دانش كهن (پيشرفته)

نشر گزارشات مفید برای توجه به حیات اعلی

مدير انجمن: najm134

دانش كهن (پيشرفته)

پستتوسط aelaa.net » سه شنبه مارس 15, 2011 2:42 am

دانش كهن (پيشرفته)
aelaa.net
Site Admin
 
پست ها : 909
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:21 am

رياضيات و مهندسي بيشرفته در ايران باستان

پستتوسط najm134 » سه شنبه مارس 15, 2011 3:18 am

رياضيات و مهندسي بيشرفته در ايران باستان
مهندسان هخامنشي راز استفاده از عدد پي (3/14 ) را دو هزار و 500 سال پيش كشف كرده بودند. آنها در ساخت سازه هاي سنگي و ستون هاي مجموعه تخت جمشيد كه داراي اشكال مخروطي است، از اين عدد استفاده مي كردند.تصوير
عدد پي( ۳.۱۴)در علم رياضيات از مجموعه اعداد طبيعي محسوب مي شود. اين عدد از تقسيم محيط دايره بر قطر آن به دست مي آيد. كشف عدد پي جزو مهمترين كشفيات در رياضيات است. كارشناسان رياضي هنوز نتوانسته اند زمان مشخصي براي شروع استفاده از اين عدد پيش بيني كنند. عده زيادي، مصريان و برخي ديگر، يونانيان باستان را كاشفان اين عدد مي دانستند اما بررسي هاي جديد نشان مي دهد هخامنشيان هم با اين عدد آشنا بودند.
«عبدالعظيم شاه كرمي» متخصص سازه و ژئوفيزيك و مسئول بررسي هاي مهندسي در مجموعه تخت جمشيد در اين باره،‌ گفت: «بررسي هاي كارشناسي كه روي سازه هاي تخت جمشيد به ويژه روي ستون هاي تخت جمشيد و اشكال مخروطي انجام گرفته؛ نشان مي دهد كه هخامنشيان دو هزار و 500 سال پيش از دانشمندان رياضي دان استفاده مي كردند كه به خوبي با رياضيات محض و مهندسي آشنا بودند. آنان براي ساخت حجم هاي مخروطي راز عدد پي را شناسايي كرده بودند.»
دقت و ظرافت در ساخت ستون هاي دايره اي تخت جمشيد نشان مي دهد كه مهندسان اين سازه عدد پي را تا چندين رقم اعشار محاسبه كرده بودند. شاه كرمي در اين باره گفت: «مهندسان هخامنشي ابتدا مقاطع دايره اي را به چندين بخش مساوي تقسيم مي كردند. سپس در داخل هر قسمت تقسيم شده، هلالي معكوس را رسم مي كردند. اين كار آنها را قادر مي ساخت كه مقاطع بسيار دقيق ستون هاي دايره اي را به دست بياورند. محاسبات اخير، مهندسان سازه تخت جمشيد را در محاسبه ارتفاع ستون ها، نحوه ساخت آنها،‌ فشاري كه بايد ستون ها تحمل كنند و توزيع تنش در مقاطع ستون ها ياري مي كرد. اين مهندسان براي به دست آوردن مقاطع دقيق ستون ها مجبور بودند عدد پي را تا چند رقم اعشار محاسبه كنند.»
هم اكنون دانشمندان در بزرگ ترين مراكز علمي و مهندسي جهان چون «ناسا» براي ساخت فضاپيماها و استفاده از اشكال مخروطي توانسته اند عدد پي را تا چند صد رقم اعشار حساب كنند. بر اساس متون تاريخ و رياضيات نخستين كسي كه توانست به طور دقيق عدد پي را محاسبه كند، «غياث الدين محمد كاشاني» بود. اين دانشمند ايراني عدد پي را تا چند رقم اعشاري محاسبه كرد. پس از او دانشمنداني چون پاسكال به محاسبه دقيق تر اين عدد پرداختند. هم اكنون دانشمندان با استفاده از رايانه هاي بسيار پيشرفته به محاسبه اين عدد مي پردازند.
شاه كرمي با اشاره به اين موضوع كه در بخش هاي مختلف سازه تخت جمشيد، مقاطع مخروطي شامل دايره، بيضي، و سهمي ديده مي شود، گفت: «به دست آوردن مساحت، محيط و ساخت سازه هايي با اين اشكال هندسي بدون شناسايي راز عدد پي و طرز استفاده از آن غيرممكن است.»
داريوش هخامنشي بنيان گذار تخت جمشيد در سال 521 پيش از ميلاد دستور ساخت تخت جمشيد را مي دهد و تا سال 486 بسياري از بناهاي تخت جمشيد را طرح ريزي يا بنيان گذاري مي كند. اين مجموعه باستاني شامل حصارها، كاخ ها،‌ بخش هاي خدماتي و مسكوني، نظام هاي مختلف آبرساني و بخش هاي مختلف ديگري است.
مجموعه تخت جمشيد مهمترين پايتخت مقاومت هخامنشي در استان فارس و در نزديكي شهر شيراز جاي گرفته است.
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

