ماهنامه اردوی 51 سلامت - ماه ذی قعده 1435

پستتوسط pejuhesh231 » يکشنبه مارس 08, 2015 11:35 pm

تصوير

بسم الله الرّحمان الرّحيم وبه نستعين إنّه خير ناصر ومعين الحمد لله ربّ العالمين
وصلّى الله على محـــمّد و علي و آلهما الطّيّـبـين الطّاهرين ولعنة الله على أعدائهم أجمعين أبدالآبدين

قال الله تعالى في القرآن الكريم : وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ

ماهنامه اردوی 51 سلامت

گام هفتم

گزارشات، اظهارات، نکات، تجربیات، نتایج سلامتجویان و پاسخ به سوالات عمومی

ماه ذی قعده سال 1435
pejuhesh231

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:58 pm

پستتوسط pejuhesh231 » يکشنبه مارس 08, 2015 11:37 pm

خداوند به کسانی کمک می کند که آنها نیز به خودشان کمک کنند

فصل اول: گزارشات و نتایج و اظهارات

در تعالیم مکتب وحی از میان انواع خوراکهای سالم؛ بیشترین خوراک انبیاء و اوصیاء الهی علیهم السلام از بین خوراک پختنی؛ آشها معرفی شده و بر مصرف آن بسیار تاکید شده است. از این رو می بینیم که در فرهنگ تغذیه ای همه ملل جهان از دیر باز آشها جایگاه وپژه ای داشته اند و از بیشترین تنوع برخوردار است. آنچنانکه رایج ترین نوع غذای بشری محسوب می شود؛ بطوریکه از اوایل کودکی تا آخر پیری و پایان زندگانی، در بیماری و درمان و نقاهت و سلامتی، در داری و نداری، همواره مورد مصرف همگان بوده است.

آشها به سبب نحوه پخت و ماهیت همگن نهایی شان، دارای روند هضم و جذب آسانی بوده، بلکه از خاصیت آماده کننده و جدا کنندگی زوائد و سمومات بدن برخوردارند و بدن را قادر می سازند که این اخلاط فاسد را که علت العلل انواع بیماریها هستند به آسانی بیرون بریزند؛ خصوصا آشهای ترش که خواص درمانی شان برای دفع زوائد و پاکسازی بدن بیشتر است و فرد با اجرای این روش در قالب یک برنامه درمانی ساده و کوتاه مدت که اصلش هم نوعی خوراک خوردن است؛ هم سبک شدن را به آسانی تجربه می کند، هم تعدیل مزاج را براحتی موفق می شود و هم به پاکسازی اولیه و عمومی بدنش نائل می شود.

تصوير

اردوی پنجاه و یکم برنامه اصلاح مزاج و تعدیل وزن و پاکسازی بدن

سلامتجوی اول
شناسه طبی 010252006
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو): گزارشات به موقع ارسال نشده، در روزهای حضوری شرکت نداشتند، ارتباط با متصدی اردو نداشته
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : همه برنامه ها اجرا و رعایت شده است
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ): احساس سبکی، لکه های زرد چشم پراکندگی کمتری پیدا کرده، کاهش وزن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: در طی اردو اصلا در بدن ضعف نداشتم راحت تر از همیشه بودم و احساس سبکی داشتم، 3 کیلو از اضافه وزنم کم شد.

سلامتجوی دوم
شناسه طبی 010263001
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو): خوب بوده
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : سه مورد عدم رعایت داشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) بهبود یبوست، احساس سبکی و راحتی، عطش و آبخوری بیشتر،کاهش وزن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها در خانواده ما یبوست بشکل ارثی وجود دارد و اکثر خواهر برادرها وضعیت اجابت مزاج طبیعی ای نداریم ولی با شرکت در اردو وضعیت اجابت مزاجم خیلی بهتر شده، ولع نسبت به غذا کم شده، پوستم روشن شده، خواب بیش از حدم کاهش پیدا کرده، عادت کردم که آب بیشتری بنوشم، احساس راحتی و سبکی دارم، 1.5 کیلو کاهش وزن اضافه ام را در اردو شاهد بودم

سلامتجوی سوم
شناسه طبی 010242001
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو): گزارشات به موقع ارسال نشده،
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : دو مورد عدم رعایت داشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) بهبود یبوست، سبکی، کاهش پراکندگی لکه های زرد چشم،کاهش وزن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها در حالت معمول یبوست مزمن و مقاوم دارم و همچنین اضافه وزن زیاد، ولی در اردوها خیلی وضعیت اجابت مزاجم بهتر می شود، احساس سبکی زیادی در بدن دارم، 3 کیلو از وزنم کم شد. وضعیت تنفسم در طول اردو بهتر بود. همچنین در طول اردوهای سلامت موقع گاز زدن به میوه خونریزی از لثه ندارم ولی در خارج اردو این مشکل را دارم.

