ماهنامه اردوی 48 سلامت - ماه شوال 1435

ماهنامه اردوی 48 سلامت - ماه شوال 1435

پستتوسط pejuhesh231 » دوشنبه دسامبر 08, 2014 12:31 am

تصوير

بسم الله الرّحمان الرّحيم وبه نستعين إنّه خير ناصر ومعين الحمد لله ربّ العالمين
وصلّى الله على محـــمّد و علي و آلهما الطّيّـبـين الطّاهرين ولعنة الله على أعدائهم أجمعين أبدالآبدين

قال الله تعالى في القرآن الكريم : وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ

ماهنامه اردوی 48 سلامت

گام هشتم

گزارشات، اظهارات، نکات، تجربیات، نتایج سلامتجویان و پاسخ به سوالات عمومی

ماه شوال 1435

Image

Image
pejuhesh231

تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:58 pm

ماهنامه اردوی 48 سلامت - ماه شوال 1435 - فصل اول

پستتوسط pejuhesh231 » دوشنبه دسامبر 08, 2014 12:38 am

خداوند به کسانی کمک می کند که آنها نیز به خودشان کمک کنند

فصل اول: گزارشات و نتایج و اظهارات

در طب اصیل و کهن و اسلامی رکن اصلی معالجات "دفع زواید و سمومات از بدن" بوده است.

از آنجا که کبد پالایشگاه خون و بدن است و در دفع مواد زائد و سمومات بدن نقش بسیار مهم و عمده ایی بعهده دارد؛ پاکسازی آن کلید اصلی درمان اکثر بیماریهاست.

افرادی که با بینش وسیعتری در پی تحصیل روشهای پاکزیستی و حفظ و ارتقاء سلامتی "این نعمت الهی" هستند؛ این ضرورت را دریافته و در گامهای سلامت طب جامع حضور پیدا کرده اند.

ما در این فصل ماهنامه به بیان گزارشات و اظهارات این سلامتجویان که به نتایج مورد نظر دست یافته اند می پردازیم.

تصوير

اردوی چهل و هشتم گام هشتم = تصفیه کبد

تعداد سلامتجویان شرکت کننده در این اردو: 26نفر

سلامتجوی اول
شناسه طبی 010256006
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: برنامه مقدماتی کاملا رعایت شده بجز کد 341
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها در اردوی حضوری: مطلوب
انضباط در اردوی حضوری: ورودشان به وقت - انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل را داشته اند
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری و رفتاری با اردو و دارو داشته و در مصرف دارو همراه بوده اند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 37 عدد در محل اردو و در منزل دفع سنگ نداشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو: شفافتر شدن سفیدی چشم، کمتر شدن لکه های زرد رنگ و روشن تر شدن لکه قهوه ای، کمتر شدن بار زبان، یهبود یبوست و برطرف شدن لکه های پوستی
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: سری اول است که در اردو شرکت می کنم و شرکت در این اردو باعث شد که با نحوه درست تغذیه آشنا شوم و اینکه خوراکیها را بر اساس گروه خونی مصرف کنم قبل از اردو استرس داشتم ولی الان احساس ارامش خوبی دارم و متوجه شدم که سلامت هر کس در گرو روشهایی است که انتخاب می کند و در درست مصرف کردن خوراکیها و غذای اوست و باید به نوع غذا و طریقه پخت ان دقت کنیم.

سلامتجوی دوم
شناسه طبی: 010262001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: کد 030 و بایسته شماره 7 رعایت نشده است
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها در اردوی حضوری: بی حرکتی بعد از محلول شماره 2 را رعایت نکرده اند
انضباط در اردوی حضوری: ورودشان با نیم ساعت تاخیر بوده است - انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل داشته است
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری و رفتاری با اردو و دارو داشته و در مصرف دارو همراه بوده اند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 2150 عدد در محل اردو و در منزل دفع سنگ نداشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو: شفافتر شدن سفیدی چشم، کمتر شدن بار روی زبان، کم عمق تر شدن شکاف های زبان - کاهش تنگی نفس، برطرف شدن احساس خستگی شدید، بهبود کم خونی، کاهش ورم کردن طرف راست بدن، کاهش خلط پشت حلق، کاهش خواب رفتگی بدن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: این پنجمین اردو از گام سلامت هشت بود که شرکت می کردم. هربار که شرکت کرده ام پایان اردو احساس سبکی و نشاط خوبی داشته ام. اولین بار لکه ای در سینه خود داشتم ولی با شرکت کردن در این اردوها این لکه از بین رفته و افسردگی بعد از زایمان داشته ام که طی این برنامه های طبی تا حد زیاد و رضایت بخشی بهبود پیدا کرده. در این اردوها پخته خشک و سرخ آنی و بخارپز را تجربه کرده ام در روش پخته خشک که برایم بسیار جالب بود؛ فکر می کردم گوشت سوخته می شود ولی با امتحان آن دیدم اصلا اینطور نیست. در این اردو از آیه الکرسی زیاد استفاده کردم که اینکار و توسل به ائمه اطهار و امام زمان علیه السلام در مصرف راحت تر داروها و پایان بردن اردو با موفقیتهای بیشتر، بسیار کمک کننده بود و نشاط عجیبی داشتم و خواب آلودگی نداشتم و می خواستم این شور و نشاط درونی ام را تخلیه کنم. در پایان از مسولین پر تلاش و پر زحمت طب و همچنین مرکز طب جامع نهایت تشکر را دارم. امیدوارم سلامتی و توفیقات ایشان روزافزون باشد

سلامتجوی سوم
شناسه طبی: 010250002
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: کد 048 و بایسته شماره 7 و کد 376 رعایت نشده
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها در اردوی حضوری: برخی برنامه ها را با تاخیر اجرا می کردند
انضباط در اردوی حضوری: صاحب مکان اردو = مواسات در مکان اردو برای خانمها داشتند، حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل داشته است
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری و رفتاری با اردو و دارو داشته ولی در مصرف داروها؛ برخی نوبتهای دارویی را با تاخیر مصرف نمودند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 45 عدد فقط در محل اردو و در منزل دفع سنگ نداشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو: کمرنگ تر شدن و کمتر شدن لکه های زرد رنگ، بهبود لکه بینی
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از برنامه حرارت بالای بدن و مقداری یبوست و خارش بینی و عطسه داشتم. با اجرای برنامه مقدماتی یبوستم کاملا رفع شد و نزدیک به اسهال شد. در حین این چندین دوره که در اردو شرکت کرده ام هم لکه بینی کم شده. بعد از آشنایی با برنامه های طبی علوم طب جامع؛ از مواد صنعتی 90 درصد و غذای بازار 100 درصد استفاده نمی کنیم.از سرخ کردنی زیاد برای خانواده پرهیز می کنم. در این اردو برنامه تصفیه بدن با آب را از همه بیشتر دوست داشتم

سلامتجوی چهارم
شناسه طبی: 010253003
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: برنامه مقدماتی کاملا رعایت شده به جز استفاده از موبایل (بیش از حد و مثل وسیله بازی و سرگرمی)
انضباط در اردوی حضوری: ورودشان به وقت بوده است - انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل را داشته اند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 40 سنگ در محل اردو + 15 عدد بعد از اردو در منزل سنگ دفع داشته اند = کلا 45 عدد سنگ
تغییرات حاصله بعد اردو: کمرنگ شدن لکه های زرد سفیدی چشم، کم عمق تر شدن شکاف زبان - کاهش کمر درد
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از شرکت در برنامه احساس سنگینی و پری داشتم. کمردرد هم داشتم. ولی بعد از اجرای برنامه و بخصوص این دو روز حضوری؛ احساس سبکی و راحتی دارم و اثری از کمردردم هم نبود. با انجام این دوره حال عمومی ام خیلی بهتر شده. برنامه مقدماتی را با توجه به تجربه قبلی ام این دوره با مدد مولا منه السلام کامل انجام دادم. فایلهای صوتی اموزشی برنامه عالی بود. هربار که در اردوها شرکت می کنم با دست پر برمی گردم. کلا در زندگی روزمره مان در خانه هم این روشها بسیار کارامد بوده است و بهره زیادی برده ام.

