دانش ابزار سلطه جهاني

نشر گزارشات مفید برای توجه به حیات اعلی

مدير انجمن: najm134

5 گروه سری و خطرناک در دنیا

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه آگوست 13, 2016 11:55 am

5 گروه سری و خطرناک در دنیا


به گزارش مشرق، به نقل از روسیا الیوم، یکی از این گروه ها، "جمجمه و استخوان" نام دارد که درسال 1832 دردانشگاه " ییل" آمریکا از سوی معروف ترین اساتید آن تشکیل شد، و از مهم ترین اعضای آن، " ویلیام هاوارد " بیست و هفتمین رئیس جمهوری آمریکا است که از سال 1908 تا 1912 ریاست جمهوری آمریکا را برعهده داشت.

Image

گفته می شود که عضویت دراین گروه فقط برای خانواده های آمریکایی که فقط آنگلوساکسونی پروتستان باشند، امکان پذیر است، و طبق آداب و اصول این جمعیت،اعضای آن همچنان با یکدیگر درارتباط هستند واعضا، پست های مهمی را در زمینه های مختلف اشغال داشته اند.

از مهم ترین اعضای کنونی این گروه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و جرج بوش پدر رئیس جمهوری پیشین آمریکا و پسرش جرج دبلیو بوش است.

حامیان فرضیه " توطئه " این گروه را مسئول ساخت بمب اتم و فرو ریختن آن بر سر ژاپن و نیز عامل ترور جان کندی رئیس جمهوری اسبق آمریکا و نیز بسیاری دیگر از حوادث جهانی می دانند.

Image

2 – دومین گروه سری خطرناک "ایلومیناتی" یا "روشن ضمیران" نام دارد، که در سال 1776 به دست ادم ایزهاوبت درآلمان و با هدف ایجاد جوامع لائیک در اروپا و مقاومت دربرابر گسترش نفود دین به این قاره تشکیل شد.

دراین گروه درحال حاضر ، ده ها تن از سیاستمداران جهانی و ستاره های هنری و جامعه و از مهم ترین آن ها باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و جای زی و مادونا و بیونسه عضویت دارند.

صاحبان نظریه " توطئه " معتقدند که اعضای گروه "ایلومیناتی" با هدف شستشوی مغزی مردم به صنعت هایی مانند رسانه و تفریحات و موسیقی روی آورده اند، و آن ها متهم اصلی ده ها جنگ و انقلاب خونین درجهان هستند.

Image

3 – گروه "ماسون ها" که در سال 1717 در انگلستان تشکیل شد، و همان جمعیت مادری است که همه جمعیت های مخفیانه سابق و بعدی که ذکر می شود و بر جهان حکومت می کنند، ازآن منشعب شد.

از مهم ترین اعضای معروف این جمعیت، جرج واشنگتن و بنجامین فرانکلین رئیسان جمهوری اسبق آمریکا و وینستون چرچیل نخست وزیر اسبق انگلیس و موزارت موسیقیدان معروف جهانی و هاری هودینی هنرپیشه آمریکایی هستند.

Image

4 – "بوستان بوهمیان" دررتبه چهارم این فهرست قرار دارد، این گروه سری در سال 1872 به دست " هنری ادواردز" در منطقه " مونته ریو " درایالت کالیفورنیا در آمریکا تشکیل شد.

از مهم ترین اعضای این جمعیت، ریچارد نیکسون و رونالد ریگان و بیل کلینتون روسای جمهوری اسبق آمریکا و هیلاری کلینتون نامزد ریاست جمهوری است که درحال حاضر بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دارد.

Image

5 – کلوپ " بیلدربرگ" که درسال 1954 توسط خاندان حاکم در هلند تشکیل شد و به نوشته روزنامه اکسپرس، مقتدرترین این جمعیت ها است زیرا بیش از 150 شخصیت شامل سیاستمداران و کارگزاران و اقتصاددانان در اروپا و آمریکا درآن عضویت دارند.

هدف از تشکیل این گروه، گردهم آوردن رهبران آمریکایی و اروپایی با هدف تقویت روابط وهمکاری میان آنان درزمینه مسائل اقتصادی، سیاسی ودفاعی بود.

از مهم ترین اعضای این جمعیت، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و هنری کیسنجر و تونی بر ، دیوید کامرون و مارگارت تاچر نخست وزیر پیشین انگلیس می توان نام برد.

گمان می رود که جمعیت " بیلدربرگ " سیاست های نظام جدید جهانی را برنامه ریزی و تلاش می کند تا حکومت واحد جهانی را تحمیل کند
pejuhesh232
 
پست ها : 4531
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

توانایی هارپ براي ایجاد زلزله / اقشاگری روس‌ها

پستتوسط najm134 » چهارشنبه ژانويه 10, 2018 12:50 pm

توانایی هارپ براي ایجاد زلزله / روس‌ها اين اقدام امريكا در هائيتي را افشا كردند


از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۶۲°۲۳′۳۰″ شمالی ۱۴۵°۰۹′۰۳″ غربی
این مقاله دربارهٔ پروژه‌ای پژوهشی است. برای ساز هارپ، چنگ را ببینید.