سلامتجوی چهارم
شناسه طبی 010237003
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو) گزارشات به موقع ارسال نشده
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : خوب بوده است
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) سبکی بدن، بهبود وضعیت اجابت مزاج، 3 کیلو کاهش وزن، زردی چشم کمتر و حالت پراکنده شده
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها چون دارای فشار خون بالا هستم اردوهای سلامت برای فشار خونم خیلی خوب بوده، همینطور شرکت در اردوها وضعیت اجابت مزاجم را خیلی بتر و دفعم را راحت تر می کند. اینها بجز فراگیری روشهای پاکزیستی و طیبات در اردوهاست که روی سلامت جسم و روح ما تاثیر می گذارد.

سلامتجوی پنجم
شناسه طبی 010265003
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو) گزارشات به موقع ارسال نشده
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : خیلی خوب
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) درد پریود خیلی بهتر شده اجابت مزاج در طول روز افزایش پیدا کرده و ضعف و بی حالی در روز کاهش پیدا کرده و احساس سنگینی بعد از غذا کاملا کاهش پیدا کرده زبان کمی بار دار و زیر پلک صورتی و سفیدی چشم سفید لکه های زرد پراکنده3 کیلو کاهش وزن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها وضعیت جسمی من با به کار بردن توصیه های اردو بهبودی خوبی داشت مثلا دردهای پریود این بار بیشتر قابل تحمل بود و تا حد زیادی تقلیل یافت مثلا بر خلاف دفعات قبل که با افت فشار خون به مدت چند ساعت روبرو می شدم ولی این بار چنین مشکلی را نداشتم. قبلا روز دوم دوره پریود هم حال خوشی نداشتم ولی این بار روز دوم کمترین میزان درد ، بی حالی و ضعف را داشتم و نسبت به قبل شرایط بهتری داشتم. یبوست من بهبود یافته است و تعداد دفعات اجابت مزاج در روز به 2 تا 3 بار رسیده است.

سلامتجوی ششم
شناسه طبی 010274001
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو) گزارشات به موقع ارسال نشده، ارتباط با متصدی اردو نداشته، اردو را به پایان نرساندند
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : التزام ضعیف و عدم رعایت زیاد
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) کاهش لکه های زرد چشم، کاهش وزن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها بنده بدلیل پیش آمدن مسافرت نتوانستم تا روزهای انتهایی اردو پیش بروم و التزامی که باید و شاید را نسبت به برنامه های اردو نداشتم بخاطر همین خودم می دانم که نتیجه لازم را نگرفتم ولی با همین اجرای ضعیفم کاهش وزن به مقدار 1.5 کیلو داشتم و یبوستم نیز در طول اردو رفع شد

سلامتجوی هفتم
شناسه طبی010278001
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو) گزارشات به موقع ارسال نشده، ارتباط با متصدی اردو نداشته
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) کاهش زردی لکه های چشم، 3 کیلو کاهش وزن، اصلاح اجابت مزاج
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها من به اتفاق برادرم در این اردو شرکت کردم ولی بدلیل پیش آمدن مسافرت نتوانستم تا روزهای انتهایی اردو پیش بروم و التزامی که باید و شاید را نسبت به برنامه های اردو نداشتم، ولی تا همین حد هم به نتایج خوبی دست پیدا کردم مثل: کاهش زردی لکه های چشم، 3 کیلو کاهش وزن، اصلاح اجابت مزاج که قطعا اگر بطور کامل و با التزام بیشتری برنامه را اجرا می کردم به نتایج موفق بیشتری دست پیدا می کردم

سلامتجوی هشتم
شناسه طبی010280001
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو) گزارشات به موقع ارسال نشده، ارتباط با متصدی اردو نداشته،طبق توصیه های برنامه و مدیر اردو رفتار نکرده، اردو را به پایان نرساندند
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) کمی احساس سبکی، مقداری تغییر در یبوست، خودداری از هله هوله خوردن و ریزه خواری
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها التزامی که باید و شاید را نسبت به برنامه های اردو نداشتند و برنامه های اردو و توصیه های مدیر اردو را رعایت نمی کردند بخاطر همین روز هفتم توسط مدیر اردو توصیه به خروج از اردو شدند

