اخبار آئين اعلى

مدير انجمن: najm134

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » سه شنبه آگوست 30, 2022 2:45 pm

تمامی مرزهای زمینی و هوایی ایران و عراق بسته شد/ زائران از تردد در داخل عراق پرهیز کنند


تصوير

اتفاقات و ناآرامی‌هایی طی ساعات اخیر در عراق رخ داده که سبب بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی از سوی این کشور شده و در پی آن خروج زوار ایرانی در تمام مرزها از عصر امروز متوقف شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، در پی بروز ناآرامی‌ها در عراق، ستاد عملیات مشترک این کشور، از برقراری قانون منع آمد و شد از ساعت ۱۹ در تمامی شهرهای عراق خبر داد و از شهروندان خواست که با نیروهای امنیتی، کمال همکاری را داشته باشند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در بیانیه‌ای از همه زائران و هموطنان ایرانی که در شهرهای عتبات عالیات کربلا، نجف و کاظمین حضور دارند تقاضا کرد که با توجه به وضع مقررات منع رفت و آمد از سوی دولت عراق، تا اطلاع ثانوی از هرگونه سفر و تردد به شهرهای بغداد، کاظمین و سامرا خودداری کنند.

لغو پرواز‌های تهران بغداد تا اطلاع ثانوی

سعید چلندری مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در گفت و گو با خبرنگار فارس در تهران اظهار کرد: تمام پروازهای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به مقصد بغداد و نجف تا اطلاع ثانوی لغو شد. وی گفت: مسافرین محترم برای تعیین وضعیت یا دریافت هزینه‌های پرداختی به آژانس مربوطه که بلیت تهیه نمودند مراجعه کنند. مدیر عامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) بیان کرد: به محض تغییر در وضعیت پرواز و مشخص شدن وضعیت از طریق رسانه های عمومی اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین: مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران با عراق تا اطلاع ثانوی مسدود است

سید مجید میراحمدی، رئیس ستاد مرکزی اربعین و معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در این خصوص اظهار کرد: در پی تحولات و ناآرامی‌ها و وضع مقررات منع و آمد و شد در چند شهر عراق، مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران با عراق تا اطلاع ثانوی مسدود است. از زائران عتبات و کسانی که قصد مسافرت به عراق را دارند درخواست می‌کنیم به مرزهای زمینی مراجعه نکنند.

فرماندار دشت آزادگان: مرز چذابه بسته است

حمید سیلاوی فرماندار دشت آزادگان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، اظهار کرد: با توجه به نا آرامی‌هایی که در کشور عراق به وجود آمده، عراقی‌ها اقدام به بستن مرزها کرده و از ورود زائران تا اطلاع ثانوی ممانعت کرده اند. وی با بیان اینکه زائران تا باز شدن مجدد مرزها به ویژه مرز چذابه از مراجعه به آن‌ها جلوگیری کنند، افزود: به توجه به رایزنی‌هایی که در حال انجام است امیدوار هستیم موافقت برای اعزام زائران به کربلا صورت بگیرد.

فرماندار دشت آزادگان به تاکید بر اینکه دولت عراق زمان مشخصی برای باز کردن مجدد مرز چذابه را تعیین نکرده است، گفت: تعدادی از زائران ما که نیم ساعت گذشته از مرز چذابه وارد عراق شده بودند، متاسفانه توسط عراقی‌ها به کشور بازگردانده شدند و اجازه ورود به آن‌ها داده نشد. سیلاوی بیان کرد: تنها عراقی‌های موجود در ایران اجازه خروج از مرز چذابه را دارند و ایرانی‌هایی که در عراق هستند اجازه ورود به ایران را دارند.

فرماندار ویژه خرمشهر: مرز شلمچه از سوی دولت عراق بسته شد

نادر عمیدزاده فرماندار ویژه خرمشهر دقایقی قبل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خرمشهر، اظهار کرد: به دنبال ناآرامی‌های امروز کشور عراق، مرز شلمچه توسط دولت مرکزی این کشور بسته شد. بر همین اساس اکنون امکان تردد زائران از مرز شلمچه به قصد عتبات عالیات وجود ندارد. فرماندار ویژه خرمشهر گفت: زائران تا اطلاع ثانوی به مرز شلمچه تردد نداشته باشند.

فرمانداری قصرشیرین: زوار عتبات فعلاً به مرز خسروی مراجعه نکنند

فرمانداری قصرشیرین با صدور اطلاعیه‌ای عنوان داشته که زوار عتبات فعلاً به این مرز مراجعه نداشته باشند. لازم به ذکر است که در حال حاضر هیچ زائر و مسافری در پایانه بین المللی مرز خسروی حضور ندارد و فعالیت این مرز به صورت کلی تعلیق شده است.

استانداری ایلام: مرز بین المللی مهران تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌باشد

محمد صحرایی مدیر روابط‌ عمومی استانداری ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: با توجه به تظاهرات و درگیری‌ها گسترده در کشور عراق منجر به وضعیت بحرانی و ناامنی در این کشور شده است. حضور گسترده زائرین به سمت مرز بین‌المللی مهران و ورود به کشور عراق برای اربعین در حال گسترش می‌باشد. وی گفت: با توجه به شرایط پیش آمده مرز بین المللی مهران تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌باشد و زائرین از هرگونه تردد به سمت مرز مهران خودداری کنند. درخواست می‌شود، حدالامکان زائران تا اطلاع ثانوی به مرزها مراجعه نکنند و منتظر اطلاع رسانی باشند.

=================

لینک خبر:

https://www.farsnews.ir/kermanshah/news ... 8%AF%D8%B1
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » جمعه سپتامبر 16, 2022 12:19 am

زیارت خانم مسيحى مسئول حقوق بشر سازمان ملل در عراق از حرم امام حسین علیه السلام


تصوير

فقنا افغانستان – خانم «اما واکر» مسئول حقوق بشر هیات اعزامی سازمان ملل در عراق به زیارت حرم امام حسین علیه السلام در کربلای معلی رفت. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری نون، واکر امروز(چهارشنبه) به همراه کادرهایی از آستان قدس حسینی به زیارت حرم امام حسین علیه السلام مشرف شد.

چطورى است كه بانوان خارجی در ايران و حتى حرم رضوى عليه السلام نيمه حجاب دارند؟ و در عراق كامل؟ بخاطر تفاوت رفتار متصديان ايرانی؟

===================

لینک خبر و فیلم:

https://af.shafaqna.com/FA/500915
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » شنبه سپتامبر 17, 2022 12:25 pm

قدیمی‌ترین فیلم از کربلای معلی برای 95 سال قبل


قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین فیلم نویافته از کربلای معلی و حرم حضرت سیدالشهدا و حضرت عباس علیهم‌السلام که‌توسط «فردریک گادمر» عکاس و فیلمبردار فرانسوی در سال ۱۹۲۷ میلادی تهیه شده بود، به همت مجموعه گروه مردمی بهشت بقیع رنگین سازی و صداگذاری شد.در این فیلم کوتاه که در کشور عراق و در سال ۱۹۲۷ میلادی برابر با سال ۱۳۰۶ شمسی تهیه شده است، تصویربردار تلاش کرده پلان‌های مناسبی برای معرفی حرم امام حسین و حضرت عباس علیهم‌السلام نمایش دهد.

سه صحنه در اين فيلم هست
1- بازار و باب القبلة حرم امام حسين عليه السلام
2- شارع و باب القبلة حرم ابوالفضل عليه السلام
3- باب الشهداء كه درب شرقى صحن امام حسين عليه السلام بسمت بين الحرمين بوده است

===========

لینک خبر و فیلم:

https://www.farsnews.ir/media/14010623000557/

https://www.youtube.com/watch?v=r70DbyxoyHk
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » شنبه سپتامبر 17, 2022 12:40 pm

سازمان حج: ادامه سفر ارزان‌قیمت (كمتراز 3 میلیون تومانی) بعد از اربعین


تصوير

سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت در نشستی که امروز با حضور خبرنگاران رسانه‌ها برگزار شد، با اشاره به تأکید رئیس جمهور کشورمان برای تسهیل سفر اربعین زائران ایرانی، اظهار داشت: در ستاد اربعین در جلسه‌ای که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، به موارد مهمی اشاره شد که بر اساس آن هم‌اکنون عملیات اربعین به خوبی در حال انجام است.

به گزارش «شیعه نیوز»، رئیس سازمان حج و زیارت گفت:‌ زائران اگر به دنبال سفر ارزان هستند، با کمتر از ۱۰۰ دلار یعنی با قیمت ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌توانند بعد از اربعین هم به زیارت بیایند. سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت در نشستی که امروز با حضور خبرنگاران رسانه‌ها برگزار شد، با اشاره به تأکید رئیس جمهور کشورمان برای تسهیل سفر اربعین زائران ایرانی، اظهار داشت: در ستاد اربعین در جلسه‌ای که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، به موارد مهمی اشاره شد که بر اساس آن هم‌اکنون عملیات اربعین به خوبی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه عراقی‌ها با همه توان به میدان آمدند و‌ دولت این کشور نهایت همکاری را با ایرانیان کرد، افزود: از مردم عراق هم قدردانی می‌کنیم. برخی گفتند که موکب‌ها و زیرساخت‌های عراق پاسخگوی نیاز زوار نبوده است. این افراد شاید توجه نداشتند که موکب‌ها در ۹ روز قبل از اربعین برپا می‌شود. درحالی که برخی هم‌وطنان را تشویق کردند که ۲۰ روز قبل از اربعین که هنوز موکب‌ها و امکانات فراهم نبود، به زیارت بیایند.

طبخ ۲۰ هزار پرس غذا در عتبه علویه

حسینی با اشاره به اینکه سازمان حج و زیارت در این زمان وارد عمل شد و‌ با درخواست عتبه علوی ۲۰ هزار پرس غذا را طبخ می‌کرد، ابراز داشت: با همکاری عتبه علویه که مواد اولیه را در اختیار ما قرار داد، آشپزخانه مرکزی در نجف فعال شد و روزانه ۲۰ هزار پرس غذا طبخ در این آشپزخانه طبخ‌ شد.

وی با بیان اینکه راهپیمایی اربعین بزرگ‌ترین کنگره بشری در تاریخ است، ادامه داد: تا قبل از اربعین، بزرگ‌ترین همایش جهانی مسلمانان حج بود که حدود ۲ میلیون نفر در ایام مشخص به مکه مکرمه مشرف می‌شوند، اما در سال‌های اخیر سالانه در عراق ۲۰ میلیون نفر با حداقل هزینه در ایام اربعین به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف می‌شوند.

این حرکت مردم نشانگر تسلیم‌ناپذیری جبهه مقاومت در برابر زورگویان است

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اهداف اربعین خاطرنشان کرد: برخی از اینکه مردم به پیاده‌روی اربعین می‌روند، نگران هستند. اولین هدف زیارت اربعین تجدید میثاق با آرمان‌های امام حسین علیه السلام است. همچنین حضرت سیدالشهدا علیه السلام قیام کردند تا سنت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را پیاده کنند و در برابر دشمنان بایستند که این حرکت مردم هم نشانگر تسلیم‌ناپذیری جبهه مقاومت و دنیای اسلام در برابر زورگویان است.

وی افزود: اینکه مردم یمن با حداقل امکانات، در برابر جبهه عربی ـ غربی ـ عبری ایستادگی کرد، به خاطر این است که پیام عاشورا در بین مردم یمن رواج دارد. اینکه از ۵۲ کشور اسلامی و‌ حتی تعدادی کشور غیراسلامی در کنار هم با یک پیام حرکت می‌کنند، همگرایی را نشان می‌دهد که قابل تقدیر است.

همه کاستی‌های اربعین به سازمان حج و زیارت مرتبط نیست

حسینی با بیان اینکه جهان اسلام در حال آماده شدن با مهدی موعود است، تصریح کرد: لشکری که باید برای ظهور حضرت آماده شود، در اربعین شکل می‌گیرد. امیدواریم که پیام اربعین را به خوبی منتقل کنیم و منتظر واقعی باشیم.

وی در ادامه به وظیفه سازمان حج و زیارت در ستاد اربعین اشاره کرد و گفت: ستاد اربعین بر اساس تقاضای معاون اول رئیس جمهور در دولت قبل به وزارت کشور منتقل شد. این ستاد ۱۷ کمیته دارد و‌ سازمان حج و زیارت متولی یک کمیته است. بنابراین همه کاستی‌های اربعین به سازمان حج و زیارت مرتبط نیست.

ارائه خدمات ۵۷۰ «خادم‌زائر» به ۸۴ هزار زائر اربعین

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: ما در اربعین سه وظیفه اصلی داریم که یکی از اقدامات ما کمک به گمشدگان است که ۵۷۰ نفر از کارگزاران حج و زیارت در هشت ایستگاه در شهرهای زیارتی عراق و ۵۸ ایستگاه نیز در مسیر مستقرند و تاکنون ۸۴ هزار نفر را یاری رسانده‌اند.

وی با بیان اینکه وظیفه دوم سازمان حج و زیارت در ستاد اربعین، تأمین بیمه زائران است که ما از زائران خواستیم که در سامانه سماح ثبت‌نام‌کنند، ادامه داد: هیچ بیمه‌ای جز بیمه سامان حاضر نشد که زوار را با ۱۸ هزار تومان بیمه کند. با این وجود، از ۴۸ نفر فوتی که تاکنون داشتیم، ۳۰ درصد در سامانه سماح ثبت‌نام کرده بودند و ۷۰ درصد هم بیمه نبودند. ۵۰ آمبولانس هم برای بیمه فعال هستند که حتی پیکرهای زائرانی را که بیمه نبودند به کشور منتقل کردند.

پرداخت حق بیمه از سوی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سماح

حسینی به تعداد متقاضیان زیارت اربعین در سامانه سماح اشاره کرد و افزود: تاکنون ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر با پرداخت بیمه ثبت‌نام خود را قطعی کردند. ثبت‌نام نیز تا روز اربعین ادامه دارد و از زوار می‌خواهیم در سامانه سماح ثبت‌نام‌کنند تا از خدمات بیمه برخوردار شوند.

وی همچنین توصیه‌هایی به زائران اربعین کرد و گفت: تعداد خروجی روز گذشته ۱۶۹ هزار و ۸۱۰ نفر و ورودی‌ها هم ۱۸۷ هزار و ۹۷ نفر بود. همچنین بر اساس آمارها در سامانه سماح، بسیاری از زائران تجربه اربعین را ندارند و اولین بار است به زیارت اربعین مشرف می‌شوند. برخی پول عراقی همراه نداشتند که از زائران می‌خواهیم دینار یا دلار به همراه داشته باشند.

