همت و تلاش

نشر گزارشات مفید برای توجه به حیات اعلی

مدير انجمن: najm134

همت و تلاش

پستتوسط najm134 » شنبه مارس 27, 2010 12:45 pm

عناوين گزارشاتي كه تا كنون در اين باره منتشر شده است: پیرمرد 101 ساله و تمرين روزانه 14 ساعت و آمادگی برای مسابقه ماراتن لندن - دختران در فناوری اطلاعات موفق تر از پسران هستند - بانوي شيرازي؛ برترين مخترع زن جهان - تلاشهاى 30ساله يك مبلغ و توفيق هدايت يک ميليون نفر به مكتب حق - لوئي بريل: نابيناي باهمت و سختكوش؛ عامل موفقيت مليونها نابيناي جهان - جایزه بین المللی فیزیك برای محقق ایرانی
مرسولاتي كه تا كنون جداگانه در اين باره منتشر شده است:
همت و تلاش
http://aelaa.net/110.aspx?id=567
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط najm134 در سه شنبه ژانويه 18, 2011 2:28 am .
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

همت و تلاش

پستتوسط najm134 » سه شنبه آپريل 20, 2010 7:56 am

پیرمرد 101 ساله و تمرين روزانه 14 ساعت و آمادگی برای مسابقه ماراتن لندن
بر اساس این گزارش به نقل از راشا تودي، باستر مارتين تصميم گرفته است در مسابقه دوي ماراتن لندن به مسافت 42 کيلومتر که بزودي برگزار مي شود،حضور داشته باشد.
اين پيرمرد که در يک کارواش خودروهاي وَن، پاره وقت مشغول به کار است روزانه 14 ساعت را به منظور تمرين و آماده سازي خود مي دود.
در صورت حضور کامل اين پيرمرد لندني در اين مسابقه، وي پيرترين فرد شرکت کننده در مسابقات دوي ماراتن جهان خواهد بود.
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

همت و تلاش

پستتوسط najm134 » سه شنبه آپريل 20, 2010 8:01 am

دختران در فناوری اطلاعات موفق تر از پسران هستند
فناوری اطلاعات ایالات متحده پس از انجام پژوهشی اعلام كرد كه دختران بهتر و مفید تر از پسران از كامپیوتر استفاده می كنند. اینفورمیشن ویك به نقل از این مركز تحقیقات فناوری اطلاعات نوشت كه در هنگام استفاده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی دختران بهتر از پسران از استعدادهای ذاتی خود در این حوزه استفاده می كنند.
این تحقیقات نشان می دهد كه دختران ۷ درصد بیشتر از پسرها در دانلود فایل ها، نوشتن اسناد و جست و جو های اینترنتی موفق هستند، همچنین آنها در ایجاد شبكه های سراسری نیز موفق تر هستند.
در تحقیقی جداگانه كه این مركز از ۱۰۰۰ خانواده به عمل آورده است نیز ۶۲ درصد فرزندان خانواده ها گفته اند كه زندگی بدون كامپیوتر برایشان غیرممكن است .
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

همت و تلاش

پستتوسط najm134 » سه شنبه آپريل 20, 2010 8:02 am

بانوي شيرازي؛ برترين مخترع زن جهان
مريم اسلامي دانشجوي مخترع شيرازي براي دومين ‌بار پياپي موفق ‌شد در مسابقات زنان مخترع جهان كه در كره جنوبي برگزار شد ، عنوان برترين زن مخترع سال ‪ ۲۰۰۸‬جهان را به دست آورد.
به گزارش دريافتي ايرنا، اختراع مريم اسلامي پيش از اين در سي و ششمين دوره مسابقات اختراعات و تكنولوژي‌هاي سال ‪ ۲۰۰۸‬ ژنو، عنوان عالي ترين اختراع و برترين زن مخترع سال ‪ ۲۰۰۸‬ را از طرف سازمان جهاني مالكيت‌هاي فكري WIPO‬به دست آورده بود.
براساس اين گزارش، هفته جاري درنخستين مسابقه بين‌المللي‌زنان مخترع جهان در كره جنوبي كه مخترعاني از ‪۲۵‬كشور ازجمله فرانسه،استراليا، سوئيس، ژاپن و روماني با بيش از ‪ ۴۰۰‬اختراع در رشته‌هاي مختلف حضور داشتند، مخترعان ايراني با كسب۱۲‬مدال طلا، پنج نقره و شش برنز، گوي سبقت را از رقيبان خود ربودند. جمهوري‌اسلامي ايران در اين مسابقه بين‌المللي دركره جنوبي به‌مقام قهرماني دست يافت.
سازمان جهاني مالكيت‌هاي فكري ملل متحد در اين مسابقات كه در كره جنوبي برگزار شد، عنوان برترين زن مخترع سال ‪ ۲۰۰۸‬را به همراه مدال طلا، ديپلم افتخار و جايزه‌ويژه به خانم مريم اسلامي كه دانشجوي سال پنجم‌پزشكي دانشگاه آزاد اسلامي است، اختصاص داد.
همچنين دراين مسابقات جايزه‌اي ازسوي نماينده دولت صربستان همراه ‌با مدال طلا و ديپلم افتخار به خانم اسلامي، مخترع ايراني اهدا شد.
اختراع خانم اسلامي يك ثابت‌كننده خارجي براي درمان انواع شكستگي ها، انحرافات، جوش نخوردن‌ها يا بدجوش خوردن‌ها، بلند كردن استخوان تا پنج سانتي متر و ثابت‌سازي به دنبال برداشتن تومور استخواني كاربرد دارد.
اختراع‌اين دانشجوي شيرازي،يك اكسترنال‌فيكساتوراست كه‌در درمان بيماري‌هاي استخواني، خصوصا جهت درمان شكستگي آرنج استقاده مي‌شود كه طرح تكميلي آن جهت اكثر نقاط بدن بكار مي‌رود.
از كاربردهاي اين وسيله، درمان انواع شكستگي‌ها در هر منطقه از بدن به جزدر مناطقي كه حجم عضله زياد باشد، درمان دفورمه‌ها و انحرافات استخواني، در موارد جوش نخوردن يا بد جوش خوردن، ثابت‌سازي به دنبال برداشتن تومور استخوان به‌جز درمناطقي كه حجم عضله زياد باشد و بلند كردن استخوان تا پنج سانتي متر است.
اين دستگاه داراي ‪ ۳۱‬مزيت درمقايسه با ساير روش‌هاست‌وتاكنون چندين بيمار با اين دستگاه درمان شده‌اند كه هيچگونه عارضه جانبي در آنها ديده نشده‌است و بيماران علاج يافته اكنون داراي عملكرد طبيعي خوب هستند.
به گزارش دريافتي، كتاب " شگفتي‌هايي در ترميم و رشد استخوانها"به عنوان يك اثر منحصربه‌فرد درخصوص اكسترنتال فيكساتورها تاليف اين دانشجوي شيرازي است كه منتشر شده و مورد توجه خاص استادان معتبر ارتوپدي قرار گرفته است.
مريم‌اسلامي داراي بيش‌از ‪ ۱۰‬مقاله بين‌المللي درهمين خصوص دركشورهاي ژاپن، روسيه و مصر است. وي تنها مخترعي است كه دو مدال پياپي از سازمان جهاني مالكيت‌هاي فكري ملل متحد دريافت كرده است
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

