارد شدم وبه راحتی دو رکعت نماز خواندم واجازه ورود به حرم آقا سید الشهدا علیه السلام را نمودم وبا آداب از محضر مبارکشان خارج شدم وبطرف حرم مطهر حرکت کردم با کمی زحمت وارد صحن شدم
وبه حضرت علیه السلام همان جمله را گفتم که با اجازه آمدم ونائب زیارت ایشان هستم
در حین رفتن به حرم مولا
به علت زخم بودن پاهایم ترسیدم لگد مال شود خواستم بر گردم با اینکه هیچ فشاری به بنده نمی امد ولی نمی توانستم بر گردم وجمعیت مرا برد تا درب ورودی صحن تا ضریح امام حسین علیه السلام را دیدم به طرف خروجی حرکت کردم

شب در یک حسنیه که در بازار بود رفتیم وبه مدد حضرت مکانی برایمان پیدا شد و شب را استراحت کردیم

----------------------

هوالله العلی اعلی

سلام علیکم ورحمه الله
السلام علیک یا اباعبدالله

بنده راجع به زیارت پیاده وفضیلتش هیچ نمی دانستم وبه لطف مولا منه السلام و رهنمودهاى مرکز اموزش و راهنمايي حسینیه محلمان با زیارت پیاده اشنا شدم .

اولین زیارت پیاده که می خواستم شرکت کنم شک داشتم که بتوانم همه مسیر را طی کنم جون بنده دیسک کمر دارم وراه رفتن زیاد اذیتم می کرد ولی توکل کردم به مولا و چندین بار در زیارت پیاده به سمت امامزاده هاى شهرمان شرکت کردم والحمدلله هیچ مشکلی برایم پیش نیامد.
تااینکه دوستان قصد زیارت امام حسین منه السلام در اربعین کردند با اینکه دلم پر میزد برای این زیارت اما خانواده اجازه نمی داد ومی گفت در عراق امنیت نیست مخصوصا در زیارت پیاده وراضی نمیشدند

وهمه دوستان مشرف شدند ومن در این چند روز که دوستان رفته بودند خیلی غبطه می خوردم به حالشان وسه روز قبل از اربعین بود که از صبح منقلب بودم وکارم فقط روضه وذکر مصیبت گوش کردن وگریه کردن بود و خطاب به حضرت ابوالفضل علیه السلام گفتم همه رفتند ومن ماندم؛ حاشا به کرمت اقا .

همان شب خیلی اتفاقی شرايط رفتن اماده شد و با پیشنهاد دوستان ديكري که عازم بودند با وسیله شخصی تا مرز رفتیم ومشرف شدیم وتوفیق این سفر نورانی راپیدا کردیم.
سفر این گونه اغاز شد که ما تامرز شلمچه با وسیله شخصی رفتیم، در مرز شخصي را دیدم که از کربلا باز گشته بود ومی گفت ما از شلوغی فرارکردیم! وشما هم بیخود امده اید!! مرز که باز نیست. فرد ديكری هم گفت که من سه روزه اینجا هستم واجازه عبور نمی دهند .

با شنيدن اين حرفها دلم تکانی خورد ومتوسل شدم به اقا ابوالفضل علیه السلام و گفتم اقا جان شما امیدتان ناامیدشد، جان مادرت امید مارا ناامید مکن،

بعد اين توسل رفتیم در محلی که گذرنامه ها را کنترل می کردند و الحمدلله به راحتی با گذرنامه از مرز عبورکردیم بدون ویزا و رایگان بود. وبه محض اینکه به كذركاه مرزى عراق رسیدیم استقبال گرمی از ما شد واز ما پزیرائی خوبی شد.
به راحتی سوار اتوبوس شدیم وحرکت کردیم به سمت کربلای معلی ،

اول قصد نداشتیم پیاده برویم چون وقتمان محدود بود و دوست داشتیم همان شب برسیم به کربلا چون شب جمعه بود وشب بعدش شب اربعین بود

ولی حدود 50 کیلومتر به شهرکربلا مانده بود که دیگر وسیله نقلیه عبور نمی کرد وراه بند امده بود و بالحمدلله ما توفیق پیدا کردیم که مابقی راه را پیاده برویم

ومولا را شاکرم از این همه لطف چرا که همین پیاده به زیارت رفتن بود که این سفر را به یاد ماندنی وبسیار جذاب درنظرم جلوه کرد .
یک روز ویک شب پیاده رفتیم وهمه را یاد کردیم واول به نیابت مولا صاحب الزمان منه السلام وبعد دوستان مرکز محترم اموزش و حسینیه محترم هفتم .... وهر ده قدم را به نیابت فردی نیت کردیم .
مرتب از ما پذیرائی می شد هر چیز که می خواستیم بود از شیر گرم وشلغم که درشب خیلی دلچسب بود تا غذاهای خوش عطری که به ما می دادند از ساندویچ فلافل گرفته تا کباب وپلو گوشت وو و
واین نکته برایم خیلی جالب بود که چقدر دوست داشتند حتما ما از غذاهایشان تناول کنیم واگر میل هم نداشتیم کمی مزه مزه می کردیم چون می دیدیم که اگر مصرف نکنیم ناراحت می شوند.
در مسیر با همه نوع گروهی روبرو می شدیم هیئتهایی که از هر کشور و شهری امده بودند وبرای مولایشان عزاداری می کردند جلوی ه رموکبی صدای نوحه به زبان عربی بلند بود واین را خیلی دوست داشتم هرچند متوجه نمی شدیم چه می گوید ولی هر شنونده ای را محزون وبی تاب می کرد وبی اختیار گریه می کردیم وخیلی حس وحال خوبی به ما دست داده بود.
بیشتر افراد را می دیدیم که حال وهوای خوبی داشتند وزمزمه کنان به مسیرشان ادامه می دادند وقتی می دیدم که جوانها زمزمه می کنند واشک می ریزند خدا را شکر می کردم که در این زمانه اینچنین جوانهایی هنوز هستند .
درمیان مردم زن ویا مردهای مسن را می دیدیم که عصا زنان ویا روی ویلچر بودندویا خانمهایی که با بچه کوچک حتی دوماهه ، اینها را که می دیدیم وهمین طور سیل جمعیت که به سمت کربلا رهسپار بودند انسان را به وجد می اورد وبه عظمت وبزرگی مولایمان حسین علیه السلام بیشتر پی می بردیم .
این جاست که باید گفت قربان ان مولایی که بی یار ویاوربا لب عطشان سرش را از تن جدا کردند.اگر در ان زمان مولا امام حسین منه السلام این همه عاشق ودلسوخته داشت چه می شد!؟
وقتی که این همه جمعیت را نگاه می کردم که فوج فوج همه با یک کوله پشتی به یک سمت می رفتند یاد روز محشر افتادم به دوستان گفتم انگار محشر به پا شده وهمه مردم به یک سمت توجه دارند وبه انجا می روند وبه جای ان نامه عمل مان که به گردنمان آویخته می شود کوله به پشت داریم وبه محشر می رویم.
در راه وارد ساختمانی شدیم برای اقامه نماز ظهر وعصرآنجا با دوخانم که از بصره امده بودند وانجا خدمت به زوار می کردند آشنا شدیم وایشان نام ما را پرسیدند با شنیدن اسم فاطمه وزهرا اشک در چشمشان جاری شد وسلام می دادند به خانوم فاطمه سلام الله علیها و در وقت خداحافظی گفتند حرم امام رضا علیه السلام رفتید التماس دعا.
حدود هفده ،هجده ساعت بود که پیاده راه رفته بودیم ، دیگرخسته شده بودیم کف پایم تاول زده بود وروی پایم تیر می کشید در ان وقت بود که یاد مظلومیت عمه سادات و خانوم رقیه سلام الله علیها افتادم وهی می گفتم قربانت رقیه جان ،قربانت یا خانوم زینب شما در اسارت چه کشیدید ؟ چه قدر به شما ظلم شد؟ می گفتم من فقط پایم تاول زده وخسته ام ، نه مصیبت دیده ام ،نه تازیانه خورده ام، نه سیلی خورده ام، نه شماتت دشمن شنیده ام ونه سرعزیزانم روبه رویم است ووو.