نیروی الکتریسته در تمدنهای كهن

پستتوسط najm134 » پنج شنبه آپريل 14, 2011 11:08 am

نیروی الکتریسته در تمدنهای كهن

"پرفسور " اریک نورمن " یکی از باستان شناسان شهیر دانشگاه هاروارد میگوید : هنوز انسان چیزی از علوم تمدنهای گذشته نمی داند به عنوان مثال , شاید برای شما غیر باور باشد که اعلام نمائیم مصریان از نوعی نور مصنوعی استفاده می کرده اند . انها از وجود انرژی الکتریکی باخبر بوده اند .

پرفسور " گونیم " می گوید : من مطمئنم ( سازندگان و مهندسان ابنیه های مصر باستان ) با اسرار علمی و همینطور انرژی الکتریکی غریبه نبوده اند
و اشاره کرده است که اطاقهای سری در اعماق اهرام که در عمق 20 تا 30 متری زیر زمین وجود دارند که بعد از سپری شدن بیش از 40 قرن و پس از کشف و گشوده شدن مجدد , وقتی هوای تازه بدرون انها نفوذ کرد , دیوارها و کف و سقف انجا پوشیده شده بود از هیروگلیف و رنگها و نقش های گوناگون , و کاملا واضح است که ان نقاشی ها با دقت و ظرافت بعد از نصب ان سنگهای عظیم به روی دیوارها کشیده شده است .
با این حساب هنرمندان ان عصر از چه چیز به عنوان منبع روشنائی استفاده میکردند.؟
کار هنری به ان دقت و ظرافت نیاز به روشنائی معادل روشنائی روز دارد .
چراغهای معمولی و مشعل نمی توانسته کار ساز باشد
و از طرف دیگر واضع است که از این قبیل وسائل روشنائی استفاده نشده است .
زیرا هیچگونه اثری از دود و دوده در انجا وجود ندارد .
« اما یکی از اسرامیزترین مدارک موجود در ابنیه های مصر باستان مربوط می شود به تعدادی تصویر کنده کاری شده در معبد " هاتور " و " دندرا "
– این تصاویر هم بصورت جفت است و هم بصورت تکی
و جالب اینکه این تصویر حکاکی شده تنها در همین معبد است و در هیچ یک از ابنیه های دیگر بچشم نمی خورد .
ابتدا تصور می شد که اشیایی که در دست این دو انسان است , نوعی وسیله برای اجرای نوعی مراسم مذهبی باشد,
اما هیروگلیف های موجود در این کتیبه هیچ اشاره ای به این موضوع نمی کنند