همت و تلاش

پستتوسط najm134 » سه شنبه آپريل 20, 2010 8:07 am

تلاشهاى 30ساله يك مبلغ و توفيق هدايت يک ميليون نفر به مكتب حق
تهران ـ اميد شيرواني ـ سرويس صفحات سبز خبرگزاري ابنا:
بنين (benin) کشوري آفريقايي است که حدود هفت ميليون نفر جمعيت دارد. شصت درصد اين جمعيت مسلمان هستند اما علي‌رغم اين اکثريت، حکومت در دست مسيحيان است.
نکته مهم در مورد اين کشور کوچک آفريقايي، فراگير شدن مذهب تشيع و انتشار آن است که مي‌توان از آن به عنوان يك "معجزه الهي" ياد کرد، چرا که در کمتر از سي سال، قريب «يک ميليون نفر» به مکتب اهل‌بيت (ع) گرويده و تشيع را آئين مذهبي خود قرار داده‌اند. اين امر عظيم چيزي نيست جز اراده الهي که به دست پرتوان مردي تلاش‌گر و مجاهد، بنيانگذاري شده و به اين حد از پويايي رسيده است.
«حجت‌الاسلام والمسلمين محمد سيوطي» روحاني بنيني را در حاشيه يك اجلاس در تهران زيارت كرديم. در فرصت تنفس بين برنامه‌ها فرصت کوتاهي فراهم شد تا صحبتي دوستانه ـ و متأسفانه كوتاه ـ با او داشته باشيم. اگرچه با شروع مجدد مراسم، صحبت ما نيز قطع گرديد و سؤالات بسياري ناپرسيده ماند اما شايد همين گفتگوي كوتاه، درآمد و مقدمه و انگيزه‌اي باشد براي گزارش مفصل‌تر :
ـــ شنيده‌ايم كه شما از ابتدا "شيعه" نبوده‌ايد بلكه از مستبصرين هستيد. چگونه مذهب تشيع را شناختيد؟
سيوطي: بسم الله الرحمن الرحيم. نه، من شيعه نبودم. آشنايي‌ام با مذهب اهل‌بيت (ع) نيز برمي‌گردد به سفرم به دمشق. چون در کشور ما "بنين" مدرسه و نظام درسي وجود نداشت من در ابتداي جواني براي تحصيل به كشور سوريه رفتم. در آنجا با يک "روحاني شيعه‌ي عراقي" ملاقات کردم. او با من برخورد گرم و دوستانه‌اي داشت و حتي در امور زندگي به من كمك كرد. كم‌كم كه رابطه ما بيشتر شد وي درباره تشيع برايم صحبت مي‌كرد و برخي منابع و كتب را به من معرفي نمود. اين امر بتدريج موجبات شيعه شدن مرا فراهم نمود.
تصوير
ـــ آيا غير از سوريه در جاي ديگر هم درس خوانديد؟
سيوطي: بله، من و بعضي از برادران که در سوريه درس مي‌خوانديم پس از مدتي به ايران آمديم و مدت 9 سال در قم درس خوانديم و سپس به بنين برگشتيم.

ـــ بنين کجاست؟
سيوطي: کشوري آفريقايي است در نزديکي نيجريه.

ــ جمعيت بنين چقدر است؟
سيوطي: حدود هفت ميليون نفر.

ــ آيا همه مسلمان هستند؟
سيوطي: نه! شصت درصد مسلمان بوده و بقيه مسيحي هستند.

ــ وضعيت سياسي اين كشور چگونه است؟
سيوطي: با وجود اكثريت داشتن مسلمانان، حکومت، مسيحي است.

ــ جمعيت شيعيان در بنين چند نفر است؟
سيوطي: تقريباً يک ميليون نفر شيعه در بنين زندگي مي‌کنند.

ــ اين، يعني حدود يك‌چهارم جمعيت مسلمان بنين! پس تشيع در اين كشور ريشه‌دار است؟
سيوطي: نه، قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، در بنين هيچ شيعه‌اي وجود نداشت!

ـــ پس چگونه تا اين حد پيشرفت کرد؟
سيوطي: من و دوستاني كه در حوزه علميه قم درس خوانديم پس از بازگشت از ايران در بنين مدرسه علميه تأسيس کرديم و الحمدلله توانستيم بيشتر از دويست طلبه را آموزش داده و به جامعه تقديم نمائيم. الآن هر يک از اين فارغ‌التحصيلان، از علماي شيعه محسوب مي‌شوند که در مناطق مختلف كشور اقدام به تأسيس مدرسه نموده‌اند و در تربيت طلاب علوم ديني، همتي خاص مبذول مي‌دارند به طوري که اينك براي هر عائله‌ي بنيني، يک عالم شيعه وجود دارد. بله، به اين شکل شيعه توانست به سرعت در بنين پيشرفت کرده و فراگير شود.

