اخبار زیارت اربعین

مدير انجمن: najm134

اخبار زیارت اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 26, 2016 8:20 pm

بسم الله
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

اخبار زیارت اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 26, 2016 8:30 pm

سال 1395=1438

*زائران پياده اربعين در شب

Image


*خالي شدن بغداد براى اربعين

شفقنا- حضور گسترده شهروندان عراقی در کربلای معلی برای شرکت در مراسم اربعین امام حسین (ع) باعث شد خیابان های شلوغ پایتخت این کشور، تقریبا خالی به نظر برسند.

Image

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، پایگاه خبری السومریه نیوز عراق امروز (دوشنبه) تصاویری از شهر بغداد، پایتخت این کشور منتشر کرده که نشان می دهند خیابان های این شهر شلوغ در روز اربعین حسینی (در عراق امروز اربعین است) تقریبا خالی از خودرو و رهگذر هستند چرا که بیشتر ساکنان شهر برای شرکت در مراسم اربعین راهی کربلای معلی شده اند.

این در حالی است که بغداد با بیش از هشت میلیون نفر جمعیت، بزرگ ترین شهر عراق و دومین شهر پرجمعیت جهان عرب (پس از قاهره مصر) و جنوب غرب آسیا (پس از تهران) به شمار می آید جایی که خیابان های آن همواره شلوغ و شاهد ترافیک سنگین خودرها می باشد.

در گزارش السومریه نیوز درباره این تصاویر آمده است: خیابان های خالی، حرکت بسیار روان و آسان و هوای آفتابی و خنک که باعث آرامش می شود، عواملی هستند که امروز دوشنبه در بغداد دست به دست هم داده اند تا صحنه نادری را در شلوغ ترین شهر منطقه رقم بزنند.

این پایگاه خبری در ادامه گزارش خود آورده است: پس از آن که بیشتر ساکنان پایتخت راهی کربلا شدند تا در مراسم اربعین حسینی حضور یابند و به زائران خدمت رسانی کنند و در ادارات دولتی نیز تعطیلی رسمی اعلام شد، خیابان های بغداد تقریبا خالی به چشم آیند جایی که افراد حاضر در شهر در مدت زمان بی سابقه ای به مقصد خود می رسند، مغازه ها و فروشگاه ها به صورت غیر معمول درهای خود را بسته اند و در بیشتر مناطقی که در روزهای عادی شلوغ هستند نیز آرامش حکمفرما شده است.

Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image


* هزار پرواز ايراني براى اربعين

Image

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- سازمان هواپیمایی کشوری برای اربعین حسینی در مجموع یک هزار و ۱۵ مجوز پرواز صادر کرد که از این تعداد ۸۳۰ مجوز پرواز برنامه ای و فوق العاده برای شرکت های هواپیمایی داخلی و ۱۸۵ مجوز برنامه ای و فوق العاده پرواز برای شرکت های هواپیمایی عراقی به مقصد نجف و بغداد بوده است.

به گزارش شفقنا، مرتضی دهقان با بیان این که عملیات پروازهای اربعین حسینی امسال از ۲۲ آبان ماه آغاز شد و تا ۶ آذرماه ادامه دارد، افزود: سازمان هواپیمایی کشوری در راستای لزوم برنامه ریزی و هماهنگی پروازهای عتبات عالیات در این ایام با تشکیل جلسات متعدد با انجمن صنفی شرکت های هواپیمایی ومدیران بازرگانی آن شرکت ها دستورالعمل ابلاغی نرخ فروش بلیت پروازهای نجف اشرف و بغداد را در ایام اربعین اعلام کرد.

او اظهار داشت: سازمان هواپیمایی کشوری برای این ایام در مجموع یک هزار و ۱۵ مجوز پرواز صادر کرد که از این تعداد ۸۳۰ مجوز پرواز برنامه ای و فوق العاده برای شرکت های هواپیمایی داخلی و ۱۸۵ مجوز برنامه ای و فوق العاده پرواز برای شرکت های هواپیمایی عراقی به مقصد نجف و بغداد بوده است.

سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده پروازهای ایام اربعین حسینی از فرودگاه های تهران، مشهد، یزد، تبریز، اصفهان،کیش، زاهدان، ایلام، رشت، بندرعباس، رفسنجان، کرمان، ساری، اردبیل، شیراز، بیرجند، ارومیه و گرگان به مقاصد نجف و بغداد انجام شده است.

امسال برای شرکت در مراسم بزرگ اربعین حسینی در کربلا بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از سه مرز مهران، چزابه و شلمچه عازم کشورعراق شدند و بیش از ۱۰۰هزار نفر نیز با استفاده از پروازهای هوایی به این کشور رفتند و براساس هماهنگی های انجام شده همه دستگاه های اجرایی با برنامه ریزی مناسب درصدد تسهیل تردد زایران حسینی در این ایام هستند.


* عليرغم اعلام ممنوعيت دولتي ايران براى رفتن سامرا اما حضور مليوني زائران ايراني در سامرا

گزارش خبرگزاری روسیه از حضور انبوه زائران ایرانی در سامرا
جاده کاظمین به سامرا روز گذشته تا پاسی از شب محل تردد زائران ایرانی بود
.


Image

به گزارش «شيعه نيوز»، خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی به اوضاع کشور عراق به ویژه حضور زائران ایرانی در سامراء پرداخته است.

در این گزارش آمده: ترافیک در مبادی ورودی سامرا به حدی زیاد بود که مسیر ورودی این شهر مسدود شده و زائران از حدود هشت تا ۱۰ کیلومتر قبل از حرم امام هادی (علیه السلام) و امام عسکری (علیه السلام) با پای پیاده به سمت حرم مطهر حرکت می‌کردند.

با وجود اینکه از اولین میدان شهر سامرا تعدادی مینی بوس و ماشین‌های نظامی، زائران را به حرم مطهر انتقال می‌دادند ولی جمعیت زائران به حدی زیاد بود که بیشتر زائران با پای پیاده به سمت حرم مطهر حرکت می‌کردند.

تعداد زیادی از زائران که ساعت‌ها در ترافیک مانده بودند ترجیح دادند حدود ۱۰ کیلومتر قبل از حرم امام هادی (علیه السلام) و امام عسکری (علیه السلام) به صورت دسته جمعی زیارتنامه خوانده و به سایر شهرهای مذهبی عراق برگردند.

صحن‌های حرم مطهر نیز مملو از زائران است و در برخی ساعت‌ها امکان ورود زائران به صحن‌ها به دلیل ازدحام جمعیت وجود ندارد. یکی از مأموران امنیتی عراق که به زبان فارسی به زائران خوش‌آمد می‌گفت، در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر به عراق، اظهار کرد که این تعداد حضور زائران ایرانی در سامرا تاکنون سابقه نداشته است.

وی افزود: در روزهای اخیر به دلیل سیل جمعیت زائران در سامرا، تدابیر امنیتی در این شهر و جاده کاظمین به سامرا شدیدتر شده و بر تعداد نیروهای نظامی و بسیج مردمی افزوده شد.
عليرغم هشدارها و توصيه به عدم سفر سامرا توسط مسئولان حج و زیارت و با اينكه اعلام کرده‌ بودند که زائران سامرا تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند، اما مردم به اين مضايقه ها توجهي نكرده بلكه سفر مشتاقانه و عاشقانه زائران ایرانی باعث شده خطرهای احتمالی را به جان بخرند.

جوانان ایرانی زیادی هم در این روز با اعلام تخصص حرفه ای خود به سفیر ایران برای پیوستن به خادمان اربعینی اعلام آمادگی می کردند و برخی ها نیز داوطلبانه کار را شروع کردند؛ از جمله گفته می شد که گروهی از بچه های تبریز و تهران و اصفهان که با هزینه شخصی به سفر اربعین آمده اند، برای خدمت رسانی آستین ها را بالا زده و دست بکار شده اند.


* سامرا در اربعين 1438 = سه و نيم مليون زائر

Image

میزبانی سامراء از ۳ میلیون‌‌ و نیم زائر اربعین
فرمانده عملیات سامراء با اشاره به میزبانی این شهر از سه‌ میلیون و نیم زائر اربعین گفت: برنامه امنیتی این شهر در بالاترین حد ممکن اجرا شده و پنج‌شنبه آتی، ۴ آذرماه به پایان می‌رسد که از جمله مهم‌ترین اهداف این عملیات، خنثی کردن نقشه‌های گروه‌‌های تروریستی است.
سرلشگر عماد الزهیری، فرمانده عملیات سامراء تصریح کرد: تعداد زائرانی که طی ۱۲ روز گذشته از عراق، کشورهای عربی و غیرعربی وارد سامراء شدند، نزدیک به سه و نیم میلیون نفر بوده است.
الزهیری افزود: در پایان طرح امنیتی که برای اربعین تدارک دیده‌ایم، محله‌هایی را که ورود به آن را ممنوع اعلام کرده بودیم، با آگاهی و اطلاع کامل از عملکرد دشمن، آزاد خواهیم کرد.

