طيبات بوشاك

طيبات بوشاك

پستتوسط najm134 » شنبه مارس 27, 2010 12:25 pm

عناوين گزارشاتي كه تا كنون در اين باره منتشر شده است: پوشاك ضد پشه از مواد كَياهي - لباسهاي خودتميزشونده - رنگرزی و چاپ پارچه با رنگ طبیعی و تولید پوشاک سنتی اقوام ترکمن - عدم حمايت از طراحی مدل‌های ايرانی و اسلامی - پاي افزار طبيعي
مرسولاتي كه تا كنون جداگانه در اين باره منتشر شده است:
چادربهتر
http://aelaa.net/110.aspx?id=533
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط najm134 در يکشنبه ژانويه 16, 2011 1:21 am .
najm134
 
پست ها : 1859
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

طيبات بوشاك

پستتوسط najm134 » جمعه آپريل 16, 2010 2:44 pm

پوشاك ضد پشه از مواد كَياهي
يك شركت تايلندي موفق به توليد لباس جديدي شده است که از شخص در برابر حمله پشه ها محافظت مي‌کند. اين شركت، پوشاك‌هاي ضد پشه را به منظور کمک به کاهش بيماري هاي ناشي از نيش پشه خطرناك به ويژه تب دانگ و مالاريا براي راهبه‌هاي كشورهاي اطراف آسيا از جمله ميانمار، سري‌لانكا و هند توليد كرده و آن را به زودي وارد بازار مي کند. لباس ضد پشه که تا 90 درصد از شخص در برابر حمله پشه ها محافظت مي کند با لايه اي از يک نوع ماده گياهي پوشانده شده است که حشره را از خود دور مي کند. اين لباس تاكنون آزمايش استاندارد بين‌المللي سازمان جهاني بهداشت را با موفقيت پشت سر گذاشته است. لباس‌هاي توليد شده تا يک سال خاصيت ضد پشه‌يي خود را حفظ مي کنند اما شرکت کوونانت در نظر داد در توليدات آتي دوام خاصيت ضد پشه‌يي آنها را افزايش دهد. بهاي لباس ضد پشه 47 تا 80 دلار است و پيش بيني مي شود كه با توجه به جمعيت 400 هزار نفري راهبه‌ها در تايلند، استقبال خوبي از اين لباس شود. تاكنون انواع تي شرت، پيراهن، ژاكت، پتو و شلوار در اندازه ها و رنگ هاي مختلف با اين ويژگي براي توليد و عرضه آماده شده اند. اين شركت براي توليد اين لباس هشت ماه وقت صرف كرده و سه گروه از متخصصان را در زمينه گياه‌شناسي، حشره شناسي و نساجي براي اين منظور به كار گرفته است.
najm134
 
پست ها : 1859
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

طيبات بوشاك

پستتوسط najm134 » جمعه آپريل 16, 2010 2:45 pm

لباس‌هاي خودتميزشونده
در نتيجه تحقيقات پژوهشگران استراليايي و چيني، به زودي جوراب‌هاي پشمي ، لباس‌ها و دستمال‌هاي ابريشمي اين قابليت را پيدا مي‌کنند که در اثر تابش نور خورشيد خود به‌ خود تميز شده و چين و چروک و بوي آنها برطرف شود.
به گزارش سرويس فن‌آوري ايسنا، راز اين مطلب اين است که پوششي از نانوذرات که پيش از اين براي پاک نگه‌داشتن پنجره‌ها استفاده مي‌شد، مي‌تواند براي ايجاد خاصيتي خودتميزکنندگي در منسوجات پشمي و ابريشمي نيز استفاده شود.
پشم و ابريشم که از پروتئين‌هاي طبيعي به نام کراتين تشکيل شده‌اند از با ارزش‌ترين و پرمصرف‌ترين مواد اولية صنايع پوشاک مي‌باشد، اما تميز نگه‌داشتن آنها مشکل است و به راحتي توسط مواد شوينده رايج تخريب مي‌شوند.
دکتر دائود مي‌گويد: در اين فن‌آوري خودتميزکنندگي که ما مورد استفاده قرار داده‌ايم، از نانوکاتاليست‌هاي نوري دي‌اکسيد تيتانيوم که در اثر نور فعال شده و آلودگي، لکه، ميکروب‌هاي خطرناک، و مانند اينها را نابود مي‌کنند، استفاده شده‌است.
اين پوشش غيرسمي، بنا به گفته اين پژوهشگران مي‌تواند به‌طور پايدار و دائم به الياف متصل شود، بدون اينکه بافت يا حالت آنرا تغيير دهد، به‌طوريکه احساسي که در لمس پارچة ابريشمي به‌وجود مي‌آيد؛ همچنان وجود خواهد داشت.
دکتر دائود مي‌گويد نکته جالب اين پژوهش اين است که روشي را براي متصل کردن کراتين به دي‌اکسيد تيتانيوم ايجاد كرده‌ است. اتصال مواد سراميکي معدني به بعضي از الياف آلي مانند الياف پروتئيني کراتيني مثل چوب، ابريشم، کنف و تار عنکبوت يک چالش باقي‌مانده‌ بود.
به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، اين گروه پس از انجام واکنش شيميايي که براي فعال کردن سطح الياف انجام مي‌شود، دريافتند که اين واکنش مي‌تواند براي توليد چسب کريستالي دي‌اکسيد تيتانيوم استفاده شود.
وي مي‌افزايد: من معتقدم خاصيت خودتميزکنندگي، در آينده به يکي از خصوصيات استاندارد منسوجات و ساير مواد رايج مورد مصرف تبديل خواهد شد تا در حفظ بهداشت و جلوگيري از انتشار و توسعة ميکروب‌هاي بيماري‌زا کمک كند. مخصوصاً به اين دليل که ميکروب‌ها و عوامل بيماري زا مي‌توانند تا سه ماه بر روي سطح پارچه باقي بمانند.
فن‌آوري خودتميزکنندگي همچنين مي‌تواند در کاهش مصرف مواد شيميايي مانند مواد شوينده و حلال‌هاي خشک‌شويي، آب و انرژي کمک كند. نتايج اين تحقيق در مجله Chemistry of Materials منتشر شده ‌است.
najm134
 