زوار زودتر به کشور بازگردند

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه موکب‌های عراقی عصر روز اربعین جمع می‌شوند، افزود: از زوار می‌خواهیم زودتر به کشور بازگردند. همچنین بسیاری از زوار دچار مشکل تغذیه بودند که از آن‌ها می‌خواهیم برای سفر اربعین حتماً خشکبار و یک بطری آب و همچنین زیرانداز سبک ‌‌کوچک به همراه داشته باشند.

وی ادامه داد: دومین موضوع، گرمازدگی است؛ به طوری که ۱۱ هزار نفر تاکنون به درمانگاه‌ها مراجعه کرده‌اند. بنابراین زائران برای جلوگیری از گرمازدگی در زمان مناسب پیاده‌روی کنند. برخی هم به دلیل تاول پا دچار مشکل شده بودند که بهتر است از کفش مناسب استفاده کنند. علاوه بر این حضور در کربلا و نجف را با توجه به خیل جمعیت و گرمای هوا به حداقل برسانند.

سفر ارزان‌قیمت بعد از اربعین هم وجود دارد

حسینی به عاشقان حسینی تاکید کرد که بعد از اربعین به سفر عتبات مشرف شوند. او گفت: زائران اگر به دنبال سفر ارزان هستند، با کمتر از ۱۰۰ دلار یعنی با قیمت ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌توانند بعد از اربعین هم به زیارت بیایند. بنابراین بهتر است که سفر خود را به بعد اربعین موکول کنند.

وی با بیان اینکه زوار باید استفاده از آب آشامیدنی مناسب را مورد توجه قرار دهند تا دچار وبا نشوند، افزود: زائران حتما از آب‌های بسته‌بندی استفاده کنند. همچنین برای بازگشت زوار ۲۵۰ اتوبوس ایرانی در کوت مستقر و در حال برنامه‌ریزی برای انتقال زوار به کشور هستند. قطار هم در ساعت‌های ۱۰ و ۱۳ برای رفتن به شلمچه از کربلا فعال است.

===============

لینک خبر:

https://www.shia-news.com/fa/news/273134/
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » چهارشنبه سپتامبر 28, 2022 2:32 pm

پذيرايى از زائران حضرت رضا عليه السلام در آخر صفر 1444


روزانه ۱۹ هزار زائر با قطار وارد مشهد می‌شوند

تصوير

مدیر کل راه آهن خراسان گفت: در دهه پایانی صفر روزانه ۳۸ هزار زائر با ۷۴ رام قطار به صورت رفت و برگشت در مسیر مشهد تردد می‌کنند، لذا در این ایام هر روز ۱۹ هزار نفر از طریق ریلی وارد مشهد می‌شوند.
به گزارش «تابناک»، مصطفی نصیری ورگ روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: از روز جمعه، یکم مهرماه با افزوده شدن چهار رام قطار فوق العاده رفت و برگشت در مسیر مشهد-تهران، شمار قطارهای فعال در این مسیر به ۷۴ رام رسید.

وی گفت: دیروز نیز بر اساس درخواست فرمانداری های محلی یک رام قطار محلی از ایستگاه نقاب شهرستان جوین، ۵۵۰ زائر و اعضای کاروانهای عزادارای را به مقصد مشهد منتقل کرد. مدیر کل راه آهن خراسان اظهار داشت: در سالروز شهادت امام رضا علیه السلام ، ۳۰ صفر با توجه به حجم انبوه زائران پیاده ای که قصد بازگشت به شهرهای خود را دارند، پیش بینی لازم برای راه اندازی قطارهای محلی به مقاصد شهرهای سرخس، نیشابور، فیروزه، خوشاب، جوین و جغتای در حال انجام است.

نصیری ورگ اضافه کرد: پس از ماه صفر با توجه به پیش بینی تداوم بازگشت مسافران به شهرهایشان قطارهای فوق العاده تا ۱۰ مهر ماه به کار خود ادامه خواهند داد. سال گذشته ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار مسافر در شبکه راه آهن خراسان جابه‌جا شده‌اند که در مقایسه با سال ما قبل آن (۱۳۹۹)، ۱۲۸ درصد افزایش داشته است. مطابق آمار سال ۱۳۹۸ و پیش از اعمال شیوه نامه‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا، سالانه ۱۴ میلیون مسافر در مسیرهای ریلی منتهی به مشهد جابه‌جا می‌شدند. ۲۳ ایستگاه راه‌آهن در شبکه ریلی خراسان دایر است و در حالت عادی و پیش از شیوع کرونا روزانه ۹۴ رام قطار مسافربری و ۱۰ رام قطار باری در این مسیر ریلی به صورت رفت و برگشت حرکت می‌کردند.

پیش بینی می‌شود این استان و شهر مشهد طی دهه پایانی ماه صفر امسال میزبان ۶ تا هشت میلیون زائر باشد که دستکم ۶۰۰ هزار نفر از این تعداد زائر پیاده هستند. روزانه ۳۸ هزار زائر با ۷۴ رام قطار به صورت رفت و برگشت در مسیر مشهد تردد می‌کنند، لذا در این ایام هر روز ۱۹ هزار نفر از طریق ریلی وارد مشهد می‌شوند.

لینک خبر:

https://www.tabnak.ir/fa/news/1142144/% ... 9%86%D8%AF

====================

فرماندار مشهد مقدس: ۴۰ درصد از ظرفیت اقامتگاه های اضطراری مشهد تکمیل شده است

تصوير

فرماندار مشهد گفت: تاکنون فقط ۴۰ درصد از ظرفیت اقامتگاه های اضطراری مشهد شامل مساجد و ورزشگاه ها تکمیل شده است و فقط ۲۰ هزار زائر با هدایت و مدیریت قرارگاه خدمت رسانی به زائران دهه آخر صفر مشهد اسکان داده شده اند. به گزارش شهرآرانیوز، محسن داوری افزود: در حال حاضر ۱۰ درصد ظرفیت اقامتگاههای رسمی این کلانشهر شامل هتلها، مهمانپذیرها و خانه مسافرها خالی است.
وی با بیان اینکه تامین ارزاق و نان در مشهد و اطراف حرم مطهر رضوی به خوبی در حال انجام است، اظهار داشت:موکب های خدمت رسان در خیابانهای مختلف از جمله خیابان امام خمینی (ره) فعال شده و خدمات دهی به زائران کم توان و ناتوان نیز با صندلی چرخدار صورت می گیرد.

فرماندار مشهد همچنین گفت: شب گذشته خیابانهای این شهر در آرامش بود و هیچ اتفاق و ناآرامی گزارش نشد، از طرفی اکنون نیز عزاداران در حال تردد در مسیرهای منتهی به بارگاه منور رضوی هستند و حرکت کاروانهای پیاده نیز در جریان است. بر اساس اعلام معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی، ظرفیت اسکان رسمی زائران در مشهد ۱۲۸ هزار نفر-شب در قالب هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر و خانه مسافر است، همچنین هدف‌گذاری شده در دهه پایانی ماه صفر، در هر شب با افزودن بر ظرفیت اسکان اضطراری در مدارس و ورزشگاه ها تا ۶۰۰ هزار نفر در مشهد اسکان داده شوند.

مطابق اعلام استانداری خراسان رضوی پیش بینی می‌شود این استان و شهر مشهد طی دهه پایانی ماه صفر امسال میزبان ۶ تا هشت میلیون زائر باشد که دستکم ۶۰۰ هزار نفر از این تعداد زائر پیاده هستند. مشهد در سال ۹۸ میزبان پنج میلیون زائر در دهه پایانی ماه صفر بود.

ظرفیت اسکان رسمی زائران در مشهد در قالب هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر و خانه ۱۲۸ هزار نفر-شب مسافر است، در حال حاضر 9۰ درصد ظرفیت اقامتگاههای رسمی این کلانشهر شامل هتلها، مهمانپذیرها و خانه مسافرها تكميل و 10 درصد خالی است هدف‌گذاری شده در دهه پایانی ماه صفر، در هر شب با افزودن بر ظرفیت اسکان اضطراری در مدارس و ورزشگاه ها تا ۶۰۰ هزار نفر در مشهد اسکان داده شوند

لینک خبر:

https://shahraranews.ir/fa/news/127050/ ... 8%B3%D8%AA

====================

کاروان زیارتی اتباع افغانستانی از مرز میلک وارد ایران شدند

تصوير

کاروان زیارتی ثارالله از شهر زرنج ولایت نیمروز کشور افغانستان از طریق پایانه مرزی میلک شهرستان هیرمند برای زیارت عتبات عالیات وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شد. به گزارش شهرآرانیوز؛ برازنده فرماندار شهرستان هیرمند گفت: کاروان زیارتی برادران افغانستانی از طریق پایانه مرزی میلک وارد شهرستان هیرمند شده است.

وی افزود: این کاروان زیارتی با یک دستگاه اتوبوس برای رفتن به زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) به مشهد مقدس اعزام خواهد شد و از آنجا با پرواز برای زیارت عتبات عالیات به کشور عراق اعزام خواهند شد.
برازنده بیان کرد: این کاروان زیارتی شامل بیست سه نفر است که از شهر زرنج ولایت نیمروز کشور افغانستان وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شدند.

آنچه رسما در پذيرش زائران از افغانستان اعلام شده = بیست سه نفر است که از شهر زرنج ولایت نیمروز کشور افغانستان وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شدند.

لینک خبر:

https://shahraranews.ir/fa/news/127039/ ... 9%86%D8%AF

===============

گلایه شهروند مشهدی از کمبود نانوایی در اطراف حرم مطهر رضوی که با توجه به نزدیک شدن به دهه آخر صفر

تصوير

پیام شهروند:
ساکن منطقه ثامن هستم. در این منطقه، تعداد نانوایی ها بسیار کم است و گاهی برای فقط چند عدد نان، ساعت ها باید در صف ایستاد؛ به خصوص در دهه آخر صفر که حجم زائران هم زیاد می شود، مشکل نان چندین برابر می شود. لطفا پیگیری کنید.

پاسخ رئیس اداره نظارت و بازرسی جهادکشاورزی مشهد:
باتوجه به درپیش بودن ایام آخر صفر و افزایش زائران و همچنین کمبود نانوایی در اطراف حرم، به نانوایی های آزادپز(نان لواش و تافتون) پیشنهاد دادیم با افزایش سهمیه آرد یارانه ای آن ها، نان های بسته بندی با قیمت مصوب پخت کنند و در مغازه های منتخب اطراف حرم به فروش برسانند تا از این طریق، بتوانیم نان موکب ها و هیئت ها و زائران را تامین کنیم.

تاکنون ۸۰۰نانوایی لواش و تافتون در نقاط مختلف مشهد در این طرح با ما همکاری می کنند. همچنین اختصاص ۴۵۰کیسه سهمیه آرد به نانوایی مستقر در کمپ غدیر، انتخاب ۸۰۰واحد نانوایی برای افزایش زمان کار تا ساعت۲۳، استفاده از ظرفیت مدارس مسیر های منتهی به حرم مطهر برای نصب تنور های سیار نانوایی و تخصیص آرد به هیئات و مواکب، از دیگر اقدامات برنامه ریزی شده در این روز ها خواهد بود.

لینک خبر:

https://shahraranews.ir/fa/news/126532/ ... 8%A7%D9%86

===========

نگاهی به مشکلات اسکان زائران در دهه آخر صفر

تصوير

بیش از یک هفته از آغاز افتتاح قرارگاه مرکزی خدمت رسانی به زائران دهه آخر صفر در مشهد می‌گذرد؛ اما گزارش‌های میدانی خبرنگار ما حکایت از ضعف اطلاع رسانی دستگاه‌های اجرایی به زائر و مسافر دارد.
فاطمه غلامی | شهرآرانیوز؛ «این رسم میهمان نوازی از زائر امام رضا علیه السلام است؟ دهه آخر صفر است و ما به رسم هرساله از اصفهان به پابوس امام هشتم علیه السلام مشرف شدیم. مسافرخانه‌ای در طبرسی برای سه شب، مبلغ ۳ میلیون تومان از ما وجه درخواست کرد. ما حتی نمی‌دانیم به کجا باید اعتراض کنیم. هرسال در ایام شهادت امام رضا علیه السلام وضعیت همین است. کاش شرایطی مانند عراق در مشهد هم مهیا شود و دست کم در خیابان‌های پرتردد، شرایط برای چادرخوابی و اسکان موقت فراهم شود. بر درودیوار شهر، بنر‌هایی با مضمون اسکان رایگان، نصب شده است، اما شماره‌ای که روی این بنر درج شده است، اصلا پاسخگو نیست.»

بیش از یک هفته از آغاز افتتاح قرارگاه مرکزی خدمت رسانی به زائران دهه آخر صفر در مشهد می‌گذرد؛ اما گزارش‌های میدانی خبرنگار ما حکایت از ضعف اطلاع رسانی دستگاه‌های اجرایی به زائر و مسافر دارد.
فاطمه غلامی | شهرآرانیوز؛ «این رسم میهمان نوازی از زائر امام رضا علیه السلام است؟ دهه آخر صفر است و ما به رسم هرساله از اصفهان به پابوس امام هشتم علیه السلام مشرف شدیم. مسافرخانه‌ای در طبرسی برای سه شب، مبلغ ۳ میلیون تومان از ما وجه درخواست کرد. ما حتی نمی‌دانیم به کجا باید اعتراض کنیم. هرسال در ایام شهادت امام رضا علیه السلام وضعیت همین است. کاش شرایطی مانند عراق در مشهد هم مهیا شود و دست کم در خیابان‌های پرتردد، شرایط برای چادرخوابی و اسکان موقت فراهم شود. بر درودیوار شهر، بنر‌هایی با مضمون اسکان رایگان، نصب شده است، اما شماره‌ای که روی این بنر درج شده است، اصلا پاسخگو نیست.»

