آلودگی آب

مدير انجمن: najm134

آلودگی آب

پستتوسط najm134 » شنبه فبريه 27, 2010 9:26 am

عناوين گزارشاتي كه تا كنون در اين باره منتشر شده است: مطمئن باشیم آب شهر سالم است؟! - توصيه مسئولان بهداشتى به مردم: حتى به آب رودخانه زاينده رود دست نزنيد! - افزايش نيترات موجود در آب تهران خطرات جدي به همراه دارد
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگی آب

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 04, 2010 9:18 am

توصيه مسئولان بهداشتى به مردم: حتى به آب رودخانه زاينده رود دست نزنيد!
مسئولان سازمان حفاظت محيط زيست از ورود مستقيم فاضلاب انسانى و پساب هاى كشاورزى به رودخانه زاينده رود خبر مى دهند. همزمان با سفر معصومه ابتكار رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور به اصفهان، در هفته گذشته استاندار اصفهان در جلسه شوراى حفاظت كمى و كيفى زاينده رود شاخص هاى آلودگى آب اين رودخانه را نگران كننده خواند. مديركل سازمان حفاظت محيط زيست اصفهان نيز در گفت وگو با ,شرق, از ورود فاضلاب هاى كشاورزى، شهرى و صنعتى به زاينده رود خبر داد.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور در اصفهان با اشاره به امكان اختصاص ?/? ميليون دلار از اعتبارات پروژه هاى محيط زيستى بانك جهانى كيفيت آب زاينده رود و آب و هواى اصفهان گفت: براى ايجاد ايستگاه هاى سنجش كيفيت در مقاطع مختلف رودخانه زاينده رود و يا اجراى برنامه هاى مديريتى منطبق بر اهداف پروژه هاى بانك جهانى مى توان از اعتبارات بين المللى استفاده كرد. ابتكار همچنين با اشاره به سياست هاى دولت در رسيدگى به وضعيت رودخانه هاى بزرگ كشور، تصويب شوراى حفاظت كمى و كيفى زاينده رود را اقدام مناسبى براى توجه به وضعيت اين رودخانه دانست. وى گفت: با اتخاذ سياست هاى مناسب و فعاليت هاى هماهنگ توسط بخش هاى مختلف در كنار اعتبارات مناسبى كه از سوى دستگاه ها به اين موضوع اختصاص مى يابد، مى توان به اهداف مورد نظر دست پيدا كرد.
• ورود مستقيم فاضلاب كشاورزى و شهرى: مديركل حفاظت محيط زيست اصفهان در گفت وگو با ,شرق, با اشاره به مسائل و مشكلات زاينده رود مى گويد: منابع آلاينده زاينده رود سه بخش كشاورزى، شهرى و صنعتى است كه عمده ترين آلودگى ها به وسيله زهكش هاى كشاورزى ايجاد مى شود. سيدمرتضى طالبى با اشاره به اينكه براى رفع آلودگى هاى كشاورزى و شهرى اقدامى صورت نگرفته ادامه مى دهد: طرح جامع كاهش آلودگى زاينده رود در سال ?? تهيه و به كميسيون زيربنايى دولت ارجاع شد كه به دليل نجومى و غيرواقعى بودن ارقام پيشنهادى، به اصفهان عودت داده شد اما قرار است تا ?? اسفند ماه سال جارى مجدداً اين طرح به سازمان حفاظت محيط زيست كشور و كميسيون زيربنايى دولت ارسال شود. وى در ادامه مى گويد: در زمينه رفع آلودگى هاى صنعتى اقدامات خوبى صورت گرفته است. به گفته وى، كارخانه هاى ريسندگى و بافندگى، ديگر فاضلاب خود را در زاينده رود تخليه نمى كنند و پلى اكريل اصفهان نيز از دو ماه قبل پساب هاى صنعتى خود را به رودخانه نمى ريزد. طالبى خاطرنشان مى كند كه عمده ترين آلايندگى صنعتى در زاينده رود توسط ذوب آهن اصفهان ايجاد مى شود.طالبى همچنين مى گويد: تصفيه خانه جنوب اصفهان به دليل پايين بودن ظرفيت واحدهاى تصفيه خانه خصوصاً در فصول گرم و بالا بودن مصرف آب همچنين درهم بودن سيستم بارندگى و فاضلاب شهرى دچار شوك مى شود و فاضلاب نيمه تصفيه خود را به رودخانه تخليه مى كند. مديركل سازمان حفاظت محيط زيست اصفهان با اشاره به وجود يك پيچ آلودگى در زرين شهر مى افزايد: هم اكنون فاضلاب انسانى بخشى از روستاها و شهرهاى چهارمحال و بختيارى و برخى از شهرهاى استان اصفهان، بدون تصفيه، بالاتر از تصفيه خانه ,بابا شيخ على, كه آب شرب اصفهان را تامين مى كند به رودخانه زاينده رود مى ريزد. روستاى ماركده از جمله روستاهاى چهارمحال و بختيارى است كه فاضلاب انسانى آن به صورت مستقيم وارد زاينده رود مى شود.در حالى كه به گفته اين مقام مسئول وضعيت برخى از شهرهاى اصفهان مانند ,سده لنجان, نيز اين گونه است اما معاون عمرانى استاندار اصفهان در اين خصوص مى گويد: در برخى از اين شهرها، همچون سده لنجان، مباركه، چادگان و فلاورجان طرح شبكه تصفيه فاضلاب انجام شده و در ساير شهرها نيز با اعتباراتى كه در بودجه سال ?? پيش بينى شده، به انجام خواهد رسيد.
شمس همچنين در پاسخ به سئوالى در خصوص ورود پساب هاى ذوب آهن به رودخانه تاكيد مى كند كه اين پساب ها پس از تصفيه شدن وارد زاينده رود مى شود اين در حالى است كه مديركل محيط زيست از تلاش اين سازمان براى كاهش ميزان پساب هاى صنعتى اين كارخانه به زاينده رود خبر مى دهد: ذوب آهن اصفهان در حال حاضر پساب هاى صنعتى خود را پس از تصفيه خانه باباشيخ على به رودخانه مى ريزد كه ميزان آن قابل توجه است و ما تلاش مى كنيم كه كاهش پيدا كند. طالبى همچنين مى گويد: چاه هاى فلمن در محدوده سه راه نظر شهر اصفهان كه در زيردست نيروگاه و زاينده رود واقع است و آلودگى هايى كه از طريق پساب كاملاً تصفيه نشده ذوب آهن و نيروگاه وارد زاينده رود مى شود مى تواند بر آب چاه هاى فلمن تاثير بگذارد. وى مهمترين زهكش هاى تخليه شده را زهكش زرين شهر (ذوب آهن) در بالادست رودخانه و دو زهكش در پايين دست آن عنوان كرده و خاطرنشان مى كند كه زهكش زرين شهر حاوى زهاب هاى حاصل از كشاورزى و نشست استخرهاى تبخيرى ذوب آهن همراه با پساب تصفيه خانه زرين شهر به رودخانه است كه كيفيت آب اين زهكش بسيار نامطلوب است.آخرين نتايج نمونه بردارى از رودخانه زاينده رود مربوط به پاييز ?? است. نمونه بردارى از بيست و سه ايستگاه انجام شده است كه ? ايستگاه مربوط به استان چهارمحال و بختيارى و ساير ايستگاه ها در استان اصفهان است. كيفيت آب در ايستگاه هاى چهارمحال وبختيارى كه از ورودى تونل كوهرنگ آغاز به پل زمان خان ختم مى شود به علت بالا بودن دبى آب و پايين بودن حجم آلودگى هاى تخليه شده بسيار مطلوب بوده و مقادير COD در حد صفر و يا بسيار پايين و ميزان اكسيژن محلول در حد بسيار بالا (تا حدود ? ميلى گرم در ليتر) است. در اين بخش، تخليه فاضلاب هاى شهرى روستاهاى حاشيه زاينده رود و ساكنان سد زاينده رود نيز وجود دارد اما بالا بودن دبى آب، قدرت خودپالايى رودخانه، وضعيت بستر رودخانه و اكسيژن گيرى از اتمسفر موجب تصفيه خودبه خودى و طبيعى اين فاضلاب ها مى شود.براساس نتايج اين نمونه بردارى ها، در بخش ميانى زاينده رود كه در استان اصفهان است، تخليه زهكش زرين شهر با كيفيت نامطلوب وجود دارد كه موجب تغيير كيفيت آب رودخانه مى شود به گونه اى كه مقادير COD COD) از جمله پارامترهاى نشان دهنده شدت آلودگى است) تا حدود ?? ميلى گرم در ليتر نيز مى رسد.همچنين يازده كيلومتر پس از تخليه پساب تصفيه خانه جنوب در محل پل چرم، مقادير تغيير كرده و در بخش پايين دست رودخانه به علت شورى خاك منطقه، بازگشت زهاب ها و تخليه غيرمستقيم فاضلاب شهرى روستاهاى حاشيه زاينده رود، كيفيت آب تغيير كرده و پارامترهاى سولفات و كلرايد بالا است.
به گزارش سازمان محيط زيست اصفهان تصفيه خانه جنوب اصفهان، بخشى از فاضلاب خود را به علت پايين بودن ظرفيت واحدهاى تصفيه خانه و نبود راندمان تصفيه به صورت خام در شب و بعدازظهر با آلودگى شديد به زاينده رود تخليه مى كند. تصفيه خانه هاى شمال و شاهين شهر نيز پساب خود را به مصرف كشاورزى مى رسانند.
• گاوخونى رو به نابودى: آلودگى زاينده رود به حدى است كه مسئولان بهداشتى توصيه مى كنند مردم حتى به آب رودخانه دست نزنند. محمد اسماعيل ربانى دبير تشكل غيردولتى انجمن ملى زيست جوان با اعلام اين مطلب به شرق مى گويد: وضعيت زاينده رود بسيار نامناسب است و كسى حتى نمى تواند دست خود را در آب ببرد.ربانى دليل اين وضعيت را انجام نشدن طرح آمايش سرزمين مى داند و در ادامه زهاب هاى كشاورزى، دفع سموم آفات كشاورزى كه به صورت مكرر و بيش از حد مورد استفاده كشاورزان قرار مى گيرد را از ساير عوامل آلودگى زاينده رود عنوان مى كند. به گفته وى مواد جامدى كه توسط مردم در طول مسير به رودخانه ريخته مى شود، محيط آبزى، جانوران و گياهان آبزى را تهديد مى كند. اين فعال غيردولتى با اشاره به اينكه از ?? هزار هكتار تالاب گاوخونى اصفهان، تنها هفت هزار هكتار آن باقى مانده است مى گويد: سهم آب تالاب كه يك اكوسيستم طبيعى بين المللى است، براساس طومار شيخ بهايى چهار مترمكعب است اما اين مقدار يا تامين نمى شود و يا اگر تامين مى شود از زهكش كشاورزى و آب بسيار آلوده است و اين وضعيت ضمن تهديد حيات باقى مانده تالاب، سلامت شهروندان را به خطر مى اندازد به عنوان مثال استفاده نانوايى ها از نمك تالاب و اطراف آن به دليل وجود مواد زايد و فاضلاب در اين منطقه ضررهاى بسيارى براى مردم دارد.وى همچنين بر ضرورت توجه جدى مسئولان كشور و استان به وضعيت رودخانه زاينده رود و تالاب گاوخونى تاكيد مى كند و مى افزايد: حيات شرق اصفهان وابسته به تالاب گاوخونى است، اگر روند آلودگى هاى زاينده رود و تالاب اينگونه ادامه پيدا كند، حيات شرق اصفهان نابود خواهد شد.براساس آمارى كه هفته قبل در همايش زيست محيطى در اصفهان اعلام شد در اين استان بيش از چهار هزار واحد صنعتى كوچك و بزرگ ايجاد شده و پساب هاى واحدهاى صنعتى در اصفهان از مرز ??? هزار مترمكعب در شبانه روز گذشته است. همچنين به گفته دبير جشنواره تالاب گاوخونى اصفهان، منابع آبى در اصفهان، بيش از پيش آلوده و بر ميزان مصرف سموم كشاورزى به شدت افزوده شده است.ورود مستقيم فاضلاب شهرى به زاينده رود نيز در كنار اين عوامل باعث نگرانى و هشدار مسئولان و كارشناسان بهداشتى و زيست محيطى شده است. به نظر مى رسد رفع اين نگرانى ها، برنامه ريزى علمى و كارشناسى و هماهنگى ميان همه سازمان ها و دستگاه هاى دولتى و غيردولتى و حمايت دولت از رفع آلودگى در زاينده رود را طلب مى كند.