پست ها : 1859
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

طيبات بوشاك

پستتوسط najm134 » جمعه آپريل 16, 2010 2:47 pm

رنگرزی و چاپ پارچه با رنگ طبیعی و تولید پوشاک سنتی اقوام ترکمن
بشر با شناخت بیشتر از دنیای اطرافش الیاف طبیعی را بکار گرفت و پارچه را تولید نمود و با استفاده از مواد رنگزای طبیعی برای اولین بار توانست رنگرزی و چاپ را تجربه نماید. در این راستا رنگرزی و چاپ پارچه‌های پنبه‌ای و ابریشمی با رنگزاهای طبیعی قرمزدانه٬ روناس٬ اسپرک٬ حنا٬ جفت٬ زعفران٬ زردچوبه٬ پوست گردو٬ پوست انارو نیل انجام شده است.
طبیعت که انسان گرایش ذاتی به آن دارد و در تماس با آن به آرامش می‌رسد ما را بر آن داشت تا با توجه به این اصل٬ البسه‌ای تهیه شود که از لحاظ جنس و رنگزای مورد مصرف در آن طبیعی باشند تا با ارتعاشات انسانی هماهنگ بوده و آرامش طبیعی در حین استفاده از آنها را برای او به ارمغان آورد و در این راستا٬ ایجاد پوششی مناسب و طرحی نو جهت استفاده بانوان٬ با در نظر گرفتن تنوع٬ هماهنگی و مناسب بودن طرح با شرایط فرهنگی جامعه مورد توجه می‌باشد. از عواملی که در طراحی این لباس ها از آن بهره گرفته شده٬ البسه سنتی اقوام ایران است که با توجه به شرایط و اقلیم خاص این سرزمین پهناور و کهن تمدن جهان٬ البسه سنتی زنان و مردان اقوام ترکمن مورد توجه قرار گرفتند و جهت طراحی لباس ها از خصوصیات خاص البسه ترکمن استفاده شده است. علاوه بر آن٬ این پوشش ها بر حسب رنگزای مورد استفاده در رنگرزی و چاپ آنها دارای نام‌های طبیعی هستند. از مهمترین اهداف این پروژه که برای اولین بار در ایران انجام شده٬ این است که با بررسیهای دقیق تر و کار بیشتر بروی ساختار الیاف٬ میزان جذب رنگزاهای طبیعی را در الیاف بالاتر برد و جذب این رنگزاها را از انحصار الیاف طبیعی خارج و زمینه را جهت بازگرداندن آنها به صنعت بوجود آورد و همچنین البسه‌ای تهیه گردد که از لحاظ جنس و رنگ مورد استفاده در آن صددرصد طبیعی باشند.
شیوا زارع فارغ التحصیل رشته طراحی پارچه دانشگاه آزاد یزد
najm134
 
