مدائن

مدائن

پستتوسط pejuhesh232 » چهارشنبه ژوئن 13, 2018 2:48 pm

.
pejuhesh232
 
پست ها : 5681
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

ایوان مدائن: از دیروز تا امروز

پستتوسط pejuhesh232 » جمعه ژوئن 15, 2018 6:36 pm

ایوان مدائن: از دیروز تا امروز


Image

شفقنا زندگی- ایوان مدائن، طاق کسری یا طاق خسرو، اسامی است که برای مرکز حکومتی ساسانی، در شهر تیسفون قدیم (در نزدیکی بغداد امروزی)، نام‌گذاری شده‌اند. گفته می شود این کاخ یا در سده سوم میلادی توسط شاپور یکم و یا در سده ششم میلادی توسط خسرو یکم (انوشیروان) احداث شده باشد.

طاق‌ کسری بقایای تالار بزرگ عهد ساسانی در محل تیسفون، عراق امروزی محسوب می‌شود، که جزء کاخ سلطنتی بزرگی، معروف به ایوان کسری بوده‌است، این اثر تاریخی که بلندترین طاق خشتی دست ساخته انسان است ۳۶۵ متر طول و ۲۷۵ مترعرض دارد. این ایوان در محلهٔ جنوبی تیسفون موسوم به اسفانبر یا اسانبر واقع شده و بنیانگذار آن را شاپور اول ساسانی می‌دانند.

در ادامه با این اثر بصورت روند تاریخی-تصویری بیشتر آشنا می‌شویم و در انتها تصاویر شفقنا که به تازگی از این بنای تاریخی و قدیمی جهان گرفته شده اشاره می شود:

Image
سده سوم یا ششم میلادی: تاسیس کاخ سلطنتی که یکی از بخش‌های آن طاق کسری است. (این تصویر طرحی برآوردی از توصیفات موجود در متن‌هاست.)

Image
سده سوم یا ششم میلادی: طاق کسری محل نشستن پادشاه و دیدار با مراجعین بوده‌است. (طراحی برآوردی بخشی از ایوان مدائن. این تصاویر بر اساس توصیفات طراحی شده‌اند اما ممکن است از واقعیت دور باشند.)

Image
سال ۱۸۶۴ م: اولین تصویر واقعی از طاق کسری

Image
سال ۱۹۸۸ م: طغیان بی‌سابقه رودخانه دجله، بخشی از بنای کاخ را از بین می‌برد و باعث تخریب قسمتی از طاق می‌گردد.

Image
سال ۱۹۳۲ م: انتقال قبر دو تن از اصحاب پیامبر (عبدالله بن جابر و حذیفه بن الیمان) از مجاورت رود دجله به کنار قبر سلمان فارسی در مجاورت طاق کسری بدلیل خطر طغیان رودخانه.
پ.ن: سلمان فارسی مدتی در این کاخ ساکن و حکمروایی می‌کرد و سپس در مجاورت آن به‌خاک سپرده شد.

Image
نقش طاق کسری بر روی تمبر عراقی
نقش ایوان مدائن بر روی فرش تبریزی دوره قاجار
Image

دهه ۱۹۷۰ م: احداث ستون نگهدارنده برای جلوگیری از تخریب بیشتر بنا
Image

دهه ۱۹۸۰ م: پی‌ریزی و بازسازی بخش تخریب شده و مقاوم‌سازی طاق کسری با همکاری دانشگاه شیکاگو
Image

Image
دهه ۱۹۸۰م: بازسازی بخش تخریب شده بنای طاق کسری با همکاری دانشگاه شیکاگو

Image
اتمام بازسازی و محوطه سازی اطراف ایوان مدائن

Image
دهه ۱۹۹۰م: رونق این اثر تاریخی و جذب گردشگر

Image
سال ۲۰۰۳ م: اشغال عراق توسط ایالات متحده آمریکا و حضور نظامیان آمریکایی در محدوده طاق کسری. در این نبرد به این اثر خسارت وارد شد.

در سال‌های اخیر، بر اثر جنگ‌های مداوم داخلی و عدم رسیدگی به این اثر تاریخی، این بنا متروک گشته است. با وجود اینکه اکنون بازدید از مجموعه طاق کسری برای عموم آزاد است، این اثر نیازمند توجه مسئولان ایرانی و عراقی برای مرمت و نگهداری است. عکس‌هایی از طاق کسری یا ایوان مدائن که در اردیبهشت ۹۷ توسط شفقنا گرفته شده به اشتراک گذاشته می شود:

Image
سال ۶۳۷ م: برخی اعتقاد دارند که در زمان میلاد پیامبر خاتم(ص)، ترک عظیمی بر دیواره این کاخ ایجاد شد. این ترک باعث تخریب کاخ نشد اما تا امروز بر دیواره آن نقش بسته است. (تصویر توسط شفقنا از پشت‌بام طاق کسری در اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ ثبت گردیده است.)

Image
Image
Image
Image
pejuhesh232
 
پست ها : 5681
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm


بازگشت به بلاد عراق


cron
Aelaa.Net