======================================================================
هشدار محققان در مورد آلودگي نيتراتي آب اصفهان
سرطان با آب آمد
آبهاي زيرزميني براي مقاصد مختلفي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. براي مثال آب آشاميدني بيش از 90 درصد شهرها در سراسر جهان از منابع آب زيرزميني تأمين مي‌شود و در حدود 40 درصد نياز بخش كشاورزي به آب نيز از اين منابع برطرف مي‌شود، بنابراين كيفيت آب زيرزميني موضوعي قابل تأمل است.
هشدار در مورد وجود بيش از حد نيترات در آب شهرهاي ايران شايد خبر تازه‌اي نباشد. همين چهارماه پيش بود كه مسؤولان از وجود بالاي حداستاندارد نيترات در چاههاي آب شرب مشهد خبر دادند و آن را نگران كننده اعلام كردند. قبل از آن هم اراك بود كه آلودگي آب آن با ميزان بالاي نيترات، نگراني را در دل‌هاي مردم اين شهر نشاند. قم هم از نيترات بي‌نصيب نيست. آلودگي نيتراتي سفره‌هاي آب زيرزميني اين شهر نيز از چندي قبل توجه محققان را به خود جلب كرده است.
اين بار نوك پيكان هشدار به سمت اصفهان است، بلايي كه انگار به جان شهرهاي صنعتي ايران افتاده؛ آلودگي آب با نيترات. در همين راستا با دكتر مجيد افيوني استاد گروه خاك شناسي و عضو هيأت علمي دانشگاه صنعتي اصفهان، دانش آموخته برتر آمريكا، متخصص در آلودگيهاي آب و مدل سازي سرعت املاح در خاك و پژوهشگر نمونه استان اصفهان در سالهاي 85ـ84 به گفتگو نشسته‌ايم.
آقاي دكتر، چه لزومي بود تا شما و همكاران در گروه خاك شناسي دانشكده كشاورزي دانشگاه صنعتي اصفهان تحقيقاتي در خصوص وجود آلاينده‌ها در آب‌هاي اصفهان انجام نماييد؟
وجود نداشتن اطلاعات جامع در مورد آلودگي آب‌هاي زيرزميني اصفهان و همچنين انجام آزمايشات و تحقيقات بصورت موردي و وابسته به يك منطقه خاص مرا بر آن داشت تا بر حسب احساس وظيفه، يك بانك اطلاعاتي درخصوص آلودگي آب‌هاي زيرزميني و خاك ايجاد نمايم. در مورد خاك اين اقدام انجام گرديد كه در نوع خود منحصر به فرد است.
فرضيه اين بود كه به علت استفاده بي رويه كودهاي شيميايي در شهرها و مناطق مختلف ايران و همچنين صنعتي بودن و رشد جمعيت استان اصفهان، آبهاي زيرزميني تحت تأثير آلاينده‌ها قرار گرفته است. بر اساس اطلاعات موجود، كشاورزان 5ـ2 برابر بيش از حد معمول انواع كودهاي شيميايي و كودهاي آلي را در مزارع استفاده مي‌كنند. از طرفي صنعتي شدن و رشد صنعت در اصفهان و اين كه كارخانه‌ها و صنايع به تصفيه خانه فاضلاب مجهز نمي‌باشند و اغلب، پساب و فاضلاب صنايع بدون هرگونه تصفيه يا تصفيه ناقص وارد محيط، زمينهاي كشاورزي و رودخانه مي‌شود باعث گرديده تا آلاينده‌ها به مرور به آبهاي زيرزميني انتقال يابند. همچنين به لحاظ افزايش جمعيت، سيستم‌هاي كنوني تصفيه جوابگوي دبي (حجم) بيش از اندازه فاضلاب نيست و همه موارد فوق و فرضيه آلودگي آب‌هاي زيرزميني استان و شهر اصفهان باعث گرديد طرحي تحت عنوان آلودگي نيتراتي آب‌هاي زيرزميني استان اصفهان براي شوراي پژوهشهاي علمي كشور ـ كميسيون آب نوشته شود.
درخصوص جزئيات اين تحقيق و پژوهش بيشتر توضيح دهيد.
اجراي طرح آغاز گرديد و هر 2ـ1 ماه يكبار و در طول سه سال از حدود 200 حلقه چاه در نقاط مختلف شهر و استان اصفهان كه بيشترين فعاليتهاي شهري، كشاورزي و صنعتي متمركز است نمونه برداري آب انجام شد و نمونه‌هاي آب از نظر كل پارامترهاي شيميايي و آلي اعم از كاتيونها و آنيونهاي مهم و سمي اندازه‌گيري و آزمايش گرديد. اما تمركز روي آلاينده نيترات بود و پيش بيني مي‌كنيم با توجه به اطلاعاتي كه بسيار دقيق و در حد mg/l، و ngr/l و با روشهاي پيشرفته و حساس آزمايشگاهي و توسط كادر مجرب، متخصص و توانا حاصل شده است ميزان آفت كشها نيز در آب اصفهان بالاتر از حد مجاز ‌باشد.
از كل مناطق شهري اصفهان تقريباً 50 درصد نمونه‌ها داراي ميانگين غلظت نيترات بيش از حد استاندارد براي آب آشاميدني هستند. همچنين در اين پژوهش كه حاشيه زاينده‌رود نيز تحت مطالعه قرار گرفته است متأسفانه 63 درصد نمونه‌ها كه از چاههاي آب فلمن يا چاههاي حاشيه زاينده‌رود (اغلب مصرف شرب دارند) به دست آمده است داراي غلظت نيترات بالاتر از حد استاندارد بوده است.
در مناطق صنعتي مجاور و حاشيه‌اي شهر اصفهان تقريباً كل نمونه‌هاي آب داراي غلظت نيترات بالاتر از حد مجاز و استاندارد بوده است.