وی افزود: طی روزهای گذشته تعداد زیادی از ترورریست‌ها و شبکه‌های تروریستی به دست نیروهای امنیتی سامراء دستگیر و به هلاکت رسیده‌اند.

فرمانده عملیات سامراء یادآور شد: برنامه امنیتی سامراء به‌طور کامل اجرا شد و در روزهای اخیر ‌هم‌ز‌مان با افزایش تعداد زائران، حفاظت و حمایت از آن‌ها افزایش یافت. این طرح از هشتم ماه صفر آغاز شد و تا پنج‌شنبه، ۴ آذر ادامه خواهد داشت.

وی در پایان گفت: تعداد زیادی از نیروهای امنیتی پیرامون مرقد محمد و ابراهیم مالک اشتر، مستقر شده‌اند تا از حملات احتمالی تروریست‌ها در مناطق مرزی، جلوگیری کنند.
منبع: ایکنا

Image Image Image
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

مزاحمت و اخلال منکران در زیارت اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 26, 2016 8:33 pm

سال 1395 = 1438

*سودجويي از اربعين:

خطیب جمعه مشهد مقدس و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی آیت الله علم الهدی گفت:
بنده خواهش می‌کنم دستگاه‌های ما پای کار اربعین بیایند و ضعفا و فقرا را کمک کنند؛ عده‌ای {شركت ايراني} سودجو پیدا می‌شوند و بلیط را دو برابر می‌کنند.
{در حاليكه شركت عراقي بليط را يك سوم هميشه مي فروشد} چرا هر کس باید 25 هزار تومان بیمه دهد؟
شرکت‌های بیمه چرا نباید اینها را رایگان بیمه کنند؟ آیا اینهایی که برای عیاشی به ترکیه می‌روند بیمه می‌دهند؟*ناراحت ازفزوني زائران اربعين:

حجت الاسلام شهاب مرادی با بیان اینکه عده ای از اینکه بازار حضور مردم در کربلا گرم است، دلخور هستند، اظهار داشت: سال های گذشته عنوان می شد که اگر حج نرویم آل سعود با مشکل مواجه می شود؛ امسال این اتفاق افتاد و حج بسته شد، ولی نه آل سعود به خاک سیاه نشست و نه وضعیت اقتصادی ما بهتر شد.

Image

به گزارش مشرق، سومین قسمت از برنامه «پیاده آمده ایم» شب گذشته با حضور حجت الاسلام شهاب مرادی و اجرای وحید ملتجی با موضوع حمایت از دین به روی آنتن شبکه اول سیما رفت.

شهاب مرادی در این برنامه گفت: یکی از مشکلات در این حوزه کامل گرایی است؛ به عبارت دیگر انسان ها فکر می کنند اگر نمی توانند یک کاری را به طور کامل انجام دهند، اصلا نباید وارد آن حوزه شوند، در حالی که کسانی که شجاعت انجام کارها را داشته باشند و وارد میدان شوند، حتما موفق می شوند.

حجت الاسلام مرادی تصریح کرد: روح اصلی کمک به دین، جهت گیری است ، به عبارت دیگر جهت گیری همان نیت کردن است، به طور مثال در نماز باید جهت مان به سوی قبله باشد؛ با این حال عده ای اصلا نمی خواهند این جهت گیری در بسیاری از حوزه ها وجود داشته باشد چرا که به نفع شان نیست.

حجت الاسلام شهاب مرادی با بیان اینکه عده ای از اینکه بازار حضور مردم در کربلا گرم است، دلخور هستند، اظهار داشت: سال های گذشته عنوان می شد که اگر حج نرویم آل سعود با مشکل مواجه می شود؛ امسال این اتفاق افتاد و حج بسته شد، ولی نه آل سعود به خاک سیاه نشست و نه وضعیت اقتصادی ما بهتر شد، با این حال عده ای دوست دارند که همیشه چنین حرف هایی را بزنند و با اینکه بازار دین رونق داشته باشد، مشکل دارند.

حجت الاسلام شهاب مرادی تصریح کرد: همه ادم ها باید بخواهند که به دین کمک کرده و تمایل به ورود به این عرصه داشته باشد و اگر اینگونه باشد، راه هموار می شود و ما تنها باید راه کمک کردن را به آنها را آموزش دهیم، ولی وقتی کسی بخیل است و نمی خواهد کمک کند، نمی توانیم کاری برایش انجام دهیم.

حجت الاسلام مرادی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم به دین کمک کنید، باید روی خودمان کار کنیم و از اعماق قلب مان بخواهیم که بتوانیم به دین کمک کنیم . افراد باید نیت کنند تا بتوانند به دین کمک کنند و بگویند که با امام حسین (ع) هستند و نه با هیچ کس دیگر و اگر این مسئله را با خود تکرار کنند حتما راه کمک به دین را نیز پیدا می کنند.

حجت الاسلام مرادی با بیان اینکه حکمت ثواب هویت است، هر دعایی که بیشترین ثواب را دارد بیشترین تاثیر را نیز در هویت سازی خواهد داشت، گفت: جامعه کبیره دانشنامه ای از معرفت امام است و اگر به من مسلمان گفتند چه کسی هستیم باید بگوییم همان کسی که امام در جامعه کبیره بیان کرده است،البته زیارت عاشورا، دعای وارث و ... هم اینگونه هستند و اگر هویت ما اینگونه شد که ما می خواهیم دین را یاری کنیم آن زمان خدا خودش به افراد نصرت می دهد.

وی اظهار داشت: مسئله مهم در کمک به دین تنها خواستن افراد است و اینکه افراد در پیام به این برنامه می نوستند من حامی دین هستند، خودش هویت ساز است.


*تسهیلات تور براى مسافران كشورهاي عياشي ولي محدوديت براى زيارت عتبات و زائران حسیني (عليه السلام)

1- چرا سفر به گرجستان و ارمنستان و ترکیه که پاتوق توریسم عیش و کیف و دوری از خداست باید بدون روادید باشد؟
اما حكومت، هیچ رایزنی، هیچ تلاشی برای سهولت زيارت زائران ايراني در کشور همسایه ما نکرده است؟ چون یک سفر الهی است؟!

2- چرا باید حكومت مرتبا در تریبون های رسمی با رعب و وحشت القا کند که افراد (زوار) بدون روادید را دستگیر میکند؟ در حاليكه مسافران عياشي تركيه و ارمنستان را و كرجستان را بشارت عدم نياز به ويزا مي دهد؟

3- چرا حكومت پایانه های مرزی کشور را تنها به 3 پایانه محدود کرده؛ با توجه به اینکه حضور میلیونی زوار در مرزها هر ساله قابل پیش بینی است؟

4- مرزهای غربی کشور به پارکینگ تبدیل شده، چرا حكومت نباید ناوگان عمومی فعالی برای این روزها اختصاص دهد تا با حجم ترافیک بالا در این شهرها مواجه نشویم؟

5- آیا با دو ماه از حقوقهاي نجومي و يك ماه هزينه هاى كزاف فوتبال و بازيها و نيز اسرافكاريهاي تلويزيون و جايزه هاى ميلياردي هرماهه شركتهاي خصولتي نمي توان چند تا وسیله ایاب و ذهاب عمومی برای زایران کرایه کرد؟

6- آیا واقعا بودجه ای بیشتر از دو الی سه ماه از حقوق نجومی بگیران برای ایجاد حداقل تسهیلات پارکینگ و گمرکی برای زایران مورد نیاز بود؟
در حالیکه خود به خوبی میدانند اگر کوچکترین مطالبه ای درباره بودجه برای این امور، از مردم شود، در کمترین زمان مهیا میشود.

7- چرا حكومت ايران باید با دریافت بیمه اجباری از زوار و افزایش چند برابری کرایه ها، کاسب اربعین شود؟ و براى بارك در بيابانهاي خالي روزانه بنج هزارتومان براى هر وسيله نقليه دريافت كند؟

8- چرا باید ستاد حكومتي اربعین رسما و کتبا به صدا و سیماي دولتي دستور دهد: از دعوت و تشویق مردم به پیاده روی اربعین حسینی، خودداری کنند؟

9- چگونه است همین حكومتی که برای استادیوم محدود صدهزارنفری آزادی قبل از بازی "دربی" پیاپی اطلاعیه تلویزیونی برای هجوم به ورزشگاه سر می دهد، اما برای کربلا به صداوسیما عدم تبلیغ را دیکته می کند؟؟!

