ابطال فرضيات قطعي و اصول و قواعد علمي امروز

شناخت دروغ بودن برخى از مطالبي كه در دانش جديد به عنوان مسلمات علمي معرفي و تبليغ مي شود

مدير انجمن: najm134

ابطال فرضيات قطعي و اصول و قواعد علمي امروز

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه آپريل 18, 2016 2:25 pm

.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

خدشه در نسبيت انيشتن و ثابت نبودن سرعت نور در خلاء

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه آپريل 18, 2016 2:30 pm

خدشه در نسبيت انيشتن و ثابت نبودن سرعت نور در خلاء


فیزیکدان ایرانی دانشگاه اوتاوا ثابت کرده که پرتوی نوری چرخشی در خلاء سرعت کمتری نسبت به نظریه نسبیت انیشتین دارد. این دستاورد مبنای محاسبات کوانتومی را دگرگون می کند.

Image

به گزارش خبرگزاری مهر، نور در محیط خلاء با سرعت ثابت جهانی حرکت می کند اما تیمی از محققان دانشگاه اوتاوا به سرپرستی پروفسور ابراهیم کریمی ثابت کرده که همیشه نیز چنین نیست. در واقع پروفسور کریمی و همکارانش نشان داده اند که نور چرخشی در خلاء به مراتب با سرعت کمتری نسبت به آنچه که در نظریه نسبیت انیشتین مطرح شده سیر می کند. در نتیجه باید گفت این دستاورد خیره کننده اثرات دگرگون کننده ای بر محاسبات و ارتباطات کوانتومی خواهد داشت.

این فیزیکدان ایرانی کشف کرده است که چنین پرتوی نوری در مقایسه با سرعت شناخته شده آن یعنی ۲۹۹ میلیون و ۷۹۲ هزار و ۴۵۸ متر بر ثانیه (در خلاء) با سرعت کمتری حرکت می کند یعنی چیزی در حدود یک دهم درصد کمتر از پرتوی نور معمولی.

پروفسور کریمی دراین خصوص می گوید: ما در خلال بررسی های دقیق خود متوجه شدیم که نور چرخشی در مقایسه با پرتوی نور معمولی با اندکی تأخیر به ردیاب می رسد.

Image

این اختلاف زمانی بسیار اندک آنقدر کوتاه بوده که برای تشخیص دقیق آن به ابزارهای حساسی نیاز است.

پروفسور کریمی و همکارانش متوجه شده اند که این اختلاف زمانی درحدود یک دهم فمتوثانیه است. از این رو آنها به سراغ روشی موسوم به مطالعه پالسهای لیزری فوق کوتاه FROG رفتند.

آنها در نتیجه این بررسی دقیق متوجه شدند که پرتوی نوری چرخشی در مقایسه با پرتوی نوری مستقیم ۲۳ فمتوثانیه تأخیر زمانی دارد.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

عامل اصلي انتشار​ كربن و اثر گلخانه اي

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه جولاي 28, 2016 11:23 am

عامل اصلي انتشار​ كربن و اثر گلخانه اي


مدت ها پیش از این که مردم مقدار زیادی دی اکسید کربن را در اتمسفر رها کنند، سیاره زمین به تنهایی و به طور نسبتاً خوبی در حال تولید و کنترل چنین گسیلش هایی بود.
فوران های آتشفشانی، مقدار بسیار زیادی دی اکسید کربن را در هوا منتشر می کند که حتی باعث می شود آلودگی های ایجاد شده توسط دودکش ها نیز بی اهمیت به نظر برسند.

Image

به گزارش کلیک، پژوهش های اخیر نشان می دهد که یک پدیده طبیعی وحشتناک دیگر، نقش مهمی در ذخیره کردن کربن ایفا می کند.
زمین شناسان از مدت ها پیش می دانسته اند که دی اکسید کربن حاصل از فوران های آشفشانی در گذشته موجب به وجود آمدن اثر گلخانه ای و در پی آن افزایش دما، تبخیر آب و افزایش میزان بارندگی شده است و سپس بارانی باریده که سرشار از اسید کربنیک موجود در سنگ های روی سطح زمین است و این منجر شده که مقدار زیادی از کربن موجود در قطرات کوچک باران، به عنوان لایه ای از کربنات در زمین به دام بیفتد. زمین شناسان گمان می کردند که زمین لرزه ها به سبب ریزش کوه ها که بسیاری از درختان و گیاهان را تخریب می کنند، باعث شدند همه چیز خراب شود. کربن ذخیره شده در بافت های مرده گیاهان، بعداً از طریق اکسایش وارد اتمسفر می شود.