اصولاً نيترات چه اثراتي بر موجودات زنده بر جاي مي‌گذارد؟
با توجه به نتايج تحقيقات در حوزه منابع آبي اصفهان، وجود بيش از حد استاندارد نيترات در آب اصفهان براي ما كاملاً به اثبات رسيده است. وجود نيترات در منابع آبي از سوي سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان بهداشت جهاني داراي استاندارد مشخص است. ميزان نيترات در آب بايد كمتر از 40 ميلي‌گرم در ليتر باشد، اما نيترات آب اصفهان بيشتر از اين مقدار است و اين مسأله هشداري جدي است.
يكي از مصارف آبهاي زيرزميني شهر و استان، كشاورزي است كه چندان مشكل ساز نخواهد بود ولي مشكل از آنجا ناشي خواهد شد كه اين آب به مصرف شرب دام و انسان برسد، به اين صورت كه ورود نيترات از طريق آب آشاميدني و غذا و غلظت بالاتر از حداستانداردهاي جهاني به بدن انسان و دام موجب اختلالاتي در آنها مي‌شود.
مهمترين بيماري كه در انسان و دام بوجود مي‌آيد، متهموگلوبينميا است. در اين بيماري، نيترات دردستگاه گوارش (معده) احيا و به نيتريت تبديل مي‌شود. حلاليت نيتريت نيز مانند نيترات، در آب بسيار بالاست و به سهولت از ديواره‌هاي دستگاه گوارش عبور و وارد خون مي‌شود و آهن موجود در هموگلوبين را اكسيد و به آهن سه ظرفيتي تبديل مي‌كند كه اين باعث ايجاد رنگدانه‌هاي قهوه‌اي مت هموگلوبين مي‌شود كه قادر به انتقال اكسيژن در خون نبوده و باعث اختلال در رسيدن اكسيژن به بدن خواهد شد و در صورت تداوم، منجر به خفگي و مرگ مي‌شود.
علايم اين بيماري، رنگ متمايل به آبي مخصوصاً دور چشمها، دهان و لبها؛ سردرد مي‌باشد و بيشتر در كودكان زير 6 ماه اتفاق مي‌افتد.
نيترات موجود در آب آشاميدني يا مواد غذايي باعث ايجاد اختلالات تنفسي و خوني در كودك مي‌شود و عامل ايجاد نوعي بيماري به نام سندرم چشم آبي در كودكان است كه در نهايت به مرگ كودك منجر مي‌شود.
در بزرگسالان نيز نيترات در بدن تبديل به نيتريت شده و با تركيب با آمينها، تركيب نايروس آمين را بوجود مي‌آورد كه تحقيقات حاكي از عوامل مهم ايجاد سرطان در انسان است.
دردامها نيترات موجب سقط جنين، كاهش توليد شير و مرگ آنها مي‌شود.

نيترات از چه طريقي وارد منابع آب مي‌شود؟
نيترات داراي بار منفي است. تركيباتي كه با نيترات وارد خاك مي‌شوند حلاليت فوق العاده بالايي دارند بنابراين با حركت رو به پائين آب و به سمت سفره‌هاي آب زيرزميني، نيترات وارد آبهاي زيرزميني و از آنجا به منابع آب سطحي انتقال مي‌يابد. روش آبياري غيراصولي در ايران بعنوان مثال در استان اصفهان راندمان آبياري فوق العاده پايين و 20 درصد است) و همزمان با آن مصرف بيش از اندازه كودهاي آلي، كودهاي شيميايي، كودهاي ازته و كود گاوي (مصرف بالاتر از نياز گياه) و شسته شدن آنها از روي خاك، اين آلاينده‌ (نيترات) وارد منابع آب زيرزميني و سطحي مي‌شود.
فاضلابهاي شهري و صنعتي نيز به اين دليل كه داراي مقادير بالاي نيترات مي‌باشد در صورت آبياري مزارع كشاورزي با آن يا پخش در محيط مقادير بسيار بالاي نيترات را وارد منابع آب سطحي و زيرزميني خواهند نمود.

آقاي دكتر افيوني، راهكارهاي پيشنهادي شما در خصوص رفع معضلات اساسي آب اصفهان چيست؟
بالا بودن نيترات در آب اصفهان بايد به عنوان يك هشدار جدي تلقي و هر چه زودتر راهكاري براي آن انديشيده شود.
آلودگي آب چاه‌ها و منابع زيرزميني
به گفته دانشيار گروه مهندسي آب، طي تحقيقي كه در سال 1380 انجام شد ميزان آلودگي آب‌هاي زيرزميني ناشي از كاربرد پساب تصفيه‌ خانه شاهين‌ شهر اصفهان در آبياري قسمتي از زمين‌هاي كشاورزي دشت برخوار اصفهان مورد مطالعه قرار گرفت و نتايج نشان داد كه در غرب و شمال غرب بالا بودن ميزان املاح به دليل آب زيرزميني ورودي از دشت مورچه خورت و وجود كارخانه‌هاي زياد و وجود فاضلاب‌‌هاي صنعتي است.
همچنين نتايج نشان داد كه يكي از منابع عمده افزايش نيترات آب‌هاي زيرزميني لاگون‌ها و استخرهاي پساب خروجي از تصفيه‌‌خانه شاهين‌شهر بود
كه لازم بود هنگام طراحي و اجراي تصفيه‌خانه‌ها مورد توجه قرار مي‌گرفت.»
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

افزايش نيترات موجود در آب تهران خطرات جدي به همراه دارد

پستتوسط najm134 » يکشنبه آپريل 04, 2010 9:24 am

افزايش نيترات موجود در آب تهران خطرات جدي به همراه دارد
مدير عامل شركت فاضلاب شهر تهران اصغر رياضتي امروز در يكصد و چهل و سومين جلسه علني شوراي شهر تهران به هنگام بررسي يك فوريت طرح پيشنهاد تأمين بودجه مورد نياز سال 88 شركت فاضلاب شهر تهران در رابطه با آخرين وضعيت اجراي پروژه گفت: [سالانه 4 هزار و 500 تن نيترات وارد آب تهران مي‌شود كه افزايش بيش از حد آن خطرات جدي را به همراه دارد. وي با انتقاد از فقدان چرخه سالم بازگرداني آب در تهران، خاطرنشان كرد: هم اكنون 18 درصد جمعيت شهر تحت پوشش شبكه فاضلاب قرار دارند در حالي كه اين ميزان در كشورهاي منطقه به 30درصد مي‌رسد. مديرعامل شركت آب و فاضلاب شهر تهران با بيان اين كه اعتبار مورد نياز براي اجراي شبكه فاضلاب بر اساس نرخ سال 85، 2 هزار و 500 ميليارد تومان است، اظهار داشت: با توجه به برآورد مذكور سالانه به اعتباري بالغ بر 180 ميليارد تومان نياز داريم تا بتوان طي 15 سال آينده اجراي پروژه فاضلاب تهران به پايان برسد. وي تأكيد كرد: در صورتي كه اعتبار مصوب رئيس‌جمهور (50 ميليارد تومان در سال) براي اجراي پروژه به موقع پرداخت شود عمليات اجرايي احداث شبكه فاضلاب تهران به 24 سال زمان نياز دارد اما اگر پروژه با اتكا به منابع شركت آب و فاضلاب (سالانه 20 ميليارد تومان) بخواهد اجرا شود، با اطمينان مي‌توان گفت اتمام پروژه 132 سال طول مي‌كشد. به گفته رياضتي سرانه انشعاب فاضلاب براي هر شهروند سالانه 300 هزار تومان است كه در حال حاضر حدود 70 هزار تومان آن توسط دولت پرداخت مي‌شود.
وي ادامه داد: با توجه به افزوده شدن سالانه 40 هزار انشعاب به شهر تهران، 107 ميليارد تومان اختلاف قيمت بين نرخ واقعي انشعاب و اعتباري كه از مردم و دولت دريافت مي‌شود، وجود دارد.
بر اساس اين گزارش، رسول خادم رئيس كميسيون بودجه شوراي شهر تهران بعد از اتمام گزارش مذكور با اشاره به مشكلات مربوط به عدم اجراي طرح احداث شبكه فاضلاب شهر تهران گفت: با وجود آن كه 13 سال از آغاز اجراي پروژه مي‌گذرد اما پيشرفت فيزيكي آن هنوز به 30 درصد هم نمي‌رسد.
وي خاطرنشان كرد: تأسيسات احداث شده نيز نياز به بازسازي دارند. معصومه ابتكار عضو كميسيون عمران شوراي شهر تهران نيز خواستار تعيين شدن ميزان هزينه كرد اعتبار دريافت شده و ارزيابي تناسب آن با ميزان پيشرفت فيزيكي پروژه شد.
براساس اين گزارش،‌ يك فوريت طرح پيشنهاد تأمين بودجه مورد نياز سال 88 شركت فاضلاب شهر تهران به اتفاق آرا به تصويب رسيد.
=========================================================