10- با اينكه جمعيت زائران ايراني در ميان كل زائران اربعين حدود هفت درصد مي باشد، حكومت ايارن مرتبا از نرويد و ناتواني حتى عبور و خروج از مرز دم مي زند،
و كشور عراق با يك جهارم جمعيت ايران و دولت در حالت جنك با ترورستها، مرتبا اعلام مي كند كه كشورش امادكي بذيرش هر قدر زائر را دارد و هيج محدوديتي از طرف دولت و ملت عراق براى بذيرش زائران نيست؟

خداوند شر عوامل صهيونيستي و مجوسي و ملحد و بي دين را از سر ملت مسلمان و مؤمن ايران و همه جهان دفع و رفع بفرمايد

================
توضيح: شبيه سؤالات فوق راسايت خبري مشرق نيز مطرح كرده است، البته با رنك و لعاب تصفيه حساب سياسي؛ كه اينجا فارغ از ان منازعات و فقط در مصلحت زائران اربعين مطرح مي شود

Image

ازدحام زائران پشت مرز بسته مهران
--------------------
به دنبال اعلام (نادرست) رسانه ها و مسؤولان ايراني در علت از دحام مرز مهران؛ بسته بودن مرز از سوي عراق؛ مسؤولان عراقي بشدت آنرا تكذيب كردند:

مرز زرباطیه فعال است

مدیر کل گذرگاه های مرزی در وزارت کشور عراق، با اعلام عبور جمعیت زائران خارجی واردشده به عراق که اکثریت آنها از جمهوری اسلامی ایران هستند، از مرز دومیلیون نفر تاکید کرد که مرز زرباطیه (مهران) همچنان فعال است و به کار خود ادامه می دهد.

به گزارش «شیعه نیوز»، مدیر کل گذرگاه های مرزی در وزارت کشور عراق، با اعلام عبور جمعیت زائران خارجی واردشده به عراق که اکثریت آنها از جمهوری اسلامی ایران هستند، از مرز دومیلیون نفر تاکید کرد که مرز زرباطیه (مهران) همچنان فعال است و به کار خود ادامه می دهد.

سرلشکر 'سامی السودانی' در بیانیه ای که نسخه ای از آن روز جمعه در اختیار ایرنا قرار گرفت افزود که گذرگاه مرزی زرباطیه (مهران) در استان واسط در شرق عراق، با تمام توان خود، فعال است و کادرهایش در حال استقبال از زائران حسینی و تودیع زائران خروجی از این مرز هستند.

وی اضافه کرد که هرگونه ادعا در خصوص بسته شدن گذرگاه مرزی زرباطیه را به روی زائران امام حسین (علیه السلام) تکذیب می کند.
سرلشکر السودانی در عین حال گفته است که ورود زائران خارجی اربعین حسینی فقط طبق ضوابط قانونی و اداری دولت عراق از جمله همراه داشتن روادید قانونی ورود به داخل اراضی عراق ، انجام می شود.

مدیر کل گذرگاه های مرزی در وزارت کشور عراق تاکید کرد که زائرانی که روادید ورود به اراضی عراق را همراه دارند به صورت روانی در حال حاضر در حال ورود و خروج از اراضی عراق هستند.
سرلشکر سامی السودانی تعداد کل زائران خارجی وارد شده به عراق را تا به امروز برای شرکت در آیین زیارت اربعین حسینی را بالغ بر دو میلیون نفر ذکر کرد.

وی گفت که حرکت روان ورود و خروج زائران خارجی از مرزها با تلاش نیروهای وزارت کشور عراق در بخش های مختلف از جمله مرزبانی و گذرنامه و تلاش های بخش های امنیتی، خدماتی و مردمی که همواره پشتیبان نیروهای امنیتی عراق هستند، به صورت روانی جریان دارد.

منبع: ایرنا

============اخبار مشكلات زائران ايراني اربعين در موقع بازگشت بنا بر وضعيت فعلي مرز مهران =============​

هوا سرد شده تن های خسته زوار پس از چند روز پیاده روی رنجور و کم تحمل شده
و ترافیک در اطراف مرز مهران از شهر بدره در آن سوی مرز آغاز می شود،
زائران قریب به ۱۵ کیلومتر در آن سوی مرز باید پیاده روی کنند
بعضا در تاریکی شب باید از دل بیابان ها بیایند
و کنترل در مرز عراق و ایران حداقل ۵ ساعت زمان نیاز دارد،
از مرز هم که بگذرند در داخل ایران هم ترافیک تا مهران بیداد می کند لذا دوباره پیاده روی شکل می گیرد
و این بار بدون موکب ها و فضای شوق زیارت، لذا کار سخت تر هم می شود، افراد مسن و بیمار کودکان اولین گروهی هستند که در معرض خطر قرار می گیرند.​

===============موضع رسانه های دولتی غربيها بخصوص انکلیسیها و امریکائیها در برابر اربعين ================

ایندیپندنت: رسانه‌های غرب با بزرگترین تجمع مسالمت آمیز بشری گزینشی برخورد می‌کنند
رادیو اوستون: آمریکا و انگلیس دررابطه با اربعین دچار کور رنگی شده‌اند

رسانه های آزاد غربی از تعامل گزینشی رسانه هاى دولتي غربي در پوشش خبرهای تشرف پیاده برای زیارت اربعین حسینی به شدت انتقاد کردند.
ایندیپندنت: رسانه های غرب با بزرگترین تجمع مسالمت آمیز بشری گزینشی برخورد می کنند/ رادیو اوستون: آمریکا و انگلیس در رابطه با اربعین دچار کور رنگی شده اند/ هافتینگتن پست: اگر می خواهید با اسلام واقعی آشنا شوید به راهپیمایی اربعین بیایید
سرویس جهان مشرق- رسانه های غربی از تعامل گزینشی در پوشش خبرهای راهپیمایی و زیارت اربعین حسینی به شدت انتقاد کرده، آن را بزرگ ترین تجمع مسالمت آمیز بشری در جهان دانستند.

روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» با تاکید بر اینکه زیارت اربعین حسینی بزرگ ترین تجمع بشری در جهان شمرده می شود، نحوه تعامل رسانه های غربی با این زیارت میلیونی را مورد انتقاد قرار داد و خاطر نشان کرد که این تجمع میلیونی فراتر از جشنواره «کام میلا» هندوها که سه سال یک بار برگزار می شود و همچنین شمار شرکت کنندگان در آن 5 برابر مراسم حج است.

نویسنده مقاله حکایت جوان استرالیایی را نقل می کند که شیفته او شده است. وی پیاده به زیارت بارگاه امام حسین علیه السلام مشرف شده و همان جا اسلام می آورد.

در بخشی از این مقاله نویسنده به نقل از این جوان استرالیایی می نویسد: برآورد شده بیش از 2 میلیون وعده غذایی رایگان افراد و نیروهای داوطلب مردمی به زائران ارائه می دهند که بسیار بیشتر از میزان غذایی است که وزارت دفاع آمریکا به زلزله زدگان کشور «هائیتی» کمک کرد و 4 میلیون وعده را شامل می شد.

Image

در این راستا، نویسنده مقاله صمن انتقاد از نحوه تعامل رسانه های غربی با این رخداد عظیم، این رسانه ها را به تلاش برای فریب و تحریف افکار عمومی و پنهان کردن عمدی حقیقت آنچه در عراق جریان دارد، متهم می کند.

روزنامه ایندیپندنت با تاکید بر اینکه زیارت اربعین به خاطر سه نماد بزرگ ترین تجمع بشری در جهان، بزرگ ترین گروه داوطلب مردمی در دنیا و بزرگ ترین سفره گسترده و رایگان در جهان، باید در کتاب رکوردهای «گینس» ثبت شود، در حالی که آنچه در کربلا طی زیارت اربعین در جریان دارد، نماد و نمودی از اخلاق عالی انسانی و جلوه تسامح و همزیستی مسالمت آمیز جوامع بشری و کشتن منیت‌ ها و خودخواهی ها و تلاش برای یاری مظلومان و ستم دیدگان است و این همان دین «محمد» (ص) است که گروه تروریستی تکفیری «داعش» به مخالفت با آن پرداخت و وارد مبارزه با آن شد.

Image

این اولین بار نیست که رسانه های غربی از نحوه تعامل این رسانه ها با رخ داد عظیم «زیارت و راهپیمایی اربعین حسینی» انتقاد و آن را گناهی غیر قابل بخشایش توصیف می کند.

«رادیو اوستون» از زیارت و راهپیمایی اربعین به عنوان بزرگ ترین تجمع و راهپیمایی دینی و سیاسی در جهان یاد و آن را بی مانند و بی نظیر توصیف کرده و تاکید می نماید، رسانه های غربی با نادیده گرفتن این تجمع بزرگ بشری از بیش از 80 کشور جهان و با حضور و مشارکت بیش از 20 میلیون نفر، مرتکب اشتباه و خطای حرفه ای می شود.

Image

به گفته این رادیو اروپایی آنچه گزارشگران و خبرنگاران وابسته به آن تهیه کرده اند، نشان می دهد، آنچه در عراق جریان دارد، با هیچ تجمع و رخ دادی در جهان قابل قیاس نیست و پیام های سیاسی و امنیتی و دینی بسیاری در سطح منطقه ای به همراه دارد.

رادیو اوستون تاکید می کند که غرب و در راس آن، آمریکا و انگلیس باید دچار کور رنگی شده باشند که این پیام ها را نمی بینند، پیام هایی که در قالب های گوناگون و به اشکال مختلف به کاخ سفید و متحدان منطقه ای و بین المللی اش داده می شود.