به این موارد که فکر می کردم واقعا خستگی از یادم می رفت واین برایم خیلی جالب بود، با وجودی که دیسک کمر دارم وراه رفتن زیاد برایم دردآور بود اما الان اصلا در ناحیه کمرهیچ دردی نداشتم واز همیشه بهتر بودم واین را از لطف ومرحمت مولا می دانم وبس .
نزدیک کربلا رسیده بودیم که جمعیت شلوغ تر شد ومردم عراق هر طور که در توانشان بود به زوار خدمت می کردند، پیرمرد و یک پسر بچه را دیدم که زانو زده بودند وبا یک دستمال روی کفش زوار را تمیز می کردند با اینکه زائران مانع می شدند ولی انها اصرار داشتند که کفش انها را دستمال بکشند.
جلوی برخی موکبها می دیدی که چند نفر درحال ماساژدادن زوار بودند حتی بچه های به سن سه چهار ساله را ماساژ می دادند.
و همه اسباب رفاهی برای زائران مهیا و فراوان بود از خورد و خوراک و محل استراحت وسرویس بهداشتی ووو
یک روز ویک شب پیاده رفتیم تا اینکه شب اربعین رسیدیم به کربلا واقعا محشری بود از سیل جمعیت، ضمن اینکه در راه می دیدیم که همین قدر جمعیت که می روند به کربلا همین قدر هم باز می گردند، واقعا این شوق واشتیاق به مولا امام حسین منه السلام در وصف نمی گنجد وجای شما خالی به زیارت رفتیم .
جلوی حرم هزاران کفش ودمپائی روی هم ریخته شده بود ومردم به عشق و احترام باركاه مولا از روي احترام؛ کفش ودمپائی شان را بیرون اورده و به حرم مشرف شده بودند وبعید بود وقتی برمی گردند ان را پیدا کنند.
روز اربعین هم زیارت اربعین را جلوی حرم حضرت ابا عبدالله الحسین عليه السلام تلاوت کردیم.
بعد ازگذشت یک روزبه نجف اشرف مشرف شدیم ومردم انجا به اصرار می خواستند زائران را به منزل خود ببرند واز انها پزیرائی کنند ومن در تعجب بودم که چرا این قدر اصرار دارند ولی ما نپذیرفتیم البته از آشنایان شنیده بودم كه جقدر در خدمت و بذيرايي جديت و اصرار دارند، ولی نديده بودم به این صورت. به حرم مشرف شدیم وصحن جدیدی که به نام خانوم زهرا سلام الله علیها بنا شده بود را هم دیدیم.

یک روزویک شب هم در نجف به سر بردیم واز حلوای معروف انجا هم گرفتیم وتناول کردیم خیلی خوشمزه بود وپس از ان به سمت مرز بازگشتیم ، وسیله هم مهیا بود با ماشین ون امدیم تا مرز والحمدلله مرز دوباره خلوت بود وسوار وسیله شخصی شدیم وبه منزل بازگشتیم.
این سفر اكرجه خیلی کوتاه ولی خیلی به یادماندنی بود مولا را شاکرم که این توفیق نصیبم شد .واز همین الان بی تابم برای سال اینده که روزی همه دوستان وهمه عاشقان مولا وبنده حقیر بشود که مشرف شویم. ان شاءالله

(زیارت مثل اب درياست که هر چه بنوشی تشنه ترمی شوی)

التماس دعا

والحمدلله رب العالمین

---------------------------

هو الله العلى الأعلى

ان لقتل الحسين حرارة في قلوب المؤمنين لا تبردا ابدا

هر چند زبان قاصر و كلام بسيار ضعيف است در وصف اين سفر مقدس
اما به مدد لطف و عنايت حضرت ابا عبدالله الحسين الشهيد عليه السلام شرح سفر را مينويسم.

البته اين سفر و روحياتى كه در اين سفر موج ميزند خارج از تصور و تفكرات عموم ما ايرانيان است و بيشتر به رؤيا شبيه ميباشد.

در نزديكي ايام اربعين كه شد شور و اشتياقى در بين دوستان براي زيارت بوجود امد و برخى از دوستان نام نويسى كردند براى زيارت بياده در اربعين و خودم هم از طرفي اشتياق به رفتن و زيارت داشتم و از طرفى برخى محدوديتها و مشغوليتها ذهنم را دركَير و مشغول كرده بود.

دهه اول ماه صفر رو به اتمام بود كه بحث زيارت و سفر به اوج خود رسيد و در ابتداى دهه دوم برخى دوستان ديكَر هم عزم سفر كردند و با توصيه هاى كه به بهر بردن از اين موسم سفارش شد.

با توكل به حضرات مقدسه عليهم السلام و توسل به آستان ايشان با حديث شريف كساء دعا كردم كه اسباب سفر مهيا شود.

بعد از كَذشت 2 تا 3 روز و مهيا شدن اسباب سفر؛ اقدام به بيكيري براى اخذ ويزا كرديم. كه در شب مورد نظر از طريق رسانه اعلام شد كه ويزا را كشور عراق حذف كرده.
با بيكَيري ها و بررسي به واسطه زايرين از دوستان و غيره كه در راه بودند موفق به برنامه ريزي شديم براى عزيمت به مرز از آنجا و رفتن به زيارت.

مينى بوسى را دربست كرديم و با 11 نفر از دوستان آماده رفتن شديم. وعده حركت شب 14 صفر ساعت 8 شب شد. در شب موعود و ساعت مقرر مينى بوس آمد و همه دوستان با خانواده و همراهان وداع كردند و راهى سفر شديم.

حدود 12 ساعت در راه بوديم تا به اهواز و سبس به مرزچزابه رسيديم.

در نزديكى مرز آنجه كم كم خودنمايى ميكرد و رخ نمايان مينمود موكب هايى بود كه اهالى محترم شهر اهواز و حومه آن در مسير منتهى به مرز برپا كرده بودند و با آن اخلاق كريمانه و سخاوتمندانه عربي؛ به زائرين خدمت مي كردند.

بالاخره به مرز رسيديم و در آنجا بياده شديم و وسايل را برداشتيم و راهى محل مهر كردن پاسپورت هایمان شديم. و از آنطرف هم رفتيم در مرز عراق و بس از يكي دو ساعت در صف بودن پاسپورت هايمان را مهر كرديم.

در قسمت مرز دارى عراق موكبهاى زيادى داير كرده بودند و مشغول بذيرايى و ارائه خدمت به زائرين بودند.

وقتى از درب مرزبانى وارد بر خاك عراق شديم با سيلى از جمعيت و ماشينهاى سوارى و بارى ووو مواجه شديم. در حاليكه در كشور خودمان اكر افرادي با وسيله يا امكاناتي بودند براى اجحاف و سودجويي و جندبرابر كردن وو بود اما اينجا داخل عراق اماده بودند براى خدمت رايكان؛ اينطور متصور شد كه هر كس با هر جيزي كه داشته آمده لب مرز و زائر را سوار ميكند و ميبرد. جند جوان عراقى جلو آمدند و با زبان عربى برسيدند كه جند نفر هستيم و منزل و غذا و حل استراحت و حمام ووو همه جيز آماده است و خواهش كردند با آنها برويم شهر العماره و فردا صبح هم ساعت 3 صبح خودشان ميبرند كَاراژ كه از ،جا با ماشين برويم نجف.