آب تهران آلوده هست؟ نيست؟


جامعه ایران به تازگی اخبار شوک آور آلودگی برنج های هندی وارداتی را فراموش کرده ،اما داستانی مشابه مجددا افکار عمومی جامعه ایران به ویژه شهروندان تهرانی را به خود جلب کرده است.در روزهای اخیر اخبار مربوط آلودگی آب تهران در صدر اخبار اجتماعی و زیست محیطی کشور است. اگرچه مشکلات آلودگی آب شرب قبل از این از شهرهای جنوبی کشور به ویژه خوزستان گزارش شده بود و برخی شهرستانها سالهاست که با مشکل طعم و مزه آب دست و پنجه نرم می کنند اما در سنوات قبل همواره آب تهران به گوارایی شهره بوده است. اما در سالهای اخیر با رشد جمعیت، افزایش جمعیت، توسعه شهری و مهاجرت و گسترش تهران نیاز به منابع جدید آب را ایجاد کرده که تاثیر محسوسی بر کیفیت آب تهران گذاشته است. این تاثیر به گونه ای است که دیگر از آبهای سطحی برای تامین آب شرب استفاده نمی شود و چاهها از منابع جدید تامین آب تهران هستند.
آغاز ماجرا: وزارت بهداشت وارد می شود!
اگرچه در داستان برنجهای آلوده هندی وزارت بهداشت می کوشید از شدت بار انتقادهای سازمان استاندارد علیه کیفیت برنجها بکاهد و با نظرهایی مانند: آلودگی برنج‌ها را نه تأیید و نه رد می‌كنیم! و لزوم مخلوط کردن برنجهای مشکوک به آلودگی با برنجهای دیگر به منظور کاهش آلودگی!! در عمل تلاش کرد انتقادات رسانه های گروهی ،نمایندگان مجلس و افکار عمومی را بکاهد و نگرانیهای مردم را کاهش دهد ،این بار خود وارد ماجرای آلودگی آب تهران شده و آب تهران را در مناطقی دارای آلودگی بالاتر از استاندارد به نیترات اعلام کرده است.
حرفهای خانم وزیر:نقطه آغاز ماجرا
وقتی مجلس به خانم دکتر وحید دستجردی به عنوان تنها وزیر زن از میان 3 نامزد وزارت مونث رای اعتماد داد هیچ ناظری گمان نمی کرد که این وزیر به اندازه وزیر جوان دولت نهم یعنی دکتر لنکرانی خبرساز شود. قطعا به خاطر دارید که خانم وزیر
دستور ابطال و تعویق آزمون دستیاری را به علت تخلفات مرتبط به آزمون صادر کرد. این ماجرا اگرچه ظاهرا به ضرر وزارت بهداشت و ساختار اداری آن بود اما در میان مدت قطعا به سود نظام بهداشتی کشور خواهد شد.این بار نیز خانم وزیر طی مصاحبه ای که آغازگر موج رسانه ای عظیمی شد ماجرای آلودگی آب تهران البته در بخشهایی را به شرح زیر اعلام کرد:
دربرخی از نقاط تهران آب شرب دارای نیترات بالا تر از حد مجاز است که من این را چند روز پیش هم متذکر شدم و در پی آن تنها به بانوان باردار و کودکان هشدار برای مصرف این آب می دهیم. من یقین دارم که دوستان در وزارت نیرو هم زحمت می کشند و تمام سعی خود را به کار می گیرند تا به طرق مختلف از جمله رقیق سازی آب سالم به دست مردم برسد .در آزمایشات ما نشان داده شده که نیترات کمی از حد مجاز بالاتر بوده که برای کودکان زیر دوسال و شیر خوار مضر است و در 9 ماه دوره بارداری و بهتر است از آب لوله کشی استفاده نکنند .
وزیر بهداشت:به هر حال وزیر نیرو هم خودش باید پاسخ دهد . اما من تنها برای این دو گروه از افراد جامعه آب تهران را آلوده اعلام کردم نه برای همه مردم.
او در ادامه در پاسخ به این سوال خبرنگار که به هر حال آب لوله کشی برای افرادی که متذکر شدید ناسالم است ،وزیر نیرو همان آب لوله کشی را سالم اعلام کرده است و ناسالم بودن آن را انکار می کند. گفت: ما سه دانشگاه در تهران داریم که آزمایشات خود را تهیه کرده و هر هفته به وزارت بهداشت تحویل می دهند . وزارت نیرو هم آزمایشگاه مجهز خود را دراین رابطه دارد .
ضمن اینکه من باز هم تکرار می کنم این آب برای شرب مردم عادی آب سالمی است و تمام مردم در همه رده های سنی می توانند از آن استفاده نمایند تنها زنان باردار و کودکان از استفاده آن منع می شوند .
می توان از سخنان وزیر بهداشت درباره آب تهران 3 نکته اساسی را برداشت کرد:
1- آب بخشی از تهران و نه تمام آن آلوده به نیترات است
2-این آب برای نوزادان و مادران باردار خطرناک است
3-مابقی مردم می توانند از این آب استفاده کنند

وزارت نیرو و آب و فاضلاب: شدیدا تکذیب می کنیم!!
بنا به سنت تاریخی و اجتماعی موجود در ایران زمین هر خبر بد، نقد و یا نقطه ضعف کاری تکذیب می شود و مسوولین آب و فاضلاب از این قاعده مستثنی نبودند. مدیر عامل شركت آب ‌و فاضلاب استان تهران ضمن تكذیب هرگونه آلودگی آب تهران، اخبار مربوط به آلودگی و میزان بالای نیترات موجود در آب برخی مناطق تهران را بی‌اساس خواند. وی در خصوص كیفیت آب تهران، افزود: در گذشته یكی از مشخصه‌های تهران، آب این شهر بوده است و این آب هیچ مشكلی ندارد.
وزیر نیرو هم تلاش کرد به شکلی این موضوع را تکذیب و یا حداقل کمرنگ نماید:
نیترات آب تهران كنترل شده است،نیترات آب تهران یك موضوع سنواتی بوده و موضوع جدیدی به تازگی اتفاق نیفتاده است، ضمن اینكه اظهارنظر وزیر بهداشت در مقابل سوالی بوده كه خبرنگاران مطرح كرده‌اند.

مدیر عامل شركت آب ‌و فاضلاب استان تهران: در گذشته یكی از مشخصه‌های تهران، آب این شهر بوده است و این آب هیچ مشكلی ندارد.
برخی روزنامه ها مانند کیهان،ایران وطن امروز نیز به صورت کلی موضوع آلودگی آب برای نوزادان و مادران را پوشش ندادند.
استاندار تهران: تکذیبی که شبیه تایید بود:
اگرچه خبر تکذیبیه استاندار تهران مرتضی تمدن با تیتر خیلی قاطع : آب تهران کاملا بهداشتی و سالم است و حاضرم بر سر این موضوع مناظره کنم، بسته شده بود اما ادامه صحبتهای تمدن حرفهای خانم وزیر را تایید می کرد:
تا 24 ساعت آینده کوچه ها و محلات شهر تهران که از آب شرب با نیترات بالا برخوردارند به مردم معرفی می شوند!!!
او در ادامه اعلام کرد اگرچه آب تهران سالم است اما مادران شیرده، باردار و نوزادان نباید از آن استفاده کنند!!!!!!
شهر ری،خانی آباد ،نازی آباد و یافت آباد تهران: نقطه های سیاه آلودگی آب:
رئیس اداره آب و فاضلاب وزارت بهداشت اعلام كرد آب شهر ری و محله‌های خانی آبادو نازی آباد آلوده به نیترات است.
علیرضا شقاقی، رئیس اداره آب و فاضلاب وزارت بهداشت اعلام كرد: «در حال حاضر به غیر از منطقه 6 آب و فاضلاب تهران(شهر ری و محله‌های خانی آباد،نازی آباد ) در سایر مناطق مشكل آلودگی آب مصرفی وجود ندارد و مردم نگران نباشند. كارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت به‌طور مرتب عمل پایش كیفیت آب از پشت سد تا شبكه خانگی را انجام می‌دهند و كیفیت آب مداوم كنترل و بررسی می‌شود.»
توزیع رایگان آب معدنی در یافت آباد:
در مقابل سخنان استاندار تهران که نهایتا آب تهران را سالم دانسته بود مواضع دکتر مرندی نماینده مجلس و وزیر سابق
بهداشت خواندنی است: تا زمانی که در این زمینه به قطعیت نرسیده ایم نمی توان اظهار نظر کرد. بنده نیز به دلیل همین ابهامی که وجود دارد اصرار داشتم این موضوع در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح و بررسی شود. نماینده مردم تهران با اشاره به اظهارات مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر اینکه آب تهران در برخی مناطق آلوده است، افزود: وزیر بهداشت به اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفته مشکل همان است که گفتم.
مرندی به جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مسئولان وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: وزارت نیرو نقشه ای تهیه کرده که وضعیت سلامت آب تهران بر روی آن مشخص است. بر همین اساس دو نقطه را بر روی این نقشه معرفی کرده که از معدود نقاطی است که مشکل آلودگی آب دارد و به عنوان نقاط سیاه معرفی شده است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از توزیع آب سالم و بسته بندی شده توسط وزارت نیرو در این دو نقطه از تهران خبر داد و گفت: مسئولان وزارت نیرو گفته اند تا زمان حل مشکل آب در این دو نقطه، آب سالم و بطری شده را به صورت رایگان در این نقاط توزیع می کنند.
مسئولان وزارت نیرو گفته اند تا زمان حل مشکل آب در این دو نقطه، آب سالم و بطری شده را به صورت رایگان در این نقاط توزیع می کنند.