ـــ آيا در اين راه با مشكلي هم برخورد نموديد؟
سيوطي: بديهي است كه چون تشيع به تازگي وارد بنين شده و سابقاً وجود نداشت عكس‌العمل‌هايي را برانگيخت. وقتي من و دوستان به بنين برگشتيم و اقدام به تأسيس مدارس علوم ديني و تبليغ شيعه نموديم به لطف خدا موفقيت خوبي بدست آورديم. لذا "وهابي‌ها" از شکوفايي شيعي در بنين غافلگير شده و مي‌پرسيدند: «اين از کجاست؟ اين شيعيان از کجا آمدند؟».
اکثريت اين افراد کساني بودند که در عربستان سعودي و کويت، درس خوانده بودند و شيعيان را در آنجا ديده بودند، ولي در حقيقت به شيعه نزديک نشده بودند و ايشان را بدرستي نمي‌شناختند، لذا وقتي که به بنين برگشتند مي گفتند: «شيعيان کافر هستند! ما اينها را در كشورهاي خليج مي‌شناسيم، اينها بمب هستند!» لذا بسيار ترسيدند و شروع به ايجاد تشويش و اضطراب بين مردم نمودند و هدفي جز تخريب وجهه شيعه نداشتند.
هم‌اكنون نيز دائماً تبليغ مي‌کنند که شيعيان کافرند و معتقدند که «علي» پيامبر و رسول خدا است! در حالي که ما چنين اعتقادي نداريم بلکه مي‌گوييم امام علي ـ عليه السلام ـ اولين جانشين و خليفه مظلوم پيامبر است.
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