طولی نکشید که یک گزارش زمین شناسی از سوی ژانگ دانگ جین، یکی از اعضای انجمن محیط زیست چین و رابرت هیلتون از دانشگاه دورهام انگلستان ارزیابی شد. این دو نفر از آنجایی که تجربه های دست اولی از مشاهده واریزه های ریزش کوه داشتند که به سرعت توسط رودخانه ها جا به جا می شدند، گمان می کردند که اتفاق دیگری در حال رخ دادن است. این بدین معنا بود که این واریزه ها در مناطقی مانند بستر دریاچه ها و دلتای اقیانوس ها مدفون خواهند شد، جاهایی که در عوض آزاد کردن کربن در هوا، عملاً این کربن هزاران سال به دام می افتند. بنابر این، آن ها این طور نظریه پردازی کردند که زمین لرزه در واقع باید ذخیره سازی طولانی مدت کربن را افزایش دهد.

تحت شرایط طبیعی، بررسی چنین فرضیه ای غیر ممکن خواهد بود. اما دکتر جین و دکتر هیلتون متوجه روشی در این وضعیت شدند. همان طور که مشخص است، یک ایستگاه هیدرولوژی در رودخانه Zagunao در استان سیچوآن واقع در جنوب غربی چین، آب و نمونه های رسوب را به مدت دو سال جمع آوری کرده است، پیش از به وقوع پیوستن زمین لرزه عظیم ۷٫۹ ریشتری در سال ۲۰۰۸ که منطقه مجاور به نام ونچوآن را ویران کرد. بیش از ۶۹ هزار نفر در این زمین لرزه کشته و ۴٫۸ میلیون نفر بی خانمان شدند. این زمین لرزه همچنین موجب ۵۷٫۱۵۰ ریزش کوه در امتداد دره های رودخانه ای در این منطقه شد.

این شرایط غیرمعمول، فرصتی بی نظیر را در اختیار محققان قرار داد تا به انواع رسوب هایی که قبل و بعد از این فاجعه به سمت پایین رودخانه در جریان بودند، نگاهی بیندازند. علاوه بر این، دکتر جین، دکتر هیلتون و همکارانشان می توانستند در صورتی که واریزه های حاصل از ریزش کوه ها اکسید شوند و به این ترتیب کربن را قبل از این که با آب رودخانه ها شسته شود به اتمسفر بازگردانند، تحقیقات خود را به انجام برسانند.
پس از تجزیه و تحلیل ۱۵۰ نمونه گرفته شده از رودخانه به مدت چهار سال بعد از زمین لرزه و مقایسه کردن آن ها با نمونه هایی که در سال های قبل جمع آوری شده بودند، محققان توانستند به این نتیجه برسند که میزان رسوبات موجود در آب، بعد از ریزش کوه ها هفت برابر افزایش یافته است. مهم تر این که، آن ها پی بردند کم تر از ۲۰ درصد از کربن موجود در آب حاصل از گیاهان و خاک، قبل از این که توسط رودخانه جا به جا شود از طریق اکسایش آزاد شده است. به این ترتیب، محققان این گونه ارزیابی کردند که ذخیره بیش از ۱۴ مگاتن از کربنی که احتمالاً توسط زمین لرزه آزاد شده، پایان یافته است. طبیعتاً زمین لرزه ها می توانند فاجعه آمیز باشند. اما حتی آن ها نیز ممکن است برای بشر سود آفرین باشد.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

کشف اقیانوسی عظیم در اعماق زمین!

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه آگوست 04, 2016 5:02 am

کشف اقیانوسی عظیم در اعماق زمین!


