مقتل مفصل: رمز المصيبة : مرحوم آيت الله ده سرخي

فصل هفدهم:در ثواب کسی که با ترس زیارت کند امام حسین

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:00 am

(فصل هفدهم):در ثواب کسی که با ترس زیارت کند امام حسین علیه السلام را

1)در کامل الزیارات ص125بسند خود[1] از زرازه از امام باقر علیه السلام

********** صفحه 82 **********

روایت کند که گفت چه میفرمائی دریاره کسی که پدرت را از روی ترس زیارت کند؟فرمود خداوند او را در روز فزع اکبر ایمن گرداند و ملائکه او را ملاقات کنند و بشارت دهند که نترس و محزون مباش امروز روز تست که رستگار شوی.

2)و از ابن بکیر از امام صادق علیه السلام روایت کند که گفت خدمت حضرت عرض کردم من به ارجان(اسم شهریست)رسیدم و دلم میخواست بزیارت قبر پدرت بروم و چون خارج شدم که بروم ترس مرا گرفت و قلبم ترسان بود از ترس سلطان و سعایت گران و دیدبانان تا برگشتم.

حضرت فرمود ای ابن بکیر دوست نداری خدا ترا در ما ترسان ببیند آیا ندانسته ای هر کس بترسد برای ترس ما خدا سایه عرشش را بر او سایه بان قرار دهد و در زیر عرش هم صحبت امام حسین علیه السلام باشد،و خداوند از ترسهای روز قیامت ایمنش کند و مردم در ترس باشند و او نترسد و اگر هم بترسد ملائکه او را بشارت دهند تا قلبش آرام گیرد و قوی شود.[2]

3)و از معاویة بن وهب از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود ای معاویه ترک مکن زیارت قبر امام حسین را برای ترس تا آخر حدیث که در فصل 17گذشت مراجعه کن.

4)و از یونس بن ظبیان از امام صادق علیه السلام روایت کند که خدمت حضرت عرض کردم فدایت شوم(چه میفرمائی)در زیارت حسین علیه السلام در حال تقیه؟فرمود چون بفرات رسیدی غسل کن و لباس پاک بپوش پس برو پهلوی قبر و بگو(صلی الله علیک یا أبا عبدالله صلی الله علیک یا ابا عبدالله صلی الله علیک یا ابا عبدالله)پس بدرستیکه زیارت تو تام است(و نقصی ندارد).[3]

.

********** صفحه 83 **********

5)و از محمد بن مسلم از امام باقر علیه السلام روایت کند که گفت حضرت فرمود آیا بزیارت قبر امام حسین علیه السلام میروی!عرض کردم بلی ولی با ترس و لرز،فرمود هر چه ترس بیشتر باشد ثواب هم بقدر ترس است.و هر کس با ترس زیارت کند او را خداوند از ترس روز قیامت او را ایمن گرداند،روزیکه همه در پیشگاه پروردگار ایستاده اند او با آمرزش برگردد و ملائکه بر او سلام دهند و پیغمبر ص او را زیارت کند و دعا کند الخ.[4].

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[1] بحار ج101ص10حدیث 38.

[2]بحار ج101ص10حدیث39.

[3]بحار ج101ص284حدیث1

[4]بحار ج101ص11حدیث40
pejuhesh232

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

فصل هیجدهم:در ثواب کسی که ماش را در زیارت امام حسین علیه الس

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:01 am

(فصل هیجدهم):در ثواب کسی که ماش را در زیارت امام حسین علیه السلام انفاق کند

1)در کامل الزیارات ص127از ابان روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود:کسی که زیارت کند قبر ابی عبدالله علیه السلام را پس بتحقیق پیوند نموده با رسول خدا ص و ما،و حرام شده غیبتش،و گوشتش بر آتش حرام گشته،و عطا کند او را خداوند بهر درهمی که صرف نموده ده هزار شهر که برای اوست در کتاب محفوظ،و خداوند پشت حاجتهایش را دارد(که هر چه خواست به او بدهد).

و هر چه را پشت سرگذاشته(از اولاد و مال)آنها هم نگهداری میشوند تا برگردد،و سؤال نکند از خدا چیزیرا مگر آنکه باو بدهد و سؤالش را اجابت کند،یا زود بدهد و یا تأخیر اندازد.