نشریه آمریکایی «هافینگتن پست» نیز یکی دیگر از این رسانه های غربی است که به شدت از پوشش سیاسی این مراسم توسط این رسانه های انتقاد کرده، از اصحاب رسانه در غرب می خواهد به این سوال پاسخ دهند که چگونه است، آنها کوچک ترین تجمع و راهپیمایی در انگلیس و یا صدها تجمع محدود در کشورهای مخنلف جهان را نادیده نگرفته و از آن ده ها فیلم و گزارش و تحلیل و تفسیر تهیه می کنند، در حالی که این تجمع خروشان و مسالمت آمیز بشری را نادیده گرفته از آن بی تفاوت و در سکوت مطلق می گذرند.

Image

هافینگتن پست در گزارش خود با اشاره به اینکه در طول راهپیمایی اربعین حسینی می توان تجسم عینی ارزش هایی چون صبر، خویشتنداری، فداکاری، از خودگذشتگی، بخشش و اخوت و برادری را مشاهده کرد، تاکید می کند: قهرمانان واقعی این افراد هستند که ترسیم کننده و به وجود آورنده بزرگ ترین حماسه بشری هستند، نه قهرمانان واهی و پوشالی که هالیوود در استودیوهای خود خلق می کند.

این نشریه آمریکایی یادآور می شود: اگر حقیقتا می خواهید با اسلام واقعی و حقیقی آشنا شوید، به شما زیارت اربعین توصیه می شود، چراکه جشنواره و همایش ارزش هایی است که محمد (ص) آنها را به بشریت عرضه کرد و تکفیری های افراطی تلاش می کنند، آن را تحریف کنند، همان کسانی که سلاله قاتلان حسین (ع) در روز عاشورا هستند؟

هافینگتن پست در پایان تاکید می کند، اگر می خواهید، با ریشه ها و اصول اعتقادی «داعش» آشنا شوید، باید دشمنان این گروه را بشناسید.
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

تحریفات در زیارت اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 26, 2016 8:36 pm

موكبهاى ايراني با خدمات ويژه پذيرايي = برگزاري تئاتر براى زائران!!

خبرگزاری فارس: کوروش زارعی با اشاره به برنامه های نخستین همایش تئاتر مردمی پیاده روی اربعین، از اجرای 8 نمایش در مسیر نجف تا کربلا در این ایام گفت.

کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، با اشاره به فعالیت های جدید این مرکز گفت: در نظر داریم نخستین همایش تئاتر مردمی پیاده روی اربعین را در این ایام در موکب ها و عمودهای مختلفی که ما از پیش در مسیر نجف تا کربلا تعیین کرده ایم، برگزار کنیم.

وی افزود: همکاران من نزدیک به چهار ماه تلاش کردند تا گروه های مختلف نمایشی را از سراسر ایران جمع آوری کنند و بر همین اساس قرار است 8 گروه نمایشی به زبان های عربی و فارسی بین نجف تا کربلا به اجرای نمایش بپردازند. نمایش «واگویه های علی گندآبی» از همدان، سه نمایش از کرمانشاه، یک نمایش از پردیس دانشگاه تهران و سه نمایش از اهواز قرار است در این ایام اجرا شوند.

زارعی عنوان کرد: اجرای چنین همایشی باعث می شود تجربه ای در عرصه نمایش های آیینی و مذهبی به دست آوریم و بتوانیم سال آینده به صورت دقیق تر و مدبرانه تر به اجرای چنین برنامه هایی بپردازیم. البته در نظر داریم با هنرمندان تئاتر عراق هم ارتباط برقرار کنیم تا به تولیدات مشترکی با آن‌ها برسیم. این را هم باید بگویم که برخی از هنرمندان تئاتر عراقی فکر می کنند چنین کارهایی شعاروار است، اما ما با برنامه هایی که داریم می خواهیم آن ها را به این امر تشویق کنیم؛ زیرا به هرحال در پیاده روی اربعین حدود 20 میلیون نفر شرکت می کنند که می توان از این ظرفیت بزرگ در جهت اهداف خودمان استفاده کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: من هم در ایام پیاده روی اربعین در چند موکب و عمودی که از پیش مشخص کردیم، مقتل خوانی خواهم کرد.

تعليق: هر چند تئاتر در موضوعي به اسم عاشورا و كربلا هست
اما اينكه بخواهند زئران پياده اربعين را كه با حال عزاداري وذكر و توسلات و بكاء وخشوع ووو وو انواع برنامه هايي كه صورتي از عبادات است؛ هستند را
به تئاتر ووو مشغول كني خودش به عنوان يكي از موارد وارد كردن تحريفات در برنامه هاى ديني است
مثل اينكه در رواق حرم ائمه بعثه ايران بخواهد تئاتر زندگي امامان بگذارد

جاي تئاتر در سالن تئاتر و سينما و مراكز به اصطلاح فرهنگي شان است كه بجاى تئاترهاي الحادي تئاتر ديني بايد بگذارند
اما اگر تئار بخواهند مسجد و حسينيه و حرم و مجلس عزاداري و راه پياده بياورند اين تحريف و مسخ برنامه هاى ديني است هر چند موضوع تئاتر ديني باشد
قالب و عنوان ووو تئاترمناسب محيطهاي خودش است نه حرم و مسجد و حينيه و مسير عزادران و محل گريه وز بكاء و خشوع
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

دشمنان آئین اعلی در زیارت اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 26, 2016 8:40 pm

ممانعت مصر از سفر زائرين اربعين به نجف

به گزارش «شیعه نیوز»، پایگاه الیوم السابع به نقل از یک منبع در فرودگاه بین المللی قاهره نوشت: ۱۶ نفر از شیعیان مصری که قصد داشتند برای زیارت از مراقد مقدسه عراق در نجف، کاظمین، کربلا و کوفه به عراق بروند، به دلیل اقدامات مسئولان این فرودگاه از سفر خود بازماندند.

Image

این منبع تشریح کرد: اقدامات مربوط به سفر خارج از کشور این زائران در حال تمام شدن بود که مسئولان فرودگاه استعلام جزئیات این گروه و هدف از سفر آنها به عراق را خواستار شدند اما به دلیل ضیق وقت نتوانستند سوار هواپیما شوند و هواپیما بدون آنها به پرواز درآمد.

این منبع افزود: مسئولان فرودگاه پس از آنکه هواپیما به پرواز درآمد، پاسپورت زائران را به آنها داده و اجازه دادند تا فرودگاه را ترک کنند.

با در خون غلطيدن؛ پياده اربعين برگزار كردند

طبق اعلام جنبش اسلامی نیجریه، در تیراندازی نیروهای پلیس این کشور به سوی شیعیان در شهر شمالی کانو دستکم ۱۰۰ نفر شهید و چندین تن نیز زخمی شده‌اند.

Image
Image Image Image
Image Image Image
Image

تخریب یک حسینیه دیگر شیعیان در نیجریه

به گزارش «شیعه نیوز»، وب‌سایت جنبش اسلامی نیجریه نوشت: حسینیه شیعیان در شهر زاریا در ایالت کادونا به دستور مقامات این ایالت با بولدوزر تخریب شده است.

Image

همچنین، یک مرکز آموزشی و علمی شیعیان نیجریه نیز در این حمله کاملا تخریب شده است. این مؤسسه به‌عنوان مرکز آموزش ابتدایی و راهنمایی در ایالت کادونا ثبت شده بود.

شیعیان نیجریه شهدای حمله اخیر ارتش به راهپیمایی اربعین را دفن کردند

خبر دیگری از نیجریه حاکی است که شیعیان این کشور شهدای حمله وحشیانه پلیس شهر کانو به راهپیمایی نمادین اربعین را تشییع و دفن کردند.

اعضای جنبش اسلامی نیجریه اجساد هشت شهید را که در اختیار داشتند دفن کردند، اما ده‌ها جسد همچنان در دست ارتش و پلیس نیجریه است و گفته می‌شود ارتش نیجریه آن‌ها را در گورهای دسته‌جمعی دفن کرده است.

در میان اجسادی که دفن شده‌اند، جسد زینب کوچکترین شهید این واقعه نیز به چشم می‌خورد.

در واقعه حمله پلیس شهر کانو(دومین شهر بزرگ نیجریه) به شیعیان بیش از ۱۰۰ نفر شهید شدند.

مدرسه اسلامی فدیه در زاریا و حسینیه شیعیان در سامیناکای نیجریه به دست ماموران دولتی ایالت کادونا و نیروهای امنیتی این کشور تخریب شدند.
مدرسه اسلامی فدیه در زاریا یک موسسه آموزشی به ثبت رسیده توسط گروه جنبش اسلامی نیجریه بود که دارای مهدکودک، مدارس ابتدایی و دبیرستان بوده و صدها دانش آموز مسلمان در این مدرسه تحصیل می‌کردند.
حسینیه شیعیان در سامیناکا نیز هنگامی توسط دولت طرفدار وهابیت در نیجریه تخریب شد که در دست ساخت قرار داشت.