بیش از یک هفته از آغاز افتتاح قرارگاه مرکزی خدمت رسانی به زائران دهه آخر صفر می‌گذرد؛ قرارگاهی که به منظور میزبانی شایسته از حضور میلیونی زائران در دهه آخر صفر در مشهد برپا شده است و هشت کمیته مختلف در آن فعال هستند، اما گزارش‌های میدانی خبرنگار ما حکایت از ضعف اطلاع رسانی دستگاه‌های اجرایی به زائر و مسافر دارد. ۳۷۰۴۵، شماره تلفن پنج رقمی است که با همین هدف و در راستای اسکان اضطراری زائران راه اندازی شده است، اما اطلاع نداشتن زائران از این سامانه تلفنی از یک طرف و ضعف عملکرد ستاد قرارگاه مرکزی خدمت به زائران، از طرف دیگر چالش مهمی است که این روز‌ها زائران حرم رضوی را با سردرگمی مواجه کرده است.

۸:۳۰ صبح؛ پایانه مسافربری امام رضا علیه السلام

صداقت پیشه، یکی از زائران حرم مطهر رضوی است که بعد از انتظار چهارساعته برای اتوبوس از مبدأ بندرعباس به مشهد رسیده است. این زائر مشهد با بیان اینکه در مبدأ بلیت اتوبوس برای سفر به مشهد را به سختی فراهم کرده است، می‌گوید: از بندرعباس هرچه تلاش کردیم، ظرفیت تمام هتل‌ها و مسافرخانه‌های مشهد پر بود. تصمیم گرفتیم به مشهد بیاییم و همین جا مکان اسکان پیدا کنیم، اما نمی‌دانیم به کجا مراجعه کنیم. این زائر ادامه می‌دهد: بعد از کلی پرس وجو، یکی از کارکنان پایانه، شماره تلفنی پنج رقمی را برای استعلام مکان به ما داد، ولی هرچه با این شماره تماس می‌گیریم، کسی پاسخگو نیست.

فقط زائران پیاده اسکان رایگان دارند

خانم میرشکار به همراه گروهی پانزده نفره از دیار کرمان عازم مشهد شده است. این زائر امام هشتم علیه السلام نیز می‌گوید: می‌خواهیم ۱۵ نفرمان در یک مکان اسکان کنیم، اما هرجا می‌رویم، ظرفیت اسکان ندارد.
او ادامه می‌دهد: به طور اتفاقی یک بنر اطلاع رسانی در سطح پایانه دیدیم که اسکان اضطراری را پیشنهاد داده بود، اما آدرس نداشت. تنها یک تلفن پنج رقمی روی بنر درج شده بود. وقتی برای اسکان تماس گرفتیم، اپراتور پاسخ داد که اسکان رایگان فقط مخصوص زائران پیاده است و شامل حال شما نمی‌شود. مگر زائر با زائر چه فرقی دارد؟

آقای برازجانی که به همراه دوستانش در دهه آخر صفر عازم مشهد شده است، نیز با گلایه از پاسخگو نبودن مناسب سامانه تلفنی قرارگاه خدمت می‌گوید: ما چهار روز است که در مشهد هستیم، حتی اسم این سامانه هم به گوشمان نخورده است. از سیرجان به مشهد آمده ایم و سه روز در مسافرخانه سکونت داشتیم، ولی مسافرخانه تنها سه روز به ما مکان اسکان داد. با ناامیدی به پایانه مراجعه کردیم تا ببینیم آیا می‌توانند مکانی را برای اسکان معرفی کنند.

این زائر حرم امام هشتم علیه السلام ادامه می‌دهد: تا الان که از قرارگاه خدمت اطلاعی نداشتیم، ولی از مسئولان شهر مشهد می‌خواهم به کار مسافرخانه‌ها نظارت داشته باشند. در ازای هرشب، از ما ۹۰۰ هزار تومان گرفته اند. رضایتی از محل اسکان نداشتیم، اما ناچار بودیم و شرایط را پذیرفتیم. او می‎گوید: اگر قرارگاه خدمت رسانی به زائران دهه آخر صفر به منظور بررسی مشکلات زائران پیش بینی شده است، چرا در مبادی ورودی شهر یا حتی پایانه‌های مسافربری، هیچ گونه تبلیغاتی دیده نمی‌شود؟

دفتر قرارگاه در  خیابان امام رضا علیه السلام

قرارگاه خدمت، یکی از تمهیدات مسئولان کشوری و استانی به منظور حل مشکلات زائران اعم از تهیه بلیت، ارزاق عمومی، اسکان و اقامت، بهداشت و... است. درحال حاضر باتوجه به حضور میلیونی زائران در دهه آخر صفر در مشهد، اطلاع رسانی این سامانه به عموم زائران و مسافران به کندی پیش می‌رود و در صورت تداوم این اوضاع، نمی‌توان مهمانی شایسته‌ای را برای زائران دهه آخر صفر رقم زد؛ به همین دلیل به دنبال گلایه‌های زائران حرم رضوی، به سراغ سخنگوی قرارگاه خدمت می‌رویم.

حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد درباره اطلاع رسانی سامانه تلفنی ۳۷۰۴۵‌ می‌گوید: ما بستر اطلاع رسانی نداریم، ما محتوای اطلاع رسانی داریم. سامانه تلفنی ۳۷۰۴۵ به صورت شبانه روزی برای ارتباط تلفنی زائران و مسافران دهه آخر صفر راه اندازی شده است که‌ می‌توانند نیازها، راهنمایی‌ها و اطلاعات لازم را پیگیری کنند. او ادامه می‌دهد: پیام‌های ضروری برای صداوسیما و فعالان، فرستاده شده است تا اطلاعات لازم را دراختیار زائران قرار دهند. همچنین در سطح شهر و مبادی ورودی آن، بنر‌های اطلاع رسانی نصب شده است. دفتر قرارگاه خدمت در خیابان امام رضا علیه السلام واقع شده است که زائران به صورت حضوری هم می‌توانند مراجعه کنند.
او بیان می‌کند: پنج پایگاه نظارت و بازرسی و کیوسک راهنمای زائر هم در همین راستا در اطراف حرم مطهر رضوی مستقر است که قرار است به رفع نیاز زائران کمک کند.

گفتنی است بعد از انعکاس درخواست‌های زائران به معاون امورهماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی، حجت الاسلام گنابادی نژاد درخواست‌ها و مشکلات مطرح شده را برای بررسی به دفتر فرماندار مشهد ارجاع داد. محسن داوری، فرماندار مشهد، نیز در گفت وگوی تلفنی با ما وعده داد که مشکلات مسافران مشهد در اسرع وقت بررسی و  برطرف شود.

در رسانه ها اعلام شده است كه خدمات رايج مواكب ايرانى عبارتند از خدمات فرهنگی (شب شعر - نمايشگاه پوستر - مشورت و پاسخ به سؤالات - توزيع تصوير و پيشانی بند ووو)
نوشيدنىهاى اصلى ضرورى = آب - چاي - شربت - بوی اسپندی که از هرکجا به مشامت می‌رسد،


لینک خبر

https://shahraranews.ir/fa/news/127094/ ... 9%81%D8%B1

==================

برپايی نخستین چایخانه دائمی شهری ایران توسط شهرداری مشهد

تصوير

نخستین چایخانه دائمی شهری ایران در مشهد و توسط نوجوانان اداره می‌شود که میدان‌دار فعالیت‌های موثر اجتماعی شده‌اند.
فاطمه غلامی| شهرآرانیوز؛ کم سن و سال هستند و به اقتدای مولایشان قاسم بن حسن علیه السلام میدان‌دار فعالیت‌های موثر اجتماعی شده‌اند. پسر نوجوانی که با قد و قواره کوچک خود، لباس سبز خادمی را بر تن می‌کند، لباس‌ها بر تنش بزرگ است و مجبور است آستین‌ها را بالا بزند، سینی بزرگ چای را درحالی در دست می‌گیرد که استکان‌های چای درون سینی تلو تلو می‌خورد، اما پای اراده را ثابت می‌کند تا میزبانی شایسته‌ای از زائران امام هشتم علیه السلام انجام دهد وارد این چایخانه که می‌شوید ناخودآگاه روضه قاسم بن حسن علیه السلام برایتان تداعی می‌شود.

میدان داری به نوجوانان و واگذاری مسئولیت‌ها نقش بزرگی در تثبیت شخصیت آن‌ها خواهد داشت. محمود خدیوی گفت: این چایخانه دائمی شهری همه روزه در خدمت زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی است مدیریت آن سراسر توسط خود نوجوانان انجام می‌شود. مدیریت چایخانه از طرح‌های «مانا» است که توسط فرهنگسرای گفتگو و معاونت فرهنگی شهرداری مشهد ایجاد شده است. تمامی نوجوانان ۱۱ الی ۱۶ سال که علاقمند به خدمت رسانی در این چایخانه می‌باشند کلمه «مانا» را به ۱۰۰۰۱۰۸ بفرستد.

لینک خبر:

https://shahraranews.ir/fa/news/127038/ ... 8%A7%D9%86

=================

گزارشی از وضعیت توزیع کالا و خدمات اساسی به زائران | تکاپوی میزبانی در بازار مشهد

تصوير

مسئولان استانی و شهری تأکید می‌کنند که با اجرای برنامه‌های مختلف مانند افزایش توزیع کالا‌های اساسی و به ویژه نان و تشدید نظارت بر بازار‌ها و مراکز اقامتی درصدد ند خدمات دهی بخش‌های مختلف در دهه آخر صفر در مشهد دچار مشکل نشود.

محسن موسوی زاده | شهرآرانیوز؛ مشهد هرساله در دهه پایانی صفر، میزبان تعداد زیادی از زائران امام رضا علیه السلام است. افزایش ورود زائران به مشهد در این ایام باعث می‌شود تقاضا برای بسیاری از کالا‌ها مانند ارزاق عمومی، نان و حتی خدمات بانکی مثل دریافت پول از عابر بانک‌ها در مشهد بیشتر شود. مسئولان استانی و شهری تأکید می‌کنند که با اجرای برنامه‌های مختلف مانند افزایش توزیع کالا‌های اساسی و به ویژه نان و تشدید نظارت بر بازار‌ها و مراکز اقامتی درصدد ند خدمات دهی بخش‌های مختلف در دهه آخر صفر در مشهد دچار مشکل نشود. به دنبال این وعده مسئولان به بازار‌های اطراف حرم مطهر رضوی سری می‌زنیم و اقدام‌های انجام شده دراین زمینه را از نزدیک رصد می‌کنیم.

تأمین و توزیع اقلام اساسی در غرفه‌های شهرداری

مسئولان گفته اند که مشهد آماده پذیرایی از ۵ تا ۸ میلیون زائری است که این روز‌ها میهمان شهرمان هستند. تأمین اقلام اساسی زائران و مجاوران در این روز‌ها یک سوی ماجراست و طرف دیگر، توزیع مناسب و در دسترس بودن کالاهاست که اهمیت بسیار دارد. در این راستا شهرداری مشهد ۱۷ غرفه فروش و توزیع کالای اساسی را در اطراف حرم مطهر علی بن موسی الرضا  علیه السلام و شش غرفه نیز در بوستان‌های بزرگ شهر شامل بوستان ریحانه، غدیر، ترافیک، حجاب، پردیس و کمپ غدیر برپا کرده است. برای بررسی وضعیت توزیع اقلام اساسی به چند غرفه شهرداری در اطراف بارگاه منور رضوی سر می‌زنیم. تقریبا هر قلم کالایی که ممکن است مورد نیاز مسافران باشد، در این غرفه‌های خیابانی به چشم می‌خورد.

نان‌های بسته بندی لواش، نان سنگک و خراسانی در تعداد زیاد، انواع و اقسام میوه، صیفی جات و سبزی، از موز، هندوانه و سیب گرفته تا سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و... بخشی از محصولاتی است که در این مکان‌ها به فروش می‌رود. محصولات سلولزی (دستمال کاغذی و...)، انواع کنسرو و غذای آماده، حبوبات و... از دیگر محصولات این بازار‌های موقتی است. با مسئول یکی از غرفه‌ها در چهارراه شهدا هم کلام می‌شویم و از او درباره میزان استقبال زائران از این غرفه‌ها و تأثیر برپایی آن‌ها در این روز‌ها می‌پرسیم.

این فروشنده که خانمی جوان است، می‌گوید: بیشترین فروش ما در این روزها، نان، میوه و سبزیجات است. دردسترس بودن این غرفه‌ها و فروش اقلام با قیمت‌های مصوب باعث شده است زائران از آن‌ها بسیار استقبال کنند. به غرفه دیگری سر می‌زنیم. زائری شش بسته نان ۱۰ عددی می‌خرد. از صاحب غرفه می‌پرسیم آیا هر تعداد نان یا کالای دیگر که بخواهیم به ما می‌فروشد یا خیر.

مرد جوان می‌گوید: فعلا اقلام اساسی زیاد است و هیچ مشکلی وجود ندارد؛ به همین دلیل حتی برخی زائرانی که هیئتی به مشهد آمده اند، برای خرید می‌آیند و ما نیز هر میزان کالا که نیاز دارند، به آن‌ها می‌دهیم. در دسترس بودن این غرفه‌ها و فروش اقلام اساسی با قیمت مصوب، کار زائران را در این شلوغی راه می‌اندازد.

وضعیت توزیع نان

با توجه به ورود زائران فراوان به مشهد در روز‌های اخیر، تقاضا برای نان در مشهد افزایش یافته است. با این حال براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته مقرر شده است توزیع نان به ویژه در مسیر‌های منتهی به حرم افزایش یابد. برای بررسی وعده‌های مسئولان، سری به واحد‌های توزیع نان در مسیر‌های منتهی به حرم مطهر رضوی می‌زنیم. در بیشتر سوپرمارکت‌های خیابان‌های منتهی به اطراف حرم، نان به صورت بسته بندی و با قیمت متنوع عرضه می‌شود. برای نمونه هر بسته نان لواش ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رود.

مدیر جهاد کشاورزی مشهد با بیان اینکه در دهه پایانی ماه صفر، ظرفیت تولید نان در این شهرستان افزایش یافته و تمهیدات ویژه‌ای برای تأمین نان زائران و مجاوران در نظر گرفته شده است، می‌گوید: در این راستا ۱۰۸ واحد نانوایی در محدوده‌های منتهی به حریم حرم مطهر رضوی در این ایام فعالیت خواهند داشت.