سلامتجوی پنجم
شناسه طبی: 010260007
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: رژیم مقدماتی کامل رعایت شده.
انضباط در اردوی حضوری: ورودشان به وقت بوده است - انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل را داشته اند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 60 عدد سنگ در محل اردو و 100 عدد در منزل = 160 عدد کل سنگ دفع شده
تغییرات حاصله بعد اردو: کم رنگ شدن لکه های زرد و هاله های خاکستری چشم - برطرف شدن درد معده و متناسب شدن اجابت مزاج با تعداد وعده های غذایی
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از اردو زبانم دارای بار بود و طب سنتی برای تشخیص کبد چرب گذاشته بود. بخاطر همین در این اردوی سلامت شرکت کردم. صبح روز دوم خدا را شکر شروع به دفع سنگ کردم. سنگ آخرم خیلی بزرگ بود و بخاطر همین دفعش با کمی سوزش همراه شد. خوشحالم که سنگها و جرمهای کبدم تا حدودی دفع شد. با استماع فایلهای صوتی یا با انجام مباحثه و همینطور مطالعه مطالب پرینت گرفته شده در طول اردو اطلاعات مفیدی بدست آوردم. با تشکر از زحمات بی دریغ پرستاران و مسولین طب

سلامتجوی ششم
شناسه طبی: 010250005
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: بایسته 1 کاملا رعایت نشده، نبایسته 2 مصرف شده- کد 376 کمتر از میزان برنامه اجرا شده - بایسته 3 کاملا رعایت نشده- کد 030 کمتر استفاده شده، کد 000 کاملا رعایت نشده است.
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 2000 عدد سنگ در محل اردو و 950 عدد در منزل دفع سنگ داشته اند = 2950
تغییرات حاصله بعد اردو: کم رنگ شدن لکه های زرد چشم، از بین رفتن هاله های خاکستری، کم رنگ تر شدن لکه های پبوستی، برطرف شدن خارش پوستی، برطرف شدن یبوست و برطرف شدن سوزش معده
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از اجرای برنامه حالت گرمای درون بدن و خارش پوست و اشتهای کاذب داشتم. گاهی هم سنگینی معده پس از خوردن غذای پخته داشتم ولی پس از اجرای برنامه حالت گرما و خارش برطرف شد و سنگینی معده کاهش پیدا کرد. دفع روزانه یکمرتبه داشتم ولی در حین اجرای اردو پس از یک هفته دفع متناسب با دفعات غذاخوردن شد و دفعم به سه مرتبه هم رسید. این برنامه باعث شد عادت غذایی را در زندگی براساس برنامه 20 20 60 تغییر دهم. از زحمات بی شاعبه همه مسوولین کمال تشکر را دارم

سلامتجوی هفتم
شناسه طبی: 010258001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: رژیم مقدماتی کاملا رعایت شده بجز کد 341
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها در اردوی حضوری: بی حرکتی بعد از محلول شماره 2 را رعایت نکرده اند
انضباط در اردوی حضوری: ورودشان با نیم ساعت تاخیر بوده است - انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل داشته است
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 1404 در محل اردو و 22 عدد در منزل = 1426 تعداد کی سنگهای دفع شده
تغییرات حاصله بعد اردو: از بین رفتن لکه های زرد و خاکستری چشم، از بین رفتن بار زبان، کمرنگ شدن لکه های پوستی، شفاف ترشدن رنگ پوست
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از اردو درد شدید طرف راست ناحیه کبد داشتم با انتشار به سمت چپ؛ همینطور لک روی دست و بدن داشتم که با حضور در اردوها که چند بار شرکت داشته ام کمرنگ و بیرنگ شد، درد طرف راستم هم خیلی بهتر شده. برنامه طبیعت درمانی را خیلی دوست دارم و امیدوارم و سعی می کنم ادامه دهم هم برای خودم و هم برای خانواده ام؛ چون قبلا زیاد از سبزی و سالاد و میوه استفاده نمی کردم. از همه دست اندرکاران طب که اینقدر برای ما زحمت می کشند متشکرم

سلامتجوی هشتم
شناسه طبی: 010262004
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: رژیم مقدماتی کالا رعایت شده بجز کد 030
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 50 عدد سنگ در محل اردو و در منزل دفع سنگ نداشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو: از بین رفتن هاله های خاکستری، کم رنگ شدن لکه های زرد، کمتر شدن سایز و آب شدن چربی ها
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: بنده يكبار در گام 2 و يكبار در گام هفتم و اولین بار است که در گام هشتم شرکت کردم و تمام موارد و توصیه ها را رعایت نمودم و طبق گروه خونی هم همه رعایت شد و ظروف مناسب برای پخت غذا استفاده می کردم. با مصرف برنامه های مرحله مقدماتی احساس می کنم که در لاغر شدن به من کمک شده است. برنامه بایسته شماره 1 را به عنوان یک اموزش در نظر دارم که در زندگی به عنوان یک روش انتخاب و اجرا کنم. همچنین استفاده از خوراکی کد 376 هم به عنوان یک روش مناسب برای تصفیه کبد ولاغری دوست دارم ادامه دهم. در اخر هم از زحمات تمامی پرستاران گرامی تشکر می کنم

سلامتجوی نهم
شناسه طبی: 010263003
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: برنامه مقدماتی کاملا رعایت شده است
انضباط در اردوی حضوری: ورودشان به وقت بوده است - انجام برنامه ها به وقت - حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل را داشته اند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 21 عدد در محل اردو + 60 عدد در منزل = 81 عدد
تغییرات حاصله بعد اردو: از بین رفتن هاله ی خاکستری، کمتر شدن لکه های زرد رنگ، از بین رفتن شکاف روی زبان، بهبود خستگی و بی حالی
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از برنامه احساس حرارت بالا در بدن داشته ام ولی در حین برنامه احساس نشاط و سرحالی و شادابی بیشتری داشتم. برنامه مقدماتی را بطور کامل رعایت کردم و از بهترین تاثیرات گام هشتم روی بدنم این بود که قبل اردو احساس بی حالی و کسالت و تنبلی داشتم ولی الان سرحالم. همه برنامه های طیبات و پاکزیستی و طبیعت درمانی را در زندگیمان وارد نموده و رعایت می کنیم. خوردن هیچکدام از محلولهای دارویی روز اصلی گام هشتم برایم سخت نبود شاید چون داروهای طبیعی آفریده خدا بودند و مزه بدی نداشتند. از تمامی پرستاران و اجراکنندگان برنامه کمال تشکر را دارم