Image
ساختمان هارپ در گاکونا ایالت آلاسکا

Image
رفتار امواج رادیویی در برخورد با لایه یونوسفر
برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا (به انگلیسی: High Frequency Active Auroral Research Program) معروف به هارپ (به انگلیسی: HAARP)، یک پروژهپژوهشی است که در سال ۱۹۹۳ برای بررسی و پژوهش دربارهٔ لایهٔ یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی ELF/ULF/VLF تأسیس شده‌است.
این تأسیسات مشترکاً توسط نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، دانشگاه آلاسکا در فیربنکس، و نزدیک به ۱۵ دانشگاه آمریکایی دیگر اداره و استفاده می‌شود. شرکت سازنده این تأسیسات، شرکت BAE Advanced Technologies است.[۱]
این سیستم در حال حاضر از یک مجموعه آنتن‌های مخصوص شامل ۱۸۰ برج آنتن آلومینیومی به ارتفاع ۵۰/۲۳ متر تشکیل شده که بر روی زمین پهناوری به مساحت ۲۳٬۰۰۰ متر مربع در آلاسکا نصب شده‌است. این آنتن‌ها امواج مافوق کوتاه ELF/ULF/VLF را با ۳٫۶ مگاوات[۲][۳] ERP تولید کرده و به یونوسفر می‌فرستند.
هارپ پروژه‌ای علمی است و از طریق آن دانشمندان با ایجاد تغییراتی در یونوسفر که دورترین و ناشناخته‌ترین بخش جو زمین است امکان مطالعه در مورد آن را پیدا کرده و آن را به صورت یک آزمایشگاه طبیعی درمی‌آورند. هارپ این کار را با امواج رادیویی فرکانس بالا که توسط رادارهای خود منتشر می‌کند انجام می‌دهد. بخشی از این امواج در ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین جذب شده و باعث افزایش شتاب الکترون‌ها در آن منطقه و در نتیجه گرم شدن یونوسفر می‌شوند. هارپ در دوران جنگ سرد با این هدف راه‌اندازی شد که روش‌هایی را برای ارتباط با زیردریاییهای مجهز به سلاح اتمی کشف کند. این زیردریایی‌ها در آن زمان اهمیت استراتژیکی فراوانی داشتند چرا که اصل «تضمین نابودی متقابل» در جنگ اتمی را محقق می‌ساختند. اما این پروژه با احتمالات فراوانی در مورد هدف و کاربردهای آن گره خورده‌است. تئوری‌های گوناگونی در مورد آن مطرح شده و از انتشار پرتوهای مرگ تا کنترل ذهن به آن نسبت داده شده‌است. تکمیل هارپ حدود دو دهه طول کشیده و ۲۵۰ میلیون دلار هزینه‌های ساخت و عملیاتی آن بوده‌است.[۴]
محتویات
[نهفتن]
• ۱تاریخچه و کاربردها
• ۲ توانایی‌های هارپ
• ۳تأسیسات مشابه در جهان
• ۴جستارهای وابسته
• ۵منابع
• ۶پیوند به بیرون
تاریخچه و کاربردها[ویرایش]
پروژه هارپ در اصل برای تسهیل ارتباطات زیردریایی‌های مجهز به سلاح اتمی طراحی شد. در زمان جنگ سرد زیردریایی‌هایی سوخت هسته‌ای مجهز به موشک‌های دارای کلاهک اتمی آمریکا و شوروی در آب‌های عمیق حرکت کرده و یک بازی پیچیده پنهان شدن از همدیگر و جستجو کردن یکدیگر را به راه انداخته بودند. آن‌ها با رفتن به زیر آب خود را از شناسایی مخفی می‌کردند اما با این کار امکان ارتباط با آن‌ها کم می‌شد. یکی از راه حل‌هایی که برای این مشکل پیشنهاد شد استفاده از الکتروجت‌ها بود. یعنی انتشار ذرات باردار در یونوسفر مانند یک آنتن واقعی عمل کرده و امکان فرستادن پیام به زیردریایی‌ها را فراهم می‌کند. وقتی در اواسط دهه ۱۹۸۰ این فرضیه به‌طور آزمایشگاهی ثابت شد تلاش برای ساخت تأسیساتی به این منظور هم آغاز شد. در آن زمان نیروی هوایی آمریکا در حال برچیدن سایت‌های راداری بود که وظیفه رهگیری بمب‌افکنهای شوروی را داشتند. یکی از این تأسیسات در گاکونا قرار داشت که مکان ایده‌آلی برای ساخت تأسیسات هارپ بود. در این مرکز نیروی دریایی امکان بررسی امواج ELF را داشت و یک گرم‌کننده یونوسفری هم برای دانشمندان فراهم می‌شد ضمن اینکه ادامه حیات این تأسیسات نظامی را در آلاسکا تضمین می‌کرد.[۴]
با این وجود حتی پیش از آغاز ساخت هارپ بحث‌هایی در مورد این که چنین تأسیساتی برای چه منظور ساخته و استفاده خواهد شد درگرفت. تد استیونس سناتور وقت آلاسکا در یک کنفرانس خبری در سال ۱۹۹۰ گفت که با این تأسیسات انرژی شفق شمالی به زمین آورده می‌شود و مشکل کمبود انرژی زمین حل خواهد شد. پسر یک نماینده دیگر آلاسکا هم گفت که هارپ در واقع یک سیستم دفاع موشکی است. به گفته نیکلاس پاپادولوس از مؤسسان هارپ این اشتباهات به این دلیل بود که یکی از مشاوران شرکت سازنده هارپ قابلیت‌های احتمالی بسیار عجیبی را در مورد این اختراع به ثبت رسانده بود. برای مثال اینکه از تکنولوژی مشابه هارپ می‌توان به عنوان یک سپر دفاعی برای تبدیل گاز طبیعی به میکروویو استفاده کرد که می‌توانند موشک‌های شوروی را سرنگون کنند. به گفته پاپادوپولوس این ادعا حتی در گروه مشورتی دفاعی جیسون مورد بررسی قرار گرفت.[۴]
با فروپاشی شوروی اهمیت ارتباط با زیردریایی‌ها کاهش یافت و حامیان تأسیس هارپ کاربردهای دیگری را برای این پروژه مطرح کردند تا توجیهی برای ادامه ساخت آن باشد. برای مثال پیشنهاد شد در مورد قابلیت امواج برای نقشه‌نگاری سنگرهای زیرزمینی دشمن همچون سنگرهایی که کره شمالی از آن استفاده می‌کند، مطالعه شود.[۴]
در سال ۲۰۰۲ نیز پیشنهاد شد تا در مورد امکان استفاده از تأسیسات هارپ برای مقابله با تأثیرات منفی یک انفجار اتمی در ارتفاع بالای جو زمین مطالعه شود. چنین انفجاری با آزاد کردن الکترون‌های با انرژی بالا ماهواره‌های نزدیک به زمین را در خطر قرار خواهد داد. یک سناریوی این است که اگر امریکا در جریان یک حمله نظامی اقدام به شلیک موشکی با کلاهک اتمی کند که در ۱۲۰ کیلومتری زمین منفجر شود. در این صورت اتمسفر پر از الکترون‌های قاتلی می‌شود که در طول چند روز سیستم الکترونیکی تمام ماهواره‌های نزدیک به زمین را از بین می‌برند و این به معنای خسارتی چند صد میلیارد دلاری است. در چنین حالتی آیا با انتشار امواج رادیویی می‌توان این الکترون‌ها را از اتمسفر خارج کرد یا نه. به گفته مدیر برنامه هارپ با توجه به کمبود داده‌ها در این حوزه هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید آیا چنین کاری ممکن است یا خیر چون این تئوری جلوتر از مشاهدات عملی است. یک گروه از دانشمندان نیوزیلندی هم در مقاله‌ای در سال ۲۰۰۶ نوشتند که هر نوع تلاشی برای از بین بردن آثار رادیواکتیو انفجار اتمی در جو به اختلال بیشتر در سیستم‌های ارتباطی و ناوبری منجر می‌شود. برخی نیز معتقدند مقابله با انفجار اتمی در جو کاری غیرواقعی است. فیلیپ کویل از مدیران سابق آزمایشگاه لایومور و از آزمایش‌کنندگان ارشد سلاح‌ها در دوره بیل کلینتون می‌گوید: «به عقیده من تحقیقات علمی برای فهم بهتر از یونوسفر تلاشی باارزش است اما کسی نمی‌داند چه میزان انرژی برای انتقال الکترون‌ها لازم است یا تزریق چنین انرژی عظیمی چه تغییراتی در یونوسفر ایجاد خواهد کرد.[۴]»
توانایی‌های هارپ[ویرایش]
نظریات متعددی در مورد «خطرات پروژه»،[۵] یا استفاده از این تأسیسات بعنوان یک سلاح تا کنون عنوان گردیده‌است. از ایجاد وقوع زمین لرزه‌های متعدد در مناطق مختلف جهان، تا کنترل آب و هوا،[۶] ده‌ها ادعای مختلف در مورد پروژه هارپ عنوان گردیده‌است.[۷][۸][۹] مشهورترین این نظریات از طرف گزارش روزنامه پراودا در روسیه[۱۰] و نیز هوگو چاوز در سال ۲۰۱۰ مطرح گردید که در آن مدعی شدند آمریکا با این تأسیسات زلزله هائیتی را خلق کرد.[۱۱] پرس تی‌وی گزارش یک وب‌سایت ونزوئلایی را به نقل از منبعی روسی با عنوان ناوگان شمالی روسیه به عنوان یک گزارش تأیید نشده نقل کرد که نیروی دریایی آمریکا قصد داشته با استفاده از پروژه هارپ زلزله‌ای را در ایران ایجاد کند که «اشتباهاً هائیتی مورد اصابت امواج زلزله‌ساز آن قرار گرفت». در این گزارش به موارد متعدد دیگری که در مورد هارپ مطرح شده از جمله ارتباط آن با زلزله سیچوان در چین و زلزله ۶٫۵ ریشتری کالیفرنیا اشاره کرده بود.[۱۲]
در سال ۲۰۰۲ هم ۹۰ نماینده دومای روسیه درخواست کرده بودند تا ممنوعیتی برای انجام پروژه‌های ژئوفیزیکی عظیم همچون هارپ وضع شود چون این برنامه قادر خواهد بود به یک سلاح تمام و کمال نظامی تبدیل شود که با انتشار حجم عظیمی از امواج رادیویی فرکانس بالا قدرت تأثیرگذاری بر کل کره زمین را دارد. به گفته آن‌ها این جهش نظامی از نظر کیفی قابل مقایسه با جهش بشر از سلاح‌های فلزی به سلاح‌های آتشین یا سلاح‌های متعارف به بمب اتمی خواهد بود. به ادعای آن‌ها این برنامه نظامی قادر به تخریب ارتباطات رادیویی، و تجهیزات فضاپیماها و راکت‌ها است، احتمال وقوع تصادفات خطرناکی در شبکه‌های الکتریکی و خط لوله‌های نفت و گاز را بالا می‌برد و می‌تواند تأثیر منفی بر سلامتی مردم تمام مناطق بگذارد.[۱۳] مشابهاً، برخی نیز مدعیند که توفان کاترینا توسط تأسیسات مشابه روس‌ها ساخته شده تا به آمریکا ضرر بزند.[۱۴][۱۵]
با اینکه امکان کنترل آب و هوا و غیره توسط پروژه‌هایی مثل هارپ از طرف افرادی چون جسی ونتورا مورد بررسی قرار گرفته،[۱۶] اما منابع متعدد دیگری نیز، از جمله نیروی هوایی آمریکا،[۱۷] این مباحث را مورد بررسی قرار داده‌اند. لیکن با اینکه چنین موضوعاتی از طرف منابع مختلف بسیاری مطرح گردیده‌اند،
تأسیسات مشابه در جهان[ویرایش]