ماموران دولتی پیش از تخریب این ساختمان هیچ هشداری نداده و هنگام حضور در صحنه نیز حکم دادگاهی در این باره همراه نداشتند. در حقیقت آن‌ها تنها با همراه داشتن بولدوزر و نظامیان سرتاپا مسلح در محل حاضر شده و دستور تخریب مراکز اسلامی شیعیان را صادر کردند.

بولدوزرهای دولتی همچنین آرامگاه الحاجی حامد دنلمی در داخل مدرسه فدیه را نیز از بین برده و هنگام غارت اشیای باارزش مدرسه توسط اشرار، بدون هیچ اقدامی تنها تماشاگر بودند.

Image Image
Image Image
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

رفتار اعلی در اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 26, 2016 8:42 pm

هفتصد بانوي زائر اربعين در كربلا نوزاد خود را بدنيا اوردند


به گزارش «شیعه نیوز»، دکتر 'صباح نور هادی الموسوی' در بیانیه ای افزوده است که در طول هشت روز گذشته از طرح ویژه بهداشتی به مناسبت زیارت اربعین حسینی٬ 689 کودک در کربلا به دنیا آمدند.

Image

وی اضافه کرد که بیمارستان ها و ایستگاه های درمانی در سطح کربلا و مبادی این شهر مقدس، در طول ایام مبارک اربعین حسینی بالغ بر پنج میلیون مراجعه کننده را درمان کردند و 304 عمل جراحی در بیمارستان های کربلا انجام شد.
مدیر کل اداره بهداشت کربلا اضافه کرد که قریب 29 هزار مورد نیز با خودروهای فوریت های پزشکی به دیگر مراکز درمانی انتقال داده شدند.

دکتر صباح نور هادی الموسوی اضافه کرد که درطول ایام گذشته از زیارت اربعین حسینی، مردم یک هزار و 321 کیسه خون به مراکز خون دایر شده در سطح شهر کربلا اهدا کردند.

اداره کل بهداشت استان کربلا برای زیارت اربعین امسال یک طرح ویژه تدارک دیده بود که شامل تامین 96 دستگاه خودرو فوریت های پزشکی و ایجاد 44 ایستگاه درمانی و آماده سازی 9 بیمارستان استان کربلا و ایجاد 46 تیم بهداشتی برای نظارت بر نوشیدنی ها و خوراکی ها بوده است.
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

خدمت‌رسانی ۶۰ هزار موكب عراقي به زائران اربعین در جاده نجف-ک

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه اکتبر 28, 2017 6:20 am

سال 1396 = 1439

خدمت‌رسانی ۶۰ هزار موكب عراقي به زائران اربعین در جاده نجف-کربلا


شفقنا- اداره کاروان های حسینی در کربلای معلی از استقرار ده ها هزار کاروان در جاده ارتباطی با نجف اشرف برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی خبر داد.
به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری الغد پرس عراق، اداره کاروان های حسینی در کربلای معلی پیش از ظهر امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که ۶۰ هزار کاروان خدمات رسانی در جاده ارتباطی میان این شهر و نجف اشرف مستقر شده اند تا در ایام اربعین امام حسین (ع) خدمات لازم را ارائه دهند.

Image

بر اساس این گزارش، اداره کاروان های حسینی در کربلای معلی در این باره تاکید کرد که ۶۰ هزار کاروان خدمات رسانی مذکور مجوزهای امنیتی و اداری لازم را دریافت کرده و در طول جاده ارتباطی نجف به کربلا در بیرون از شهر مستقر شدند تا با ارائه خدمات مختلف از قبیل مواد غذایی، نوشیدنی، محل استراحت و غیره، از هزاران زائر که برای شرکت در مراسم عزاداری اربعین حسینی، با پای پیاده راهی کربلا می شوند، پشتیبانی کنند
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

موکبهای ایرانی ۱۲۰ میلیون پرس غذا تقدیم زائران اربعین می‌کنن

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 04, 2017 3:11 pm

موکبهای ایرانی ۱۲۰ میلیون پرس غذا تقدیم زائران اربعین می‌کنند/ نحوه اسکان رایگان در منازل مردم عراق


رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه یک هزار و ۳۵۰ پروانه موکب‌داری صادر شده است، گفت: امسال نزدیک به ۱۲۰ میلیون پرس غذا در مدت ۲۰ روز تقدیم زائران حسینی خواهد شد.

Image

به گزارش تهران پرس، حسن پلارک در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره وظایف ستاد بازسازی عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی و برنامه‌های پیش‌رو برای زائران اربعین اظهار کرد: مسئولیت اسکان، پذیرایی و تغذیه زائران ایرانی در مرزها و داخل عراق در ایام اربعین بر عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات و کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی است.

وی ادامه داد: خدمات‌دهی کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) به‌صورت کامل و از سوی موکبهای شناسنامه‌دار انجام ‌می‌گیرد؛ این خدمات‌رسانی در مبادی ورودی و خروجی مرزها، داخل خاک عراق، شهرهای مذهبی عراق(کربلا، نجف، کاظمین و سامرا) و مسیر پیاده‌روی زائران انجام می‌شود.

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه تعداد زائران ایرانی مراسم اربعین حسینی در سال گذشته حدود 2 میلیون و 600 هزار نفر بود، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها امسال حدود 3 میلیون نفر از کشورمان در مراسم اربعین حسینی حضور می‌یابند که به همین منظور نقاط ضعف سالهای گذشته رفع شده و خدمات‌دهی نیز افزایش می‌یابد.

به گفته پلارک، اعتبارسنجی نسبت به خدمات‌دهی مراسم اربعین حسینی انجام گرفته و صد در صد این موضوع هم مردمی خواهد بود؛ ستاد و کمیته مشارکتهای مردمی، مسئولیت سازمان‌دهی خدمات‌رسانی مردمی را در این ایام به‌ عهده دارد.

نحوه دریافت پروانه‌ موکب‌داری برای ایام اربعین

وی به نحوه جذب خادمان و موکبها در استانهای مختلف کشور اشاره کرد و افزود: طبق اطلاع‌رسانی دفاتر ستاد بازسازی عتبات عالیات در استانهای کشور، داوطلبان موکب‌داری که غالباً از هیئتهای مذهبی بوده‌اند در ابتدا ثبت‌نام اولیه را برای ایام اربعین حسینی انجام دادند و پس از طی مراحلی نظیر مشخص شدن میزان ارائه خدمات، پروانه موکب‌داری برای ایام اربعین را دریافت کردند.

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) تصریح کرد: عمده برنامه‌ریزی‌ها و فعالیتهای ما برای موضوع اربعینحسینی از سه ماه قبل آغاز شده و هم‌اکنون به جمع‌بندی کاملی برای اقدامات موکبها و خدمات آنها دست یافته‌ایم.

بهره‌گیری از تجربیات سالهای قبل و رفع ایرادات

پلارک افزود: امسال از تجارب سالهای قبل به‌طور کامل بهره گرفته‌ایم که تمامی برنامه‌ریزی‌ها و رفع ایرادات نیز انجام شده است؛ بنابر تمهیدات اندیشیده شده موضوع تغذیه و اسکان به همراه سایر خدمات از سوی موکبها و خادمان اهل بیت(ع) صورت می‌گیرد.

پخت روزانه 6 میلیون غذا پرس غذا در ایام اربعین

وی به موضوع تغذیه و اسکان زائران اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: در طول مدت 20 روز، روزانه در هر وعده 2 میلیون پرس غذا تقدیم زائران اربعین حسینی خواهد شد که در مجموع هر روز 6 میلیون پرس غذا از سوی موکبهای ایرانی به زائران داده می‌شود.

اسکان زائران اربعین در موکب‌های پروانه‌دار

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) ادامه داد: بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر از زائران اربعین حسینی نیز هر شبانه‌روز در موکبهای ایرانی واقع در مبادی ورودی مرزها و شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا اسکان می‌یابند.

پلارک با بیان اینکه امسال خدمات‌‌رسانی منظم‌تر، کامل‌تر و بیشتر از سالهای قبل خواهد بود، گفت:‌ براساس تدابیر اندیشیده شده امسال زمینهای بیشتری برای موکبهای ایرانی در کشور عراق و مبادی مرزی در اختیار گرفته‌ایم؛ خدمات زیرساختی از جمله بحث آب، برق و فاضلاب زمینها هم حل شده و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی ادامه داد: تمامی برنامه‌ها اعم از فراهم شدن زمین، خدمات زیرساختی و رعایت مسائل ایمنی در ایام اربعین حسینی مورد توجه جدی ما خواهد بود.

کنترل زائران در ورودی و خروجی مواکب

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) توضیح داد: ضمناً رعایت مسائل ایمنی و امنیتی برای موکبهای محل اسکان زائران همچون آتش‌نشانی، اطفا حریق و کنترل ورودی و خروجی زائر به داخل موکبها را هم مورد توجه جدی قرار داده‌ایم تا خدایی ناکرده شاهد عملیات خطرناکی از سوی تکفیریها نباشیم.