.

********** صفحه 84 **********

2)و از حلبی از امام صادق علیه السلام در حدیث طویل روایت کرده که گفت خدمت آن حضرت عرض کردم چه میفرمائید درباره کسی که ترک کند زیارت امام حسین علیه السلام را و حال آنکه قادر بر آن هست.

فرمود میگویم او نافرمانی کرده رسول خدا ص و ما را،و کوچک شمرده چیزیزا که آن برای او بوده.

و هر کس زیارت کند او را خدا پشت سر حوائج او خواهد بود.

و مهمات دنیوی او را کفایت کند.

و رزق بنده را از هر سوی بطرف او بکشاند.

و هر چه انفاق نموده و صرف کرده بجای آن گذاشته شود،و گناه پنجاه سال او آمرزیده شود.

و وقتی بسوی اهل و عیالش بازگشت کند وزر و خطائی برای او نباشد،و همه نابود شود.

و اگر در سفرش مرگش برسد ملائکه او را غسل دهند و درهای بهشت بسوی وی باز گردد و داخل شود بر او راحتیهای بهشت تا روز نشور،و اگر سالم ماند درب رزق بر او باز شود،و برای هر درهمی که صرف کرده ده هزار درهم برایش ذخیره کنند.پس چون محشور شود باو گفته شود برای تو بهر درهمی که صرف کرده ای ده هزار درهم میباشد،و خداوند کمک تو بوده و برای تو ذخیره کرده نزد خودش.[5]

3)و از ابن سنان روایت کند که گفت عرض کردم خدمت امام صادق علیه السلام فدایت شوم پدرت میفرمود هر درهمی که در حج صرف شود هزار درهم عوض دارد.

********** صفحه 85 **********

پس برای کسی که در زیارت پدرت امام حسین علیه السلام انفاق کند چه خواهد بود؟فرمود ای پسر سنان حساب میشود برای او بهر درهمی هزار هزار تا ده مرتبه را شماره فرمود و مثل همین درجه اش بالا رود،و خشنودی خدا برای او بهتر است و دعای محمد رسول الله ص و دعای امیرالمؤمنین و ائمه علیهم السلام برای او بهتر است.[6]

4)در حدیث دوم از فصل شانزدهم گذشت مراجعه کن.

ـــــــــــــــــــــــــ
[5]بحار ج101ص2حدیث5

[6] بحار ج101ص50حدیث1
pejuhesh232

فصل نوزدهم:در ثواب کسی که امام حسین علیه السلام را سواره یا

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:03 am

(فصل نوزدهم):در ثواب کسی که امام حسین علیه السلام را سواره یا پیاده زیارت کند

1)در کامل الزیارات ص132بسند خود از حسین بن ثویر ابی فاخته روایت کند که امام صادق علیه السلام فرمود:ای حسین کسی که از منزلش خارج شود و اراده زیارت قبر حسین بن علی صلوات الله علیهما را داشته باشد اگر پیاده میرود بهر قدمیککه بر میدارد و میگذارد خداوند یک حسنه برای او بنویسد،و یک گناه از وی نابود سازد،تا وقتیکه بحرم مطهر برسد آنوقت خداوند او را در زمره مصلحین و برگزیده گان بنویسد تا وقتیکه اعمالش را تمام کند(از غسل و زیارت و نماز زیارت)آنوقت خداوند او را از جمله رستگاران بنویسد،تا وقتیکه میخواهد برگردد ملکی نزد او بیاید و بگوید رسول خدا ص بتو سلام میرساند و میفرماید عملت را از سر گیر چون گناهان گذشته تو آمرزیده شد.

********** صفحه 86 **********

2)و از بشیر دهان از امام صادق علیه السلام روایت کند که مردی چون بخواهد بطرف قبر امام حسین علیه السلام برود برای اوست وقتی از اهلش بیرون شد بأول قدمیکه برداشت آمرزش گناهانش،همین طور هر قدمیکه برمیدارد و می گذارد مقدس شمرده شود تا وقتی که بقبر برسد وقتی بقبر رسید خداوند با او مناجات کند و بفرماید ای بنده من از من سئوال کن تا عطا کنم،مرا بخوان تا اجابت کنم،از من طلب کن تا بدهم،حاجتی از من بخواه تا حاجت ترا برآورم.