Image
«تأسیسات سورا در روسیه با هارپ قابل قیاس است».[۲۲]
در سال ۱۹۹۹، کمیسیون روابط خارجه و امنیت و دفاع اروپا در گزارشی به پارلمان اروپا از احتمال استفاده از هارپ بعنوان یک سلاح ابراز نگرانی کرده[۲۳] و خواستار پایبندی به مفاد قطع‌نامه‌های سازمان ملل در اینباره[۲۴] گردید.[۲۵] با اینحال اتحادیه اروپا در نروژ، و روسیه در نیژنی نووگورود نیز تأسیسات مشابهی در حال فعالیت دارند که از هارپ پرقدرت‌تر می‌باشند.[۲۶] بگفتهٔ روزنامه روسی پراودا در سال ۲۰۰۵، «در حالیکه سیاستمداران روسی در مورد پروژهٔ هارپ کماکان ابراز وحشت می‌کنند، اما به این نکته کاملاً بی‌توجهند که روسیه تأسیسات همانندی در ۱۵۰ کیلومتری شمال نیژنی نووگورود دارد که دارای قدرت مشابه با تأسیسات هارپ است، و مدتهاست مورد استفاده دانشمندان روسی بوده‌است».[۲۷]
در مقایسه با هارپ ۳٫۶ مگاواتی، سایر تأسیسات مشابه جهان بر حسب Effective Radiated Power عبارتند از:
• EISCAT در نروژ[۲][۳] با قدرت ۱۳۰۰ مگاوات[۲۸]
• فرستنده صدای آمریکا در دلانو در کالیفرنیا (تصاویر) با قدرت ۳۰ مگاوات
• SURA یا Radiophysical Research Institute در روسیه با قدرت ۱۹۰ مگاوات[۲۹]
• آرسیبو با قدرت ۲۰ مگاوات
• HIPAS یا High Power Auroral Stimulation Observatory (آزمایشگاه پلاسمای دانشگاه یوسی‌ال‌ای در فیربنکس) با قدرت ۷۰ مگاوات
جستارهای وابسته[ویرایش]
• دانشگاه آلاسکا در فیربنکس
منابع[ویرایش]
1. پرش به بالا↑ BAE SYSTEMS North America: News and Information: News Releases
2. پرش به بالا↑ UNM Today: Scientists Detect Lowest Frequency Radar Echo from the Moon
3. پرش به بالا↑ The HAARP IRI as described in the EIS
4. ↑ پرش به بالا به:۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ ۴٫۳ ۴٫۴ Atmospheric physics: Heating up the heavens Nature, 23 April 2008
5. پرش به بالا↑ History and Applications of HAARP Technologies: The High Frequency Active Auroral Research Program
6. پرش به بالا↑ شماره دسامبر سال ۲۰۰۷ نشریه اکولوژیست
7. پرش به بالا↑ Environmental Modification Techniques (ENMOD) and Climate Change GlobalResearch
8. پرش به بالا↑ Haarp: The Ultimate Weapon of the Conspiracy. Jerry E. Smith. Adventures Unlimited Press, 1998. ISBN 0-932813-53-4
9. پرش به بالا↑ Angels don't play this HAARP: advances in Tesla technology. Nick Begich, Jeane Manning. Earthpulse Press, 2002. ISBN 0-9648812-0-9
10. پرش به بالا↑ پراودا
11. پرش به بالا↑ Hugo Chavez Mouthpiece Says U.S. Hit Haiti With Earthquake Weapon فاکس نیوز
12. پرش به بالا↑ گزارش پرس تی وی
13. پرش به بالا↑ Russian Parliament Expresses Concern About HAARP
14. پرش به بالا↑ یو اس ای تودی
15. پرش به بالا↑ پراودا
16. پرش به بالا↑ پخش از شبکه کابلی ترو تی‌وی در آمریکا
17. پرش به بالا↑ Weather as a Force Multiplier: Owning the Weather in 2025
18. پرش به بالا↑ HAARP Myths
19. پرش به بالا↑ نشریه پاپیولار مکانیکس
20. پرش به بالا↑ نشریه Wired
21. پرش به بالا↑ روزنامه شهر انکوریج
22. پرش به بالا↑ «The SURA array is an ionospheric modification facility with power level comparable to that of the present HAARP array." Proceedings of the 2003 IEEE Radar Conference: May 5-8, 2003, Marriott Hotel, Huntsville, Alabama. IEEE Aerospace and Electronic Systems Society, 2003. ISBN 0-7803-7920-9 pp.156
23. پرش به بالا↑ EUROPEAN PALIAMENTوب‌گاه اتحادیه اروپا
24. پرش به بالا↑ Convention on the Prohibition of Military
25. پرش به بالا↑ Haïti: La guerre environnementale en question
26. پرش به بالا↑ «The most capable HF transmitters currently operating are located in Russia and Norway and have effective radiated powers (ERP) of roughly one billion watts (1 gigawatt)". [۱]
27. پرش به بالا↑ USA and Russia supposedly develop secret meteorological weapons - Pravda.Ru
28. پرش به بالا↑ Erp @ Eiscat
29. پرش به بالا↑ Sura Ionospheric Heating Facility

آیا هارپ سلاح جدید آمریکا در جنگ های آینده است؟


از هارپ (HAARP) چه می دانیم؟ آیا این تکنولوژی مخوف واقعیت دارد؟ دستکاری در آب و هوا تا چه میزان ممکن است؟ آیا هارپ سلاح جدید آمریکا در جنگ های غافلگیرانه آتی است؟ برای راز گشایی از این سوالات با گزارش های ویژه مشرق همراه شوید....