محمد میری دیسفانی می‌افزاید: به منظور افزایش ظرفیت تولید نان در این ایام، استقرار ۱۵۰ نانوای خیّر با ۵۰ تنور خانگی و ظرفیت پخت و عرضه رایگان روزانه ۱۰ هزار قرص نان لواش، اختصاص هزار و ۸۰۰ کیسه آرد به شورای هیئات مذهبی، استقرار ۱۲ دستگاه کانکس سیار نانوایی از طرف شورای هیئت مشهد و محاسبه ریز تراکنش‌های ۳۵۰ واحد نانوایی برای افزایش پخت با دستگاه‌های جدید، تمهیدات پیش‌بینی شده است.

وی ادامه می‌دهد: اختصاص ۱۷هزار و ۵۰۰کیسه آرد برای پخت فوق العاده، بازگشایی سه واحد نانوایی غیرفعال در حریم حرم مطهر رضوی و اختصاص سهمیه آرد برای رفاه حال زائران و مجاوران از دیگر اقدامات محقق شده است.

میری با اشاره به فعالیت همه روزه نانوایی‌های اطراف حرم مطهر رضوی می‌افزاید: اختصاص ۴۵۰کیسه سهمیه آرد به نانوایی‌های مستقر در کمپ زائری غدیر، تعیین ۸۰۰واحد نانوایی منتخب برای افزایش زمان کار تا ساعت ۲۳ هر شب و استفاده از ظرفیت مدارس مسیر‌های منتهی به حرم مطهر برای راه اندازی تنور‌های سیار نانوایی، از دیگر برنامه‌های این ایام در تأمین نان مردم است.

وی ادامه می‌دهد: با هدف نظارت بر ۵۰۰ واحد صنفی عرضه ارزاق عمومی و ۸۰۰ واحد نانوایی منتخب در چهار ورودی حرم مطهر، ۱۲۰ بازرس در قالب ۶۰ تیم و ۸۰ نفر هم در قالب ۴۰ تیم برای سایر مسیر‌های خارج از محدوده حریم حرم در نظر گرفته شده است.

مالیات کارت خوان ها، دردسری برای زائران

با وجود تجهیز بیشترفروشگاه‌ها به دستگاه کارت خوان، ورود تعداد زیاد زائر به مشهد سبب شده است میزان مراجعه به عابر بانک‌های اطراف حرم مطهر رضوی افزایش یابد. براساس مشاهده میدانی شهرآرا هر چند بیشتر عابربانک‌های منتهی به مسیر حرم پول نقد پرداخت می‌کنند، میزان زیاد تقاضا سبب شده است درمقابل بعضی از عابر بانک‌ها صف شکل بگیرد.

برخی زائران می‌گویند به چندین عابربانک مراجعه کرده، اما نتوانسته اند با توجه به محدودیت ۲۰۰ هزار تومانی برداشت، پول نقد به میزان نیازشان بردارند. هر چند به نظر می‌رسد با توجه به افزایش پرداخت‌های اینترنتی و وجود دستگاه کارت خوان در همه فروشگاه ها، به افزایش سقف برداشت و وجود پول نقد در دستگاه‌های عابربانک نیازی نباشد، برخی زائران می‌گویند که مجبور به برداشت پول نقد هستند؛ چون با توجه به قانون مالیاتی جدید دستگاه‌های کارت خوان و البته قطعی اینترنت در روز‌های اخیر، بعضی از فروشندگان از آن‌ها پول نقد طلب می‌کنند.

۷۵ درصد، ضریب اشغال هتل‌های مشهد

معاون گردشگری استان خراسان رضوی نیز از آماده شدن بیش از ۶۹۹ هزار نفر شب اقامت خبر می‌دهد و می‌گوید: درحال حاضر، برخی از مراکز، ظرفیت خالی برای اسکان زائران دارند. یوسف بیدخوری با بیان اینکه ورود زائران در ایام دهه پایانی ماه صفر ازجمله پیک‌های مهم سفر در مشهد محسوب می‌شود، درباره ظرفیت اقامتی می‌افزاید: واحد‌های اقامتی تحت پوشش گردشگری شامل هتل، هتل آپارتمان، خانه مسافر و مهمان پذیر بیش از ۱۳۵ هزار نفر شب اقامت ظرفیت دارند که در حال حاضر، هتل‌ها با ۷۵ درصد، هتل آپارتمان‌ها با ۸۶ درصد، مهمان پذیر‌ها با ۷۸ درصد و خانه مسافر‌ها با ۶۸ درصد ضریب اشغال فعال هستند. در مجموع می‌توان گفت واحد‌های اقامتی رسمی شامل هتل، هتل آپارتمان، مهمان پذیر و خانه مسافر در مشهد با ضریب اشغال ۷۷ درصدی روبه رو شده اند.

گرانی تاکسی‌های اینترنتی

در روز‌های اخیر، افزایش تقاضا برای تاکسی‌های اینترنتی در مسیر‌های منتهی به حرم مطهر هم سبب شده است نرخ‌های آن‌ها افزایش چشمگیری یابد؛ به عنوان نمونه کرایه یکی از تاکسی‌های اینترنتی برای مسیر چهارراه شهدا تا فرودگاه ۵۳ هزار تومان است. با این حال با همین قیمت نیز معمولا راننده حاضر به پذیرش سفر نمی‌شود و باید در بیشتر مواقع، گزینه «عجله دارم» را انتخاب کرد. با انتخاب این گزینه، هزینه سفر تا فرودگاه مشهد ۶۲ هزار تومان می‌شود.

همچنین برای مسیر چهارراه خسروی به پایانه مسافربری امام رضا علیه السلام یکی از تاکسی‌های اینترنتی قیمت ۳۰ هزار تومان را در ابتدا تعیین می‌کند که با گزینه «عجله دارم» به ۳۹ هزار تومان افزایش می‌یابد. البته در روز‌های اخیر، افزایش ترافیک در مسیر‌های منتهی به حرم مطهر سبب شده است تقاضا برای جا به جایی مسافران به وسیله موتور‌ها افزایش یابد.

همین موضوع سبب تعیین نرخ‌های عجیب و غریب ازسوی موتور‌ها شده است؛ برای نمونه موتور‌ها برای مسیر چهارراه خسروی تا پایانه مسافربری امام رضا علیه السلام ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان و از خیابان طبرسی تا پایانه مسافربری امام رضا علیه السلام بین ۶۰ تا ۷۵ هزار تومان به زائران قیمت می‌دهند. آن‌ها دلیل این کارشان را شلوغی بیش از حد خیابان‌ها عنوان می‌کنند. البته در این میان، برخی تاکسی‌ها و ون‌ها در مسیر‌های منتهی به حرم مطهر رضوی، زائران و مجاوران را به رایگان تا پایانه شهدا و میدان سعدی و میدان بسیج جا به جا می‌رسانند.

تشدید نظارت بر بازار

در روز‌های اخیر، طرح تشدید نظارت بر بازار‌های مشهد و به ویژه بازار‌های اطراف حرم مطهر شروع شده است. مسئولان تنظیم بازار می‌گویند که رسیدگی سریع به شکایت زائران و مجاوران ازجمله اهداف اجرای این طرح است. سرپرست معاونت بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این باره می‌گوید: از ۱۶ تا ۳۱ شهریور سال جاری، ۲ هزار و ۸۰۴ فقره بازرسی از واحد‌های عرضه کننده کالا و خدمات در این استان انجام شد که منجر به تشکیل ۴۸۸ پرونده تخلف به مبلغ ۳۹ میلیاردریال شده است.

بخشعلی بیاتی قله زو می‌افزاید: از این تعداد بازرسی، هزار و ۱۵۶ مورد مربوط به واحد‌های صنفی مشهد بوده که منجر به تشکیل ۲۷۱پرونده تخلف به مبلغ ۶ میلیارد و ۲۸۹ میلیون ریال شده است. در ۱۵ روز گذشته، در بررسی شکایت‌های اقتصادی مردمی از عرضه کالا و خدمات در مشهد، ۹۴۵ میلیون ریال به شاکیان عودت داده شد. وی بیان می‌کند: موضوع عمده تخلفات صورت پذیرفته به ترتیب نان، مواد غذایی، میوه، زعفران، سوغات، واحد اقامتی، حمل ونقل درون و برون شهری بوده است.

مواكب فروش اغذيه = شهرداری مشهد ۱۷ غرفه فروش کالای اساسی را در اطراف حرم مطهر علی بن موسی الرضا علیه السلام و شش غرفه نیز در بوستان‌های بزرگ شهر بربا كرده است كه در خدمت به زائران باشد نان‌های بسته بندی لواش، نان سنگک و خراسانی در تعداد زیاد، انواع و اقسام میوه، صیفی جات و سبزی، از موز، هندوانه و سیب گرفته تا سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و... بخشی از محصولاتی است که در این مکان‌ها به فروش می‌رود. محصولات سلولزی (دستمال کاغذی و...)، انواع کنسرو و غذای آماده، حبوبات و... از دیگر محصولات این بازار‌های موقتی است. خلاصه فروش اجناس به زائران كو تا موكب تقديم رايگان عراقيان

لینک خبر:

https://shahraranews.ir/fa/news/127097/ ... 9%87%D8%AF

=================

تاثير مردم عراق در مردم ايران براى پذيرايی خاكی از زائران

روایت‌هایی از مشهدی هایی که این روز‌ها خانه خود را  به زائرسرا تبدیل کرده اند: روایت‌هایی که‌ می‌خوانید، درباره گذشتن همشهری هایمان از دنیاست؛ مردمی که این روز‌ها در آستانه شهادت امام رضا علیه السلام برای میهمانان حضرت سنگ تمام گذاشته اند و سرپناه خودشان را به زائرسرا تبدیل کرده اند.

الهام مهدیزاده-فرزانه شهامت | شهرآرانیوز؛ دلِ گذشتن از مال را دارید؟ از اینکه بخواهید در این شرایط اقتصادی، همه دو دوتا چهارتا‌های اقتصادی برایتان بی مفهوم باشد و از خانه و زندگی خود برای زائری که از راه دور آمده است بگذرید. روایت‌هایی که‌ می‌خوانید، درباره گذشتن همشهری هایمان از دنیاست؛ مردمی که این روز‌ها در آستانه شهادت امام رضا (ع) برای میهمانان حضرت سنگ تمام گذاشته اند و سرپناه خودشان را به زائرسرا تبدیل کرده اند.

خانه امام رضایی

تصوير

گفت وگوی ما با یک بانوی مشهدی است که یک واحد مسکونی را وقف اسکان رایگان زائران کرده است. گپ وگفتمان طولانی‌تر از تصور ابتدایی است. شیرینی روایت هایش چنان به جان می‌نشیند که گذر زمان بی معنا می‌شود. او روایت‌های بسیاری از حضور و اسکان زائران در منزلشان دارد: «نمی دانم از کدام بگویم. فکر کنم سخت‌ترین کار دنیا گلچین کردن خاطراتی است که یادآوری شان پر از خوبی است، پر از شیرینی.» این بانوی مشهدی برای صحبت کردن قید و شرطی دارد: نام و عکسی از من چاپ نشود، چون کاری که من و خانواده ام انجام می‌دهیم بسیار ناچیز است. چندبرابر این کار برکت و نعمت نصیب و روزی ما شده است. همه ما مشهدی‌ها سر سفره بابرکت امام رضا علیه السلام هستیم و هرآنچه داریم به واسطه مضجع شریف امام رضا علیه السلام است.

روایت این بانوی مشهدی از پنج سال قبل شروع می‌شود: چندبار در محدوده بیمارستان‌های مشهد با خانواده‌های بیمارانی روبه رو شدم که برای درمان به مشهد آمده بودند. برخی از آن‌ها به دلیل طولانی شدن درمان، گوشه و کنار خیابان فرش پهن کرده بودند. همان زمان اعضای خانواده‌ای را به خانه دعوت کردم که از سیستان وبلوچستان آمده بودند و به دلیل جراحی فرزندشان مجبور بودند دو هفته در مشهد باشند. پول دوا و درمان یک طرف، گرفتن سوئیت و آپارتمان یک طرف. اول باور نمی‌کردند که یک غریبه این طور آن‌ها را دعوت کند. این رفتار زائران برای من و خانواده ام تکراری بود. خیلی از زائران وقتی با دعوت ما روبه رو می‌شدند، نمی‌پذیرفتند.

حق داشتند، چون هنوز این رفتار مثل باز بودن در خانه عراقی‌ها در اربعین برای مشهدی‌ها و زائران جا نیفتاده است. هرکس به پیاده روی اربعین رفته است می‌داند من چه‌ می‌گویم، از میزبانی منحصر به فرد عرب ها. هیچ خانه‌ای نبود که درش به روی زائران بسته باشد. هرکه هرچه در توان دارد برای پذیرایی می‌آورد. با خودم می‌گفتم: حضرت اباعبدا... الحسین علیه السلام چه نگاه و توجهی به قلب‌های عراقی‌ها داشته که این طور عاشقانه پذیرای زائران اند.

وقتی به این خانواده سیستانی گفتم خانه وقف زائران است پذیرفتند. روزی که کار درمانی فرزند این خانواده سیستانی تمام شد، نمی‌دانید چه حسی داشتند. برای ادامه صحبت کمی مکث می‌کند: ببخشید داشتم فکر می‌کردم چطور برای شما تعریف کنم. نمی‌دانم چرا واژه‌ای پیدا نمی‌کنم. مادر بچه گریه اش بند نمی‌آمد و همان طور پشت سر هم دعای خیر می‌کرد. هرکدام از این مهمان‌ها که‌ می‌رود، غصه دار می‌شوم. انگار از خیر و برکتی بزرگ محروم شده ام.

روایت به جایی می‌رسد که بغض همراه تک تک جمله هاست: چند سالی است که عضو ستاد اسکان شده ام و از طریق این ستاد زائرانی به منزل ما ارجاع داده می‌شوند. سه سال قبل بود که از طرف سامانه اسکان زائران اطلاع دادند ۷۰ خانم در مسیر آمدن به مشهد هستند. آن طور که من از آن‌ها پرسیدم گفتند شام نخورده اند.

خیلی دوست دارم در کنار اسکان و حضورشان در منزل ما، مهمان سفره خانواده ما نیز باشند. هیچ وقت یادم نمی‌رود که آن روز ۵۰ هزار تومان پول داشتم. با همان پول تخم مرغ و نان خریدم. از فردای آن روز خانواده همسرم و چند خانواده دیگر وقتی از حضور این بانوان مطلع می‌شدند، پذیرایی‌هایی را آماده می‌کردند. کلا این طور بگویم که محال است زائری به خانه ما بیاید و با خودش برکت نیاورد. ادامه صحبت این بانوی مشهدی با تلنگری به خودش همراه است:‌ای وای! نزدیک بود فراموش کنم. این خاطره که‌ می‌خواهم برای شما بگویم جزو شیرین‌ترین خاطرات من از حضور زائران است.