همت و تلاش

پستتوسط najm134 » سه شنبه آپريل 20, 2010 8:19 am

لوئي بريل: نابيناي باهمت و سختكوش؛ عامل موفقيت مليونها نابيناي جهان

درگذشته‌ نابينايان‌ از نعمت‌ خواندن‌ محروم‌بودند. اينگونه‌ افراد كه‌ قادر به‌ ديدن‌ نبودند به‌دليل‌ نداشتن‌ امكانات‌ درتاريكی مطلق‌ فرو رفته‌بودند. اما دانشمنداني‌ فرهيخته‌ كه‌ تمام‌ افكارش‌ به‌ دنبال‌ رفع‌ نيازهاي‌ نابينايان‌ بود، توانست‌ راه‌ روشني‌ براي‌ نابينايان‌ هموار سازد و خطي‌ را براي‌اينگونه‌ افراد ابداع‌ كند تا آنان‌ بتوانند از نعمت‌خواندن‌ و نوشتن‌ بهره‌ ببرند وگام‌ در دنياي‌ علم‌بگذارند. (لوئي‌ بريل‌) موفق‌ به‌ اختراع‌ زبان‌ وخطي‌ شد كه‌ نابينايان‌ با لمس‌ انگشتان‌ دستانشان‌مطالب‌ كتب‌ و مقالات‌را به راحتي‌بخوانند وتوسط قلمي‌ مخصوص‌ كه‌ كاغذ را سوراخ‌ مي‌كندآنچه‌ را كه‌ بخواهند بنويسند. به‌ اين‌ ترتيب‌ آنان‌ نيز توانستند همچون‌ مردم‌ عادي‌ زندگي‌ كنند و درس‌ بخوانند و به‌ تحصيل‌ بپردازند نابينايان‌ همه‌ اين‌ نعمات‌ را مديون‌ لوئي بريل‌ هستند كه‌ اكنون‌به‌ گوشه‌اي‌ از زندگي‌ او مي‌پردازيم‌. تصوير
متولد حوالي‌ پاريس:‌ لوئي بريل‌ در 4 ژانويه‌ 1809 دريك‌ روستاي‌دور افتاده‌ نزديك‌ پاريس‌ به‌ نام‌ (كواپوري‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود پدرش‌ (سيمون‌ رن‌ بريل‌) و مادرش‌ (مونيك‌ بريل‌) بود. زندگي‌ مرفه‌ نداشتند اما همه‌ تلاششان‌ درجهت‌ ايجاد يك‌ محيط آرام‌و راحت‌ براي‌ فرزندانشان‌ بود. سيمون‌ در يك‌ آهنگري‌ كار مي‌كرد و نعل‌ اسب‌ مي‌ساخت‌.خانه‌اي‌ سنگي‌ و كوچك‌ در روستا بنا كرده‌ بود و بعد از تولد لوئي‌ مغازه‌اي‌ محقر در نزديكي‌ خانه‌اش‌ ساخت‌ وبه‌ نعل‌ سازي‌ مشغول‌ شد. اوشبانه‌روز كار مي‌كرد تا بتواند خرج‌ خانواده‌اش‌ رادر بياورد. براي‌ اعضاي‌ خانواده‌ غذا وخوراك‌ وپوشاك‌ مناسب‌ تهيه‌ كند. بطور كلي‌ مرد زحمتكش‌و مهرباني‌ بود. مادر لوئي‌ نيز براي‌ همسايه‌هاخياطي‌ مي‌كرد و به‌ رفوگري‌ مي‌پرداخت‌. آنهاخانواده‌اي‌ خوشبخت‌ بودن‌ تا اينكه‌ اتفاقي‌ناگوار زندگي‌ آنان‌ را تيره‌ و تار كرد.
لوئي سه‌ ساله‌ بود، او روزي‌ در خيابان‌ نزديك‌خانه‌اش‌ بازي‌ مي‌كرد كه‌ ناگهان‌ اسب‌ يك‌ درشكه‌ رم‌ كرد و او را زير گرفت‌ و لوئي‌ به‌ گوشه‌ خيابان‌پرت‌ شد به‌ زمين‌ خورد. بر اثر اين‌ تصادف‌، لوئي‌مدتي‌ بيهوش‌ بود تا اينكه‌ بعد از مداوا و معالجه‌ به‌هوش‌ آمد اما بينايي‌ چشم‌ چپش‌ را از دست‌ داد.و پزشكان‌ اظهار داشتند امكان‌ دارد طول‌زندگي‌اش‌ بينايي‌ چشم‌ راست‌ خود را نيز به‌ مروراز دست‌ بدهد.
به‌ هر صورت‌ لوئي‌ سه‌ ساله‌ نمي‌توانست‌ باچشم‌چپ‌ مشاهده‌ كند و از اين‌ نعمت‌ محروم‌ شد. مدتي‌ ر ا در انزوا به‌ سر برد ولي‌ با محبتهاي‌ مادرمهربانش‌ اعتماد به‌ نفس‌ خود را به‌ دست‌ آورد وبار ديگر به‌ جمع‌ دوستانش‌ پيوست‌. لوئي كوچولو علاقه‌ زيادي‌ به‌ كار پدر داشت‌، لذا پيش‌بندچرمي‌به‌ تن‌ مي‌كرد و در برابر حرارت‌ آتش‌مي‌ايستاد و به‌ كار پدر با دقت‌ تمام‌ خيره‌ مي‌شد.درواقع‌ شاگرد پدرش‌ شده‌ بود. متاسفانه‌ چشم‌ راست‌ وي‌ دچار عفونت‌ شد و به‌يك‌ بيماري‌ چشمي‌ خاصي‌ دچار شد. والدينش‌ اورا به‌ درمانگاه‌ روستايشان‌ بردند، اما پزشك‌دهكده‌ پيشنهاد كرد كه‌ هر چه‌ سريعتر لوئي‌كوچولو را به‌ شهر پاريس‌ ببرند و در يك‌ بيمارستان‌مجهز بستري‌ كنند، اما استطاعت‌ مالي‌ خانواده‌لوئي‌ اجازه‌ چنين‌ كاري‌ را نمي‌دهد. لوئي‌شب‌ و روز از درد به‌ خود مي‌پيچيد و مادر وپدرش‌ در كمال‌ افسوس‌ و تاسف‌ شاهد زجركشيدن‌ فرزند دلبندشان‌ بودند و كاري‌ از دستشان‌برنمي‌آمد. تصوير
كم‌كم‌ فروغ‌ ديدگان‌ لوئي‌ رو به‌ افول‌ رفت‌ وبينايي‌اش‌ را به‌ طور كامل‌ از دست‌ دادو نابينا شد.لوئي‌ 5 ساله‌ از اينكه‌ در دنيايي‌ از تاريكي‌ فرورفته‌ بود رنج‌ مي‌كشيد و دچار افسردگي‌ شديدشده‌ بود. پدرش‌ براي‌ اينكه‌ او را وارد اجتماع‌كند، از مدير مدرسه‌ روستا تقاضا كرد كه‌ عليرغم‌كوري‌ لوئي‌، او را در مدرسه‌ ثبت‌ نام‌ كند. لوئي‌ به‌ مدرسه‌ رفت‌ اما فقط صداي‌ معلم‌ رامي‌شنيد قادر به‌ نوشتن‌ و خواندن‌ نبود. سرودها واشعار را به‌ خوبي‌ حفظ مي‌كرد ولي‌ از اينكه‌نمي‌توانست‌ همپاي ديگر همكلاسي‌هايش‌ درس‌ بياموزد غصه‌ مي‌خورد. او به‌ پدر و مادرش‌ مي‌گفت‌: مي‌دانم‌ آينده‌ام‌ گدايي‌ بر سر خيابان‌هاوكوچه‌ها است‌. زير او بارها با كورهايي‌ روبه‌ روشده‌ بود كه‌ براي‌ امرار معاش‌ گدايي‌ مي‌كردندو لوئي‌ از اين‌ مسئله‌ منزجر بود.اواهداف‌بزرگي‌در سر مي‌پروراند درحاليكه‌ كور شده‌ بو و همه‌راهها را براي‌ خودش‌ بسته‌ مي‌ديد. لوئي‌ علاقه‌زيادي‌ به‌ تحصيل‌ داشت‌ اما نابينايي‌ سدراه‌ وي‌شده‌ بود. او هر روز از روز گذشته‌ نااميدتر مي‌شدو از دلسوزي‌ها و ترحمهاي‌ ديگران‌ نيز خسته‌ ودلشكسته‌ بود.
عملي‌ شدن‌ آرزوهايش‌ پدر لوئي‌ به‌ يك‌ موسسه‌ خيريه‌ در پاريس‌ نامه‌اي‌نوشت‌ و اوضاع‌ و شرايط خود و پسرش‌ را براي‌آنان‌ شرح‌ داد و از علاقه‌ لوئي‌ به‌ تحصيل‌ براي‌آنها گفت‌. پس‌ از يك‌ ماه‌ نامه‌اي‌ از موسسه‌ خيريه‌ به‌ در خانه‌لوئي‌ آمد كه‌ زندگي‌ او را دگرگون‌ ساخت‌. نامه‌حاكي‌ از هزينه‌ تحصيل‌ براي‌ او در مدرسه‌شبانه‌روزي‌ نابينايان‌ درپاريس‌ بود. لوئي‌ ازخوشحالي‌ فرياد مي‌زد و در كوچه‌هاي‌ روستا مي‌دويد. او به‌ آرزويش‌ رسيده‌ بود. مي‌توانست‌تحصيل‌ كند و گداي‌ سر خيابانها نشود.
او به‌ همراه‌ پدرش‌ به‌ پاريس‌ رفت‌ و در مدرسه‌شبانه‌ روزي‌ مستقر شد. البته‌ محيط خوابگاه‌مدرسه‌ چندان‌ رضايت‌بخش‌ نبود. بوي‌ نم‌ و زباله‌وتعفن‌ فضاي‌ خوابگاه‌ را پر كرده‌ بود. لوئي‌ به‌ ياد خانه‌ محقر و ساده‌ اما تميز و پر از مهرو الفت‌ خود در روستا مي‌افتاد و اشك‌ از گوشه‌چشمان‌ نابينايش‌ سرازير مي‌شد. چاره‌اي‌ نبود. لوئي‌ 10 ساله‌ تصميم‌ گرفته‌ بود با هر گونه‌مشكلات‌ كنار بيايد و به‌ تحصيل‌ بپردازد تا گدانشود. معلمان‌ (آن وقت اروبا) رفتار بسيار بدي‌ با دانش‌آموزان‌ داشتند.به‌ آنان‌ توهين‌ مي‌كردند و با شلاق‌ كتك‌ مي‌زدند. در صورتيكه‌ خطايي‌ از دانش‌ آموزان‌ سر مي‌زد درزندان‌ انفرادي ‌ حبس‌ مي‌شد. غذاي‌دانش‌آموزان‌ كاسه‌اي‌ آب‌ بي‌ رمق‌ سوپ‌ و تكه‌كوچكي‌ نان‌ بود. البته‌ در آن‌ دوران‌ همه‌ مدارس‌ چنين‌ رفتاري‌ را با دانش‌ آموزان‌ خود داشتند . تنبيه‌ و ايجاد شرايطي‌ نامطلوب‌ براي‌ آنان‌ مرسوم‌ بود . بريل‌ با همه‌ سختيها مبارزه‌ مي‌كرد. او با دستهاي‌ كوچكش‌ مجبور بود به‌ دوخت‌ دمپايي‌بود. 12 ساله‌ كه‌ شد در كارگاه‌ نجاري‌ در مدرسه‌مشغول‌ به‌ كار شد. او در كارها و تحصيل‌ علم‌جديت‌ نشان‌ مي‌داد و هيچگاه‌ شكوه‌ و شكايت‌نمي‌كرد.
چند دانش‌آموز نابينا كه‌ قصد فرار از مدرسه‌ راداشتند، توسط مسئولين‌ مدرسه‌ دستگير شدندوبراي‌ تنبيه‌ به‌ معادن‌ ذغال‌ سنگ‌ و كارخانه‌هاي‌كنف‌ بافي‌ فرستاده‌ شدند. لوئي‌ دلش‌ به‌ حال‌ آنان‌ مي‌سوخت‌ و هميشه‌سعي‌ مي‌كرد كاري‌ انجام‌ ندهد كه‌ مورد تنبيه‌ قرارگيرد. لوئي‌ درمدرسه‌ از طريق‌ لمس‌ حروف‌ برجسته‌خواندن‌ ونوشتن‌ را آموخت‌. البته‌ روش‌ بسيارسختي‌ بود. بچه‌ها مجبور بودند براي‌ نوشتن‌ يك‌خط جمله‌ حروف‌ را پيدا كرده‌ و كنار هم‌ بچينند تا جمله‌اي‌ را بسازند. بريل‌ نوجوان‌ در ذهنش‌ به‌دنبال‌ يافتن‌ راهي‌ ساده‌ براي‌ آموختن‌ و نوشتن‌ بود . او اوقات‌ فراغتش‌ را به‌ برنامه‌ريزي‌ و طراحي‌روش‌ و سيستمي‌ و ساده‌ براي‌ نوشتن‌ و خواندن‌مي‌گذراند.
ابداع‌ خط در سال‌ 1822 زمانيكه‌ لوئي‌ 13 ساله‌ بود با يك‌ سرباز به‌ نام‌ (كارل‌ باربير) در مدرسه‌ آشنا شد. اوروش‌ (نوشتن‌ درشب‌) را ابداع‌ كرده‌ بود كه‌توسط ضربه‌هايي‌ كه‌ هر كدام‌ معني‌ خاصي‌داشتند . نابينايان‌ قادر به‌ نوشتن‌ جملات‌ بودند اين‌ روش‌ از روش‌ لمس‌ حروف‌ ساده‌تر بود. اما كامل‌نبود. در واقع‌ جرقه‌اي‌ در ذهن‌ لوئي‌ زده‌ شد . او به‌ فكر ابداع‌ خطي‌ افتاد كه‌ حروفش‌ نقطه‌هايي‌برجسته‌ مي‌باشد و نابينايان‌ با لمس‌ کردن‌ نقطه‌هاي‌ برجسته‌ بر روي‌ كاغذ به‌ راحتي‌مي‌توانند بخوانند. او بر روي‌ حروف‌ نقطه‌اي‌ برجسته‌ شروع‌ به‌ كار كرد تا توانست‌ حروف‌ امروزي‌ معروف‌ به‌ بريل‌ را ابداع‌ كند و كدهايي‌ رابراي‌ رياضيات‌ و موسيقي‌ ترتيب‌ دهد تا نابينايان‌ به‌راحتي‌ بتوانند موسيقي‌ بياموزند و بنوازند. تصوير
در سال‌ 1827 بريل‌ 18 ساله‌ اولين‌ كتابش‌ را به‌چاپ‌ رساند. البته‌ سيستم‌ و خط ابداعي‌ اين‌نابيناي‌ جوان‌ به‌ سرعت‌ مورد قبول‌ و پذيرش‌همگان‌ واقع‌ نشد و آموزش‌ اين‌ خط در مدارس‌بي‌ارزش‌ و مسخره‌ نشان‌ داده‌ شد. اما بريل‌ اميدخود را از دست‌ نداد و به‌ طور پنهاني‌ به‌ دوستان‌نابينايش‌ خط ابداعي‌ خود را آموزش‌ مي‌داد.