دانشمندان در پژوهشهای خود در اعماق زمین به یافته ای فوق العاده دست یافتند.

Image

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از الف، گروهی بین المللی از دانشمندان موفق شدند اقیانوسی عظیم را کشف کنند که در عمق چندین کیلومتری از جبه زمین قرار دارد. گفته می شود بزرگی این اقیانوس از مجموع اقیانوسهای موجود روی زمین نیز بیشتر است.

به گفته دانشمندان این اقیانوس حدود دو میلیون و پانصد هزار سال پیش تشکیل شده است.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

اثر گلخانه اي علت گرم شدن زمين نيست

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه آگوست 20, 2016 12:36 pm

اثر گلخانه اي علت گرم شدن زمين نيست


Image

بر اساس تحقیقات جدید، گازهای گلخانه‌ای تاثیر چندانی در روند گرم شدن کره زمین ندارند. این محققین بر اساس نحوه تشکیل ابرها در زمان گذشته و زمان حال به این نتیجه‌گیری دست‌یافته‌اند.

به گزارش کلیک، یک کشف جدید در مورد شکل ابرها، نگرانی‌ها در مورد افزایش دمای زمین را کاهش می‌دهد. جاسپر کرکبی می‌گوید “آنچه اتفاق می‌افتد کاهش تدریجی دما در طی قرن ۲۱ است. بااین‌حال، ما قطعا در حال گرم کردن کره زمین هستیم.”

کرکبی در مرکز اروپایی تحقیقات هسته‌ای (CERN) در نزدیکی ژنو کار می‌کند. وی نویسنده مسئول سه مطالعه در مورد این موضوع است که توسط مجله نیچر به چاپ رسیده است.

اساسا این کار نشان می‌دهد قبلا روندهای ناشناخته طبیعی در یک روش پیچیده، اجزای اتمسفری ایجاد می‌کردند که باعث تشکیل ابر می‌شد. رایج‌ترین منبع این اجزا، آلودگی هوا بود که اغلب شامل اسیدسولفوریک حاصل از سوخت فسیلی می‌شد. همچنین منابع طبیعی نیز وجود داشت اما آن‌ها برای تشکیل ابر اهمیت کمتری داشتند.

تحقیق جدید نشان می‌دهد که ترکیب پرتوهای کیهانی از فضا و گازهای ساطع‌شده از درختان نیز باعث تشکیل این اجزا و سپس ابرها می‌شوند. دانشمندان این امر را در محفظه شبیه‌سازی ابرها و از یک رصدخانه دریکی از کوه‌های سوئیس با ارتفاع ۳٫۵ کیلومتر مشاهده کردند.

کرکبی می‌گوید “این روند تنها در محیط‌های بکر موثر است و محیط‌های بسیار بسیار محدودی در زمین هنوز بکر هستند. امروزه این روند توسط اجزای آلوده دچار تغییر شده است.”

برای یک فرد غیرمتخصص پیش‌بینی گرم شدن کره زمین ممکن است چندان مهم نباشد اما در اینجا توضیح می‌دهیم این مساله چگونه رخ می‌دهد:

مدل‌های کامپیوتری استفاده‌شده برای چنین پیش‌بینی‌هایی نیازمند ساخت فرضیه در مورد شرایط پیش از صنعتی شدن زمین است، زمانی که سوزاندن گسترده زغال‌سنگ، نفت و گاز پمپاژ گازهای گلخانه‌ای به هوا را شروع کرد. ابرها یک فاکتور مهم در این مساله هستند زیرا آن‌ها زمین را با منعکس کردن نور خورشید به فضا خنک می‌کنند.

هیچ‌کس نمی‌داند در روزگاران قدیم آسمان‌های ابری چگونه بود.دانشمندان متوجه شدند آن زمان ابرهای کمتری نسبت به زمان حال وجود داشته است. اما کشف یک مسیر طبیعی برای تشکیل ابرها نشان می‌دهد که پوشش ابری بسیار بیشتر ازآنچه تاکنون تصور می‌کردند، بوده است.