پست ها : 1859
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

طيبات بوشاك

پستتوسط najm134 » جمعه آپريل 16, 2010 2:51 pm

عدم حمايت از طراحی مدل‌های ايرانی و اسلامی
با وجود نياز جامعه به طراحی لباس‌ها و مدل‌های ايرانی و اسلامی، طراحان لباس همواره با مشكل عدم حمايت از سوی ارگان‌های ذی‌ربط مواجه هستند.
مريم قنادزاده طراح نمونه لباس با بيان اين مطلب گفت: طراحان لباس، مدل‌های ايرانی و اسلامی مختلفی را برای عرضه به بازار دارند و اين امر علاقه‌ی آن‌ها را برای برگزاری يك جشنواره تقويت می‌كندتصويروی افزود: بسياری از هنرجويان رشته‌های ژورنال‌شناسی و طراح، برای ارايه مدل‌ها و لباس‌هاي خود با مشكل روبرو هستند، زيرا از سوی ارگانی حمايت نمی‌شوند.
اين طراح لباس، فقدان مكان مناسبی برای ارايه طرح‌های مختلف را از ديگر مشكلات طراحان لباس اسلامی برشمرد و تصريح كرد: طراحان لباس‌های ايرانی و اسلامی نه تنها مكانی برای عرضه‌ی لباس‌های طراحی‌شده‌ی خود ندارند بلكه حمايتی هم از آن‌ها انجام نمی‌شود.
قنادزاده اظهار كرد: خانم‌ها طالب تنوع و زيبايی هستند و زمانی كه مدل‌ها و لباس‌هايی در شأن خود پيدا نمی‌كنند از مدل‌های غربی ـ كه در بازار به صورت بسيار زياد موجود است ـ استقبال می‌كنند.
قنادزاده در پايان با پيشنهاد طرح جشنواره لباس ايرانی و اسلامی گفت: تمامی ارگان‌ها و سازمان‌ها موظفند برای گسترش مدل لباس‌های اسلامی فعاليت جامع‌تری را انجام بدهند .
najm134
 
پست ها : 1859
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

طيبات بوشاك

پستتوسط najm134 » جمعه آپريل 16, 2010 2:58 pm

پاي افزار طبيعي
سنندج ، خبرگزاري جمهوري اسلامي: گيوه يا به زبان محلي كلاش، پاي افزاري است تهيه شده از مواد طبيعي موجود در محيط مانند نخ و چرم كه با توجه به خنكي و سبكي آن بسيار ، مورد توجه بوده و در فصول گرم سال مورد استفاده دارد.
اين هنر با قدمتي بيش از دو هزار سال مختص مناطق كردستان (و اصفهان و بسياري از نواحي كشور) است و كفش يا پاي افزار منطقه شناخته مي‌شود كه قبلا در دو طرح ساخته مي‌شده است.
طرح اول مخصوص آقايان بود كه كفه آن ضمخت و داراي نوك برآمده بود زيرا مردان به خاطر داشتن كارهاي سنگين و كوهپيمايي لازم بود كلاش آنها از استحكام خاصي برخوردار باشد.
طرح دوم مخصوص دختران و زنان بود و اين طرح داراي كفه‌اي زيبا و رنگين در رنگ‌هاي مختلف با همان مواد اوليه اما نسبت به طرح اول از لطافت خاصي برخودار بود.
با رشد صنعت توليد كفش و عرضه كفش‌هاي مختلف به بازار، اين صنعت ركورد قابل چشمگيري پيدا كرد و به طور رسمي مي‌رفت تا اين هنر به دست فراموشي سپرده شود.
اما در مناطق اورامان با توجه به صعب العبور بودن اين منطقه و عدم تاثير صنايع جديد اين هنر در اين منطقه محفوظ ماند تا اين كه با عنايت و همكاري سازمان صنايع دستي كردستان در سال‌هاي اخير اين هنر صنعت مجددا پا به عرضه وجود گذاشت و مورد توجه جهانيان قرار گرفته است.
كلاش مشخصات منحصر به فردي دارد چون كفه كلاش كاملا پارچه‌اي بوده و رويه آن نيز نخ است، به همين علت پا داخل آن عرق نمي‌كند و با توجه به خاصيت (اسموزي) كلاش، رطوبت داخلي كلاش از طريق پارچه و نخ به بيرون هدايت مي‌شود كه اين موضوع باعث مي‌شود ضمن جذب رطوبت پا نيز خنك شود و اين خاصيت را درهيچ پاي افزاري نمي‌توان ديد.
كلاش تنها پاي افزاري است كه داراي خط تقارن است به اين معني كه چپ و راست براي آن نيست و براي حفظ اين فرم و مدل بايد هرچند مدت كلاش را راست و چپ و يا چپ و راست با پا كرد.
پياده‌روي با كلاش متناسب با فرم و مرفولوژي پاها است كفه آن و قسمت سينه گود پا بر آمده و در پاشنه پا بر جسته اين فرم باعث رفع خستگي و عدم خسته شدن پاها در هنگام پياده روي ميباشد.
موضوع بسيار مهم و حايز اهميت آن است كه از نظر زيست محيطي هيچ نوع آلودگي محيط بعد از استفاده آن ايجاد نمي‌كند چون مواد مصرفي آن كاملا طبيعي است و به وسيله آنزيم‌هاي موجود در خاك كمتر از يك سال تجزيه و به عناصر اوليه طبيعي خود تبديل مي‌شود در حالي كه ساير پاي افزارها به طور متوسط ‪ ۵۰‬سال طول مي‌كشد كه تجزيه شوند.