بريل‌ شروع ‌ به‌ نوشتن‌ كتاب‌هايي‌ به‌ زبان‌ كودكانه‌به‌ خط خود كرد وبه‌ اين‌ ترتيب‌ خط بريل‌ را ميان‌كودكان‌ نابينا رواج‌ داد. او با سعي‌ وتلاش‌ توانست‌ معلم‌ مدرسه‌ نابينايان‌شود و به‌ تدريس‌ و آموزش‌ خط خود بپردازد. كم‌كم‌ خط بريل‌ ميان‌ نابينايان‌ گسترش‌ يافت‌.يادگيري‌ اين‌ خط بسيار راحت‌ و ساده‌ بودبه‌ ويژه‌كودكان‌ به‌ سرعت‌ اين‌ خط را ياد مي‌گرفتند ومي‌توانستند كتاب‌ بخوانند گويي‌ بينا شده‌ بودند.
لوئي‌ بريل‌ مدرسه‌اي‌ ترتيب‌ داد و درمدرسه‌اش‌ به‌ تدريس‌ خط خود پرداخت‌. امامرگ‌ امانش‌ نداد. و در 6 ژانويه‌ سال‌ 1852 درسن‌ 43 سالگي‌ بر اثر بيماري‌ سل (توبركوليس) چشم‌از جهان‌ فروبست‌. خط بريل‌ تا به‌ امروز مورداستفاده‌ نابينايان‌ در سراسر جهان‌ قرار گرفته‌است‌.
يك‌ قرن‌ بعد از مرگ‌ لوئي‌ يعني‌ در سال‌1952، جسد وي‌ را كه‌ در دهكده‌اش‌ دفن‌ شده‌بود به‌ پانتئون‌ آرامگاه‌ بزرگان‌ و دانشمندان‌فرانسه‌ انتقال‌ دادند و هر ساله‌ در سال‌ مرگ‌ وي‌مراسم‌ باشكوهي‌ در مزار وي‌ برگزار مي‌شود. چندي‌ پيش‌ سايت‌ جستجوگر Google به‌ مناسبت‌سالگرد بريل‌ در 6 ژانويه‌ لوگويي‌ از خط بريل‌ برصفحه‌ اينترنت‌ منقوش‌ كرد تا همگان‌ به‌ ياد اين‌بزرگ‌ مرد دانشمند باشند و از او به‌ خوبي‌ يادكنند.
لوئي بريل نابينا در سال 1829 با ايجاد سيستم شش نقطه اي برجسته ، تحولي در آموزش خواندن و نوشتن نابينايان بوجود آورد. جابجايي هر يك ازاين شش نقطه حروف ، علايم رياضي و علايم دستوري را تشكيل مي دهد كه در حال حاضركاملترين و عملي ترين روش در آموزش نابينايان مي باشد . با استفاده از ماشين تحرير مخصوص ، لوح و قلم مطالب به صورت برجسته در مي آيند و افراد نابينا از طريق لمس قادر به خواندن و افراد بينايي كه به اين علايم آگاهي داشته باشند قادر به خواندن و برگرداندن به خط بينايي خواهند بود .