تصوير
– جالب اینجاست که در اکثر کتیبه های مذهبی, توضیحات کاملی از مراسمهای مختلف بر دیوارها حک شده است .
یک مهندس مکانیک المانی بنام " الفرد گونیک " که بیشتر عمر خود را با پدرش در اماکن باستانی مختلف جهان گذرانده, تئوری جالبی را بیان کرده است.
او این تصویر را یک مدار الکتریکی کامل می داند .
مهمترین کشف او یافتن تعدادی پیل الکتریکی در خرابه های حومه بغداد است که امروزه یکی از مدارک مهم بحساب می اید.
یکی دیگر از افتخارات دانش كهن ایران است
تصوير
این باطری های الکتریکی که با محلول سرکه کار می کرده متعلق به دوره امپراتوری ساسانیان در سال 226 تا 630 میلادی بوده و جزو وسایل مذهبی قلمداد می شده است .
تحقیقات بعدی نشان داد که حدود 2000 سال قبل فرقه ای از دانشمندان ایرانی وجود داشتند که با مراقبت کامل اسرار الکتریسیته را که شامل تکنیک ابکاری روی انواع سنگهای زینتي؛ شمشیرها و لوازم ستاره شناسی نیز بوده است را مخفی نگه داشته بودند

و عجیب تر از ان این موضوع است که در چند کیلومتری جنوب بغداد در قلب بابل باستان – خازن هایی کشف شد که گفته می شود متعلق به 3000 تا 4000 سال قبل است .

او توانست مشابه همین پیل الکتریکی را که با محلول سرکه برق تولید می کند را بسازد .

ایا براستی تصویر معبد " هاتور " یک مدار الکتریکی میباشد .؟!

تصوير
توضيح تصوير دو
1- پریز 2 – حباب دور لامپ 3- موادی که باعث تولید نور میشود 4 – سرپیچ یا سوکت 5 - کابل 6- دو تصویر 6 و 9 حکم فاز و نول را دارد – حال فرض کنید این فاز است 7 - جعبه تقسیم فاز و نول 8 – منشه اصلی برق که در اینجا یک شاهزاده که در الهه ای ترسیم شده است و دو شی برنده در دست دارد ( یادمان باشد که بسیاری از هنرها در انحصار گروهی خاص بوده است . مثل مومیایی کردن و غیره...) 9- نول 10 – کلید قطع و وصل انرژی 11 – پایه عایق که با هیچ نمادی مشخص نیست . ...

در تصویر دیگر باطری ساخته شده توسط " الفرد گونیک " را ملاحظه می کنید . این باطری امروز در موزه ملی مصر و در قسمت اشیای یافت شده از معبد " هاتور " و " دندرا " نگه داری میشود و توریستها از این باطری و چراغ ان دیدن می کنند .
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

بيشرفت دانش و قدرتي بيشتر از امروز:سرخبوستان قاره سرخ جنوبي

پستتوسط najm134 » سه شنبه ژوئن 14, 2011 10:38 am

بيشرفت دانش و قدرتي بيشتر از امروز: سرخبوستان قاره سرخ جنوبي (اينكا)

سه دیوار هر کدام با 9متر ارتفاع ودر دایره های 360 متری در منطقه " کوسکو " واقع در پرو کشف شده اند .
این دیوارها را باستان شناسان بخشی از یک قلعه عظیم که تمدن اینکا را از شر محاجمان در امان نگه میداشته , دانسته اند .
عمر این دیوارها هزاران سال و وزن هر کدام نیز 300تن تخمین زده شده است. تصوير
این دیوارها از سنگهای عظیم به گونه ای ساخته شده اند که حتا تیغه چاقو هم از ان عبور می کند ( فاصله بین سنگها )
حال با ابزار و اسبابی که هزاران سال پیش تر وجود داشته ان هم توسط یک تمدن سرخپوستی , چگونه این دیوارهای منظم و عظیم برپا شده است.؟
سئوالی است که تاکنون به ان جواب داده نشده !!.
( البته در اهرام ثلاثه مصر هم با چنین معمائی روبرو می شویم )
در حالی که برای حمل این سنگها به سوی مکانی که دیوار در ان ساخته شده نیاز به وسیله نقلیه پر قدرتیست که درعصر حاضر نیز بسیار کم است ( در کل کشور ما تنها در بنادر جرثقیل 300 تنی وجود دارد که میتواند بار را از کشتی تخلیه کند )
با بررسیهای انجام گرفته نزدیکترین منطقه که می شود سنگهائی از جنس سنگهای مورد نظر را تهیه کرد چیزی حدود 15 کیلومتر فاصله دارد .
نکته بعد این که ظرافت و محاسبات کم نظیری در چیدن و بالا اوردن دیوار بکار رفته کویا سنکها را مثل موم نرم کرده و در هم ساخته اند.
این دیوار بی نظیر باستان شناسان را انقدر متعجب کرده که در همه یافته های خود در امریکای جنوبی شک کرده اند .
چرا که انها را از نظر زمان و مکان مطابق با منطق نمیدانند
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am