سلامتجوی دهم
شناسه طبی: 010246009
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: برنامه مقدماتی رعایت شده
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 1444 در اردو، در منزل دفع سنگ نداشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو: کم رنگ شدن لکه های زرد چشم، شفاف تر شدن سفیدی چشم - بهتر شدن ناراحتی معده در طول برنامه
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: من قبلا در اردوی گام دوم یکبار شرکت کرده بودم. از انجا که قبل از شروع برنامه با انجام سونوگرافی معلوم شده بود که مبتلا به کبد چرب هستم؛ لذا برای برنامه تصفیه کبد ثبت نام کردم. برنامه مقدماتی این اردو را دوست داشتم که کامل انجام دهم؛ برای همین در نهایت سعی و کوشش انرا اجرا نمودم. من سابقه مشکل معده و ریفلاکس از سالها قبل داشتم همینطور کاهش قند خون و نوسانات شدید انرا از سال گذشته تا الان. بخاطر همین طبق توصیه طبی که شده بود؛ موارد کمک درمانی را همراه خود داشتم. قبل خوردن محلول شماره 2 احساس سنگینی و درد در قفسه سینه داشتم که با راهنمایی ها و راهکارهای مدیر اردو بهتر شدم و صبح این حالتم رفع شد. تصمیم و سعی دارم آنچه را در این دو اردو یاد گرفتم در زندگی روزمره استفاده کنم. برنامه های اردو همگی بسیار خوب برگزار شد و از آنها بهره کافی بردم. از تلاش و زحمات مسولین اردو و دست اندرکاران طب کمال تشکر و سپاس را دارم و از خداوند متعال برای ایشان که نهایت سعی خود را در خدمت به سلامتجویان مبذول می دارند توفیق روزافزون خواهانم.

سلامتجوی یازدهم
شناسه طبی: 010242001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: بایسته شماره 6 استفاده نشده، بایسته 1 کاملا رعایت نشده، کد 030 کمتر استفاده شده، کد 000 کاملا رعایت نشده است.
انضباط در اردوی حضوری: ورودشان با کمی تاخیر بوده است - انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل را داشته است
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 100 عدد در محل اردو و 50 عدد در منزل = 150
تغییرات حاصله بعد اردو: کاهش تپش قلب، کم رنگ شدن هاله زرد چشم و شفاف تر شدن سفیدی چشم
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل اردو حالت سستی و رخوت داشتم و بعد این برنامه احساس سبکی و راحتی دارم. با توجه به اینکه برنامه های علوم طب جامع همگی در راستای سلامت و تندرستی افراد می باشد؛ در هر کدام از این گامها، برنامه خاصی اجرا می شود. بنده خودم روشهایی را که در این اردوها اموزش دیده ام در زندگیم پیاده نموده ام مثل روشهای طبخ و ظروف مناسب آن، استفاده از نمک دریا، طیبات، آب بدون کلر یا اب معدنی، استفاده از انواع آشهای برنامه در سفره ام و می بینم که هدف از اجرای این گامها محقق شده است.

سلامتجوی دوازدهم
شناسه طبی: 010255002
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: عدم اجراها یا اجراهای نامطلوب: نبایسته کد 000، 001، 005، 006، 027، نبایسته 2 و 3 و 4، کد 319، کد 334، 376، بایسته 6 و 7، کد 186، کد 030، 096، کد 325،
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها در اردوی حضوری: خروج از مکان اردو در بین برنامه ها
انضباط در اردوی حضوری: دیرتر از موعد مقرر در اردو حاضر شده اند - عدم انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل را داشته است
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 120 عدد در محل اردو + 20 عدد ریز بعد اردو = 140
تغییرات حاصله بعد اردو: کمتر شدن لکه های زرد چشم، کم شدن شکاف زبان، کاهش خارش بدن، از بین رفتن تمایل به غذاهای چرب و سنگین
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: تغییراتی که در زندگیم اعمال نموده ام: عدم استفاده از گوشت قرمز و مواد صنعتی که به اینجانب احساس سبکی خاصی می دهد در پایان دو روز اردو نیز احساس می کنم سموماتی از بدنم خارج می شود به طوری که تا چند روزی نمی توانم غذای سنگین مصرف کنم. اثرات و تجربه موفق اردوها برای انیجانب قرار دادن مصرف نسخه همگانی یکم در اکثر روزهای سال می باشد همچنین استفاده ی بیشتر از خوراکی های مفید توصیه شده این برنامه، کم شدن مصرف چای قرمز

سلامتجوی سیزدهم
شناسه طبی: 010254004
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: برنامه مقدماتی رعایت شده مگر کد 006 گاها
انضباط در اردوی حضوری: بدلیل تصادف شب قبل از اردو؛ دیرتر از موعد مقرر در اردو حاضر شدند - انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل را داشته است
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری و رفتاری با اردو و دارو داشته ولی در مصرف داروها؛ بعد از محلول لیمو بجهت دستشویی رفتن، حرکت نموده اند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 465 عدد سنگ در محل اردو داشته و در منزل دفع سنگ نداشته اند
تغییرات حاصله بعد اردو: کمتر شدن لکه های زرد چشم، روشن تر شدن رنگ پوست
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: از آنجا که بنده شفاجوی طب جامع نیز بوده ام با بسیاری برنامه های طبی - درمانی همچنین پاکزیستی و طبیعی درمانی آشنا بوده ام. از حدود یکماه قبل از اجرای برنامه اردو شروع به اجرای برنامه 202060 و جایگزین نمودن آن بجای وعده های اصلی غذایی نمودم و در ادرار بنده رسوباتی دیده شد که آنها را به آزمایشگاه بردم و گفتند این اسید اوریک میباشد با اینکه بسیار کم گوشت می خوردم و با شروع برنامه مخصوص اردو؛ دیگر اسید اوریک در ادرارم ظاهر نشد و در ناحیه مثانه احساس گرفتگی و کرختی داشتم که گاها درد ضعیفی را حادث می شد. شبی که در اردو بستری شدم با خوردن محلول 1 احساس کردم سموماتی در حال دفع است و بعد از پاکسازی تقریبا مشکلی ندارم و رنگ صورتم باز شده است. یکی دو روز دهانم تلخ بود که فکر می کنم تاثیر دفع سموم بدنم است و بعد از پاکسازی برطرف شد. گرفتگی عضلات و ماهیچه هایم کاهش یافته و حتی درمان شده است و ناراحتی هایی مثل درد زانوها و گرفتگی عضلات و ماهیچه ها کاملا برطرف شده است و خواب بنده نیز تقریبا تنظیم شده است. با کمال تقدیر و تشکر از تمامی دست اندرکاران ذیربط. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

سلامتجوی چهاردهم
شناسه طبی: 010261001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: عدم رعایت در مورد خوراکی های با کد 001، 005، 020، 325، بایسته 2، بایسته 7
تعداد سنگ دفع شده از کبد: در محل اردو 40 عدد و دو عدد سنگ متوسط بعد اردو = 42
تغییرات حاصله بعد اردو: شفافتر شدن سفیدی چشم، روشنتر شدن رنگ پوست، رفع شدن ضعف پا
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: از حدود 15 روز قبل برنامه را شروع کردم و دفعه دومی است که در تصفیه کبد شرکت مینمایم و تغییراتی از قبیل بهبود وضعیت اجابت مزاج و زیاد شدن ادرار را داشتم. همینطور میوه بیشتر مصرف می کردم و از مواد صنعتی استفاده ننمودم و احساس سبکی در حین اردو داشتم. الان می دانم که سردرد ناشی از افت فشار یا ضعفم را چگونه رفع کنم. درمورد بقیه مشکلات و علائمم هم امیدوارم با کمک مسولین طب رفع شوند.