هر چه از آقا خواستم دادند از دوران کودکی روستاشان را به یاد می‌آورد و خانه‌ای که درش به روی همه باز بود، از یتیم و فقیر گرفته تا غریب در راه مانده. غلامحسن بابای مرحومش را هم یادش می‌آید که دستی تنگ و چهره‌ای گشاده داشت. با کشاورزی خرج زندگی را به هر سختی‌ای که بود جور می‌کرد؛ بااین حال دریغ نداشت از تقسیم کردن سفره ساده اش با دیگران.

بزرگ شدن در چنین خانواده‌ای از آقای محمدپور -که امروز ۵۲ ساله است- خیری ساخته که از مرام و سخاوت پدر چیزی کم ندارد. «چند سال بعد از اینکه آمدم شهر، خدا خانه‌ای چهل متری نصیبم کرد. اگر می‌دیدم کسی توی خیابان مانده، دلم می‌سوخت و‌ می‌آوردمش خانه. آن قدر این کمک کردن حس وحال خوبی داشت که کارم را ادامه دادم. پنج سالی می‌شود که زائران آقا را‌ می‌آورم خانه ام، هرچند...» با شرمندگی ادامه می‌دهد: هرچند خانه ام آن قدر ارزش ندارد که زوار امام رضا علیه السلام در آن پذیرایی شوند.

تصوير

شغل او نقاشی اتومبیل است. خانه‌ای دو و نیم طبقه‌ای دارد در منطقه سیدی. یک طبقه را داده است به پسر و عروسش. در طبقه دوم هم خودش می‌نشیند. وقت‌هایی که مشهد شلوغ می‌شود مثل همین دهه آخر صفر یا ایام نوروز با همسرش می‌روند نیم طبقه بالا و محل زندگی خودشان را‌ می‌دهند به زائران آقا. گاهی حتی همان نیم طبقه را هم خالی می‌کنند و‌ می‌روند خانه فامیل تا زائران بیشتری در خانه  جای بگیرند؛ و تمام این کار‌ها بدون چشمداشت مالی است؟

غلامحسن انگار که چنین فکری به مخیله اش هم خطور نکرده باشد، فوری می‌گوید: من از کسی انتظار ندارم. به خاطر دلم این کار را انجام می‌دهم، برای رضایت خدا و امام رضا علیه السلام. از او که تا دیروز میزبان تعدادی از زائران اهوازی بوده است و امشب منتظر زائرانی از شمال کشور خواهد بود، می‌پرسیم چطور زائر‌های بی جا و مکان را پیدا می‌کند؟ غلامحسن می‌گوید که قدیم تر‌ها خودش اطراف حرم می‌رفته و به زوار پیشنهاد می‌داده است تا به منزلش تشریف بیاورند.

گاهی نیز مهمانان قبلی تماس می‌گیرند و درخواست می‌کنند به فلان فامیل یا آشنا که هوای زیارت آقا به سرش زده است جا بدهد. دو سه سالی هم هست که آقای محمدپور با پویش «هر خانه، یک زائرسرا» که از سوی آستان قدس رضوی مدیریت می‌شود، همکاری می‌کند و کاملا راضی است. این همسایه امام رئوف علیه السلام از سال‌ها مهمان نوازی اش خاطره تلخی به یاد ندارد. امثال این اتفاق‌ها که لوله حمام گیر کند و فرش هال خیس شود یا کودک زائر چیزی را روی قالی بریزد خاطره بد نمی‌داند. با آسودگی می‌گوید: این‌ها که اصلا مهم نیست خواهرم. آدم وقتی می‌خواهد کار خیری انجام بدهد، این جور چیز‌ها اهمیتی ندارد دیگر.

نوبت گفتن از خاطره‌های خوب که‌ می‌شود، حرف برای گفتن زیاد دارد. از همه مهم‌تر ارتباط قلبی قوی با امام رئوف علیه السلام است که به تمام دنیا می‌ارزد. «هر چه از آقا خواسته ام داده اند. یک نمونه اش همین ماشینم، پژویی که مال سال ۸۵ است و یک ماه پیش دزد برد. صبح که فهمیدم چه شده است، رفتم حرم به آقا ماجرا را گفتم و کمک خواستم. شب زنگ زدند که ماشینتان فلان جاست. هر کس فهمید یک روزه پیدا شده است، تعجب کرد. می‌دانم که عنایت حضرت علیه السلام بود.» غلامحسن با صدایی مملو از آرامش از حس و حال قیمتی اش می‌گوید، اینکه به خاطر اسکان رایگان زائران در منزل و خدمتش در موکب‌های پذیرایی از زوار دهه آخر صفر، حال دلش چقدر خوب است.

توصیه اش را برای آن‌هایی که تاکنون لذت این تجربه را نچشیده اند، با کلماتی ساده و عمیق، این طور بیان می‌کند: خدمت به زائر آقا، هیچ وقت بی پاسخ نمی‌ماند. آدم عوضش را از امام رضا علیه السلام می‌گیرد. خاطر جمع باشند که توی این میزبانی اتفاق بدی‌ نمی‌افتد. اصلا اگر آدم نیتش خیر باشد، هیچ موقع بد نمی‌بیند. من و خانواده ام که بد ندیدیم. خانه‌های آپارتمانی مثل قلک و تنگنای معیشتی بسیاری از همشهریانمان را مرور می‌کنیم و صحبت‌های غلامحسن را‌ می‌شنویم. دارد می‌گوید پا پیش گذاشتن برای این جور کار‌های خیر ثروت نمی‌خواهد. می‌پرسیم پس چه‌ می‌خواهد؟ مکث کوتاهی می‌کند و‌ می‌گوید: راستش این خداست که آدم را‌ می‌کشاند به این سمت.

میزبانی از هم وطنان چهار گوشه ایران

صحبت کردن با  رجبعلی نوری انرژی بخش است. برای هر جمله‌ای که بیان می‌کند، تأملی کوتاه دارد و تک تک حرف هایش را با آرامش بیان می‌کند. رجبعلی نوری و همسرش، بی بی فاطمه حسینی، پنج سالی است که با در اختیار قرار دادن منزل شخصی شان میزبان زائران علی بن موسی الرضا علیه السلام هستند. برای تمام این سال‌ها و خانواده‌هایی که میزبانشان بوده اند، خاطره دارند. اما آنچه که برای آقای نوری و خانواده او این اتفاق‌ها را شیرین می‌کند، حضور ایرانی‌ها از شهر‌های متفاوت است. می‌گوید: از چهارگوشه ایران مهمان داشته ایم. یاسوج، کرمانشاه، تهران، سیستان وبلوچستان و...

تأکیدی بر تفاوت‌های واژه زائر و مهمان دارد: این خانواده‌ها دیگر زائر یا مهمان نیستند و جزئی از آشنایان ما شده اند. باهم در تماس هستیم. گاهی که‌ نمی‌توانند سفری به مشهدی داشته باشند، تماس می‌گیرند تا زیارت نیابتی داشته باشیم. آن‌ها نیز لطف دارند و بار‌ها دعوت کرده اند تا به شهرشان سفر کنیم.

روایت همراهی خانواده نوری برای اسکان زائران به شروع این میزبانی برمی گردد، در سال‌هایی که آن‌ها به صورت شخصی در پارک‌ها و بوستان‌ها از زائران دعوت می‌کردند: بعد بازنشستگی شرایط زندگی خیلی فرق می‌کند. آن قدر فرصت دارید که با دقت بیشتری به دور و اطراف نگاه می‌کنید. بازنشسته که شدم، وقت بیشتری برای بیرون رفتن داشتم. همین فراغت دلیلی بود که زائران و دغدغه‌هایی را که برای اسکان دارند ببینم. خانواده‌هایی را دیدم که‌ می‌گفتند بعد چند سال راهی مشهد شده اند و به دلیل گرانی هتل ها، در کمپ‌ها چادر زده اند. چندبار تا نزدیکی این خانواده‌ها رفتم و با آن‌ها گفتگو کردم تا شب را در منزل ما سپری کنند. برای خیلی از آن‌ها عجیب بود که یک نفر بدون شناخت و آشنایی، به خانه دعوتشان کند و در مقابل این اتفاق هزینه‌ای طلب نکند. حق داشتند؛ هنوز این اتفاق برای خیلی از ایرانی‌ها جا نیفتاده است.

اما آشنایی او با سامانه اعلام پذیرش زائران به چهار سال قبل و یک اتفاق برمی گردد: سال ۹۷ بود که خیلی اتفاقی با گوشی همراه متوجه خبری از سامانه اعلام آمادگی اسکان زائران شدم. آن سال از طریق پیامک ثبت نام کردم. خیلی طول نکشید که با من تماس گرفتند و پس ازآن نام من قطعی ثبت شد.

این شهروند مشهدی از شرایط خانه مسکونی اش برای پذیرایی زائران امام رضا علیه السلام می‌گوید: آپارتمان ما در محدوده سرافرازان است. در سه طبقه دیگر ساختمان نیز پسر‌های من ساکن هستند. به همین دلیل برای رفتن به خانه یکدیگر مشکلی نداریم. هروقت زائری وارد منزل ما می‌شود، خانه را به او می‌سپاریم تا راحت باشد. گذشتن از خانه و زندگی به زبان ساده است. دلی بزرگ می‌خواهد تا از همه هستی و زندگی ات بگذری. اما این شهروند مشهدی نگاهی متفاوت دارد. می‌گوید: اگر مردم مشهد یک بار این حس را تجربه کنند، خودشان کوچه به کوچه دنبال مهمانان آقا خواهند بود تا از آن‌ها پذیرایی کنند.

ادامه صحبتش مصداق‌هایی از این تجربه هاست: هربار زائری وارد خانه ما می‌شود، برکت عجیبی با خودش می‌آورد. این برکت را فقط با بودن و حضور آن‌ها می‌توان حس کرد. باید تجربه کنید تا متوجه این برکت و حس شوید. برای همین حس و حال بود که پسران من نیز امسال برای اسکان زائر ثبت نام کردند. از اقوام نیز چند خانواده  پیش قدم شدند و ثبت نام کردند. خانواده نوری از سوم تا ششم مهرماه میزبان زائران امام رضا علیه السلام هستند. نیتی که دارند این است که شب شهادت امام رضا علیه السلام زائرانی را که مهمان خانه آن‌ها هستند به شام دعوت کنند.

لذت اسکان رایگان زائران آقا

تصوير

سیدمرتضی چند برش کوتاه از زمستان چهار پنج سال پیش و روزی که حال وهوای زندگی اش را تغییر داد یادش مانده است. یکی از روز‌های زمستان بود و هوای مشهد سرد و استخوان سوز. تلفنش زنگ خورد. آن سوی خط پدر بود که خود دستی در کار‌های خیر داشت. او احوال پرسی کوتاهی کرد و بی مقدمه از خانواده‌ای گفت که به عشق زیارت امام هشتم علیه السلام به مشهد آمده، ولی جایی برای اسکان پیدا نکرده است. بابا که شرایط پذیرایی از زائران آقا را در خانه اش نداشت، از سیدمرتضی پرسید آیا حاضر است این خانواده را چندشب در منزلش مهمان کند؟

پسر دست پرورده همین پدر بود و وارث خیراندیشی‌های او؛ بنابراین با جان و دل جواب مثبت داد و پس از آن باران اتفاق‌های خوب بود که در زندگی سیدمرتضی باریدن گرفت. «اعضای آن خانواده زائر کاشانی در سرما اذیت شده بودند و وقتی در خانه گرم ما مهمان شدند، برای من، همسر و بچه هایم با همه وجود دعا کردند. من و خانواده ام آن روز‌ها درگیر چیز‌های آزاردهنده‌ای بودیم. دقیق ترش را بخواهید یک گره مالی و یک بیماری. به برکت دعای مهمانان آقا هر دو گره باز شد.»

آقای رضوی که سی و هشتمین سال عمرش را سپری می‌کند، می‌گوید طعم عنایت امام رئوف علیه السلام به واسطه پذیرایی از زائران طوری زیر زبانش مزه داده که از آن سال تا الان مردانه پای کار اسکان رایگان زائران آمده است. «خانه ام در مطهری شمالی است. ماشین داشته باشی فاصله اش تا حرم ۲۰ دقیقه است. دو طبقه دارد. خودمان بالا می‌نشینیم و طبقه پایین را که یک سوئیت کامل شصت متری است، اختصاص داده ایم به زائران.»

وضعیت کرایه خانه‌ها در مشهد و عوایدی که‌ می‌توانست با اجاره این واحد مسکونی به دست بیاورد، باعث می‌شود همان سؤالی به ذهنمان بیاید که شاید به ذهن شما هم آمده باشد:، چون نیاز مالی ندارد، از عواید مالی اجاره طبقه پایین چشم پوشی کرده است؟ جواب منفی اش را با لبخند همراه می‌کند و یادمان می‌آورد گذراندن زندگی با سه فرزند و حقوق کارمندی گرفتاری‌های خاص خودش را دارد. او با یک، اما اضافه می‌کند: برکت خدمت به زائر آقا آن قدر در زندگی مان محسوس بوده است که ترغیبمان می‌کند ادامه بدهیم.

سید مرتضی به چیز‌هایی که‌ می‌گوید باور دارد و نشانه اش این است که منتظر نمی‌ماند تا افتخار اسکان رایگان زائران به سراغش بیاید. هر راهی را که به ذهنش بیاید می‌رود بلکه سهمش از این حظ معنوی بیشتر شود. او اطلاعات طبقه پایین منزلش را به ضمیمه فیلم، شماره و تهیه در گروه‌های مختلف منتشر کرده است. همین طور از فرصت خادم بودن در حرم امام رضا علیه السلام برای پیدا کردن زائران سرگردان استفاده می‌کند.

زائرانی که قبلا در منزل او بوده اند نیز کمکش می‌کنند تا این واحد مسکونی، خالی نماند و پیوسته میزبان مهمانانی از گوشه و کنار کشور باشد. همکاری با آستان قدس رضوی و پویش «هر خانه، یک زائرسرا» نیز این حلقه را کامل کرده و نتیجه اش شده است اینکه از شش هفت ماه پیش تا الان تقریبا هیچ موقع خانه سید مرتضی خالی از زائران شهرستانی نبوده است. می‌گوید: حتی گاهی که تعداد متقاضی‌های اسکان زیاد می‌شود، طبقه دوم را هم خالی می‌کنیم و چندروزی را در منزل والدین خودم یا خانواده همسرم سپری می‌کنیم، بدون دغدغه خاطر درباره خانه و وسایل زندگی مان.