کشف راکتور هسته‌ای 2 میلیارد ساله در آفریقا !

پستتوسط pejuhesh232 » پنج شنبه ژوئن 18, 2015 11:25 am

کشف راکتور هسته‌ای 2 میلیارد ساله در آفریقا !


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محققان موفق به کشف یک راکتور هسته‌ای طبیعی شده‌اند که مدعی‌اند حدود 1.8 میلیارد سال قدمت داشته و حدود 500 هزار سال در گذشته دور فعالیت داشته است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری نیوز 24، در سال 1972، یکی از کارکنان نیروگاه فرآوری سوخت هسته‌ای اوکلو آفریقا در جریان بررسی اورانیوم به دست آمده از یک معدن عادی متوجه نکته مشکوکی شد؛ مثل همه اورانیوم‌های طبیعی، این ماده شامل سه ایزوتوپ اورانیوم 234، اورانیوم 235 و اورانیوم 238 بود. برای چند هفته متوالی متخصصان کمیسیون انرژی اتمی فرانسه (CEA) سردر گم بودند.

تاکنون در همه معادن اورانیوم؛ اتم‌های اورانیوم 235 تنها 0.720 درصد از کل اورانیوم طبیعی را تشکیل می‌دهند، اما در نمونه‌های بررسی شده از معدن اوکلو در کشور گابون (غرب آفریقا)، اورانیوم 235، 0.717 درصد از مقدار کل نمونه را تشکیل می‌دادند که همین مساله باعث جلب توجه محققان فرانسوی شد چرا که نکته عجیبی در مورد این معدن وجود داشت؛ در بررسی‌های بیش‌تر مشخص شد که در بخشی از معدن حتی مقدار اورانیوم 235 از 0.717 درصد نیز کم‌تر است؛ به نظر می‌رسید که حدود 200 کیلوگرم از این اورانیوم در گذشته بسیار دور استخراج شده است، مقداری که امروزه با آن می‌توان 5 تا 7 بمب هسته‌ای ساخت؛ پس از مدت کوتاهی محققان از سرتاسر جهان برای بررسی‌های بیش‌تر در اوکلو جمع شدند.

چیزی که در این معدن کشف شد تعجب محققان را برانگیخت. در این معدن یک راکتور هسته‌ای زیرزمینی کشف شد که بالاتر از دانش کنونی ما در این مساله قرار دارد.

دانشمندان معتقدند که این راکتور طبیعی هسته‌ای باستانی حدود 1.8 میلیارد سال قدمت داشته و به مدت 500 هزار سال در گذشته دور فعال بوده است.

در ادامه تحقیقات گسترده‌تری انجام شد و مشخص شد که محققان آثار محصولات شکافت‌پذیر و پسماند هسته‌ای را در چند منطقه در این معدن یافته‌اند.

راکتورهای مدرن و امروزی ما واقعا از لحاظ طراحی و کارکرد با این راکتور غول پیکر باستانی قابل مقایسه نیستند؛ براساس گفته محققان، طول این راکتور چند کیلومتر بوده است؛ نکته شگفت‌انگیز دیگر آن است که تأثیر گرمای این راکتور غول‌پیکر بر آب و هوا به 40 متر از هر جهت محدود شده بود.