تامینی عضو کمیسیون بهداشت مجلس یکی از این مناطق را یافت آباد اعلام کرده و گفته:، میزان نیترات در یافت آباد در حد بسیار بالا و به نحوی است که قابل استفاده نیست.

وزیر نیرو: ماجرای آلودگی آب یک شوی رسانه ای است
اما نهایتا وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیات دولت آب پاکی را به دست رسانه ها ریخت و گفت:
آب شرب تهران سالم است و موضوع آلودگی آن به نیترات "شوی رسانه‌ای" بود. در تمام آبهای آشامیدنی نیترات وجود دارد، اما مهم حد مجاز نیترات موجود در آب است که باید کنترل شود.براساس معیارهای جدید جهانی، موضوعات تازه ای درباره بحث نیترات در آب مطرح است. به عبارت دیگر، اگر میزان نیترات موجود در آب تا 100 پی پی ام باشد و در صورتی که آب شهرها آلودگی میکروبی نداشته باشد این آب سالم است.
نتیجه گیری:
اگرچه سخنان وزیر بهداشت ناظر به آلودگی بخشی از آب تهران به نیترات بود و صرفا توصیه شد زنان باردار و نوزادان از این آب استفاده نکنند اما توسط برخی رسانه ها و افکار عمومی مساله به شکل آلودگی کل آب تهران تعبیر شد.اما در مقابل وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب نیز حاضر به پذیرفتن این که بخشی از مناطق تهران داری کیفیت نامطلوب آب هستند، نشدند.
در هر حال آنچه را می توان از لابه لای اظهارات متناقض مسئولان و مدیران مربوطه متوجه شد این است که آب تهران در برخی از نقاط قابل آشامیدن نیست اما هر فردی به زعم مسئولیتی که بر عهده دارد اظهارنظر می کند و می خواهد بار مسئولیت را از دوش خود بردارد. در این بین سلامت مردم و به خصوص مادران باردار و کودکان که وزیر بهداشت به آن اشاره کرده از اهمیت بالایی برخوردار است که می بایست در اقدامی عاجل نسبت به حل این مشکل تلاش شود تا مردم از نگرانی خلاص شوند.
حال این سوال در افكار عمومی وجود دارد كه اگر بخشی از آب برخی مناطق تهران آلوده نیست چرا وزیر بهداشت این موضوع را رسانه‌ای كرد و اگر واقعیت دارد چرا وزیر نیرو آن را كتمان می‌كند؟
گروه جامعه وسیاست

نظر ات خوانندگان:
- ناشناس
چند وقت پیش توشهرمون با کمیه آب مواجه شدیم گفتن مشکل از لوله ها است لوله ها رو باز کردند دیدن توش دو تا سه تا بچه قورباغه بوده بابای منم حضور داشت و باچشمای خودش دیده بود از اون موقع تا الان ما از تصفیه آب استفاده می کنیم این حرفارو باید به کی زد واقعا؟؟؟هیچ کس حرفتو گوش نمیکنه.
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

تفاوت كيفيت آب لوله كشي در تهران براى بالاشهري وبائين شهري

پستتوسط najm134 » شنبه جولاي 16, 2011 6:49 pm

آب معروف تهران /=/ آب سنكساز كليه
کیفیت چندگانه آب در مناطق مختلف شهر تهران به هیچ عنوان قابل انکار نیست اما آنچه در این میان اهمیت دارد، اخذ یکسان هزینه آب بها در تمام مناطق شمالی و جنوبی پایتخت است. این درحالی است که سالیان سال است که فرو دست نشینان پایتخت آبی پر از املاح و مخلوط با آب‌های سطحی را برای نوشیدن استفاده می‌کنند و فرادستان کلانشهر تهران از آب با کیفیت بالا نه تنها برای نوشیدن که برای پر کردن استخرهایشان استفاده می‌کنند.
مناطقی جنوبی و حاشیه‌ای تهران به جرم حاشیه نشین بودن از کمترین امکانات زندگی برخوردارند. کیفیت بد آب در این مناطق به حدی است که جز استفاده از آب معدنی در این مناطق برای ساکنان آن چاره‌ای باقی نمی‌ماند اما عده زیادی نیز به دلیل فقر اقتصادی توان خریدن آب معدنی را ندارند و به ناچار از آب‌های لوله کشی که مخلوطی از آب آشامیدنی و آب‌های سطحی است استفاده می‌کنند و لاجرم به انواع بیماری‌های کلیوی و پوستی دچار می‌شوند. اکثر پزشکانی که در این مناطق به طبابت مشغول هستند نیز بر این موضوع صحه می‌گذارند که کیفیت آب در این مناطق مطلوب نیست .
دکتر حسن اعلایی نیا، پزشک عمومی در خصوص بیماری‌هایی که در منطقه ۱۵ در خصوص آب آلوده و مملو از املاح وجود دارد، گفت: ‌تا دو سال قبل به محض وقوع بارندگی به دلیل مخلوط شدن آب‌های سطحی با آب شرب تعداد مراجعه‌کنندگانی که مبتلا به بیماری‌های اسهال و استفراغ می‌شدند زیاد بود که این بیماری در اثر نوشیدن آب آلوده به فاضلاب گریبانگیر شهروندان می‌شد. وی تاکید کرد: اما در ۳ ، ۴ ماه گذشته که شرکت آب و فاضلاب اقدام به جداسازی شبکه فاضلاب شهری کرده مشکلات نیز کمتر شده است.
دکتر اعلایی نیا در عین حال تاکید کرد:‌ اما به دلیل رسوب بالای آب و املاح زیاد آن،‌ بیماری سنگ کلیه از سال‌های گذشته در میان شهروندان این منطقه افزایش پیدا کرده است. وی با بیان این نکته که بیماری‌های پوستی و ریزش مو نیز از دیگر عوارض املاح و رسوب بالای آب در منطقه است، گفت: شیوع این بیماری‌ها نیز در این منطقه و مناطق جنوبی تهران قابل انکار نیست.
هر که بامش بیش، کیفیت آب شربش بهتر
شهروندان ساکن در مناطق جنوبی پایتخت اگر چه بیشترین سهم را در به ثمر رساندن انقلاب و پیش برد جنگ تحمیلی داشتند اما سهم آنها از امکانات عادلانه شهری بسیار ناچیز است. حسین احمد پور،‌ عضو شورا یاری محله مینایی در منطقه ۱۵ تهران می‌گوید: ‌آب این منطقه دارای رسوب بالایی است و ذرات معلق زیادی دارد. وی افزود:‌به دلیل اینکه چاه‌های این منطقه سطحی است آب منطقه یا چاه‌های فاضلاب مخلوط شده و وارد لوله‌های آب شرب می‌شود و نوشیدن این آب باعث بروز مشکلات عدیده‌ای در این باره شده است.
وی با بیان این نکته که آب منطقه فشار کمی در تمام طول سال دارد، افزود:‌ ابتلا به بیماری‌های پوستی و کلیوی کمترین عوارضی است که شهروندان این منطقه در اثر نوشیدن آب به آن مبتلا می‌شوند.
منطقه ۲۰ ناسالم‌ترین آب را دارد
منطقه ۲۰ تهران که به عنوان شهر سالم از آن نام برده می‌شود وضعیتی مشابه و شاید بدتر از دیگر مناطق جنوبی دارد. این منطقه به دلیل واقع شدن در جنوبی‌ترین نقطه تهران میزبان فاضلاب‌هایی است که از مناطق شمالی تهران به پایین سرازیر می‌شوند و به حکم طبیعت در اثر سطحی بودن چاه‌های آب فاضلاب‌ها با این آب‌ها مخلوط می‌شوند و برای استفاده به خانه‌های شهروندان می‌روند.
کیفیت پایین آب در این منطقه باعث شده تا اکثر شهروندان به استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب روی بیاورند این در حالی است که به گفته کاظم افخم، دبیر شورایاری محله عباس آباد،‌ با وجود وضوح آلودگی آب در این منطقه و مشکلاتی که شهروندان در استفاده از آب شرب دارند مراجع رسمی زیر بار آلودگی آب این منطقه نمی‌روند ولی پزشکان مستقر در این محله از غیر بهداشتی بودن و کیفیت پایین آب گله دارند.
آب جنوب تهران مشکلی ندارد
با وجود اینکه اهالی جنوب تهران از کیفیت پایین آب ناراضی هستند، ‌مسئولان شرکت آب و فاضلاب وجود این مقدار املاح در آب را طبیعی می‌دانند و معتقدند این املاح و رسوبات مشکلی متوجه سلامت مردم نمی‌کند. یک کارشناس اداره بهداشت محیط مرکز شرق تهران با بیان این نکته که این لحظه هیچ‌کدام از املاح آب مناطق جنوبی تهران بیشتر از حد مطلوب نبوده، گفت:‌ با اطمینان خاطر می‌گویم که شهروندان می‌توانند با خیال راحت از آب شبکه شهری استفاده کنند و هیچ مشکلی متوجه آنها نیست.
مهندس سعید زهرایی تاکید می‌کند:‌ در تمام نمونه برداری‌های انجام شده در تمام مناطق تحت پوشش شبکه بهداشت شرق تهران هیچ آلودگی میکروبی مشاهده نشده است و عدم وجود کلی فرم در آب (عامل باکتریایی)‌ نشان دهنده این است که هیچ عامل بیماری زایی در آب وجود ندارد و وقتی این عوامل نباشد نشان دهنده این است که آب از نظر میکروبی سالم است.
وی درعین حال تصریح کرد:‌وجود بیماری‌هایی کلیوی نه تنها مربوط به سنگینی و وجود املاح در آب منطقه نمی‌شود بلکه این بیماری وابسته به شرایط فیزیولوژی افراد است. کارشناس اداره بهداشت محیط مرکز شرق تهران افزود: کیفیت آب در خصوص پارامترهای شیمیایی از نظر وجود املاح مضر و سایر املاح مفید مرتبا بررسی می‌شود و در حال حاضر میزان املاح و رسوبات آب موجود در مناطق در حد مجاز است .
دکتر محمد باقر اسلامیان متخصص داخلی که در منطقه ۲۰ تهران مطب پزشکی دارد اما نظری بر خلاف مهندس زهرایی دارد. وی معتقد است وجود املاح در آب برخی نقاط دومین عامل ایجاد سنگ‌های کلیوی بعد از مسائل‌ارثی و ژنتیکی است .
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگى آب زنجان