به گزارش مشرق، انستيتو تحقيقات استراتژيك كالج جنگ ارتش آمريكا داراي نشريه‌اي داخلي با نام"انقلاب در امور نظامي" است. به عنوان مقدمه‌اي بر اين گزارش بخشي از يكي از مقالات اين نشريه بسنده خواهد بود:
"چيزهايي كه براي ما اهميت دارند به مرور زمان تغيير مي‌كنند و تكنولوژي با پيشرفت خود به افق‌هاي جديدي مي‌رسد. در زمان جنگ سرد، تسليحات و پروژه‌هاي رواني، مراحل ابتدايي خود را مي‌گذراندند. اما در زمان كنوني كه علوم الكترونيك و بيوالكترونيك را در دسترس داريم، لازم خواهد بود در قراردادهاي اخلاقي و حد و حدود ذهني خود كه از به كارگيري تكنولوژي‌هاي به بازي گيرنده روح و روان دشمن ممانعت مي‌كند؛ تجديد نظر كنيم.
در صورت فراهم شدن اين بازنگري، شركت هاي خصوصي و نيمه خصوصي را تشويق خواهيم كرد كه به بهره‌ برداري و توسعه تكنولوژي‌هاي متناسب با اين اهداف بپردازند. در نتيجه خواهيم توانست با به كارگيري انواع تسليحات جديد مانند ميكروبي، رواني و ساير تكنولوژي‌هاي پيشرفته وارد عمل شده و به اهداف خود برسيم."

هارپ سلاحي براي بي ثبات كردن كشورها
"هارپ" به صورت يك فرستنده امواج الكترومغناطيسي عمل مي‌كند كه هدف آن تاثير گذاري بر آسمان و الكترون هاي آزاد لايه يونوسفر است. اين سيستم، الكترون‌هاي اين لايه را در ارتفاع تقريبا 275 كيلومتري به جنبش وامي‌دارد. در حالت عادي اين لايه داراي دمايي معادل 1400 درجه سانتيگراد است كه در اثر اين تحريك انرژي فراواني در آن به وجود آمده و در نتيجه دما تا 20درصد افزايش مي‌يابد و اين ناحيه به حالت انبساطي در مي‌آيد.

Image

تاثير گذاري بر آسمان و الكترون هاي آزاد لايه يونوسفر

"زبيگنيو برژينسکي"، مشاور "جيمي کارتر" رئيس جمهوري سابق آمريكا و مشاور کنوني "اوباما" معتقد است كه "هارپ" سلاحي براي بي‌ثبات کردن کشورهايي است كه با واشنگتن اتحاد و همسويي ندارند. به گفته او "با استفاده از تکنولوژي‌هاي جديد و روش هايي كه اين تكنولوژي‌ها در اختيار کشورهاي بزرگ قرار مي‌دهند؛ اين كشورها مي‌توانند حتي بدون آنکه نيروهاي امنيتي خود را در جريان قرار دهند جنگ‌هايي سريع و غافلگيرکننده به راه بياندازند."

Image
برژينسکي اضافه مي کند: "اكنون تكنولوژي‌هايي در اختيار ماست که به کمک آنها مي‌توانيم تغييراتي در آب وهوا ايجاد كرده و شرايطي مانند خشکسالي و طوفان به وجود آوريم كه اين امر مي تواند توانايي هاي دشمنان احتمالي ما را تضعيف كرده و آنها را به پذيرش شرايط ما مجبور كند.»
ممنوعيت تحقيقات نظامي در فضا بر اساس مصوبات سازمان ملل متحد استفاده از تسليحات الكترو مغناطيسی و نيز استفاده از فضابراي انجام هرگونه تحقيقات و عمليات نظامي ممنوع مي باشد، اما دولت‌هاي خودكامه اي مانند دولت آمريكا همانگونه كه بسياري قطعنامه هاي ديگر سازمان ملل و شوراي امنيت را نقض مي كنند؛ در اين زمينه نيز تعهدي نداشته و در نهان فعاليت هاي گسترده اي انجام مي‌دهند. هارپ را مي‌توان يكي از ده‌ها پروژه مخفي و مخرب دانست كه از طرف سياستمداران آمریکایی حمايت شده و روز به روز به گسترش فعاليت‌ها و نيز توان تخريبي آن افزوده مي‌شود.

Image
حفره معروف به حفره هارپ كه گاهي در آسمان نقاط مختلف ديده مي شود.

شدت حوادث كنوني با طبيعت ناهمخوان است بشر در طول هزاران سال با حوادث و بلایای طبیعی بسياري دست به گريبان بوده است و همواره اين حوادث را جزئي طبيعي از رندگي خود بر روي كره زمين دانسته است. اما در دهه های اخیر اتفاقاتي روي داده که با حافظه تاريخي او در مورد طبيعي بودن این حوادث ناسازگار است. بدون شك، فجايع طبيعي در هر دوراني همراه با خساراتي بوده است. اما، آنچه كه امروز اتفاق مي افتد نسبت به گذشته شدت بي سابقه اي دارد.
اين درحالي است كه بي نظمي هاي بزرگ جوي و حوادثي مانند سيل، توفان، زلزله و فعاليت‌هاي آتشفشاني همگي عموماً به تأثيرات گازهاي گلخانه اي ربط داده مي شود. ذوب شدن يخ‌هاي قطبي و دوره هاي گرمايي و سرمايي كاملا بي سابقه و شديد در نقاط مختلف زمين نيز به پديده گرم شدن كره زمين احاله مي گردد. اما به اعتقاد برخي از متخصصين و حتي سياستمداران ردپاي تکنولوژی های پیشرفته در تولید و هدايت اين حوادث با اهداف سياسي و استعماري كاملا معلوم بوده و نشانه‌هاي فراواني از دخالت‌هاي بشري در آن ديده مي شود.
اتفاقات عجيب اتفاقات عجيب فراواني در سال هاي اخير روي داده است كه به باور دانشمندان غير از دخالت يك عامل الكترومغناطيسي هدايت شونده چيز ديگري نمي‌تواند مسبب آنها باشد. براي مثال خشک سالی‌هاي بزرگ، آتش فشان‌ها، زلزله‌ها و سونامي‌هاي ويرانگر سال‌هاي اخير، وقوع سيل ها و توفان هايی نظير طوفان کاترینا در نیواورلئان و طوفان گانو در عمان، مرگ عجیب هزاران ماهي ساردین در سواحل شيلي، سقوط جنازه های سوخته کلاغ ها از آسمان سوئد، مرگ صدها هزار ماهی در آرکانزاس، بارش جسد هزاران پرنده سیاه بال قرمز مرده در لوئیزانا و کنتاکی، مرگ دسته جمعيمیلیون‌ها ماهي در خلیج "چزاپیک" آمریکا، مرگ صدها تن ماهی در سواحل برزیل و ده ها هزار خرچنگ در انگلیس، مرگ ماهي ها و دلفين هاي سوخته خليج فارس، مرگ دسته جمعي نهنگ‌ها در استراليا هيچ كدام حالت طبيعي نداشته و احتمال مي‌رود در اثر آزمايش‌ها و حمله هايي در اثر امواج هدايت شونده روي داده باشند.