در ساخت و توليد اين پاي افزار هيچ نوع دستگاه صنعتي دخيل نيست اين امر باعث مي‌شود زمينه اشتغال را براي افراد زيادي در منطقه ايجاد كند.
مواد اوليه مورد نياز براي كلاش پارچه نخي مانند متقال، چلوار، نخ تابيده شده، لايه‌ها در دو سايز و پوست يا چرم گاو است.
بعد از انتخاب سايز مورد نظر كاشي‌بند زير آن را باز كرده، كفه آنرا با سبزه ماش داده تا شيره سبزه در بافت كفه نفوذ كند سپس آن را پوشيده و هر چند مدت بايد به صورت لنگه به لنگه پوشيد تا فرم و مدل آن به هم نخورد و همچنان زيبا بماند.
ساخت كفه و بافت رويه آن به طور متوسط چهار نفر روز وقت لازم دارد.
قيمت هر جفت كلاش مرغوب به طور متوسط در شهر سنندج بين ‪ ۶۰۰‬تا ‪ ۷۰۰‬هزار ريال است كه اين رقم متناسب با نوع بافت تغيير مي‌كند.
كلاش را با آب سرد و پودر لباس‌شوئي شسته و بلافاصله دو عدد بطري شيشه‌اي و يا قالب كفش را داخل آن قرار داده سپس قسمت بيروني آن را مي‌شويد بعد از خشك شدن بطري‌ها را بيرون آوريد.

طريقه نگهداري آن نيز ساده است، هر موقع خواستيد كلاش را نپوشيد، مقداري توتون داخل كلاش ريخته و سپس آن را در جاي خشك نگهداري كنيد تا از گزند حشرات مصون بماند.
به هر حال اگر خواستيد كلاش بخريد يادتان نرود كلاش را لنگه به لنگه كنيد از خيس شدن آن جلوگيري كنيد و نگذاريد اشخاص ديگر از آن استفاده كنند، زيرا اين موارد بر روي عمر كلاش اثر مي‌گذارد.
به گفته معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان كردستان سالانه بيش از ‪ ۳۷‬هزار جفت گيوه در سطح كردستان توسط گيوه‌بافان استان توليد مي‌شود.
اين ميزان گيوه توليدي توسط حدود ‪ ۵۰۰‬ شاغلين اين حرفه توليد مي‌شود.
ارزش هر جفت گيوه بافته شده توسط هنرمندان استان كردستان از ‪ ۳۰۰‬هزار تا بيش از ‪ ۸۰۰‬ هزار ريال است و ارزش ريالي هر جفت گيوه بر حسب كيفيت به صورت متوسط در حدود ‪ ۳۰۰‬هزار ريال است.
پراكندگي جغرافيايي بافندگان گيوه در استان نشان مي‌دهد گيوه بيشتر در مناطق اورامان، شهرستان‌هاي سرواباد و مريوان توليد مي‌شود ولي در ساير شهرستان‌هاي استان نيز به صورت پراكنده افرادي در اين شغل فعاليت دارند.
سالانه بيش از ‪ ۱۰۰‬هنرجوي علاقه‌مند به فراگيري هنر گيوه بافي توسط صنايع دستي استان كردستان آموزش داده مي‌شود.
اين افراد توسط چهار مربي مجرب و برجسته استان آموزش‌هاي لازم را فرا مي‌گيرند.
كلاش، پاپوشي است كه گذشتگان با هوشمندي فراوان متناسب با طبيعت پيرامون خود مي‌ساختند و كاش امروز نيز آدم‌ها به همان هوشياري از ظرفيت‌هاي طبيعت استفاده مي‌كردند.
najm134
 
پست ها : 1859
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

كفش زيبا و راحت از جودوسر با دورانداختنش درخت مي شود

پستتوسط aelaa.net » سه شنبه مه 17, 2011 6:18 am

كفش زيبا و راحت از جودوسر با دورانداختنش درخت مي شود
این کفش‌ها بعد از دورانداختن به درختی تنومند تبدیل می‌شوند!
ظاهرا آینده دنیای مد هم در گروی آشتی با طبیعت است! کفش‌هایی از جنس جوی دوسر، سعی دارند دوستی خود را با طبیعت به رخ بکشند؛ کفش‌هایی که بعد از دور انداختن هم، به درخت تبدیل می‌شوند!
همه ما از دل طبیعت متولد شده‌ایم و در طبیعت رشد کرده‌ایم؛ اما با ساخت و ساز و گسترش شهرها، طبیعت را به دست فراموشی سپرده‌ایم و چندان برایمان اهمیت نداشته که چه چیزهایی را به طبیعت تحمیل کرده و به آن ضرر زده‌ایم.
امروز که بسیاری از انسان‌ها به فکر نجات و آشتی دوباره با طبیعت هستند، سعی دارند با تغییر در روند زندگی‌شان به این امر کمک کنند. حتی این افراد در انتخاب مایحتاج روزمره بیشتر دقت می‌کنند تا در تضاد با طبیعت نباشد.
البته این کار همیشه هم آسان نیست! مثلا اگر شما بخواهید یک جفت کفش بخرید، چه مواردی را مد نظر می‌گیرید؟ شکل و شمایل کفش؟ مدل؟ جنس کفش؟ قیمت؟ راحتی آن؟ یا مسائل زیست‌محیطی را هم در نظر می‌گیرید؟