اگر این‌گونه باشد، این امر به این معنی است که گازهای گلخانه‌ای چندان هم تاثیر قوی در گرم شدن کره زمین نداشته‌اند. بنابراین در آینده نیز نقش چندانی در گرم شدن کره زمین ایفا نخواهند کرد.

کرکبی گفت هنوز زود است که بگوییم مطالعه جدید چه مقدار گرم شدن را کمتر نشان می‌دهد. درک بهتر در مورد ابرها بسیار مفیداست اما قبل از اینکه در مورد گرم شدن کره زمین در آینده تصمیم‌گیری شود، هنوز کارهای زیادتری باید انجام شود.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

نيروهاي بنيادين شناخته شده در هستي چهارتا نيست پنج تاست

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه آگوست 27, 2016 9:02 pm

كشف فيزيكدانان مجارستاني:
نيروهاي بنيادين شناخته شده در هستي چهارتا نيست پنج تاستفیزیکدانان آمریکایی براساس مجموعه ای از مطالعات و بررسی ها، کشف احتمالی نیروی پنجم طبیعت را تایید کردند.

Image


به گزارش کلیک، گروهی از فیزیکدانان مجارستانی سال گذشته مقاله ای منتشر کردند که در آن از کشف احتمالی یک ذره ریز اتمی که پیش از این ناشناخته بود، خبر دادند اما یافته های جدید مطالعه محققان دانشگاه کالیفرنیا در ایروین نشان می دهد که کشف احتمالی این ذره می تواند مدرکی دال بر وجود نیروی بنیادی پنجم طبیعت باشد.

‘جاناتان فنگ’ استاد فیزیک و ستاره شناسی دانشگاه کالیفرنیا در ایروین گفت: ده ها سال است که چهار نیروی بنیادی طبیعت را یعنی جاذبه، الکترومغناطیس و نیروهای هسته ای قوی و ضعیف، می شناسیم.

وی افزود: اگر آزمایش های آتی نیز نیروی پنجم را تایید کند، این کشف درک ما را از کیهان به طور کامل تغییر می دهد و نتایجی در زمینه تعامل نیروها و ماده تاریک در پی خواهد داشت.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در مطالعه خود نتایج مطالعه فیزیکدانان هسته ای آکادمی علوم مجارستان را که اواسط سال ۲۰۱۵ انجام شده بود، بررسی کردند. محققان مجارستانی در این مطالعه به دنبال ‘فوتون های تاریک’ می گشتند؛ ذراتی که ماده تاریک را که قابل دیدن نیست و به گفته فیزیکدانان ۸۵ درصد از جرم جهان را تشکیل می دهند، نشان می دهند.

فعالیت محققان مجارستانی موجب کشف یک بی قاعدگی فروپاشی رادیواکتیو شد که بر وجود یک ذره نور ۳۰ برابر سنگین تر از یک الکترون، اشاره دارد.
هدف از آن آزمایشات یافتن ماده تاریک بود اما محققان دقیقا مطمئن نبودند که چه نوع ذره ای مشاهده کرده بودند.
فنگ در یک بیانیه خبری اعلام کرد: ان آزمایشات دال بر کشف یک نیروی جدید نبود؛ بلکه به واقع از اتفاقاتی پرده برداشتند که یک ذره جدید را نشان می دهد اما مشخص نبود که ماهیت آن یک ذره ماده و یا یک ذره حامل نیرو است.

فنگ و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا اخیرا نتایج مطالعه محققان مجارستانی در سال ۲۰۱۵ و یافته های حاصل از مطالعات مشابه را بازبینی کردند، آنالیزهای جدید کشف بالقوه نیروی پنجم طبیعت را تایید می کند.
فنگ و همکارانش می گویند: محققان مجارستانی اطمینان نداشتند آنچه مشاهده می کنند، یک ذره ماده و یا یک ذره حامل نیرو است. اما تجزیه و تحلیل های جدید نشان می دهد که این ذره جدید زیر اتمی نه یک ذره ماده و نه یک فوتون تاریک است. بلکه یک ذره حامل نور محتمل ترین توضیح برای این بی قاعدگی فروپاشی رادیواکتیو است.