Image
Image
مرگ دسته جمعي هزاران ماهي در سواحل شيلي دلفين هاي سوخته خليج فارس
Image
Image
جنازه های سوخته کلاغ ها در سوئد مرگ دسته جمعي دلفين ها

Image Image

بارش جسد هزاران پرنده سیاه بال قرمز


منشا مشكوك اين حوادث
در اين ميان اما گزارش هاي مفصلي منتشر مي شود كه منشا اين اتفاقات را طبيعي ندانسته و در نتيجه دخالت هدفمند سيستم‌ها و تكنولوژي هاي پيشرفته اي مانند "هارپ" مي دانند. تكنولو‍ژي هايي كه به استناد گفته‌هاي برژينسكي، مشاور اوباما، مي توانند توانايي‌هاي ملت‌هايي را كه آمريكا دشمن خود مي‌داند تضعيف كرده و آنها را به پذيرش سياست‌هاي توسعه طلبانه آمريكايي مجبور كند.
نيروي تزريقي به يونوسفر توسط هارپ، نوسانات موجي فراواني در اين لايه ايجاد مي‌كند به طوريكه امواجي با طول موج هاي خاص و فركانس هاي پايين كه بازه‌اي از 40 هرتز تا يك هزارم هرتز را شامل مي‌شود؛ به وجود مي‌آيند. اين فركانس‌هاي پايين داراي برد عميقي تا هزاران كيلومتر بوده و قادرند بر روي زمين به اهداف وسيعي از بدن انسان گرفته تا اعماق درياها نفوذ كنند.
اين پروژه تا كنون مورد توجه افراد فراواني بوده و اقدامات افشاگرانه‌ي نيز انجام شده است. از جمله مي توان به دكتر" نيك بگيش" يكي از دو مولف كتاب "فرشتگان اين هارپ را نمي نوازند" اشاره كرد كه در 1997 طي مقاله اي در روزنامه واشنگتن پست اشاره مي كند كه 40 درصد بودجه تجهيزات نيروي هوايي آمريكا مربوط به پروژه هاي مخفي است. اين نويسنده مدعي شد كه اين پروژه ها تا جايي امنيتي هستند كه حتي كنگره آمريكا نيز از ابعاد و زواياي كامل آن بي خبر است. در اين كتاب به زواياي پنهان هارپ به عنوان يك اسلحه پرداخته شده است.

دكتر بگيش هارپ را يك سلاح معرفي مي كند


نگراني هاي بين المللي
در اين ميان هارپ نگراني برخي از سياست‌ مداران و كارشناسان تسليحاتي كشورهاي ديگر را نيز باعث شده است. براي مثال نمايندگان پارلمان اروپا در اين مورد تحقيقاتي را آغاز كرده‌ و يك كارشناس انرژي به نام "گراتان هيلي" را براي مشاورت در اين مورد به كار گرفته‌اند. هيلي هم اكنون درحال جمع آوري اسناد و مداركي است تا به كمك آنها بتواند راهي براي افشا و درنتيجه خاتمه دادن به اين طرح پيدا كند. "مگوا هالووت" كه رئيس گروه سبزهاي پارلمان اروپاست، مسئوليت پيگيري اين پرونده را به عهده دارد. او در حال پيگيري درخواست سبزها براي وادار ساختن پارلمان اروپا به اعمال فشار بر ناتو است تا از دولت آمريكا در مورد هارپ توضيح بخواهد. به نظر هالووت اين نوع تسليحات علاوه برپيامدهاي خطرناك زيست محيطي، آزادي هاي فردي و دموكراسي را نيز به خطر مي‌اندازد.

هارپ يك سلاح است


از نظر تاريخي " هارپ " پروژه اي است كه در ۱۹۹۳ در ظاهر جهت بررسی و پژوهش درباره لایه یونوسفر جو زمين با استفاده از امواج رادیویی شروع به كار كرد. اما تاريخ شروع تحقيقات بر روي امواج براي بررسي امكان استفاده از آنها به عنوان سلاح‌هاي مرگبار به دهه هاي قبل برمي‌گردد.
به بياني مي‌توان گفت كه سيستم هارپ، نتيجه تلاش‌ها و پژوهش‌هاي حداقل پنجاه ساله ارتش آمريكاست كه كاركرد آن تنها محدود به بررسی و پژوهش درباره لایه یونوسفر نبوده و قادر است برايشناسايي پايگاه هاي مخفي اعماق زمين را جستجو كند، تمامي ارتباطات رادیویی و موجي را متوقف سازد، بر رفتارها و حالت رواني انسان‌ها تأثير بگذارد، جريانات جوي را تغيير دهد، با متمركز ساختن امواج بر روي اهداف هوايي مانند هواپيماها و دسته‌هاي بزرگ پرندگان آن‌ها در آسمان بسوزاند و برشته کند، لرزش‌هاي شديدي در لايه‌هاي مختلف كره زمين ايجاد كرده و زلزله توليد كند و ياانفجارهايي به قدرت بمب‌هاي هسته‌اي ايجاد كند.

Image
امواج هارپ بر حالت رواني افراد تاثير منفي داردبا اين توصيف مي‌توان هارپ را يك اسلحه عظيم نوين دانست كه هزینه های آن به طور مشترك از طرف نیروی هوایی و دریایی ارتش آمریکا، آژانس تحقیقاتی پروژه های دفاعی پیشرفته ی آمریکا و دانشگاه آلاسکا تامين مي‌شود. در واقع "هارپ" يك سلاح تمام عيار آب و هوايي است که با ارسال يک انرژي عظيم به لايه فوقاني اتمسفر، مولکول هاي تشكيل دهنده آن را به جنبش درآورده و به بازتاب قوي انرژي حاصل از اين جنبش وادار مي‌كند كه اين انرژي پس از هدايت شدن توسط سيستم هارپ مي تواند اختلالات گسترده‌اي مانند خشکسالي، بارش برف و باران، سرماي شديد، سونامي، توفان، زلزله و... در نقطه معيني از كره زمين به وجود آورد.
هارپ شامل ده ها برج آنتن آلومنیومی بر روی زمیني به مساحت 23 هزار متر مربع در آلاسکا ‌است كه امواج مافوق کوتاه تولید کرده و به یونوسفر می‌فرستند. هريك از اين آنتن ها به فرستنده اي به قدرت يك ميليون وات متصل است. قدرت نهايي اين آنتن‌ها با توسعه بيشتر به يك ميليارد واتافزايش يافت كه از 360 آنتن به دست مي‌آيد. فرستنده ها توسط 6 توربين به قدرت هريك 3600 اسب بخار تغذيه مي شوند و به ازاي هر روز 95 تن مازوت مصرف مي‌كنند.

Image
آنتن هاي هارپ


احتمال بزرگنمايي هدف دار
اما نگاه ديگري نيز وجود دارد كه تمامي گفته‌ها در مورد هارپ را يك بزرگنمايي و پروپاگانداي تبليغاتي از طرف خود آمريكا مي‌داند و معتقد است كه نه هارپ و نه هيچ تكنولوژي بشري ديگري حداقل با توجه به محدوديت هاي دانش كنوني نمي‌تواند چنين قدرتي داشته باشد و كارهايي با اين وسعت انجام دهد. ديدگاه مذكور اين تبليغات را در راستاي ترساندن ديگر ملت ها از آمريكا و به انقياد و انفعال كشيدن آنها دانسته و باوري به كارايي هارپ در ايجاد خشكسالي، زلزله، توفان و ديگر اتفاقاتي كه به طور مثال ذكر شد ندارد.
براي مثال دكتر ناصر حافظي مقدس، زمين شناس، مهندس زلزله شناسي و استاد دانشگاه در گفتگو با كيهان درباره پديده هارپ مي گويد: "پروژه مطالعاتي هارپ درخصوص مطالعه اصول فيزيكي كنترل كننده يونوسفر است كه علاوه بر آمريكا چند كشور ديگر نيز در آن مشاركت دارند. هدف اصلي اين پروژه بهبود ارتباطات راديويي بوده است اگرچه ارتش آمريكا در اين پروژه بدنبال كنترل و نظارت بر ارتباطات راديويي مي باشد.
دكتر حافظي مقدس مي‌افزايد: "مطرح شده كه آمريكا در ادامه پروژه جنگ ستارگان بدنبال نوعي سلاح الكترومغناطيسي جديد است كه با فشرده سازي بخشي از يونسفر و انعكاس آن امواج الكترومغناطيسي با فركانس بالا كه قدرت حرارتي زياد دارند را به مناطق مورد نظر در سطح كره زمين وارد كند. اين مطلب فرضيه هايي است كه مشخص نيست قابليت اجرايي داشته باشد." اين مهندس زلزله شناسي به ارتباط هارپ و زلزله اشاره مي كند و مي گويد: "منشأ شايعاتي كه درخصوص ارتباط زلزله با پروژه هارپ وجود دارد شايد از اين طريق مي باشد كه زلزله هاي بزرگ همراه با تغييرات وسيع در اتمسفر بالاي منطقه كانوني مي باشند و اغتشاشاتي را در كره يونسفر ايجاد مي كنند. تلاش هايي جهت استفاده از اين پديده براي پيش بيني زلزله نيز در حال انجام است. اما اينكه با هدايت امواج الكترومغناطيس بتوان در يك منطقه زلزله ايجاد نمود توجيه علمي ندارد.