امام صادق علیه السلام فرمود بر خدا است که عطا کند آنچه بذل نموده.

3)و از حرث بن مغیرة از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود:برای خداوند ملائکه ایست که موکل بقبر امام حسین علیه السلام هستند،و چون مردی قدم بردارد آن گناهان را نابود سازد،و چون قدم دیگری بردارد حسناتش را دو مقابل کند،و همین طور حسناتش مضاعف شود تا واجب شود بر او بهشت،پس اطراف او را بگیرند و تقدیس کنند و بملائکه آسمان ندا کنند که تقدیس کنید زوار حبیب و دوست خدا را پس چون غسل کنند محمد ص ایشان را ندا کند ای وفد خدا(ای هیئت اعزامی خدا)بشارت باد شما را که در بهشت رفیقان من هستید.

سپس أمیرالمؤمنین علیه السلام ندا کند که من ضامن قضاء حاجتهای شما هستم و ضامن رفع بلا از شما هستم در دنیا و آخرت.

سپس پیغمبر ص و آلش اطراف او را از راست و چپ بگیرند تا بأهلشان برسند.

4)و از ابی صامت روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود کسی که پیاده بزیارت قبر امام حسین علیه السلام برود خداوند بهر قدمیکه میرود

********** صفحه 87 **********

هزار حسنه تنویسد و هزار گناه محو فرماید و هزار درجه او را بالا برد،و چون بفرات رسد و غسل کند و گفشهای خود را بدست گیرد و پا برهنه مثل عبد ذلیل برود و چون بدرب حرم برسد چهار مرتبه تکبیر(الله اکبر)بگوید و کمی پیش رود و چهار بار تکبیر بگوید.

پس برو نزد سر مبارک[1] و بایست و چهار بار تکبیر بگو و چهار رکعت نماز بخوان و از خدا حاجتت را بخواه.

5)و از عبدالله بن هلال روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم فدایت شوم کمتر مزد زیارت کنند قبر امام حسین علیه السلام چیست؟فرمود ای عبدالله بدرستیکه کمتر چیزیکه برای او هست آن است که خداوند حفظ میفرماید خود و عیالش را تا بأهلش باز گردد،و چون روز قیامت شود خدا حافظ او باشد.

6)و از علی بن میمون صایغ[2]از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود ای علی زیارت کن حسین علیه السلام را و ترکش مکن گفت عرض کردم مزد کسی که زیارتش کند چیست؟فرمود کسی که پیاده زیارتش کند خداوند بنویسد بهر قدمیکه بر میدارد حسنه ای و نابود سازد از او گناهی و بالا برد برای او درجۀای.

پس چون بقبر رسد خدا دو ملک را موکل او گرداند که هر خوبی از دهان او خارج شد بنویسد و هر بدی از او صادر شد ننویسند،و چون از سفر برگردد وداعش کنند و بگویند ای دوست خدا تو آمرزیده شدی و تو از حزب خدا و رسولش و اهل بیت رسولش شدی و بخدا آتش را بچشمت هرگز نبینی

********** صفحه 88 **********

و آتش هم ترا نبیند،و طعمه آن نشوی.

7)و از عبدالله بن مسکان از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود هر کس از شیعیان ما زیارت کند امام حسین علیه السلام را از سفر برنگردد مگر آنکه هر گناهی کرده آمرزیده شود و بنویسد خداوند بهر قدمیکه برداشته و هر دستی که حیوان سواریش بلند کرده هزار حسنه و نابود سازد از او هزار گناه و بالا برد برای او هزار درجه.

8)و از ابی سعید قاضی روایت کند که گفت داخل شدم بر امام صادق علیه السلام در غریفه ایکه مال او بود[3] و نزدش مرازم بود پس شنیدم که میفرمود هر کس پیاده بزیارت قبر امام حسین علیه السلام برود بهر گامی که بر میدارد و بهر قدمیکه بر میدارد و می گذارد خداوند بنویسد برای او ثواب آزاد کردن فرزندی از فرزندان حضرت اسماعیل.