سلامتجوی نهم
شناسه طبی 010242003
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو) گزارشات به موقع ارسال نشده، عدم اجرای توصیه مدیر اردو به خروج از برنامه در پی پریودی با ذکر این دلیل که مشکلی ندارند و حالشان خوب است
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : نسبتا خوب
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) بار زبان کمتر شده لکه های سفیدی چشم کمتر و پراکنده، کاهش تکرر ادرار، کاهش پادرد،رفع ضعف، کاهش وزن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها من مشکل تکرر ادرار و پادرد و افزایش زیاد وزن دارم که با حضور در این اردو مقداری از مشکلاتم تخفیف پیدا کرد 2 کیلو کاهش وزن داشتم و اجابت مزاجم بهتر شد.

سلامتجوی دهم
شناسه طبی 010229001
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو) خوب بوده
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : خوب
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) پا درد رفع شده دید چشم خیلی خوب شده وزن کم شده. 5 کیلوکاهش وزن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها در روزهای میانی اردو درد و سستی پاهایم خیلی بهتر شد و راه رفتنم بهتر شد، ورم پاهایم نیز بهتر شده. در زوطهای انتهایی اردو راه رفتنم تند تر شد، احساس سبکی دارم، شکمم کوچک شده و دیدم بهتر شده

سلامتجوی یازدهم
شناسه طبی 010252005
انضباط اردو ( ارتباط با متصدی اردو، اجرای توصیه ها ، التزام به برنامه های اردو) از ابتدا توصیه شد بخاطر بیماری فعال صرعشان در برنامه شرکت نکنند که گفتند بخاطر تشویق دخترم = سلامتجو 010280001 در اردو شرکت میکنند، گزارشات به موقع ارسال نشد، توجه به صحبتها و راهنمایی های مدیر اردو و همکاران کمک کننده به برنامه اردو نداشتند، در مصادف شدن با پریودی و توصیه به خروج از برنامه؛ توصیه را اجرا نکردند، دچار حمله بیماری زمینه ایشان شدند
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها : چند مورد عدم التزام داشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو ( تعدیل وزن، بهبودی یا رفع ناراحتیها وبیماریها ، بهبود علایم ) سبکی پهلو ها، احساس راحتی، کاهش خارش و سایر علائم زخم مابین دو سینه
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها با وجود بیماری حادی که دارم ولی شرکت در اردوهای سلامت را خیلی دوست دارم و همیشه با شرکت در گامهای سلامت بدنم خیلی با نشاط وسر حال میشود. این برنامه ها همزمان سه الی چهار کار انجام میدهد: بدن را پاکسازی می کند، وزن را پایین می اورد و مهم ترین ان این است که نشاط خوبی به فرد میدهد. من خط هایی روی ناخنهایم ایجاد شده بود که با این برنامه از بین رفت. مشکل اصلی من این است که بیماری حادی دارم که مانع از حضور فعال در اردوهای سلامت می شود که ان هم ان شاء الله با شفاجو شدنم در طب جامع و گرفتن برنامه های درمانی برای بیماریم، این معظل هم رفع خواهد شد ان شاء الله