Image
دكتر محمدعلي رحماني نيا، زمين شناس، كارشناس زلزله شناسي و استاد دانشگاه نيز در تحليل موضوع هارپ مي گويد: "در وهله اول بايد اشاره كنم كه "هارپ" پروژه اي است توسط چند كشور جهان از جمله آمريكا، روسيه، ژاپن، كانادا و... دنبال مي شود و هدف آنها نيز شناخت لايه آيونوسفر و مطالعه آن است و در واقع پروژه هارپ فقط مختص آمريكا يا يك كشور خاصي نيست، از طرفي هم ارتش آمريكا در بخش نيروهاي دريايي و هوايي پروژه اي را درباره جنگ ستارگان دنبال مي كنند و هدفشان اين است كه بتوانند امواج الكترومغناطيسي را بر روي زمين برگردانند، كه اگر بتوانند اين كار را انجام دهند خواهند توانست حرارت زيادي را در نقطه اي از زمين ايجاد كنند."
Image
دكتر رحماني نيا در ادامه تصريح كرد: "اگر زلزله طبيعي اتفاق بيافتد در لايه يونوسفر اختلالاتي ايجاد مي‌شود و از اين اختلالات ايجاد شده در واقع مي‌توان وقوع برخي زلزله ها را پيش بيني كرد، از همين موضوع آمريكاييان بحث هارپ را پيش كشيده اند و در واقع با اين اقدام مي خواهند اذهان عمومي مردم جهان را فريب داده و به نفع خود از آن بهره برداري كنند."
با توجه به سابقه نظام آمريكا در سوءاستفاده‌هاي گسترده و غير انساني از علوم و دانش‌هاي گوناگون بايد گفت كه به نظر مي‌رسد "هارپ" كه به معناي ساز "چنگ" است؛ اين بار توسط جانيان آمريكايي

در سمفوني به ويراني كشيدن كره زمين و تهديد زيستن انسان در آن نواخته مي‌شود.
آیا ادعاها درباره ابر سلاح آمریکایی ها صحت دارد

تأسیسات تحقیقاتی آمریکا موسوم به "برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا" یا به شکل اختصار "هارپ"، قرار است فعالیت در حوزه عملیات نظامی را متوقف کرده و به "کنترل غیرنظامی" دربیاید.
گروه بین‌الملل مشرق- تأسیسات تحقیقاتی آمریکا موسوم به "برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا" یا به شکل اختصار "هارپ"، قرار است فعالیت در حوزه عملیات نظامی را متوقف کرده و به "کنترل غیرنظامی" دربیاید. دانشگاه آلاسکا به زودی این سایت را در اختیار خواهد گرفت و از آن برای ادامه آزمایش‌های بحث‌برانگیز آمریکا استفاده خواهد کرد. شاید این انتقال نشان دهنده ادعاهای گزاف درباره این پایگاه باشد.
به گفته "مارمیان گرایمز" سخنگوی دانشگاه آلاسکا، "نیروی هوایی تا تاریخ 11 آگوست کنترل هارپ را در اختیار دارد و سپس طبق توافق صورت گرفته، دانشگاه به مدت دو سال به آن دسترسی پیدا می‌کند. در این مدت دو طرف به مذاکرات ادامه خواهند داد تا درباره انتقال زیربنای این سایت نیز به توافق برسند."
زمانی که هارپ کار خود را آغاز کرد، هدف رسمی و اعلام شده آن، تحقیق درباره یونوسفر بود؛ لایه فوقانی اتمسفر با ارتفاع 60 تا 1000 کیلومتری که توسط تشعشعات خورشیدی یونیزه می‌شود. تأسیسات هارپ را شبکه غول‌پیکری از فرستنده‌های رادیویی و آنتن‌هایی تشکیل می‌دهند که می‌توانند بخش‌هایی از یونوسفر را گرم کنند. این گرما به الکترون‌ها سرعت می‌دهد و محیط را برای آزمایش‌های دانشمندان نظامی آماده می‌کند.
هارپ از مدت‌ها پیش، هدف نظارت شدید افرادی قرار دارد که معتقدند ارتش آمریکا از این سایت برای تحقیقات درباره همه چیز از تغییرات آب و هوایی گرفته تا سلاح‌های مبتنی بر"دستکاری محیط‌ زیست" تا آزمایش‌های محرمانه‌تر مانند روش‌های الکترونیکی و روانی کنترل ذهن استفاده می‌کند. پنتاگون میلیون‌ها دلار هزینه صرف ساخت هارپ کرده و تا همین سال‌های اخیر یعنی 2007 هم هزینه‌های هنگفتی برای آن انجام می‌داد تا آن‌که کار ساخت سایت به طور رسمی به پایان رسید.
از این رو طبق اخبار قبلی، عجیب به نظر می‌رسید که چرا تنها چند سال پس از تکمیل این سایت، نیروی هوایی تصمیم گرفته آن را تعطیل کند. اکنون با این خبر جدید مشخص می‌شود که هارپ همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. همچنین طبق توافق انجام شده، این مرکز به دانشگاه آلاسکا سپرده می‌شود که از مدت‌ها پیش در تحقیقات این مرکز نقش داشته است. از سوی دیگر، دولت آمریکا و پنتاگون نیز قرار است به حمایت‌های مالی از این مرکز ادامه بدهند. بنابراین افراد کنجکاو درباره هارپ همچنان به دنبال این خواهند بود که بفهمند در این مرکز چه اتفاقاتی می‌افتد.

Image
مقر "برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا" موسوم به "هارپ"

زمين لرزه ژاپن کار آمريکا بود
در آخرين افشاگري توسط يکي از مقامات آمريکايي فاش شد که زمين لرزه ژاپن نيز يکي از اقدامات خرابکارانه آمريکا بوده است.
به گزارش مشرق، باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه سي ان ان نوشت: فرماندار سابق ايالت مينه سوتاي آمريکا فاش کرد که آمريکا سامانه اي به نام هارپ دارد که مي تواند عامل بسياري از بلاياي طبيعي نظير زمين لرزه و سونامي ژاپن باشد.
وي افزود: سامانه هارپ که در آلاسکا واقع است، سامانه اي متشکل از ?? آنتن مخصوص است که ميليونها وات برق را به صورت امواج روي نقطه مشخصي در يونسفر جو متمرکز مي کند که بازتاب آن به زمين مي تواند خرابيهاي زيادي به بار اورد.
به گفته اين مقام، با اين وسيله مي توان هواپيماها را سرنگون کرد، حرکت ابرها و تغييرات آب و هوايي را کنترل کرد.
براساس اين گزارش، دولت آمريکا اين پروژه را غير سري مي نامد در حاليکه به نظر فرماندار سابق ايالت مينه سوتا دولت به مردم دروغ مي گويد زيرا وقتي وي مي خواست از آن بازديد کند به وي اجازه ورود ندادند.