توضيح: قرآن كريم بخط بريل تا كنون جندين بار به دو روايت حفص و قالون به جاب رسيده است: در كشورهاى: اردن سال 1952 به رواية حفص، و در مصر سال 1966به رواية حفص، و در عربستان سال 1976 به رواية حفص، و در تونس سال 1988 به رواية قالون، و در كويت سال 2005 به رواية حفص، و در ليبي سال 2006 به رواية حفص، و سال 2007 به روايت قالون و در سال 2008 به روايت حفص و قالون
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

همت و تلاش

پستتوسط najm134 » سه شنبه آپريل 20, 2010 8:34 am

جایزه بین المللی فیزیك برای محقق ایرانی
خبرگزاري انتخاب: یكی از با ارزش ترین جوایز علمی در رشته فیزیك به پژوهشگر جوان ایران ، دكتر یاسمن فرزان تعلق گرفت . جایزه آیوپاپ شامل یك نشان گواهی و پاداش نقدی است كه در سی و چهارمین همایش بین المللی فیزیك با انرژی زیاد ( ICHEP2008 ) که مرداد امسال در فیلادلفیای آمریكا برگزار می شود به دكتر فرزان اعطا خواهد شد. تصوير
جایزه " دانشمند جوان فیزیك " نخستین بار به همت اتحادیه بین المللی فیزیك محض و كاربردی اتحادیه بین المللی ( آیوپاپ ) در نظر گرفته شده و قرار است هر دو سال یك بار در زمینه فیزیك ذرات به فیزیكدانان برگزیده ای كه فعالیت های علمی درخشانی داشته اند اعطا شود.
دكتر یاسمن فرزان كه هم اكنون عضو هیئت علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی است در دبیرستان به عنوان نخستین دختر المپیادی ایران در رشته فیزیك در المپیاد بین المللی این رشته شركت و پس از گذراندن تحصیلات كارشناسی و كارشناسی ارشد در ایران، تحصیلات در مقطع دكترا و تحقیقات خود را در مركز تحقیقات بین المللی در ایتالیا و دانشگاه استنفورد زیر نظر دو نفر از بهترین فیزیكدان ها گذرانده است .
یاسمن فرزان روش انتخاب پژوهشگر برتر آیوپا را معرفی نامزد از طرف استادان برجسته فیزیك از كشورهای مختلف و بررسی فعالیت های معرفی شدگانی كه هیئت داوران به آن می پردازند ذكر كرد و گفت : کار من در زمینه پدیده شناسی و تحلیل داده هاست به این صورت كه پس از مطرح شدن یك نظریه پدیده شناسان با استفاده ازروش تحلیلی به فرمول هایی می رسند كه در اختیار آزمایش كنندگان برای بررسی های تجربی قرار می گیرد.
وی افزود: ما درباره فیزیك ذرات بنیادی و به طورخاص نوترینوها كار می كنیم، ذره ای كه به علت نداشتن بار الكتریكی و جرم بسیار كمتر از نوترون با دشواری زیادی برای مطالعه و آشكارسازی روبروست .
فرزان با اشاره به بررسی نوترینوها در مراكز تحقیقاتی مختلف دنیا برای شناخت ویژگی های این ذره گفت : این پژوهش ها ممكن است درآینده موجب یافته هایی شود كه كاربرد عملی پیدا كند از جمله پیش بینی می شود باتوجه به قابلیت عبور ذرات نوترینو از قطر كره زمین بتوان از آن در شناخت ویژگی های درونی زمین استفاده كرد.
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

دانشمند ۱۰۰ ساله ايتاليايي هنوز هم مشغول کار است

پستتوسط najm134 » دوشنبه مارس 14, 2011 2:31 am

دانشمند ۱۰۰ ساله ايتاليايي هنوز هم مشغول کار است
ريتا لوي، برنده جايزه نوبل اظهار مي‌کند که حتي اگر سنش بيشتر از 100 سال هم شود ، فکرش بهتر از يک جوان 20 ساله کار مي‌کند .
به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه مركزي، اين دانشمند صد ساله در سال 1986به دليل کشف مکانيسم‌هاي تنظيم رشد سلول‌ها و ارگان‌هاي بدن جايزه نوبل پزشکي را دريافت كرد ..
در سال1930 اين زن دانشمند به دلايل وضع قوانين سياسي توسط موسيليني مجبور به ترک دانشگاه شده بود اما، همچنان تحقيقات خود را در اتاق خواب خود ادامه داد .
پشتکار اين پيرزن صد ساله باعث شده تا اکنون از بزرگ‌ترين دانشمندان دنيا به شمار برود .
وي معتقد است که شايد ترک دانشگاه و ادامه فعاليت‌ها از خانه عامل موفقيت او بوده است .
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