محققان در مطالعه جدید خود که به زودی در مجله Physical Review Letters منتشر می شود، نشان می دهند که این ذره مرموز احتمال یک پروتوفوبیک ایکس بوزون protophobic X boson است.
محققان می گویند: هیچ بوزون شناخته شده دیگری چنین ویژگی هایی ندارد و به همین دلیل ‘بوزون X ‘ نامیده می شود.
آنها تصور می کنند که این ذره می تواند نیروی پنجم طبیعت و همچنین یک ماده و انرژی تاریک را نشان دهد.

برخی از فیزیکدانان وجود یک حوزه جداگانه از فیزیک را مطرح کرده اند؛ مدلی مغایر مدل استاندارد فیزیک که در آن ماده تاریک و نیروهای تاریک وجود دارند. این دو حوزه یا بخش ممکن است با یکدیگر تداخل کنند و این ذره جدید مرموز می تواند نمونه ای از این تعامل باشد.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

كشف ستاره شناسان مجارستاني قوانین بنیادین هستی را زیر سوال ب

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه سپتامبر 03, 2016 9:05 am

كشف ستاره شناسان مجارستاني قوانین بنیادین هستی را زیر سوال برد


Image

درست در اوج زمان بازی فضایی no man sky، گروهی از ستاره شناسان می گویند موردی کشف کرده اند که ممکن است بزرگترین ساختار در جهان هستی را دچار چالش کند.

به گزارش کلیک، طبق مقاله منتشر شده در اخبار ماهانه جامعه سلطنتی ستاره شناسی، این شاخص عظیم شامل ۹ انفجار اشعه گاما (GRB) است که حلقه ای ایجاد کرده که حدود ۵ میلیارد سال نوری در فضا در حال حرکت است.

قطر حلقه بیش از ۷۰ برابر ماه کامل است که ما از زمین می بینیم. طبق گفته مولف سرپرست پروفسور لایوس بالاز از رصد خانه کنکولی بوداپست، از آن جایی که هر GRB حدود ۷ میلیارد سال نوری قبل ظاهر شده است، احتمال این که این شاخص ها به همین طریق شکل گرفته باشند یک در ۲۰۰۰۰ است. اگر چه دلایلی وجود دارد که به عقب برگردیم و این کشف را دوباره بررسی کنیم، اما به نظر می رسد این کار شناخت ما از چگونگی توسعه و تکامل جهان را زیر سوال می برد. طبق قوانین کیهانی، ساختار هستی در بزرگترین مقیاسش صورت پذیرفته است و به طور فرضی بزرگترین ساختارش به ۱٫۲ میلیارد سال نوری محدود می شود. کشف صورت گرفته این محدوده را تقریبا ۵ برابر بیشتر می کند.

بالاز در خبر منتشر شده از جامعه سلطنتی ستاره شناسی می گوید: “اگر این حلقه یک ساختار فضایی واقعی باشد با توجه به متغیرهای کوچک مسافت GRB در اطراف مرکز شی، باید تقریبا دیده شود. هم چنین حلقه می تواند تجسمی از دایره باشد، جایی که GRB به طور کلی ظرف مدت ۲۵۰ میلیون سال ایجاد شد، یک مقیاس زمانی کوتاه در مقایسه با سن هستی.” بالاز و تیمش از تلسکوپ موجود در فضا و رصدخانه در زمین برای شناخت ساختار استفاده کردند. اکنون آن ها بررسی می کنند که آیا می توان قانون کیهان شناسی و فرآیندهای دیگر شکل گیری کهکشان را برای ساختار حلقه به کار برد یا نه. اگر این امر محقق نشود، شاید نیاز باشد در فرضیه های شکل گیری جهان تجدید نظر صورت بگیرد.

وی افزود: “اگر ما درست بگوییم، این ساختار در مقابل مدل های فعلی جهان قرار می گیرد. کشف چنین چیز عظیمی غافلگیری بزرگی محسوب می شود و هنوز هم دقیق نمی دانیم که اصلا” چگونه شکل گرفته است.”