سلامتجوی پانزدهم
شناسه طبی: 010256003
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: عدم رعایت در مورد خوراکی های با کد 005، 006، 092، 096، 109، 376
تعداد سنگ دفع شده از کبد: در محل اردو 90 عدد و در منزل دفع سنگ نبوده
تغییرات حاصله بعد اردو: رفع علائم حساسیت، کمتر شدن لکه های زرد چشم، کم عمق شدن شکاف زبان
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: تاکنون دو بار در اردوی پاکسازی کبد شرکت نموده ام. قبل از اجرای برنامه از ناحیه مچ پا شبها خیلی درد داشتم که الان خیلی بهتر شده. در اردوی قبلی که لکه هایی به بدن میزد و خارش هم داشت خیلی خوب شده بود و در این اردو شبها خیلی راحت بودم و در روز انتهای اردو و با دفع سنگها بی حالیم بهتر شد و احساس خیلی سبکی داشتم. از تمام زحمات دست اندرکاران اردو کمال تشکر را دارم.

سلامتجوی شانزدهم
شناسه طبی: 010254002
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: همه موارد برنامه مقدماتی اجرا شده
تعداد سنگ دفع شده از کبد: تعداد 350 عدد در محل اردو + 50 سنگ هم در منزل = 400
تغییرات حاصله بعد اردو: کمرنگ شدن هاله زرد چشم، رفع داغی کف پا
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: بنده دفعه چهارم است که در برنامه تصفیه کبد شرکت میکنم و حدود یکماه قبل آزمایش خون دادم که یکی از آنزیمهای کبدی بالا بود. البته چند سالی بود که تری گلیسیرید و کلسترول خونم هم بالاتر از حد نرمال بوده است ولی قرص مصرف نمیکردم و در گام هفتم شرکت کردم و شرایطم بهتر شد. قبل از ماه مبارک رمضان مدتی را خام گیاهخواری کردم و آزمایش خون دادم که تری گلیسیرید و کلسترول به حد نرمال رسیده بود. به خاطر بالا بودن آنزیمهای کبدی و اضافه وزن، سونوگرافی رفتم که جواب آن کبد چرب گرید 2 و سنگ کیسه صفرا حدود 12 میلیمتر به صورت شن بود. برنامه مقدماتی را تا آنجا که میتوانستم اجرا نمودم و در طول مدت برنامه حدود 2 کیلو گرم وزنم کم شد. همچنین در طول برنامه مقدماتی خوابم کم شده بود و گر گرفتگی کف پاهایم کمتر شده بود. با تشکر از تمامی زحمتکشان و دست اندرکاران اردوهای سلامتی

سلامتجوی هفدهم
شناسه طبی: 010269002
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: عدم رعایت در مورد خوراکی های با کد 001، 005، 006، 030، 096، 334، 376، بایسته 6، نبایسته 2
انضباط در اردوی حضوری: ورودشان به وقت بوده است – ولی در انجام برنامه ها تاخیر داشته اند- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب را نداشتند. نظم محیط و وسایل را داشته اند
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری و رفتاری با اردو و دارو داشته ولی در مصرف دارو همراه نبوده و غالبا تاخیر داشته اند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 7 عدد در محل اردو + 40 عدد ریز در منزل دفع کرده اند
تغییرات حاصله بعد اردو: رنگ پوست صورت بازتر شده، افزایش ترشحات بینی، شادابی بدن
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: این دومین بار است که در اردو شرکت کرده ام تغیییرات انجام شده حین اردو روشن شدن پوست، افزایش ترسحات بینی که قبلا کاملا خشک بود و شادابی نسبی بدن می باشد. تجربه های کسب شده در این اردو شامل آثار غذای های طیب مصرف شده در حین اردو و آثار عدم مصرف مواد صنعتی در این دوره می توان اشاره نمود برای همین در زندگی روزمره سعی بنده بر این بوده است که مصرف خوراکی های مضر و مواد صنعتی را به حداقل برسانم و جای آنها را با غذاهای سالم و طبیعی پر کنم. با توجه با رایج بودن کبد چرب در جامعه شرکت در این اردو می تواند انسان را از ابتلا به این بیماری محافظت و یا در بهبود این بیماری کمک کند و با توجه به نقش کبد در سلامتی بدن لازم هست تا هر کسی هر چند ماه یک بار برای تصفیه کبد خود در این دوره ها شرکت کند

سلامتجوی هجدهم
شناسه طبی: 010247003
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: تمام موارد را رعایت نموده اند
تعداد سنگ دفع شده از کبد: در محل اردو 160 عدد سنگ و بعد از اردو 500 عدد یا بیشتر سنگ ریز
تغییرات حاصله بعد اردو: شفافتر شدن چشم، کاهش پیدا کردن عمق شکاف زبان، احساس سبکی و راحتی
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: سومین بار می باشد که در دوره گام هشتم شرکت می کنم. مطالب طبی زیادی را بصورت عملی در این اردوها یاد گرفتم مثلا در مورد نحوه صحیح مصرف آب؛ خود این سبک مصرف آب ضمن تامین آب مورد نیاز بدن وقت استراحتی به بدن می دهد که تداخل با بقیه مواد مصرفی پیدا نکند. همچنین با آشنا شدن با نکات طبی اردو، دیگر اصلا میلی به آب یخ در فصل تابستان ندارم . مصرف مواد خوراکی ای که در گام هشتم پیش بینی شده، باعث شد بدنم قوت بگیردو در ادامه خیلی راحت بودم. احساس راحتی و سبکی داشتم و همچنین لطیف و روشن شدن پوستم بود. در کل اردو، با اجرای خود سعی کردم به هدف مطلوب نزدیک شوم

سلامتجوی نوزدهم
شناسه طبی: 010358001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: موارد را خوب رعایت کرده
انضباط در اردوی حضوری: ورود به وقت، انجام برنامه ها به وقت، حفظ آرامش رعایت نکرده، تلاش درتقویت فضای مناسب اردو نکرده، نظم محیط و وسایل را نداشته
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری و رفتاری با اردو و دارو داشته ولی در مصرف دارو همراه نبوده
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 240
تغییرات حاصله بعد اردو: از بین رفتن لکه های زرد چشم، کمتر شدن بار زبان، کمتر شدن سردرد
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل ازبرنامه دوتا مشکل داشتم یکی مشکل گوارشی بود و دیگری سردرد ولی الان احساس سبکی بسیار خوبی دارم. هم رنگ پوست و هم چشمانم روشن تر شده. در این اردو آرامش اعصاب بهتری داشتم. شبها به راحتی خوابم می برد و خوابم منظم شده.در صورتیکه قبلا تا دیر وقت بیدار بودم. دفعه قبل که شرکت کرده بودم احساس می کردم مفاصلم محکم شده. انرژی مضاعفی در خودم می دیدم. آثارمثبتی که این اردو روی من گذاشته این است که دیگر از خوردن غذاهای سرخ کردنی اکراه دارم و حاضر نیستم غذاهای چرب و گوشت قرمز مصرف کنم و سبزیجات جزء غذای اصلی من شده.