و هر کس با کشتی بزیارتش رود و کشتی وارونه و چپ شود از آسمان ندا کند ندا کنندۀ که پاکیزه شدید و پاکیزه شد بهشت برای شما.

9)و از عبدالله بن نجار[4]روایت کند که امام صادق علیه السلام بمن فرمود زیارت میکنید امام حسین علیه السلام را و سوار کشتی میشوید؟عرض کردم بلی فرمود آیا دانستی وقتی کشتی شما وارونه شود ندا کرده شوید آگاه باشید پاکیزه شدید و پاکیزه شد بهشت برای شما.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[1] در خود روایت از غیبت بخطاب پرداخته.

[2] در بحار ج101ص24حدیث24.

[3]غریفه هم بمغنای بیشه(جای پر درخت)آمده و هم بمعنای بالاخانه.در بحار ج101ص34حدیث48.

[4]در بحار ج101ص25حدیث27.
pejuhesh232

فصل بیستم:در کرامت وبزرگی که زوار امام حسین نزد خدا دارند

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:08 am

********** صفحه 89 **********

(فصل بیستم):در کرامت وبزرگی که زوار امام حسین علیه السلام نزد خدا دارند

1)در کامل الزیارات ص135از عبدالله الطحان از امام صادق علیه السلام روایت کند که گفت شنیدم آنحضرت میفرمود احدی در روز قیامت نیست مگر آنکه تمنا و آرزو میکند ای کاشک از زوار امام حسین علیه السلام بود بجهت آنکه میبیند چه بزرگی و کرامتی از طرف خدای تعالی بزوار امام حسین علیه السلام میشود.

2)و از صالح بن میثم از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود هر کس خوش دارد که در روز قیامت بر مائدهای نور باشد پس باید از زوار حسین بن علی علیه السلام بوده باشد.

3)و از مفضل بن عمر روایت کند که امام صادق علیه السلام فرمود[1]مثل اینکه می بینم بخدا قسم ملائکه با مؤمنین بر قبر امام حسین علیه السلام مزاحمت دارند گفت عرض کردم:

پس دیده میشوند برای او؟فرمود هیهات هیهات دور است دور.بتحقیق

********** صفحه 90 **********

ملازم مؤمنین هستند بخدا قسم حتی اینکه با دست خود بر صورت ایشان میکشند و خداوند فرو میفرستد بر زوار حسین علیه السلام صبح گاه و شب گاه از طعام بهشتی و خدمتگذاراشان ملائکه هستند،و سؤال نکند بندۀ از خدا حاجتی از حاجتهای دنیا و آخرت مگر آنکه عطا کند باو حاجتش را،گفت عرض کردم اینست بخدا کرامت،بمن فرمود ای مفضل زیادتر بگویم؟عرض کردم بلی ای سید من؟فرمود مثل اینکه می بینم تختی از نور گذارده شده و قبۀ(مثل چادر و گنید)بر آن زده شده که از یاقوت سرخ بجواهرات آراسته شده و امام حسین علیه السلام بر آن نشسته و در اطرافش نود هزار قبه سبز میبوده باشد و مؤمنین او را زیارت میکنند و سلام میدهند.

پس خداوند بایشان بفرماید دوستان من از من سؤال کنید.

پس بطول انجامید اذیت شدن شما و ذلیل شدن شما بواسطه مذهب ستم زده شدید پس امروز روزیست که نخواهید از حاجتهای دنیا و آخرت مگر آنکه عطا کنم و بدهم بشما پس خورد و خوراکشان در بهشت باشد پس اینست بخدا قسم کرامتی که تمام شدنی نیست و آخرش درک نشود.

4)و در ص136باب51از هیثم بن عبد رمانی از امام رضا علیه السلام از پدرش از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود روزهای زوار امام حسین علیه السلام از عمر ایشان حساب نشود و از اجلش بشمار نیاید.

ـــــــــــــــــــــــــ
[1] فی البحار ج101ص65.
pejuhesh232

فصل بیست و یکم:در اینکه زوار امام حسین علیه السلام هم جوار

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:09 am

(فصل بیست و یکم):در اینکه زوار امام حسین علیه السلام هم جوار رسول خدا و علی مرتضی و فاطمه زهراء علیه السلام هستند

1)در کامل الزیارات ص137از ابی اسامه روایت کند که گفت شنیدم

********** صفحه 91 **********

امام صادق علیه السلام میفرمود کسی که خواسته باشد در جوار پیغمبرش باشد و جوار علی و فاطمه علیه السلام پس زارت حسین بن علی علیه السلام را ترک نکند.

