تحصیلات رایج دانشگاه

مجمع گفتگوی کاربران آموزش اعلی

مديران انجمن: najm137, najm137, najm137

تحصیلات رایج دانشگاه

پستتوسط najm137 » چهارشنبه مارس 04, 2020 11:11 pm

بسم الله الرحمن الرحیم
najm137

تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

تحصیلات رایج دانشگاه

پستتوسط najm137 » چهارشنبه مارس 04, 2020 11:12 pm

نظر یکی از اساتید راجع به درس خواندن دانش آموزان و دانشجویان در تحصیلات رایج:

سلام علیکم

سایت های آموزشی برای بهره مند شدن دانشجویان بسیار است. ولیکن در اینجا به بعضی از مشکلات نظام آموزشی می پردازم ، که با وجود این همه امکانات که در دسترس دانشجویان و دانش آموزان هست که در زمان قدیم اینگونه دسترسی ها و امکانات وجود نداشت. باز هم جوان های ما بیکار هستند. و هنوز جسارت اینکه برای خود شغلی و مهارتی را فراهم کنند را ندارند. متاسفانه بیشتر دنبال آزمون های استخدامی و یا لابی گری جهت پیدا نمودن شغل هستند. که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می کنم.
(لازم به یادآوری است که جلساتی در درس آگاهی و مسئولیت به این موضوع پرداخته شد.)

1. عدم توجه به پیوستاری آموزش و پرورش و آموزش عالی
2. مدرک گرایی و مدرک سازی و مدرک فروشی
3. نبودن سیاست واحد که با هر وزیری ممکن است عوض شود
4. لزوم کلان نگری به جای خرد نگری
5. نبود رابطه قوی میان آموزش عالی با صنعت
6. رابطه نداشتن آموزش عالی با مهارت افزایی و محیط کار
7. گزینش استاد و بیسوادی بعضی از افراد گزینش شده و موفق نبودن کار جذب
8. عدم توجه کافی به فناوری اطلاعات
9. ایجاد توهم برای دانشجویان ، که بعد از خروج از دانشگاه شرایط ایده آل در انتظار شما است
10. یادگیری نرم افزارهای گوناگون بدون اینکه کاربرد و مقدار نیاز جامعه و صنعت را به آن بدانند.
(مثلا نرم افزاری هست در صنعت به نام dcs که زمان دانشجویی بنده در دانشگاه یاد گرفتم . بعد متوجه شدم که این سیستم در 10 سال قبل 1 میلیارد قیمت آن است. و کاربرد ان در پالایشگاه است. حال در ایران فقط چند عدد از پالایشگاه ها از این نرم افزار استفاده می کنند. بنده از استاد پرسیدم در هفته چند نفر این نرم افزار را یاد می گیرند ، گفت حدود 100 نفر. در یک ترم 100 نفر ، اطلاع دارم که هنوز استاد دارد این نرم افزار را تدریس می کند. نرم افزاری که میزان افراد مورد نیاز کشور کمتر از 50 نفر برای ده سال است. زیرا در 10 سال آینده آنقدر نرم افزارهای جدید می آید که این نرم افزار قدیمی می شود.)

===============================

بنده خودم در کلاس درس مشاهده کردم که دانشجو بجای یادگیری دارد با موبایل بازی می کند. وقتی ازدانشجوها انگیزه آمدن به کلاس را می پرسی ، هزار دلیل می آورند بغیر از یادگیری. در و تخته با هم جفت شده است. دانشگاه دنبال کسب درآمد ، استاد دنبال گذاشتن انرژی کمتر برای آموزش و دانشجو دنبال وقت گذراندن.
بعد هم انتظار دارند که معجزه شود و صاحب شغل خوب و پردرامد شوند.

بنده دوستی دارم در پالایشگاه اصفهان ( مهندس احمد نوری رییس ابزار دقیق پالایشگاه) ، می گوید 100 نفر برای مصاحبه عملی آمدند ، حتی یک نفر هم کار بلد نبود. فقط تئوری خوانده بودند. از من دلیل را پرسید ، گفتم کم اهمیت ترین دروس در دانشگاه ، کارگاه ها و آزمایشگاه ها است.

نکته مهم: ولی یک نکته کلیدی در پایان می گویم ، تا خود شخص واقعا نخواهد نه یاد می گیرد و نه می تواند موفق باشد. باید در آن رشته که علاقه دارد واقعا وقت و انرژی بگذارد تا موفق شود.
najm137

تاريخ عضويت: سه شنبه آپريل 19, 2011 12:37 pm

بازگشت به مجمع آموزش اعلی

Aelaa.Net