تصوير

سه جوان هلندی موفق به تولید کفشی از جنس جوی دوسر شده‌اند که سازگاری کاملی با محیط‌زیست دارد،
چراکه این کفش، نه تنها از جنس یک گیاه تولید شده، بلکه بعد از دور انداختنش هم، تبدیل به درخت تنومندی می‌شود!
این کفش‌ها در مدل‌های مختلف و زیبا، با ظاهری کاملا به‌روز و زیبا، پیش فروش می‌شوند.

مدت زمان تجزیه
بندهای کنفی و نیز قسمت کتان کفش، در عرض 2 ماه که در خاک معمولی کاشته شوند، تجزیه خواهند شد. قسمت پلاستیکی کفش هم طوری تهیه شده که در صورت دفن شدن زیر خاک مطلوب، در عرض 6 ماه تجزیه شود اما این مدت‌زمان به میزان رطوبت، دما و جنس خاک بستگی دارد و به این ترتیب خریداران این کفش‌ها می‌توانند بعد از کاشتن کفش در خاک، نتایج را برای این وب‌سایت ارسال کنند تا در تکمیل این پروژه سهیم باشند.

مقاومت در برابر باران و برف
مسلما این کفش‌ها در مقابل باران و برف، پای کاربر را محافظت خواهد کرد و مثل سایر کفش‌ها فقط کمی مرطوب و کثیف خواهند شد؛ اما همچنان قابل استفاده خواهند بود.

کفش‌ها واقعا گل می‌دهند؟
اگر خریدار این کفش‌ها، دستور عملی درج شده در کفش را دنبال کند، قاعدتا صاحب یک دسته گل وحشی آتشی رنگ خواهد شد که در عرض چند روز از دل کفش‌ها بیرون می‌آید!

چه دانه‌ای در کفش‌هاست؟
این دانه‌ها، مجموعه‌ای از گل‌های صحرایی و وحشی است که عمدتا قرمز رنگ هستند. در بروشور اطلاعاتی می‌توانید فهرست کامل این گیاهان را ببینید.

دانه‌ها، کجا هستند؟
دانه‌ها در «ورقه دانه‌ها» جاسازی شده؛ ورقه‌ای کاغذی که در یک پاکت کوچک در زبانه کفش پنهان شده است. این ورقه همچنین شامل اطلاعاتی درباره اندازه گیاه و نیز دستور عمل کاشت کفش است.
aelaa.net
Site Admin
 
پست ها : 909
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:21 am

لباس شنای جدید مخصوص بانوان

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه آپريل 28, 2016 8:50 am

لباس شنای جدید مخصوص بانوان


یک شرکت اسپانسر انگلیسی لباس جدیدی را مخصوص بانوان برای شنا در استخر طراحی کرده است.
به گزارش مشرق به نقل از دیلی میل یک شرکت انگلیسی برای اینکه بانوان مسلمان برای مسایقات شنا به مشکل حجاب برخورد نکنند اقدام به طراحی یک مدل کاملا پوشیده لباس شنا زنانه کرده است.

Image

این لباس که حدود 50 یورو قیمت دارد تمام بدن را به جز صورت می پوشاند و بانوان مسلمان می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.
این لباس مخصوص شنا به زودی در قروشگاه مرکزی لندن به فروش در خواهد آمد.

Image
pejuhesh232
 
پست ها : 3053
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

با این ۹ راهکار با حجاب باشید و از مهمانی لذت ببرید

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه مه 21, 2016 9:19 pm

با این ۹ راهکار با حجاب باشید و از مهمانی لذت ببرید


یکی از اوقاتی که حقیقتاً حفظ چادر در آن سخت می شود هنگام مهمانی ها و مخصوصاً به عنوان میزبان است. وقتی که در یک آشپزخانه اپن و در معرض دید نامحرم بخواهید با حجاب کامل آشپزی نموده و مقدمات پذیرایی را آماده کنید یا هنگام پذیرایی بخواهید حجاب خود را حفظ کنید بسیار سخت می شود.