ما كه بفكر بوديم مستقيم برويم نجف از تعارف ايشان تشكر كرديم و رفتيم دنبال ماشينى كه ببرد نجف.

فردى از اهالى اهواز كه او هم زائر بود آمد و كَفت بيايد با آنها برويم

منزلشان و اينها بخاطر اينكه ما را ميهمانى و خدمت كنند ما را نجف نميبرند و ميكَويند بايد برويم منزلشان. همراهان كَفتند برويم نجف و ما باز هم دنبال ماشين نجف بوديم. يكباره ديدم كه يك روحانى با فرزندانش امده براى زيارت با فردى كه به او كَفته ميبردشان نجف راهى هستند كه بروند و سوار ماشين شوند. ماهم كَفتيم مى آيم نجف و به دنبال او رفتيم.

وقتى رفتيم ديدم كه ماشين يك تريلر است كه مقدارى زائر هم سوار كرده وماهم به اتفاق آن روحانى سوار شديم و كَفتيم ميرود نجف. اما بيكباره يكى از جوانان عراقى كه با ماشين بود كَفت نجف نميرود و ميرود الأماره. آن روحانى كه زبان عربي عراق را بلد بود شروع به بحث با آن جوان كرد كه تو كَفتى ميروى نجف و الان ميكَويى نميروم؟ . همينطور كه مشغول اين صحبتها بودند ديدم كه جند جوان ديكَر عراقى كه با اين ماشين بودند آمدند و اتفاقا ديدم همان افرادى بودند كه لحظه ورود ما به خاك عراق اصرار كردند برويم منزلشان و ما نرفتيم. اينجا بود كه فهميدم آنها همه اين كارها را كرده اند تا اينكه برويم منزلشان به ميهماني و خلاصه مثل اينكه قسمت است برويم منزل اين جوانان.

ماشين راه افتاد و حدود 2 تا 3 ساعت در راه بود تا رسيديم به شهر العماره. در راه كه ميرفتيم جندبار ديدم كه ماشين براى دقايقى ايستاد و بعد مجدد حركت كرد. ما كه در عقب تريلر بوديم نمي ديديم، بس از رسيدن از علت توقف هاى در راه كه برسيدم آن فرد روحانى كه در راه جلو ماشين و بيش راننده نشسته بود كَفت: در راه جند بار جلو ماشين را كَرفتند و افرادى جلوى ماشين روى زمين خوابيدند و كَفتند يا بايد نصف زائران ماشين را بدهيد به ما تا ببريم خانه مان يا از جلو ماشين بلند نميشويم.

به هر حال رسيديم و بياده شديم. بعد از بياده شدن دعوا شد بين آن جوانان و هر كدام ميكَفت بايد تعداد بيشترى زائر به او بدهند تا ببرد به منزلشان و هر كدام مرا به سمت خودشان مي كشيدند و مي كَفتند بيايد برويم منزل ما.

على اي حال ما را جوان نازنينى با نام زيباى عباس به منزل خودشان برد و آن روحانى را هم با ما بود. با اسقبال ابوعباس و مادر و برادران او وارد منزل شديم و وسايلمان را رو در اتاق كَذاشتيم. عباس آمد كَفت جوراب هايتان را

بدهيد بشوريم و لباسهايتان را هم بدهيد. از آنها اصرار و خواهش كه بدهيد از ما امتناع كه نمي دهيم و از آنها اصرار و خواهش كه بدهيد. آن روحانى كه با ما دعوتش كرده بودند به منزلشان كَفت بدهيد والا ناراحت ميشوند.دوستان دادند ولى خودم جواربم را كَذاشتم در جيبم و رفتم وضو بكَيرم. تا مشغول وضو شدم ديدم يكى دست كرد در جيبم شلوارم و جواربم را آورد نكَاه كردم ديدم عباس است. خلاصه جوارها را بردند براي شستن.بعد از خواندن نماز مشغول استراحت شديم. در ديوار منزل ابوعباس در ارتفاع بالا عكسي مرحوم آية الله شهيد صدر بزركَ را كَذاشته بودند.

بعد ازين شام را كه زحمت كشيده بودن آوردند و با تعارف بسيار و بذيرايى خوبى كه انجام دادند خورديم و سبس وسايل خواب را آوردند و ما اماده خواب شديم. ما آماده استراحت مي شديم ولى اهل خانه تازه در حال جمع آورى و شستن و ووو وسايل شام كه ما خورده بوديم شدند و بعد از آن هم ام عباس تازه مشغول خمير كردن و تهيه اسباب براى صبحانه فرداى ما ميكرد. ما رفتيم خوابيديم و صبح ساعت 4 بيدار شديم و با همان تريلر ابوعباس كه امده بوديم راهى گاراژ براى كَرفتن ماشين و رفتن به نجف شديم.در راه هر ماشين و يا اتوبوس كه بود عباس خودش بياده ميشد و بيكَيري مي كرد كه ببيند ما را ميبرند نجف؟ تا عاقبت به گاراژ رسيديم و از آن عزيزان كه شب قبل مهمان آنها بوديم خداحافظى و برايشان دعاى خير كرديم. بعد مينى بوسى كَرفتيم و سوار شديم به مقصد نجف.

ازينجا كه جاده اصلي شهرهاى عراق بود كه كم كم موكبهاى بين راه در مسير بياده شروع شد و زائران كه عازم كربلا بودند را ديديم.همينطور كه جلو ميرفتيم بر تعداد موكب ها افزوده و بر تعداد زائران هم افزوده ميشد. در بين راه ماشين را به تعارف و اصرار نكَه داشتند و ما را براى صرف صبحانه بياده كردند. بعد از خوردن صبحانه سوار شديم و راهى نجف شديم بس از حدود 7 ساعت به نجف رسيديم.

ما را درشارع مدينه تقريبا در محاذات باب القبلة بياده كرد و كَفتند مابقي مسير را تا حرم بايد بياده برويد. وسايل و كوله پشتی ها را برداشتيم و راهى شديم. در خيابان ازجلوي كوجه ها مي كَذشتيم و قدم به قدم سر كوجه ها موكب بود و يا درب منازل از زائران بذيرايي مي كردند. از كوچک و بزركَ مشغول بذيرايى بودند حتى اطفال.

مدتى را بياده رفتيم و نزديك شارع الرسول كه رسيديم دوستان كَفتند نماز ظهر شده و تجديد وضو كنيم و نماز بخوانيم. نكَاه كه كرديم ديديم درب تمامى خانه ها به روى زائران باز است و هركس وارد هر خانه اى كه بخواهد ميشود.