هم‌چنین پسماندهای هسته‌ای رادیواکتیو هنوز هم در بخش‌هایی در محیط معدن وجود دارند.

موضوع جالب دیگر آن است که زنجیره‌ فعالیت‌های هسته‌ای به نحوی انجام شده است که پلوتونیوم به عنوان یک محصول جانبی تولید شده است.

گلن سیبورگ، رییس پیشین کمیسیون انرژی اتمی آمریکا در این‌باره می‌گوید: ‌برای سوخت اورانیوم در یک واکنش، همه شرایط باید کاملا درست باشند. برای مثال آبی که در واکنش هسته‌ای استفاده می‌شود باید کاملا خالص باشد، حتی وجود ذرات بسیار ناچیز ناخالصی در آب باعث سمی شدن واکنش می‌شود، نکته مهم آن است که آب کاملاً خالص در طبیعت وجود ندارد، بنابراین آب استفاده شده در این راکتور نیز ابتدا خالص شده است.

راکتور طبیعی هسته‌ای

به گزارش ایسنا، راکتورهای طبیعی زمانی شکل می‌گیرند که معادن غنی از اورانیوم به تدریج از آب زیرزمینی یا سطحی پر شدند. این آب به صورت کندکننده عمل کرد و واکنش‌های زنجیره‌ای شدیدی به وقوع می‌پیوندد. با افزایش دما، آب کندکننده بخار می‌شد و راکتور خاموش می‌شد. پس از مدتی، این بخارها به مایع تبدیل می‌شدند و دوباره راکتور به راه می‌افتاد. این سیستم خودکار و بسته، یک راکتور را کنترل می‌کرد و برای صدها هزار سال، این راکتور را فعال نگاه می‌داشت.
pejuhesh232
 
پست ها : 4531
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

کشف قدیمی ترین قرارداد ازدواج در ترکیه

پستتوسط pejuhesh232 » چهارشنبه ژانويه 24, 2018 9:43 pm

کشف قدیمی ترین قرارداد ازدواج در ترکیه


باستان شناسان قدیمی ترین قرارداد ازدواج را در ترکیه یافته اند ،این توافق نامه و قرارداد قدیمی روی یک لوح گلی باستانی حک شده است
Image

این توافق نامه و قرارداد قدیمی روی یک لوح گلی باستانی حک شده و باعث شگفتی باستان شناسان شده است.
در این قرارداد نوشته شده بر اساس قوانین کهن ترکیه در صورتیکه دو سال از زمان ازدواج بگذرد و زوجه موفق به تولد فرزندی نشود چه راهکاریی پیشنهاد شده است.

این لوح باستانی به امپراتوری آشوری یکی از قدیمی ترین تمدن های تاریخی باز می گردد که در نزدیکی بین النهرین همچون بابل، و شهرهای سومری می زیسته اند.

منطقه «یولیتپه » در ترکیه در آن زمان محل سکونت امپراتوری آشوری ها بوده است. لوح های باستانی در آن زمان برای ثبت قرار دادهای تعیین شده در نظر گرفته می شد. این لوح ها نشانه اولین دانش شناخته شده است که به ثبت رسیده است. برخی از لوح ها به شکل توپ های گلی نتوخالی بوده اند که اشال روی آنها ثبت می شد.»
pejuhesh232
 
پست ها : 4531
تاريخ عضويت: سه شنبه دسامبر 07, 2010 11:22 pm

قدمت ايران در فنون هوافضا به دوران قاجار بر مي گردد

پستتوسط najm134 » دوشنبه آگوست 13, 2018 7:19 am

قدمت ايران در فنون هوافضا به دوران قاجار بر مي گردد


تصویری دیده نشده از هوا کردن بالون در اواسط دوره قاجاریه

Image
najm134
 
پست ها : 1973
تاريخ عضويت: چهارشنبه فبريه 03, 2010 10:15 am


بازگشت به نشر گزارشات رسانه حيات اعلى


Aelaa.Net