زندگی پیرمرد و 83 یتیم در چین

پستتوسط najm134 » جمعه ژانويه 27, 2012 1:15 am

در شهر "لین شیای" استان "گان سو" خانواده ای بزرگ و ویژه زندگی می کنند. اعضای این خانواده را پیرمردی 74 ساله و 83 یتیم تشکیل داده اند. اینها اعضای پرورشگاه "لین شیا" با نام "مو چان" هستند. نام این پیرمرد مسلمان "بایی جی لیان" است. تصوير
به گزارش رادیو چین، 6 سال پیش، "بایی جی لیان" متوجه شد که چند کودک در خیابان ها ولگردی می کنند. پس از پرس و جو متوجه شد که والدین آنها یا فوت کرده و یا از هم جدا شده اند، و آنها بدان سبب آواره شده اند. اینگونه بود که "بایی جی لیان" آنها را پذیرفت.
وی ابتدا کودکان بی سرپرست را به خانه خود برد ولی پس از اینکه تعداد آنها بیشتر شد، تصمیم گرفت تا یک پرورشگاه ایجاد کند. سال 2005، وی خانه خود را فروخت و با تمام پس اندازش و اعانه ای که از طریق دوستان مسلمان خود و دیگر محافل جامعه جمع آوری کرد، به طور رسمی پرورشگاه "مو چان" را ایجاد کرد.
وی به خبرنگار می گوید: "در آن زمان من تنها مبلغ 50 هزار یوان داشتم. این مبلغ برای مدیریت پرورشگاه کافی نبود. اما حالا با کمک هزینه دولت محلی که ماهانه 1700 یوان پرداخت می کند و همچنین، اعانه مسلمانان، از نظر مالی چندان مشکل نداریم."
تصوير
این پیرمرد بسیار خوشنود است که به سبب عملکرد صحیح اش، این پرورشگاه که مورد تایید نهاد مدنی دولت شهر"لین شیان" نیز قرار گرفته است تاسیس شده و تعداد یتیم های آن از دو سه نفر در آن زمان، به 83 نفر در حال حاضر افزایش یافته است و اکثر آنها وارد مدرسه شده اند.
پیرمردی 70 ساله همچون او نمی تواند پس انداز چندانی داشته باشد ضمن اینکه او از همسر بیمار خود نیز مراقبت می کند، با این وجود، پیرمرد، تمام هستی خود را فدای اداره پرورشگاه و زندگی ایتام کرده است. بدون شک هر شخصی
می تواند مشکلات وی را در ذهن خود تصور کند. اما او چندان به این مشکلات اشاره نمی کند. نکات مورد اشاره وی در گفت و گو با خبرنگار، درباره وضعیت ایتام در پرورشگاه است. از اظهارات وی می توان به توجه خاص او به این کودکان بی سرپرست پی برد.
وی می گوید: "من نگران بچه ها هستم، آنها بازیگوشند و به خوبی درس
نمی خوانند. هر روز باید بر وضعیت تحصیلی آنها نظارت کنم. به علاوه، بچه ها به وضع بهداشتی خود اهمیت نمی دهند. بدین سبب از آنها درخواست می کنم که حد اقل در هفته یک بار استحمام کنند."
بسیاری از مردم محلی "بایی جی لیان" را پدربزرگ صدا می زنند. حالا بین "بایی جی لیان" و بچه ها احساسات عمیقی بوجود آمده است. آنها نمی توانند از این پیرمرد مهربان جدا شوند.
عملکرد و اظهارات "بایی جی لیان" هر کسی را که در کنار او زندگی کرده، تحت تاثیر قرار داده است. "لیو شیائو شیا" یکی از مربیان جوان پرورشگاه است. او به خبرنگار می گوید: "هنگامی که تازه به این پرورشگاه آمده بودم چندان به کار در اینجا عادت نداشتم و پیوسته با خود فکر می کردم که این کار با آن چه جزو آرزوهای من بود فاصله بسیاری دارد. اما روحیه این مرد مرا تحت تاثیر قرار داد و حالا با این کودکان بیشتر احساس صمیمیت می کنم".
وی می افزاید: "بچه ها رییس پرورشگاه را پیرمرد صدا می زنند، صمیمیت او با این کودکان بسیار بر من تاثیرگذار بوده است، من همواره فکر می کردم که چطور یک پیرمرد 74 ساله می تواند این تعداد از ایتام را بپذیرد و چنین پرورشگاهی ایجاد کند. من وی را پرستش می کنم."
به تدریج عشق و عملکرد خیر خواهانه این پیرمرد مسلمان، مورد توجه تعداد بسیاری از مردم قرار گرفت و هرکدام تلاش کردند که سهمی در مهربانی این پیرمرد داشته باشد. شرکتی در شهر "لین شیا" برای این پرورشگاه، به طور رایگان، آبگرم کن با منبع انرژی خورشیدی نصب کرد. داوطلبان از شهر "لان جوی" استان "گان سو" بارها به پرورشگاه آمده و کمک های نقدی، پوشاک و لوازم تحصیلی در اختیار این مرکز قرار دادند. همچنین آنها از پزشکان دعوت کردند تا برای انجام معاینات عمومی به پرورشگاه بروند. حالا این خانواده ویژه همواره می تواند گرمی و مهربانی جامعه را احساس کند.
پیرمرد مهربان، برنامه های بهتری برای این خانواده بزرگ در نظر دارد.
وی می گوید: "فضای پرورشگاه کنونی بسیار کوچک است و من می خواهم پرورشگاهی جدید و بزرگتر ایجاد کنم تا کودکان بی سرپرست بیشتری بتوانند از موقعیت زندگی و تحصیل در آن برخوردار شوند. در حال حاضر طراحی پرورشگاه جدید انجام شده است ولی ما هنوز به بیش از 900 هزار یوان برای احداث آن نیاز داریم."
"بایی جی لیان" قصد دارد با استفاده از پس انداز خود، و کمک های مالی محافل مختلف جهان، این آرزوی خود را در طول مدت دو سال آینده، تحقق بخشد.
اکنون این پیرمرد مسلمان بسیار نگران است که پروشگاه درآمد ندارد. وی نگران آن است که آیا پس از او کسی می تواند ادامه امور را برعهده بگیرد. بزرگترین آرزوی "بایی جی لیان" آن است که پس از او کسی جایگزین وی شده و از کودکان مراقبت کند. او نگران آینده ایتام است.
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