اين رويكرد نجفيها در عراق و نجف برخلاف روشي است كه در ايران معمول است كه با سوء استفاده از جمعيت زوار و زمان شلوغي و خانه را به دهها برابر كرايه مي دهند

اين روش و سجيه كريمانه اخلاقي را كه از نجفيها مي ديدم عمل به تعاليم مكتب وحي بود كه به ساكنان شهرهاى زيارتي مانند اهل مكه توصيه شده است و در احاديث شريفه هم امده است كه حق ندارند در ايام حج درب خانه هاشان را ببندند، ولذا در قديم اين رويه هم توسط اهل مكه اجرا مي شده است، اينجا در نجف هم خودجوش و از روي معرفت و علوي بودن و سخاوت طبع عري خودشان اين كار را انجام داده بودند

ما هم درب خانه اى را كه باز بود دق الباب كرديم يك جوانى امد و خوش آمد كَفت نامش سيد مصطفى بود. برسيديم براى تجديد وضو. تعارف كرد و وارد منزلشان شديم خانمها به قسمت اندرونى و آقايان به اتاقى كه اول منزل بود

رفتيم و وسايل را كَذاشتيم و تجديد وضو و نماز خوانديم. قبل از ماهم تعدادى زائر ايرانى از مشهد و تهران آنجا بودند آنها را هم ديديم و سلام كرديم و نماز خوانديم.

با دوستان صحبت كرديم و بيشنهاد داده شد كه برويم حرم مولا على عليه السلام زيارت كنيم و جون وقت باقيمانده تا اربعين و فرصت براى تشرف بياده به كربلا مانع از توقف بيشتر در نجف بود فلذا بنا شد بعد حرم از همانطرف تا فرصت هست و شب نشده راهى مسير زيارت بياده كربلا شويم تا به موكبهاى اوليه كه رسيديم جايي براى استراحت شبانه در نظر بكَيريم.

براى وسايل جونكه متأسفانه افراد وسايل زياد و كوله بشتى هاى آنجنانى با خود آورده بودند بيشنهاد دادم كه وسايل ضروري لازم را بردارند و مابقي را با صاحب منزل صحبت كنيم كه امانت بيش او باشد تا ما برويم كربلا

و بركَرديم سبس بياييم و ببريم. كه دوستان موافقت كردند. صاحب خانه زحمت كشيده بودند و وقت ما آمده بوديم شروع به تهيه ناهار كرده بودند.ناهار آوردند خورديم و برخى هم حمام رفتند و بعد از آن با ايشان صحبت كردم و

موافقت كرد كه وسايلمان آنجا امانت باشد تا برويم و بركَرديم. البته كَفت خودشان موكب در راه دارند و از فرداى آن روز ميخواهند بروند در بين راه نجف و كربلا براى خدمت در موكبشان و روز اربعين برميكَردند. خلاصه وسايل

و آنهمه بار اضافي را كَذاشتند دوستان و راهى شديم. رفتيم حرم مولا على عليه السلام

وقتى به حرم رسيديم ديديم كه جه اقيانوس عظيمى از زائران آمدند زيارت.وقت نماز مغرب بود در شلوغى بيرون از حرم به زحمت توانستيم جايي را بيدا و چفیه اى را پهن كرديم و خانمها و اقايان در روى آن و كنار آنجا نماز خواندند . خودم وقتى نماز خواندم ديدم كه بلاستيك وسايلي كه با خود آورده بودم مفقود شده. هرجند كنار دوستان كَذاشته بودم به اميد اينكه آنها مراقب آن هستند. ولى مفقود شده بود . جونكه امانتى ارزشمند در آن بود ناراحت شدم و نذر كردم كه اكَر بيدا شود 5 حديث شريف كساء به نيت 5 تن آل عباء عليهم السلام بخوانم. بيكبار ديدم كه مادرم كه در سفر همراهم بود صدا زد كه وسايلت بيدا شده و يك جوان ايرانى آنها را اشتباها به جاى وسايل خودش برده بود و وقتى متوجه اشتباهش شده بود آنرا بسرعت پس آورده بود.خدا را شكر كَفتم بخاطر لطفش و ازين كرامت حديث شريف كساء هم بسيار خوشنود شدم.

جونكه وسايل و كفش و موبايل را اجازه ورود نميدادند بس خودم بيش وسايل ايستادم و دوستان را كَفتم بروند زيارت و زود بركَردند تا راهى زيارت بياده شويم. دوستان رفتند و آمدند و وقتى يكي دونفرشان آمدند خودم هم سريع رفتم داخل حرم و زيارت مختصري خواندم و بركَشتم تا آماده رفتن شويم. بعد از دقايقى كه افراد آمدند وسايل را برداشتيم و راهى تشرف بياده براى زيارت اربعين شديم.

بعد از اينكه حرم زيارت كرديم راهى زيارت بياده شديم. از خيابان ها و اطراف حرم كَذشتيم تا وارد خيابان اصلي كه به سمت كربلا بود رسيديم. زائرينى كه داشتند بياده ميرفتند همينطور زياد ميشدند و با وجودى كه شب بود اما مسير در حال شلوغ شدن بود.رفتيم تا به ستون حدود 100 رسيديم. كنار خيابان جندين موكب بود كه زائران در آن مشغول استراحت بودند.ايستاديم كه دوستان بروند تجديد وضو و بركَردند.

در همين هنكَام شخصي نزديك آمد و با لهجه عربى كَفت "مبيت " يعنى جاى خواب ميخواهيد؟ و شروع كرد به توضيح دادن كه محل استراحت و آب كَرم و حمام و آب سرد براى نوشيدن ووو همه جيز آماده است در منزلش و منزل او جند كوجه آنطرف تر بود. به دوستان كَفتم كه اين شخص آمده و جنين ميكَويد ابتدا برخى خانمها مثل اينكه مقدارى ترسيدند و جندان رغبت به رفتن به منزل نداشتند.آن شيخ معمم و روحاني بسيار اصرار كرد و اخر الأمر موافقت كرديم كه برويم منزل او. كَفت صبر كنيد تا ماشين بياورم و با ماشينم برويم. فرزندش كه همراهش بود را با ما راهى كوجه كرد و ما هم بشت سر فرزند او راهى شديم. جند قدمى رفتيم كه شيخ با ماشين امد و تعدادى هانمها و آقايان را با خود برد و اصرار كرد كه بياده

نرويم و صبر كنيم كه او بركَردد و مابقي را ببرد. ما مقدارى بياده رفتيم كه مجدد شيخ با ماشين خودش امد و مابقي سوار شديم كه برويم اما جاى فرزند خودش در ماشين نبود. هرجه اصرار كردم كه بيايد و كنار خودم بنشيند تا برويم شيخ به او كَفت بياده برو منزل و ما با ماشين رفتيم.

وقتى به منزل شيخ رسيديم با استقبال او و ديكَران وارد شديم بس از سلام و احوالبرسي رفتيم داخل منزل و ديديم كه تعدادى ديكَر از هموطنان خودمان هم قبل از ما آورده شدند. تقريبا حدود 20 تا 25 نفر آقايان بوديم.ديديم كه

ظروف متعدد ميوه براى آنها آورده بودند كه بخورند و ما هم دقايقى نشستيم و سبس شام آماده شده بود و سفره را بهن كردند و اين شيخ 4 فرزند پسر او مانند خادمانى كه قديم در منازل خدمت ميكردند بسرعت مشغول بهن كردن سفره

و جيدن مواد غذايي بودند و حتى اجازه نميداند كه كسي كمك كند و ميكَفتند شما بفرماييد خودمان انجام ميدهيم. غذا آبكَوشت بود بهمراه يك غذا كه معروف بود به " كُ بّ ه = كُبه" كه مانند فلافل خودمان بود ولى با آرد برنج درست مي شود در ميانش هم كشمش و كوشت و بياز كذاشته بودند. سر سفره هر جه به شيخ و فرزندانش تعارف كرديم كه خودشان هم بيايند بخورند نخوردند و شيخ كَفت كه روزه بوده و موقع غروب افطارى خورده و ما راحت غذايمان را بخوريم.