دهه پایانی صفر برای او، همسر و فرزندانش پرتکاپوتر از همیشه سپری می‌شود. دیشب هفت نفر از زائران کرمانی خانه اش را ترک کردند و گروه بعدی احتمالا فردا می‌رسند. واقع بینانه می‌گوید که تصمیمش سختی‌هایی هم داشته است، اما این دشواری‌های کم تکرار قطعا به برکاتش می‌ارزد. جملات پایانی او چکیده چند سال تجربه خوشایند است: «به همه توصیه می‌کنم یک بار لذت اسکان رایگان به زائران آقا را بچشند؛ پشیمان نمی‌شوند و ادامه می‌دهند؛ همان طور که من پشیمان نشدم، ادامه دادم و دوستان و بستگانم را به این کار تشویق کردم.»

لینک خبر:

https://shahraranews.ir/fa/news/127111/ ... 9%86%D8%AF
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » چهارشنبه سپتامبر 28, 2022 3:31 pm

لقب «مشهدی» از کِیْ لقب رسمی شد؟!


مشهدی از کی لقب رسمی شد؟
خیلی‌ها نمی‌دانند لقب مشهدی از چه زمانی در میان ایرانیان به رسمیت شناخته شد.

تصوير

لقب «مشهدی» از حدود ۴۰۰ سال پیش و بنا به فرمان شاه عباس صفوی رواج یافت. وی اجازه داد که زائران حرم رضوی مانند کربلایی‌ها و حاجی‌ها به «مشهدی» ملقب شوند و این پیشوند را در اسمشان به‌کار برند و در مکاتبات و اسناد از این لقب استفاده کنند. البته فقط همین نبود و شاه عباس برپایی مراسم آیینی برای بدرقه و استقبال از زائران حرم رضوی را تشویق و ترویج کرد و معلوم است خودش برای بهسازی راه‌ها و ساخت کاروانسرا‌ها و همچنین بازسازی و تزیین حرم رضوی اقدام کرد.

تصوير

باز هم فقط همین نبود و ماجرای شاه عباس و حرم رضوی این بود: «اگرچه اغلب شاهان صفوی به زیارت آرامگاه امام رضا علیه السلام می‌رفتند، اما بیشتر سفر‌های زیارتی به مشهد در زمان شاه‌عباس اول صورت گرفت و معروف‌ترین سفر او به‌دنبال نذری که داشت رفتن با پای پیاده به مشهد بود. مسافت بین اصفهان تا مشهد در مدت ۲۸ روز طی شد و شاه‌عباس روز چهاردهم جمادی‌الثانی سال ۱۰۱۰ قمری به مشهد رسید و ماه‌های رجب، شعبان و رمضان را در آنجا عبادت کرد. وی روز‌ها به آستانه رضوی می‌رفت و مانند خادمی به خدمت مشغول می‌شد».

لقب «مشهدی» از حدود ۴۰۰ سال پیش و بنا به فرمان شاه عباس صفوی رواج یافت. وی اجازه داد که زائران حرم رضوی مانند کربلایی‌ها و حاجی‌ها به «مشهدی» ملقب شوند و این پیشوند را در اسمشان به‌کار برند و در مکاتبات و اسناد از این لقب استفاده کنند.

==============

لینک خبر:

https://www.yjc.news/fa/news/8247612/%D ... 8%B4%D8%AF
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » چهارشنبه سپتامبر 28, 2022 10:24 pm

انتقال ضريح جديد براى حرم حضرت زينب عليها السلام در شام


ضریح حضرت زینب سلام الله علیها در كارگاه حرم ابوالفضل عليه السلام ساخته شده و امروز به سوريه منتقل مى شود.

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

لینک فیلم ساخت:

https://alkafeel.net/media/38b01fa5?lang=ar

شکل:

https://www.alahednews.com.lb/article.p ... 05&cid=116

لینک فیلم مراسم بدرقه:

https://alkafeel.net/media/6107e79c?lang=ar

لینک فیلم های انتقال:

https://alkafeel.net/media/9de4fffc?lang=ar

https://alkafeel.net/news/index?id=16474&lang=ar
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » چهارشنبه سپتامبر 28, 2022 11:29 pm

خاطرات موكبهاى خانگى مشهد = هتل امينه = زوجين مشهدى (زوجه=طبسى /زوج=سبزوارى)


تصوير

به «هتل امینه» خوش آمدید/ حکایت بانوی سبزواری که همیشه درِ خانه‌اش به روی زائران امام رضا علیه السلام باز است.

بانوی سبزواری میزبان زائران امام رضا علیه السلام:«موقع خداحافظی به زائران می‌گویم:هر وقت خواستید به مشهد بروید،یادتان باشد که اگر خانه ما نیایید،اصلاً زیارتتان قبول نیست...البته این یک محبت دوطرفه است. مرحوم پدرم می‌گفت:دخترم!سعی کن در هر شهر،یک خانه برای خودت داشته باشی!گفتم: چطور ممکنه؟!گفت:اگر در هر شهر،یک دوست داشته باشی،مثل این است که آنجا خانه داری. حالا ما هم در اغلب شهرهای ایران،دوستان عزیزی داریم و هیچ‌کجا غریب نیستیم.»

تصوير

گروه جامعه خبرگزاری فارس- مریم شریفی؛ «شب عید چند سال قبل، هوا خیلی سرد بود. باران هم نم‌نم می‌بارید. ساعت حدود 11 شب بود که یکدفعه حاج آقا بلند شد شروع کرد به لباس پوشیدن. گفتم: کجا؟! گفت: پا شو خانم! پا شو بریم. شاید مسافری توی این سرما توی خیابون موند باشه... خدا انگار به دل حاجی انداخته بود. آن شب یک خانواده همدانی را پیدا کردیم که عازم مشهد بودند و به خاطر مشکلی در راه مانده بودند. آن زائران را که در آن سرما سرپناهی نداشتند، به خانه‌مان آوردیم، از آنها پذیرایی کردیم و گفتیم: فکر کنید اینجا خانه خودتان است. با خیال راحت استراحت کنید.» تمام داستان «هتل امینه» را می‌توان در همین چند خط خلاصه کرد. داستان حاج خانم «امینه کریمی طبسی» و همسر مرحومش حاج «احمدعلی شیرخدا»، زوج دریادل سبزواری که با عشقی عجیب، درِ خانه و بالاتر از آن، درِ قلبشان را به روی مسافران مشهد مقدس باز کردند و در 40 سال از 50 سال زندگی مشترکشان، در زیارت تعداد زیادی از زائران امام رضا علیه السلام شریک بودند.

تصوير

در روزهای پایانی ماه صفر که مشهدی‌های باصفا با به راه انداختن پویش‌های ابتکاری مثل «هم‌محله امام رضا علیه السلام» و «هر خانه یک زائرسرا» و آماده‌سازی صدها خانه، مسجد و حسینیه، عزمشان را برای پذیرایی کریمانه و اسکان رایگان از زائران امام رئوف علیه السلام جزم کرده‌اند، فرصت را مغتنم شمردیم برای گفت‌وگو با حاج خانم کریمی که بعد از فوت همسرش، هنوز هم با آغوش باز به استقبال مسافران مشهد مقدس می‌رود تا زائران خسته امام رضا علیه السلام در مسیر رسیدن به حرم،‌ احساس تنهایی و غربت نکنند. با خاطرات شیرین این بانوی 65 ساله سبزواری همراه باشید.

وقتی برادر امام رضا علیه السلام، ما و مسافران را به هم رساند

تصوير

سبزواری‌ها دلشان که برای امام رضا علیه السلام تنگ می‌شود، می‌روند پابوس برادرش، امامزاده شعیب بن موسی بن جعفر علیه السلام. آنجا هم با زیارت این آقازاده جلیل‌القدر، دلتنگی برای امام رئوف علیه السلام را رفع می‌کنند، هم دل بی‌تابشان را امانت می‌سپارند به دست مسافرانی که راهی مشهد الرضا علیه السلام هستند. حاج خانم کریمی هم روایت جذاب میزبانی 40 و چند ساله‌اش از زائران ثامن الحجج علیه السلام را از همین آستان نورانی شهرش شروع می‌کند و می‌گوید: «یک روز که به زیارت امامزاده شعیب بن موسی بن جعفر علیه السلام رفته بودم، چند خانم و دختر را دیدم که ظاهر پریشان و خسته‌ای داشتند. سر صحبت را که با آنها باز کردم، متوجه شدم ماشین‌شان در جاده چپ کرده و گرفتار شده‌اند. الحمدلله خودشان آسیب ندیده بودند اما ماشین‌شان در مکانیکی بود و برای ادامه سفر، خیلی کار داشت. تا ماجرا را برایم تعریف کردند، گفتم: اینجا که نمی‌شود استراحت کرد. بلند شوید برویم خانه ما. اولش تعارف کردند اما وقتی اصرار کردم، دخترها گفتند: باید برویم موضوع را با پدرمان مطرح کنیم. از دور دیدم تا بچه‌ها شروع به حرف زدن کردند، پدرشان به گریه افتاد!...

تصوير

آن آقا نزدیک آمد و گفت: همین الان داشتم با امامزاده درد دل می‌کردم. گفتم: آقا جان! ما از دیشب خیلی خسته شدیم. زن و بچه‌هایمان خیلی دارند اذیت می‌شوند... هنوز جمله‌ام تمام نشده بود که بچه‌ها آمدند گفتند شما دعوتمان کرده‌اید به خانه‌تان... با حرف‌های آن آقا، حال و هوای من هم عوض شد. انگار من مأمور بودم که در آن روز و ساعت به امامزاده بروم و دل آن مسافران در راه مانده را شاد کنم. بالاخره به‌اتفاق راه افتادیم. در مسیر به حاج آقا زنگ زدم و گفتم: حاجی! من با 7، 8 نفر مسافر دارم میام خونه. با خوشحالی گفت: بیاورشان خانم. خیلی خوش آمدند... خلاصه از آن مهمانان پذیرایی کردیم،‌ شب را هم خانه ما ماندند و استراحت کردند و فردا که ماشین‌شان آماده شد، راهی شدند.»

خیال کنید خانه ما هتل است

«خدا می‌دانست من و حاجی چقدر عاشق مهمان هستیم که خودش آنها را سر راهمان می‌گذاشت. یک روز داشتیم ازجایی برمی‌گشتیم خانه که یک خانواده سه نفری به تصور اینکه حاجی مسافرکش است، دست بلند کردند. حاجی پیش پایشان ترمز کرد و سوار شدند. پسر خانواده گفت: ما اینجا غریب هستیم. با مادر و خواهرم از اردبیل آمده‌ایم تا من را در یک آزمون در دانشگاه حکیم سبزواری شرکت کنم و بعد، با هم برویم مشهد. لطفاً ما را به هتل پارس برسانید. حرف او که تمام شد، حاجی گفت: خانه ما، هتل پارس. تشریف بیاورید خانه ما. آقا پسر تشکر کرد و گفت: نه. مزاحم شما نمی‌شویم. حاجی به شوخی گفت: هتل هم بروید، مال ماست. و بعد توضیح داد: آخه صاحب هتل، یکی از آشنایان ماست. القصه با اصرار آنها را بردیم خانه‌مان. مادرشان اصلاً فارسی بلد نبود و مرتب با ناراحتی چیزهایی به زبان آذری به بچه‌هایش می‌گوید. می‌فهمیدم از اینکه به خانه ما آمده‌اند، اصلاً راضی نیست. عاقبت هم ساکش را برداشت و رفت در کوچه نشست! دخترش با خجالت گفت: شما را به خدا ببخشید. ناراحت نشوید. مادرم ترسیده. می‌گوید: چطور به این زن و شوهر اعتماد کرده‌اید. شاید بخواهند سر ما را ببرند! هرچه می‌گوییم اینها آدم‌های خوبی هستند، دلش راضی نمی‌شود...»

تصوير

ولی افتاد مشکل‌ها... همیشه هم اوضاع آنطور که دلمان می‌خواهد و انتظار داریم، پیش نمی‌رود. گرچه برای قهرمان داستان ما، این یک اتفاق شوک‌آور بود اما هیچ‌چیز برایش بیشتر از آرامش خاطر مهمانش اهمیت نداشت: «در جواب دختر خانم گفتم: نه عزیزم. ناراحت نمی‌شویم. شما هرطور می‌توانید برای مادر توضیح بدهید ما فقط دلمان می‌خواهد به شما خدمت کنیم... خلاصه بچه‌ها آنقدر با مادرشان حرف زدند تا بالاخره راضی شد برگردد داخل خانه. یکی از اتاق‌ها را در اختیارشان قرار دادیم و با هرآنچه در خانه بود، از آنها پذیرایی کردیم. کلاً خانه ما بی‌تکلف و تشریفات است. هرچه برای خودمان داشته باشیم، همان را برای مهمان می‌آوریم که معذب نشود. چند دقیقه که گذشت، دختر خانم آمد و با خوشحالی گفت: مامانم دیگر نمی‌ترسد. قرآن را که روی طاقچه اتاق‌تان دید، گفت: کسی که اهل قرآن باشد، به دیگران آسیب نمی‌زند...

تصوير

دیگر با هم دوست شدیم. شام خوردند و شب هم با خیال آسوده پیش ما ماندند. صبح فردا حاجی، پسر خانواده را برد دانشگاه برای امتحان، من و مادر و دختر هم شروع کردیم به درست کردن ناهار. همیشه همین‌طور است. پذیرایی اولیه را خودمان انجام می‌دهیم اما بعدش اگر مهمانان بخواهند کمک کنند، مانع نمی‌شویم. می‌گوییم بگذار احساس کنند خانه خودشان است. خلاصه بعد از ناهار، حاجی آنها را برد ترمینال و راهی مشهدشان کرد. چند روز بعد، وقتی برگشتند شهر خودشان، تماس گرفتند و آنقدر تشکر کردند که حد نداشت. فقط هم این نبود. اصرار پشت اصرار که شما هم باید بیایید خانه ما. آنقدر گفتند تا بالاخره مدتی بعد با خواهر و شوهرخواهرم، 4 نفری رفتیم اردبیل. این عقیده ماست. دعوت مهمانان را رد نمی‌کنیم. ما هم به شهر و خانه آنها می‌رویم، تا دوباره رغبت کنند پیش ما بیایند.»