به هر حال همیشه کشف عوامل جدید پیرامون جهان هستی ممکن بوده و همواره برای علاقه مندان آن جالب توجه است.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

زير سؤال رفتن نظريه نسبيت انشتين با يك ازمون ماهواره اي

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه اکتبر 01, 2016 9:35 pm

زير سؤال رفتن نظريه نسبيت انشتين با يك ازمون ماهواره اي


نظریه نسبیت عام انیشتین توسط ماهواره ای که اخیراً پرتاب شده، در آزمایشی که می تواند درک ما را از فیزیک برهم زند، مورد بررسی قرار می گیرد.

Image

به گزارش کلیک، “میکروسکوپ” مدارپیمای فرانسه سعی خواهد کرد تا حفره ای در یکی از معروف ترین تئوری های انیشتین، که پایه ای برای درک مدرن ما از گرانش فراهم می کند، ایجاد کند.
دانشمندان از یک کیت برای اندازه گیری چگونگی رفتار دو قطعه فلزی متفاوت _یکی تیتانیوم و دیگری یک آلیاژ-پلاتین رودیوم_ در مدار استفاده می کنند. آرین اسپیس (Arianespace) که ماهواره خود را روز دوشنبه در مدار قرار داده است می گوید: “در فضا، امکان مطالعه حرکت نسبی دو جسم در سقوط آزادی تقریبا کامل و دائمی روی ماهواره ای مدار گرد به دور از رویارویی با آشفتگی های روی زمین وجود دارد.
نظریه اینشتین نشان می دهد که در سقوط آزاد کامل، دو جسم باید دقیقا در یک مسیر حرکت کنند. آریان اسپیس می افزاید اما اگر رفتار متفاوت آنها ثابت شود این اصل که رویدادی پایه های فیزیک را تکان خواهد دادنقض شده است.

همچنین روی موشک روسی سایوز که از منطقه گویان فرانسه (French Guiana) به فضا پرتاب شد یک ماهواره رصد کره زمین مجهز به رادار برای کنترل سطح سیاره به منظور پیگیری آب و هوا و تغییرات زیست محیطی و کمک در عملیات های امداد رسانی بود.
این ماهواره به همراه ماهواره دیگری که دو سال پیش پرتاب شد، بخشی از پروژه 3.8 میلیارد یورو (4.3 میلیارد دلاری) کوپرنیک است، که در نهایت دارای شش مدارپیما خواهد شد.
سه پرتاب قبلی از پایگاه فضایی آرین اسپیس در گویان فرانسه، قلمرو فرا منطقه ای هم مرز برزیل به دلیل بدی آب و هوا و مسائل فنی به تاخیر افتادند.
شمارش معکوس در روز یکشنبه بعد از مشاهده یک “ناهنجاری” توسط دانشمندان، که آژانس در بیانیه ای قبلی اعلام کرد متوقف شد، در حالی که شرایط نامساعد آب و هوایی تلاش های دیگر را نیز بی نتیجه گذاشته بود.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

نقض قوانين فيزيك توسط موتور کوانتومی موسوم به ‘غیرممکن’

پستتوسط pejuhesh232 » يکشنبه دسامبر 25, 2016 1:37 pm

نقض قوانين فيزيك توسط موتور کوانتومی موسوم به ‘غیرممکن’


Image

موتورکوانتومی ”غیرممکن“ که قوانین فیزیک را نقض کرده به زودی در فضا آزمایش می‌شود.

به گزارش کلیک، چند سال پیش، پژوهشگران مرکز جانسون اسپیس ناسا، سیستمی اختراع کردند که بدون نیاز به حتی ذره‌ای سوخت، نیروی پیشران تولید می‌کند. دامنه کاربردهای این اکتشاف بسیار گسترده‌ است اما مهم‌ترین آن تسهیل سفرهای فضایی و رشد چشم‌گیر آنهاست؛ با این کشف جدید در آینده‌ای نه چندان دور استفاده از تکنولوژی‌هایی که نیازمند نیروی محرکه برای حرکت هستند بدون نیاز به حجم عظیمی از سوخت و با هزینه‌ای بسیار ارزان میسر خواهد شد. این مساله ثابت شدن این حقیقت که انرژی را می‌توان از خلا کوانتومی (یا میدان نقطه‌ی صفر) استخراج کرد را به خوبی نشان می‌دهد.