بعد فهميديم كه از ىداب ضيافت عربي اين است كه ميزبان و اهل خانه او سر سفره نمي نشينند و كنار مي ايستند براى خدمت ميهمانان در سرسفره، حتى زنها و اهل اندروني ميزبان غذا نمي خورند و اكر جيزي از غذاي ميهمان باقي ماند انرا مي خورند.

در اخر غذا هم سفره را شيخ به همراه فرزندانش جمع كردند و با اصرار زياد اندكى كمكشان كرديم. كه بعد فهميديم اين كار خوبي نيست در اداب ضيافت عربي و ميهمان نبايد به جيزي دست بزند و در كار خدمت وارد شود

بعد از شام و مقدارى كه كَذشت همه مهياى استراحت شدند و تشك و پتو براى همه آوردند. من نميدانم اينهمه تشك و پتو را كه همه هم نو بودند از كجا امد؟؟ اما براي همه آوردند و حتى اكَر يكي مقدارى كهنه بود شيخ اجازه نمي داد استفاده كنيم و فرزندانش را ميفرستاد كه يكي تمييز و نو بياورند.

به هر حال همه خوابيدند. يكى از دوستان فرداى آنروز تعريف كرد كه جندبار در نيمه شب بيدار شده و ديده بود كه شيخ با چراغ قوه موبايلش آمده بالاى سر افراد و نكَاه ميكرده كه پتو از روى هر كدام از ما زائران رد شده است

را بيندازد رويمان كه مبادا ما سردمان شود.

قبل از اذان صبح شد و بيدار شديم و سبس اذان صبح و نماز را خوانديم و كفشمايمان را پوشيديم كه برويم اما شيخ نكَذاشت و كَفت بايد صبحانه بخوريد و بعد برويد سپس شيخ و فرزندانش كه از 2 ساعت قبل اذان صبح بيدار شده بودند و در تدارك صبحانه بودند براى ما آمدند و سفره را بهن كردند و سرشيرخيلي عالي كاوميش كه بسيار لذيذ است ووو غيره آوردند براى صبحانه. بعد از صبحانه ما از آن مرد بزركَوار خداحافظى كرديم و راهي شديم.

اما جند نكته برايم خيلي جالب بود:

- واقعا جه همت و تلاش مضاعفي اين شيخ و خانواده اش در خدمت رسانى به زائرين داشتند. روز را روزه مي كَرفت و خدمت ميكرد تا شب و شب هم تا نيمه بيدار براى بذيرايي شام از ميهمانان و 2 ساعت هم قبل نماز بيدار براي تدارك صبحانه زائرين.

- از او برسيديم شغلش جيست؟ كَفت طلبه و روحانى حوزه علميه نجف است.

كَفتيم مكَر كار ندارد كه خانه مانده و خدمت ميكند؟؟

كَفت دولت يك هفته قبل اربعين را به همه مرخصي داده كه بروند برسند به مهمانان و زائرين در منازل و راه.(مرحبا به اين دولت خدمتكَزار به زائرين امام حسين عليه السلام).

- از فرزندانش هم برسيدم كه مكَر شما مدرسه نداريد؟ كَفتند تعطيل هستند.

برسيدم جرا؟ كَفتند آنها را هم براى ايام اربعين 1 هفته تعطيل كردند كه بروند براى مراسم و بقيه امور اربعين.

عكس اين شيخ بزركَوار و فرزندان عزيزش را به يادكَار در اينجا ميكَذارم:

شيخ مجددا تعدادى را با ماشين برد سر خيابان و ماهم مقدارى بياده رفتيم ولى شيخ امد و خودش را در راه به ما رساند و ما را هم با برد سر خيابان. از او تشكر و قدردانى كرديم و خداحافظى كرديم و وارد مسير زيارت بياده
شديم.

همينطور در راه ستون ها را طى ميكرديم و هر لحظه به شور و اشتياق زائرين و بر تعداد و كثرت جمعيت آنها افزوده ميشد
در راه سعى كردم كه هر آنجه ميتوانم از خدمات اين مردم عراق نسبت به زائرين فيلم يا عكس تهيه كنم و قطره اى از اين اقيانوس عظيم را به ارمغان بياورم

براى اينكه ما ايرانيها ببينيم آنجه كه حتى در تصورات و خيالات ما هم نميكَنجد اين مردم دارند انرا عملى ميكنند و با صداقت و خلوص نيت آنها را در طبق اخلاص كَذاشته و تقديم به زائرين ميكنند و انصافا هم به نحو احسن اين كار را انجام دادند.

در كنار موكبي ميكَذشت ديدم كه دختر نوجوانى پارچ آب در دستش هست و دارد تند و تند ليوان هاى آب را بر ميكند كه زائرين در مسير حركت بردارند و بنوشند به ياد لب هاى تشنه امام حسين عليه السلام.

و تمام موكب داران و افراد مشغول در آن مدام زائرين را با اين كلام صدا ميزدند " هلا بزوار الحسين عليه السلام" و مدام اينرا و برخي جملات ديكَر مثل " هلا بزوارابوالسجاد " ، " هلا بازوار الكرام" ووو را تكرار و

زائران را دعوت به خوردن آنجه كه داشتند ميكردند مانند اين دختر نوجوان كه آب تعارف زائران ميكرد.
همينطور كه ستون ها را يكي يكى ميكَذراندم ديدم جايى شلوغ است و افراد حلقه زده اند . جلوتر آمدم و داخل حلقه را نكَاه كردم ديدم تعدادى جوان و نوجوان هستند كه تشك هايى را پهن كرده اند و با خواهش و اصرار زائران را

دعوت ميكنند كه بيايند و دراز بكشند تا آنها را ماساژ دهند تا اندكى خستكَى از تن آنها خارج شود. كه در ميان اين افرادى كه ماساژ ميدادند يك پسر بچه توجه مرا جلب كرد و عكسى ازين صحنه به يادركَار برداشتم.

نماز ظهر شد و در مكانى در جلوي يكى از موكب ها روى يك موكت كه پهن كرده بودند نشستيم. ديديم جلوى موكب مشغول طبح ماهى هستند.كه ماهى ها را تكه تكه ميكردند و در پوششي از قلع آلومينيوم مى كَذاشتند و سپس در ميان زغال

بر افروخته انداخته تا كباب شود و براى ناهار زائرين بخورند. در اينجا كه نشسته بوديم ديم كه خانمهاى عراقى مشغول تميز كردن و خورد كردن سيب زمينى هستند. خانمهاى همراه ما هم مقدارى در اين امر توفيق كمك داشتند.

دقايقى بعد براى ما سفره اى بهن كردند و هر نفر يك بشقاب كه حاوى مقدارى سبزى تره و كَوجه فرنكَي و كباب ماهى ونان بود آوردند و ما خورديم. بعد از آن مجدد راهى مسير كربلا شديم.

مقدارى كه جلوتر رفتم بازهم به موكبى رسيدم كه جوانان و نوجوانان مشغول ماساژ دادن پاهاى خسته زائران بودند تا خستكَى راه از تن زائران بيرون كنند.

در مسير خيلي از ايرانيان را ديدم كه به سبب تبليغات رسانه اى در كشورمان؛ كه درعراق امكانات نيست ووو؛ وسايل بسيار زيادى از جمله كيسه خواب و پتو ووو با خود آورده بودند و از آنجا نتوانسته بودند ميهمان نوازي و امانت داري علويان نجف را تصور كنند و نزد انها امانت بكذارند، و خواسته بودند همراهشان بياده به كربلا ببرند، كه براى حمل آنها به مشكل برخورده بودند و به ابتكارتى عجيب رو آورده بودندمثل اين زائر عزيز كه مجبور شده بود وسايل خود و خانواده را به اين شكل به دنبال خود روى زمين بكشاند و ببرد. ازين مورد در راه بسيار زياد مشاهده شد كه در ادامه بازهم ازين قسم موارد را نشان خواهم داد.