سلامتجوی بیستم
شناسه طبی: 010567001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: فقط دو بار بایسته شماره 2 را رعایت نکرده
انضباط در اردوی حضوری: ورود به وقت، انجام برنامه ها به وقت، حفظ آرامش، تلاش درتقویت فضای مناسب، و نظم محیط و وسایل را داشته اند.
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری و رفتاری با اردو و دارو داشته و در مصرف دارو همراه بود
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 60سنگ در محل اردو +10 سنگ در منزل
تغییرات حاصله بعد اردو: شفاف شدن چشم، کم شدن بار زبان، افزایش صبر و تحمل، بهتر شدن حساسیت فصلی (عطسه)
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از اجرای برنامه حساسیت فصلی داشتم در هوای گرم و بالأخص فصل تابستان وقتی که سرم گرم می شد عطسه های شدید و پی در پی داشتم. جدای از رفع حساسیت، رنگ چشمانم روشن تر شده است. احساس شادی و سبکی و سر زندگی دارم. احساس میکنم آستانهء تحملم بیشتر و اعصابم آرامتر شده است. از ابتدای شروع مباحثی تحت عنوان "آگاهی ها ومسئولیت ها" آگاهی هایی که مسئولیت می آورد در دائره امام موسی کاظم منه السلام؛ از همان ابتداعزمم را جزم کردم جهت تحقق بخشیدن و عملی کردن مباحث فوق الذکر و تا جایی که توانستم موفق هم بودم که در زندگی روزمره خود این موارد را پیاده کردم لذا زمانیکه بحث اردوها و برنامه های آن من جمله همین اردوی گام هشتم مطرح شد بیشتر موارد برنامه مقدماتی را اعم از حذف مواد مضر و جایگزین آنها با مواد طیب را رعایت نمودم چون در این مباحث با اصول پاکزیستی آشنا شده بودم در سایر موارد برنامه مقدماتی اردو و موارد دیگر بعد از اردو در صدد ادامه آن هستم.

سلامتجوی بیست و یکم
شناسه طبی: 010351001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: کد 376 و بایسته شماره 2 رعایت نشده
انضباط در اردوی حضوری: ورود به وقت، انجام برنامه ها به وقت، حفظ آرامش را گاهی رعایت نکرده، نظم محیط و وسایل داشته است
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری با اردو داشته و لی در مصرف دارو همراه نبود و با تاخیر زیادی مصرف می کرد
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 700
تغییرات حاصله بعد اردو: شفاف شدن رنگ چشم، کمتر شدن بار زبان، احساس سبکی، و تنظیم و متعادل شدن خواب
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از برنامه احساس خستگی و خواب الودگی داشتم و الان احساس شادابی و سرحالی دارم و راضی هستم از اینکه در این اردو شرکت کرده ام و خیلی خوشحالم. برنامه های اردو را در زندگی روزمره پیاده کرده ام و برای بچه هایم هم از مواد خوراکی و غذاهای توصیه شده در اردو درست می کنم و آنها هم دوست دارند.

سلامتجوی بیست و دوم
شناسه طبی: 010337001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: همه رعایت شده بجز: بایسته شماره 2
انضباط در اردوی حضوری: ورود به وقت انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل را داشته است
رویکرد نسبت به برنامه درمانی اردو و دارو: موافقت فکری و رفتاری با اردو و دارو داشته و در مصرف دارو همراه بود
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 900+70 سنگ در منزل
تغییرات حاصله بعد اردو: شفاف تر شدن چشم، احساس سبکی، کمتر شدن خواب آلودگی، بیشتر شدن اشتها که قبلا خیلی کم بود
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: از اینکه در این اردو شرکت کرده ام راضی و خوشحالم .خوابم کمتر شده. احساس سبکی می کنم و روحیه بهتری دارم در این مدت اصلا از محذورات برنامه استفاده نکرده ام و بعد اردو مصرف برخی برنامه های اردو را ادامه داده ام و خواهم داد و دوست دارم در ماههای بعد هم در اردو شرکت کنم.

سلامتجوی بیست و سوم
شناسه طبی: 010359003
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: بطور کامل رعایت شده
انضباط در اردوی حضوری: ورود به وقت-انجام برنامه ها به وقت-حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل داشته است
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 1000+80 سنگ در منزل = 1080
تغییرات حاصله بعد اردو: شفاف شدن چشم، کم شدن بار زبان، بهتر شدن یبوست، زیاد شدن میل به مصرف خوراکی های مفید
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از برنامه خواب الود بودم و یبوست داشتم و خیلی سرفه می کردم. الان خیلی بهتر شده ام. احساس سبکی می کنم. قبلا خوابم زیاد بود و حوصله انجام کاری را نداشتم ولی حالا خوابم متعادل شده و میلم به خوراکی های مفید زیاد شده و یبوستم برطرف شده. در نظر دارم که از این پس از گوشت قرمز و لبنیات کمتری استفاده کنم و محصولات غیر ارگانیک را خریداری نکنم.

سلامتجوی بیست و چهارم
شناسه طبی: 010368001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: همه موارد رعایت شده
انضباط در اردوی حضوری: ورود به وقت-انجام برنامه ها به وقت-حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل داشته است
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 550 عدد سنگ در محل اردو+20 سنگ در منزل
تغییرات حاصله بعد اردو: از بین رفتن دانه های قرمز روی زبان، شفافتر شدن چشم،شفاف شدن پوست صورت، برطرف شدن احساس سنگینی معده
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: با رعایت این برنامه و شرکت در اردو احساس شادابی و سرحالی بیشتری دارم. قبل از اردو خوابم زیاد بود و گاهی یبوست داشتم و سردرد زیاد می گرفتم و برای انجام کارهای روز مره احساس تنبلی می کردم و همه کارها را با تاخیر انجام می دادم ولی الان اراده بیشتری برای انجام امور دارم و سردردم هم بهتر شده. صبحها راحتتر از خواب بیدار می شوم وحس بهتری دارم. پوستم روشن شده و یبوستم برطرف شده. احساس می کنم در مقابل عواملی که قبلا حساس بودم و باعث می شد که خیلی زود واکنش نشان دهم و عصبی شوم الان خودم را بهتر کنترل کنم. سعی دارم از این پس مواد شیمیایی و صنعتی را حتی الامکان مصرف نکنم.

سلامتجوی بیست و پنجم
شناسه طبی: 010330001
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: بایسته شماره 2، کد 096، کد 186 رعایت نشده
انضباط در اردوی حضوری: در ورود به محل اردو تاخیر داشته - انجام برنامه ها به وقت، حفظ آرامش، تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل داشته است
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 275
تغییرات حاصله بعد اردو: شفافتر شدن چشم، بهتر شدن یبوست
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: من چند بار در گام هشتم شرکت کرده ام و خیلی راضی ام چون احساس سبکی می کنم و اجابت مزاج بهتری دارم و قبل از اینکه در این اردوها شرکت کنم سر معده ام می سوخت وترش می کردم ولی الان با چند بار شرکت کردن در این برنامه مشکلم به طور کلی برطرف شده. سعی کرده ام در زندگی روزمره ام انچه در این برنامه توصیه به عدم مصرفش هست را رعایت نمایم
سلامتجوی بیست و ششم
شناسه طبی: 010354002
نحوه اجرای مرحله مقدماتي و موخراتی: کد 186 رعایت نشده
اجرای برنامه ها و عدم رعایتها در اردوی حضوری: نسبتا مطلوب
انضباط در اردوی حضوری: ورود به وقت- انجام برنامه ها به وقت- حفظ آرامش و تقویت فضای مناسب برای موفقیت اردو و نظم محیط و وسایل داشته است
تعداد سنگ دفع شده از کبد: 220 سنگ درمحل اردو + 30 عدد در منزل
تغییرات حاصله بعد اردو: شفاف شدن چشم، کمتر شدن بار زبان، برطرف شدن یبوست
اظهارات سلامتجو براي بهره اش از اردوها: قبل از برنامه کسل بودم و کمی یبوست داشتم که الان برطرف شده و نور چشمم بیشتر شده. احساس شادابی می کنم. اردو خیلی خوب بود راضی هستم هم از هزینه اش که مناسب بود با توجه به اینکه در طب رایج هزینه خیلی بالاست و هم اینکه به معلوماتم افزوده شد ، قصد دارم از موادی که مضرند همچون مواد شیمیایی و صنعتی استفاده نکنم و مواد ارگانیک را جایگزین کنم. ان شاءالله اگر فرصتی باشد باز هم قصد دارم در اردو شرکت کنم.