2)و از ابی بصیر روایت کند که گفت شنیدم از امام صادق یا باقر علیه السلام که میفرمود کسی که دوست دارد مسکنش و جای گاهش بهشت باشد پس ترک نکند زیارت مظلوم را،عرض کردم مظلوم کیست؟فرمود حسین بن علی علیه السلام صاحب کربلاء،کسی که با شوق و از روی محبت پیغمبر و فاطمه و علی ص زیارتش کند خداوند او را بنشاند سر سفرهای بهشتی و با ایشان بخورد و مردم در حساب باشند.

3)و از حرث بن المغیرة النصری از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود خدای تبارک و تعالی قرار داده ملائکه موکلین بر قبر امام حسین علیه السلام پس چون مردی قصد زیارتش کند و غسل کند محمد ص صدا کند ای زوار خدا بشارت باد شما را برفاقت من در بهشت الخ.
pejuhesh232

فصل بیست و دوم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:11 am

(فصل بیست و دوم):در اینکه زوار امام حسین علیه السلام قبل از مردم داخل بهشت میشوند

1)در کامل الزیارات ص137از عبدالله بن زرارة1 [2]روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود در روز قیامت برای زوار امام حسین علیه السلام فضیلتی بر مردم هست،عرض کردم فضیلت ایشان چه باشد؟فرمود چهل سال پیش از مردم داخل بهشت میشوند و ما بقی مردم در موقف حساب خواهند بود.

********** صفحه 92 **********

ـــــــــــــــــــــــــــ
[2] در بحار ج101ص26حدیث 30عبید بن زرارة.
pejuhesh232

فصل بیست و سوم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:13 am

(فصل بیست و سوم):در ثواب کسی که امام حسین علیه السلام را با معرفت زیارت کند

1)در کامل الزیارات ص138از قائد حناط[3] از امام موسی علیه السلام روایت کند که فرمود هر کس زیارت کند امام حسین علیه السلام را و عارف بحقش باشد خداوند گناهان گذشته و آینده اش را بیامرزد.

2)و از هارون بن خارجه[4]روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم ایشان روایت میکنند که هر کس امام حسین علیه السلام را زیارت کند برای او یک حج و عمره باشد،بمن فرمود هر کس او را زیارت کند و عارف بحقش باشد گناهان گذشته و آینده اش آمرزیده شود.

3)و از حسین بن محمد قمی[5]از حضرت موسی بن جعفر علیه السلام روایت کند که فرمود کمتر ثوابیکه بزائر امام حسین علیه السلام در کنار فرات میدهند در صورتیکه حق و حرمت و دوستی او را بشناسد آن است که گناهان گذشته و آینده او آمرزیده شود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

[3] در بحار ج101ص21حدیث1.

[4] در بحار ج101ص23حدیث16.

[5] در بحار ج101ص24حدیث19.

********** صفحه 93 **********

4)و از ابن مسکان[1] از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود:کسی که بزیارت قبر امام حسین علیه السلام برود و عارف بحقش باشد خداوند بیامرزد گناهان گذشته و آینده اش را.

5)و از هند حناط روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود کسی که زیارت کند حسین علیه السلام را و عارف بحقش باشد و اقتدا کند بیامرزد خداوند گناهان گذشته و آینده اش را.

6)و از فائد حناط[2]روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم ایشان بزیارت قبر حسین علیه السلام میروند با نوحه گری و طعام فرمود گاهی شنیده ام سپس فرمود ای فائد هر کس ریارت کند قبر حسین بن علی علیه السلام را در صورتیکه عارف بحقش باشد گناهان گذشته و آینده اش آمرزیده شود.