به گفته پلارک، مرزهای شلمچه، چزابه، مهران و خسروی آماده استقرار موکبهای اربعین حسینی می‌شوند و این خدمات‌رسانی امسال به‌طور متناسب و متوازن انجام می‌گیرد یعنی موکبها به‌صورت مناسب توزیع و چینش شده‌اند و از تجمیع، کمبود و پراکندگی آنها در یک نقطه خاص جلوگیری شده است.

توزیع متوازن موکبها و عدم پراکندگی آنها در یک نقطه

وی با بیان اینکه توزیع موکبها متوازن انجام شده است، افزود: طبق برنامه‌ریزیها امسال در شهرهای ورودی به مرزهای چزابه، شلمچه، مهران و خسروی چندین موکب برای زائران در نظر گرفته شده است.

برپایی موکبهای جدید برای زائران اربعین حسینی

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه تمامی موکبهای ایرانی امسال دارای پروانه و شناسنامه هستند، گفت: امسال به غیر از موکبهای اسکان و تغذیه، برخی موکبها هم برای میان وعده، نظافت، پاکسازی، خیاطی، واکس، ویلچر و تعمیرات در نظر گرفته شده است.

پلارک تصریح کرد: امسال تمامی موکبهای ایرانی موظف به ارائه خدمات به همه زائران اربعین حسینی هستند و این خدمات‌دهی منوط به یک نقطه یا یک قشر خاص منحصر نمی‌شود.

وی با بیان اینکه همه موکبها طبق برنامه‌ریزی به زائران امام حسین(ع) خدمات می‌دهند، گفت:‌ امیدواریم با توجه به تجارب خوبی که در سالهای گذشته به دست آمد، امسال شاهد خدمات‌دهی بهتر به زائران اربعین حسینی باشیم و ثواب زیارت زائران هم نصیب ما و خادمان شود.

خدمات تغذیه‌ای به زائران اربعین 20 روزه است

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه خدمات‌ تغذیه‌ای در ایام اربعین از سوی موکبهای ایرانی حدود 20 روز و در فاصله پنجم تا بیست و پنجم آبان ماه انجام می‌گیرد، گفت: این خدمات‌دهی به زائران اربعین حسینی چند روز قبل از اربعین و چند روز پس از اربعین حسینی انجام می‌شود؛ موکبهای در نظر گرفته شده حدود 120 میلیون پرس غذا در این ایام تقدیم زائران می‌کنند.

صدور یک هزار و 350 پروانه موکب‌داری برای اربعین

پلارک با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای اعزام موکب‌داران و ملزومات راه‌اندازی آنها در حال انجام است، گفت: تاکنون حدود یک هزار و 350 پروانه و مجوز موکب‌داری برای ایام اربعین حسینی 96 صادر شده که خدمات‌دهی آنها بر اساس جداول تعهدی و برنامه‌ریزی مشخص است.

وی با بیان اینکه حدود 15 هزار نفر موکب‌دار، خادم و اعضای زیرمجموعه کمیته‌ها امسال از ایران برای زائران اربعین حسینی خدمت‌رسانی می‌کنند، اظهار کرد: ویزای موکب‌داران و خادمان به صورت زیارتی و رایگان در نظر گرفته شده و مدت اعتبار آن نیز سه ماهه است.
رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع)تصریح کرد: چیدمان موکبها به نوعی طراحی شده که چند روز قبل و چند روز بعد از اربعین به زائران خدمات‌رسانی می‌کنند که بعضاً این خدمات طبق برنامه‌ریزیها بر اساس تراکم جمعیت افزایش می‌یابد.
پلارک ادامه داد: در حال حاضر برنامه‌ریزی‌ها و رایزنی‌های لازم برای دریافت زمین و انتقال کالاهای موکب‌داران با طرف مقابل انجام گرفته است و هم اکنون نیز همه مراکز استانهای ما در عراق مشغول دریافت محلهای استقرار موکبها برای ایام اربعین حسینی هستند تا تمامی خدمات به‌موقع ارائه شود.
بزرگ‌ترین موکب ما در صحن حضرت زهرا(س) خواهد بود
وی درباره بزرگترین و کوچکترین موکبهای کشورمان اظهار کرد: محل اسکان و پذیرایی موکبها و گنجایش آنها با یکدیگر متفاوت است؛ بزرگترین موکب ما 100 هزار نفر و کوچکترین موکب 200 نفر را در خود اسکان می‌دهند.
تشکیل عمده موکبها از سوی مردم
رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) تصریح کرد: عمده موکب‌ها و خدمات آنها از سوی مردم و هیئتهای مذهبی انجام می‌گیرد، البته برخی موکبهای وسیع هم توسط ارگانها و آن هم با کمک داوطلبانه مردم و پرسنل برای خدمات‌دهی انجام می‌گیرد.
پلارک به دو باب از موکبهای بزرگ در شهرهای نجف و کربلا اشاره کرد و گفت:‌ دو باب از موکبهای عظیم که جزو طرح توسعه ستاد بازسازی عتبات محسوب می‌شوند هر شب در ایام اربعین، پذیرای هزاران نفر از زائران خواهند بود.
وی افزود: صحن حضرت زهرا(س) در شهر نجف امسال به طور مناسبی به خدمت‌رسانی زائران اربعین می‌پردازد و حدود 100 هزار نفر هر شبانه‌روز در آن اسکان می‌یابند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه بهر‌ه‌برداری کامل از صحن حضرت زهرا(س) انجام می‌گیرد، گفت: اسکان زائران در این محل با تمام امکانات نظیر سیستم گرمایشی، سرمایشی، تهویه، سرویسهای بهداشتی و حتی حمام خواهد بود.

پلارک یکی دیگر از موکبهای عظیم را موکب صحن عقیله بنی‌هاشم (حضرت زینب) در کربلای معلی دانست و افزود: در محل صحن حضرت عقیله بنی‌هاشم(حضرت زینب) در کربلا، موکب وسیعی برای اسکان و پذیرایی زائران تدارک دیده می‌شود.

اسکان 200 هزار نفر در منازل مردم عراق

وی همچنین به اسکان زائران در منازل مردم خوب عراق اشاره کرد و گفت: امسال بالغ بر 200 هزار نفر از زائران در خانه‌های مردم مهماندوست عراق در شهرهای کربلا، نجف و کاظمین ساکن می‌شوند که برای این منظور نیز افرادی برای هدایت زائران در نظر گرفته شده‌اند؛ این برنامه‌ریزی نیز به مودت و دوستی بیشتر میان دو ملت کمک خواهد کرد.

رئیس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) در ادامه به زائران اربعین حسینی توصیه کرد: زائران امکانات لازم اعم از وسایل سفر، داروهای ضروری و مدارک قانونی به‌ویژه ویزا و پاسپورت را همراه داشته باشند.

پلارک اظهار کرد: زائران کشورمان در ایام اربعین حسینی باید با مدارک قانونی از مرزها تردد کنند و ضمناً به فرهنگ کشور دوست و همسایه احترام بگذارند.
منبع : تسنیم
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

تلاش برای وحدت با بهره‌مندی از ظرفیت اربعین

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه نوامبر 04, 2017 3:13 pm

تلاش برای وحدت با بهره‌مندی از ظرفیت اربعین


فعالیت‌های این انجمن در راستای وحدت بیشتر مسلمانان و همه ادیان و گروهای مذهبی در اروپا پیش می‌رود و برگزاری کلاس‌های آموزشی مانند آموزش زبان عربی، فارسی، کلاس‌های آشنایی با احکام، آموزش قرآن و خدمات امور خیریه و برگزاری تورهای زیارتی به ایران، سوریه و عراق و حتی اعزام به حج تمتع از دیگر فعالیت‌های این انجمن است.

رسالت انجمن اربعین حسینی اروپا، وحدت بیشتر مسلمانان و همه گروه‌های مذهبی، با استفاده از ظرفیت‌های بی نظیر اربعین حسینی در مسیر زمینه‌سازی ظهور امام عصر، حضرت مهدی(عج) در اروپا است.

ایکنا در همین راستا با «علیرضا رجبی»، مسئول انجمن اربعین اروپا به گفت‌و‌گو نشست تا چرایی دعوت از مسیحیان برای شرکت در پیاده‌روی اربعین را از او جویا شود، وی اظهار کرد:‌ برای اولین‌بار دیدیم امسال در میان ثبت‌نام کنندگان افرادی از جوانان ادیان دیگر از جمله مسیحیان هستند که با دیدن عکس‌ها و داستان فداکاری امام حسین(ع) برای پیاده‌روی اربعین ثبت‌نام کرده‌اند و تعداد آن‌ها روز به روز افزایش می‌یابد.

نام‌نویسی از اهل سنت

وی با بیان این‌که برادران و خواهران اهل سنت زیادی نیز امسال نام‌نویسی کرده‌اند، افزود: هر کس فراخوان ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین را می‌بیند، علاقمند به نام‌نویسی می‌شود؛ زیرا می‌‌داند از هر جای دنیا اگر خود را به یکی از ایستگاه‌های این انجمن برساند، می‌تواند ویزای خود را به راحتی دریافت کند.