Image
pejuhesh231

ماهنامه اردوی 48 سلامت - ماه شوال 1435 - فصل دوم

پستتوسط pejuhesh231 » دوشنبه دسامبر 08, 2014 12:39 am

فصل دوم: نکات و تجربیات حاصل از عدم اجرای صحیح برنامه

اجراي گام هشتم = تصفیه کبد اختصاصي به كساني كه مشكل كبد يا نياز به پاكسازي كبد (بخاطر ابتلاء به بيماريهاى مزمن يا غلبه گرمي مزاج يا غلبه صفرا و..) دارند نداشته و عموم افراد هم؛ براى پاكسازي كبد جهت افزايش و تقويت سلامتي خويش مي توانند بكار ببرند.

سلامتجویان بعد از انجام اين برنامه؛ تفاوت محسوس در بهبودي سلامت خويش را گزارش داده اند، و افراد مبتلاء به ناراحتيهاى كبد و غلبه صفرا و عوارض آنها، بهبودي علايم را ديده اند.

از سه مرحله این گام؛ در مرحله مقدماتی و مرحله موخراتی (تکمیلی) که اصل بر خوردن مواد خوراکی و طبیعی آفریده خداست که با کم کردن بار ارگانهای دخیل در هضم و جذب مواد و دفع یکسری از سمومات بدن همچنین نرم و خرد نمودن سنگهای موجود در مجاری کبدی و صفراوی، شرایط را برای روز اصلی اردو آماده می نماید

اين عمليات هيچگونه عوارض جانبي يا دردي نداشته و براى افراد كهنسال هشتاد ساله هم اجرا شده و مشكلي نداشته است.

در روزهای اصلی هم اگر سلامتجو مزاج خیلی نامتعادل و مختلطی نداشته باشد و با متصدیان اردو ارتباط مستمر داشته و به توصیه ها توجه کرده و التزام در اجرا داشته باشد؛ هیچگونه مشکلی برای او بروز نخواهد کرد.

در این بخش ما شما را با تجربیاتی از عدم اجرای صحیح برنامه توسط سلامتجویان اردوی قبل آشنا می نماییم تا هم آنها که تجربه حضور در برنامه را دارند و هم آنها که بار اول حضورشان در برنامه است از این تجربیات استفاده نموده و دچار عوارض ناشی از عدم اجرای صحیح نشوند.

برخی از سلامتجویان گام دوم یا گام هشتم از زیاد بودن مواد خوراکی این برنامه ها می گویند.
علت این مشکلشان این است که: این سلامتجویان شكمشان را پر میكنند از برنامه روزانه هميشگي شان
بعد براى هر استكان برنامه گامهای سلامت احساس میكنند خيلي خوراکی در برنامه است
چون ذهنيتشان بر اجراى كل خوردنيهاي روزمره شان است؛ انوقت هر چند خوراکی مفید گامهای سلامت برايشان زياد مي نمايد.
در حالیکه اگر شخص بنايش باشد كه خوردني و آشاميدني مورد نيازش در برنامه گامهای سلامت تامين است؛ اول برنامه گامهای سلامت را فقط بخورد و اصل خوراك و نوشيدنيش اين باشد
فلذا انجام ان زياد بنظر نمي رسد و اگر موردي ضعفي احساس كرد؛ غذاي روزانه اش را هم كمي بخورد

اگر اينطور كه مي گويند مفصل و زياد باشد؛ بايد ديگر ميل به خوراك روزانه شان نداشته باشند
آنوقت خوردن آنرا زيادي حس كنند نه برنامه گام هشتم و دوم را

Image
pejuhesh231

ماهنامه اردوی 48 سلامت - ماه شوال 1435 - فصل سوم

پستتوسط pejuhesh231 » دوشنبه دسامبر 08, 2014 12:40 am

فصل سوم: پاسخ به سوالات عمومی

سوال: آیا من می توانم همزمان با اجرای برنامه های مقدماتی گام هشتم، تنقیه را نیز استفاده نمایم؟

جواب: برای تمیز شدن روده ها و حفظ سلامتی بدن، علاوه بر رعایت رژیم غذایی، روش پاکسازی دیگری نیز لازمست. يك روش و وسيله ایی كه بطور طبيعی براى حفظ سلامت و پاكسازی ضروریست تنقیه نام دارد. روشی كه براى همه به عنوان كمك سلامتی مفيد و لازم است بعضا روزانه و حداقل هفته اى. تنقیه كار بی عارضه و بی ضرر و بسیار راحتی است و همه می توانند آنرا انجام دهند؛ چه در گام دوم، و چه در گام هشتم سلامت.

Image
pejuhesh231

ماهنامه اردوی 48 سلامت - ماه شوال 1435 - فصل چهارم

پستتوسط pejuhesh231 » دوشنبه دسامبر 08, 2014 12:41 am

فصل چهارم: گزارش رسانه

خطير بودن محصولات تراريخته

بخش چهارم
گزارش ویژه مشرق
اهداف پشت پرده محصولات اصلاح شده ژنتیکی

آیا مهندسی ژنتیکی برای رفع گرسنگی و کسب سودهای مالی متعاقب آن پیگیری می‌گردد؟ محصولات اصلاح شده ژنتیکی چقدر ترویج یافته‌اند؟ آیا ماجرا به همین جا ختم می‌شود یا در پشت پرده رویدادهای دیگری رخ می‌دهند؟ برای رازگشایی از این سؤالات با گزارش ویژه مشرق همراه شوید...

Image

واحد گزارش‌های ویژه مشرق: پیشرفت‌های تکنولوپی بشریت به مرحله‌ای رسیده است که امروزه می‌توان در ژن‌ها و هسته‌های سلولی موجودات، تغییر و تحولاتی را ایجاد نموده و پدیده‌ها و موجوداتی جدید اعم از گیاهی و جانوری را خلق نمود، حتی اخیرا در کشور خودمان نیز تلاش‌هایی صورت گرفته تا در حوزه علوم ژنتیکی و نیز تولید محصولات اصلاح شده به توانایی‌هایی علمی جدید دست یافته شود، اما سوالی که در این میان بدون پاسخ و مبهم مانده این است که آیا پدیده‌ دستکاری در ماهیت و عناصر متشکله‌ موجودات و مخلوقات خداوند، امری بی‌خطر و فاقد عوارض زیست‌محیطی و بهداشتی و ... است؟ مقاله‌ زیر، به اجمال، مطالبی درباره‌ این سوال مطرح کرده است.

تغییر ساختار طبیعی ژن‌ها چه پیامدهایی در پی خواهد داشت؟

مروری بر تاریخچه پیدایش محصولات ژنتیکی
دانشمندان برای اولین بار در سال 1946 متوجه شدند که می‌توانند DNA را بین ارگانیسم‌ها منتقل نماید. در سال 1995 یک شرکت بیوشیمیایی به نام مونسانتو (Monsanto)، یکی از بزرگترین غول‌های کنونی عرصه محصولات ژنتیکی، یک دانه سویای مقاوم در برابر علف هرزه را معرفی نمود.