Image

نتیجه این که فضا خالی نیست و از انرژی که در آن جریان دارد می‌توان استفاده کرد. البته این مساله مدت‌ها پیش و زمانی که اثر کاسیمیر، نقطه‌ی صفر یا انرژی وضعیت خلا را نشان داده بود، ثابت شده بود؛ هندریک کاسیمیر، دانشمند هلندی نشان داده بود که اگر دو صفحه فلزی نزدیک به یکدیگر قرار گیرند، به خاطر عدم وجود توازن در نوسانات کوانتومی، یکدیگر را جذب خواهند کرد.

Image

این رانشگر بدون نیاز به سوخت Cannae Drive (یا EM Drive) نام گرفته و مخترع آن Guido Fetta اختراع شده است؛ این موتور رانشگر در آگوست سال ۲۰۱۳، طی یک دوره آزمایشی هشت روزه توسط ناسا آزمایش شد. پژوهشگران در این آزمایش موفق شدند درون یک محفظه و بدون استفاده از سوخت، مقدار اندکی نیروی پرتاب تولید کنند. نتایج این آزمایش یک سال بعد در پنجاهمین کنفرانس Joint Populsion در کلیولند اوهایو منتشر شد. اگر مایل به مطالعه اسناد ارائه شده در کنفرانس هستید اینجا را کلیک کرده و برای دسترسی به مستندات مبتکر طرح یعنی Guido Fette اینجا را ببینید.

حال قرار است ناسا این موتوررا در فضا آزمایش کند با این حال بسیاری از علاقه‌مندان و صاحبنظران هوا و فضا در صحت عملکرد موتور و موفقیت آزمایش مذکور به دیده شک و تردید نگاه می‌کنند. برای مثال یکی از کارشناسان در این مورد نوشته است: ”مساله موتور EM Drive هر چه جلوتر می‌رود مناقشه برانگیزتر می‌شود؛ اگر چه این موتور در بعضی از آزمایش‌های سربلند بوده است، اما عملکرد آن خلاف یکی از بنیادی‌ترین قوانین کنونی فیزیک است.
آیزاک نیوتون قانون مذکور را کشف کرده بود و از آن با نام قانون پایستگی تکانه یاد می‌شود. این قانون این طور می‌گوید که واکنش عکس یا عکس‌العمل هر دو باید از یک عمل منتج شوند. هر شئی‌ برای حرکت به یک سمت باید جنبشی در جهت عکس بروز دهد اما در EM Drive این طور نیست و این اختراع از میدان‌های ”نقطه‌ی صفر“ امواج انرژی/الکترومغناطیسی بهره می‌برد، و از طریق فوتون‌های ریزموجی که در درون محفظه فلزی مخروطی شکل بالاوپایین می‌پرند، نیروی محرک موتور را تولید می‌کند. وجود محفظه فلزی مخروطی شکل دلیل حرکت موتور در جهت مخالف است.

این دستاورد بسیار شگفت‌انگیز است زیرا ثابت می‌کند که با یک منبع بی‌پایان انرژی رو‌به‌رو هستیم که امکان استفاده از آن ممکن است و برای تامین سوخت سفرهای فضایی می‌توان از آن استفاده کرد. در حال حاض مساله تامین سوخت بزرگ‌ترین مانع موجود در برابر سفرها و اکتشافات فضایی است.

وقت آن رسیده که قوانین فیزیک تغییر کنند
می‌دانستیم که زمین مسطح بود، می‌دانستیم که ما مرکز جهان هستیم، می‌دانستیم که اگر وزن بدن ما بیشتر از وسیله پروازمان بود، نمی‌توانستیم پرواز کنیم. در طی تاریخ انسانی، روشنفکران بزرگ برتری فکری خود را توسط به سخره گرفتن یا عناصر برتری از واقعیت که به سادگی درون چهارچوب دانش قبول شده نمی‌گنجیده، نشان داده‌اند.