شما ندیده و نشناخته، به خانواده من پناه دادید

«از وقتی پایمان به خانه این دوستان اردبیلی رسید، طوری با تمام وجود از ما استقبال و پذیرایی کردند که شرمنده شدیم. نشان به آن نشان که 3 روز ما را نگه داشتند و برایمان سنگ تمام گذاشتند. با این وجود، وقتی خواستیم برگردیم سبزوار، باز هم مخالفت کردند. مادر خانواده گفت: 4 روز دیگر عروسی پسرم است. اگر بروید، ناراحت می‌شویم. از قضا جشن‌شان مصادف با ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز مادر بود. همین‌طور دور هم نشسته بودیم و گپ می‌زدیم که دو بسته کادوی خیلی شیک و قشنگ آوردند گذاشتند جلوی من و خواهرم و گفتند هدیه روز مادر است...»

تصوير

حاج خانم انگار هنوز هم از یادآوری آن روز و ساعت، خجالت‌زده می‌شود که سری به شرمندگی تکان می‌دهد و می‌گوید: «بسته را که باز کردیم و دیدیم انگشتر طلاست، رنگ از رخ‌مان پرید! گفتم: خدا مرگم بده. ما نمی‌توانیم اینها را بپذیریم. آخه ما کاری نکردیم که شما اینطور ما را شرمنده می‌کنید... پدر خانواده با لحن خاصی در جواب گفت: حاج خانم! اگر من شب و روز روی یک پا بایستم و از شما تشکر کنم، جبران لطف شما نمی‌شود. شما ندیده و نشناخته به خانواده من پناه دادید و محبت کردید. ما الان شما را می‌شناسیم و داریم از شما پذیرایی می‌کنیم. این کجا و آن کجا؟... خلاصه، آنقدر با این خانواده صمیمی شدیم که بعد از 15، 16 سال، هنوز هم با هم رفت‌وآمد داریم.»

مردی که مهمان‌دوستی و غریب‌نوازی در خونش بود

تصوير

حاج خانم انگار به واکنش‌های مخاطبان بعد از این حرف‌ها و نقل‌ها عادت دارد که در مقابل نگاه متعجب و پرسئوال من،‌ فقط لبخند می‌زند. من اما مشتاقم از اصل ماجرا بدانم، از اینکه این روحیه و این دریادلی از کجا می‌آید؟ می‌پرسم و حاج خانم در جواب می‌گوید: «از مهمان‌نوازی و مهمان‌دوستی مرحوم همسرم هرچه بگویم، کم گفته‌ام؛‌ مخصوصاً مهمان راه دور. همیشه می‌گفت: مسافر، غزیب و خسته ست. نیاز به حمایت و استراحت داره. باید اسباب راحتی‌ش رو فراهم کنیم... خیال هم نکنی منتظر می‌نشست که مسافر در خانه را بزند یا کمک بخواهد ها. می‌رفت سر خیابان،‌ دنبال مسافر در راه مانده می‌گشت! و با اصرار او را به خانه‌مان می‌آورد. خدا هم برایش خواسته بود که اهل سبزوار شده بود و خانه‌اش در مسیر زائران امام رضا علیه السلام قرار گرفته بود. به همین خاطر، خیلی اوقات می‌شد که حاج آقا تماس می‌گرفت و بی‌مقدمه می‌گفت: خانم!‌ من دارم با مسافر میام خونه... حتی به من هم این اجازه و اختیار را داده بود که با خودم مسافر به خانه ببرم.

تصوير

البته این مهمان‌دوستی و غریب‌نوازی، در ذات حاجی بود. ما هر دو سبزواری هستیم اما چون حاجی، کارمند شرکت نورد اهواز بود، بعد از ازدواج به این شهر کوچ کردیم. حدود 10 سال ساکن اهواز بودیم و جنگ بیرون‌مان کرد وگرنه خیلی هم از زندگی در آنجا راضی بودیم. در اهواز هم که بودیم، با خانواده‌هایی که آنجا غریب بودند، حسابی اخت بودیم و رفت‌وآمد داشتیم. یک شب، آخر وقت در خانه‌مان را زدند. حاجی که دم در رفته بود، برگشت و همان‌طور که آماده می‌شد، گفت: یک خانواده هستند که از راه دور آمده‌اند اما خانه فامیل‌شان را پیدا نمی‌کنند. می‌گویند آن آقا در شرکت نورد کار می‌کند. من همراهشان می‌روم کمکشان کنم... بعد از 2 ساعت که برگشت، آن خانواده را هم با خودش به خانه‌مان آورد. ماجرا از این قرار بود که پرس و جوها بی‌نتیجه بود و خانه فامیلشان را پیدا نکرده بودند و حاجی دلش نیامده بود بگذارد در شهر غریب،‌ آواره شوند. سرت را درد نیاورم، سفره شام برایشان انداختیم، شب هم نگهشان داشتیم. برای آن خانواده، زیر کولر جا انداختیم تا خستگی آن روز سخت از تن‌شان بیرون برود و خودمان در آن گرمای اهواز،‌ رفتیم پشت‌بام. فردایش هم حاجی رفت دنبال کارشان.»

وعده دیدارمان ماند به بهشت...!

حاج خانم کریمی همان‌طور که از اهواز و شروع جنگ می‌گوید، چیزی در ذهنش جرقه می‌زند. مکث می‌کند. لحظاتی که به سکوت می‌گذرد، سرش را بالا می‌آورد و می‌گوید: «مدت زیادی نبود به خاطر جنگ برگشته بودیم سبزوار. یک روز حاجی آمد و گفت: مهمون داره میاد؛ یک خانواده 11 نفری. بعد توضیح داد: داشتم میومدم، یک آقایی را سوار کردم که خیلی پریشان بود. گفت: از نجف‌آباد اصفهان رفته بودیم مشهد. در راه برگشت، تصادف کردیم و کارمان به بیمارستان کشید. همه ما سرپایی درمان شدیم اما حال همسرم وخیم بود و بستری شد. امروز بعد از چند روز، با رضایت خودم مرخصش کردند. حالا دنبال یک جای همکف می‌گردم که همسرم را ببریم آنجا تا کم‌کم آماده برگشتن به شهرمان شویم... حاج خانم! گفتم: بیایند خانه خودمان... خلاصه مهمانان آمدند. حال خانم اصلاً خوب نبود. غیر از اینکه تمام بدنش به خاطر تصادف کبود بود، هوشیاری کاملی هم نداشت. خلاصه 7، 8 روز از آن خانواده پذیرایی کردیم و من هم تا جایی که می‌توانستم برای مراقبت و رسیدگی به مادر خانواده مایه گذاشتم. وضعیت مادر که کمی بهتر شد، حاجی برایشان بلیط گرفت و برگشتند به شهرشان. اینکه تا رسیدند، پدر خانواده تماس گرفت و حسابی تشکر کرد، به جای خود. چند روز بعد، یک بسته پستی برایمان رسید. این خانواده یک نامه بلندبالای خیلی قشنگ نوشته بودند و از ما تشکر کرده بودند. یک سوغاتی هم برایمان فرستاده بودند.

تصوير

از همان موقع، اصرارهای این خانواده شروع شد. هر وقت زنگ می‌زدند، می‌گفتند: باید شما هم بیایید مهمان ما شوید. آنقدر این اظهار لطف را تکرار کردند تا بالاخره بعد از 3 سال، تصمیم گرفتیم برویم بازدیدشان را پس بدهیم. این مهمان عزیز گفته بود: وقتی رسیدید نجف‌آباد، فقط کافی است خودتان را به مقر سپاه نجف‌آباد برسانید و بگویید با «سالمی» کار دارید. ما هم همین کار را کردیم. خیلی عجیب بود. نمی‌دانم آقای سالمی برای دوستان و همکارانش از ما چه گفته بود که تا نگهبان دم در مقر سپاه، نمره ماشین ما را دید، جلو آمد و به حاجی گفت: شما از سبزوار آمده‌اید؟ آقای شیرخدا هستید؟ وقتی حاجی به نشانه تأیید سر تکان داد، آن نگهبان با بغض و حسرت گفت: دیر آمدید. آقای سالمی شهید شده... شوکه شده بودیم. باورمان نمی‌شد. با راهنمایی همکاران شهید سالمی به منزلش رفتیم و به خانواده‌اش سرسلامتی دادیم. ماجرای ما و این خانواده عزیز اما به همین‌جا ختم نشد...»

شهید سالمی بعد از 25 سال دوباره به خانه‌مان آمد!

تصوير

«25 سال از آن ماجرا گذشته بود و دیگر خبری از خانواده شهید سالمی نداشتیم. یک روز خواهرم زنگ زد و گفت: امینه! یک خبر می‌خوام بهت بدم، باورت نمیشه. چند روز دیگه، یک مهمون داریم که فکرش رو هم نمی‌تونی بکنی!... اسم چند نفر را که گفتم، خواهرم گفت: نه. پسر شهید سالمی با زن و بچه‌ش دارن میان خونه‌مون!... ماجرا از این قرار بود که یکی از پسرهای شهید سالمی که آن موقع 11 ساله بود و آن مهمان‌نوازی ما در ذهنش مانده بود، از وقتی بزرگ شده بود، تصمیم گرفته بود ما را پیدا کند. او تعریف می‌کرد: هر وقت می‌خواستیم مشهد برویم، حتماً در سبزوار توقف می‌کردیم. اما هیچ آدرس و نشانی از شما نداشتیم. می‌رفتیم در پارک‌های شهرتان می‌نشستیم و با صدای بلند می‌گفتیم: آقای شیرخدا! آقای شیرخدا! به این امید که شما آن اطراف باشید و جوابمان را بدهید. اما این اتفاق نیفتاد... حالا شاید بپرسید پسر شهید سالمی چطور با خانواده خواهرم ارتباط برقرار کرده بود. 25 سال قبل، آن 7، 8 روز که ما از خانواده شهید سالمی پذیرایی کردیم، خواهر و شوهر خواهرم، مدام کنار ما و کمک‌حالمان بودند. به همین دلیل اسم شوهرخواهرم (آقای طبسی) هم در ذهن این خانواده مانده بود. این بار که پسر شهید سالمی به سبزوار آمده بود، در محل اقامتشان، با فردی به نام طبسی برخورد کرده بود و شوهر خواهرم برایش تداعی شده بود. ماجرا را برایش تعریف کرده و گفته بود: شما احیاناً این آقای طبسی را می‌شناسید؟ آن فرد هم گفته بود: بله. نسبت دور فامیلی داریم.

تصوير

خلاصه، شماره همراه پسر شهید سالمی به واسطه همین فرد به خانواده خواهرم رسیده بود. در تماس تلفنی مشخص شده بود آنها در راه مشهد هستند و قرار شده بود در برگشت، به خانه خواهرم بیایند. از حال و هوای لحظه مواجهه با این خانواده، هرچه برایتان بگویم، کم گفته‌ام. تا پسر شهید سالمی را دیدیم، زبانمان بند آمد. این، آن پسر 11 ساله 25 سال قبل نبود. این، خود شهید سالمی بود! پسر، کپی برابر اصل پدر شده بود؛ همان سیما و جبروت پدرش را داشت. اصلاً انگار شهید سالمی دوباره به دیدارمان آمده بود. خیلی دیدار خوبی بود. پسر شهید سالمی و همسر و 2 پسرش، شب هم مهمان خانه ما شدند و بعد، از ما قول گرفتند در اولین فرصت به خانه‌شان در نجف‌آباد برویم.»

دخترم سعی کن در هر شهر، یک خانه داشته باشی!

«وقتی به خانه همسر شهید سالمی رسیدیم، دیدیم همه بچه‌ها با خانواده‌هایشان برای استقبال از ما جمع شده‌اند. کلی خوش و بش کردیم و از خاطرات 25 سال قبل گفتیم. موقع ناهار که شد، گفتند: چون تعداد ما زیاد است و فضای خانه‌مان محدود، هماهنگ کرده‌ایم ناهار را در سالن پذیرایی یک مجتمع فرهنگی در خدمت شما باشیم. ما هم بی‌خبر از همه‌جا، با آنها همراه شدیم. وقتی به مجتمع رسیدیم، دیدیم یک جمعیت 70 نفری منتظر ماست! تمام فامیل سالمی جمع شده بودند که ما را ببینند و از آن پذیرایی 25 سال قبل‌مان تقدیر کنند. هر طرف سر می‌چرخاندیم، یک دوربین داشت از ما فیلم و عکس می‌گرفت. واقعاً غافلگیر شده بودیم. خلاصه با همه آن جمع، آشنا و مأنوس شدیم. حالا در نجف‌آباد، به اندازه یک شهر، دوست و آشنا داریم.»

تصوير

خنده حاج خانم با بغض همراه می‌شود و همان‌طور که کم‌کم آسمان چشمهایش ابری می‌شود، می‌گوید: «این، سفارش مرحوم پدرم بود. یک بار گفت: دخترم! سعی کن در هر شهری، یک خانه برای خودت داشته باشی! با تعجب گفتم: چطور ممکنه؟! من چه جوری می‌تونم توی تمام شهرها خونه بخرم؟! پدرم با لبخند گفت: اگه توی هر شهر، یک دوست داشته باشی، مثل آینه که اونجا خونه داری. واقعاً هم همینطور است. حالا ما در اغلب شهرهای ایران، دوستان عزیزی داریم و هر وقت بخواهیم به این شهرها برویم، اصلاً احساس غربت نمی‌کنیم.»

اگر به خانه ما نیایید، زیارتتان قبول نیست

روایت حاج خانم امینه کریمی طبسی از یک عمر میزبانی بی‌ریا از مسافران و زائران امام رضا علیه السلام به نقطه پایان رسیده و من، همچنان مبهوت از اینهمه دریادلی، در سکوت نگاهش می‌کنم. اما نمی‌شود گفت‌وگو را بدون پرسیدن یک سئوال تمام کنم. می‌پرسم: هیچ‌وقت خسته نشدید از اینهمه مهمان‌داری؟ آن هم مهمانان غریبه؟ حاج خانم لبخندبرلب می‌گوید: «خودم موقع خداحافظی به مهمانان می‌گویم: هر وقت خواستید به مشهد بروید، یادتان باشد که اگر خانه ما نیایید، اصلاً زیارتتان قبول نیست. بعد هم به شوخی می‌گفتم: اگر نیایید، خودتان ضرر کرده‌اید. خودتان را از هتل امینه محروم کرده‌اید...» حاج خانم که تعجبم را می‌بیند، با خنده می‌گوید: «دوستان و آشنایان از بس هر وقت به خانه‌مان آمده‌اند، با مهمانان و مسافران غریبه مواجه شده‌اند، به خانه ما لقب «هتل امینه» داده‌اند...