گوجه‌فرنگی اولین محصل غذایی بود که با اصلاحات ژنتیکی روانه بازار گشت
در سال 1995،‌"آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا" گوجه فرنگی‌های تولید شده به روش ژنتیکی را تأیید نمود و بدین ترتیب آنها تبدیل به اولین محصولات ژنتیکی دارای مجوز در آمریکا شدند. اولین محصول ژنتیکی و تجاری گوجه‌فرنگی‌هایی بودند که در اوایل دهه 1990 در ایالت کالیفرنیای آمریکا تولید شده و به بازار عرضه گشتند. این، محصول که با نام FlavrSavr خوانده می‌شد به صورت ژنتیکی متحمل تغییراتی گشته بود تا پس از چیده شدن مدتی طولانی سالم مانده و فاسد نشود.

در سال 1996 اولین نمونه از دانه روغنی ژنتیکی کانولا نیز به بازار آمد. در سال 2000، دانشمندان اعلام نمودند که می‌توانند محصولات غذایی را به منظور افزایش مواد مقوی آنها!!! تحت اصلاحات ژنتیکی قرار دهند. در سال 2005، یونجه اصلاح‌شده در بازارهای آمریکا مورد داد و ستد قرار گرفت. هم‌اکنون در سال 2012، آمریکا رتبه اول را در میان تعداد زیاد کشورهایی که محصولات اصلاح شده ژنتیکی تولید می‌کنند به خود اختصاص داده است.

Image

رشد سریع بازار محصولات ژنتیکی
دهه گذشته شاهد رشد سریع محصولات غذایی ژنتیک اصلاح شده بوده. بین سال‌های 1996 و 2011، مجموع کل زمین‌های تحت کشت محصولات ژنتیکی 94 برابر شده و از 17/000 کیلومتر مربع به 1/600/000 مربع رسید. در سال 2010، ده درصد از کل زمین‌های کشاورزی جهان زیر کشت محصولات ژنتیکی قرار داشتند.

اگرچه بخش اعظمی از محصولات ژنتیکی در آمریکای شمالی تولید می‌گردند اما در سال‌های اخیر شاهد رشد چشمگیر این پدیده در کشورهای جهان سوم بوده‌ایم. در سال 2011 در حدود 29 کشور جهان مشغول به تولید محصولات ژنتیکی بوده و در مجموع قریب به 16/7 میلیون کشاورز در این حوزه مشغول به کار بودند. در همین سال، کشورهای جهان سوم 50 درصد محصولات ژنتیکی را تولید نمودند.
برای مثال، بیشترین میزان رشد در نواحی زیر کشت محصولات ژنتیکی در سال 2011 در کشور برزیل رخ داد (303/000 کیلومتر مربع در سال 2011 و 254/000 کیلومتر مربع در سال 2010). از سال 2002 نیز تاکنون تولید انواع مختلف گیاه پنبه اصلاح شده ژنتیکی در هند شاهد رشد چشمگیری بوده است (پنبه یکی از منابع اصلی تولید روغن گیاهی و نیز خوراک دام است). در سال 2011، 106/000 کیلومتر مربع از زمین‌های کشاورزی هند زیر کشت پنبه ژنتیکی قرار داشتند. در سال 2011 کشورهایی که بیشترین میزان تولید محصولات کشاورزی اصلاح شده ژنتیکی را داشتند عبارت بودند از آمریکا، برزیل،‌آرژانتین، هند، کانادا، چین، پاراگوئه، پاکستان، آفریقای جنوبی، اروگوئه، بولیوی، استرالیا، فیلیپین، میانمار، بورکینافاسو، مکزیک و اسپانیا. بر اساس تخمین‌های برآورد شده توسط "مجمع تولید کنندگان خواروبار آمریکا" در سال 2003، 70 الی 75 درصد از محصولات غذایی در آمریکا دارای محصولات ژنتیکی اصلاح شده بودند. در نقشه جهانی غذای اصلاح شده ژنتیکی؛ پنج کشوری که 95 درصد از کل غذای اصلاح شده ژنتیکی را تولید می‌کنند با رنگ نارنجی مشخص شده‌اند

آیا تغییرات ژنتیکی فقط مختص گیاهان بوده؟
جواب این سؤال منفی است. دانشمندان سعی نموده‌اند که برای افزایش محصولات تولیدی از حیوانات در آنها نیز تغییرات ژنتیکی انجام دهند. سال گذشته دانشمندان چینی 300 گاو تغییر ژن یافته را پرورش دادند که شیر آنها شباهت زیادی به شیر انسان‌ها داشت. در تولید این گاو‌ها از ژن‌های انسانی استفاده شده بود. در ژاپن، محققین یک موش تغییر ژن یافته تولید نمودند که با مانند قناری آواز می‌خواند. یک شرکت آمریکایی توانسته است ماهی‌های سالمون بسیار بزرگ و عضلانی تولید نماید که با سرعتی سه برابر یک ماهی سالمون معمولی رشد می‌کنند.

چینی‌ها گاو‌هایی پرورش داده‌اند که شیر انسان تولید می‌کنند
اما موارد فوق تنها نمونه‌هایی هستند که در سطح رسانه‌ها مطرح می‌گردد. تولید فزاینده مواد غذایی، سودهای سرشار مالی متعاقب آن و یا انجام آزمایش‌های اصلاح ژنتیکی به منظور کسب معلومات علمی جدید تنها گوشه‌ای از کوه یخی بزرگی هستند که بخش اعظمی از آن در زیر آب و دور از دیده‌ها قرار دارد.
تکنولوژی مهندسی ژنتیک به مانند سایر علوم می‌تواند کاربری‌های مخرب و کشنده‌ای نیز داشته باشد. در حقیقت زمانی که نوبت به مهندسی ژنتیک انسانی می‌رسد سؤالات زیادی در مورد آینده آن و نیز مسائل پشت پرده پدید می‌آیند. در ادامه گزارش حاضر سعی می‌گردد تا زوایای گوناگون مهندسی ژنتیک و کاربری‌های ضد بشری آن مورد کنکاش قرار گیرند.

تولد اولین نوزادان ژنتیکی در آمریکا
در ژوئن 2012 رسانه‌ها اخباری را منتشر نمودند مبنی بر اینکه دانشمندان آمریکایی توانسته‌اند پس از آزمایشات مربوطه سی کودک را که تحت تغییرات ژنتیکی قرار گرفته بودند به دنیا آورند. بنا بر این گزارشات، سه کودکی که تا کنون آزمایش شده‌اند ژن‌های سه نفر را به ارث برده‌اند. 15 نفر از این نوزادان طی سه سال گذشته و در نتیجه یک برنامه آزمایشی در "مؤسسه علوم و پزشکی باروری" در نیوجرسی به دنیا آمدند.

در آمریکا کودکانی با سه پدر و مادر به دنیا می‌آیند
کودکان از زنانی به دنیا آمدند که دچار مشکلات ناباروری بوند. ژن‌های یک زن دیگر قبل از باروری به تخمک‌های زنان نابارور تزریق شدند تا آنها بتوانند بارور گردند. آزمایشات ژنتیکی بر روی دو کودک یک ساله نشان می‌دهند که آنها DNA سه فرد را به ارث برده‌اند – دو زن و یک مرد. این امر نشان می‌دهد که آگاهی دانشمندان در مورد علوم ژنتیک و DNA افزایش بسیاری یافته است. در حقیقت طی دهه‌های گذشته تلاش بسیاری صورت گرفته تا ساختار DNA انسان کشف گردد و البته این امر تبعات خاص خود را در حوزه طراحی و تولید تسلیحات جدید خواهد داشت،‌ تسلیحاتی که قرار است یک نژاد یا قوم خاص را مورد هدف قرار دهند.