در مسير هركسي از علويان عراق با هرآنچه در اختيار داشت و آنجه كه توانسته بود در حد توانش فراهم كند مشغول خدمت به زائران بود. حتى نيروهاى امنيتى و نظامي هم بجز انجام وظيفه مهم امنيتي شان؛ به سهم خود در اينكار شريك بودند و ماشين نظامى را ديدم كه سربازان مشغول تقسيم آش بين زائران بودند. يعنى فقط مردم عادى نبودن كه مشغول خدمت بودند بلكه نظاميان ووو همه و همه به هر نحوى كه ميتوانستند مشغول خدمت به زائران بودند.

كم كم روز اول تشرف بياده به زيارت بايان يافت و براى نماز مغرب و استراحت شبانه در موكب هاى بين را توقف كرديم. خانمها در يك چادر مستقر شدند و ماهم در محوطه بيرونى آنجا. بعد از خواندن نماز ها و خوردن شما مهياى استراحت شديم كه تجديد قوا بشود براى ادامه مسير در روز بعد.

اما قبل از خوابيدن خودم و يكي از دوستان دقايقى را بيرون رفتيم و با وجود اينكه نزديك اخر شب بود اما همجنان سيل عظيم زائران در حال زيارت بياده بودند.

ساعت 1:30 بعد از نيمه شب بود كه ديدم قطرات آبى روى دست و صورتم ريخت. ابتدا اعتنايى نكردم اما در همان حال كه غرق خواب بودم متوجه شدم كه دارد

باران ميزند. پتو را روى سرخود كشيم به اين خيال كه ممكن است اندكى بران باشد و سريع تمام شود. دقايقى كَذشت ديديم كه باران تند شد و سريع بلند شديم و رفتيم زير يك تريلر كه در آنجا بود براى اينكه باران به ما نخورد كه سرما بخوريم. باران آرام شد بركَشتيم مجدد در محل خوابمان بخوابيم.

اما همينكه خوابيديم جند دقيقه بعد مجدد باران تند شد و بلند شديم رفتيم در بشت موكب محوطه بود كه روى آن بلاستيك كشيده بودند و درآنجا پتو برداشتيم و مجدد خوابيديم. اذان صبح شد و بلند شديم براى نماز و بعد از

نماز به خانمها همراه زنكَ زديم كه بيايند براى ادامه مسير راهى شويم. جمع شديم با هم و در جلوى موكب ها شير و آش ووو ميدادند كه مقدارى را كَرفتيم و همينطور كه راه ميرفتيم خورديم و ادامه داديم.

يكي ديكَر از صحنه هايى كه در مسير خودنمايي ميكرد و نشان ازين بود كه اين فرهنكَ زيارت بياده نسل به نسل دارد منتقل ميشود و پدران و مادران عراقى و غيره دارند اين فرهنكَ زيارت بياده رفتن را به فرزندان آموزش

ميدهند اين بود كه مادران و پدران با تمام اعضاى خانواده خود از كوجك و بزركَ قدم در راه زيارت بياده كَذاشته بودند.مثل اين مادر كه طفل خود را با لباسى زيبا بر روى دوش خود كَذاشته بود و مشغول تشرف بياده براى زيارت بود.ازين

موارد در راه بسيار زياد بود كه در ادامه برخى تصاوير ديكَر ازين اطفال و كودكان را نشان خواهم داد تا درسى شود براى خودم و همه افراد كه بدانيم " بابى انتم و امى و نفسى و ولدى ووو" در زيارت حضرت يعنى چه؟ و اين يك

نشانه ساده از صداقت در اعلام وفاداري است در اين موضوع كه با صداقت اين جمله را بر زبان بياوريم. ان شاء الله

برنامه در مسير براى افراد مشخص شده بود كه هر 50 ستون توقف كنيم و بتوانيم پاهايمان را بشوييم و مجدد راهى شويم. همينطور مشغول زيارت بياده بوديم و شور و اشتياق زائران و خدمتكَزاران در راه و مسير هر انسانى را

به وجد مى آورد و باعث ميشد پاهاى ما جان تازه اى بكَيرند و با توان مضاعفى قدم در راه زيارت بياده بكَذاريم.
وقت نماز ظهر رسيد و مثل روز قبل در يك موكب توقف كرديم و بعد از نماز خواندن غذا آوردند و خورديم و اندكى استراحت كرديم. اينطور بود كه هر موكب زائرانى را كه در موكب خودش بود همه را غذا ميداد و علاوه بر آن هر

مقدار غذاى ديكَر كه داشت با خواهش و التماس به زائرانى كه در حال عبور از جلوى موكب بودند تعارف ميكردند. بعد از ظهر هم مثل صبح مسير را ادامه داديم و قدم به قدم درسهاى عاشقى و عشق به اهلبيت عليهم السلام را با چشم

دل و چشم سر ميديديم. از جلوى هر موكبى كه رد ميشديم نواى مصيبت خوانى و ذكر مصائب امام حسين و حضرت زينب و بقيه اهلبيت عليهم السلام به كَوش ميرسيد و دل هاى زائران را به جوش و خروش مى آورد و ديده هايشان را به

اشك ماتم و عزاى اهلبيت امام حسين عليهم السلام تر ميكرد و قطرات اشك مانند مرواريد هاى بدون مثل و مانند بر روى زمين ميريخت و ياد و خاطره دهه اول محرم و عاشورا و كاروان اسرا ووو همه را به مانند هزار و خورده

اى سال قبل زنده ميكرد.

نماز مغرب شد. خانمها كه همراه ما بودند در يك حسينيه رفتند براى نماز و استراحت و ماهم در حسينيه اى كه متعلق به خاندان صدر رحمة الله عليه بود مستقر شديم. شام را در داخل حسينيه خورديم و جه شام لذيذ و خوشمزه اى

بود. بعد از شام هم شنيدم كه برخى از زائران كه در آنجا بودند كَفتند در موكب كنار اين حسينيه مؤمنينى از پاكستان مشغول ماساژ دادن و روغن ماليدن به بدن زائران هستند. برخى از افراد رفتند و امدند و بسيار هم راضي بودند

و ميكَفتند خيلى خوب بوده و باعث رفع خستكَي و پادرد ووو از بدنشان شده.(مرحبا به مؤمنين با همت و مخلص پاكستان كه واقعا نمونه اى از مؤمنين با اخلاص و معتقد به اهلبيت عليهم السلام هستند).

صبح شد و وقت نماز صبح. بلند شديم و نماز را خوانديم و طبق وعده اى كه با خانمها داشتيم امديم بيرون حسينيه در مسير زائرين و خانمها هم آمدند. يكى از خانمها كه همراهمان بود پير بودند و بخاطر اينكه باهايشان اذيت شده

بود و تاول زده بود و خيلى درد ميكرد كَفته بوديم با ماشين برود جلوتر تا ما به او برسيم. صبح كه خواستيم راهى شويم او كَفت منصرف شده و ميخواهد بقيه مسير را هم بياده بيايد و هر جه اصرارش كرديم راضى نشد و كَفت بقيه مسير را بياده ميايد. خداوند او را جزاى خير دهد و مرحبا به همت و غيرت او كه با كثرت سن همه مسير را پا به پای بقيه بياده آمد. در مسير مثل روزهاى قبل صبحانه مهيا بود براى زائرين از جمله شير كَرم و حليم و انواع آش. در طول مسير مثل اين خانم كه همراه ما بود افراد كهنسال را متعدد ديدم كه با زحمت و حتى دست به عصا قدم در راه اين زيارت كَذاشته بودند و اين درسى بود براى خودم و ديكَران كه همت و عاشقى را ازين كهنسالان بايد بياموزيم كه با جه عشق و علاقه اى ولو با زحمت و مشقت اما با شور و اشتياق قدم در اين راه كَذاشته بودند. مرحبا بر اين عزيزان.