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آگوست 24, 2011 3:36 pm

سابقه و هدف: شهر زنجان با جمعيتی بالغ بر سی صد هزار نفر در حال حاضر از منابع آب زيرزمينی جهت شرب استفاده نموده و هم اينک به دليل دفع غيراصولی فاضلاب شهری و نيز کاهش نزولات جوی طی دهه گذشته در معرض خطر کمبود جدی و آلودگی آب می باشد. از اين رو به دليل اهميت موضوع بهداشت آب، اين تحقيق جهت تعيين برخی خصوصيات مهم شيميايی و ميکروبی منابع آب آشاميدنی شهر زنجان طی سال های 80-79 صورت گرفت. روش ها: تحقيق از نوع توصيفی بوده و طی آن ازکليه چاه های تامين کننده آب آشاميدنی شهری طی چهار فصل نمونه های متعدد در مجموع به تعداد 280 نمونه جهت بررسی شيميايی و ميکروبی اخذ شد. مقادير مربوط به نيترات، نيتريت، کلريد، کل کلی فرم ها و کلی فرم های مدفوعی با روش اسپکتروفتومتری، تيتراسيون آرژانتومتری و تخمير چند لوله ای کلی فرم ها اندازه گيری شد. برای تحليل آماری از آزمون کروسکال واليس استفاده شد.
يافته ها: در اين تحقيق 36 حلقه چاه آب آشاميدنی، بر اساس موقعيت محلی و احتمال خطر آلودگی، به دو دسته درون شهری (22 حلقه) و برون شهری (14 حلقه) تقسيم شدند. ميانگين غلظت نيترات، نيتريت و کلرور چاه های درون و برون شهری اختلاف معنی دار نشان داد (P<0.0003، P<0.03، P<0.0003). نيترات در برخی چاه های درون شهری بالاتر از استاندارد ولی نيتريت و کلرور کليه چاه ها کمتر از حد استاندارد بودند اما بصورت كلى نشان داد كه 11 درصد از آبهاى آشاميدنى زنجان داراى درصد نيترات بالا هستند.
مجموع نسبت غلظت واقعی نيترات و نيتريت به مقدار استاندارد آن ها ( شاخص سازمان جهانی بهداشت) نيز محاسبه و مشخص شد در 4 حلقه چاه فراتر از يک) بيش از حد مجاز) بود. در خصوص نتايج ميکروبی نيز هيچ چاه درون يا برون شهری آلودگی به کلی فرم ها و کلی فرم های مدفوعی نداشت.
نتيجه گيری و توصيه ها: اين تحقيق نشان داد که برخی از چاه های آب شرب شهر از نظر غلظت نيترات و نيتريت در شرايط نامطلوبی بوده و برخی نيز در معرض خطر آلودگی می باشند. توصيه می شود با توجه به مشخصات هيدروليکی، شبکه توزيع آب آشاميدنی شهر از نظر نيترات و نيتريت مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نياز راه کارهای مناسب اتخاذ شود.
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آب ساری آلودگی میکروبی و شیمیایی دارد؟ ندارد؟

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آگوست 24, 2011 3:44 pm

سخنگوی آب و فاضلاب مازندران گفت: آب آشامیدنی این شهر عاری از هرگونه آلودگی میکروبی و شیمیایی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی آب و فاضلاب شهری استان مازندران، در پی چاپ مطلبی در روز جاری در خبرگزاری فارس و سایر خبرگزاری‌های استان مبنی بر آلوده بودن آب آشامیدنی شهر ساری از لحاظ شیمیایی که توسط رئیس کمیسیون نظارت و بهداشت شورای شهر ساری عنوان شده بود، آب و فاضلاب استان مازندران پاسخنامه‌ای را بدین منظور به دفتر خبرگزاری فارس برای انعکاس ارسال کرده است.
این پاسخ‌نامه به امضای بهمن آذرمنش، مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آب و فاضلاب مازندران برای فارس رسید.
آذرمنش در این جوابیه آورده است: آب آشامیدنی شهر ساری و سایر شهرهای استان بر اساس دستورالعمل‌های شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به صورت مستمر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: فرایند ارزیابی شامل انجام آزمایش‌هایی از آب است که به صورت روزانه، ماهانه، فصلی و سالانه از تمام تأسیسات آبرسانی انجام می‌شود.
مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آب و فاضلاب مازندران خاطرنشان کرد: آزمایش‌های روزانه شامل سنجش میزان کلر، کدورت و ph آب از مخازن و شبکه آبرسانی، آزمایش‌های ماهانه شامل میکروبی، کلیفرم و … در سطح وسیعی در کلان شهر ساری انجام می‌شود و به صورت هفتگی به شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز ارسال می‌شود.
وی اضافه کرده است: آزمایش‌های سالانه نیز شامل فلزات سنگین، آفت‌کش‌ها و ترکیبات فرار است که به صورت مداوم انجام می‌شود.
آذرمنش افزوده است: مرکز بهداشت به عنوان دستگاه عالی نظارت بر کیفیت بهداشتی آب شرب به صورت روزانه و مستمر مورد ارزیابی قرار داده و سلامت و بهداشتی بودن آب آشامیدنی مردم همواره مورد تأئید قرار گرفته است.
وی در پایان اعلام کرده است: آب و فاضلاب استان به اطلاع تمام مردم شهر ساری می‌رساند که آب آشامیدنی این شهر عاری از هرگونه آلودگی میکروبی و شیمیایی است.
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگى آب مشهد

پستتوسط najm134 » چهارشنبه آگوست 24, 2011 4:02 pm

آبهاى زيرزمينى براى تأمين آب شرب و صنعتى در مناطق شهرى از اهميت زيادى برخوردارند.در شهر مشهد و حومه آن، مقدار قابل توجهى از آب مورد نياز از آبهاى زيرزمينى تأمين ميشود. از حدود 160 ميليون متر مكعب آب مصرفى اين شهر در سال كمى بيش از 140 ميليون متر مكعب و يا به عبارتى حدود 88 درصد آن از آبهاى زيرزمينى استحصال ميگردد. در سالهاى اخير در بسيارى از شهرهاى بزرگ به دليل استفاده روزافزون از مواد شيميايى محلول و همچنين نشت فاضلابهاى خانگى و صنعتى به داخل سفرههاى آب زيرزمينى كيفيت آبهاى زيرزمينى به شدت كاهش يافته است. هدف از اين تحقيق بررسى وضعيت نيترات به عنوان يك آلاينده مضر براى انسان در آبهاى زيرزمينى شهر مشهد ميباشد. در اين مقاله نتيجه بررسيهاى آزمايشگاهى روى نمونه هاى مختلف آبهاى زيرزمينى در نقاط مختلف شهر مشهد ارائه شده است. نتايج اين تحقيق نشان ميدهد كه در سالهاى اخير غلظت نيترات در چاههاى آب حفر شده در سفره آب زيرزمينى مشهد افزايش يافته و در برخى نقاط به بيش از 50 ميلى گرم در ليتر رسيده است. اين افزايش عمدتا مربوط به نشت فاضلابهاى خانگى به داخل آبهاى زيرزمينى ميباشد.علاوه بر اين، در چاههايى كه در حاشيه آنها فعاليتهاى كشاورزى صورت ميگيرد نيز ميزان غلظت نيترات زياد بوده كه منبع آلودگى آنها كودهاى شيميايى است.
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

ابتلا به بیماری قارچی در اثر شنا در خزر

پستتوسط najm134 » چهارشنبه ژوئن 13, 2012 12:10 am

هشدار در مورد احتمال ابتلا به بیماری قارچی در اثر شنا در خزر

عبدالرضا کرباسی، از مقامات ارشد سازمان محیط زیست ایران گفته است: "بهتر است مردم به دلیل آلودگی زیست محیطی دریای خزر از شنا کردن در آن پرهیز کنند، زیرا احتمال ابتلای آنها به بیمار‌های قارچی وجود دارد."