استفاده سازمان سیا از آب و هوا به‌عنوان یک سلاح
Image

به عنوان مثال می‌توان به قرار دادن ابری در استراتوسفر مانند ابری که معمولاً در نتیجه فوران آتشفشان ایجاد می‌شود برای مقابله با گرم شدن جهان اشاره کرد. این اقدام می تواند باعث انعکاس نور خورشید و سرد شدن زمین شود.
گروه جنگ نرم مشرق- به گزارش راشاتودی، یک دانشمند آمریکایی نگرانی خود را از این مساله که گروهی از افراد اطلاعاتی ممکن است از آب و هوا بعنوان یک سلاح استفاده کنند ابراز داشت. وی از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) خواست این موضوع را باز کرده و درباره آن شفاف‌سازی نماید. وی همچنین خواستار انجام تحقیقی جهانی برای محدودسازی این استفاده خصمانه شد.
پروفسور آلن روباک نگران است که مبادا آژانس‌های دولتی آمریکا علاقمند به سرمایه‌گذاری در زمینه ایجاد تغییرات آب و هوایی به منظور بررسی استفاده از این تغییرات بعنوان سلاح باشند.
Image
او به عنوان مثال به قرار دادن ابری در استراتوسفر مانند ابری که معمولاً در نتیجه فوران آتشفشان ایجاد می‌شود برای مقابله با گرم شدن جهان اشاره می‌کند. وی گفت این اقدام می تواند باعث انعکاس نور خورشید و سرد شدن زمین شود. اگرچه این اقدام بسیار ارزان و سریع است، اما می‌تواند تاثیرات جانبی بسیاری را نیز در پی داشته باشد.


یکی از مشکلات این فناوری این است می‌تواند مانع رسیدن نورخورشید به یک کشور خاص در جهان شود. به عنوان مثال، می‌توان به تاثیرات فوران آتشفشان کارکاتوا در سال 1883 در تغییر الگوی آب و هوایی جهان اشاره کرد. چهار سال بعد از این فوران به طرز غیرمعمولی سرد بود و در سراسر جهان شاهد بارش برف سنگینی بودیم.
وی به پایگاه راشاتودی گفت: نمی‌توانیم بدون توجه به یک قسمت از جهان، آب و هوای نقطه دیگر را تحت کنترل داشته باشیم. تاثیرات قراردادن ابر در استراتوسفر تنها به یک نقطه خاص منحصر نشده، بلکه تاثیرات جهانی دارد. استفاده از این تکنیک به عنوان یک سلاح دشوار است، اما این همان چیزی است که آنها دنبالش می‌گردند.
این دانشمند هواشناسی از دانشگاه راتگرز همچنین گفت که افراد سرویس اطلاعاتی آمریکا که بسیار علاقمند به در اختیار گرفتن آب و هوا هستند با وی تماس‌هایی داشته‌اند. او گفت: چند سال پیش، من تماسی از چند نفر داشتم که می‌گفتند که برای سازمان سیا کار می‌کنند. آنها از من پرسیدند که آیا مشاوری در زمینه کنترل آب و هوا کار می‌کند؟ آیا من اطلاعاتی در این زمینه دارم؟
روباک فوراً متوجه شد که آنها بصورت غیرمستقیم از وی سوال می‌کنند که آیا آمریکا می‌تواند آب و هوای جای دیگری را کنترل کند.
روباک در ادامه افزود: نمی‌دانم انگیزه سازمان سیا چیست. حدس می‌زنم که آنها می‌خواهند از آمریکا محافظت کنند. وی از سازمان سیا خواست درباره اهداف و علاقه خود درباره کنترا آب و هوا شفاف‌سازی کنند. او در این‌باره گفت: به نظر من این تحقیق باید به صورت بین‌المللی انجام شود تا تردید استفاده از این فناوری برای اهداف خصمانه از بین رود.
استفاده از آب و هوا به عنوان سلاح مطابق کنوانسیون تغییرات زیست محیطی که در اکتبر 1978 اجرایی شد ممنوع است. با این حال، برخی رهبران جهان آمریکا را به نقض این کنوانسیون متهم کرده‌اند.
برنامه پژوهشی «یونوسفر فعال با فرکانس بالا» آمریکا معروف به هارپ بخاطر سهیم بودن در تغییرات آب وهوایی مورد انتقاد قرار گرفته است. در سال 2010، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران گفت که این تاسیسات در ایجاد سیا در پاکستان دخیل بوده است. وی این مساله را در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرد.
در همین سال، هوگو چاوز رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا مدعی شد که آزمایشات در تاسیسات هارپ باعث ایجاد زلزله مهیب هائیتی شد.
پیش از این، آمریکا از تغییر آب و هوا برای کمک به نیروهای مسلح کمک گرفته بود. در دهه 1960، گروهی از محققان در عملیاتی با نام پروژه خشم طوفان تلاش کردند تا از قدرت مخرب طوفان بکاهند. از فناوری‌های مشابه‌ای نیز در زمان جنگ ویتنام استفاده شد. در آن زمان، ذراتی در ابرها استفاده شد تا بارش ابرها افزوده شده و زمین باتلاقی شود. طبق گزارش روزنامه نیویورک تایمز، در این پروژه 21 میلیون دلار هزینه شد.