” Terje Toftenes“، برگرفته از فیلم ”روز قبل از افشا شدن“
علم باید مواظب باشد و از منحرف شدن و از گیر افتادن در چنگ تعصب علمی دور شود. تاریخ مرتبا به ما نشان داده، خصوصا در قلمرو علم، که آن چه ما به عنوان واقعیت می‌پذیریم همواره در زمانی دیگر تغییر خواهد کرد. درک و دانش ما با توجه به ذات واقعیت‌مان پیوسته در حال تغییر است.

”هیچ چیز جدیدی وجود ندارد که در فیزیک کشف شود. آن چه که باقی مانده تنها اندازه‌گیری دقیق و دقیق‌تر است.“ این جمله جهانی توسط لرد کوین در سال ۱۹۰۰ ایراد شد که البته بعد از ۵ سال و با ارائه نظریه نسبت خاص از سوی انیشتین درستی آن زیر سوال رفت.
امروزه مهندسان ژنراتورهای برقی تولید می‌کنند که از این مفاهیم استفاده می‌کنند مانند Paramahamsa Tewari. این قوانین باید پالایش شده تا این حقیقت که فضا خالی نیست را تائید کنند.

آن چه که ما به عنوان حقیقت قبول می‌کنیم در آینده تغییر خواهد کرد و پیشرفت‌هایی مثل EM Drive یا ژنراتورهای الکتریکی که از این مفاهیم استفاده می‌نمایند، به زودی در همه جا پذیرفته خواهند شد. در طول تاریخ، پیشرفت‌های جدید در حوزه‌هایی مثل انرژی همیشه زمان زیادی را صرف کرده تا راه خود را در میان بازار پیدا کنند. در دنیای امروز، همواره قوانین دست‌وپاگیر غیرضروری متعددی وجود دارد که البته برای نیل به مقصود مجبورید از میان آنها عبور کنید.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

نقض قانون مسلم اختر فيزيك (هر كره نزديكتر از زمين به خورشيد

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه ژانويه 28, 2017 3:21 pm

نقض قانون مسلم اختر فيزيك (هر كره نزديكتر از زمين به خورشيد غير قابل سكونت است)
با كشف نزديكترين سياره به خورشيد (پروکسیما بی)


Image

چندی پیش، ستاره شناسان سیاره‌‏ای در نزدیکی منظومه شمسی کشف کردند که مطالعات اخیر نشان می‌‏دهد، می‌‏تواند قابل سکونت باشد.

سیاره « پروکسیما بی »، در مدار ستاره « پروکسیما قنطورس »، نزدیکترین ستاره به خورشید کشف شده است. پروکسیما قنطورس بیش از ۱۰۰ سال پیش کشف شده است اما این اولین بار است که پژوهشگران قادر به تشخیص یک سیاره احتمالا قابل سکونت در مدار این ستاره شده‌اند.

محققان توانستند سیاره « پروکسیما بی » را با ثبت تغییرات در نور ستاره پروکسیما قنطورس کشف کنند. تیم محققان در آزمایشگاه اخترفیزیک مارسی با محاسبه ابعاد سیاره و خواص سطحی موفق به شناسایی برخی از خصوصیات این سیاره شدند.

پژوهشگران در مقاله‌ای علمی که در در ژورنال « نیچر » منتشر کردند نوشته‌اند که این سیاره نزدیک‌ترین سیاره به منظومه خورشیدی و تنها سیاره‌‏ای است که می‌‏تواند قابل سکونت باشد.

به گفته محققان پروکسیما بی دارای یک میدان مغناطیسی محافظ شبیه به زمین است و یک سال در این سیاره کمی کمتر از ۱۱ روز زمینی طول می‌کشد.

تاکنون اخترشناسان سیارات زیادی در سراسر کهکشان کشف کردند که احتمالا می‌‏توانند قابل سکونت باشند، اما وجود فاصله زیاد این سیارات با زمین باعث شده که دانشمندان نتوانند قدم بعدی برای رفتن به این سیارات را بردارند.
pejuhesh232
 
پست ها : 7544
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

بعدي

بازگشت به دروغهای علوم


Aelaa.Net