پیشتر علی آقازاده، نماینده پیشین رشت در مجلس ایران نیز گفته بود که آلودگی خزر برای همه آبزیان و پرندگان و از همه مهم‌تر برای انسان‌ها به علت استفاده خوراکی از ماهیان این دریاچه "بسیار خطرناک" است.
میزان آلودگی دریای خزر در سال های اخیر به حدی افزایش یافته است که که چندی پیش کارشناسان نسبت به انقراض دو گونه ماهی خاویار و کیلکا هشدار دادند.
کارشناسان، آلودگی دریای خزر را به چند نوع صنعتی، کشاورزی، میکروبی و بیولوژیکی تقسیم می‌کنند.
آقای کرباسی، در آبان ماه سال گذشته با اشاره به آلودگی آب دریای خزر گفته بود: "بیشترین آلودگی دریای خزر مربوط به آلودگی نفتی است."
او دلیل این آلودگی را فعالیت‌های نفتی ۴ کشور دیگر اطراف دریاچه خزر عنوان کرد افزود: "سهم سموم کشاورزی در آلودگی این دریاچه نیز رتبه دوم را دارد."
او در خصوص سهم ایران در آلوده کردن آب دریای خزر گفته که سهم ایران نسبت به سایه کشورهای همسایه خزر در ایجاد آلودگی میکروبی بیشتر است، چرا که تعداد جمعیت ساحل نشین ایران به مراتب بیش از سایر کشورها است، به همین دلیل با وجود اینکه سهم سرانه ایرانیان ساحل نشین در آلوده کردن دریا نسبت به سایر کشورها کمتر است، میزان کلی آلودگی ایجاد شده توسط آنها از سایر کشورها بیشتر می شود.
از دیگر دلایل آلودگی بزرگترین دریاچه جهان، رودخانه ولگا عنوان شده است. این رودخانه اصلی‌ترین رودخانه‌ای است که به خزر می‌ریزد و به گفته صاحبنظران آب آلوده را از مکان‌هایی با فاصله بیش از سه هزار کیلومتری به خزر می آورد.
یکی دیگر از تهدیدات خزر یک جاندار موسوم به "شانه‌دار مهاجم" است، این گونه ژله‌ای ۹ سال پیش به وسیله آب توازن کشتی از طریق کانال ولگا وارد دریای خزر شد. این گونه شانه دار از ژئوپلانکتون و لار و ماهیان تغذیه می‌کند که شرایط این جانوران را به خطر می‌اندازد.
ورود فاضلاب شهری و کارخانه‌ها به دریای خزر از دیگر معضلاتی است که به گفته صاحبنظران سبب آلودگی آب دریای خزر شده است.

خزر بزرگترین دریاچه، یا دریای محصور در خشکی، در روی کره زمین است.

کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر در سال ۱۳۸۲به امضای کشورهای حاشیه این دریا رسید، اما عدم رعایت موارد ذکر شده در این کنوانسیون سبب گسترش آلودگی شده است.
۵ کشور ساحلی دریای خزر هنوز در مورد رژیم حقوقی دریای خزر به توافق نرسیده اند، اما طی سال های گذشته برخی توافق های چند جانبه در مورد حفظ محیط زیست این دریا حاصل شده که به نظر می رسد در عمل تاثیر چندانی در کاستن از نگرانی های روز افزون در مورد به خطر افتادن حیات آبزیان و گیاهان دریای خزر نداشته است
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

شور شدن عمدی آب شهرها با میلیون‌ها کیلوگرم نمک!

پستتوسط najm134 » سه شنبه اکتبر 14, 2014 12:50 pm

منابع آب زیرزمینی کشور، طی پنجاه سال اخیر در معرض تخریب های متعدد قرار گرفته که حفر دهها هزار حلقه چاه مجاز و غیر مجاز و برداشت بی رویه و بیش از ظرفیت تجدید پذیری ذخایر آبی مهمترین و شناخته شده ترین عامل آن است.

دکتر داود صفائی، مبتکر سیستم رسوب زدایی الکترونیکی تجهیزات انتقال آب در گفت‌و‌گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب همچنین اظهار داشت: اما بحران بزرگی که در سایه این بحران پنهان مانده است، پدیده «شور کردن عمدی منابع آبی» است که متاسفانه مهمترین و در دسترس ترین منابع آب های شیرین شهر های بزرگ را در معرض تهدید و تخریب قرار داده است.

وی افزود: بحران آب در کشور به طور کامل توجه مسوولان آب و محیط زیست کشور را به خود جلب کرده و توجه آنان را از بحران دیگری که پدیده «شور کردن عمدی آب» است منحرف کرده تا آخرین منابع آب شیرین توسط صنایع و تاسیسات ساختمانی به سرعت تبدیل به آب شور شود.

شوری عمدی آب، چرا؟
وی گفت: پدیده شور کردن عمدی منابع آبی ناشی از کاربرد یک فن آوری منسوخ قرن نوزدهمی است که همچنان در کشور ما رواج دارد. تاسیسات گرمایش و سرمایش ساختمان ها و فعالیت هزاران دیگ بخار در صنایع کوچک و بزرگ کشور موجب بروز پدیده ای می شود که کارکرد این تجهیزات را مختل کرده و تا توقف کامل آنها ادامه می یابد. این پدیده عبارت است از تشکیل لایه های رسوب آب در جدار لوله ها، شیرآلات و سایر تجهیزات حرارتی و صنعتی.

صفائی خاطرنشان کرد: در قرن نوزدهم برای کاهش نرخ رسوب گذاری در تاسیسات و صنایع از فن‌ آوری تبادل یونی استفاده می شد تا با تزریق نمک در منبعی که رزین در آن ذخیره شده است، میزان کلسیم آب کاهش یافته و نرخ رسوب گذاری(تشکیل کریستال های کلسیم) در تاسیسات کاهش یابد. در این فرآیند به طور مثال در یک ساختمان بزرگ سالانه هشت هزار کیلوگرم پودر نمک در 70 هزار لیتر آب حل شده و سپس آب شور پس از دو یا سه روز گردش در سیستم حرارتی به چاه فاضلاب سرازیر می شود. این فرآیند معمولا هشت تا 10 بار در هر ماه تکرار می شود.

وی تصریح کرد: اگرچه این فن آوری از چندین دهه قبل در کشورهای توسعه یافته منسوخ شده و فن آوری های مدرن جایگزین آن شده است، اما در کشور ما شیک ترین و جدیدترین برج های تجاری و اداری و صنایع تازه تاسیس در تاسیسات خود همچنان از فن آوری قرن نوزدهمی استفاده می کنند و این فن آوری در تاسیسات تمامی ساختمان های وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست، صنایع، بهداشت، دانشگاه ها و... کشور در حال کار است و سالانه میلیون ها کیلوگرم نمک از معادن کویر با کامیون به ساختمان ها و شهرهای بزرگ حمل می شود و پس از شور کردن آب های شیرین و استفاده در تاسیسات به چاه ها و منابع آبی شهری سرازیر می شود!

به گفته صفائی، این فرایند عظیم مخرب آب، تازه تنها بخشی از این سناریوی تلخ است و قسمت دوم آن تزریق میلیون ها لیتر اسید برای حل رسوب باقی مانده در تاسیسات و صنایع است که فرایند شور کردن عمدی آب تنها روند آن را کند کرده است.

وی گفت: میزان استفاده از اسید برای یک ساختمان بزرگ در حدود دوهزار لیتر اسید در سال است اما ابعاد اسید شویی در صنایع بسیار بزرگتر است و با تانکرهای بزرگ، اسید رابا لوله ها پمپ آن به داخل مبدل های حرارتی و سایر تجهیزات پمپ می کند و سپس آب اسیدی به چاه های فاضلاب سرازیر می شوند.

صفائی خاطرنشان کرد: سالانه بین 5 تا 20 درصد نرخ شوری در شهرها و نواحی صنعتی افزایش یافته و در شرایط کنونی بحران خشکسالی اثرات مخرب "شور کردن عمدی" منابع آب های شیرین اهمیت پیشگیری از این پدیده را برجسته تر می‌کند.

پدیده شوری تدریجی منابع آبی شیرین موجب هزینه های سنگین نمک زدایی برای تامین آب شرب شهرها می شود در حالی که وابستگی شهرها به منابع آب های زیر زمینی افزایش می یابد. فرایند انتقال نمک به شهرها باساخت ساختمان های جدید و افزایش جمعیت نیز افزایش می یابد.

وی افزود: تاثیر منفی دیگر شور کردن آبها بر خاک حاصلخیز نواحی نزدیک به شهرها است زیرا با آبیاری با آبهای شور، نمک در خاک رسوب کرده و میزان شوری خاک افزایش می یابد. بر اثر افزایش میزان نمک در خاک، تولیدات کشاورزی کاهش یافته تا جایی که دیگر امکان کشت و زراعت کاملا از بین می رود؛ بنابراین فرایند انتقال نمک از معادن به شهرها و استفاده در تاسیسات ساختمانی و صنایع موجب خسارت سنگین به حوزه آب های شیرین و کشاورزی کشور می شود.

صفائی در عین حال از بی تفاوتی مدیران حوزه آب به نابودی سیل آسای منابع آب شیرین در اثر پدیده مخرب «شور کردن عمدی آب» انتقاد و خاطرنشان کرد: ظاهرا مسوولان، این پدیده را امری اجتناب ناپذیر می دانند و نسبت به آن تسلیم شده اند و در ثانی نسبت به روش های پیشگیری رویکرد مناسب و در خوری نشان نمی‌دهند یا اگر اقدامی هم شده به افکار عمومی اطلاع رسانی نشده است.