پروژه ژنوم انسانی
طرح نقشه‌برداری و تعیین توالی کل ژنوم انسان اولین بار در سال ۱۹۸۴ در کنفرانسی در "آلتایوتا" (Alta Uta) عنوان شد. تأمین قسمتی از بودجه این پروژه را وزارت انرژی آمریکا به عهده گرفت و در سال ۱۹۸۸ کنگره آمریکا رسماً اجرای پروژه ژنوم انسانی را از سال ۱۹۹۱ به مدت ۱۵ سال تصویب کرد. در این سال مؤسسه بهداشت ملی آمریکا (NIH) نیز برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرد. بزودی کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان و ژاپن نیز به این پروژه پیوستند. در سال ۱۹۹۸ سازمان ژنوم انسانی (HUGO) ایجاد شد. اهداف اولیه پروژه ژنوم انسانی که از سوی سازمان ژنوم انسانی دنبال می‌شد چنین است:
تعیین نقشه دقیق ژنتیکی کروموزوم‌ها
• تهیه نقشه فیزیکی کروموزوم‌های ارگانیسم‌هایی که به‌عنوان مدل انتخاب شده‌اند
• تعیین توالی کل ژنوم انسان
• ایجاد شبکه‌های ارتباطی و بانک‌های اطلاعاتی

تعیین توالی بیش از ۹۰ ٪ ژنوم انسان در فوریه سال ۲۰۰۱ به پایان رسید. اما هنوز بسیاری از ژن‌های انسان شناسایی نشده‌اند.

Image

پروژه ژنوم انسانی، برنامه‌ای بین‌المللی برای شناسایی ژن‌های انسان
البته این پروژه نیز مجادلات خاص خود را در پی داشته است. در ادامه مطلب حاضر خواهیم دید که چگونه موضوع تعیین ژنوم انسانی علاوه بر مصارف پزشکی و علمی صلح‌آمیز می‌تواند به عنوان سنگ بنای مخوف‌ترین تسلیحاتی که می‌تواند به دست بشر ساخته شود به کار رود، سلاحی که نه ساختمان‌ها و تأسیسات بلکه فقط انسان‌ها را هدف قرار خواهد داد، آن هم نه همه انسان‌ها بلکه یک نژاد یا قومیت خاص!

بیوتسلیحات قومی و نژادی
هدف از ساخت یک بیوسلاح قومی (سلاح بیوژنتیک) هدف قرار دادن اعضای اصلی یک قوم یا نوع ژنی خاص می‌باشد. در سال 1997، ویلیام کوهن، وزیر دفاع آمریکا، به این موضوع به عنوان یک خطر بالقوه اشاره نمود. در سال 1998، متخصصین تسلیحات بیولوژیکی اعلام داشتند که "سلاح ژنتیک" قابل طراحی و تولید است و حتی ادعا نمودند که دانشمندان شوروی سابق برخی آزمایشات را برای شناسایی تأثیر مواد مختلف بر روی ژن‌های انسانی انجام داده‌اند. البته سازمان سیا نیز از قبل برنامه خود در مورد ژن‌ها را آغاز کرده بود. پروژه سوسمار (Chameleon Project) یک مرکز تحت کنترل سازمان سیا است که در ایالت نوادا واقع بوده و در آن آزمایش‌های محرمانه انسانی با موضوع DNA انجام می‌گیرد. فعالیت این مرکز بسیار محرمانه بوده و اطلاعات چندانی در مورد آن در دسترس نمی‌باشد.

تسلیحات بیوژنیک، از عوامل اصلی علاقه قدرت‌های بزرگ به ژنوم انسانی
امکان ساخت یک "بمب ژنتیکی" در کتاب پرفسور وینسنت ساریش (Vincent Sarich) و فرانک میلی (Frank Miele) با عنوان "نژاد: واقعیت تفاوت‌های انسانی" که در سال 2004 منتشر شد، مورد تأیید قرار گرفت. مؤلفین معتقد بودند که اطلاعات کسب شده از پروژه ژنوم انسانی در همین راستا مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

پرفسور وینسنت ساریش دانشمندی که معتقد به وجود "بمب ژنتیکی" است
در سال 2005، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ چنین اعلام کرد: "احتمال اینکه یک گروه قومی خاص مورد هدف یک عامل بیولوژیکی قرار گیرد چندان دور نیست. این سناریوها زائیده تخیلات کمیته نیستند بلکه توسط تعداد زیادی از متخصصین مستقل و دولتی مورد تأیید قرار گرفته‌اند."

Image

"بمب قومی" اسرائیل
در نوامبر سال 1998، "روزنامه "ساندی تایمز" (The Sunday Times) گزارش داد که اسرائیل در تلاش است تا یک "بمب قومی" شامل یک عامل بیولوژیکی که می‌تواند ویژگی‌های ژنتیکی خاص در اعراب را مورد هدف قرار دهد، طراحی و تولید نماید. وب‌سایت "وایرد نیوز" (Wired News) و همچینین "فارن ریپورت" (Foreign Report) نیز این گزارش را تأیید نمودند.

ماری کالوین، ‌ژورنالیستی که برنامه مخفی اسرائیل برای تولید "سلاح بیوژنتیکی" را فاش نمود
متعاقب این ماجرا، روزنامه‌هایی به مانند "نیویورک‌پست" و سایر رسانه‌ها با حمله به این گزارشات آنها را کاملا بی‌پایه و اساس دانسته و در کل وجود چنین بمب‌هایی را غیرقابل امکان توصیف نمودند. این در حالی است که همانگونه که در بالا نیز اشاره شد، وزیر دفاع پیشین آمریکا و کمیته صلیب سرخ بین‌المللی وجود چنین تهدیداتی را کاملا محتمل و قابل امکان توصیف کرده بودند. با این وجود، موضوع "بمب نژادی" اسرائیل نیز به مانند سایر برنامه‌های تسلیحاتی این کشور بدون هیچ گونه بررسی و مداقه دیگری رها شده و از آن پس سخنی در مورد تسلیحات نژادی این رژیم گفته نشد. قسمت دوم مقاله هیچگاه ارائه نشد و هیچیک از منابع مورد استفاده در این گزارش شناسایی نشدند. مؤلفین گزارش "ساندی تایمز" یعنی اوزی ماهنائیمی (Uzi Mahnaimi) و ماری کالوین (Marie Colvin) دیگر هیچگاه به صورت علنی در مورد این موضوع سخنی نگفتند.

Image

ممنوعیت صادرات نمونه‌های بیولوژیکی توسط دولت روسیه
روزنامه روسی "کومرسانت" (Kommersant) در ماه می 2007 با انتشار گزارشی اعلام نمود که دولت روسیه صادرات هر نوع نمونه بیولوژیکی انسانی به خارج از کشور را ممنوع اعلام نموده است. بر اساس این گزارش، دلیل ممنوعیت فوق، ارائه یک گزارش محرمانه از جانب سرویس مخفی امنیتی روسیه بود که بیان می‌داشت سازمان‌های غربی در حال انجام آزمایشات بر روی "بیوتسلیحات ژنتیکی" هستند که می‌تواند مردم روسیه را مورد هدف قرار دهد.

در گزارش مذکور سازمان‌های دخیل در این آزمایشات عبارت بودند از: "دانشکده بهداشت عمومی هاروارد" (Harvard School of Public Health)، "اتحاد بین‌المللی بهداشت آمریکایی" (American International Health Alliance)، "اداره محیط زیست و منایع طبیعی وزارت دادگستری آمریکا" (Environment and Natural Resources Division)، "مؤسسه کارولینیسکا" (Karolinska Institutet) و آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا.

Image
pejuhesh231

بازگشت به ماهنامه اردوهای سلامت

Aelaa.Net