Image

بسیاری از زنان ایرانی استفاده از چادر را به عنوان حجاب اسلامی می پسندند اما بخاطر دردسرهای نگه داشتن و کنترل آن بر روی سر، از آن فاصله می گیرند.
در این بین یکی از اوقاتی که حقیقتاً حفظ چادر در آن سخت می شود هنگام مهمانی ها و مخصوصاً به عنوان میزبان است. وقتی که در یک آشپزخانه اپن و در معرض دید نامحرم بخواهید با حجاب کامل آشپزی نموده و مقدمات پذیرایی را آماده کنید یا هنگام پذیرایی بخواهید حجاب خود را حفظ کنید بسیار سخت می شود.
لازم به ذکر است که کنار گذاشتن حجاب چادر توسط بانوان دلایل مختلف فرهنگی و اجتماعی دارد که بررسی آن ها در این مجال نمی گنجد. در این نوشتار تنها سعی شده است راه کارهایی را برای مدیریت بهتر استفاده از چادر و رعایت حریم محرم و نامحرم در مهمانی ها ارائه دهیم.


آیا تاکنون از چادر های مدل دار در مهمانی استفاده کرده اید؟

بهترین و مطمئن ترین راه برای اینکه هم از چادر استفاده کنید و هم دغدغه حفظ پوشش کامل را در حین کار نداشته باشید این است که یک چادر مدلدار مخصوص مهمانی تهیه کنید. مدل چادر بستگی به سلیقه هر فرد متفاوت است اما در کل باید مدلی را تهیه نمایید که با توجه به کارهایی که یک خانم در هنگام مهمانی دارد مناسب باشد. برای مثال مدل عربی برای این کار مناسب نیست. علاوه بر این استفاده از چادر مدل دار برای وقتی که مهمان هستید نیز بسیار مناسب است مخصوصاً برای بانوانی که کودک خردسال دارند و در حین مهمانی باید به امورات کودک خود نیز رسیدگی کنند.

Image

می توانید از کش برای چادرتان استفاده کنید

اگر تهیه یک چادر رنگی مدل دار فعلاً برایتان مقدور نیست و یا استفاده از آن را در مهمانی نمی پسندید، می توانید مانند چادر مشکی، از کش چادر استفاده کنید، یعنی برای همین چادر رنگی سنتی که در حال حاضر در مهمانی از آن استفاده می کنید، کش بدوزید. شاید در ابتدا کمی برایتان سخت باشد و به نظر زیبا و شکیل نیاید ولی کافیست آن را یک بار امتحان کنید. هیچ معیاری برای اینکه کش چادر را برای چادرهای رنگی نتوان استفاده کرد وجود ندارد، پس به راحتی می توان آن را بکار برد. این روش نه تنها از زیبایی و شکیل بودن چادر نمی کاهد بلکه به آن آراستگی بیشتری نیز می دهد و به دلیل ایستایی آن بر روی سر نه تنها به خودتان اعتماد به نفس بیشتری می دهد بلکه شما را در نظر دیگران نیز بانویی با اعتماد بنفس بیشتر نشان می دهد. با این کار شما می توانید دیگران را نیز ترغیب به استفاده از ابزارهایی برای استفاده راحت تر از چادر نمایید.

Image


درانتخاب جنس چادر و روسری دقت کنید

هنگامی که برای یک مهمانی چادر و روسری خود را انتخاب می کنید، مهم تر از اینکه به زیبایی آن توجه داشته باشید باید در انتخاب سایز و جنس روسری و چادر دقت نمایید. برای مثال اگر از چادر بدون کش استفاده می کنید باید حتماً جنس روسری شما نخی باشد تا ایستایی بهتری با چادر داشته باشد، در غیر اینصورت بدلیل اینکه چادر از روی روسری لیز می خورد، نه تنها شما را کلافه خواهد کرد و از ساعات مهمانی کمتر لذت می برید بلکه در نظر دیگران و به خصوص دختران جوان تر اینطور جلوه می کنید که با چادر خود راحت نیستید و دائماً دردسر دارید.
بطور کلی وقتی شما میزبان هستید بهتر است از روسری هایی با جنس نخی استفاده کنید که کنترل و ایستایی آن با چادر بسیار راحت تر است اما هنگامی که شما مهمان هستید، می توانید از روسری های مجلسی تر نیز استفاده کنید زیرا فعالیت شما کمتر است و راحت تر می توانید پوشش خود را حفظ کنید، اما در اینجا باید به جنس چادر خود نیز توجه کنید چرا که اگر چادرتان نخی نباشد حتی اگر بهترین و زیباترین روسری را هم سر کرده باشید، باز نمی توانید آن را به راحتی حفظ کنید.

Image

از مانتوهایی با ویژگی های اسلامی استفاده کنید

مانتوهایی که امروزه در بازار وجود دارد هیچ یک، حجاب کامل مبنی بر پوشش کامل حجم بدن را تأمین نمی کنند و اگر شما بخواهید از مانتو به عنوان حجاب کامل استفاده کنید می بایست خودتان در صدد دوخت و تهیه مانتویی با ویژگی های اسلامی باشید.
همچنین شایسته است از روسری های قواره دار استفاده کنید که به پوشاندن حجم بدنتان نیز کمک کند. گره زدن روسری نمی تواند حجاب کامل را رعایت کند بلکه باید از شیوه های بستن روسری مانند لبنانی یا سنتی استفاده کنید تا دنباله روسری روی سینه ها بیفتد و آن ها را بپوشاند.

