هجدهم ماه رجب

هجدهم ماه رجب

پستتوسط najm152 » سه شنبه مارس 16, 2010 12:36 pm

هو الله العلي الأعلى
بسم الله الرّحمان الرّحيم
najm152

تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:26 am

مرسولات منتشره

پستتوسط najm152 » جمعه مه 14, 2010 10:22 am

روزنامه گاه شناسى : تقويم نجومي جامع

18 رجب 1429
http://www.4shared.com/file/55859602/f8 ... b1429.html

18 رجب1430
http://www.4shared.com/file/117070048/1 ... b1430.html
najm152

فضيلت اين روز

پستتوسط najm152 » جمعه مه 14, 2010 10:27 am

هجدهم ماه رجب

روز : رحلت جناب ابراهيم (عليه السلام) فرزند رسول خدا (صلى الله عليه وآله) در سال 10 هجرت
در اين روز، وفات ابراهيم پسر رسول خدا (صلى الله عليه وآله) واقع شده، بدانكه حضرت رسول را سه پسر و چهار دختر بوده و تمام ايشان از خديجه بودند بغير از ابراهيم كه از ماريه قبطيه بود و اسامى ايشان را ابو نصر فراهى در اين قطعه ذكر كرده:
فرزند نبى، قاسم و ابراهيم است = پس طيب و طاهر از سر تعظيم است
با فاطمه و رقيه، ام كلثوم =زينب شِمُر اَر ترا سر تعليم است
طيب و طاهر لقب عبدالله است و تمامى اولاد رسول بغير از فاطمه در حيات آن حضرت وفات كردند و به روايتي ديكر حضرتش غير فاطمه دختر نداشته و آن سه دختر فرزندان خديجه از شوي قبلي خود و دخترخوانده رسول الله بودند.
و مدت عمر ابراهيم يكسال و ده ماه و هشت روز و بروايتى يكسال و شش ماه و چند روز بوده و در فوت او سه امر غريب بظهور آمد كه در جاى خود ذكر شده.

تصوير
مشربة ام ابراهيم در شرق مدينه منوره – قبل از تخريب وهابيان در چند ساله

از ابن عباس روايت است كه روزى حضرت رسول نشسته بود و ابراهيم و حسين را بر روى زانوهاى خود نشانيده بود يكمرتبه اين را ميبوسيد و يكمرتبه او را كه ناگاه حالت وحى بر آن حضرت عارض شد و چون آن حالت از او زائل شد، فرمود: كه جبرئيل از جانب پروردگار من آمد و گفت أي محمد! پروردگارت ترا سلام ميرساند و ميفرمايد كه اين هر دو را براى تو جمع نخواهم كرد يكى را فداى ديگرى گردان. پس حضرت نظر كرد بدو نورديده خويش و گريست پس فرمود كه ابراهيم مادرش ماريه است چون بميرد بغير از من كسى بر او محزون نخواهد شد و مادر حسين، فاطمه است و پدرش على است كه پسر عم من و بمنزله جان من و گوشت و خون من است و چون او ميرد و دخترم و پسر عمم هر دو اندوهناك ميشوند و من نيز بر او محزون ميگردم و من اختيار ميكنم حزن خود را بر حزن ايشان اي جبرئيل ! ابراهيم را فداى حسين كردم پس بعد از سه روز ابراهيم وفات فرمود و بعد از آن رسول خدا چون امام حسين را ميديد او را بسينه خود ميچسبانيد و لبهاى او را ميمكيد و ميگفت فداى تو شوم اى آنكسيكه ابراهيم را فداى تو كردم.
از حضرت صادق (عليه السلام) روايت شده كه چون ابراهيم از دنيا رحلت كرد، آب از ديده هاى مبارك رسول خدا (صلى الله عليه وآله) فرو ريخت و فرمود كه ديده ميگريد و دل اندوهناك ميشود و نمى گويم چيزى كه باعث غضب پروردگار گردد، پس روى كلام با ابراهيم كرد و فرمود كه ما بر تو اندوهناكيم اى ابراهيم، پس در قبر ابراهيم رخنه اى مشاهده كرد بدست خود آن رخنه را اصلاح كرد و فرمود كه هرگاه احدى از شما عملى كند بايد محكم بكند پس فرمود كه ملحق شو به سلف شايسته خود عثمان بن مظعون. (جناب عثمان بن مظعون اولين شهيد اسلام محسوب شده و نزد حضرت رسول الله بسيار عزيز و بخاطر او نام عثمان بر بعضي از مؤمنين كذارده شده است).
مادر جناب ابراهيم ستمهاي بسيار از منافقين و منافقات ديد، و همواره توسط عايشه و حفصه مورد آزار بود بطوريكه پيامبر او و فرزندش را به باغجه اى در بيرون مدينه انتقال داد و براي ديدن آنها به آنجا مي رفت، و اين مكان به مشريه ام ابراهيم معروف است، و از اماكني است كه زيارت آن توصيه شده است، و بعيد نيست فوت جناب ابراهيم در اثر دسيسه دشمنان بوده باشد. سلام الله على ابراهيم و على امها مارية، ولعنة الله على المنافقين والمنافقات اجمعين.

بنابرنقلي شهادت حضرت زهرا (عليها السلام)

روز : بنابرنقلي هلاك مأمون عباسي (لعنه الله)

روز : هلاك معتمد عباسي (لعنه الله) قاتل و طاغوت زمان حضرت امام حسن عسكري (صلوات الله عليه)
و در اين روز، سنه 279: معتمد بالله خليفه 15 عباسى وفات كرد و معتضدبالله بجاى او نشست و معتمد بيست و سه سال سلطنت كرد لكن در ايام او وقايع بسيار و حوادث و فتن بيشمار رخ داد و پيوسته او در تعب و عنا بود از جمله ابتلاى او بود به صاحب زنج و گرفتارى او به يعقوب بن ليث صفار و غيره و اميرالمؤمنين (عليه السلام) اشاره باو فرموده: فى قوله و خامس عشر هم كثير العنا قليل العناء، خود معتمد از مقهوريت و مغلوبيت خويش خبر داده در اين بيت:
اليس من العجائب ان مثلى =يرى ماقل ممتنعا عليه
و توخذ باسمه الدنيا جميعا = وما من ذلك شئى فى يديه
سر گرفتارى و ابتلاى او آن شد كه چون در ايام او حضرت عسكرى (عليه السلام) شهيد شد، معتمد در تفحص و تفتيش از امام زمان بر آمد حتى زنان و كنيزان خانه امام حسن را حبس و اعتقال كرد چنانچه در هشتم ربيع الاول بان اشاره شد لاجرم مشغول شد به محاربه باصاحب زنج و مبتلا شد بطايفه صفاريه و فرصتى براى او نشد بشرحى كه در تواريخ مسطور است. بعد از او چون معتضد با آل ابوطالب احسان ميكرد لهذا در زمان او فتنه ها تسكين يافت و مملكت بر او صافى شد و او را سفاح ثانى و مجدد سلطنت و مملكت بنى العباس گفتند.
najm152

آئين هنگام

پستتوسط najm152 » جمعه مه 14, 2010 10:28 am

آئين هنگام

شب هجدهم ماه رجب:
نمازش دو ركعت است به حمد و توحيد يك مرتبه و فلق ده مرتبه و ناس ده مرتبه
najm152

بازگشت به ماه رجب

Aelaa.Net