امپراتوری سامسونگ: ایده یک برنج فروش

پستتوسط najm134 » يکشنبه ژانويه 29, 2012 1:01 pm

مجموعه سامسونگ کره جنوبی شامل شرکت های متعدد فعال در زمینه های مختلف مانند الکترونیک، صنایع سنگین، خودروسازی، ساختمان سازی، امنیت، بیمه، تبلیغات و غیره است.تصوير
تعداد کارکنان شرکت های زیرمجموعه سامسونگ، 344 هزار نفر است.

مقر مرکزی مجموعه سامسونگ در شهر سئول پایتخت کره جنوبی
تصوير

این مجموعه در سال 2010 توانست 220 میلیارد دلار سود کسب کند. این میزان سود، دو برابر درآمد سرانه ملی کشورهایی چون قطر، کویت، مراکش و عراق است.
اگر سامسونگ یک کشور بود بر اساس آمارهای سال 2006 می توانست رتبه 35 در بزرگترین اقتصادهای بزرگ جهان را داشته باشد.

مقر مرکزی مجموعه سامسونگ در شهر سئول پایتخت کره جنوبی

تصوير

آغاز فعالیت مجموعه شرکت های سامسونگ داستان جالبی دارد." لیی بیونگ چول " (Lee Byung-chul ) بنیانگذار سامسونگ در سال 1938 میلادی، مغازه ای برای فروش شکر و برنج راه اندازی کرد و نام آن را " سام – سونگ " گذاشت.
مغازه قدیمی موسس سامسونگ برای فروش شکر و برنج
تصوير
او از مغازه فروش شکر و برنج ، کار خود را ارتقاء داد تا شرکت های زیرمجموعه سامسونگ امروز در اکثر زمینه ها، حرفی برای گرفتن داشته باشند.
سامسونگ به زبان کره ای به معنای " سه ستاره " است. منظور " پیونگ چول " از سه ستاره، اهداف سه گانه شرکتش بود:
اینکه بزرگ و پدرقدرت باشد و تا ابد باقی بماند.
یکی از شهرهای سامسونگ در کره جنوبی
تصوير
دفاتر شرکت سامسونگ در یک یا چند ساختمان خلاصه نمی شود بلکه این شرکت، هشت شهر از شهرهای کره جنوبی را به نام شهرهای دیجیتالی سامسونگ در اختیار دارد. در این شهرها کارمندان سامسونگ مشغول به فعالیت هستند. این شهرها دارای بانک، بیمارستان، ورزشگاه، رستوران و شهربازی هستند.
تصوير
رفت و آمد میان این هشت شهر مثل رفت و آمد میان دو کشور است. همه خودروها و افرادیی که به و از این شهرها وارد و خارج می شوند تحت بازرسی قرار می گیرند.
نباید هیچ گونه موبایل، دوربین، لپ تاپ یا کارت اعتباری از شرکت سامسونگ خارج شود. هر وسیله ای که در این شهرها استفاده می شود در این شهرها، باقی می ماند.
کارمندان جدید در سامسونگ نه تنها در زمینه فنی بلکه درباره انجام کار گروهی نیز آموزش می بینند . شعار کارکنان سامسونگ این است:" به سامسونگ افتخار می کنیم"

برج های مسکونی کارکنان سامسونگ
تصوير
سامسونگ امکانات بسیاری برای کارمندان خود فراهم کرده است. کارمندان این شرکت از خانه های گرانقیمت و مدارس ویژه برای فرزندانشان برخوردارند.
سود سامسونگ از سود شرکت های مانند مایکروسافت، گوگل و اپل نیز بیشتر است.
تصوير
شرکت سامسونگ دارای 50 هزار پژوهشگر است. این تعداد برابر با همه پژوهشگران در همه زمینه ها در کشور مصر و دو برابر تعداد پژوهشگران در اردن است.
یکی از مراکز پژوهشی سامسونگ
تصوير
مجموعه سامسونگ دارای شرکت های متعدد فعال در زمینه های مختلفی است که به برخی از آنها اشاره می شود.
- شرکت الکترونیک سامسونگ : تولید کننده گوشی های موبایل، تلویزیون و دیگر وسایل الکترونیک که روزانه از آنها استفاده می کنیم.
تصوير
شرکت صنایع سنگین سامسونگ:
سامسونگ دومین سازنده کشتی ها در جهان است.
یکی از حوضچه های ساخت کشتی شرکت سامسونگ
تصوير
شرکت مهندسی سامسونگ: یکی از دو شرکتی بود که در ساخت برج های خلیفه دبی (بلندترین برج دنیا) و برج تایپه 101 مشارکت داشت. این شرکت به همراه دیگر شرکت ساختمانی سامسونگ یعنی و شرکت سی اند تی ، به ترتیب در رتبه های 35 و 72 بزرگترین شرکت های ساختمانی جهان قرار دارند.

برج خلیفه دبی بلندترین برج جهان
تصوير
برج تایپه (تایوان)
تصوير
شرکت خودروسازی سامسونگ
تصوير
تصوير
شرکت های بیمه (دارای رتبه 14 در فهرست بزرگترین شرکت های بیمه جهان)، شرکت خدمات امنیتی سامسونگ، شرکت تبلیغاتی شیل (دارای رتبه 19 در فهرست بزرگترین شرکت های تبلیغاتی جهان)

مجسمه "چونل" پایه گذار سامسونگ
تصوير
najm134
 
پست ها : 1918
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بعدي

بازگشت به نشر گزارشات رسانه حيات اعلى


cron
Aelaa.Net