7)و ایضاً از فائد[3]از عبد صالح(موسی بن جعفر)ع روایت کند که گفت داخل شدم بر او و عرض کردم فدایت شوم بدرستیکه حسین علیه السلام را زیارت میکنند مردم بعضی عارفند و بعضی عارف نیستند و زنها بدون پروا دور او جمع میشوند و شهرتی پیدا شده و من از اینکار که شهرت یافته دلم گرفته شده گفت حضرت مدتی سرش را بزیر انداخته و جواب مرا نداد سپس رو بمن نموده و فرمود ای عراقی اگر ایشان خود را مشهور ساخته اند تو خود را مشهور نکن بخدا قسم زیارت نکند حسین علیه السلام را در صورتیکه عارف بحقش باشد مگر آنکه بیامرزد خداوند گناه گذشته و آینده او را.

8)و از صالح نیلی روایت کند که امام صادق علیه السلام فرمود کسی که

********** صفحه 94 **********

زیارت کند امام حسین علیه السلام را و عارف بحقش باشد مثل آن است که سه حج با رسول خدا ص بجا آورده باشد.

9)و در بحار ج101ص34از ثواب الاعمال از صالح نیلی از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود کسی که بزیارت قبر امام حسین علیه السلام برود و عارف بحقش باشد مثل آن است صد مربته با رسول خدا حج کرده باشد.[4]

10)و در کامل الزیارات ص141از محمد بن جریر قمی روایت کند که گفت شنیدم از امام رضا علیه السلام میفرمود کسی که حسین علیه السلام را زیارت کند و عارف بحقش باشد او از حدیث کننده گان خدا است فوق عرشش سپس این آیه را تلاوت فرمود(ان المتقین فی جنات و نهر فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر)آیه 54و55از سوره قمر یعنی بدرستیکه پرهیزکاران در بهشتها و انبساطند در مجلسی پسندیده نزد پادشاهی توانا.

11)و در کامل الزیارات ص144از هارون بن خارجه از امام صادق علیه السلام روایت کند که گفت خدمت امام عرض کردم فدایت شوم چه مزدیست کسی را که قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کند در حالیکه عارف بحقش باشد و غرضش خدا وآخرت باشد؟حضرت فرمود ای هارون هر کس قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کند و عارف بحقش باشد و غرضش خدا وآخرت باشد خداوند بیامرزد گناهان گذشته و آینده او را سپس سه مرتبه فرمود آیا قسم نخوردم برای تو آیا قسم نخوردم برای تو آیا قسم نخوردم برای تو.

قال فی البحار لعل الحلف سقط من الراوی أو النساخ أو کان فی کلام آخر غیر هذا[5].

********** صفحه 95 **********

13)در کامل الزیارات ص147از عیینه بیاع القصب از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود:هر کس قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کند و عارف بحقش باشد،خداوند او را در أعلی علیین بنویسد،و باین مضمون از عبدالله بن مسکان و هارون بن خارجه و دیگران روایت نموده.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[1] در بحار ج101ص22حدیث11.

[2] در بحار ج101ص25حدیث28.

[3] در بحار ج101ص26حدیث29.

[4]در حدیث8سه حج فرمود و در حدیث 9صد حج این برای تفاوت و درجات و معرفت زائر است.

[5] فی البحار ج101ص19حدیث4.
pejuhesh232

فصل بیست و چهارم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:15 am

(فصل بیست و چهارم):در ثواب کسی که امام حسین علیه السلام را زیارت کند برای محبت رسول الله و امیرالمؤمنین و فاطمه زهراء علیها السلام

در کامل الزیارات ص141از جویریه بن علاء از بعض اصحاب از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود چون قیامت شود منادی ندا کند کجایند زوار حسین بن علی علیه السلام ؟پس جماعتی که غیر از خدا بشمار نیاورد بپاخیزند پس بایشان گفته شود بچه منظور قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کردید؟پس بگویند ای خدای ما برای محبتی که برسول الله و علی و فاطمه علیها السلام داشتیم و مهربانیکه بحسین علیه السلام داریم که چه بی احترامی نسبت بجنابش مرتکب شده اند پس بایشان گفته شود این محمد و علی و فاطمه و حسن و حسین ملحق شوید بایشان و شما با ایشان در درجه ایشانید پس بروید زیر پرچم رسول خدا پس بروند زیر پرچم رسول خدا و در سایه اش باشند و پرچم بدست علی علیه السلام است پس همگی داخل بهشت شوند یک دسته جلو پرچم و یک دسته در دست راست پرچم و یک دسته در دست چپ پرچم و یک دسته در پشت پرچم باشند.