حجاب شما در مهمانی باید راحت و روان باشد

به طور کلی پوشش یک خانم محجبه در مهمانی باید به گونه ای باشد که برای دختران نوجوان و جوان و حتی دختربچه ها نمونه و الگویی برای استفاده کاربردی از چادر باشد. وقتی برخی بانوان در استفاده از چادر تمهیدات و ابزارهای لازم را بکار نمی برند و در استفاده از آن دچار دردسر و کلافگی می شوند، اولین اثر منفی را بر دختران کوچکتر و حتی کسانی که از چادر استفاده نکرده اند، می گذارد. وقتی به عنوان یک بانوی محجبه از چادر استفاده می کنید باید کنترل این پوشش آنچنان در دستان شما باشد که یک بیننده احساس نکند شما با چادرتان راحت نیستید و به سختی آن را حفظ کرده اید.

فضای خانه را مدیریت کنید

در صورتی که آشپزخانه شما “اپن” است بهترین راه این است که یک پرده برای پوشش آن نصب کنید. محل نشستن مهمانان خانم و آقا را در منزل طوری مدیریت کنید که فضای آشپزخانه و محدوده ای که شما به عنوان کدبانوی خانه در رفت و آمد هستید، کمتر در معرض دید نامحرمان باشد.
آینه ها را در خانه طوری قرار دهید که تصویر شما را در محدوده ای که بیشتر حضور دارید نمایان نکند و در معرض دید نامحرم قرار ندهد تا در حین کار از آرامش بیشتری برخوردار باشید.

پذیرایی از مهمانان را به آقایان بسپارید

در یک مهمانی اگر شما میزبان هستید، منطقی ترین راه این است که مسئولیت پذیرایی از مهمانان را به آقایان بسپارید. سفره انداختن و جمع کردن و پذیرایی های اولیه و غیره همگی می بایست توسط آقایان انجام بگیرد. در بسیاری از خانواده های متدین و مقید به حجاب، این وظیفه بر عهده ی مردان خانواده است و همگی از این تقسیم مسئولیت در مهمانی راضی هستند.
بطور کلی شایسته نیست یک خانم محجبه برای پذیرایی از مهمانان مرد اقدام کند. پذیرایی توسط بانوان محجبه در مهمانی ها نه تنها ضرورتی ندارد بلکه شایسته نیست که از نظر حفظ حریم محرم و نامحرم، زن خود را در معرض دید نامحرم برای امری غیر ضروری قرار دهد.


چگونه سر سفره حریم ها را حفظ کنیم؟!

هنگامی که می خواهید برای صرف غذا دور سفره بنشینید، بهتر است محل نشستن زنان و مردان را طوری مدیریت کنید که خانم ها در یک طرف سفره و آقایان در طرف دیگر سفره بنشینند، بطوریکه زنان روبروی زنان و مردان روبروی مردان قرار بگیرند. برخی خانواده ها اصرار دارند که همسران کنار یکدیگر بنشینند، اگرچه در هنگام صرف غذا این موضوع ارجحیتی ندارد اما اگر بخواهید این روش را نیز داشته باشید حتی الامکان سعی نمایید که محارم روبروی یکدیگر قرار بگیرند تا در هنگام صرف غذا هم خانم ها و هم آقایان کمتر معذب شوند و این برای حفظ حریم ها شایسته تر است.

Image

اگر می خواهید این فرهنگ را به تازگی در خانواده خود رواج دهید، هیچ گاه نباید همه را ملزم کنید که این نوع نشستن کنار سفره را رعایت کنند، بلکه باید ابتدا با کسانی که مثل شما می خواهند این حریم ها را حفظ کنند شروع نمایید و با هماهنگی هم در نشستن دور سفره را در مورد خود اجرا کنید. در یک جمع فامیلی وقتی چند خانواده بخواهند اینگونه باشند به تدریج این نوع فرهنگ ها رواج می یابد و کسی دل آزرده نخواهد شد.