رجبی با گلایه از اینکه امسال از هیچ کانالی برای انجمن اربعین اروپا کمک خاصی نرسیده است، در مورد نحوه ساماندهی این کاروان‌ها در عراق گفت: امسال در نحوه اسکان‌ کاروان‌ها با مشکل مواجه شده‌ایم و به هر سازمان و نهادی که برای کمک رو انداختیم، جواب منفی شنیده‌ایم.

رجبی در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه اعضای انجمن تنها شش نفر هستند، تمام کارهای ثبت‌نام و اخذ ویزا توسط همین چند نفر انجام گرفته و برای حدود هزار نفر نیز محل اسکان در عراق در نظر گرفته‌ایم و با توجه به مشکلات پیش‌آمده به دیگر ثبت‌نام کنندگان اعلام کردیم که شخصا برای اسکان در عراق اقدام کنند.
سیده نرگس وهاب‌زاده
منبع: ایکنا

Image
Image
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

نجف، کربلا و کاظمین؛ عراقی‌ها ۲۴ ساعت آماده به خدمت بودند

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 20, 2017 7:47 pm

نجف، کربلا و کاظمین؛ عراقی‌ها ۲۴ ساعت آماده به خدمت بودند


در گوشۀ حیاط دو کیسۀ برنج پنجاه کیلویی، یک کیسۀ بزرگ آرد، یک کارتن روغن، یک کارتن رب گوجه و ... قرار داشت که معلوم بود برای پذیرایی از زوار در این ایام تهیه کرده است.
حسینیه مشرق- محمد مهدی عبدالله‌زادهنویسنده آثار دفاع مقدس از جمله زائرینی است که امسال توفیق حضور در مراسم راهپیمایی اربعین نصیبشان شد و از نزدیک شاهد میزبانی و سنگ تمام مردم عراق برای زائران حسینی بودند. وی مشاهدات و تجربیات خود از این سفر را در قالب داستان های کوتاه و خواندنی به رشته تحریر درآورده و آن را در اختیار مشرق قرار داده است که قسمت اول آن با عنوان مردم عراق اینگونه از زوار ایرانی پذیرایی کردند منتشر شد. ادامه بخش دوم روایت ایشان از آنچه مردم عراق برای زوار اربعین تدارک دیدند و آنچه در مسیر نجف به کربلا گذشت را میخوانید:

چرا دوستدار اربعین شدم:
راستش را بخواهید سه سال قبل عزیزی از من پرسید: آیا معنی و مفهوم این کار را می‌دانید که یک کشاورز قسمتی از محصول زمینش را که در مسیر راهپیمایی اربعین است را هر سال نذر راهپیمایان کرده یعنی چه؟ آیا می‌شود درک کرد که چرا دختر بچۀ پنج شش سالۀ این کشاورز صبح تا غروب بین راهپیمایان عطر تقسیم می‌کند؟ واقعاً فهم این موضوع مشکل است که چرا خانم این کشاورز هر روز ساعت‌ها پای تنور داغ برای زوار نان می‌پزد؟ با چه حساب و کتابی است که اینان برای آقایشان چنین می‌کنند؟ من که در تحلیل رفتار آنها مانده‌ام! فقط می‌دانم اربعین جو دیگری حاکم است و صحنه صحنۀ دیگریست. بیا با ما برویم!

بر این اساس سال 1394 همپای راهپیمایان اربعین شدم ولی خودم هم می‌دانستم جنس من با آنها تفاوتش زمین تا آسمان است. سال 1395 را به جهت بیماری و برخی مشکلات خودم را از تنفس در آن فضا محروم می‌پنداشتم ولی چند روز به اربعین یادآوری صحنه‌های ناب سال قبل همۀ حساب‌هایم را به هم زد و کوله‌بار سفر را بستم. ولی امسال که چندین کار عقب افتاده داشتم و مشکل جسمی مزید بر علت شده بود فکر کردم دیگر اربعینی نخواهم بود ولی هر روز که به اربعین نزدیک‌تر شدیم فریادی از اعماق وجودم بر می‌آمد اگر توفیق درک اربعین سال دیگر را نداشتی چی؟

هنگام حرکت به نظرم رسید که دوربین فیلمبرداری و ضبط صوت بر ندارم تا بتوانم راحت‌تر از بادۀ اربعین سیراب شوم ولی وقتی قدری جلو رفتیم به نظرم رسید چرا نباید از اربعین بنویسم و این شد که در ذهنم مدلی را طراحی کنم. فکر کردم من یک نفرم و چقدر می‌توانم ببینم و بشنوم بنابراین چه خوب است در ضمن نوشتنِ دیده‌هایم با دیگران نیز مصاحبه کنم. براین اساس سئوالات باز و بسته‌ای را تدارک دیدم و با بیش از 65 نفر مصاحبه کردم و برای اطمینان از اینکه در تندنویسی کلمه یا کلماتی جا نیفتاده باشد، مشخصات هر فرد و شمارۀ تلفنش را برای ارجاعات بعدی یادداشت کردم.

بی پرده بگویم در برابر شنیدن برخی خاطرات مصاحبه شونده که هیچ، پردۀ اشک جلوی دیدۀ من مصاحبه‌گر را نیز می‌گرفت. استخراج نتایج این مصاحبه‌ها زمان نیاز دارد ولی اشاره کنم هیچ یک از گروه مصاحبه شوندگان نبودند که از آمدن به اربعین پشیمان باشند و همچنین در بین آنها فقط دو سه نفر وجود داشت که تجربۀ مهمان شدن در منازل برادران عراقی را نداشته باشد.در نظر دارم به لطف خداوند چند فراز از این سفر را تقدیم شما عزیزان کنم.

****
ساعت 2 بعد از ظهر روز پنجشنبه 11/8/1396 به مرز مهران رسیدیم. ازدحام جمعیت سبب شد ساعت 7:30 شب تشریفات قانونی را پشت سر گذاشته و وارد خاک عراق شویم. باید چند صد متر جلو می‌رفتیم تا به محلی می‌رسیدیم که ایستگاه ماشین‌های ون، اتوبوس، موتور سه‌چرخ و به ندرت هم سواری برای شهرهای زیارتی مقصد زائرین بود. در ایستگاه تا مچ پا در خاک فرو می‌رفت و با حرکت هر وسیلۀ نقلیه گرد و خاک بود که به آسمان تنوره می‌کشید. نیم ساعتی معطل شدیم تا مسئول گروه‌مان با چک و چانه ونی را با کرایه هر نفر به مبلغ چهل و پنج هزار تومان به مقصد کاظمین قرار داد بست.

مسافتی را طی نکرده بودیم که در چند موکب با اشاره جلوی ماشینمان را گرفتند تا برای شام و استراحت مهمان آنها باشیم. سرانجام ماشین در یک موکب نگه داشت. چند ون و اتوبوس دیگر نیز برای شام و استراحت و نماز آنجا متوقف بودند.

به مقدار کافی آب‌های بسته‌بندی یک‌بار مصرف روی هم چیده شده بود و همچنین ظرف بزرگی پر از خرماهای زاهدی ریز خوش‌مزه در پیش‌خوان آنجا گذاشته بودند. مثل تمام موکب‌ها در ابتدای آنجا نیز چایخانه بود و دو سه جوان زوار را به چای ایرانی و عراقی دعوت می‌کردند.

آشپزخانۀ آنها هویدا بود و مشخص بود که زوار قبلی چیزی در دیگ‌های بزرگ غذا باقی نگذاشته‌اند ولی در همین شرایط نیز مرتباً اعلام می‌شد: «هلا بیکم زوّار!»، زوار خوش‌آمدید! و از تنور گرم و روشن آنها نان داغ بیرون می‌آمد تا به کمک سیب‌زمینی‌هایی که در روغن داغ جلیز و ویلیز می‌کردند و دو سه قاچ از گوجه فرنگی که همان وقت آماده می‌شد، غذایی برای پذیرایی آماده شود. این غذای ساده با چنان اشتیاق و محبتی آماده می‌شد که هر اشتهایی را به خوردن تحریک می‌کرد به نحوی که حتی فرد مسنی مثل من که از خوردن غذاهای قرمز کردنی محروم است، را دو بار به گرفتن آن غذا کشاند.