همينطور در مسير در حركت بوديم و هر قدمى كه برميداشتيم يك درس و يك خاطره بياد ماندنى را برايمان رقم ميزد. متعدد در مسير ديدم كه خانواده بجه هاى كوجك و اطفال خود را به هر شكل ممكن و با هر زحمتى بود همراه

كرده بودند و با شور و اشتياق داشتند مسير را ميپيمودند و اين بجه ها و اطفال هم همه خوشحال و خندان بودند و با يك نشاط و شادابى عجيبى همه داشتند اين راه را قدم به قدم پشت سر ميكَذاشتند.برخى از بسر بجه ها حتى پرچم هايى را هم بهمراه داشتند و با اشتياق وو شور خيلى زياد مسير را ميرفتند.حتى برخى در اين مسير با حضرت امام سجاد و حضرت زينب و بقيه اهلبيت عليهم السلام كه در كاروان اسرا بودند مواسات كرده بودند و در بياده روى زمين خورده بودند و دست و صورتشان زحمى هم شده بود(مثل اين دختر بجه كه در مسير بياده روى زمين خورده بود و صورت زخم شده بود).

در اين مراسم عظيم خدمت رسانى به زائرين از خيلى كشورها هم آمده بودند و در طول مسير موكب برپا كرده بودند كه برخى را كه ديدم نشان ميدهم. از بحرين و عربستان و تركمان ها و كويت و تركيه و اذربايجان و سوريه و افغانستان و شيعيان كشورهاى اروبايي ووو و از ايران هم جند استان را ديدم كه موكب داشتند از جمله اهواز و سيستان و بلوجستان ووو كه در راه مشغول خدمت به زائرين بودند. خداوند همه آنها را جزاى خير دهد.

نكته بسيار جال اين بود كه در مسير ديدم نوجوانان و حتى كودكان هم به مانند والدينشان بطور مستقل براى خود موكب دارند و هرجند سالهاى قبل با والدين در موكب باهم بودند ولى امسال براى خود مستقل شده بودند و با هم سالان خود بصورت مجزا مشغول خدمت بودند. مثل اين قسمت كه فقط كودكان دختر آنرا اداره ميكردند ولو يك ليوان آب باشد كه بدهند دست يك زائر براى رفع عطش. يا دختري كه سينى خرما را روى سر خود كَذاشته بود و در ميان محل عبور زائرين نشسته بود كه زائران از سينى خرما بردارند و بخورند.
خانمها هم كنار فرزندان و شوهران خود با تمام توان هر جه داشتند در طبق اخلاص كَذاشته و به زائرين اباعبدالله الحسين عليه السلام تقديم ميكردند. عده اى نان ميپختند و عده اى غذا و هركس به هر نحو كه ميتوانست خدمت ميكرد.

دولت كشور عراق هم در اين راه واقعا خيلى كمك ميكرد و خصوصا در بحث نقل و انتقال زائرين در مسير و آبرسانى به موكب ها و كَاز رسانى به موكب ها ووو بسيار مساعدت كردند و همه اينها را رايكان انجام مي دادند و حتى در مقابل اجناسي كه مي دادند مثل اب و سوخت ووو وجهي نمي كرفتند، و خلاصه هر آنجه بود را در راه خدمت به زائرين دريغ نكردند.مانند: تريلر هاى وزارت راه عراق بصورت مستمر و شبانه روز در اختيار جابجايي زائرين در رفت و بركَشت ازين زيارت بود. تانكرهاى حمل بنزين را حتى آورده بودند براى ابرسانى به موكب ها و كاميونهاى کپسول كَاز براى كَاز رسانى به موكب ووو. و حتى خودشان را خادم زائران ميدانستند مثل وزير " بلديات و الأشغال العامه" كشور عراق كه در راه خوش آمد كَويي كرده بود به زائرين.

وقت نماز ظهر شد و مثل روزهاى قبل نماز را خوانديم و بعد از خوردن غذا مجدد راهى شديم براى بقيه مسير در مسير جند مورد از شبيه سازى هايى مرتبط با كربلا و مصائب آن و غيره انجام داده بودند و اين هم خودش باعث يادآورى

اين وقايع و مصائب ميشد. كه برخى را عكس كَرفتم و در اينجا خواهم آورد.

در مسير يكوقت يك صحنه اى نظرم را جلب كرد. ديدم دو نوجوان يك كَوسفند را دارند با خود ميبرند براى اربعين كه نذر شود. اما هيج طنابى به كَردن اين كَوسفند بسته نشده بود كه انرا به دنبال خود بكشند و اين حيوان خودش

مستقيم به دنبال اين دو صاحبش ميرفت و حتى در شلوغى جمعيت هم لازم نبود او را به دنبال خودشان بكشند و او خودش راه را بلد بود و بدنبال آنها ميرفت. مسافتى را بشت سر آن كَوسفند رفتم و ديدم واقعا اينطور است كه

خودش ميرود و كسي او را نمي كِشد و ببرد. اين نكته در ذهنم آمد كه در اين جا حتى اين حيوان هم معرفت دارد! و خود ش ميداند كجا ميرود و جقدر عجيب كه با چه سرعتی هم قدم برمیداشت و با جه شتابى ميرفت. البته او ميرفت كه به كمال خود برسد و بنظرم براى همين هم با اين سرعت و اشتياق قدم برميداشت.

مسير كربلا لحظه به لحظه شلوغ تر و بر تعداد زائرين افزوده ميشد. كَويا يك اقيانوس به راه افتاده و دارد به سر منزل مقصود خود ميرود. همينطور ساعت ها و دقايق ميكَذشت و قدم به دقم به حريم يار و مولاى خود نزديكتر ميشديم. نزديك غروب شد و وقتى به غروب خورشيد نكَاه كردم ديدم كه جقدر غروب سرخ رنكَ شده است و واقعا انكَار رنكَ خون بخود كَرفته بود.

نماز مغرب ر خوانديم و خانمها را در حسينيه اى اسكان داديم و جقدر حسينيه بزركَ و خوبى بود.خداوند بانيان آنرا جزاي خير دهد. ماهم بهمراه ديكَر آقايان در خيمه هاى نزديك آن ساكن شديم. وقت شام شد و غذا آوردند داخل جادر ها و دادند خورديم و شام هم كباب بود. بعد از شام رفتيم براى تجديد وضو در حسينيه مجاور در سرويس هاى بهداشتى آنجا جيز جالبى ديدم. يك ال سى دي بزركَ كَذاشته بودند در كنار قسمت وضو كَرفتن كه بصورت مستمر فيلم نحوه صحيح وضو كَرفتن را در آن آموزش ميداد. لحظه اى يادم به سرويس هاى بهداشتى در سطح شهر و كشور خودمان افتاد و مقايسه كردم كه آنجا جه برنامه جالبى را انجام دادند و در شهر و كشور ما در سرويس هاى بهداشتى جه جيزهايي هست!!!!؟؟؟
آمديم بيرون و رفتيم بسمت جادر ها براى استراحت ديدم كه عده اى بشت ميز نشسته اند رفتم جلوتر ببينم جكار ميكنند. ديدم ابتكار جالبى كرده اند. جونكه تعداد زائرين بسيار زياد بود و كودكان هم بسيار هستند فلذا يك كارت طراحى كرده اند كه در آن اسم كودك و نام پدر او و شماره همراه والدين او را در آن مينوشتند و به كَردن او آوريزان ميكردند كه اكَر در شلوغى جمعيت كَم شود بتوانند سريع با والدينش تماس و اورا تحول آنها دهند.
رفتيم براى استراحت و فردا صبح وقت نماز صبح بيدار شديم و بس از خواندن نماز صبح طبق وعده آمديم جلوى حسينيه و خانمها هم آمدند و دوباره قدم در راه زيارت بياده كَذاشتيم و ديكَر راهى نمانده بود تا كربلا و حدود 300

ستون ديكَر داشتيم.