ساعاتی از مهمانی را تفکیک نمایید

بهتر است ساعاتی از مهمانی را زنان و مردان در فضایی جداگانه سپری کنند، برای مثال یک اتاق که کاملاً محفوظ باشد را برای حضور خانم ها و دور هم نشینی آنان در نظر بگیرید.
گفتگوها، شوخی ها و خنده ها که خانم ها در جمع های خود دارند، نباید در معرض نامحرمان صورت بگیرد. این برای حفظ حریم محرم و نامحرم شایسته تر است لذا تفکیک مهمانی برای زنان و مردان برکات زیادی خواهد داشت که یکی از نتایج آن تربیت غیر مستقیم نوجوان و جوانی است که در مهمانی حضور دارد زیرا می بیند که در خانواده و اطرافیانش بین زنان و مردان حریم بخصوصی وجود دارد و در عین اینکه حریم ها حفظ می شود لحظات شاد و با نشاطی را نیز می توان سپری کرد.
pejuhesh232
 
پست ها : 3053
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

لباسی که شما را در گرمترین شرایط خنک می کند

پستتوسط pejuhesh232 » شنبه سپتامبر 17, 2016 4:04 pm

لباسی که شما را در گرمترین شرایط خنک می کنددانشمندان دانشگاه استنفورد، به بهره گیری از الیاف گیاهی موفق به تولید پارچه ای شده اند که بدن را از آسیب دیدن در گرمترین شرایط نیز حفظ می کند.

به گزارش کلیک، برای همه ما پیش آمده که در روزهای گرم تابستان، خارج شدن از منزل و بیرون رفتن بزرگترین معضل به حساب آمده است. با فکر کردن به این موضوع می توان دریافت شرایط گرم و اجبار به پوشیدن لباس هایی که الیافی جاذب نور خورشید و گرما را دارند یکی از طاقت فرساترین چالش های روزهای گرم تابستانی به حساب می آید.

در گذشته برای مقابله با این شرایط شما راه حلی جز ماندن در خانه و یا جابه جا شدن تنها با خودروی مجهز به وسایل سرمایشی نبوده اید. دانشمندان دانشگاه استنفورد راه حلی برای تحمل این شرایط طاقت فرسا پیدا کرده اند. استفاده از لباس هایی با الیاف مصنوعی گرفته شده از گیاهان، که به اعتقاد دانشمندان دمای بدن را تا حد بسیار بالایی در شرایط خنک و مطلوب نگه می دارد.

به گفته پروفسور “لی چوی” طراح این نوع پارچه، « این پارچه ها که از الیاف مصنوعی و گیاهان ساخته شده ، دمای بدن را به میزان بسیار زیادی پایین نگه می دارد که این کار از پارچه های معمولی ساخته نیست.» لی چوی، همچنین عملکرد دیگر این پارچه را خنگ نگه داشتن بدن در شرایط عدم دسترسی به سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی عنوان کرد و افزود: « بسیاری از افراد در شرایط بسیار سخت و در مناطقی به دور از سیستم سرمایشی زندگی می کنند، که گاها تحمل شرایط جوی برای این دسته از افراد غیر ممکن است.

این محققان که جزئیات یافته خود را در نشریه ساینس منتشر کرده اند معتقدند وقتی که می توان فردی را به جای محیطی که در آن زندگی می کند خنک نگاه داشت این به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی است. چرا که افراد با سازگار شدن دمای بدن با محیط از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری می کنند.

این محصول شگفت انگیز که از ترکیب علوم نانوتکنولوژی، فوتونیک و علم شیمی پدید آمده، کارایی خاصی را به نمایش گذاشته که تا کنون در علم نساجی مدرن بی نظیر قلمداد می شده است. به گزارش مجله ساینس از این فناوری روز در نساجی، نکته بسیار مهمی که در این ابداع نهفته است، پایین آوردن دمای طبیعی بدن تا چهار درجه و همچنین انتقال گرما از طریق الیاف تعبیه شده به صورت اشعات مادون قرمز است. ویژگی منحصر بفردی که این محصول را از نمونه های مشابه تمیز می دهد.

کارشناسان معتقدند کارایی این محصول به نکته حائز اهمیت تقسیم می شود، مورد نخست که در واقع ابتکار جدیدی محسوب نمی شود فراهم آوردن شرایطی است که طی آن عرق تولید شده توسط بدن از دل الیاف لباس به راحتی تبخیر شود. اما محققان امر، در بخش دوم دست به یک نوآوری بسیار خلاقانه زده اند؛خروج گرما از طریق اشعات مادن قرمز.

پروفسور “شان هون ووی” مدیر ارشد بخش تحقیقات الکترونیک دانشگاه استنفرد، در توضیح این ابتکار گفت، « بیش از ۴۰ – ۶۰ درصد گرمای بدن هنگام نشستن از طریق این الیاف به اشعات مادون قرمز تبدیل شده و از محیط اطراف شخص دور می شود. این تخمین در حالت ایستاده و خوابیده میزان کمتری دارد. که در دست اندازه گیریست.»

با توجه به پروسه گرمایش زمین و با وجود تخمین های هر ساله کارشناسان هشدار گرمتر شدن کره زمین و در نتیجه پیامدهای جانبی این مسئله جهانی، طراحی چنین محصولی لازم و حیاتی به نظر می رسد.
pejuhesh232
 
پست ها : 3053
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm


بازگشت به پاكيزه شناسى


Aelaa.Net