و در فصل21حدیث مناسب مقام گذشت.
pejuhesh232

فصل بیست و پنجم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:16 am

********** صفحه 96 **********

(فصل بیست و پنجم):در ثواب کسی که از روی شوق امام حسین علیه السلام را زیارت کند

1)در کامل الزیارات ص142از ابی اسامه زید شحام روایت کند که گفت شنیدم امام صادق علیه السلام میفرمود کسی که از روی شوق و علاقه زیارت کند امام حسین علیه السلام را خداوند او را در زمره ایمن شدگان بنویسد روز قیامت و نامه عملش را بدست راستش بدهد و زیر پرچم امام حسین علیه السلام باشد تا داخل بهشت شود در درجه او بدرستیکه خدا عزیز و حکیم است.

و در فصل بیست و یکم حدیث دوم مناسب مقام گذشت.

2)و از محمد بن مسلم از امام باقر علیه السلام روایت کند که فرمود اگر مردم میدانستند چه ثواب و أجری برای زیارت قبر امام حسین علیه السلام میباشد هر آینه از شوق و آرزومندی میمردند و از حسرت جانشان و یا نفسشان قطعه قطعه میشد راوی عرض میکند چه أجری دارد؟فرمود هر کس از روی شوق و آرزو زیارتش کند خداوند هزار حج مقبول و هزار عمره میروره و مزد هزار شهید از شهداء بدر و أجر هزار روزه دار و ثواب هزار صدقه مقبوله و ثواب هزار بنده آزاد کردن در نامه عمل او بنویسد،و در آن سال از هر آفتی محفوظ بماند که آسان آنها شیطان باشد و ملکی را موکل او گرداند که او را از جلو و راست و چپ و بالا و پائین حفظ کند.

و اگر در آن سال مرگش برسد ملائکه رحمت برای غسل و کفن او حاضر

********** صفحه 97 **********

شوند و طلب رحمت و آمرزش کند برای او و تا نزد قبرش او را تشییع کند با استغفار برای او،و بمقدار چشم انداز قبرش وسعت پیدا کند و خداوند از فشار قبرش نجات دهد و از ترس نکیر ومنکر ایمن شود و دری ببهشت باز شود،و نامه عملش بدست راستش داده شود و در روز قیامت نوری باو داده شود که مابین مشرق و مغرب را روشنائی دهد و منادی ندا کند که این کسی است که از روی شوق امام حسین علیه السلام را زیارت کرده پس آنروز کسی نماند مگر آنکه آرزو کند ای کاش از زوار امام حسین علیه السلام بود.

3)و از محمد بن مسلم روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم چه مزدی است برای کسی که زیارت کند امام حسین علیه السلام را؟فرمود هر کس از روی شوق بزیارتش رود از بنده گان گرامی خدا محسوب میشود و در زیر پرچم حسین بن علی علیه السلام خواهد بود تا خداوند داخل بهشتش گرداند.

4)و از ذریح محاربی روایت کند که گفت خدمت امام صادق علیه السلام عرض کردم من چه زجری میکشم از دست جماعتم و بچه هایم وقتی که بایشان میدهم چه خیر و برکتی هست در رفتن بزیارت قبر امام حسین علیه السلام مر اکذیب میکنند و میگویند تو بجعفر بن محمد دروغ می بندی؟

حضرت فرمود ای ذریح ترک کن مردم را بگذار هر طرف میخواهند بروند بخدا قسم خداوند مباهات میکند بزیارت روندگان حسین بن علی علیه السلام و وارد شده گان را ملائکه مقربین و حمله عرش استقبال میکنند حتی اینکه بایشان میگوید آیا می بینید زوار قبر حسین را که از روی شوق باو و بفاطمه دختر پیغمبر ص خود را برای ایشان واجب گردانم.