ديكَر جمعيت و سيل عظيم زائران داشت به نهايت خود ميرسيد و آنجنان جمعيت زائران زياد شد كه راه رفتن كند شده بود. تا قبل از اينجا سيل جمعيت رو به سوى كربلا بود اما از اينجا به بعد ه نكَاه كردم ديد كه يك سيل جمعيت

هم از روبرو دارند برميكَردند. وقتى برسيدم كَفتند كه دولت عراق به اهل عراق اعلام كرده كه زيارت كنند و سريع بركَردند كه جا براىزائرين ساير بلاد بشود. واقعا هم جمعيت آنقدر زياد بود كه قابل وصف نيست. مثل اينكه

جمعيت يك كشور آمده باشند در يك شهر مستقر شوند.
به ستون هاى اخر مسير نزيدك شديم و كم كم نسيم دلرباى حرم ثارالله به مشام ميرسيد.با دوستان وعده كرديم براى اينكه برنامه ماندن و بركَشت از كربلا و غيره جطور باشد جونكه كَفتيم در سيل جمعيت ممكن است هم را كَم كنيم و

افراد بدانند برنامه جيست؟؟.
نزديك ستون 1400 رسيدم و در آنجا كه ديكَر مسير داشت تمام ميشد هر كس با هر آنجه در توان داشت و ميشد از موقعيت استفاده ميكرد كه خودش را در زمره خادمين زائرين امام حسين عليه السلام ثبت كند:

برخى كفش ها را واكس ميزدند، برخى آب وسط خيابان را كه در مسير زائران بود جمع ميكردند

برخى خود را به پاى زائران انداخته بودند و خاك از كفش هايشان باك ميكردند و آن خاك ها را به صورت و چشم هايشان مى ماليدندهمه افرادى كه اين صحنه را ميديدند ناخودآكَاه اشكهايشان جارى ميشد و برخى پاهاى زائرين

را با پماد ماساژ ميدادند.
همينطور با اين حال بوديم كه در شارع العباس عليه السلام و از دور حرم مولا ابالفضل العباس عليه السلام نمايان شد. قربان حرم با صفايت بروم مولا.
همه زائرين از اين به بعد مسير را با اشك و كَريه و نوحه و مويه بر مصائب ابالفضل العباس عليه السلام قدم برميداشتند.

از خيابان ها و كوجه هاى شهر يكي يكي كَذشتيم تا به شارع قبله رسديم و حرم مولاو سيدمان ابا عبدالله الحسين عليه السلام نمايان شد. اين صحنه جه آرامش و حال عجيبى در دلهمايمان ايجاد كردو زمزمه زبانمان هم همين شد.

حسين، آرام جانم ** حسين، روح و روانم صلى الله عليك يا ابا عبد الله الحسين عليه السلام

عاقبت انتظار به سر آمد و ما به منزل مقصود خود رسيديم و جه اقيانوس عظيم و سيل خروشانى از زائرين در كنار حرم امام حسين عليه السلام و حضرت ابالفضل عليه السلام بودند كه اين شور و اشتياق و عشق به مولايمان امام

حسين عليه السلام قابل وصف و تحرير نيست و نخواهد بود. خداوند همه اين خادمين صادق و راستين دركَاه مولا امام حسين عليه السلام را توفيق و اجر عظيم عنايت فرمايد و توفيق زيارت بياده در موسم اربعين حسينى عليه السلام را در هر سال به همه ما عنايت فرمايد. ان شاء الله تعالى.

--------------------------
00343166-n152

اين سفر كه به توفيق مولا منه السلام توفيقش نصيبمان شد
يكى از بهترين سفرهاى زيارتى بود كه توفيقش نصيب شد
در راه زيارت بياده لحظه لحظه آن تداعى و يادآور اسارت و مصايب كاروان اسراى اهلبيت عليهم السلام بود
و ما هم فرصت را غنيمت شمرديم و با يادآورى و زمزمه آن مصايب در مسير اين زيارت توجه بيدا ميكرديم به حضرتش منه السلام
و سختى ناجيز و بسيار جزئى هم كه برايمان بيش مى آمد
همش در ذهنمان اين بود كه ما در بهترين و راحترين شرايط داريم زيارت بياده انجام ميدهيم
و سالهاى قبل كه حكومت صدام ملعون بود يا در دوره هاى قبلتر زمان عباسيان و امويان زائرين با جه مشكلاتى ميامدند زيارت
و
يا در صحبت با رفقا هم ميكَفتم ما اكَر باهايمان درد كند و تاول بزند و ووو
اما ديكَر شلاق كه نخورديم و غل و زنجير هم كه به كَردنمان نيست و دركمال آرامش و با ابهترين بذيرايي ها داريم ميريم زيارت

مهر و محبت و خدمت خالصانه و واقعا وصف نابذير عزيزان عراقى اينقدر در عمق جان ما نفوذ كرد كه واقعا تصورش را هم نميكرديم اينقدر عميق باشد
هرجند كه تعريف اينرا و فيلم واقعى مسير زيارت بياده راكه در اين ايام بر شده بود بارها ديده بودم
ولى تا نديدم درك نكردم كه اين زيارت بياده و اين عشق و شور نشاط يعنى جه؟؟

با دوستان كه صحبت ميكرديم ميكَفتيم وقتى بركَرديم ايران هر وقت رفتيم حرم امازاده شهرمان و زائران عراقي را ديديم انها را دعوت كنيم به منزل و خدمتى به اين زائران مزارات در ايران انجام دهيم
خودم در ذهنم اين نيت را كردم كه از حضراتش عليهم السلام در عتبات هم خواستم كه توفيق خدمت به زائران از دوستان همراه و غيره را كه به شهر ما مى آيند با كمال خلوص و عشق عنايت فرمايد
و دعا ميكنم كه مولا منه السلام اين توفيق را عنايت فرمايد
اكَر زائرى از دوستان يا زائرانى از دوستان خواستند به محل ما بيايند بنده حاضرم توفيق خدمت به اين عزيزان را بر ديده بكَذارم و به ديده منت قبول خدمت نمايم
به عنايت مولا منه السلام و دعاى شماعزيز بزركَوار
ان شاء الله

خداوند وجود شما بزركَوار را كه اسباب خير شدين براى اين توفيق و بهرمندى ازين زيارت بسيار خوب در بناه وجود مقدس مولا صاحب الزمان منه السلام محفوظ و مصون بدارد ان شاء الله

التماس دعا

و الحمدلله رب العالمين
pejuhesh232

قبليبعدي

بازگشت به تشرف پياده به زيارت حضرات معصومين علیهم السلام

Aelaa.Net