نگاهی به پروژه کنترل آب و هوا در جنگ ویتنام توسط آمریکا

Image
شعار غیررسمی نیروهایی عملیاتی آمریکا در آن سال‌ها این بود: «گل آلود کن، جنگ راه نینداز». پروژه با باردار کردن ابرها با نقره یدید (با فرمول شیمیایی AgI) بر فراز کشورهایی مانند لائوس و ویتنام عملیاتی شد. این کار حدود ۲,۰۰۰ بار در طول برنامه ۵ ساله عملیات، صورت گرفت.
به گزارش گروه جنگ نرم مشرق- دکتر براون در فیلم Back to Future: Part II (سال ۱۹۸۹) می گوید: «چه قدر بد است که اداره پست به اندازه هواشناسی به دردبخور نیست.» مقایسه عجیبی است اما نه وقتی که پی ببرید چگونه هواشناسی می تواند دنیا را تغییر دهد. در فیلم، دولت می توانست آب و هوا را دستکاری کند. اما آیا آن زمان آینده را اینقدر پیشرفته می دیدند؟
آینده ای که ما در آن زندگی می کنیم بسیار پیشرفته تر از آن است که ۲۵ سال پیش تصور می شد. کنترل آب و هوا از امور علمی-تخیلی به نظر می آید اما تعجب نکنید؛ کاری است که در دنیای واقعی با آن تاریخ را رقم زنده اند.در حقیقت، این کار واقعاً انجام شده و سال ها قبل تر از ۱۹۸۹، ارتش آمریکا، طی پروژه ای محرمانه در طول جنگ ویتنام دست به این اقدام زد.
از مارس ۱۹۶۷ تا جولای ۱۹۷۲، ارتش آمریکا سالانه بیش از ۳ میلیون دلار خرج عملیات محرمانه در جنوب شرقی آسیا می کرد. هدف این عملیات، افزایش فصل بارندگی های موسمی و به راه انداختن سیل و طوفان در Ho Chi Minh Trail که سیستم حمل و نقل دشمن برای منابع و تجهیزات به شمار می رفت، بود. آمریکایی ها می خواستند باعث رانش زمین، طغیان رودخانه ها و به طور کلی، مزاحم حرکت سربازان ویتنام شمالی شوند. این عملیات، بزرگترین دستکاری در آب و هوا برای اهداف نظامی به شمار می رفت و هنوز هم مشخص نیست که چطور اینقدر خوب به اجرا در آمد.
نام های زیادی روی این عملیات گذاشته شد؛ عملیات Popeye، Motorpool و Intermediary-Compatriot همگی از نام های این پروژه هستند. بنا به گزارش ها، تغییر نام، آن هم به دفعات به دلایل امنیتی و عدم توانایی افراد در یادگیری نام ها صورت گرفته است.
اسمش را هر چه می خواهید بگذارید، در هر صورت هدف این کار بسیار جاه طلبانه بود. قدرتی که تصور می شد دست انسان از آن کوتاه است، حالا سلاحی شده بود بود برای بشر و علیه بشر؛ انسان حالا در کار خدا دست برده بود. و یانکی‌ها پی برده بودند که مانع حرکت نیروهای دشمن شدن، از بمب و موشک و کشتن در آن مقطع مؤثرتر است. شعار غیررسمی نیروهایی عملیات یاد شده این بود: «گل آلود کن، جنگ راه نینداز»
پروژه با باردار کردن ابرها با نقره یدید (با فرمول شیمیایی AgI) بر فراز کشورهایی مانند لائوس و ویتنام عملیاتی شد. این کار حدود ۲,۰۰۰ بار در طول برنامه ۵ ساله عملیات، صورت گرفت.
باردار کردن ابرها در اواخر دهه ۶۰ میلادی کاری فراتر از تصور به شمار می رفت. بعد از جنگ جهانی دوم، آزمایش های گسترده ای توسط ارتش آمریکا و شرکت جنرال الکتریک روی آن انجام شده بود و آرپا (ARPA) نیز با کامپیوترهای بسیار پیشرفته دهه ۶۰ روی کاربردهای نظامی آب و هوا مطالعه می کرد. عملیات پاپ آی (Popeye) به عنوان اولین نمونه موفق که از فناوری کنترل و آب و هوا استفاده کرده، شناخته می شود. بعدها ARPA توانست به روش های پیشرفته ای در کنترل آب و هوا دست پیدا کند که به هارپ (HAARP) معروف شد (جست و جو کنید ARPA Weather Control).
Image
واحدهای باردار کننده ابرها با هواپیماهای WC-130A Hercules

جیمز راجر فلمینگ (James Rodger Fleming)، نویسنده کتاب "سیطره بر آسمان: تاریخ تحولات کنترل اقلیم و آب و هوا"، از نظر فنی شرح می دهد که مشخص نیست چطور عملیات موفقیت آمیز بوده است. فلمینگ امکان وقوع این عملیات را کم می داند و در مقایسه با مورخان محافظه کار، شفاف تر صحبت کرده است. اما یک مسأله است که همه بر سر آن توافق دارند، مبهم بودن چگونگی انجام این عملیات، تکرار آن را برای ارتش ها در آینده با دشواری همراه کرده است:
اگرچه بعضی مدعی شدند که عملیات پاپ آی عامل افزایش ۱ تا ۷ اینچی بارش سالانه در Ho Chi Minh Trail بوده، هیچ اطلاعات علمی مبنی بر تأیید این مدعا جمع آوری نشده است. ژنرال وستمورلند معتقد است که در طول انجام پروژه، مقدار باران «افزایش چشمگیری نداشته است». ضمناً حتی اگر باردار کردن ابرها در ویتنام یک یا دو پیروزی تاکتیکی برای ما به همراه آورده باشد (که نیاورد)، پنهان کاری های شدید در رابطه با عملیات، انکارهای پس از آن و پاسخ ندادن ارتش به کنگره، منجر به شکست استراتژی دستکاری آب و هوا شدند.
به محض لو رفتن نام عملیات پاپ آی، طبیعتاً کلیت عملیات مورد نگرانی عموم قرار گرفت. امروز بعضی افراد ماجرای شکست عملیات را «واترگیت جنگ افزار آب و هوایی» نامیدند. این نام گذاری چندان هم بی مناسبت نیست چرا که شکست این استراتژی در دولت نیکسون رخ داد و وقتی او در ماجرای واترگیت استعفا داد، این نام را روی استراتژی شکست خورده کنترل آب و هوا نیز گذاشتند. وقتی عملیات در ۱۹۷۱ لو رفت، مقامات دولت نیکسون در ابتدا آن را تکذیب کردند. جک اندرسون، ستون آرای واشنگتن پست در مارس ۱۹۷۱ ماجرا را برای اولین بار لو داده بود.
تکذیبات مقامات دولت نیکسون بسیار قاطعانه و بدون ابهام بودند. مشاور دفاع نیکسون، ملوین لِرد (Melvin Laird) وقتی شهادت داد که «ما هیچ گاه چنین فعالیتی را در شمال ویتنام انجام ندادیم»، داشت در روز روشن دروغ می گفت.
در جولای ۱۹۷۲، نیویورک تایمز داستان خودش از عملیات را با جزئیات بیشتری منتشر کرد و فضای عمومی را به هم ریخت. برخی از اسناد جنگ ویتنام (معروف به Pentagon Papers)، در نیویورک تایمز چاپ شدند. در مقاله نیویورک تایمز نوشته شده بود: «دروغ گفتند، نه تنها به ملت، بلکه به کنگره هم دروغ گفتند.» رسانه ها در این دوران سعی داشتند تصویر واضح تری از آنچه که ارتش آمریکا انجام داده به مردم ارائه دهند. تنها چند روز بعد از لو دادن عملیات توسط نیویورک تایمز، عملیات پاپ آی متوقف شد.
تحت فشار مردمی که از ارتش آمریکا ناراضی بودند، هر دو ملجس کنگره برای تصویب قانون منع استفاده نظامی از کنترل آب و هوا شتافتند. از سال ۱۹۷۴ تنظیم عهدنامه ای به این منظور در سازمان ملل در دستور کار قرار گرفت اما وقتی در سال ۱۹۷۸ امضا شد و به تصویب رسید، تقریباً بی فایده بود. این پیمان، کشورها را از دستکاری محیط زیست برای استفاده در جنگ منع می کرد اما شکاف های بسیاری در آن دیده می شد.
اگرچه امروز دنیا فهمیده که استفاده کردن از کنترل آب و هوا برای مقاصد نظامی سلاح بسیار خطرناکی است و آن را منع کرده، اما موسسات آمریکایی هنوز هم بسیار فکر آن را در سر می پرورانند. ماه قبل یک محقق اقلیم شناسی گزارش داد که سازمان CIA از او خواسته که درباره چگونگی تأثیرگذاری یک کشور خارجی بر آب و هوای آمریکا تحقیق کند.
شاید بشود گفت نمی توان به قول آن ها اعتماد کرد. جنگ های متعددی در دنیا جریان دارند و چه بسا جنگ های بزرگ تری پیش رو باشند. بنابراین احتمالاً هنوز زمانش نرسیده که آخرین استفاده نظامی از آب و هوا را در تاریخ جست و جو کنیم.
منبع: دیجیاتو
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

قبلي

بازگشت به نشر گزارشات رسانه حيات اعلى


Aelaa.Net