تصوير
pejuhesh231

پستتوسط pejuhesh231 » يکشنبه مارس 08, 2015 11:40 pm

فصل دوم: نکات و تجربیات حاصل از اجرای صحیح برنامه

بنده مدیر یکی از حوزه های معارف الهی هستم که با همکاری رابط طبی حوزه مان و اعلام آمادگی به مدیر اردو برای اجرای اردوی 50 از گام دوم سلامت، و بر اساس راهنمایی ها؛ مقدمات برگزاری اردو را فراهم نمودیم. سلامتجویان ما اکثرا از آقایان بودند: پدر، برادر، داماد، همسر، و البته تعداد کمتری هم خانمها شرکت داشتند شامل خواهر، دختر و خودم
به حمدلله اردو عالی برگزار شد. سلامتجوها واقعا التزام صد در صد داشتند و دقیقا و مو به مو همانند توصیه ها و برنامه های پیش بینی شده اجرا نمودند و به تبع آن نتایج عالی هم گرفتند. این اولین اجرای اردو در حوزه ما بود. قبل از این مطالب طبی تا این حد دقیق و کاربردی در زندگی ما وارد نشده بود. بخاطر همین اجرای عملی این اردو آموزه های خوبی در زندگی معمول تک تک ما داشت: آشنایی با پیراستنها هم در اردو و هم خارج زمان اردو با هم یا بصورت جداگانه، آشنایی با ظروف مناسب طبخ و همزمان تغییر ظروف طبخ آشپزخانه مان، آشنایی با روشهای سالم طبخ و اجرای عملی و کاربردی آنها در طبخ غذا، آشنایی با پاکزیستی و طیبات و بکار بردن آموزشهای تئوری اردو در عمل، آشنایی با فواید آب و مقدار و روشهای مصرف آن، گوش دادن به فایلهای صوتی، آشنایی با روش مجزایی از پاکسازی بنام تنقیه ووو
به موازات شرکت اقایان در اردو، خانمها هم به شکل غیر حضوری اموزش دیدند و خواستار دستورات غذایی پیراستن 6 و 7 و 8 شدند و همچنین دمنوشهای مناسب و تهیه مواد غذایی طیب و گفتند با یادگیری طبع و مزاج خوراکی ها و ابتکار خودشان در راستای آشپزی حکیمانه، تجربه جدیدی را کسب می نمایند ان شاءالله. تصمیم بر این شد که حتما این مطالب ناب را در زندگی اجرایی کنیم مثلا هفته دیگر که مجددا همه دور هم جمع می شویم همه پیراستن 7 و 8 را اجرا کنیم؛ انواع میوه جات و سبزیجات تازه با تزیین و شکل هنرمندانه از طرف خانمها، و هفته بعدی دور هم بودنمان را به پیراستن 9 اختصاص دهیم. خلاصه که شرکت در این اردو بجز بهره بردن از خواص پاکسازی تن و روان؛ تجربه بسیار شاد و خوب و لذت بخشی بود و همدلی ما را دوچندان نمود که خدا را بخاطر آن شاکریم.

Image
pejuhesh231

پستتوسط pejuhesh231 » يکشنبه مارس 08, 2015 11:41 pm

فصل سوم: پاسخ به سوالات عمومی

سوال 1: یکی از سلامتجویان که سن بالا دارند = 76 سال: من با وجودیکه اجابت مزاجم متناسب با وعده های غذاییم است؛ کامل + نرم، اما دفعم با زور و فشار است. علت چیست؟ آیا هموروییدی که از سالها قبل داشته ام علتش است؟ در این زمینه چه اقدامی می توانم انجام دهم؟

پاسخ: در دفع نياز به زور و فشار هست، اما نه خیلی زیاد. بجاي فشار و زور از مصلح اين مشكل استفاده كند. اگر ناخواسته همراه با دفع و زور است ناشي از حركت شديد روده است، مصرف يك قاشق روغن زيتون، يا زنجبيل تازه روده را آرام مي كند.

سوال 2: اگر صرفا این نکته را مد نظر قرار داد که به هیچ وجه امکان تشخیص و تهیه غیر ژنتیک از ژنتیک برایم فراهم نیست، و در برنامه گام هشتم قرار گرفتم که باید از میوه جات و سبزیجات و صیفی جات زیاد استفاده نمایم؛ یا حتی در برنامه معمول زندگیم، آیا اولویت با پرهیز میوه و سبزی و صیفی جات بازار است یا مصرف ان؟ به خواص سم زدایی و درمان طبیعی میوه جات و سبزیجات بطور کلی توجه کنم یا به ژنتیک بودن آنها؟

پاسخ: بايد بقدر توان سعي كرد معرفت لازم براى شناخت طيبات را بدست اورد، و براى تهيه اش هم تلاش مستمر داشت و بهترين بقدر ممكن را بدست اورده و مصرف كرد.

تصوير
pejuhesh231

پستتوسط pejuhesh231 » يکشنبه مارس 08, 2015 11:42 pm

فصل چهارم: گزارش رسانه

کشف شگفت انگیز دانشمندان درباره روزه

روزه‌داری به مدت تنها سه روز حتی در افراد مسن موجب بازسازی و احیای تمام سیستم بدن می‌شود.
دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می‌گویند که این کشف جدید می‌تواند به خصوص به سود انسان‌هایی باشد که سیستم ایمنی‌شان آسیب دیده است، مانند بیماران سرطانی که در حال شیمی درمانی هستند. شیمی درمانی به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌زند.

طبق تحقیقی که اخیراً انجام شده است، این احیا بدین دلیل است که بدن بعد از روزه شروع به تولید سلول‌های جدید سفید خون می‌کند.

این کشف می‌تواند به افراد مسنی که به خاطر اثرات افزایش سن سیستم ایمنی بدن‌شان ناکارآمد می‌شود و مبارزه با حتی بیماری‌های متعارف را مشکل می‌کند، کمک کند.

روزه طولانی بدن را مجبور می‌کند که گلوکوز و چربی انباشته شده را استفاده کند و هم‌چنین مقدار قابل توجهی از گلبول‌های سفید خون را کاهش می‌دهد.

تصوير

زیاد بودن ساعات روزه داری: مفید برای سلامتی

مردم از طولانی بودن ساعات روزه داری در فصل تابستان شکایت می کنند ولی خبر خوب این است که زیاد بودن ساعات روزه داری بیشتر از 12 ساعت جهت خالص کردن بدن از سمومات خصوصا از سیستم گوارش بسیار مهم می باشد. در میان ساعات طولانی روزه داری معده از بسیاری از غذاهای اضافی که در ان متراکم و جمع شده است پاک شده و باعث رهایی بدن از گازها و تخمیر در روده ها می شود.

برخی از فواید دیگری که اضافه شدن ساعات روزه داری به همراه دارد:
* روزه بیشتر از 12 ساعت برای تمیز شدن معده از غذاهای جمع شده کافی می باشد و به معده فرصتی برای استراحت و رفع خستگی می دهد. همچنین روزه به پاک شدن بدن از گازها و فعل و انفعالاتی که باعث پیدایش تخمه و سوء هاضمه و تخمیر در روده ها که به خاطر عدم جذب مواد غذایی و دفع ان می شود کمک می کند؛ بنابراین روزه باعث ایجاد دوره استراحت برای اعضای مختلف بدن می شود.

* سلولهایی که مواد غذایی انها بعد از مصرف غذا به سبب روزه داری مصرف می شوند، سلولهای مریض می باشند که از کار افتاده شده و اکسید و سوخته می شوند. و روزه کمک می کند به بدن تا از این ها پاک شده و آنها را بیرون کند.

* از فواید دیگر روزه پیشگیری از بیماری دیابت و پایین امدن قندخون و در نتیجه تسکین پانکراس برای جلوگیری از افزایش انسولین می باشد. تحقیقات نشان می دهد که کار اضافه برای پانکراس منجر به کاهش توانایی انسولین و ایجاد دیابت می شود و این بوضوح نشان می دهد که روزه گرفتن باعث محافظت پانکراس می شود.

* روزه گرفتن باعث تجدید و احیای بافت های بدن خصوصا غددی که باعث کنترل عملیات مختلف در بدن مثل نمو و فعالیت و کنترل عملیات هضم و سوخت وساز می شود و این باعث افزایش فعالیت و رشد سریع بعد از ماه مبارک رمضان می شود

* اخیرا در تحقیقات ثابت شده است که روزه فواید زیادی در افزایش فعالیت های ذهنی و بازسازی سلولها دارد خصوصا در هنگامی که انسان موفق به روزه داری شده و خواب و استراحت کافی نیز داشته باشد

viewtopic.php?f=13&t=604&start=10#p49230

مرکز طب جامع:
براى كسانی كه می خواهند سحری سبک و مقوی بخورند؛ كه لازمه اش همراهي لبنيات نيست:

نان + خرما يا رطب
نان + ارده شيره
نان + ارده خرما
نان + حلوا ارده
نان + هر يک از مغزیجات (هر يک از انواع بادامها يا گردو يا پسته يا فندق ....)
نان + حلوای جو
نان + حلوای گندم

سحری مذكور اگر با نان خشكه هاى محلی باشد؛ براى تقويت معده و طاقت بر روزه مفيدتر است
خصوصا كه آرد كامل باشد + خمير خوب ورامده باشد + بسيار ورز داده باشند + كم نمک باشد

توصیه می شود مطالب این لینک را نیز که درباره نكاتي طبي جهت سهولت روزه داري و با عناوینی همچون: نکات قابل ملاحظه در سحر، نکات قابل ملاحظه در طی روز، نکات قابل ملاحظه در افطار است مطالعه کنید:

viewtopic.php?f=13&t=613&start=10#p26506

والحمدلله رب العالمین

Image
pejuhesh231

بازگشت به ماهنامه اردوهای سلامت

Aelaa.Net