تصوير

اتفاقاً حالا که دو سالی می‌شود حاجی به رحمت خدا رفته، اطرافیان از سر دلسوزی می‌گویند: دیگه سن و سالی ازت گذشته و دست تنها هم شده‌ای. دیگه دور این مهمان‌بازی‌ها رو خط بکش. در جوابشان می‌گویم: تا جایی که بتونم، خودم از مهمانان پذیرایی می‌کنم. هر وقت هم نتونستم، می‌گم: این آشپزخانه و یخچال و ظرف و ظروف. از خودتان پذیرایی کنید. خواسته حاجی هم همین بود. به من می‌گفت: اگه خسته شدی، بگو برای پذیرایی از مهمانان کارگر بگیرم اما یادت باشه درِ این خونه همیشه باید به روی مهمان باز باشه.»

تصوير

سخت است اما دلم را به دریا می‌زنم و می‌پرسم: حالا که حاج آقا شیرخدا نیستند که بروند از خیابان، زائران در راه مانده مشهد را به خانه‌تان بیاورند، نگران نیستید کسی مهمان‌تان نشود؟ حاج خانم فوری در جواب می‌گوید: «آن زائری که خدمت به او قسمت من باشد، خودش می‌آید...»

============

لینک خبر:

https://www.farsnews.ir/news/1401070500 ... 8%A8%D9%87
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » يکشنبه اکتبر 16, 2022 5:32 am

ناله سازمان حج از راه افتادن كاروانهاى آزاد زيارت سوريه بعد از آنكه طرح كاروان سازمان حج پنج روز هر روز دو مليون (جمعا 10مليون) استقبال نشد


تصوير

چگونه بعضی کاروان‌ها در غیاب سازمان حج و زیارت، زائر به سوریه می‌فرستند؟
در حالی که 4 ماه است سازمان حج و زیارت به دلیل مشکل تأمین پرواز، هیچ اعزامی به سوریه نداشته است، کاروان‌های غیرمجاز هر هفته زائران را به دمشق اعزام می‌کنند. به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، سفرهای زیارتی به سوریه از اواسط خردادماه متوقف شد و پس از آن هیچ زائر در قالب گروه و کاروانی زیر نظر سازمان حج و زیارت به سوریه اعزام نشد.

کاهش پروازها، مدت کوتاهی پس از بروز مشکل در فرودگاه دمشق
دلیل اصلی توقف سفرهای زیارتی به سوریه از سوی سازمان حج و زیارت در آن برهه مشکل فنی در فرودگاه دمشق اعلام شد؛ به طوری که حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت گفت که سفرهای زیارتی به سوریه تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود. اما پس از حدود ۲ هفته فرودگاه دمشق فعالیت خود را از سر گرفت و پروازهای ایرلاین اجنحةالشام که به جای دمشق در حلب فرود می‌آمد، دوباره در فرودگاه دمشق نشست، اما پروازهای ایرانی همچنان با مشکلاتی مواجه بودند و تعداد پروازهای ماهان به عنوان تنها ایرلاینی که در این مدت به سوریه پرواز داشت، کاهش یافت.

تصوير

تنها یک ایرلاین ایرانی به سوریه پرواز دارد
سایر شرکت‌های هواپیمایی همچون هما هم که برای سفرهای نوروزی زائران را جابجا کرده بودند و پس از آن هم قرار بود فعالیت خود را برای سفرهای زیارتی به سوریه ادامه دهد، دیگر پروازی به سوریه نداشته و فقط شرکت‌های هواپیمایی ماهان و اجنحةالشام زائران را منتقل می‌کردند که البته این روند همچنان نیز ادامه دارد و در طول هفته چهار روز پرواز به دمشق انجام می‌شود. اما چرا با وجود پرواز به دمشق، سازمان حج و زیارت سفرهای زیارتی به سوریه را برقرار نمی‌کند و در عین حال برخی از افراد به صورت خودجوش کاروان زیارتی راه می‌اندازند و در طول هفته زائران بسیاری را با خود همراه کرده و به زیارت حرم حضرت زینب و رقیه سلام الله علیهما مشرف می‌شوند؟ اگر افراد امکان اعزام هست، چرا سازمان حج و زیارت نتوانسته تاکنون پس از گذشت چهار ماه اعزامی داشته باشد؟

مشکل اصلی برای برقرار نشدن سفرها به سوریه، تأمین پرواز است
البته به گفته حمیدرضا محمدی، مدیر دفتر آموزش سازمان حج و زیارت، مشکل اصلی برای برقرار نشدن سفرهای زیارتی به سوریه، نبود پرواز برای انتقال زائران است. اما چرا شرکت‌های هواپیمایی با وجود رایزنی مسئولان سازمان حج و زیارت حاضر به انتقال زائران به سوریه نیستند؟ آیا واقعا ایرلاین‌ها رغبتی برای پرواز به دمشق ندارند؟ اگر هم فرض بر این است که شرکت‌های هواپیمایی حاضر به همکاری نیستند، چرا از پروازهای موجود برای اعزام زائران استفاده نمی‌شود؟

تصوير

اکنون بسیاری از ایرانیان مشتاق تشرف به حرم حضرت زینب و رقیه سلام الله علیهما هستند، اما به دلیل نبود اعزام رسمی یا از سفر بازمی‌مانند و یا اینکه مجبورند با کاروان‌های غیرمجاز همراه شوند.
کاروان‌های غیرمجاز چگونه در غیاب سازمان حج و زیارت زائران را به دمشق اعزام می‌کنند؟ البته سفرهای زیارتی به سوریه که توسط کاروان‌های غیرمجاز انجام می‌شود، با پرواز ماهان صورت می‌گیرد و به دلیل بالا بودن هزینه پرواز با اجنحةالشام، کاروان‌های غیرمجاز هم تمایلی به خرید بلیت پرواز این شرکت هواپیمایی را ندارند. چرا که پرواز رفت و برگشت با این ایرلاین به طور متوسط ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که به دلیل بالا بودن این هزینه، فقط افراد خاص و برخی از تجار با این پرواز راهی سوریه می‌شوند.

هزینه ۱۶ میلیونی برای سفر به سوریه
یکی از مدیران کاروان‌های غیرمجاز که در هفته‌های گذشته چندین کاروان به سوریه اعزام کرده است، می‌گوید: سفر به صورت یک هفته‌ای برنامه‌ریزی می‌شود و هزینه این سفر هم ۱۶ میلیون تومان است و زائران در هتل نزدیک حرم حضرت زینب سلام الله علیها اسکان داده می‌شوند. وی درباره برنامه سفر نیز چنین می‌افزاید: برنامه سفر کاروان طوری است که زائران فقط در دمشق حضور دارند که البته در صورت امکان به داریا حرم حضرت سکینه سلام الله علیها نیز می‌رویم.

تصوير

چرا سازمان حج و زیارت از ایرلاین موجود برای سفر سوریه بلیت نمی‌خرد؟
سفر با کاروان‌های غیرمجاز نیز با پرواز ماهان انجام می‌شود که برای تهیه بلیت دمشق دیگر همچون گذشته نیازی به تأییدیه اسامی از سوی نهادهای خاص نیست و همه افراد می‌توانند اقدام به خرید بلیت پرواز دمشق کنند. اما چرا کاروان‌های غیرمجاز می‌توانند بلیت سوریه را از ماهان بخرند، ولی سازمان حج و زیارت برای برقراری این سفرها حتی به صورت محدود تاکنون اقدام به این کار نکرده است؟ البته درست است که ظرفیت این پروازها ممکن است محدود باشد، اما سؤال اینجاست اگر افراد و کاروان‌های غیرمجاز امکان خرید بلیت دارند، سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام نمی‌تواند این بلیت‌ها را تهیه کند؟

اگر قرار است سفرهای زیارتی به سوریه برقرار شود، باید از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد. نه اینکه با نبود پرواز، فرصتی برای فعالیت کاروان‌های غیرمجاز ایجاد کرد تا آنها در غیاب سازمان حج و زیارت، اقدام به جذب و اعزام زائران کنند. در حالی که سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اصلی اعزام‌ زائران به سفرهای زیارتی است و کسی در چنین قالبی بدون داشتن مجوز از سازمان حج و زیارت اقدام کند، تخلف کرده است.

مقصد بعدی کاروان‌های غیرمجاز پس از عتبات و سوریه کجاست؟
اما اکنون برخی از افراد با روش‌های مختلف و تهیه بلیت پرواز و همچنین اجاره هتل‌ها در سوریه، سفرهای زیارتی به دمشق را برقرار کرده‌اند و روز به روز هم فعالیت خود را توسعه می‌دهند؛ به طوری که پس از اینکه بسیاری از زائران را در سفرهای زیارتی به عتبات همراه کردند، حالا در حوزه سوریه نیز فعالیت خود را گسترش داده و پس از آن به فکر سفر لبنان هم هستند. درست است که سازمان حج و زیارت باید برای اعزام زائران سازوکاری را طراحی و سفرها را ساماندهی کند، اما چرا کاروان‌های غیرمجاز در زمینه سفرهای زیارتی پیشقدم می‌شوند و سازمان حج و زیارت همچنان پس از گذشت حدود چهار ماه نتوانسته اعزامی داشته باشد؟

از ظرفیت موجود برای سفر به سوریه استفاده کنید
به گفته یکی از مدیران دفاتر که در ماه‌های گذشته برای سفر به سوریه ثبت‌نام انجام می‌داد، پرواز نباید بهانه‌ای برای توقف سفرها به سوریه باشد. چرا که باید از ظرفیت موجود استفاده کرد تا از این طریق سفرها برقرار شده و حتی تعداد محدودی زائران را اعزام کرد تا مبادا مسیر زیارت حرم حضرت زینب و رقیه سلام الله علیهما باز هم بسته شود و دشمنان به آرزوی خود برسند.

تصوير

در صورت توقف سفرهای زیارتی به سوریه، ممکن است که طرف سوری هم دیگر تمایلی به توافق برای اعزام زائران نداشته باشد، همانطور که حدود یک دهه به دلیل نبود امنیت سفرهای زیارتی به سوریه متوقف شد. اما اکنون با توافق انجام شده در آبان‌ماه سال گذشته، دولت سوریه با اعزام سالانه ۱۰۰ هزار زائر ایرانی به این کشور موافقت و دولت سوریه نیز امنیت زائران را در دمشق تضمین کرده است. به گزارش فارس، سفر به سوریه از اواسط دی‌ماه سال گذشته به صورت رسمی برقرار شد و ماهانه حدود یک هزار نفر به زیارت حرم حضرت زینب و رقیه سلام الله علیهما در دمشق مشرف شدند و این روند تا خردادماه سال جاری ادامه داشت. اما از خردادماه با بروز مشکل در فرودگاه دمشق، سفرهای زیارتی نیز متوقف و سازمان حج و زیارت هیچ اعزامی به دمشق نداشت.

تناقضگويی = ضمن اينكه مي گويد سازمان كاروان ندارد و كاروان آزاد خيلي گران است و رقمهاى بالا ذكر می كند و می گويد استقبال از اين قيمت نشده = براى عدم فعاليت كاروانهاى سازمان ناله مى كند فعلا فقط در شهر دمشق آن هم دو جا می روند و احتمالا سه جا =اگر امنيت در دمشق و حومه هست و تروريستها واقعا از دمشق و حومه پاكسازی شده اند و خطر كمين خوردن در اين نواحی نيست = چندين زيارتگاه در دمشق و حومه وجو دارد كه با اعلام عناوين آنها و برنامه رفتن به آنها سفر را براى زائران به صرفه می كند.
از مزارات در اين نواحی = بجز مرقد حضرت زينب صغرى و حضرت رقيه و حضرت سكينه خواهر = قبرستان باب الصغير و چندين مزار آن = مقداد - هابيل - مغارة الاربعين در كوه قاسيون - غار اصحاب كهف - مسجدالراسين (اموى) و چندين مزار در آن و سر حضرت يحيي و حضرت امام حسين وو - مسجدالسادات مدفن جناب حجربن عدي و اصحاب - مرقد محيي الدين عربي ووو


====================

لینک مطلب:

https://www.farsnews.ir/news/1401071800 ... 9%86%D8%AF
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

اخبار آئين اعلى

پستتوسط najm137 » يکشنبه اکتبر 16, 2022 5:47 am

افتتاح ضريح زينبيه شام


آستان حرم حضرت عباس علیه‌السلام که مسئول ساخت، انتقال و نصب ضریح جدید حرم حضرت زینب بوده، اعلام کرد که ضریح جدید روز 18 ربیع الاول (23 مهرماه) در حرم حضرت زینب در دمشق افتتاح می‌شود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آستان حرم حضرت عباس علیه‌السلام روز دوشنبه با انتشار فیلمی زمان رسمی افتتاح ضریح مرقد حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها را اعلام کرد.

«جواد الحسناوی» عوض شورای اداری آستان حرم حضرت عباس علیه‌السلام گفت: افتتاح ضریح جدید حرم زینب روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) برگزار خواهد شد که در این روز دو مراسم افتتاح برگزار خواهد شد». وی ادامه داد: « یک افتتاح رسمی بوده و یک افتتاح نیز با حضور مردم برگزار خواهد شد. افتتاح رسمی داخل حرم خواهد بود و افتتاح مردمی نیز در همان روز ساعت 7 شب در داخل صحن برگزار خواهد شد». مهندس «محسن حرب» متولی آستان حرم حضرت زینب نیز خبر داد که مراسم ویژه‌ای برای افتتاح ضریح جدید حضرت زینب در نظر گرفته شده که شایسته شأن و منزلت وی خواهد بود».

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

تصوير

===================

لینک مطلب و فیلم زمان افتتاح ضریح جدید حرم حضرت زینب سلام الله علیها:

https://www.farsnews.ir/news/1401071800 ... A8-%D8%B3-
najm137
 
پست ها : 1201
تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

قبليبعدي

بازگشت به برای آئین اعلی


Aelaa.Net