البته شاید یکی از دلایل پنهان ماندن فرایند مخرب «شور کردن عمدی آب» این نکته باشد که این عمل در زیرزمین های ساختمان ها انجام می شود که کارشناسان، مدیران و مردم کمتر ممکن است به آنجا بروند و شاهد چنین عملی باشند و هرگاه مهندسی در تاسیسات حضور یابد، تنها نگرانی او عملکرد تاسیسات و تامین سرمایش یا گرمایش ساختمان است.

یک فن آوری برای پیشگیری
صفائی و همکارانش چند سالی است که با طراحی و بومی سازی فن آوری رسوب زدایی با شیوه الکترونیکی در قالب شرکت دانش بنیان بهرشد در تلاشند مدیریت منابع آب ایران و سازمان حفاظت محیط زیست را به جلوگیری از این پدیده مخرب ترغیب کنند اما به گفته وی، در حالی که پس از 10 ماه مکاتبه و جلسات کارشناسی با مدیریت آب، مدیریت مرکز تحقیقات وخودکفایی صنعتی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در اواخر سال 88 این فن آوری را به مدیران عامل تمامی شرکت ها ی آب و فاضلاب شهری و روستایی سراسر کشور با عنوان «جهت اطلاع و بهره برداری» معرفی کرده، طی چهار سال اخیر کوچکترین اقدام عملی در حوزه آب در زمینه ترویج و یا حمایت از این فن آوری بومی سازی شده و ملی به عمل نمی آید و پیشگیری از روند مخرب "شور کردن عمدی آب" همچنان بدون مدیریت رها شده است تا فرصت طلایی جلوگیری از شور کردن عمدی میلیون ها لیتر آب شیرین از دست برود.

وی در پایان با اشاره به این که در کشورهای توسعه یافته با روش های گوناگون در پی حفظ و نگهداری منابع آبی شیرین به عنوان ذخایر مهم حیات و دارایی های استراتژیک ملی هستند ابراز امیدواری کرد لااقل در شرایط موجود که بحران کمبود آب بیش از گذشته ابعاد خطرناک خود را به رخ می کشد، مدیریت آب و محیط زیست کشور با جایگزینی فناوری‌های رسوب‌زدایی از انتقال سالانه میلیون‌ها کیلوگرم نمک به شهرها و «شور کردن عمدی منابع آبی شیرین» جلوگیری کنند.

نظرات کابران :
عمل شوری آب و خشک شدن درختان نیاوران هم همین نمک پاشی های شهرداری در زمستانه .... چند بار بگم برادر من یکی چرا نمیره خیابان زینعلی ناحیه 5 منطقه یک را ببینه که دقیقا از تقاطع پور ابتهاج تا خیابان ششم زینعلی 17 درخت چنار قدیمی بطور 100 در صد خشک شدن . شهرداری نمیاد ببره که بلکه ما دست بزنیم و ازمونجریمه بگیره ؟ هر بادی که میاد شاخه ها روی سرو کله مردم میریزه .....

اضافه کنید به آن پاشیدن نمک به میزان فراوان در روزهای برفی در سطح جاده ها و خیابانها که گاهاً بیشتر از خود برف است و در نهایت اضافه شدن این نمگ در طبیعت و نفوذ آن به آبهای زیر زمینی!!!!!!!!!!!!!

این مساله که گفتید دربرابر مقدار نمکی که شهرداری برای برف روبی و آب کردن برفها توی خیابونها میریزه هیچه
najm134
 
پست ها : 1929
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

آلودگی میکروبی عامل پلمب آب معدنی دماوند

پستتوسط pejuhesh232 » دوشنبه اکتبر 05, 2015 1:27 pm

آلودگی میکروبی عامل پلمب آب معدنی دماوند


وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آلودگی به میکروب سودوموناس را عامل پلمب آب معدنی دماوند اعلام کرد و گفت: 11 تولید کننده آب معدنی و آشامیدنی دیگر اگر تا سه ماه آینده مشکلات را اصلاح نکنند، اسامی آنها نیز اعلام می شود.

به گزارش «شیعه نیوز»، سیدحسن هاشمی روز یکشنبه درباره روند برخورد با تولید کنندگان آب معدنی و آشامیدنی متخلف افزود: وزارت بهداشت بنابر وظیفه ذاتی خود بر شرکت های تولید آب معدنی و آشامیدنی نظارت دائم دارد و اگر تخلفی صورت گیرد به سرعت با متخلفان برخورد می شود.

وی گفت: این بار نیز پس از بررسی کیفیت آبهای بسته بندی تولیدی در داخل، مشخص شد که 12 شرکت کیفیت لازم را ندارد و به آنان تذکرات لازم برای اصلاح فرایند تولید و رفع مشکلات داده شد.

وزیر بهداشت افزود: اغلب این شرکت ها تذکرات وزارت بهداشت را جدی گرفتند و با توقف روند تولید، اصلاح مشکلات را آغاز کردند که از آنها راضی هستیم. فقط یک شرکت بر تخلف خود اصرار داشت و توزیع محصولات آلوده را متوقف نکرد که نام آن در رسانه ها اعلام شد.
هاشمی ادامه داد: بقیه شرکت های تولید کننده نیز مطمئن باشند که اگر تخلفات آنها ادامه یابد از سه ماه بعد اسامی همه آنها را در بدو تشخیص تخلف، در رسانه ها اعلام می کنیم، تا همه مردم بدانند. وضعیت کیفیت آبهای معدنی و آشامیدنی بسته بندی شده نیز از این پس در یک سایت مشخص به مردم اعلام می شود.

وی تاکید کرد: شرکت هایی که به تخلف خود اصرار داشته باشند، هم به دستگاه قضایی معرفی می شوند و هم بطور رسمی اسامی آنها از طریق رسانه ها اعلام خواهد شد.
وزیر بهداشت در مورد شرکتی که نام آن اعلام شد نیز توضیح داد: این شرکت اکنون پلمب است و حق توزیع آب بسته بندی شده را در بازار ندارد، البته این ممنوعیت دائمی نیست و اگر خط تولید محصولات آن از آلودگی پاک شود، طبیعی است که به سرعت تولید آن از سر گرفته می شود.

هاشمی در پاسخ به اینکه چرا با وجود پلمب این شرکت محصولات آن همچنان در بازار عرضه می شود، گفت: اگر محصولات این شرکت در بازار هست، تخلف است و مسئولان این شرکت موظف هستند هر سریعتر این محصولات را از بازار جمع کنند و تاکنون نیز باید این کار را انجام می دادند. البته به مردم اطلاع رسانی شده که این محصول را مصرف نکنند و خط تولید آن نیز متوقف شده است.
وزیر بهداشت در پاسخ به اینکه نوع آلودگی میکروبی محصولات آب این شرکت چه بوده، گفت: محصولات این شرکت به میکروب سودوموناس آلوده بوده است که می تواند برای انسان مضر باشد.

سودوموناس یک میکروب و پاتوژن بیماری زا و فرصت طلب است.
این باکتری از سیستم ایمنی ضعیف افراد سوءاستفاده و در بافت های بدن انسان عفونت و سموم مضر ایجاد می کند.
میکروب سودوموناس می تواند عفونت های مجاری ادراری، سیستم تنفسی، التهاب و آماس پوست، عفونت های بافتهای نرم، باکتریمی( وجود باکتری در خون)، عفونت های استخوان و مفاصل، عفونت های معده و روده ای و عفونت های سیستمیک متنوع بویژه در بیماران با سوختگی های شدید ، بیماران مبتلا به سرطان و ایدز که سیستم ایمنی آنها سرکوب شده، ایحاد کند.
حدود دو ماه پیش(مرداد گذشته)، وزیر بهداشت در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد که به سازمان غذا و دارو یک ماه فرصت داده تا وضعیت همه آبهای معدنی و آشامیدنی بسته بندی شده در کشور را مجدد بررسی کرده و مشخص کنند که کدام ها واقعا آب معدنی هستند و کدام ها آبهای دیگری هستند که به نام آب معدنی به مردم عرضه می شوند.

به گفته وی، در مورد آبهای بطری شده به خصوص آبهای چند منطقه خاص که اطلاعات آن را داریم مشخص شده که اطلاعات مندرج بر روی بسته بندی با محتوای آن یکسان نیست و باید با بررسی دقیق کارشناسی جلوی سوءاستفاده تولید کنندگان این اقلام گرفته شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد، علاوه بر آن، خود بطری و در آن نیز ممکن است از موادی ساخته شود که برای سلامت انسان مضر باشد.

یک ماه بعد از این اولتیماتوم( هشدار) وزیر بهداشت، سازمان غذا و دارو پس از بررسی 300 تولید کننده آب معدنی و آشامیدنی نتیجه را چنین اعلام کرد که 12 شرکت تخلفاتی داشتند که به آنها تذکر داده شده است.

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو البته چند روز بعد نام شرکت دماوند را به عنوان یکی از متخلفان اعلام کرد و گفت: این شرکت به دلیل عدم توجه به رفع آلودگی میکروبی و توقف تولید، با حکم قضایی مورد پیگرد قانونی است.
pejuhesh232
 
پست ها : 3657
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

بعدي

بازگشت به آلوده شناسى


cron
Aelaa.Net