در این موقع شب که حجم مهمانان کم می‌شود، بزرگان موکب در محلی که بتوانند به کل موکب اشراف و دید داشته باشند، در یک ردیف نشسته وحتماً وضعیت روز گذشتۀ موکب را تحلیل کرده و برای پذیرای بهتر در فردا برنامه‌ریزی می‌کنند. در این موکب سزاوار دیدم که شایسته است از این موکب‌داران که در سه چهار ساعت بعد از نماز همچنان مشغول پذیرایی‌اند، تشکر کنم برای همین به طرف آنها رفتم. جمع پنج شش نفرۀ آنها با دشداشه‌های سفید در حال کفتگو بودند. ابتدا با صدایی که همگی آنها بشنوند گفتم: « سلام علیکم!»[1] پس از جواب آنها اضافه کردم:« أنتمُ الشُّرفاءْ، أنتمُ الکُرماءْ، خِدمَةً للحُسینْ، تَبذُلُونَ العَطاءْ، شاکِرونَ لکمْ!» شما انسان های شریفی هستید، شما انسان های سخاوتمند هستید، برای خدمت به امام حسین (ع) هر چه دارید را می‌بخشید، از شما سپاسگزاریم. با کمال تعجب دیدم که همین چند جمله دلهای نرم آنها را شکست و چشم‌هایشان به اشک نشست.

وقتی که با آنها خدا حافظی کردیم و در ماشین جا گرفتیم از خانم دکتری که همراهمان بود، پرسیدم: غذا چگونه بود؟ در جوابم گفت واقعاً لذیذ بود! یادم آمد از بچگی می‌شنیدم طعم غذای امام حسین(ع) چیز دیگریست و شاید همین طعم بود که بر جانمان نشسته بود.

ساعت به 12 شب نزدیک می‌شد که به کاظمین رسیدیم. دوستان نگران پیدا کردن مأمنی برای استراحت بودند تا برای زیارت دو امام بزرگوار علیهماالسلام آماده شوند. هنوز کوله‌هایمان را از روی سقف ون پایین نگذاشته بودند که فردی از راه رسید و همۀ ما را به منزلش دعوت کرد. و هنوز سوار ماشینی که برای ما کرایه کرده بود، نشده بودیم که ونی دیگر از راه رسید و آنها را نیز به منزلش دعوت کرد.

Image
ابوکرار با لباس زرد

شرایط امنیتی هم به نحوی بود که چند پلیس آمده و مرتب سر و صدا کرده و اخطار می‌دادند که محل را ترک کنیم. برای همین به سرعت و عجله ماشین‌ها حرکت کرده و در محله‌ای فقیرنشین متوقف شدند. منزل دو طبقه بود و قدیمی‌ساز، عرض آن منزل شمالی به شش متر نمی‌رسید و حیاطش نیز به ده دوازده متر مربع. روی دیوارهای حیاط مثل حیاط‌های مجاور جند گلدان کاکتوس چیده شده بود.

شش خانم از دو ماشین وارد اندرونی شدند و سی چهل نفر مرد نیز در دو اتاق بساط استراحت را گستردند. به دیوارهای اتاق پرچم‌های عزاداری نصب شده بود برای همین حس در حسینیه بودن به من دست داد. وضع صاحب خانه به گونه‌ای بود که یکی از اتاق‌ها فقط موکتی قسمت وسط آن را پوشانده بود. دستشویی در گوشۀ حیاط بود که آبگرمکن برقی متصل به آن کار نمی‌کرد ولی در آن شرایط نعمت بزرگی بود.

دو برادر، ابوعباس و ابوکرّار در دو طبقۀ آن منزل سکونت داشتند. این دو برادر به کمک پسرانشان عباس و کرار برایمان چند سینی چای آوردند و بلافاصله سفره آوردند. جمع ما که در یک اتاق بودند از آنها تشکر کردند و چند بار با عربی دست و پا شکسته و زبان بین‌المللی ایما و اشاره گفتند که شام خورده‌اند ولی در اتاق دیگر سفره گسترده شد. برای احترام به اتاق دیگر رفتم تا با ابوعباس صحبت کنم. همینکه بلند شدم و ظرف‌های یک‌بار مصرف آب را به جالسین تعارف کردم با کمی ناراحتی آنها را از من گرفت و گفت خودش به این خدمت افتخار می‌کند. صاحبخانه عدس پلو با گوشت فراوان و نوعی آبگوشت برای شام تدارک دیده بود. بعد از شام آن دوستان از آن اتاق بیرون آمدم و دیدم هنوز غذای زیادی باقی مانده است که فکر کردم بندۀ خدا با این غذا چه خواهد کرد. تا آنکه گوشی‌ها به شارژ وصل شود و سر و صداها بخوابد ساعت از یک گذشته بود و همچنان صاحبان منزل در حال پذیرایی و خدمت بودند.

Image
پرچم داخل منزل ابوعباس

در گوشۀ حیاط دو کیسۀ برنج پنجاه کیلویی، یک کیسۀ بزرگ آرد، یک کارتن روغن، یک کارتن رب گوجه و ... قرار داشت که معلوم بود برای پذیرایی از زوار در این ایام تهیه کرده است.
همینکه چشمم به خواب گرم شد، خُروپف‌های نفری بغلی‌ام من را از خواب هفتم بیرون کشید. خروپُف‌هایی که آن اتاق را با اثاثیه‌اش می‌لرزاند. به ذهنم رسید: خدا رو شکر که خستگی نمی‌گذارد کسی بیدار بشه!» هر چه با خودم کلنجار رفتم تا تکانی به او بدهم و تا شاید آن صدای وحشتناک خاموش شود، از دلم بر نیامد که نیامد. فکر کردم: «مردم عراق اینگونه با زائرین آقا رفتار کرده و به آنها در این حد احترام می‌گذارند و حالا تو برای آسایش خودت خواب زائری خسته و کوفته را پریشان کنی؟»

با بلند شدن صدای اذان صبح در حیاط را که حالت کشویی داشت - مثل بقیۀ منازل آن کوچه - را باز کردم و از فرد عابری که ظاهرا! به طرف مسجد می‌رفت، سراغ مسجد را گرفتم. در هفتاد هشتاد متری ما مسجدی بود که چند نفری به آنجا رفتیم. بالای مسجد در تابلویی نوشته شده بود: «جامع سودان» که این اسم و تناسب آن برایم عجیب بود. به جهت گرد و غبار دائمی آن محیط مسجد گردآلود بود و غریب می‌نمود. برای نماز از مرد و زن پنجاه شصت نفری آمده بودند. هنگام نماز خانم‌ها در پشت سر آقایان قرار گرفتند بدون آنکه بین آنها چادری باشد. پیش‌نماز لباس روحانی نداشت ولی عبا انداخته بود. وی فردی مسن و موقر می‌نمود با چند انگشتر بزرگ در دست. بعد از نماز روحانی در بین دو سه صف تشکیل شده حرکت کرد و با تمام مأمونین مرد مصافحه کرد و سپس هم‌ردیف دیگران برای خواندن زیارت عاشورا نشست. وقتی بعد از نماز از مسجد خارج شدیم، یکی از افراد محلی گفت که سه سال پیش در این مسجد بمب گذاشته بودند و چند نفر را به شهادت رسانده بودند و این مسجد مجدداً ساخته شده است و برای همین است که در ابتدا و انتهای کوچه شب‌بند قوی و محکم فلزی کار گذاشته‌اند. وقتی در آن کوچه نگاه کردم چهار پراید که رنگ زرد داشت و تاکسی شده بود نظرم را جلب کرد. به دیوار اکثر منازل و یا بر سر در آنها پرچم‌های رنگارنگ و بیشتر هم منقوش با تصاویر ائمه علیه‌السلام دیده می‌شود. عرض این کوچه چهار و نیم و یا حداکثر پنج متر است.

Image
سفره شام ابوعباس

قبل از اذان صبح سر و صدای به هم خوردن برخی وسایل برایم سئوال برانگیز بود. وقتی از مسجد برگشتم و صمون‌های داغی که خانم‌های صاحب‌خانه پخته بودند را دیدم علت آن سر و صداهای اندک بر من مکشوف شد. نیمروهای آماده شده، کره، مربا، خامه و نان تازه صمون صبحانۀ آن میزبانان سخاوتمند بود. نیم ساعتی هم بعد از صبحانه معطل شدیم تا به نوبت دوستان به حمام رفته و غسل زیارت کنند.

بعد از آنکه از صاحبخانه خداحافظی کردیم، چند دقیقه رفتیم تا به خیابان اصلی رسیدیم. از کوچه‌های مختلف زوّاری که شب گذشته در آن محل مهمان شده بودند، به جمعیت در حال حرکت می‌پیوستند. یک ون جلوی پایمان ترمز کرد و گفت حرم. به وی گفتم: «کم تومان اجرت؟» بل لحنی خاص جواب داد: «نفری بنج تومان». گفتم: «لا غالی.» همینکه گاز داد و رفت یک وانت که اندکی از نیسان بزرگ‌تر بود، در چند قدمی ما ترمز کرد و راننده‌اش از ماشین بیرون آمد و داد کشید: «حرم مجانی!» بدون معطلی کوله پشتی را از خودمان جدا کرده و سوار شدیم. دوستان شروع به سلام و صلوات و سپس نوحه‌خوانی کردند.

[1] - سلام علیکم هم در ابتدای برخورد استفاده می‌شود و هم در هنگام خدا حافظی
pejuhesh232
 
پست ها : 8613
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

بعدي

بازگشت به برای آئین اعلی


cron
Aelaa.Net