********** صفحه 98 **********

و البته ایشان را وارد بهشتم میکنم که برای اولیاء و انبیاء و رسولان خود آماده کرده بودم،ای ملائکه من ایشان زوار قبر حسین حبیب محمد رسول منند و محمد حبیب من است،و هر کس مرا دوست دارد حبیب مرا دوست داشته و هر کس دشمن دارد حبیب مرا،مرا دشمن داشته و بر من سزاوار است که او را بر سخت ترین عذابم عذاب کنم و او را بگرم ترین آتشم بسوزانم و جهنم را مسکن و مأوای او گردانم و عذابی کنم او را بسخت ترین عذابها که أحدی از عالمین را آنطور عذاب نکرده باشم.
pejuhesh232

فصل بیست و ششم

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه نوامبر 11, 2013 1:17 am

(فصل بیست و ششم):در ثواب کسی که امام حسین علیه السلام را محتسباً و قربة الی الله زیارت کند

1)در کامل الزیارات ص144از قدامة بن ملک(مالک)از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود کسی که زیارت کند امام حسین علیه السلام را محتسباً و قربة الی الله نه از روی فرح و کفران نعمت و سمعه و ریاء باشد گناهانش شسته شود چنانچه لباس را آب میشوید و چرکی را باقی نمیگذارد و نوشته شود برای او بهر قدمیکه میگذارد حجی و بهر قدمیکه بر میدارد عمره[6].

2)در فصل23حدیث ده گذشت آنچه مناسب مقام است.

3)و در ص145از عبدالله بن میمون قداح از امام صادق علیه السلام روایت

********** صفحه 99 **********

کند که گفت خدمت آن حضرت عرض کردم چه باشد برای کسی که قبر حسین بن علی علیه السلام را زائر باشد در حالیکه عارف باشد و عارش نیاید و تکبر هم نکند؟

فرمود نوشته شود برای وی هزار حج مقبول و هزار عمره مبروره و اگر شقی باشد سعید نوشته شود و همیشه در رحمت خدا فرو رفته باشد[7].

4)و از صفوان بن مهران جمال از امام صادق علیه السلام روایت کند که فرمود هر کس قبر امام حسین علیه السلام را زیارت کند و زیارتش برای خدا باشد جبرئیل و میکائیل و اسرافیل او را مشایعت کنند تا بمنزلش برسد[8].

5)و از عبدالله بن مسکان روایت کند که گفت حاضر بودم که جماعتی اهل خراسان آمدند نزد امام صادق علیه السلام و سؤال کردند از زیارت امام حسین علیه السلام و از فضل آن،حضرت فرمود پدرم از جدم حدیث کرد مرا که میفرمود کسی که زیارت کند امام حسین علیه السلام را برای خدا خداوند او را از گناهانش بیرون برد مثل روزی که از مادر زائیده شده بود و ملائکه او را در وقت مسافرتش مشایعت کنند و بالای سرش با بالهای خود پر زنان صف زنند تا بمنزلش برگردد،و ملائکه برای وی از خدای تبارک و تعالی طلب مغفرت کنند،و از أعنان السماء (یعنی از صفحات آسمان)رحمت او را فرو گیرد،و ملائکه او را ندا کنند پاکیزه شدی و پاکیزه است آنکه زیارتش کردی و در اهلش محفوظ باشد.[9]

6)و در ص145از معمر روایت کند که گفت شنیدم زید بن علی میفرمود:هر کس زیارت کند قبر حسین بن علی علیه السلام را و از این زیارت نخواسته باشد مگر رضایت خدا را آمرزیده شود جمیع گناهانش و لو اینکه مثل کف

********** صفحه 100 **********

دریا باشد پس زیاد زیارت کنید او را خداوند میامرزد گناهان شما را[10].

7)و در ص146از حذیفه بن منصور روایت کند که امام صادق علیه السلام فرمود:هرکس زیارت کند قبر امام حسین علیه السلام را ولله و فی الله باشد خداوند او را از آتش آزاد کند و از فزع اکبر(ترس بزرگ)ایمنش سازد و هر حاجتی از حاجتهای دنیا و آخرت خواسته باشد باو عطا فرماید[11].

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
[6] بحار ج101ص19حدیث3.

[7] بحار ج101ص20حدیث6.

[8] بحار ج101ص20حدیث7.

[9] بحار ج101ص19حدیث5.

[10] بحار ج101ص20حدیث8.

[11] بحار ج101ص20حدیث9.
pejuhesh232

قبليبعدي

بازگشت به حسين ثار الله

Aelaa.Net